Gemeenteraadsverkiezingen. 1860 1935 ^Roomijs Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Roomijs Venray's Harmonie. Een Vrijgezellen belasting. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 29 ""Juni (935 Zes en vi|ftigste Jaargang No 26 3^-PEEL EN MAAS met de fijne Roomsmaak ADVERTENTIEPRIJS1 lot 8 regels 60 et. Uitgave FIRM4.VAN DEN MUNCKHOF," VENRAY I ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. per regel 7% ct. Bij contract groote reductie I Telefoon 51 Giro 150652 Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent Hygiënisch verpakt Inderdaad iets bijzonders Dorp Dorp Oos Yssel- Mer- Zuid Noord trum Oirlo Leunen steyn selo Totaal Lijst 1. J. H. M. H. Stoot 184 158 36 2 39 2 11 432 J. C. H. Vermeulen 84 23 10 3 5 7 132 L. J. van Haren 21 36 5 1 1 64 H. J. A. Janssen 74 5 3 3 6 1 4 96 J. G. W. Laurensse 42 5 2 1 49 P. G. Geurts 16 20 2 39 H. H. Oudenhoven 19 1.0 3 32 P.^J. A. Smits 18 5 23 H. J. A. Verheugen 8 5 1 14 A. H. Jacobs 2 5 7 2 16 Totaal 468 272 67 9 j 55 10 16 897 Lijst 2. G. H. Houben 62 74 9 9 236 1 1 392 G. H. Reintjes 9 4 1 2 79 95 P. J. H. G. Poels 9 4 2 3 127 4 2 151 H. F. Asselberghs 9 6 1. 4 30 2 52 G. W. Claassens 1 2 7 1 11 A. H. Weijs 5 5 1 23 34 Totaal 95 93 16 18 502 8 3 735 Lijst 3. J. H. van Boven 243 137 32 5 51 15 11 494 A. G. Millen 29 9 8 1 11 3 1 62 M. H. Arts 13 30 8 1 3 55 H. W. van Aarssen 22 18 2 5 47 H. B. Ódenhoven 184 314 33 11 30 5 6 583 P. H. Manders 16 2 5 3 3 3 32 J. M. Jacobs 3 1 2 1 1 8 H. A. Proosten 3 2 2 7 Totaal 513 513 90 21 106 23 22 1288 Lijst 4. P. M. H. Pubben 32 31 31 2 44 12 327 479 P. J. H. van Dijck 2 6 8 12 138 4 170 M. Goumans 14 13 175 3 10 1 2 218 J. H. Nelissen 5 6 16 231 2 260 L. H. A. Poels 11 9 1 3 16 41 P. J. Steeghs 4 2 2 114 13 3 7 145 J. H. van de Winkel 3 45 3 6 10 4 2 73 Totaal 71 106 233 365 94 159 358 1386 Lijst 5. L. L. van Rhee 21 15 20 73 33 8 6 176 4482 Ongeldig82 Kiesdeeler298.8 M. H. Stoot, J. C. H. Vermeulen en L. J. van Haren. Totaal uitgebrachte geldige stemmen Gekozen zijnvan Lijst 1 J. H. van Lijst 2G. H. Houben, G. H. Reintjes en P. J. H. G. Poels. van Lijst 3J. H. van Boven, A. G. Millen, M. H. Arts, H. B. Ódenhoven. van Lijst 4P. M. H. Pubben, P. J. H. van Dijck, M. Goumans, J. H Ne- lissen en P.J. Steeghs. (H. B. Ódenhoven en P.J. Steeghs met voorkeurstemmen) Nieuwe leden G. H. Reintjes en P. J. Steeghs. Niet herkozen s H. J. A. Janssen en Jac. Geurts, welke laatste niet meer gecandideerd was. Bij eerste verdeeling gekozen van Lijst 1drie zetels. Overschot s/5 van Lijst 2: twee zetels. Overschot 1373/s van Lijst 3vier zetels. Overschot 92% van Lijst 4: vier zetels. Overschot 1907, van Lijst 5: 176 Totaal 13 zetels verdeeld Bij tweede verdeeling komen in aanmerking de lijsten die het grootste overschot hebben (Buiten aanmerking blijven lijsten die geen 75 pet. van den kiesdeeler halen, Lijst 5). Dus een zetel nog aan lijst 4, deze dus totaal 5 zetels, dan nog een zetel aan Lijst 2 deze dus dan 3 zetels. Het 75-jarig bestaanfeest van Venray's muziekgezelschap, dat zich tijdens haar bestaan heeft omgezet van Fanfare tot Harmonie zal door geheel Venray met enthousiasme worden meegevierd. Venray, dat zijn feesten op kerkelijk en wereldlijk terrein, steeds door muziek ziet opge luisterd, wil als het ware in deze dagen de dankbaarheid toonen, die de Harmonie zoo ruimschoots heeft verdiend. Wié onzer heeft tijdens den duur van het muziek gezelschap geen contact