Jacpi Waschu Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Adverl vanaf driehonderd jarig bestaan der Stads bank van Leening is hij met den directeur gaan praten en van hem hoorde hij de volgende staaltjes Een werkman meldde zich aan om steun. Bij het onderzoek, dat hierop volgde, bleek, dat zijn keurig ver zorgde hulshouding heel erg verarmd was zelfs het noodigste aan klee ding en beddegoed ontbrak. En waar dit gezin niet ernstig geleden had door werkloosheid was het onbegrijpelijk hoe deze oppassende menschen in zoo'n nood waren ge- ta Na eenlg doorvragen vertelde de vrouw het volgende - Ziekte en haar gevolgen Anderhalf jaar geleden bad baar man enkele weken wegens ziekte moeten verletten en hierdoor was een deel van zijn loon gekort. Bij de leenvrouw V. in de buurt beurde zij toen een rijksdaalder, voor een week - Zaterdag *9 2.75 teruggeven. Dien dag had zij dit geld nog niet. De betaling werd een week uitgesteld, maar toen moest zij voor iedere week 37,/s centrente opbrengen. Weer "bikte bet niet de leening plus rente (van 75i cl. voo twee weken) af te doen. Z.j moest cr zelfs nog een bedrag bij leenen voor een week tegen tien procent IeDNu liepen er dus twee leeningen De eerste tegen 15 proc. per week. en nadat de tweede na een week niet kon worden afgelost, werd de rente hiervan ook op 15 ct. van den gulden pet week gesteld, met terug- werkende kracht. De omstandigheden waren het gezin in dien tijd zeer ongunst,g^ Er moest dus oog enkele malen meer een luttel bedrag opgenomen worden, zoodat het ruim een jaar ne tden bij de leenvrouw een schuld had van f 47.50, waarvoor wekelijks f 7 50 aan rente moest worden op gebracht. De vrouw heeft ruim een faar lang trouw Iedere week f 7 50 aan de leenvrouw gebracht, maar zij was niet in staat ook maar een gedeelte van' het geleende bedrag af tC Zitbad haar man deze vernedering willen besparen. Hiervan maakte de weldadige buurvrouw gebruik doo ttfkens te dreigen, dat zij het hem zou vertellen, zoodta ze in 9<-bleke zou blijven met de rentebetaling Angst voor de schar d: bracht haar. die steeds in stilte een belang- rijk deel van het loon moest at dragen, zonder uit de schuld te ge raken tot levensmoeheid, zoo, dat 'zij eens aan den waterkant heef. gestaan om zich te verdr nken. Tot opeens haar plichtsgevoel tegenover den man en de kinderen "toSS"* man werkloos werd en ze geen uitkomst meer zag. moest ze 't hem wel opbiechten. Het ad viesbureau van zijn organisatie gaf den raad onmiddellijk het betalen 'eDekevrouw had inmiddels voor een leening van f 47.50 in één jaar 780 procent of f 369 20 moeten opbrengen. 5->0 procent Een ander geval. Een huisvrouw stond al jaren in de schuld bij de leenvrouw v. B. Zii heeft hiervoor langen tijd weke lijks tien cent van den gulden moe ten. Maar hierna werd de voor waarde: f 5 per week afbetalen plus 5 cent per week van den gulden. Deze betalingen moesten 9=beu"° op Zaterdag Werden ze uitgesteld tot Maandag, dan kwam er vijfcent VaA,sdde9vUiouwdU geld niet afkon nemen van het weekloon, bracht zi) kleeren en huisraad naar oen lom metd. Ook het Zondagsche goed. ook, als vasle stamgast, de kom mies Brukman. Mattesen Ties wachtte zijn tijd af, alhoewel 't lang duurde. Eindelijk ging de kommies naar builen en toen stond de Kiesjeskel ook op en verliet het vertrek, om spoedig echter weer daar binnen zijn plaats aan de kleine tafel naast den schoorsteen in te nemen. 