TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS GRATIS Voor de vrouwen. De overweldiging van België. FEUILLETON. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Voor huis en tuin. Opgang. Zaterdag 1 Juni 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 22 yi die zich met ingang van L\i 1 Juli a.s. op „Peel en Maas" •abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende Gratis korte kookcursus voor vrouwen. Et wordt gratis gelegenheid ge geven tot het volgen van een korte kookcursus voor vrouwen, welke gegeven wordt door de leeraressen der landbouwhuishoudschool en de huishoudschool. Deze cursus bestaat uil zes lessen elk van 2l/z uur en is op de eerste plaat3 bestemd voor gehuwden en voor degenen die een huishouden moeten besturen en niet in de ge legenheid zijn geweest om een kook cursus te volgen. De cursus wordt geheel gratis gegeven een keer per week twee en een half uur in de avonduren Men kan zich aanmelden bij Mej Sangers, Directrice der Landbouw huishoudschool, Eindstraat. op Zater dag 1 Juni a s. des namiddags van 4 tot 5 uur. Venray, 23 Mei 1935. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Herinneringen aan de omzwervin gen van een oud-oorlogseorres- pondent tusschen de strijdende partijen. BIJ KARDINAAL MERCIER. Ik heb dien nacht in het verlaten Antwerpen kunnen slapen in een klein hotel aan de Midi Statie, waar heen de Duitschers. tot wie ik me ten einde raad had gewend, me hadden verwezen. Den volgenden ochtend trachtte ik eenige informaties te bekomen, welke dringend waren gevraagd aan de redactie van mijn blad te Amsterdam, maar ik vond ten slotte niemand, die me helpen kon. Ook droeg ik een bos sleutels bij me, welke me mid dels mijn redactie naat een grens plaatsje waren toegezonden door een zéér bekende Nederlandsche familie, waarvan een der leden in Antwerpen een groot heereDhnis had bewoond Mij was gevraagd om, zoo moge lijk, uit dat huis de groote waarde aen edele metalea enz. naar een veiliger plaats te brengen. Ik vond alle ruiten van het huis gesprongen door het ontploffingsgeweld van gra naten, welke in de buurt waren neer gekomen. Ronddolende in de vertrekken werd ik eenige malen opgeschrikt door de vlucht van half-dolle katten, die in de woning een toevlucht had den gezocht en er misschien voedsel waren komen zoeken. Eerst later op den dag heb ik me van mijn taak kunnen kwijten en kon ik boven dien iemand vinden, die de ramen met planken dichttimmerde. Ook Antwerpen bleek, als stad, onder den oorlogsgruwel te hebben geleden verscheidene mooie wijken waren ernstig gehavend. Tijdens het bombardement der stad waren verscheidene menschen Oorspronkelijk verlianl van de Noord-Limburgsclie grenzen door BERNARD VIELER. 36 Bij velen stonden nü de dikke zweetdruppels op hel voorhoofd en de gezichtskleur der aanzitten- den varieerde van rood lol don kerrood. Als er een Indiaan in de zaal gekomen was, zou hij daar geen enkel »bleekgezicht" aangetroffen hebben. Hansen Doerel slelde voor, tus schen de gerechten in, eens een mopje te zingen en zetle zelf in: Ze zongen het door iederen Ceci- liavierder gekende, toepasselijke lied, met de schoone poèzievolle woorden: En wat zal Cecilia blij zijn Als zij ziet hoe verheugd dat wij zijn Na een oogenblik pauze zongen ze ook het tweede couplet, waar van de woorden precies gelijk zijn aan die van het eerste. Nu verscheen het eigenlijke gebraad, in den vorm van, ik weet niet meer precies, vier of