TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS De overweldiging van België. FEUILLETON. Mattesen Ties de Kiesjeskèl De waarde van stalmest. Zaterdag 29 Juni 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 26 Sluiting Dranklokalen op Zaterdag 29, Zondag 30 Juni en Zondag 7 Juli De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door hem ingevolge het bepaal de in artikel 122 der algemeene Politieverordening het sluitings uur van de lokalen, waarvoor een volledige vergunning of een verlof A geldt, uitsluitend VOOR DE KOM, op Zater dag 29, Zondag 30 Juni en Zon dag 7 Juli a.s. is verlengd tot twaalf uur middernacht. Deze vergunning wordt bij ongeregeldheden of niet naleven der voorschriften door de politie gegeven, voor de betrokken over treders of in het algemeen inge trokken. Er wordt in geen geval ge waarschuwd; om twaalf uur moeten alle café's onmiddellijk worden geruimd. Venray, 20 Juni 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Herinneringen aan de omzwervin gen van een oud-oorlogscorres pondent tusschen de strydende party en. Naar Thourout. Op den Duitschen Komman dantur hoorde ik den anderen ochtend het aantal gewonden, dat op den eersten dag van mijn verblijf te Ostende deze plaats was toegevoerd op 3000 schatten en nog steeds hield deze stroom aan. Ik zag nu lange rijen boeren karren van het front de plaats binnentrekkende boeren waren voor dezen dienst met hun wagens gerequireerd. De meeste gewonden lagen op open karren, alleen gerugsteund door stroo. De toestand der burgerbevol king was niet te rooskleurig. De meeste inwoners waren gevlucht degenen, die gebleven waren leden ernstig onder de straffe requisities. Het bombardement van de Engelsche vloot had behalve van eenige havenwerken, de vernie ling bewerkt van een hotel op den Boulevard, terwijl een aantal huizen in de Rue des Fiamands ernstig waren beschadigd. Ook de kust ten Noorden van Ostende was door de Duitschers dadelijk in staat van verdediging gebracht. Heyst was door een kleine afdeeling matrozen bezet. Achter den zeedijk stond een batterij zwaar geschut opgesteld. In de kom dezer gemeente werd ik door een drietal matrozen aangehouden ze hadden me een kwaadaardig „halt" toege roepen, namen m'n fiets in beslag en verklaarden mijn persoontje gevangen. Ik was een Engelschman, be weerden ze. Ze voerden me naar een plaatselijken commandant, waar mijn papieren m'n Neder- Oorspronkelijk verhaal van de Noord-Xiimburgsche grenzen door BERNARD VIELER. 40 Funske, de zoon van den Krem- mer liep achterom en kwam door den eigenlijken schaapstal aan de binnenzijde van het kleine vertrek, waarvan de zijdeur niet afgesloten was. Bij den gewonde binnentredend, was het eerste woord, dat hij hoor de, een flauw smeeken om drinken. De jongen keek eens rond en zag een steenén kruik, die hij terstond buiten aan het putje ging vullen en den dorstigen Kiesjeskel aan de lippen bracht. Ties dronk er gretig van. maar de wakkere knaap was te verstan dig om er hem teveel van te laten drinken. Kunde nie opstaon, Ties? vroeg de jongen. Ties schudde met het hoofd en wees op de wond, zacht fluisterend: De pastoor roepe, drei 1... De knaap, die naast den gewon de op de knieën lag, stond direct op en zei: Ziet mer gerust, Ties I Ik zal zo hard loope as ik kan en weg was hij. landsche nationaliteit uitwezen en waar ik ook mijn fiets terug kreeg, toen ik een schriftelijke vergunning om me per fiets te verplaatsen, van het algemeene marine-commando in Brugge kon overleggen. Ook in Heyst werd door de bevolking geklaagd over de wille keurige requisities. Bedden en dekens werden uit de kloosters weggesleept, paarden, koeien en ander vee werd uit de stallen en wei weggeleid, als de eigenaar zich kwam beklagen kreeg hij een „bon" voor het geleverde In Zeebrugge was de toestand dien dag nog vrij rustig; de huizen echter van de gevluchten waren schrikkelijk toegetakeld en geplunderd. De haven was met meerdere batterijen veldgeschut in staat van verdediging gebracht. Ik had veel moeite om middels mijn Duitsche