't Is wel zeker, dat hij buiten met den kommies iets besproken had, maar wat zij verhandeld hebben, moet stellig geheim blijven. De kommies betaalde zijn twee potjes bier en verliet de herberg, veel vroeger als hij gewoon was. Hij ging evenwel niet naar zijn kosthuis, maar sloeg den weg in naar het dorp, waar hij een laat bezoek bracht bij zijn chef. den dienstgeleider. Ties, die niets dringends meer te verrichten had, bleef nog een tijdje met Vèrkespel zitten pralen over de Gochsche markt en nog wat. Naar allen schijn had hij geen groote behoefte aan slaap, ofschoon men toch haast niet veronderstel len kon, dal hij na de lange wandelingen van dien dag, aan slapeloosheid lijden zoumaar hoe 't ook zij hij was al weer in de kleeren en op 't pad, toen de zon nog maar heel flauw in 't oosten begon te gloren. Ook bij den Kappusboer was men vroeg opgestaan de vo9bles begreep er niets van, dat men hem al weer zoo vroeg optuigde en tusschen de burrics der kar spande, niettegenstaande hij toch gisteren pas zoo'n lange, ongewone Maar als zij dit Zaterdags niet kon inlossen, moest zij weer terecht bij de leenvrouw v. B.. om het losgeld te leenen, op voorwaarde, dat zij dit Maandags zou terugbetalen plus tien procent voor drie dagen. Doch dit terugbetalen was alleen mogelijk, wanneer zij Maandags op nieuw het goed beleende. En sedert jaren bleef de vrouw in dezen noodlottigen citkel, waarin het gezin meer en meer verarmde. Want onder deze omstandigheden was veelal Maandags het huishoud geld alweer op. En dan moest zij die week weer bedragen van 14 tot 17 gulden opnemen. Dit geld moest Zaterdags afgelost zijn plus 10 procent rente. Bleef die aflossing achterwege, dan moest Zaterdags toch de rente er zijn. die Maandags alweer was verdubbeld. Een woekerrente van 520 procent per jaar. die dergelijke gezinnen ten gronde richtte. Ingewikkelde historie. Een derde huisvrouw leende al sedert langer dan tien jaren geld bij de leenvrouw v. B. Zij wist zelf bij benadering niet hoe groot haar schuld was. Maar door de rentebe taling kon zij bijna geen enkele uit gave meet doen, of zij moest eerst opnieuw ieenen. Haast al wat eenige waarde had in haar gezin, zelfs goed van ge trouwde kinderen en kleinkinderen, bracht zij in het geheim naar den lommerd. En om dit Zaterdags weer te kunnen lossen, was zij genood zaakt langzamerhand ongelooflijke bedragen te leenen bij vrouw v. B. Voor zoover er bij het onderzoek uit wijs te worden was, moest zij van verschillende schulden iedere iedere week f 17 aflossen plus f 1.70 rente per week. Zeven jaar geleden had deze vrouw weer geld noodig om klee- diog te lossen, maar zij kon van de leenvrouw geen geld krijgen wel enkele gouden voorwerpen om te beleenen en met de opbrengst hier van de kleeren uit den lommerd te Zij kreeg van den lommerdhouder op Zaterdag f 33 voor het goud. Dit geld moest Maandag worden afgedragen aan de leenvrouw met f 3 30 rente. Maar bovendien moest zij natuurlijk den lommerhouder rente betalen. Toen er zoodoende meer betaald moest worden dan zij kon ontvangen, was de vrouw wel genoodzaakt steeds meer van haar en anderen in boedel te verpanden. En om dit telkens weer in te lossen, leende zij wekelijks van de leenvrouw bedragen van f 35 tot f55. Die moesten iedere week worden afbetaald plus tien procent rente. Zoo was onder meer de oude schuld ontstaan van f 145. die met f 10 per week en f 1 rente moest worden afgedaan. Zonder afdoende hulp komt zoo n prooi van den woeker nooit uit dien moordenden greep. Opmerkelijk is dat de geldschiet- ster V., als