vijf gebraden hazen leverancier Mattesen Ties die allervoor treffelijkst toebereid waren en opgediend werden met appelmoes. gedood, maar hun aantal was toch betrekkelijk gering in vergelijking met de slachtoffers, die waren gevallen in Visé, Luik, Namen, Dinant en Leuven, welker ontzettend lot de inwoners van Antwerpen bij de naderiog der Duitschers op de vlucht had doen slaan naar onze grens. Toen ik op Antwerpen aantrok was het lot nog onbekend van Kardinaal Mercier, een der markant ste figuren uit den wereldoorlog! wiens geestelijk verzet tegen de overweldiging van zijn land zulk een innerlijke sterkte aan zijn laodge- nooten verschafte en wiens protesten tegen de Duitsche misdaden het wereldgeweten hebben wakker ge schud en de overweldigers tot het volgen van een meer menschelijk optreden hebben gedwongen. Het was niet aan te nemen, dat de Kar dinaal nog in zijn residentie, de stad Mechelen, zou vertoeven, want deze plaats was bij de kanonnade op de Antwerpsche fortenlinie door de be volkiDg verlaten moeten worden en het was bovendien in Nederland reeds bekend, dat zoowel het paleis van den Kardinaal als de kathedrale St, Romboutskerk door het geschuts- vuut ernstig waren beschadigd. Van de Duitsche autoriteiten te Antwerpen kwam ik te weten, dat Kardinaal Mercier niet was gevlucht, maar zich in de stad ophield. Het bleek me, dat een aanzienlijke Ant werpsche dame haar woning te zijner beschikking had gesteld. Natuurlijk ging ik aanstonds op weg om te trachten een onderhoud met het hoofd der BeJg sche kerk provincie te bekomen. Men moet den persoon van dezen kerkvorst hebben gekend om te kunnen beseffen, hoe vooral in de omstandigheden van het oogen blik de verschijning van zijn ge weldig rijzige, eerbiedwaardige en imposante figuur in de deuropening van de kamer, waarin ik wachtte, indruk op me maakte. Het geeft geen moeite om tegenover dezen meDsch met zijn toen smartelijk, ascetisch gelaat, uit gothische lijnen getrokkeü, en met spier-witte haren omlijst, de protocolaire beleefdheden te uiten, waarop hij als Kardinaal recht heeft. Ons onderhoud was grootendeels van vertrouwelijken aard het ging m die dagen niet aan om de conse quenties te aanvaarden van openbaar, naar waarheid afgelegde getuigenis sen, Z.Em. gaf me eenige stukken mee voor Rome en een „oproep" ter publicatie in de Nederlandsche pers, waarbij bij den priesters, die waren uitgeweken, gelastte om terug te komen. En vermeld óók zoo drong de Kardinaal bij me aan dat ik innig den terugkeer wensch der ge vluchie bevolking. In alle oprecht heid, er is geen enkel gevaar te /•reezen. Ik zou het bijzonder op prijs stellen, indien de blalen in Holland de aandacht wilden vestigen op de volgende toezeggingen, die ik van de Duitsche overheid verkreeg en welke ik gerechtigd ben in haren naam te doen le. Jongelieden behoeven niet te vreezen, naar Duitschlaod te worden weggevoerd om in het Duitsche leger te dienen of tot dwangarbeid te worden verplicht. 2e. Indien ergens het politie- reglement door enkele personen wordt overtreden, zal de overheid de daders opsporen en de pllchtige straffen zonder de schuld aau de ganscbe bevolking toe te schrijven. 