aanbevelingsstuk ken overgang te verkrijgen over de zwaar bewaakte kanaalbrug. Alles wees er op, dat de Duit schers reeds in die eerste dagen der bezetting begonnen waren aan de uitvoering van hun plan om de haven tot een station voor onderzeebooten in te rich ten. De plaatselijke commandant regeerde er met strenge hand in aangeplakte proclamaties regelde hij zelfs de uren, waarop kerkdiensten mochten aanvangen. In een andere proclamatie werd het uitvaren van visschersschepen verbodenal deze vaartuigen moesten als in beslag genomen worden beschouwd. V Een paar dagen na mijn bezoek aan Ostende en verkenning van het Yserfront in de buurt van Nieuwpoort, trok ik van Brugge uit in de richting-Thourout, waar ik het Yserfront op een plaats tusschen de kust en Dixemuiden zou kunnen benaderen. Ik maakte deze tocht in gezelschap van twee Hollandsche collega's, die ik in Brugge aantrof. in deze stad was een nieuwe proclamatie uitgehangen van den bevelhebber van het marine- gebied in België, admiraal Schro der, waarin hij mededeeling deed van een aan Engelsche in de kuststreek woonachtige burgers uitgevaardigd bevel, om het land te verlaten, daar hij, admiraal Schroder, behoefte had om deze menschen te beschermen tegen hun landgenooten, die door het herhaalde bombardement van Ostende de levens der kustbe woners in gevaar brachten. De bedoeling van zulke openbare kennisgeving ontging ons; we vermoedden, dat ze een soort admiraalsmop was. In werkelijk heid waren de Engelsche burgers die nog in 't kustgebied vertoef den, gevangen genomen en weg gevoerd. Toen we door de Brugsche stadspoort in de richting Thourout gingen we moesten loopen in dit frontgebied naderde ons een militair groepje, bestaande Door den ongelijken zandweg naar het Ven komt een tweewielig huifkarretje zonder veeren, dat door een sterken klepper getrokken wordt in vrij vlugge vaart door de diepe karsporen en knikken geschommeld. Achter den voerman zit de pas toor, in rochet en stola en houdt met de linkerhand de cirborie met Ons Heer, terwijl hij zich met de rechterhand vastklampt aan den zij wand van het voertuig. Naast hem zit de koster, even eens in wit koorhemd, met de aan gestoken lantaarn tusschen de beenen en in de rechterhand de schel, die hij echter niet behoefde te bewegen, want daarvoor zorgen de schomme lingen en de schokken van het kar retje op meer dan voldoende wijze. Aan de schaapskooi wordt stilge houden. De Koning der Koningen, de Heer van hemel en aarde, voor Wien de heerlijkste tronen en altaren in de kathedralen en kerken der aarde niet schoon genoeg kunnen zijn, bij Wiens komst in de woningen der geloovigen armen en rijken steeds naar best vermogen een eer biedvolle, zoo waardig mogelijke ontvangst bereid wordt, doet hier Zijn intrede in de naakte, arme schuurwoning, die niet veel beter is dan die. waar Het Goddelijk Kindje Jezus bij zijn komst op aarde een onderkomen gevonden heeft. Tamelijk langen tijd verbleef de geestelijke alleen met den gewonde. Dan riep hij den koster weer naar binnen en in diens tegenwoordigheid reikte de pastoor dan de H. Hostie aan den kalm neerliggende zieke, uit een afdeeling Duitsche sol daten, die een 10-tal gevangen genomen Fransche en Belgische militairen begeleidden. Was onze weg tot dat oogen- blik vrijwel verlaten geweest, nauwelijks hadden de bewoners van de Brugsche buitenwijk ge zien, dat daar eenige van hun mannen werden binnengeleid, of ze renden de straat op, alle vrees voor den „Duuts" verge tend en, tusschen dezer geleiders doordringende, stopten ze den jongens van alles in de handen fruit, sigaretten, geld, enz. Het gevangenen-transport was onver wacht verschenen en daarom gaven de burgers maar datgene, wat ze het eerst in de hand konden krijgen Zoo zagen we een groot brood door de lucht zweven 1 Zulke spontane volksuitingen ontroeren steeds en zelfs de begeleidende Duitschers, die eerst heel verontwaardigd waren, lieten tenslotte met een gebaar van ga-je-gang-maar de burgers begaan. De 18 K.M. lange weg naar Thourout lag verder geheel ver laten slechts