dochter van een woeke raar, de knoeipraktijken thuis had geleerd, maar dat zij zelf op allerlei oirbare wijzen geld moest leenen, bijvoorbeeld van den fonds bode, om haar nering te drijven. Andere leenvrouwen zijn zeer in in goeden doen geraakt kochten huizen en bij voorkeur een café. De leenvrouw v. B. leende zonder schuldbekentenissen en gaf ook nooit kwitantie. Maar zij bad er den schrik onder in de buuit van Oranjeboom- en Rosestraat. Zij gaf haar menigte klanten vooral Zaterdags geld om bet goed uit den lommerd te halen. Maar dit moest daar dan Maandag weer heen gebracht worden. Vrouw v. B. was dan steeds den heelen Maandagmorgen aan de be voorrechte bank van leening present tour gemaakt had. Het beest kon er echter wel tegen, want 't was een krachtige, vijfjarige merrie, een van de beste paarden in 't dorp. De jonge Kappusboer had eenige zakken met aardappelen op de kar geladen en reed spoedig daarna met dit niet te zware vrachtje in de richting van het dorp, terwijl de oude Moors hem nog een tijdje bleef naturen. De kar sloeg den weg in naar 't veer en behoefde slech's een oogenblikje op de pont te wachieü, die juist van den anderen kant kwam varen. Op dit vroege uur was er nog geen rnensch in de Maasstraat te zien en de veerknecht was de eerste man die de jonge boer ontmoette. Juist toen de klep van de pont gezakt en Huub met de kar er op rijden wilde, klonk het geroep van halthem in de ooren omziende zag hij twee kommiezen van rechts achter het hoekhuis te voorschijn treden, terwijl van den anderen kant van achter de kerkmuur de dienstgeleider en Brukman op hem af kw'amen. Een der kommiezen had het paard reeds bij den teugel ge grepen, terwijl de chef tot Huub sprak - Moors, we wilden je kar eens onderzoeken. Heb je ook smokkel waar geladen Gen kwestie van, heeren, zei Huub, maar erg onzeker en ont daan, 'k heb niks as erpels op de kar. Nu, dat zullen we wel eens zien. Zet die zakken maar eens van de kar. om van de clientèle het geld terug te eischen plus tien procent. Wie dan in gebreke moest blijven, kreeg de huid vol gescholden. Of zij ging hen te lijf. Nog 's een keer. na zoo n scheldpartij, greep ze haar schulde nares in de haren. Zoo sleepte ze haac mee naar de eigen woning en ranselde haar hier genadeloos af. „Roode L\jda Er was een gezin J. B.. waarvan alle leden deelnamen aan het woeker- bedrijf van voorschotten tegen 25 tot 50 procent rente per week. De man, een gewezen varensgezel, wijd de zich jaren lang aan dit nobele bedrijf. Zijn vrouw, als Roode Lijda berucht, en hun beide zoons van 15 en 12 jaar. belastten zich met het ioneo van de één twee-, drie- enz daagsche tot wekehjksche aflossingen. En deze woekeraarster maakte net zoo lang schandaal aan de deur, tot ze, hoe dan ook, de hooge rente ontvangen had. Onder de patiënten van Roode Lijda bleek één vrouw te zijn, die niet wist hoeveel schuld zij bij de woekerfamilie had, maar wél, dat ze haar leven lang f 2.50 per weeK rente moest betalen, wat zij al zes jaren lang deed. Dit kwam uit in een ziekenhuis, waar deze vrouw herhaaldelijk over „Roode Lijda ijlde. De woekeraar en zijn vrouw bleken gewend hun weelde te vieren door wekelijks ettelijke flesschen jenever plus een vaatje bier te ledigen voorzeker op de gezondheid van hun gunstelingen. Zoo was er een vrouw R. bekend, die bijvoorbeeld 's Maandags f 90 uitleende en Zaterdags f 100 terug eischte benevens tenminste vier kilo visch. Een ander slachtoffer vroeg haar herhaaldelijk op Maandag f 10 te leen, kreeg dan f 7.50, gaf haar Zaterdags f 10. soms met een „fooi' van f 2.50 om de woekeraarster voor Maandag guastig te stemmen. Zonder fooi bedroeg de jaarrente dan 1733 procent. Met den rijks daalder erbij. 