BIJ ONS Adverteerl de mooiste en beste SCB Ernst en luim. De huidige toestand in den eierhandel. Provinciaal Nieuws Gemengde Marldlï Venraysche Schoenhandèl J (J Zoo heeft de mensch de natuur in zijn ziel. Haar schoonheid wordt het zijne. Haar fijne en juichende muziek vervoert hem ia zijn smaken, haar schoonheid wekkende orde doet z'n ziel verblijden. Hij kent de natuur. Doch wat grootheid is dan toch zijn ziel wel, dat zij het heel natuurbestel in zich versimpelen doet. dat zij die uitgeplooide schoonheid in geest be houdt en heel die lieve rijkdom in een oogenblik beleeft Wat voor een stralend licht is toch die ziel want verder licht zij rond wie maakt de natuur tot taak, tot zuivere muziek, tot een levend schilderstuk, wiens stempel draagt zij toch Wie maakt mij schooner dan de heerlijkheden der natuur, wie maakte mij wijder dan de werelden, wie maakte mij tot vergaarder aller schepselen, tot belever van ai wat is Wiens afglans is dat alles tochf; En stil van geluk aanschouwt zij den Schepper. Zij ervaart de schoon heid. Maker van alle schoon, zij ont moet de Bron van alle leven. Als naar den weerglans van den Schep- per keert zij zich terug naar het ge schapene, en juichend vol ontzag drenkt zij zich weer aan het Oer- princiep van allesGod. Zij wordt vervuld van blijdschap. Verder uit bouwende haar goedheids-ideeën puurt zij vol zaligheid immer meer in die Oneindigheid. Zoo stijgt de Koning der Schepping trap na ttap in de peiJlooze diepte Gods. 't Wordt te veel voor zijn ziel. Dof wordt nu haar licht, als door een bestofte bril kan zij Gods wezen niet ontwaren. Zij, die alle wezen doorvorschte, schiet hier te kort. Dan herinnert ze zich Gods eigen taal, Gods eigen woorden. Gods Licht verlicht de ziel van den mensch. Zij kent haar God. In een machtige liefde overdenkt zij het goddelijk wezen, het eeuwige Leven. Gods goedheid en heerlijke vol komendheid overstelpen haar. Dan herinnert zij zich ze is verschenen tot de naaste familie van God. Zij is de schoonste bloem op aarde voor dat geweldig zonnelicht. En zij gaat zingen het lied van dankbare vreugde, en voelen haar onmacht om liefde weer te geven. Een winstgevend zaakje. Eenigen tijd geleden ontvingen vooraanstaande financiers, parlements afgevaardigden en industriëelen te Parijs de volgende offerte Zeer geëerde heeren Er is een consortium gevormd, dat zich met de organisatie van een nieuwe onderneming belast, die een volledigen omkeer op de pelsmarkt zal teweeg brengen en ongetwijfeld zeer belang rijke winsten zal afwerpen. Wij nemen aan, dat u in deze aangelegenheid belang stelt er. ver oorloven ons daarom u in korte trekken de basis der nieuwe onder neming uiteen te zetten, in de hoop u hiermede tot het nemen van aan- deelen te doen besluiten. Op de groote vlakten van Centraal Afrika zijn wij bezig groote katten- farms op te richten. Als eerste étappe zal een millioen dezer dieren gekweekt worden. Bin nen het jaar zal elk dezer katten, zooals de ervaring heeft geleerd, een familie-uitbreiding van 12 jongen ondergaan. Elk dier komt de maatschappij aan onderhoudskosten op 12i/2 fraocs te staan. Op 12 millioen kattenvellen kan dagelijks bruto 500.000 fraics ver diend worden. Een arbeider kan per dag gemid deld 50 katten ontvellen en daarom hebben wij, om arbeidskrachten te sparen, het aantal arbeiders op de farm tot 100 beperkt. Na aftrek van het arbeidsloon kan op een dagelijksche nettowinst van 400.000 fraoc gerekend worden. De katten zullen door het eten van ratten gevoed worden. Naast de kattenfarm openen wij een rattenkweekinricbting, die onge twijfeld zeer zal rendeeren, daar deze dieren zich viermaal zoo snel voort- teelen