3e. De Duitsche en Belgische Het slot werd gevormd door drie puddingen van toepasselijke vormen: de eerste werd binnen gedragen door Jean, den hospes zelf 't was een groote witte pudding in den vorm van een kruis dit stelt vur 't Geloohf zei Jean dan kwam er een oranjekleurige in den vorm van een anker de Hoop, kondigde Lewie Maonkalf, die hem binnen bracht aan, en daarna kwam een rozerood hart van minstens 25 centimeters middellijn en dat is de Liefde, riepen de gasten. Misgeraoje, zei vrouw Stap pers, die dit stuk zelf op tafel zette, dit is het hart van mienne Sjang en lachend vluchtte ze weg naar de keuken. Ziezoo nu zullen ze wel allemaal een beeije moe zijn van het eten. Tegen vijf uur zalen de feest vierenden alweer om de groote gedekte tafel, die nu prijkte met vier ronde zandtaarten, waarvoor vrouw Slappers zelf den deeg in alle finesses bereid en die toen bij den hakker in den oven gebakken waren. Hierbij dronken ze sterke koffie en werden weer eenige liederen gezongen. De eigenlijke voordrach ten, die de jongere leden ingestu deerd hadden, werden als verras sing voor den avond opgezouten Aan de koffietafel werd ook deelgenomen door den pastoor en den kapelaan, die hun opwachting bij de feestvierenden kwamen maken en tevens bedanken voor de attentie hen dien morgen be wezen. Deze bleven echter niet langen overheden zullen alles ia het werk stellen om te beletten, dat er gebrek aan voedsel ontsta. Ik vroeg den Kardinaal, of deze gunstige bepalingen door zijn per soonlijke bemiddeling waren verkre gen, want vooral de tweede toezeg ging kwam me belangrijk voor. Im mers, steeds was de Belgische bevol king in proclamaties bedreigd met algemeene bestraffing, wanneer er gens ook maar één schot op Duit sche militairen zou zijn gelost of eenige vernieling van oorlogswerken zou zijn gepleegd. Om één ver meend schot zijn in Andenne 400 burgers vermoord om maar één der ergste gevallen te noemen. Zijne Em. bevestigde, dat hij het doen van deze toezeggingen had voorgesteld in ruil voor zijn actieve medewerking aan een terugkeer der gevluchte burgers. Door een persbureau in uw land schijnt het bericht verspreid te zijn aldus de Kardinaal dat ook ik zou zijn gevlucht. Ik heb aan een vlucht zelfs niet gedacht. De herder moet bij zijn schaapkens blij ven en dat moeten de pastoors ook doen. De pastoors die zijn uitgewe ken. moeten terugkomen, We bespraken nog vele andere zaken, welke op het oogenblik van weinig of geen belang meer zijn De Kardinaal vertelde me vao zijn aan staanden terugkeer naar Mechelen en van zijn plannen om middels den steun van op te richten „komiteiten" Z Em. sprak bloeiend Vlaamsch de St. Romboutskerk te herstel len. Tranen kwamen den Kardinaal in de ooqen, toen hij over ons land te spreken kwam. Holland is edelmoedig zei hij. Hoe dankbaar, oneindig dank baar ben ik het Hollandsche volk voor wat het voor onze arme vluch telingen deed. Dien dank kan ik niet genoegzaam uitdrukken. Ik heb verslagen ontvangen, die me diep ontroerden. Men vertelde me, hoe de soldaten in Roosendaal hun brood aan de vluchtelingen gaven, terwijl ze wisten, dat ze vooreerst geen ander zouden bekomen. Neen, voor al die opoffering van katholiek en niet-katholiek in uw edelmoedig land, kunnen wij, Belgen, met dank baar genoeg zijn. Wat uw landge- nooten deden, was zéér, zéér schoon. Het bleek me tijdens het onder houd, dat de Kardinaal zeer goeden gedocumenteerd was ingelicht over de in België begane gruwelen tegen de burgerbevolking. Hij las me ver schillende beëdigde getuigenverkla ringen voor uit ontvangen rapporten. Hij verzocht me echter om ter ver mijding van anders te verwachten moeilijkheden, tijdens den oorlog geen gebruik te maken van de ver strekte gegevens. Ik