nu en dan ont moeten we een convooi, dat levensmiddelen aansleept naar het front. Ook reed ons een eenzame cavallerist tegemoet. Na gehoord te hebben, wie we zijn, vertelde hij ons, hoe hij reeds drie dagen en nachten onderweg was van de Fransche linie af, en hoe hevig daar gevochten werd. Hij wijst op het onbereden paard naast hem en zegt„Ook mijn kameraad, wien dit paard hoorde, is gevallen... „Hij doet een paar stevige trekken aan zijn pijp en zijn paard de sporen gevend, rijdt hij verder, ons een melancholiek „Leben sie wohl" toewenschend. In Thourout waren alle open bare gebouwen en de kloosters tot hospitalen ingericht en de straten zijn nog met convooien- gewonden overvuld. Er is een druk beweeg' van af en aanrij dende troepen. In en om Thou rout ligt de front-reserve. De meeste officieren verkeeren in een min of meer opgewonden stemming. We aanhooren de meest fan tastische verhalen van het strijd- tooneel, verhalen, waarin meestal geen kern van waarheid zit zelfs. Deze menschen, die den dood voor oogen hebben gehad, zijn geen leugenaars, maar slacht offers van hun angstvoorstellin gen. We hebben het zelf ervaren, hoe intellectueele, karaktervolle Belgische burgers, die naar Hol land waren gevlucht, ons hebben gesmeekt om in Leuven toch eens. te gaan zien naar de plaats waar hun woning had gestaan, de woning, die ze in vlammen achter zich hadden zien opgaan. En te informeeren naar de fami lieleden „die en die", welke ze gevankelijk hadden zien weg voeren door de Duitschers. Het gebeurde ons wel, dat we in dien hij daarna ook het Sacrament des H. Oliesels toediende. Toen deze heilige handelingen verricht waren, beproefden de pas toor en de koster, met de hulp van den voerman, den armen lijder in een betere positie te brengen. Voorzichtig legden zij hem in de kribbe op het armzalige bed van mos en gedroogde varens en dekten de paardendeken over hem heen. De koster zou alleen achterblijven bij den zieke, terwijl de pastoor met den voerman wegreden, om andere hulp te halen. De pastoor keerde echter niet terug naar het dorp, maar reed zoo snel het maar even ging door de hobbelige binnenwegen naar den Flammertschen H*f, waar hij met vrouw Pasmans ernstige besprekin gen had. Korten tijd nadien schommelde het karretje van den Flammert met vrouw Pasmans en Anneke, onder geleide van den pastoor, door de heide naar de schaapskooi, waar de koster nog alleen bij den zieke was gebleven. Alvorens de anderen binnen te laten zei de pastoor: Koster, ge moest ons een oogenblik alleen laten. Toen deze zich een oogenblik verwijderd had, nam de pastoor Anneke bij de hand en leidde haar naar de ellendige kribbe, waarin de lijder lag. Mijn kind, dit is je vader, waarover ge u niet behoeft te schamen. Hij heeft u altijd lief ge had en over u gewaakt, ook toen de bittere nood hem gedwongen had u aan de zorg van andere men Leuven nu en dan eens zelf de moeite van het onderzoek nemen de de huizen onbeschadigd vonden de familieleden waren gevlucht en teruggekeerd, hadden soms volstrekt geen overlast ondervonden. En tóchde ver- halers hebben echt geméénd, wat ze ons vertelden. In Thourout vertelden de Duitschers ons van de Engel- schen, die bij Nieuwpoort ver dreven waren middels het vuur van de 42 cM.-kanonnen, welke op den drassigen bodem óók al in stelling waren gebrachtWe hoorden natuurlijk weerverhalen van schietende Zivilisten, ver halen over het mishandelen van Duitsche gevangenen, te gruwelijk om weer te geven. Md. Wordt vervolgd Hoe verschaft men zich koelte op warme dagen? In Amerika werd de oplossing van deze vraag het onderwerp voor een prijsvraag. De eerste prijs werd ver leend aan de inzending, die adviseerde tijdens den heetsten tijd van den dag een heete doche te nemen en daarna iets warms te drinken. Die raad lijkt op het eerste oog heel verwonderlijk. En toch is hij goed. Het warme bad opent alle poriën, het verwijdt de huidvaatjes. Zoo kan het lichaam vlug warmte afgeven. Wanneer men koud heeft gebaad, trekken zich de huidvaatjes samen en de warmte kan daardoor slechts ten