met haar gehad Aanvankelijk onder den naam „Euterpe" opgericht, ontwikkelde het levenslustige en levenskrach tige gezelschap zich tot een kracht. Onder leiding van den Heer Jean Verheugen Sr., wiens naam bij elke gelegenheid dat de Har monie op den voorgrond treedt, in dankbare herinnering terug komt, nam de reputatie van het gezelschap een hooge vlucht. De nagedachtenis aan den Heer Verheugen zij ook op deze plaats geëerd. Het zou te ver voeren de ge- heele geschiedenis der Fanfare „Euterpe" tot de omzetting in Venray's Harmonie uit te stip pelen, wij willen slechts wijzen op den gouden draad, die door de geheele geschiedenis van het muziekminnend gezelschap ge weven is: de groote sympathie die van geestelijke als wereldlijke autoriteiten aan den dag is gelegd, daarin van harte gevolgd door de Venraysche bevolking. Zaterdag 29 en Zondag 30 Juni zal in de schoone feestweide van de „Gouden Leeuw" een schit terend Festival worden gehouden vooraf gegaan door een feesttocht door Venray, waarbij op het Raadhuis door het Hoofd der Gemeente aan de besturen der deelnemende gezelschappen den eere-wijn zal worden aangeboden. Kosten noch moeite zijn ge spaard om de feestweide, die baadt in een prachtige zomer weelde, nog aantrekkelijker te maken. Ververschingen, versnape ringen en vermakelijkheden zijn in ruime mate aanwezig. De herinneringen aan de onlangs door de Harmonie opge zette Beyersche avonden zijn nog te levendig en te aangenaam, dat een groot bezoek kan uitblijven. We zien ze al komen de groote scharen feestgangers van heinde en verre, die willen ge nieten van muziek en zang te midden van zomerweelde. De vlaggen zullen wapperen en meedoen in het welkom, dat Venray aan eenieder zal toe roepen. Zondag 7 Juli zal op dezelfde plaats een muziekconcours ge houden worden. De strijd zal zwaar zijn, maar ook de belooning groot, als men let op de keurige gouden en zilveren medailles, die geschon- ken zijn door H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, Mgr. P. Verriet, Mgr. Dr. H. Poels, de Commissaris der Koningin in Limburg, Minister Deckers en vele vooraanstaande persoonlijk heden uit stad en gewest. Een serie feestelijkheden, die in Venray, waar men weet hoe gefeest moet worden, zeker sla gen zullen om wille der popu laire Harmonie. Moge de goede band, die tusschen Harmonie en bevolking bestaat, blijven voortduren tot beider welzijn, opdat het eeuw feest gevierd moge worden met een blijden terugblik op de schoone geschiedenis van onze Harmonie. We zouden onvolledig zijn, indien we hier aan het ijverige, huidige bestuur, den bekwamen directeur en de onvermoeibare leden geen dank brachten, voor alles wat zij ons reeds in zoo1 ruime mate geschonken hebben. Zij kunnen er bij voorbaat op rekenen, dat wij allen zullen komen met de echte feeststem ming naar de groote feesten van het 75-jarig bestaan der Ven raysche Harmonie Tot vermindering van druk op de groote gezinnen. Een van de belangrijkste zaken welke deze week de aandacht vragen, zouden we willen noe men het adres, dat de Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen ge richt heeft tot den Minister raad. Het gaat om vermindering van lasten voor de kroostrijke gezin nen. De belangrijke motiveering laten we hier in haar geheel volgen. In het adres wordt erop ge wezen dat onder de tegenwoordige omstandigheden, in het bijzonder door de heffing van door de gemeenten zeer hooge opcenten op de personeele belasting, de