661/1 procent per week of per jaar ruim 3466i/2 procent. Zoo bewoog deze woekeraarster R, een van haar habituées om voor f 30 een vloerkleed voor haar te koopen, dat zij voor f 10 van haar overnam. De gedupeerde was dus haar karpet kwijt en moest hiervoor dertig weken lang t 1 afbetalen. Een bedeelde van het voormalig burgerlijk armbestuur was in handen gevallen van een kastelein, wien hij geregeld op Woensdag zijn bedeel- kaart gaf in ruil vaor een gulden. Zaterdags ging d.ze steevast met zijn schuldenaar mee, als die zijn onderstand van een rijksdaalder ont ving dien hij dan meteen moest afdragen aan zijn weldoener. Ook onder vischvrouwen op de markt kwamen woekeraarsters voor> van wie vooral P. L. en H berucht waren. Van ieder te leenen bedrag moest f 5 fooi betaald worden, ver der f 5 afbetaling en 10 tot 20 pet. rente per week. Zoo zijn er onder de verhuurders van handwagens, die, als een venter om een karretje komt, hem een som te leen aanbieden om negotie ia te koopen. Zoo'n wagen kost aan huur gemiddeld vijftig cent per dag. Is het voorschot f 5, dan moet de huur der 's avonds bij de afrekeoing f 6 betalen. In de verdere feuilletons wordt nog veel meer verhaald, ook over de practijken van bepaalde particuliere pandjeshuizen en voorschotbanken. Doch, zooals gezegd, heeft de wet van 1933 reeds goed gewerkt. De Directeur der Rotterdamsche Stads bank verzekerde echter ook, dat ze nog onvolkomenheden bevat, welke bepaalde soorten van woeker en zwendel nog bulten schot laten. Nu de crisis talloozen meer dan vroeger in nood bracht, dunkt het ons toch zeker gewenscht, dat eens wordt uagegaan, of straffer regelen niet mogelijk zijn. De hyena's van den nood moeten onverbiddelijk kunnen worden aan gepakt Terwijl Huub aan dal bevel gevolg gaf, had de dienstgeleider reeds onder de kar gekeken en zich overtuigd, dat deze een dub bele bodem had. De andere kom miezen onderzochten de zakken met aardappelen, die echter niets verdachts bevatten. Toen alle zak ken naast de kar stonden, zei de de dienstgeleider Brukman, neem jij den beitel maar eens, dien je meegebracht hebt en licht eens een van de planken van de kar op. Bij het hooren van deze woorden maakte Huub een beweging alsof hij vluchten wilde,'maar een van de kommiezen had hem al bij den arm të pakken en dwong hem te blijven. Zoodra de eerste plaats van den karvloer los kwam, vertoonde zich daar eene rij blikken bussen. Nadat ook de andere planken verwijderd waren, lag een geheele reeks platte bussen voor de oogen der ambtenaren. Een der blikken werd losge schroefd en bleek spiritus te be vatten. Moors, zei de chef der kom miezen, heb je een geleibiljet of binnenlandsch paspoort bij je tpt dekking van het vervoer van deze waar Toen Huub beteuterd met het hoofd schudde, hernam de dienst geleider: Dan ben je hiermee op heelerdaad betrapt wegens onge dekt vervoer van gedistilleerd en hebt ons te volgen naar den in specteur. Ga jij maar op de kar zitten tusschen de ambtenaren, dan zal ik het paard wel leiden. VENRAY, 15 Juni 1935. Stalling afgebrand. Dezer dagen ontstond door onbe kende oorzaak brand in de slecbts gedeeltelijk van steen opgetrokken stalling van v. O., aan 't Veulen, De aanwezige landbouwmachines werden door het vuur vernield, ter wijl