als katten. Bij het begin onzer werkzaam heden staan ons een millioen dezer knaagdieren ter beschikking, zoodat elke kat dagelijks vier ratten ter spijziging krijgt. Deze portie is absoluut voldoende om een zacht en glanzend vel bij de katten te waarborgen. De ratten zelf worden weer gevoed met katten- krengen. Bij deze zeker voorzichtige calcu latie, die gebaseerd is op het maken van niet te groote onkosten, zijn groote winsten absoluut verzekerd, Reeds zijn Wij met een groot aantal pelsinrichtingen in onderhandeling getreden. ander op het papier, teneinde de v< orloopige getuigenissen door de 1) trokken personen te doen onder tekenen. Huub Moors had sedert het oogenblik van den brand er her haaldelijk over gedacht zijn medeminnaar te gaan aanklagen, maar telkens was Mj van dat plan teruggekomen, uit vrees, dat men hem zelf voor den dader zou kun nen houden, want hij wist niet, dal er nog andere getuigen waren die Guust gezien hadden. Wordt vervolgd. Deze inrichtingen bewerken katten vellen tot luxe pelsen. We zullen dus de farm openen, terwijl de belangstelling in de pels industrie voor onze onderneming reeds gewekt is. De rekening kan o.i. heel een voudig zijn. De katten vreten de ratten, de ratten verteren de katten en de sluwe oprichter verteert het geld der domooren. die zich laten verleiden aandeelen te koopen. Reken 't maar na „Neen", zei de chef van de firma „kom nu niet om salarisverhooging. Heb je dan geen eergevoel meer. Weet je eigenlijk wel, hoe bitter weinig je bij ons werkt Ik zal je 'l eens voorrekenen. Het jaar heeft 365 dagen. Acht uur per dag slapen, dat maakt in één jaar al 122 dagen samen 365 min 122 is 243. Buitendien heb je dagelijks nog 8 uren vrij, dat maakt eveneens 122 dagen. Afgetrokken van 243, blijven er dus nog 121 dagen over.. Maar wacht. Zondags hebt ge ook vrij, dat zijn zijn 52 Zondagen in 1 jaar. Biijft nog over 69 dagen. Verder wordt er Zaterdagsmiddags niet ge werkt, dat maken jaarlijks 52 halve of 26 heele dagen. Afgetrokken van die 69 dagen blijven er nog maar 43 over. Maar wij gaan nog verder. U hebt eiken dag een uur vrij om te eteD, daarmee gebruikt ge in 't jaar te samen 16 dagen, alleen om te eten, Wat blijft er nu over, 27 dagen. En dan hebben wij nog de vacantie. Ge hebt 14 dagen vacantie in den zomer. Dus blijven er eigenlijk nog maar 13 en over. Maar in 't jaar hebben we nog 12 bizoDdere feestdagen. Deze weer afgetrokken, wat blijft er dan over, Zegge en schrijve één heele En dan is 't Nieuwjaar, en zijn wij dien dag gesloten, Jongmensch, wat voer je eigenlijk bij ons uit V' IETS OVER MELK. Flesschenmelk is melk, die in de flesch gedurende een half tot drie vierde uur verhit is geweest op een temperatuur van 5685 gr. Celsius (pasteuriseereD). Is de melk goed gepasteuriseerd, dan schijnt men vrij zeker te kunnen zijD, dat de ziekte kiemen gedood zijD, deze melk kan echter nog wel bederven. Vrij algemeen worden melkflesschen vuil aan den melkboer teruggegeven. Bekijkt u zoo'n onomgespoelde flesch eens goed, dan ziet u onderin vaak schimmelvorming. Schimmel uit de flesch komt ongemerkt in de lucht op de levensmiddelen in de om geving, die dan natuurlijk ook be derven. Eec van de grootste melkinrichtin gen in Amsterdam heeft in zijn melk flesschen laten persen „verzoeke de flesch om te spoelen" zeker geen onnoodige wenk In alles wat met melk te maken heeft, moet men de grootst mogelijke zindelijkheid in acht nemen. Karnemelk is een product, dat overblijft bij de boterbereidiog, het vet is er voor het grootste gedeelte uit verwijderd, de voedingsstoffen, eiwit en suikeistoffea zijn er echter nog in achtergebleven,. Karnemelk kan men