vroeg, of het ook waar was. wat ik meermalen had hooren be weren, dat Duitsche troepen ook nonnenkloosters hebben geschonden. Er kwam een smartelijke trek op het gezicht van den ouden kerkvorst en hij keek me eenigen tijd aan zonder me te antwoorden. Toen kwam het zuchtend, maar nadruk kelijk over zijn lippen; Ja, dat is waar Ed, terwijl bij me geheimhouding oplegde over het meegedeelde, noemde hij me de kloosters, waar heen de nonnen waren heengezonden die slachtoffers van bet bombarisme waren geworden. Hei kan geen schending zijn der bedoelingen van den Kardinaal, toen ze weg waren, begonnen de Cecilia-gasten maar weer een lied te zingen. Op 't programma voor dien dag stond verder nog, dat ze om acht uur weer aan 't souper moesten en morgen avond was 't nog eens »dun overdoen". Dat was dan mer zoo van 't verreke, dan kwam er erg substantieele kost op tafel in den vorm van gebraden metworst, leverworst, »brei", bloedworst qlj wat dies meer zij. Er werden gedurende deze twee dagen geweldige eischen aan de magen der teerenden gesteld. Sommigen der teerenden konden goed tegen het teeren, maar er waren ook teerenden, die moeite hadden met het verteeren van het geteerde, enkelen wachten zelfs niet af totdat het geteerde ver teerd was en brachten het onver teerde hij de geteerde muur op de binnenplaats van Jean Slappers. Na de koffievisite begonnen ze maar weer te kaarten en bier te drinken van dal heerlijke donkerbruine bombaris of altbier van van 't »paotersvetje". Onder de echte bierdrinders waren eenige virtuosen, die op zoo'n avond, als ze er eens op hun gemak voor gingen zitten, met het grootste genot een twintig potjes naar binnen sloegen. De meeste kaarters speelden rekwireeren of hoeren quadrille, beter bekend onder den naam van' rikken", anderen weer kruisjas sen of pandoeren, terwijl een clubje der jongeren zat te gokken met het edele »peloete". Terwijl de herrie aan deze tafel wanneer ik thans, zooveel jaren na den oorlog, ook dit détail van de in België begane gruwelen aan de open baarheid prijs geef. Md. Wordt vervolgd. Werkzaamheden voor Mei en Juni. Het voorjaar is koud en guur ge weest, waarom de meeste planten in haar ontwikkeling achter zija, welke zich dan straks echter dubbel zoo snel zal vervolgen. Men moet nu allereerst nagaaD, welke werkzaamheden er tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid zijn achtergebleven en dien achter stand moeten we spoedigst inhalen. De maanden Mei en Juni vragen alle aandacht voor de onkruidbestrij ding. Door het onkruid nu krachtig tegen te gaan, bespaart men zich veel narigheid, omdat men aldus de Vermenigvuldiging door uitstoeling of uitzaaiing verhindert. Straks hebben we bovendien weer andere zorgen- In de volgende maand vraagt ook de insectenplaag onze aandacht. In den moestuin, Verdeelen we onze werkzaamheden in den moestuin in twee helften, voor wat den tijd betreft. In de eerste helft zaaien we enkele voorjaarsgroenten in opvolging, b.v. sla, radijs en spinazie. Ook van wortelen leggen we een tweede bed aan De tuln- boonen toppen we, zoo gauw ze de goede hoogte hebben bereikt en vóór de top uiteen gaat loopen. Erwten aarden we aan, door walletjes grond tegen de stammetjes op te werpen Bij heel guostig weer zaaien we reeds postelein op een goed beschut plekje beter gaat het vootshands nog in den kouden bak. Postelein vraagt voedzamen grond 1 Het zaaisel bedekken we een paar dagen met een vochtigen zak. Bleek- en