last die daardoor te drukken komt op de gezinnen, ondrage lijk is geworden; dat immers een heffing van 200250 opcenten op de perso neele belasting tot de dagelijk- sche praktijk van de gemeenten behoort en de heffing van de personeele belasting tegenwoor dig algemeen als sluitpost van de begrooting gebezigd wordt; dat 't overigens wel van zelf spreekt, dat naast de zware hef fingen op accijnsmiddelen van dagelijksch gebruik de last voor de groote gezinnen feitelijk niet meer te dragen is; waarom de Bond voor Groote Gezinnen heeft uitgezien naar middelen om te komen tot een verlichting van den belasting druk, die vooral uit hoofde van de personeele belasting op de gezinnen is gelegd; dat hij meent, dat deze ver lichting ware aan te brengen in den vorm van een reductie per minderjarig kind ten laste, be dragende b.v. 10 ct. per kind en zulks op. de hoofdsom van de personeele belasting, voor wat aangaat le, 2e en 3e grondslag van deze belasting, een begin sel, dat tegenwoordig in meer dere heffingen op het schoolgeld is gelegd; dat het vanzelf sprekend is, dat door dezen maatregel de gezinnen en wel bijzonder de groote gezinnen aanmerkelijk zullen worden verlicht in de be lasting, die zij te betalen heb ben en waardoor het Rijk en uiteraard ook de provincie en gemeente misschien wellicht eenigszins vermindering van in komsten zullen te derven krij gen; dat, naar het oordeel van den Bond deze vermindering van in komsten ware te vinden in een heffing van een vrijgezellenbe lasting, waardoor meer dan tot dusver ongehuwden zullen wor den verplicht om bij te dragen in de lasten, die op de gemeen schap In totaal drukken, zoodat als gevolg van beide maatrege len de gemeenschap, dat is rijk, provincie en gemeente, geen vermindering van inkomsten be hoeven te ondergaan; reden, waarom hij met kiem aandringt: le. op vermindering van per soneele belasting in hier boven bedoelden zin en 2e. op de invoering van een vrijgezellenbelasting tot goedma king van vermindering der in komsten, die door invoering van de maatregel sub 1 genoemd, zou ontstaan. Dit adres kunnen wij van harte ondersteunen. De kinderrijke gezinnen moe ten ontlast worden. Daarover is nu genoeg gepraat. De zaak is in hooge mate urgent. Allereerst uit een oogpunt van de verdeelende rechtvaardigheid. Gezien de groote sociale en maatschappelijke functie, welke het groote gezin tegenover de gemeenschap verricht en waarbij de vrijgezel in de vervulling van zijn maatschappelijken plichtveel te kort schiet, zou het in hooge mate onrechtvaardig zijn, dat op fiscaal gebied van den vrijgezel ten behoeve van de gemeen schap een veel grooter offer werd gebracht dan door het groote gezin. Het is echter in de practijk ten onzent precies omgekeerd. De mindering, welke op 'f gebied van belastingschuld ten onzent aan het groote gezin wordt toegekend is van zeer geringe beteekenis, veel minder dan in België, Frankrijk, Italië en Duitschland. Zeker, er wordt aan het groote gezin eenig voordeel geboden, maar de zeer zware indirecte belasting, welke we hier hebben doet dit voordeel geheel en al te niet. Ziehier een paar cijfers In 1934 werd in ons land aan directe belastingen opgebracht 170 millioen gulden. Maar aan indirecte belastingen 520 millioen waaronder niet begrepen is de belasting welke de gemeentebe sturen heffen door de veel te hooge bedrijfstarieven voor gas, licht, water, radiodistributie enz. Alleen in die 174 millioen zit eenige