in tegenstelling met zoete melk ongekookt drinken. Weet ge, dat ge vooral in den zomer van karnemelk een heerlijk gerecht kunt maken, door de karne melk in een doek te gieten, die meD gelegd heeft in een vergiet. Om het uitloopende groenachtige water op te vangen zet men de vergiet in den gootsteen of in een kom. Na pl.m. 5 uur is het vocht door de doek ge loopen en men kan de smakelijke, dikke hangop uitscheppen. Gepresen teerd met bastardsuiker en beschuit is het vooral voor kinderen niet alleen een lekkernij, maar een zeer voedzaam gerecht. Duitschearbeidskrach- ten in ons grensland. Feiten en ciyfers die te denken geven. De ernst der werkloosheid en het zoeken naar middelen ter oplossing, heeft de laatste jaren 'tot breedvoerige beschouwingen geleid op velerlei gebied, helaas zonder de gewenschte, of gedachte oplossing te vinden. Reeds vaker werd ook een onder zoek ingesteld, naar het aantal vreemde arbeidskrachten die hier in het gastvrije Holland nog steeds hun emplooi vinden. Bijna steeds was het resultaat hiervan zoodanig, dat men het zeer urgent achte zoo spoedig mogelijk in te grijpen. Zoo heeft men o.a. kun nen lezen van het ontslaan van bui- tenlandsche arbeidskrachten in de Mijnstreek. Dat speciaal het grensgebied in dit opzicht te kampen heeft met een invasie van vreemdelingen. Ge wild of niet-gewild, in elk geval door den nood. gedrongen, komen dage lijks tal van Daitschers de grens over, om in ons land werk te ver richten. Men behoeft nu nog geen tegenstander te zijn van het te werk stellen van vreemde arbeiders, maar waar in de tegenwoordige omstan digheden de nood in het eigen land zelf zeer hoog gestegen is, mag men er wel eens degelijk meer aandacht aan besteden. Overigens houdt Duitschland zelf zijn grenzen angst vallig gesloten voor onze arbeiders. Nederlandsche arbeidersgezinnen die jarenlang in Duitschland gewoond en gewerkt hebben, hebben plaats moeten ruimen voor Duitschers, en werden dan zonder vorm van proces als armlastig over de grens gezet. Men heeft in de Limburgsche grenplaatsen weken lang het over de grens zetten van zulke Hollandsche gezinnen kunnen meemaken, De ge meente-huizen waten hun voorloopig verblijf, totdat de secretarie had uit gezocht in welke plaats de vader van het gezin eenmaal zijn Hollandsch domicilie had, of m.a.w. ten laste van welke gemeente het gezin kon wor den afgeschoven. Gezien de benarde omstandighe den kan men een dergelijken maat regel het Duitsche Rijk tenslotte moeilijk kwalijk nemen, maar van den anderen kant mag men zon der nu direct een of ander kant presaille-idee op den voorgrond schuiven toch het Duitsche Rijk wel eens voor de consequenties uit dit geval plaatsen. En dit ook al weer: door eigen nood gedwongen, Men behoeft toch waarachtig niet ook nog een gedeelte van andermans last te dragen, waar de eigen last al groot genoeg is. In aansluiting hiermede zou men eveneeDS nog kunnen wijzen op de eisch dien Duitschland aan haar ge pensioneerde ambtenaten stelt, welke vrij talrijk in de Limburgsche grens plaatsen wonen, omdat zij er ook tijdens hun eigenlijken diensttijd bij de Duitsche Spoorwegen of anders zins. steeds gewoond hebben. Duitsch land eischt n.l., dat deze renteniers, als men ze zoo noemenwil met hun pensioen iu Duitschland komen wo nen. Alweer een maatregel die van Duitsche zijde gezien zeer goed te verdedigen is, en die wij moeten het er onmiddelijk bijvoegen, nog niet in al zijn gestrengheid is doorgevoerd, Het Nederlandsche grensland boek. echter op deze manier weer den nieuwen schade post. Met deze feiten voor oogen, is daarom net resultaat van de nu langs nog gehouden enquête, naar het te werk stellen van Duitsche arbeiders in en in de omgevtDg van Venlo, des te verrassender. De statistieken voor de stad Veolo vertoonen de laatste jaren een zeer groot surplus van vreemdelingen die zich aldaar vestigden. Maar behalve deze, zijn er nog vele anderen die in de stad werk vinden. Hiertoe moeten zij zich aanmelden bij de politie. In 1933 melden zich op deze manier 429 personen aan. terwijl er zich slechts,.. 