knolselderie- plantjes zetten we uit op 30 c.M. bleekselderie in veurtjes. De koolplanten beschermen we met koolkragen tegen de koolvJieg. Tomaten kunnen voor 'n muur of schutting op het Zuiden worden uit geplant. Bruine boonen leggen we 3 bijeen in een kuiltje en de kuiltjes 40 c.M. uit elkar. Sluitkool kan wor den uitgeplantook sla. Nu voor de tweede helft. Dan is het de geschikte tijd voor hel begin der cultuur van een der voornaamste gewassen uit den moestuin de boonen. Die leggen we niet vóór 21 Mei. Tegen de strepenziekte kunnen we de boontjes vooraf een kwartier in 'n slappe lysoloplossiog leggen. Rond de staken leggen we 6 a 7 boontjesstamboontjes leggen we 3 a 4 in een kuiltje en de kuiltjes 40 c.M. uit elkaar. Nu is het ook tijd geworden om zomer-andijvie te zaaien, alsmede witlof, boerekool, koolraap en winter wortelen, komkommers en augurken. Andijvie zaaien we op regels 30 c.M. uiteen en op dien afstand dun nen we de planten later ook uit. Het is niet goed om zomerandijvie te verplanten Brusselsch witlof óók op rijen zaaien en later op 10 a 15 c.M. uitdunnen. Op het einde van Mei kunnen we voor de late oogst nog doperwten zaaien. In den siertuin. Maak nu de grasveldjes en gras randen op orde door ze keurig af te iu volle gang was, kwam Jean Stappers naar binnen en fluister de den jongen Donnez, die daar mee aanzat, iets in het oor, waar op deze verschrikt opkeek en toen naar buiten ging. Hij die de kamer verliet was een bleekgezicht. In de achterkamer van den herbergier, daar waar eenigen tijd geleden de grap met de oude almanakken uitgehaald was, be vond zich de wachtmeester der marechaussees met een zijner manschappen. Toen Guus*. Donnez daar met onzekeren stap binnentrad, zei de wachtmeester tot hem: Mijnheer Donnez, het spijt mij u te moeten verzoeken mij naar de kazerne te volgen. Ik moet u arresteeren op 't vermoe den van brandstichting. Guust was geheel verward; hij had er geen oogenblik aan gedacht dat hij in verdenking zou komen. Niemand had hem immers ge zien en wie zou het in 't hoofd krijgen hem, den zoon van den rijken houtkoopman, ervan te verdenken, dat hij een boerderij, die ver van den weg gelegen was in brand zou steken. Daarbij kwam, dat hij dien dag tamelijk veel gedronken had en eenigszins beneveld in 'l hoofd was. Hoor eens, heeren, dat zal zeker wel een vergissing zijn, want ik weet van niets. Of moet ik 't misschien als een grap op nemen Neeü, mijnheer Donnez, zei de wachtmeester. 't Is volstrekt geen grap en steken en het gras te maaien, dat laatste echter nog niet, als erbolletjes. als crocussen, sneeuwklokjes e.d. in hebben gebloeid, in welk geval we het loof eerst laten afsterven. Gras kan bij droog weer nog worden be strooid met anderhalf ons chili per vierkante meter. Ia deze maand kunnen we Coni feren en andere naaldgewassen nog met succes verplanten bij droog weer houden we dan den grond onder en den onderkant van de strui ken goed vochtig. In den vollen grond kunnen ver schillende éénjarige bloemplanten worden gezaaid. In den bak gezeaide bloemplanten brengen we omstreeks Pinksteren naar buiten. Dahlia's kunnen nog worden uit geplant, 70—100 c.M. vaneen en op zonnige standplaats Zet de stokken voor aanbinden er direct bij. opdat men later de knollen niet behoeft te bschadigen. Knol begonia's kunnen buiten wor den uitgezetalle perkplanten kunnen nu trouwens ter bestemder plaatse worden gebiacht. Uitgebloeide tulpen plukken we regelmatig