eveneens een partij kuikens in de vlammen omkwamen. Verzekering dekt slechts gedeelte lijk de schade. P.D.Y. „De Eendracht." Uitslag wedvlucht Chateauroux afst. 609 89 K.M. met oude duiver. Los 5 30 uur. Aankomst eerste duif 17-9 16 uur. Ie en 4e J. Strijbosch 2e J. Dinjens 3e en overduif Tonen—Strijbosch MERSELO. Op het j.l. Zondag gehouden Koningschieten op de doelen van de handboogschutterij Sint Hubertus, wist de nog jeugdige schuiter H. van Osch, deze eeretitel te behalen, met 113 punten in 3! schoten. Dat er hard om deze koningstitel gestreden is. bewijst de massale deelname. Niet minder dan 32 schut ters namen aan deze kamp deel. Hoogste schutter was de Keizer Jan Arts, met 118 punten. Moge het Sint Hubertus gegeven zijn met deze nieuwe koning in het komende seizoen veel successen te behalen. Voor de afdeeling Merselo van de Stoomzuivelfabriek Venray, werd op de j.l. Zondag gehouden vergadering tot bestuurlid gekozen de heer P. Pubben. Vereniging „H Stede". Door de afdeling Horst van de vereniging de „H. Stede", werd onderstaande circulaire verzonden aan alle afdelingen in Noord Limburg: Geacht Bestuur, Hiermede hebben wij de eer U en Uwe leden uit te nodigen tot bij woning van een feest op Donderdag 20 Juni (Sacramentsdag) a.s. te Tienray. Het feest zal hierin bestaan Op bijzondere wijze het H. Sacra ment te vereren door leden van de „Stille Omgang", waarbij zich dan natuurlijk ook andere kunnen aan sluiten. Het feest zal worden begonnen met eeo plechtig lof door den Hoog- Eerw. Heer Deken van Horst, waar onder feestpredicatie door den Zeer Eerw. Pater Schelstraeten van Brak- kenstein (bij Nijmegen). Hierna processie met het Aller heiligste om de genadekapel van O. L. Vrouw. Deze processie wordt opgeluisterd door Tienray's Fanfare. Na .de processie wordt in de ge nadekapel het Tatum Ergo gezamen lijk gezongen door alle deelnemers, waarna zegening met het Allerheilig ste. Tot slot volgt dan een korte propagada-vergaderiog in de zaal van hotel A. van de Voort. Het aanvangsuur dezer feestelijk heden is vastgesteld om 7 uur n.m. U met Uwe leden nogmaals vrien delijk uitnodigend, namens het Bestuur der vereniging de „H. Stede", afdeling Horst. Hoogachtend, De Secretaris, Horst, Pinksteren 1935. Als je een poging doet om te vluchten, zullen we op je schieten. De kar werd omgedraaid en reed met een gangetje tegen den stellen veerweg omhoog. Beneden in de pont staarde de verbaasde veerknecht den aftocht met ver wonderde blikken na. Boven aan de Maasstraat, op de hoogte der kerk, stond Mat tesen Ties, in een houding gelijk Winnitou, de hoofdman der Indi anen, met een triomfanlelijken blik, die den jongen Kappusboer door de ziel sneed. De vosbles zou nooit meer in zijn stal op den Kappushof terug keeren, want paard, kar, tuig en lading werden verbeurd verklaard. Buitendien werd de jonge Moors tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld en moest er nog een paar duizend gulden boete betaald worden. Op zijn terugweg naar de schaapskooi hield Mattesen Ties de volgende alleenspraak: As gierige rave zien die twee trouwcandidaten op mien kiend aafgekomme en ik heb er moeite genoeg mit gehad um ze der aaf te halde. Mer toe den uurste, den brandstoker, 't gal iengonk, toe wis ik al, dat er vur den jonge Kappusboer ok en stukske ien 't zoer geleed wa9, nou zien ze allebei van de baan. - Mer den derde kandidaat, den kerpenvanger, die kan me béter bevalle en den ik wel lieje meug. Ik zal loch is perbiere of ik um nie hellepe kan, mer urst moet ik mit Anneke praote, um te wete te komme of zeej ok krek zoveul van um hilt as heej Wat de Invaliditeitswet biedt. Stand op 1 Mei 1935. De gegevens hebben betrekking op het geheele land. Aantal Tot. rentebedr. 