progessie ten bate van het groote gezin, maar die 520 millioen, plus de eenige honder den miilioenen uit de gemeente tarieven, worden niet alleen zonder eenige progessie gehe ven, maar worden voor een zeer belangrijk deel opgebracht door de groote gezinnen en voor een zeer gering deel door de vrijge zellen. Deze feiten bewijzen niet alleen evident de onrechtvaardigheid van ons huidig belastingstelsel tegenover het groote gezin, maar ook den eisch van rechtvaardig heid, dat in ons land een vrij gezellenbelasting wordt inge voerd. Dan, maar dan ook alleen eerst zal er toe overgegaan kun nen worden de zoo dringend noodzakelijke correctie aan te brengen in ons huidig belasting stelsel, waarop in bovenstaand adres van den Bond voor Groote Gezinnen nog eens wordt aange drongen. DUITSCHLAND PRACTISCH FAILLIET*? WEL GELD VOOR EEN VLOOT! HET DUITSH-ENGELSCH ACCOORD. IT ALIE-ABES S YNIE. Ongeveer gelijktijdig dat Duitsch land met Engeland 'n vloot- accoord aangaat en besluit in 7 jaren 'n flinke vloot te bouwen, kondigt het aan, dat het niet in staat is, zijn buitenlandsche schul den te betalen! Von Ribbentrop heeft verklaringen afgelegdover het Duitsche vlootaccoord met Engeland, dat hij een eerste stap noemt naar bewapeningsbeper king. In Zweden neemt de werkloos heid sterk afin den landbouw komt men zelfs al arbeidskrach ten te kort- Het Italiaansch Abessynisch conflict blijft de aandacht vragen. Italië geeft enorme sommen uit voor zijn mobilisatie in Oost- Af rika. Duitschland practisch failliet. De Duitsche Rijksbank heeft zich wederom gedwongen verklaard, voor het jaar, beginnende 1 Juli a.s., een transfer-regeling af te kondigen voor alle aan 't buitenland verschuldigde betalingen uit hoofde van obligaties op middelbaren en langen termijn. Reuter meldt verder, dat een vol ledig moratorium gedurende een jaar is afgekondigd voor alle termijn betalingen aan de V.S. en alle andere landen, waarmee Duitschland geen clearing-verdrag of transfer-accoord heeft gesloten. Dit merkwaardig bericht zien we in de bladen heel onopvallend ver scholen tusschen het gewone nieuws. Op hetzelfde moment, dat men een nieuw vlootverdrag sluit en een groot viootprogram ontwerpt, dat afge bouwd zal worden in 7 jaren, besluit men om zrjn buitenlandsche schulden niet meer te betalen. Omdat men er geen geld voor heeft Het is wel een eigenaardig begrip van eer en fatsoen, dat de voorman nen van het nieuwe Duitsche ras er op na houden. Een bedenkelijk soort nationale Duitsche eer. Voor het zoo hoog opgehemelde Arisch ras zelfs een beetje compro- mitteerend Duitschland—Engeland. Hitler's speciale gezant von Rib bentrop heeft in een interview met Reuter erkend, het als zijn levens taak te beschouwen, te streven naar het tot stand brengen van een nauwe samenwerking tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland, waarbij de overige landen van Europa zich vrg- willig zouden kunnen aansluiten. Hij meent, dat men thans op den goeden weg is en het Britsch-Duit- sche accoord het begin vormt van een practische vredespolitiek. Ondanks de lange jaren van confe renties is dit accoord het eerste positieve resultaat en de eerste étappe naar een beperking der bewapeningen. Van nu af zal er van een Britsch Duitsche vloot-rivaliteit geen sprake meer zijn. Het thans bereikte accoord zal wellicht den weg banen naar de oplossing van andere vraagstukken en zoodoende den hoeksteen vormen voor een waarachtige consolidatie