weg, wat aan de bollen ten goede komt. Op het einde van Mei kunnen de' Pyrethrums (Ridder sporen) bloeien indien we ze tijdig afsnijden, hebben we kans op een tweeden bloei in het najaar. In den fruittuin. Aardbeien kunnen nog gemest worden met het strooien tusschen de pollen dus niet op de planten van 1 K.G. superfosfaat, 6 ons patent kali en 4 ons chiiisalpeter per 10 vierk. meter. Kruisbessen kunnen tegen meel dauw worden bespoten met alcolische Bourgondische pap. Van kleine vruchtboompjes dunnen we de vruchten, zoo gauw deze zijn gezet. Kamerplanten! We moeten niet langer wachten met het verpotten van kamerplanten, voor zoover dat verpotten tenminste noodig is. In het algemeen neemt men de potten gauw te groot; eerst als de potkluit geheel doorworteld is, mag een pot van één maat grooter worden genomen. Ia de tweede helft van Mei kun nen de uitgebloeide Azalea's, waar van men de bloemenresten diep heeft weggesneden, buiten uitplanten in een mengsel turfmolm, ouden ver teerden koemest en graszodengrond. Veel water geven. Ingekomen en vertrokken personen van 17 tot 24 Mei. INGEKOMEN P. v. Dommelen, dienstbode. Over broek H 10 van Vierlingsbeek M. de Lauw, dienstbode, Lull C 47 van Boxmeer J. Lucassen, dienstknecht, Olrlo E 11 van Horst H. Martens, d k., Smakt B 12 van Arcen A. Nissen, d.kHoebertweg 5 van Vierlingsbeek H. Peeters, d.k.. Heide L 54 van Maashees H. Peters, d.b., Smakt B 14a van Vlerlingsbeek A. Pennings, d b., Smakt B 4 van Maashees H. Roeffen, d.k., Lull C 44 van Horst A. Reijntjes, d.b., Leunen K 61 van Meerlo F v. Soest, d.b.. Lull C 21 van Grubbenvorst het geldt een zeer ernstige zaak. U doel het best maar heel goed willig met ons naar de kazerne te gaan, daar zullen we de zaak verder behandelen. Als u niet goedwillig wenscht mee te gasn, dan zouden we u de boeien moe ten aandoen. Er zat niets anders op dan ge volg te geven aan de woorden van den msn der wet en eenige minuten later stond de jonge Donnez in de wachtkamer van den wachtmeester tegenover Pit- terhannes Hoebers en Mattesen Ties. In bijzijn van twee andere politiemannen vroeg de wacht meester nu aan Hoebersboer en Ties of zij in den jongen koopman den persoon herkenden, die op 't oogenblik der brandramp van den kant der boerderij naar de bosch- jes weggeloopen was. Beide getuigen verklaarden, dat zij wel meenden, dat hij het wel geweest was, maar op de desbe treffende vraag voegden beiden er aan toe, dat zij er geen eed op durfden doen. Bij deze verklaring kreeg de jonge man weer hoop, die echter terstond verdween, toen de wacht meester bevel gaf aan een der manschappen de zakken van den aangehoudene te doorzoeken. Behalve allerlei andere dingen kwam er ook een doosje lucifers te voorschijn met hetzelfde merk als dat van het exemplaar, dat op de onheilplaals gevonden was en nu daarmee vergeleken werd. Terwijl men nog daarmee bezig was, kwam een vierde marechau- see naar binnen en fluisterde den M. Stensen, d.b., Oostrum D 25a van Bergen H. Theeuwen, d.b., Olrlo E 41 van Wanssum A. Theuoissen, d.b., Hofstraat 14 van Bergen P. Verheyen. d.k., Veulen H 37 van Horst Th. Vreede, d.k., Veulen H 34 van Bergen J. WeDnekens, d.k., ^Heide L 30 van Maarhees P, Kersten, echtg. z.b,. Overloon- scheweg 2 van Broekhuizen P. Kallen, z.b., Overloonscheweg van Bergen B. Boitelle z.b., Overloonscheweg van Bergen J, Soes.. Pater, Leunscheweg 1 van Wychen C. Soestbergen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Bussum