deele naar buiten afge geven worden. Na een koud bad kan men zich dus warmer voelen dan te voren. Wanneer natuurlijk het koude bad lang genoeg duurt, wordt een groote hoeveelheid warmte onttrok ken, en dan kan men dat middel ook op warme dagen toepassen. Maar wanneer men in verband met de werkzaamheden niet veel tijd over heeft, zal een warme douche heel wat beter effect hebben dan een koud bad. Iets warms te drinken veroorzaakt zweeten en bewerkt langs dezen weg afkoeling. Het zweet verdampt op de huid, onttrekt daardoor warmte en wordt zoo tot een belangrijk af- koelmiddel. Bijzonder werkzaam is het zweeten bij droge hitte, het zweet wordt begeerig door de droge lucht van de omgeving opgezogen.. Minder effect heeft het zweeten op vochtig-warme dagen, wanneer de lucht overladen is met vloeistof. De warme dranken 'mogen geen alcohol bevatten, liefst thee of koffie of limonade. Alcoholische dranken werken door hun percentage aan voedingswaarde (calorieën)warmte ontwikkeling op het lichaam. Om dezelfde reden moet men voedsel vermijden, dat rijk aan voedings waarde is. Te prefereeren zgn op warme dagen fruit, groente, salade, vermijden moet men veel vet en suiker. Vruchtijs en ijscrème zijn het beste, wanneer ze weinig suiker en zoo min mogelijk room of melk be vatten. Van groot belang is het juiste kiezen van de kleeren. Lichte, luchtige stoffen zorgen er voor, dat de huidademhaling onge hinderd kan plaats vinden. De hals moet zoo veel mogelijk worden vrij gelaten, opdat tenminste op deze plaats vrije circulatie mogelijk is De stijve en zelfs slappe hooge boor den van de heeren stellen op heete schen toe te vertrouwen... nadat uw arm moederke gestorven was. 't Ware voorzeker beter ge weest als alles op een andere wijze had kunnen geschieden, maar Onze Lieve Heer, Die over al Zijne schepselen waakt en steeds alles ten beste regelt, zal daarbij wel een bijzonder inzicht gehad hebben. Waar de liefde van uw vader nooit verzaakt heeft, zult gij hem zeker de uwe niet onthouden. Snikkend was het meisje voor de nederige sponde neergeknield en had zich over den lijder gebogen, wiens brandend voorhoofd zij kustte en met hare tranen besprenkelde. Vrouw Pasmans was ook op de knieën gezonken en had de hand van Ties in de hare genomen. Een blijde glans was over het gelaat van den gewonde gekomen zacht murmelde hij met een door tranen bewogen stem: Mien liehf, liehf Tieleke, mien klien reetje uut het Grunewald Dan sloot hij de oogen, alsof hij ging sterven, terwijl een zichtbare ontroering zijn borst hevig deed op en neer gaan. Buiten hinnikte een paard, terwijl een ander ros een snorkend geluid deed hooren. 't Was de oude knol van dokter Job, die tegen alle vreemde paarden hinnikte. Een oogenblik later verscheen de kleine goedhartige, maar iewat ruwe geneesheer, met het prachtig gemar keerde witbehaarde hoofd, in het kleine armoedige vertrek. Mattesen Ties lag nog altijd met gesloten oogen. De vrouwen waren opgestaan en van de legerstede dagen vaak aan een beroerte bloot, Lichte stoffen zijn bij de kleeding te prefereeren. Hoe donkerder de stof is, hoe meer zonnestralen hg doorlaat, hoe minder hij het lichaam beschut. Het beste weren witte stof fen de warmtestralen der zon af en daarom zrjn ze op warme dagen het meest geëigend. Dan komen licht gele stoffen. Stelt men het absorbeer- vermogen van witte stoffen voor warmtestralen op 100, dan is het van lichtgele stoffen 102, lichtgrijze 152. roode 168, lichtbruine 198, zwarte 208. Nauwe kleedingstukken accen- tueeren het gevoel van warmte en zijn dus te vermijden. Ook de nauwe gordel is minder aan te bevelen dan bretels. De ontwikkeling van de dames- kleeren is in dit opzicht al veel verder dan die van de heeren. Een hygienicus stelde 's zomers het ge wicht van zijn kleeding en van die van zijn vrouw vast. De kleeding van den man bedroeg met 3229 gr. 