182 hebben afgemeld. Voor 1934 waren deze cijfers resp. 405 en 109. Men betitelt deze vreemdelingen aan den grenskant met den naam van „duizendpooters". Menschen die geen speciaal vak kennen maar al les aanpakken. Buiten deze komeD er dagelijks nog velen met z g. dag passen over de grens om te werken. Aan de Venlosche douane kantoren passeeren er eiken dag op deze manier ruim 200, terwijl de treinen er nog ruim 50 bijvoegen, Onder deze vreemde arbeidskrach ten, die zoo dagelijks doodgewoon Venlo binnenkomen bevinden zich o a. 20 stoffeerders, terwijl er bij de offlcieele aanmeldingen in 1933 niet één werd aangegeven en in 1934 slechts twee. Men kan nu in een plaats als Venlo een werkelijk tekort constateeren aan stoffeerders, dit neemt echter nog niet weg, dat er in andere Hollandsche plaatsen mis schien een overvloed bestaat, die nu uitt naar Venlo gespuid kan worden. Bedenkt men nu verder dat er in Venlo bijoa 840 werkloozen staan ingeschreven, terwijl er in feite ruim 1000 zijn, wat voor een gemeente van 25.000 zielen veel genoemd mag wordeD, dan moet men toch wel on middellijk tot de conclusie komeD, dat een dagelijksche import van Duitsche werkkrachten absoluut funest is. Gaan we even Zuidelijker dan Venlo, naar het industrie-plaatsje Tegelen, dat een inwonertal beeft van 11.700 zielen, waaronder dan begrepen zijn enkele honderden kloos terlingen, Daar staan ongeveer 4-20 werkloozen ingeschreven, terwijl er in werkelijkheid minstens 600 zijn, een aantal dat procentsgewijs nog veel ongunstiger is dan 't Venlosche. Men zal dan bijna versteld staan wanneer men weet, dat er in het zelfde plaatsje 113 Duitsche arbeids krachten woneD, al of niet met hun gezin. Daarnaast zijn er nog 113 andere vreemde arbeidskrachten ge registreerd en komen er dagelijks met een z.g. dagpas 89 arbeiders en 32 arbeidsters over de grens, die even als in het Venlosche geval 's avonds weer terugkeeren. Men mag de burgemeesters of de arbeidsbeurzen der betreffende plaat sen niet beschuldigen van nalatigheid in deze zij blijven in de bestrijding van het euvel der werkloosheid steeds actief werkzaam, maar zij staan vrij wel machteloos. Wil een werkgever een vreemde ling in dienst Demen, dan moet hij daarvoor speciaal verlof hebben van het Departement van Sociale Aan gelegenheden in den Haag. Van daaruit wordt advies gevraagd aan de betreffende plaatselijke Arbeids beurs en daarna beslist den Haag. Nu adviseert een Arbeidsbeurs bijna steeds afwijzend, doch ook bijna in elk geval geeft den Haag toch ver lof. Dit verlof geldt voor een be paalden tijd, en is de termijn ver streken dan kan men in den Haag verlenging verleenen zonder dat de Arbeidsbeurzen er opnieuw in gekend behoeven te worden. Zij hebben het dus feitelijk heelemaal niet in handen, den zeer vaak beneden het normale loon betaald. De menschen verschaf fen zich echter voor hun Hollandsche guldens, Duitsche reismarken, die omgerekend legen een abnormaal lagen koers, nog een behoorlijk in komen in Duitsche munt vertegen woordigen. Vorige week reeds is er door het Eerste Kamerlid de heer Moltmaker, bij den minister van Sociale Aange legenheden over deze kwestie geïn terpelleerd en eventueel maatregelen verzocht om daar paal en perk aan te