Roomijs Weekblad voor VENBAY, HORST en Omstreken. Roomijs Boerenstrijd tegen margarine De Zuivel- bureacratie Waarschuwing aan de moeders. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 Juni 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 25 Wat de tong streelt /PEEL EN MAAS met de fijne Roomsmaalt ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 et. per regel 7lA ct. Bij contract groote reductie Uitgavé FIRMA*VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent Hygiënisch verpakt Inderdaad iets bijzonders! Men zie toe op de mid delen. Ook andere be volkingsgroepen hebben belangen. De boerenstand is ongetwijfeld een der belangrijkste onder de verschillende bevolkingsgroepen, waaruit onze maatschappij is opgebouwd, dit feit heeft misschien nimmer tevoren zulke algemeene erkenning gevonden als in dezen tijd. Onweersprekelijk is ook, dat de boeren harde crisisslagen te incasseeren kregen, maar daar naast moet ook worden beaamd dat de overheid veel heeft ge daan om hun nood te lenigen en dat daartoe heel de bevol king werd belast. Niettemin klagen de boeren nog en o.i. niet ten onrechte. De steunregelingen immers zijn niet volmaakt. Wie, trouwens, zou in staat zijn om een rege ling te ontwerpen, welke ieder een bevredigt en elk individu in gelijke mate recht laat weder varen De steunregelingen zijn in verschillende gevallen onvoldoen de. Ook dat zij toegegeven. En de boer, die in de econo mische benauwenis zit, wéért zich. Dat is menschelijk en be grijpelijk. Bij dat weren kiest hij zijn middelen naar boerenmanier Volkomen logisch. De boer heeft geen wandelstok om er mee te slaan, hij grijpt riek of spa. En als hij woorden van klacht of verzet in den mond neemt, dan pleegt hij van zijn hart geen moordkuil te maken. Zijn taal doet dan soms wat rauw aan, maar geen verstandig mensch zal er zich aan ergeren. Eik vogeltje immers zingt nu een maal zooals het gebekt is. Toch moet de boer oppassen om in dat opzicht niet te over drijven. Zijn gezonde verstand moet hem binnen de grenzen van redelijkheid houden. Overdrijving schaadt, stoot af en maakt de andere bevolkings groepen, die tot nog toe bereid gevonden werden om heffingen en accijnzen voor den boer op te brengen, kregelig. De boer moet zich niet blind staren op eigen nooden; héél 't volk lijdt onder de crisis. Het algemeen belang vereischt, dat ook de industrie, de midden stand en de arbeiders staande worden gehouden. Hulp aan de boeren kan noch mag gepaard gaan ten koste van de ontrechting en de econo mische worging van andere maatschappelijke groepen. Juist omdat we voelen voor den boerenstand en -eenig in zicht meenen te hebben in wat deze tegenwoordig... tekort komt willen we de boeren tegen een zijdigheid waarschuwen. En tegen overdrijving bij de verdediging van de eigen belangen. Dat ze b.v. een intensieve propaganda voeren voor het ge bruik van boter en ook voor meerdere verwerking van melk in brood, achten we alleszins goed gezien. Ze dienen er hun belang mee, maar we gelooven, dat ze aldus mede een algemeen belang behartigen. We hebben deze propaganda gaarne onder steund en schreven daartoe on langs nog een speciaal artikel. Dat ze voorts allereerst in eigen kring op het weren van de margarine aandrongen het is volmaakt logisch. Die aan drang heeft, meenen we, ook effect gehad. We zouden willen aanbevelen om thans ook meer reclame te gaan maken voor 't gebruik van melkbrood door de boeren zelve. Geheel onjuist echter achten we de bewoordingen, waarin 'n paar op ruime schaal verspreide circulaires zijn vervat, welke een dezer dagen o.m. op een land bouwtentoonstelling in 't Noorden des lands werden uitgereikt. In een dier circulaires wordt de economische vrijheid van de andere bevolkingsgroepen op onrechtmatige wijze, met geweld methoden bedreigd. We lezen daarin o.a. de vol gende zinsneden: „Jaag een venterskar met 't woord „margarine" van uw erf, koopt niets daarvan". „Eet uw smid, timmerman, verver, margarine, neemt dan een, die roomboter eet. Laat die anderen ook maar werk zoeken bij margarine-fabrie ken. Zoo moet u de margarine boycotten." Zulke zinnen vormen 'n dom me aansporing tot zedelijk ge weld en moreel onrecht. Ze ge tuigen van blindheid voor den nood van anderen. De meeste smeden, timmerlieden en ververs zullen ook liever roomboter eten dan margarine en als ze toch dat