't vierenhalfvoudige van de kleeding der vrouw met 741 gr. (beiden met hoed). De man had c.a. 5 pet. van zijn lichaamsgewicht aan kleeding te dragen, de vrouw ongeveer 1.2 pet. Het gewicht van de wintervacht van een hond maakt 1.4 pet. van zgn gewicht uit. De polsen onder loopend water houden frischt heerlijk op. Aan de polsen ligt de slagader vlak onder de huid, Het loopende koude water koelt daardoor bijna onmiddellijk 't bloed af, Wanneer men het water wat langer laat loopen, wordt aan het bloed warmte onttrokken. Tot opfrissching van het lichaam werkt ook krachtig mede het koelhouden der omgeving. Zoo is het doelmatig op heete dagen de kamer 's nachts te luchten en 'overdag gesloten te houden en ook door luiken en jalouzieën de zonnestralen buiten te houden. Wanneer doeken of gordijnen nat gemaakt worden, ontstaat door de verdamping afkoeling. Tocht vervangt heete lucht door koelere. Men veroorzaakt hem door tegen over elkaar liggende deuren en ramen open te zetten, of door electrische ventilators. Vertrekken, zooals de keuken, waarin warmte ontstaat, hebben een bijzondere goede ventilatie noodig. Zij moeten zoo veel mogelijk van de andere vertrekken van het huis afgesloten zgn. Om onnoodigen warmteballast te vermijden moet voor alles het gemoed rustig zijn. Wanneer men ruzie maken of zich opwinden wil, doet men dit het beste in den winter. Opwindingen laten de bloedcirculatie sneller plaats grijpen en veroorzaken daardoor warmte. Niet voor niets spreekt men van een „heethoofd" en stelt hem tegen over een man met „koel bloed." Wie zich makkelijk opwindt, voert her haaldelijk overbodige lichaams bewegingen uit, die op heete dagen niet gewenscht zijn. Gemoedsrust helpt het beste over de onaangenaam heden van heete dagen heen. Waar ze van nature ontbreekt, moest ze tenminste tijdelgk zooveel mogelijk in acht genomen worden. Bij gevoelige menschen kan het koeltegevoel reeds te voorschijn worden geroepen door gedachten aan winterkou en wandelingen in de sneeuw. Niet ieder zal door auto suggestie kunnen worden beïnvloed. Bg wie dit echter het geval is, doet goed, zijn muren met platen en schildergen van sneeuwlandschappen en noordpoolreizen te behangen. Bovenmatige hitte verleidt ertoe, zich zoo min mogelijk te bewegen en niet te werkeif. Dat is echter niet juist. Werken helpt sterk over de onaangename teruggetreden. Zonder op deze te letten, begon de dokter den gewonde te onder zoeken, waarbij hij nu en dan een korte vraag tot den pastoor richtte. Er bleken drie wonden te zijn, die waarscnijnlijk door zeer grove hagel of zoogenaamde reeposten veroorzaakt waren. Twee daarvan waren door het lichaam heen gegaan en aan de achterzijde weer daaruit verdwenen, maar de andere had eene der ronde ribben geraakt en deze waarschijnlijk versplinterd. Deze wonde was hoogst gevaar lijk het gelukte den dokter echter toch, bij het ellendige licht der kaars, waarmede de pastoor hem in de duistere kribbe bijlichtte, de groote hagelkorrel uit de Wonde te halen. Dokter Job ging daarop naar zijn tilbury en keerde, een oogenblik later terug met een kistje, waaruit hij een fleschje nam. Hij goot eenige druppels daar in een kommetje en liet deze den zieke met wat water vermengd innemen. Ondertusschen had hij nu en dan een paar latijnsche woorden en volzinnen met den pastoor gewisseld; de vrouwen, die natuurlijk niets daarvan verstonden, letten meer op de uitdrukking van zijn gelaat, dat niet veel goeds ver ried. Daarna verlangde de dokter water om de wonden uit te wasschen en gelukkig was er een kom bij de hand, die door Anneke gereinigd en met frisch water gevuld werd. De pastoor was den geneesheer verder bij het wasschen der wonden en het aanleggen van het eerste verband behulpzaam. Onder deze behandelingen was de zieke, waar- hitte-gevoelens heen. Door aldoor aan de hitte te denken, voelt men ze steeds sterker. Interessante bezig heden leiden de gedachten van de hitte af. Voorzoover men de hitte kan vergeten, komt men er het beste door geregeld werken overheen. En nu kunnen wij de warmte met een gerust hart tegemoet zien. Sedert de kunstmest in de wereld gekomen is, zrjn de oogsten sterk toegenomen, omdat men juist met bepaalde kunstmestsoorten kan aan vullen, wat in den stalmest