stellen. Zaterdag hield de Coöp. Roer- mondsche Eiermijn haar jaarverga derrng. De voorzitter, P. J. v. Haaren uit Tilburg, besprak de ernstige be dreiging van de pluimveehouderij. Met weemoed denken we terug aan de schoone jaren van 1924 en 1925 met prijzen van f 7.39 en 7.18 aan die van 19261929. toen de prijzen nog belangrijk boven de f 6 uitgingen, aan den diepen val in 1932 en 1933 en 1934 met prijzen per 100 stuks van f 2.86, 2.60 en aan de nog sterkere inzinking ge durende 1935, nu nog nauwelijks f2 per 100 stuks wordt uitbetaald. Zelfs uitstekend beheerde bedrijven laten geen winst meer toe, gezien de voeder- en andere kosten, bij zulke laagterecords, sedert het bestaan der mijn niet voorgekomen: de laagste noteering was f 3.86 in 1905. Deze teleurstellende en ontgoo chelende val van de eierprijzen houdt Ineen ernstige bedreiging voor de pluimveehouderij, een*bedreigiDg, die ruïneus dreigt te gaan woxden, die het bestaan in Dijpende ontbering voor duizenden gezinnen nog som berder gaat maken. Als vanzelf gaat onze aandacht uit naar deze twee vragen Wordt er voldoende rekening gehouden met de belangen onzer pluimveehouders bii het afsluiten van handelsovereen komsten Wordt er door crisismaat regelen in ons land een druk gelegd op dien bedrijfstak 1 Met betrekking tot de eerste vraag meenen wij als onze eerlijke over tuiging te mogen uitspreken, dat bij het regelen van handelsovereenkom sten wel ter dege rekening wordt gehouden met de groote beteekems van de eierp-oductie hier in ons land met die van onzen export natuurlijk blijven wel wenschen on vervuld, maar over het algemeen mag worden gezegd, dat met de belangen der pluimveehouderij op bevredigende wijze rekening wordt gehouden. Erger is, dat de situatie in het internationaal handelsverkeer voortdurend verslechtert, wat uit den aard der zaak ook zijn nadeeligen weerslag heeft op de kippenhouderij, die niet dermate in handelsverdragen kan worden geneutraliseerd als wij allen het gaarne zouden wenschen. Met betrekking tot de tweede vraag, of namelijk door crisismaat regelen een druk gelegd wordt op de pluimveehouderij, meenen wij het volgende te moeten opmerken. De productiekosten zijn verhoogd door de monopolieheffingen op granen, waarmee werd aangevangen in het najaar van 1933, en voort gezet tot op heden begonnen met een heffing van f 1, werd deze spoe dig gebracht op f 1.50 per 100 Kg. Dat deze heffiogen wel degelijk ver hoogd hebben de productiekosten, getuigen de prijzen van het harde voederf 4 52 in 1933 en f 5.56 io 1934. De Regeering stelt daar echter tegenover een restitutie bij den uit voer van 50 ct. per 100 kippeneieren en van 37 cent per 100 eendeneieren. In de toelichting op de begrootiDg van het Landbouwcrisisfonds 1935 wordt dat duurder maken van de productiekosten alleen door de graan rechten geraamd op niet minder dan 10 millioen gulden per jaaruitge trokken is een bedrag van f 4.069.000 als beDOodigd voor terugbetaling bij uitvoer. Dit bedrag is dus geen sub sidïe aan de pluimveehouderij, maar slechts een terugbetaling voor ver hoogde productiekosten. Met de uit gevoerde producten is dat dus wel in orde. Maar wordeu nu daarmee ook gecompenseerd de meerdere productie kosten van de producten in het binnenland geconsumeerd VolgeDS de meeDing van vele pluimveehouders niet. Volgens het oordeel van des kundigen, waaronder onze directeur Breukers, wel, althans voor het allergrootste deel, zoolaDg de export op vrije, niet gecontingenteerde en niet enorm overvoerde markten mogelijk blijft. Men mag aapDemeD, dat zich dit geval nog grootendeels heeft voor gedaan, dank aan de open markt in ~ugeland. De pluimveehouders heb