van Europa. Dat Duitschland zou hebben ge poogd, verdeeldheid te zaaien tus schen Engeland en Frankrijk, noemde von Ribbentrop een zonderlinge en onware insinuatie. Bijeenkomsten van Katho lieken verboden. Een bericht met een dergelgk hoofd komt natuurlijk uit Duitsch land. Het Duitsche Nachrichten- Bureau meldt uit Stuttgart: Ter verzekering van rust en orde bij kerkelijk-confessioneele brjeen- komsten en manifestaties heeft de Würtembergsche minister van Bin- nenlandsche Zaken, dr. Schmid, tot nader order alle kerkelijk-confes sioneele bijeenkomsten en manifes taties verboden. Buiten dit verbod vallen bijeenkomsten in de kerk, traditioneele processies en bede vaarten, Kerstvieringen in besloten kring en Kerstspelen. Ja, ja, wij kennen dat onderhand. Het is alleen ter verzekering van orde en rust! Bediening in den Minister raad. In verband met het plotseling overlijden van den Franschen minister van Onderwgs Marcombes hebben de neutrale persbureaux niet vermeld, dat in allerijl een priester werd ontboden toen minister Marcombes door een beroerte werd getroffen. Een regeeringsauto haalde onmid dellijk een der dienstdoende geeste lijken van de naburige „Madeleine"- parochie die den stervenden minister in het bgzijn van de overige leden van den Ministerrad het H. Oliesel toediende. Bij het sterfbed laten zelfs Vrij metselaars de priesters roepen, die ze tijdens hun leven vaak veracht en versmaad hebben Gelukkig land! Op het oogenblik telt Zweden 50.000 ingeschreven werkloozen, tegen 100.000 op denzelfden datum van het vorige jaar en het aantal werkloozen is sedert September 1931 niet zoo laag geweest. In bijna alle branches valt op het oogenblik een verruiming van de werkgelegenheid waar te nemen en in den landbouw is er zelfs een tekort aan arbeidskrachten. Italië-Abessynië. Natuurlijk uit Italiaanschen koker komt een bericht omtrent de slaver nij in AbessyniëHet luidt als volgt Van de bevolking van 10 millioen zielen, die naar schatting Abessynië bewoont, zouden twee millioen men- schen zich in een toestand van slavernij bevinden, of zouden van duizend inwoners 200 slaven zijn. Deze twee millioen slaven bestaan uit 400.000 kinderen, 700.000 vrouwen en 900.000 mannen, die zouden leven onder een streng en ruw slaven- regime. De bedoeling is natuurlijk duidelijk. Italië moet die arme bevolking van het slavenjuk bevrijden, desnoods met barbaarsch wapengeweld Nog een teekenend bericht over den toestand; In de eerste elf maanden van het loopende begrootingsjaar heeft Itatië voor Oost-Afrika 3435.845 millioen lire uitgegeven, waarvan twee honderd vijf en twintig millioen in de maand Mei, VENRAY, 29 Juni 1935 Rectificatie. Uit het verslag der vergadering der Stoomzuivelfabriek Venray, staande in het Tweede Blad van deze week is uitgevallen Onder applaus der vergadering werd de heer P. Pubben gekozen tot Bestuurslid in de vacature A. Ver- straeten. De heer Pubben verklaarde deze benoeming te aanvaarden. VOETBAL. Kring Horst-Venray contra Kring Hoensbroek. Wij staan dan aan den vooravond van dit gewichtig sportgebeuren. Het vol ijverige bestuur van de Kring Horst-Venray heeft het aangedurfd om den Kring Hoensbroek uit te noodigen tot het spelen van een wedstrijd. De Kring Hoensbroek is als zeer sterk te beschouwen, daarom zal het niet aan spanning ontbreken. Uit finnntieel oogpunt beschouwd is het een heele durf om zoo heel uit het

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1