te kort is. Zelfs kan men met kunstmest heel gemakkelijk een volledige be mesting geven, waarbij men reke ning heeft te houden met de soort van het gewas, met de gesteldheid van den grond, met verteerbaarheid en uitspoeling, en zoo drong het denkbeeld naar voren, "dat men in de toekomst den stalmest kan mis sen. Toch heeft de ondervinding ge leerd, dat bij uitsluitend gebruik van kunstmest de bodem in een toestand komt, die voor den groei der planten niet gewild is en er bepaalde afwij kingen te constateeren zijn, die de opbrengst sterk kunnen doen achter uitgaan. Nu kan men dit door aanwending van humusrgke meststoffen, zooals groenmest en compost, wel verbete ren, maar de praktijk heeft toch uitgewezen, dat de natuurlijke mest stoffen op de structuur van den grond een bijzonder gunstigen in vloed uitoefenen, zoodat stalmest wel altijd een zeer gewilde meststof blijven zal. Wat hoort men de laatste jaren niet van zure gronden, en vooral zelfs op de lichtere gronden, waar men het in 't geheel niet zou ver wachten. En zoo zgn er nog vele andere dingen, die voor een deel de kunstmest op zijn geweten heeft, en het dus niet voldoende is, alleen te zorgen, door kunstmest de noo- dige hoeveelheden voedingstoffen in den bodem te brengen. Stalmest bestaat uit de vaste uit werpselen van het vee, vermengd met wat vloeibare bestanddeelen en met strooisel. Bij het verteringsproces in het lichaam worden de verteerbare be standdeelen door het bloed opgeno men. Wat niet verteerbaar is en wat aan de vertering ontsnapt, gaat zijn weg door het darmkanaal, waar het aan de werking van rottings bacteriën is blootgesteld en komt zoo als vaste mest uit het lichaam. De waarde van den stalmest hangt af van de soort van het opgenomen voedsel, van de soort van dier, van het strooisel en van de wijze van bewaring. Mestvee gebruikt het voedsel alleen voor de mestvorming en voor de levensfuncties. Melkvee en jongvee moeten in het lichaam uit het voed sel nog iets meer produceeren, waar door de waarde van den mest ver mindert. Paardenmest, die droger is en minder is verteerd, heeft een hoogere waarde dan runde rmest, en wordt o.a. veel voor broei mest in bakken aangewend. Voor strooisel gebruikt men tegen woordig algemeen graanstroo. Dit heeft 'n hoogere bemestingswaarde dan turfstrooisel of strooisel van heide of dennennaalden. De waarde van den stalmest hangt ook voor een groot deel af van de wijze van bewaring. De eiwitstoffen gaan langzamerhand over in amoniak- en salpeterzouten, die bg slechte bewaring kunnen uitspoelen of de schijnlijk tengevolge der pijn bij het sondeeren der wonde, weer tot be wustzijn gekomen. 't Is slim dat de kei hier as en biehst in die küij mot blieve ligge, zei de dokter, mer ik durref um nie te laoten transportieren. De uuterste rust is veuruurst noehdig; daoreum mot er beej gewaakt werre, want de koorts is aan t opkome en zal um onrustig make. Daarop wenkte de pastoor hem mede naar buiten te gaan en 't duurde vrij lang eer beiden weer naar binnen kwamen. De pastoer hit meej gezeet hoe t hier mit de familiebetrekking uit ziet, das meej wat neejs, da'k nie verwaacht haaj. Sapperloeht! Dat den alden snaak de vader van dat net kiend is, wie zeuj dat gedacht hebbe Vrouw Pasmans bood zich nu aan om met Anneke de zorg voor den zieke op zich te nemeneerst wilde zij echter alleen naar huis teruggaan, om 't een en ander in gereedheid te brengen, dat tot verbetering van den toestand van den zieke kon dienen. Een paar uur later kwam de kar aanrijden met een ledikant en toebe- hooren, waarin de lijder nu een betere ligging kreeg. Verder kwamen er allerlei andere dingen mee, om in de eerste behoef ten te voorzien. Onderwijl was ook Pitterhannes van den Spiekershof, die van het ongeval gehoord had. aan komen loopen en deze bood zich aan om afwisselend bij den zieke te waken. De lijder was dien nacht onrustig en fantaseerde nu en dan over allerlei onderwerpen, waarvan de omstaan- ders meestal niets begrepen. Wordt vervolgd»

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5