VERTROKKEN: M. Derks. d.k,, naar Blerik Nieuw- borgstraat 34 P. Peeters d.k,, naar Grubbenvorst Lottum B 147 P. Aarts, z.b., naar Eindhoven Wolvendijk 51 A. Pennings, d.b., naar Maashees B 227 Th. Swinkels d.b., naar Broek huizen B 155 P, Jaossen d.b., naar Voorst Twello E. Janssen, d.b., naar Maashees M. Sanders, d.b., naar Helden Panningen 398 J, Asselberghs z.b., naar Oploo St. Antonius A 71 J. Buul Pater naar Sittard Op- hoven Gaan we eens naar de weide, vol lentebloemen en beschouwen die heer lijkheid. De paardebloem ontvouwt haar gouden bucdeltros, haar blin kend gele sliertjes pluimen prijkend rond. Een zieltje groet u tegen.,Haar glinsterende luister is te schoon voor een koningstroon. Zoo versieren er nog velen het malscEe groene gras. Wat zijn daar voor slerretjes'neer- gezegen, zoo kunstig fijn, zoo teer en rein, zoo Iichteblauw Het zullen de vergeet-mij-nietjes wezen. Bewo gen smaken wij haar stille pracht. En hoog, als voor een ooievaar gebouwd, neigt aan haar stengel alreeds een vroege margriet, haar groote brosse hart omgroeid door een edelwitte kroon, gewasschen en gestreken. Stil verheft de boterbloem haar gouden rijkdom al knikkebollend boven de groene spiertjes gras. En ieder bloempje heeft zijn taaltje, ieder bloempje heeft zijn zieltje, zoo ik dat bloempje maar begroet. En heel de wei heeft ook een taal. Zij bekoort ons toch, nietwaar. Ik kan haar zin niet zeggen, de woorden heb ik niet Maar dit toch weet ik ik ervaar een heerlijk stil geluk, zoo ik haar spreken zie haar feestelijke sier. Hoe leeft haar schoonheid in de zon en flikkeren haar kindertjes in die bron van licht, die heel de lucht in majesteit verheft, die alle schoonheid geeft aan d'aard, die alles tintelend leven laat. Die in haar stralengloed haar omgeving op zich gelijken doet, die verder uit- zingt baar jubelend lichte helderheid en haat vroolijk streelende warmte. En waar ik nu ook zie, ik wordt verrukt. De zon geeft djaarde fees telijkheid en taal en iedere spruit der aarde weerfonkelt dankbaar van de zon in eigen kleur en taal. wachtmeester iets in het oor. Een oogenblik later werd Huub Moors binnen gelaten. Men zegt me daar zoo juist, Moors, begon de wachtmeester, dat jij gekomen bent om een ver klaring af te leggen, dat je in den nacht van den brand bij Hoebers daar ter plaatse bent geweest. Wat heb je te zeggen Guust Donnez kreeg alweer nieuwe hoop, want hij verwachtte stellig, dat Huub, dien hij voor zijn vriend hield, gekomen was om hem op de een of andere manier te ontlasten. Dat za'k owis zegge, meneer de wachtmeisler. Ikkwaam nevve de grintweg achter um an hier wees hij op Guust Donnez en toe zaag ik dat heej op enne keer linksaaf sloeg en den ertweg nao ut ven opgong. Ik docht toe zo beej mien eiges, wa gut den dor nog zo laat den kant uutvoere en toe bin ik um zachjes aachlernao gegaon tot beej de boerdereej van Hoebersboer. Dor gonk ie aachlerum nor de stal en en cogenblik later toe sloeg de vlam uut de stal op en ik zaag um, weer op Guust Don» nez wijzend, hard wegloope nao de kant van de buskes. Tegeliek zaag ik ok hier Hoebersboer en disse kei der ankorae loope en toe bin ik eiges hard weggeloope, went ik wier bang asdat ze meej vur den brandstichter zun halde. En zou je die verklaring ook onder eede durven bevestigen Jao zeker, meneer, hier en ok vur de richters, as dat mot zien. De wachtmeester bracht een en

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7