1. rente per jaar Invalid, rente 47.921 f 6.722.216.27 Ouderd.rente 110.748 f 16 729.777.48 Wed. rente 29.723 f 4 790.384.19 Weezenrente 13.805 f 2.053 679.42 Vrije renten 131 f 3.228.54 Totaal f30.299.735.90 Afkoopsommen voor weduwen- renten Aantal 177. Bedrag: f 32 846.34. Afkoopsommen voor weezenren- ten Aantal: 193. Bedrag: f24.649.26. Aantal gevallen, waarin verpleging of behandeling werd toegestaan 53.936. Aantal observatiegevallen, niet of nog niet gevolgd door behandeling 1211. Veldslag op een publieke verkoop. Notaris Nijst uit Kerkrade hield in het café restaurant Austen aldaar een openbare verkooping van huizen, landerijen enz. Een 12 tal familie leden, onder wie 8 gebroeders, A. geheeten, waren aanwezig. Toen de familieleden tegen elkan der begonnen op te bieden, werd de atmosfeer geladen. Plotseling smeet een der gebroe> ders A. met een bierglas naar zijn broer. Dat was het sein tot een algemeen tumult. Met bierglazen en stoelen bewerkten de familieleden elkaar. De telefonisch gewaarschuwde marechaussee wist de orde te her stellen en de onderbroken verkoop kon verder rustig plaats hebben. Katholiekendag in de Bisdommen 's-Bosch, Breda en Roermond. In de Bisdommen den Bosch, Breda en Roermond zijn Tweeden Pinksterdag de Diocesane Katho liekendagen gehouden, die door de overvolle vergaderingen, door de grootsche openbare manifestaties zijn geworden tot geestdriftige, Roomsche betoogingen. De katholieken van de Zuidelijke Bisdommen hebben daar, vereenlgd rond hun Bisschoppen, getuigenis afgelegd van eenheid en belijden, van vastheid van beginselen en van.J fierheid in het uitdragen van hun katholiek gelooven. Met tienduizenden zijn ze opge komen uit steden en dorpen, uit ge hucht en buurtschap, vrouwen en mannen, jongens en meisjes, ouderen en jongeren van allen rang en stand. Vereenigd met de hoogste geeste lijke en wereldlijke autoriteiten heb ben deze in elk Bisdom vereenigde katholieken, deze massale bijeen komsten tevens aangegrepen om dien autoriteiten te getuigen van eerbied, gehoorzaamheid en vertrouwen. Vol nieuwen moed, met nieuwe voornemens bezield en gesterkt in gelooven en belijden, zijn ze weder gekeerd naar huis en hof. Fietser rydt tegen auto op. Dinsdagmiddag is te Venlo op de markt de 28 jarige schipper L. Schouwstra uit Leeuwarden met zijn rijwiel tegen een auto opgereden. Hij bekwam daarbij een hersen schudding en ernstige verwondingen aan bet gelaat. Hij is naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is redelijk wel, Hoe het ongeval geschied is, heeft men nog niet kunnen vaststellen, waarschijnlijk heeft de wielrijder te veel links van den weg gereden. Inbraak te Eindhoven. Te Eindhoven is ingebroken in den winkel der firma van Hout— XXX Mattesen Ties wordt bjj den burgemeester ontboden. Wat mot dat nou Hannes Uiltenbroek, alias Han nes Pakaan, de gemeenteveld wachter, was al voor de tweede maal naar de schaapskooi gewan deld, zonder Malhias Mathijsen daar aan te treffen, want deze had geen spreekuur waarop hij visites ontving en het comfort in zijn bLungalow was niet van dien aard, dat het Ties aanlokte ge durende de daguren daar langen tijd te vertoeven de nachten waren al lang genoeg. Op een avond thuis komend, vond Mattesen Ties boven de