laatste op hun boterham eten is het als regel, omdat hun mid delen ontoereikend zijn om zich in alles het koopen van het beste, wat er is, te veroorloven. Zoolang er menschen zijn, die geen boter kunnen koopen, doen venters en winkeliers een goed werk met voor dezulken marga rine in voorraad te nemen, en dat laatste leidt tot de wette lijke verplichting om het woord „margarine" op hun kar of win kelruit geschilderd te hebben en te houden. Zinnen als die we aanhaalden duiden ook op economische kortzichtigheid, want hoezeer we ook geldende redenen erken nen om propaganda te maken voor een vermeerderd vrij ge bruik van boter men vergete niet, dat de boer even goed is aangewezen op het bestaan van en welvaart van handel en in dustrie, als deze laatsten op een welvarenden boerenstand. In de margarine wordt een zeker percentage boter verwerkt. Indien de boeren nu door dwang zouden bereiken, dat de marga- rine-fabricage moest worden ge stopt, dan zouden de menschen met kleine beurzen minder boter kunnen koopen dan ze thans aan margarine afnemen. Dat zoude dus geen 100 pet. voordeel zijn voor den boer. Bovendien vereischt de fabri cage van margarine den import van bepaalde grondstoffen uit 't buitenland, tegenover welken import de regeering exportmo gelijkheden weet te bedingen, waarvan de boeren profiteeren. Laten de boeren reclame ma ken voor hun zuivelproducten in dat opzicht hebben ze van de margarine-fabrikanten nog veel te leeren en na te volgen. We gelooven, dat overheid en pers ze gaarne zullen steunen om de boter de haar toekomen de plaats te geven op de tafels en in de provisiekasten van hen die dit natuurproduct bij uit nemendheid kunnen betalen. Er zij echter geen onredelijke en onzedelijke dwang. Er blijve inzicht voor de noo den van anderen. LevenDat gunnen we den boer. Laten levenDat zij zijn devies. Md. De heer Wolmerstett, secretaris redacteur van den Bond van Melkveehouders, schrijft over de tot een obsessie aanzwellende zuivei-bureaucratie het volgende in zijn blad „Den laatsten tijd werden de boeren als het ware bedolven door een lawine van circulaires, waarvan de menschen met den besten wil ter wereld geen syl labe kunnen begrijpen. Van circulaires gesproken. De vorige week werden wij verrast met een circulaire betreffende 't „Crisis-Melkbesluit 1935". Het ding is een halve vierkante me ter groot. De melkvergunning- houders worden hier alphabe- tisch ingedeeld onder letter A t.m. L. (Waarom men het niet tot Z. heeft laten doorloopen, wordt niet vermeld). Het ding is door het wemelen van formules, sommige tot tien maal toe herhaald, zoo onlees baar ondanks de aan het slot volgende toelichting, dat men zich in allen ernst afvraagt, of het door een verstandig mensch, dan wel door een of anderen psychopaat is opgesteld. Tot zoover waren wij met ons overzicht, toen de post ons een aantal boekjes bezorgde, te we ten: M.P.B. No. 1, een klanten boekje, M.P.B. No. 2 een ander klantenboekje. Het eene is voor zelfventende veehouders en het andere is voor veehouders, die uit huis verkoopen. Dan volgen nog M. P. B. No. 3, „Weekrapporten", welke door consumptiemelkers die alles af leveren, niet behoeven te worden bijgehouden, M. P. B. no. 9, een Melkboekje, M. P. B. No. 11, ook „Weekrapporten", en ten slotte nog een ander Melkboekje. Als het er hier om te doen is den boel vast te taten loopen dan zijn we ongetwijfeld op den goeden weg. Wij moeten het hierbij laten het begint ons te duizelen wij weten er geen weg meer mee. Ziekte van zuigelingen als gevolg van de warmte. Hoe liet optreden van deze ziekte te voorkomen Vanwege de Commissie voor So dale Kinderbygiëne. afdeeling van bet Limb. Gioene Kruis, ontvingen wij deze waarschuwing, waarin me dische adviezen zijn vervat omtrent een veel optredende ziekte bij zui gelingen in de warme zomermaanden. Wij raden belanghebbende moe ders aan. deze waarschuwing uit te knippen en ze te lezen en te her lezen en.... naar de gegeven voor schriften te handelen 1 In de warme zomermaanden wor den vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich door braken en door dunne ontlasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen, die met de flesch worden gevoed. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij: 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aange haalde kleeding en verblijf in een vertrek dat onvoldoend gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet vol doende versch is en niet koel wordt bewaard, 3. Verontreiniging van het voed sel, doordat derleschjes en speentjes niet zorgvuldig schoongemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van 't kind, vooral overdadige voeding eD onregelmatige toediening van het voedsel. Let well Nimmer is het doorko men van tandjes oorzaak van deze ziekte 1 Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen la. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open zetten 1 (ook 's nachts). lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Óp heete dagen kan men den gezonden zuige ling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een laken dekkeD. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ook doet men goed indien menden gezonden zuigeling veel buiten brengt; bij groote hitte opeen koele niet zonnige plek. lc. Door het kind dagelijks te wasschen of liever nog te baden. 2. Door melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in eene gesloten pan of eene koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkkan direct op den keldervloer of anders In eene andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in eene gesloten schoone pan met zuiver leidingwater te bewaren. 4. Door het kind op de vast gestelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien gij uw kind thans aan de borst voedt, tracht dit dan voort te zettengij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen Geef uw kind Dimmer een zoet houder of dotje, dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speen. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlasting krijgt? Ie. Geef hem dan direct op de tijdstippen, waarop hij anders zijn voedsel krijgt, een fleschje rijste water, bereid volgens onderstaand voorschrift. 2e. Verzuim niet daarna met 't kindje op het eerstvolgende spreek uur van de dokter te komen om verder raad te ontvangen want het kind mag Diet langer dan één of twee dagen uitsluitend rijstewater krijgen. 3. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van Rijstewater. Breng 1 eetlepel vooraf gewasschen rijst met 1 Liter (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat het zoolang koken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer twintig minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wanneer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot een halve Liter bij. Bewaar het afge koelde rijstewater in een gesloten pan of toegedekte pan. Engclaud's eigen politiek Verbazing, verrassing en veront waardiging heeft Engeland bij de oude, vertrouwde vrienden gewekt door het straffe betoon van den blijkbaar zeer beslisten wil om zelf standig haar internationale politiek te voeren en de plannen van de meer met elkaar verbonden mogend heden te doorkruisen. Inderdaad is het eenigszins onbe grijpelijk, dat de Engelsche tegeeriog door rechtstreeksche onderhandelingen met Duitsche regeeringsvertegen woordiging over de mate van Duitschland's herbewapening, haar officiëele sacctie heeft gehecht aan de nog steeds eenzijdige opzegging van het Verdrag van Versailles. Engelseh-Duitscli vlootaccoord Vreemder nog is, dat de Engelsche regeering die besprekingen heeft laten voeren tot een accoord over de Duitsche bewapening ter zee, waar bij ze zich met een aanzienlijke Duit sche vlootsterkte vereenigt, zonder de bevriende mogendheden te raad plegen, die bij de Duitsche bewape- niDgssterkte zeer gioote, ja zelfs levensbelangen hebben. Het getroffen Engelsch-Duitsche vlootaccoord is defioitief en legt de toelaatbare Duitsche vlootsterkte vast op 35 pet. van de Engelsche vloot, voor wat de sterkte aan duik booten aangaat zelfs op 100 pet. In Parijs Iaat de openbare meening zich onverholen uit over de verbijs terende toenadering tusschen Londen en BedijD, een toenadering, welke nog onvoorziene gevolgen voor de internationale politieke verhoudingen kan hebben. Prineiëelo wijzigingen in Ruslaud's dictatuur. De Franschen zullen zich meer en meer aangewezen gaan voelen op een nauwe toenadering tot Rusland, de tweede Europeesche macht, welke van Duitschland's herbewapening alles te vreezen heeft. Tot heden maakte de straffe communistische dictatuur de West Europeanen echter kopschuw van Moskou, Waarschijnlijk gevoelen de Russen dat ook en bovendien hebben ze