ben dan nog het nadeel van die graanrechten gedragen in dezen zin, dat ingeval ze niet waren ingevoerd, de productiekosten hier 50 cent per 100 stuks lager waren geweest, waar door de consumptie in ons land ruimer en dus de afzet meer constant allerwaarschijnlijkst voordeeliger geweest zou zijn. Zij hebben er zeker nadeel van, zoodra de afzet naar het buitenland meer gaat stokken. Engeland dreigt met contingen- teering en het binnenland meer En die donkere moet gaan opnemen, vooruitzichten zijn thans wel degelijk De Duitsche arbeidskrachten wor-1 aanwezig In 1934 hebben we bovendien ge kregen, ihet het doel om te steunen de industrieën die oliezaden verwer ken. een contingenteering van ver schillende eiwithoudende voeders, gevolgd door heffingen daarop, waardoor mede de productiekosten der pluimveehouderij werden verhoogd Met dankbaarheid zij vermeld, dat in den loop van dit jaar de restitutie bij uitvoer is verhoogd en wel voor kippeneieren met 20 ct. per 100 stuks. Er is echter al weer een nieuwe heffing en wel van f 10 op ingevoerd dier- en vischmeel en dergelijke pro ducten, ten doel hebbende de melk veehouderij te steunen door het op- koopen van mageremelkpoeder. Gaar ne erkennend, dat die bedrijfstak heel hard steun noodig heeft, moeten wij toch met groote aandacht den gaDg van zaken volgen. Want de pluim veehouderij kan geen nieuwe lasten meer dragen; ze is reeds verliesge vend; ze wenscht niet de geduldige pakezel te zijn, die bezwijken gaat onder de lasten ten behoeve anderen hem opgelegd. Laten we nog eens duidelijk zeg gen: de pluimveehouderij is wel zegend met crisismaatregelen, crisis- besluiten en crisisbeschikkingen, maar heeft feitelijk nog geen steun gehad uit het Landbouwcrisisfonds; heeft wel door het verbruik van granen en eiwithoudende voeders dat fonds helpen vullen met 6 a 7 millioen gulden in 1934 Met klem en kracht heeft de Ned. Pluimveefederatie gevraagd aan den minister om de niet meer genoteerde restituties bij den uitvoer van eieren naar Duitschland te reserveeren voor de pluimveehouderij, die deze gelden ook heeft opgebracht. Gebeurt dit niet, dan worden we rechtstreeks belast met een bedrag van circa 2i/2 3 millioen gulden ten bate van het Landbouwcrisisfonds. Dat 3zou. ge zien de hachelijke positie van de meeste kleine bedrijven, een onrecht vaardigheid mogen genoemd worden. Van harte gaarne ondersteunen wij krachtig dat redelijk verzoek der N P.F. Wij hopen, dat spoedig een geruststellende verklaring daaromtreut mag worden ontvangen. Wij blijven vertrouwen op den Minister, die bij de behandeling van het Landbouwcrisisfonds in de Tweede Kamer woordelijk heeft ge zegd: „Ik heb reeds bekend gemaakt dat de inkomsten en hetgeen wordt overgehouden iu den kippenpot, inderdaad aan de kippenhouders ten goede zal komen." In plaats van een belasting zou eer aan de beurt zija een steun, die de uitkomsten dermate gunstig beinvloedde, dat althans aan verlies gevende productie een einde werd gemaakt. De huidige toestand van den eierhandel. De directeur der C. R. E., de heer J. Breukers, besprak hierna den huldigen toestand van den eierhandel, Spr. ging terug naar het verdrag met Duitschland van 1933, waarbij Neder land 60 pet. van den uitvoer van 1932 werd toegewezen tegen een recht van 30 mark per 100 Kg. of 1 ct. per ei. In 1934 kwam reeds wijziging. Nederland kreeg hetzelfde percentage als in 1933 toegewezen, maar met maandelijksche verdeeling. Ons land kreeg dus dezelfde kwantiteiten, maar mocht Diet vrij ultvoereD, zoo als het wilde, maar met maandelijk sche verdeeling. Tegelijkertijd werd een Duitsch— Nederlandsche commissie ingesteld, welke tweemaal per week