deurklink een uil een notitieboek gescheurd blaadje, waarop met potlood geschreven stond: Gij moet zoo spoedig mogelijk bij den burgemeester komen. Joh. Uiltenbroek, veldwachter' Wat mot dat nou Pas op. nou kumt ut, mijmerde Ties. Affeng, merrege is ter ok nog ennen dag. Veul goeds zal 't wel nie zien. Den volgenden morgen vervoeg de hij zich op de secretarie, waar Giel van Dommelen hem vertelde dat er een schrijven van den burgemeester van Groenrode ge komen was, om naar hem ,te in- formeeren, maar dat de burge meester hem de rest wel zeggen zou. Eenige oogenblikken later ver- Verovergaard aan de Rechtestraat. De indringers hebben de kassa ge forceerd en daaruit een bedrag van vijfhonderd gulden meegenomen. Overigens ontbreekt elk spoor van inbraak. Opslagplaats gesmokkelde margarine ontdekt. Reeds eeoigen tijd hadden ambte naren van den crisisopsporingsdienst een stil vermoeden, dat bij een land bouwer aan den Kruisdijk te Helmond, in welke plaats de handel in gesmok kelde boter welig tiert, een opslag plaats van margarine bestond. Ze trokken met enkele marechaussée's. uit Helmond naar het erf van den onder verdenking staanden landbou wer, doch het grondig onderzoek leverde niets op. De eenmaal gewekte argwaan bleef echter bestaan en nog vlak daarop werd een tweede bezoek aan den Kruisdijk gebracht. Thans evenwel per auto. Bij hun aaakomst stond van D. in de deur van zijn boerderij en nog voordat de ambtenaren der wet waren uitgestapt, riep bij hun toe „Vlug weg, want ze zijn juist hier geweestHij had gemeend met de eigeriaars (smokkelaars) van de bij hem opgeslagen boter te doen te hebben I De ambtenaren en marechaussées verkeerden nu niet langer meer in twijfel en ging ijlings opnieuw op speurtocht, Thans met het resultaat dat in het op eenigec afstand van de boerderij staande „bakhuisje" een partij van 730 K G. margarine werd ontdekt. De boer bleef enkel met een proces verbaal op den Kruisdijk achter DE GROOTE SCHOONMAAK TE OSS. Wederom is het getal der opge helderde roofovervallen met één ver meerderd. In Juli 1934 werd te Dinther op het bejaarde echtpaar Wijdemans een roofoverval gepleegd. De vier inbrekers die er door bet uitsnijden van een raam waren bin nengekomen, overvielen beide oude menschen in hun slaapkamer. W., die gepensioneerd rijksveldwachter is en stokdoof, had zich na van den eersten schrik te zijn bekomen, nog hevig verzet, maar was tegen de overmacht niet opgewassen, waarna W. en zijn vrouw werden gebonden en in een kamer opgesloten. 't Geheele huis werd doorzocht en de buit bedroeg f 300. J. C. had bij zijn bekeotenissen ook dezen roofoverval genoemd en zijn medeplichtigen aangewezen. Dezer dagen werd de zaak door de marechaussees in onderzoek ge nomen met het gevolg, dat Dinsdag gearresteerd werden M. v.O., C. en R. de B. Deze laatste die te Bleis wijk werkte, werd daar gearresteerd en naar Oss overgebracht. Doodelgk ongeluk by Schuttersfeest. De vroolijke gildefeesten, welke tweeden Pinksterdag te Ravenstein zijn gehouden, zijn op ruwe wijze verstoord, door een ernstig ongeval. Toen het feest in vollen gang was en het nummer „vendelzwaaien" was beëindigd, zou men met het vogel schieten een aanvang nemen. De 28-jarige heer Peters, lid van het Heilige Bloedgilde te Boxmeer, had te dien einde zijn geweer naast zich neergezet. Eenige personen die naar voren drongen schijnen toen tegen het geweer te hebben gestootep, met het noodlottig gevolg, dat het wapen afging. De heer P. kreeg het wapen