groote behoefte aan meer ioternatio nale vriendschap en aan economische internationaal verkeer, nu ze zich in het Oosten (door Japan en in het Westen (door Duitschland) met den dag meer bedreigd gevoelen. Onder invloed daarvan zijn de bestuurs methoden en de mentaliteit der regeerders in Moskou zich aan het wijzigen. De oude, onverzoenlijke, radicale bolsjewiki vallen in onge nade een aantal hunner is naar Siberië verbannen, de weduwe van Lenin is streng huisarrest opgelegd. Stalin blijkt Gezorgd voor de econo mische belangen der boeren, die naar hij meent recht hebben op meer welvaart, ja op... bezit 1 De communisten in het buitenland hebben uit Moskou orders ontvan gen, dat ze hebben mede te werken aan de vorming van goede nationale legers, in die landen althans, welke economische, politieke en militaire verbintenissen met Soviet-Ruslaod hebben. Cliina geeft toe. In het Oosten geraakt de toestand elk uur meer verward. Het staat nu wel vast, dat het voorloopig niet tot een Japansch-Cbineeschen oorlog zal komen. Dat feit daüken we niet aan Japanschen inkeet, maar aan Chinee sche toegeeflijkheid. Nadat de Chi- neezen zich hadden overtuigd, dat ze noch van de Ver. Staten, noch vanuit Europa daadwerkelijken steun tegen de Japansche indringing had den te verwachten, hebben ze aan alle Japansche verlangens ten op zichte van de bestuursvorming in Noord-China toegegeven, zoodat de betrokken provincies geheel onder indirect Japansch bestuur zijn geko men. Vermoedelijk om de aandacht van het Chineesche volk van deze droeve aangelegenheid af te leiden, heeft Nanking plots weer geschillen opge worpen met de Zuid-Chlneescbe regeering te Kanton. Twee oorlogs schepen in laatstgenoemde haven zijn door muiterij aan het gezag van Kanton onttrokken en de bevel voerders hebben zich ter beschikking gesteld van de regeering van Tsang Kai Sjek te Nanking. Het uitbreken van een Chineeschen burgeroorlog wordt niet onmogelijk geacht. Abessinië bereidt zicli ten oorlog. De regeering van Abessinië heeft alle hoop opgegeven, dat het conflict met Italië op vredelievende wijze zal geregeld kunnen worden. Uit Addis Abeba wordt bericht, dat keizer en kabinet den oorlog onvermijdelijk achten. De Abessiniërs verklaren 500.000 man te velde te kunnen brengen, allen met geweren, zij het van onderscheidene en meerendeels s'etk verouderde modellen, bewapend. Maar 100.000 mannen zouden eea modern geweer dragen, zoo wordt verzekerd en 15 000 man kunnen keurtro?pea worden geheeten. Verder beschikt het zwarte leger over 200 mitrailleurs. Het is alles bij elkaar niet veel voor den strijd tegen een modern toegerust Europeesch leger. Nieuw kabinet in Mexico. In Mexico is in stilte een verwoede strijd gestieden tusschen den president en den oud-president Calles. Deze laatste vedoor tenslotte het pleit en trok zich uit de politiek terug. Voor hoelang? President Cardenas heeft een nieuw kabinet benoemd, van hetwelk de katholieken naar het schijnt een tempering van den strijd tegen de kerk verwachten. Yan het electorale slagveld In vele gemeenten zijn thans de gemeenteraadsverkiezingen weer ge leden en voor zoover er politieke consequenties uit zijn te trekken, vertoonen die vrijwel hetzelfde beeld als van de Statenverkiezingen, met dien verstande, dat nu de N.S B. geen eigen rol heeft willen spelen, doch haar stemmen ten „goede" heeft willen laten komen aan de kleine, zeifs aan revolutionnaire, linksche partij jes, opdat het bestaande bestuurs stelse zooveel mogelijk zou worden geschaad. De S.D.A.P. boekte wat winst, de kerkelijke partijen handhaafden zich en de Vrijz. Dem. zoowel als de Liberalen, die bloed en lever, gaven aan de N.S.B., blijkende uit den uitslag der jongste Statenver kiezingen, hebben naar het schijnt de verdoolde schapen nog niet in den vrijzinnigen stal kunnen terugdrijven; ze verloren een aanzienlijk aantal zetels aan de door de N.S.B. ge steunde kleine partijtjes. In Deventer kon de Rev. Soc. Arb. Partij haar zeteltal, dank zij fascistische hulp, zelfs tot 4 opvoeren. Nat. seciulistische Kamerleden. Ingevolge ons evenredigheidsstelsel bij de samenstelling der beide Kamers van de Staten Generaal, is ook de N.S.B. in de gelegenheid gekomen om twee van haar aanhangers in de Eerste Kamer te laten zitting nemen. Naar nat soc. manier zijn de functionarissen door den Algemeenen Leider „aangewezen." Voor het eerst gaan we dus de vertooning beleven dat in onze Volksvertegenwoordiging geen volksvertegenwoordigers, maar zetbazen van een bepaalden persoon zitting krijgen. Degenen, wien de eer dezer onderscheiding te beurt valt, is de gewezen Duitsche officier Graaf de Marchant et d'^nsembourg en de Groot-Nederlander Mr. van Vessem. Een cumulatie-ontwerp. Eindelijk is het reeds zoo lang in "uitzicht gestelde ontwerp van wet inzake cumulatie van inkomen* en pensioenen door de regeering bij de Kamer ingediend. Bepaald forsch van opzet komt ons het ontwerp niet voor, daar het zich in hoofdzaak beperkt tot de pensioenen van wet houders en leden van Ged. Staten, voor zoover die pensioenen grond slag voor cumulatie zouden kunDen zijn. Gedevalueerde onderwijzers. Critiek op het bedoelde cumulatie- ontwerp zal zeker niet uitblijven, roaar tegen critiek moeten de huidige regeerders o.i. zoetjes-aau wel gehard zijn geraakt. Critiek is niet van de lucht. Ontevredenheid lucht zich in dezen tijd van alle kanten, niet het minst van de zijde der boeren, die deze week weer èenige massale en daverende protestbetoogiogen tegen de onvolkomenheid der steunregelin gen hebben gehouden. Uit kringen van het onderwijs blijven de protesten regenen tegen het groote bezuinnigingsplan der regeering, in het bijzonder tegen de daarin^vervatte gedachte om voortaan in de eerste klassen der lagere school onderwijzers met volledige bevoegd heid als kweekelingen te plaatsen en als zoodanig te honoreeren oftewel te befooien. In een te 's Gravenhage gehouden massacongres van het katholieke onder wijzers verbond is zoo mogelijk nog scherper stelling genomen tegen deze regeeringsplaimen, daD andere bonden het hebben durven wagen. Unaniem werd tot uiting gebracht, dat men de devaluatie van de onder wijzerspositie nooit ofte nimmer zou aanvaarden. Het is ook wel een somber ver schiet voor een intellectueel jong- m.'nsch, slechts ie kunnen verwach ten, dat hij op z'n 35ste jaar een Inkomen zal gaan genieten van circa 800 gld, We hebhen nog steeds den indruk, dat het groote bezuinigingsplan het zonder zeer aanmerkelijke wijzigingen niet zal halen in onze volksvertegen woordiging. Werk voor landarbeiders! Een zeer goed plan heeft de cegeering opgemaakt ten behoeve van de herplaatsing van duizenden werkiooze land en tuinbouwarbeiders in het vrije bedrijf. De proef wordt voorloopig genomen in de vier Noordelijke provinciën, in het West- land en in een groot aantal gemeen ten van Noord- en Zuid-Holland. Bedoeling is om, voorloopig over een periode van het tweede halfjaar van 1935, aan werkgevers op het gebied van land- en tuinbouw de helft terug te betalen van het loon, uitgekeerd aan arbeiders, die boven het normale aantal van den laatsten tijd, te werk zijn gesteld. Door een en ander zal het velen werkgevers mogelijk worden om b.v. machines te gaan vervangen door levende werkkrachten of thans wer ken te laten uitvoeren op het bedrijf, welke, hoezeer ook gewenscht in normalen tijd. nu om bezuinigings redenen werden nagelaten. Werkgevers, die van den bijslag willen profiteeren. haasten zich om zich met den burgemeester van hua woonplaats in verbinding te stelleo, want verschillende zaken moeten vóór 1 Juli geregeld zijn. VENRAY, 22 Juni 1935. KR 0. Radio-Missiedag". leder, die de Kath. Radiogids ieest, weet natuurlijk, dat de K.R.O. op Zondag 23 Juni a s. een Radio- Missiedag houdt voor geheel Kath. Nederland. Op die dag worden overal radio-missiespeldjes verkocht. Door 't kopen van zo'n missiespeldje steunt men 't, vooral in deze tijd, zo uiterst moeilijke missiewerk onzer missionarissen. En, waar Venray steeds heeft kunnen bogen op vele priesterroepingen en talrijke missiona rissen uit Venray in de missie werk zaam zijn, twijfelen wij er niet aan, of onze actieve dames-propagandisten zullen aanstaande Zondag bij niemand zonder succes een speldje presen teren. Dus niemand late één der propagandisten „n blauwtje lopen". Bovendien kan dit speldje voor ieder grote waarde hebben omdat dit moet worden ingezonden door hen, die meedoen aan de Radio- Missie-wedstrijd, die op diezelfde Zondag wordt gehouden en waaraan talrijke kostbare prijzen zijn verbon den. Aan deze wedstrijd kan ieder meedoen, zelfs mag één persoon meerdere oplossingen inzenden, mits

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1