minimum prijzen vaststelde, om zoo min mogelijk concurrentie toe te breDgen aaa de Duitsche kippenhouder?. Momenteel zijp deze minimum prijzen maximum prijzen gewonden. Spr, weidde vervolgens uit over de crisisbeffingen en de betalingen. Het artikel eieren is steeds betaald geworden met coDtanten, chèques en Nederlandsche guldens, niet zooals bij andere artikelen, waarvoor op het z.g. Sonder-Conto gestort moest worden. Toen de minister midden Augustus de autonome clearing met Duitschland invoerde, werd de toe stand voor de eieren zeer moeilijk, omdat Duitschland toen geen con tante gulden-chèques meer afgaf, ook niet op het Sonder-Conto konden storten. Er werd 4 September een regeling getroffen, waarbij storting, ook zon der Conto, werd toegestaan Iotusschen waren van half Juli tot September groote partijen geëxpor teerd en was de eier-exporthandel aan het einde van zijn bedrijfskapi taal. Om dezen export staande te kuD- nen houden, gaf de minister toestem ming om van gelden uit heffingen bij invoer Daar Duitschland verkre gen, van 16 Juli tot 5 September een voorschot van 75 pet. te geven, hetgeen voor de C. R. E. een be drag van f 500.000 uitmaakte. Na 15 Augustus, toen de autonome clearing was afgekondigd, kwam op 24 September een clearing-overeen- komst tot stand. De vorderingen, welke liepen van 6 tot 24 Septem ber, zijn grootendeels nog op de clearing rekeniüg gebracht. Zooals men uit de clearlng-rekening. die ge regeld in de bladen gepubliceerd worden, kan zien, loopt het met deze rekeniDg slecht en is er een nadeelig saldo ten opzichte van Nederland van 32 millioen gulden. Deze stand van zaken vindt zijn oorzaak inhet feit, dat over deze rekening niet alleen betaald moeten worden de uitgevoerde artikelen uit Nederland, maat ook die uit Neder* landsch Indië, alsmede de renten van de uitgeleende kapitalen aan Duitsch land, benevens een gedeelte, dat be schikbaar moest worden gesteld voor de schuld van 1934. Van Duitsche zijde wordt beweerd, dat de stand dezer rekening alleen beter kan worden, indien meer in Duitschland gekocht wordt. Dat dit niet geschiedt, ligt naar het oordeel van spr. hierin, dat de verschillende artikelen uit Duitschland te duur zijn tegenover die van andere landen en j aan de vermindering der koopkracht, die ook in ons land merkbaar is geworden. In 1934 voerde Nederland naar Duitschland 580.000.000 eieren uit, naar Engeland 106 millioen, en naar Spanje 100 millioen. In de eerste vier maanden van dit jaar werden uitgevoerd naar Duitschland 135 millioen eieren, tegen 235 millioen over hetzelfde tijdvak van 1934. Engeland nam in de eerste vier maanden 125 millioen stuks af. De Engelsche markt kan tegenwoordig als graadmeter voor den eierprijs ge nomen worden en de perspectieven op de markt daar te lande zijn niet ongunstig. Spr. zet nog eens duidelijk uiteen, dat de 70 ct. per 100 eiereD, welke uitgekeerd worden bij export van eieren, als een compensatie gelden voor de verhoogde graanrechten en in werkelijkheid ook in de zakken der kippenhouders terecht komen. Hij illustreert zulks aan de hand van enkele cijfers. In de laatste weken werden bij export van eieren naar Engeland prijzen betaald van f 1,45 tot f 1.65. Telt men deze 70 ct. er bij. dan wordt dit f 2.15 en t 2.35, welke prijzen ook op deze binnenlaodscbe markt overal betaald worden. Met voldoening, aldus spr., mogen we constateeren, dat wij in 1934 den hoogsten prijs hebben uitbetaald, welke in ons land genoteerd werd. v7en!o betaalde ongeveer hetzelfde bedrag uit. Onze prijs kon den toets der critiek in alle opzichten door staan. (Applaus). De. voorzitter dankte den directeur en zijn medewerkers voor de wijze, waarop hij in 1934 den zwaren strijd van onze pluimveehouderij gestreden heeft. VENRAY. 