tegen de borst en stortte zwaar gewond neer. Dr. Sluyters uit Ravenstein ver leende onmiddellijk geneeskundige hulp. Kapelaan Gooyaarts heeft het slachtoffer geestelijken bijstand ver leend. De toestand van den getrof fene bleek hoogst zorgwekkend te zijn. Per ziekenauto is de ongeluk kige naar het St. Canisiusziekenbuis te Nijmegen vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn over leden. P. was sedert kort gehuwd. Gildefeesten te Eindhoven. Gedurende de Pinksterdageu zijn te Eindhoven-Strijp groote gildefeesten gehouden ter herdenking van het 350 jarig bestaan van het St. Catha- rinagilde te Strijp. Zaterdag zijn de feesten met 21 kanonschoten en klokgebeier ingeluid, waarna het feestvierend St. Catbarina- gilde in vol ornaat door Strijp trok □aar het feestterrein, voorafgegaan door het Strijpsche muziekcorps. Op tweeden Pinksterdag volgde het glanspunt van dit gildefeest. Er trok toen een gildestoet die aller bewondering afdwong. Meer dan 60 schutterijen en gilden gingen in den stoet mee naar het feestterrein, waar de wedstrijden der deelnemende schutterijen en gilden tot laat in den namiddag voortduur den. Hagelschadel De geweldffA het onweer Maric het Westland t^is scheen deze en deelde aan den verbaasden Kiesjeskel mede, dat de burgemeester van Groenrode van de Duitsche autoriteiten in Gelsenkirchen een bericht ont vangen had, met de oproeping van de naaste bloedverwanten van Johanna Mathijsen," geboren te Groenrode en overleden te Gelsenkirchen. Dit was de zuster,van Mattesen Ties Hanna die indertijd met een mijnopzichter in de buurt van Ruhrort gehuwd geweest was. Wordt vervolgd. duinen zeer In sommige ge werd heelema den hagel gele' werd er vot bedragen serre nield. Van één tuiöd dan 600 tot hagel, die in «fe brokken ijs, zo>c jaren niet gezijn viel, verbrijzeld, tot 300 gebroke Door den b Tijdens een Maandagavond Doetinchem d! wooing van de»>] bewoond dooi. Het pand brandi niets worden ge] Te Eldrlk Keppel) is de door den ölikseij afgebrand. De vrouw werd door den been gewond. „Genoegens' tentoöi Waarschuwing lieden* In de Brusjj protesteert een tamelij'theden de wereldienkd verscheidene a-j blissementen het a blijkbaar eeD^. bedoelt te wezel. „Is er niet e 1 vertegenwoordig -.1 een katholiek g de stad Bruss I vertegenwoordig 11 om te proteste 1 tamelijkheden va 1 Dutft er niem 11 aan den heer In een nation: il tentoonstelling h menschen moeterf diegenen die hun katholiek ge ^11 et ware nb voor de veranlw eenvoudig die sc 1 bieden. Zijn het lingen, die de za Maar we leve 1 De redactie s Vlaamsche blad dat zoowel Bond tot besti bare onzedelijkl van „Katholiek actie hebben verantwoordelijl „In de collet gegeven van een Kard. van R|o waardoor aan CjO bezoek van de w zonder hunne out!' leiding, wordt va Ook aan de pr lijgen zijn passen gegeven betreffei en paviljoenen. H dat men het kwi stand komen en worden gedrukt delijkheid dec o hier om ons de zullen trouwen incidenten volo<& gezag en tact wc Voor de talrijk plannen maken o: te gaan bezoeke dat ze van e nemen. Marktb VENLO. Op vereeniging van aanvoer 2.550.00( Groote eieren v Kleine eieren v Eendeneieren Ganseieren van ROERMOND Eiermijn van Ma voer 6.675.000 ei Kippeneieren v Eendeneieren v Hebt U een noodig, verzuim bij ons even te Wij hebben 1 electrische en h Deze machin le kwaliteit teal wegens soliede alle andere mer Laat uwe hi ombouwen in kracht, zeer bill Voorradig TONNEN Stationsweg

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6