1 Juni 1935. Scbuttcrsbond „De Vriendschap", Zondag j I. werd vanwege de Scbuttersbond „De Vriendschap" op de doelen van ,.St. Anna" alhier het eerste Bondsconcours gehouden van dit seizoen. De belangstelling hier voor was evenals andere jaren zeer groot. De uitslag was als volgt le zestallen le St. Hubertus, Merselo 2e St. Joris, Leunen 3e Ods Genoegen, Ysselsteyp 4e St. Antonius, Halfweg 5e Diana Venray 6e St. Anna Venray 7e St. Oda Venray 8e Willem Teil Oirlo 9e De Batavieren Castenray 10e H. Maria Oostrum 11e De Eendracht Veulen 12e St. Jozef Smakt 2e zestallen le St. Hubertus Merselo 129 2e St. AntoDius Halfweg 113 3e St. Anna Venray 108 4e De Batavieren Castenray 94 5e St. Oda Venray 92 6e Diana VeDray 84 7e Willem Teil Oirlo 81 8e St Joris Leunen 79 9e Ons Genoegen Ysselsteyn 70 10e De Eendracht Veulen 46 Kampioen le H. Swinkels, St. Joris 43 p. 2e J. Arts, St. Hubertus 40 p. Personeele baan H. Swinkels, St. Joris, J Arts, St. Hubertus, G. Poels, St. Hubertus, P. de Mulder, St. Joris, H. Dinghs, Batavieren. H 25 punten 3 rozen 5 vieren 4 drieën 4 tweeën Verstraelen, BI H. Maas. Th. Claessets, P. Potten. Vet G. Janssen, Hc Dinghs, Casbn F. Verstraelei, G LiDskens, B Chr. Reyndes, L. Maas, Vejr; BegrootiDg f43 OVERLOOK voor Burgerwadit werd bij lotinj i afd. Overloon, a.s. op de gene te Overloon. Op de lei ten nadeele vat 1 een nieuw rijwêl Voor Tfr* slaagden albiei Willems, Overbc Merselo; Bertla Maria Steven* Geerts, Oploo. Voor het dpi den de dames L. Deriet, C. G L. Aerts, allen u Kelders, Merselo; L. v. Well, Venray; M. Sm mans, N. v. Htai Al deze dam opleiding bij d« Overloon. Janssen. St. Hubertus 3 Aanbesteding. Door den Heer M. Keyzers uit Meerlo werd voor rekeniüg van den Heer A. Vissers, hoofd der school te Leunen publiek aanbesteed, het bouwen van een landhuis te Leunen. Ingeschreven werd als volgt Peeters, Horst f 4349 Rubie, Sevenum f 4444 L. Coppus en Zn., Horst f 4450 Haegens-Hoeberts, Horst f 4594 Gebrs. Spee, Venray f 4635 Everaerts en Co., Horst f 4646 G. Peters, Swolgen f 4650 Gebr. Keyzers, Horst f 4675 P. Vollenberg, Venray f 4700 Mooren Keyzers, Horst f 4700 Houwen, Oirlo f 4725 L. Volleberg, Venray f 4775 Vry vervoer v De aardappeive doeld in de art!k« van het 1934, zal met bg 1935, dus te nid 14 en 15 Juni l9^ kende aardappel h voornoemd tijdst 10 000 K.G. aard opslagplaats in waarvoor door he zullen moeten 301 uiterlijk 15 Juni 1 dags te 9 uur me komen bij de Lanc nisatie, van het g voorraad berust, van de heffiog ov zal plaats hebben, De rislitutie ge raden beneden v terwijl belanghebi mede zullen moet voormeld tijdstip tusschen 14 en 1: resituatie van 1: hoofde niet Inbraak in e Zondagnacht is postkantoor te hebben zich toef een luik in de ki open te breken kaDtoor konden 1 Kasten en lade dig doorzocht e den vloer versj bekend is niets mist. De kluis kor niet worden geoj Boerderij Zondagmiddag kapitale boerderij P. van Bommel, het kasteel van C meente Aerle Rij afgebrand. Behah deeltelijk vesè^si gen ook schuur ventaris verloren, gen zulke ernstigi ze moesten wordi De boerderij w „Kind valt ui Zondagmiddag chem de heer Gr op de fiets, toen in botsing kwam tegengestelde rich kind werd uit he sliDgerd en werd blik overreden dc auto van den hee was op slag doo< VENLO. Op vereeniging aanvoer 2.600.QCX Groote eieren v Kleine eieren v Eendeneieren Ganseieren van ROERMOND. Eiermijn van Ma; voer 5.900.000 ei Kippeneieren v Eendeneieren v krijgt U voor de laagste pi Maat- en Reparatiewer Groote Straat IS

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8