Roomijs week;biacl voor VENRAY, HORST en Omstreken. Roomijs Angstwekkende evolutie in Duitschland. Voortschrijding der techniek. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 1 Juni 1935 Zes en vi|ftlgste Jaargang No 22 Wat de tong streelt PEEL EN MAAS met de fijne Roomsmaas, ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Builen Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent Hygiënisch verpakt Inderdaad iets bijzonders We hebben nu de erkenDiDg van Schwerin von Krosigk, den Duitschen Minister van Financiën zelf. dat de natiobaal-socialistlsche Regeering als systeem heeft aanvaard het leven op toekomstige inkomsten Schwerin van Krosigk heeft name lijk dezer dagen een uiteenzetting gegeven van den economischen en fiuanciëelen toestand van het Derde Rijken bij heeft daarin openlijk erkend, dat deze „verontrustend" moet worden genoemd. Verontrus tend noemde bij namelijk den toe stand van den Duitschen uitvoer, waarmede dus van de meest verant woordelijke en deskundige zijde bevestigd wordt, wat hier steeds werd betoogddat een land als Duitschland, 'dat zoo goed als geen inkomsten heeft uit aan het buiten land geleende kapitalen, op den duur onvermijdelijk vast moet loopen, als het met een passieve handelsbalans heeft te kampen. in diezelfde uiteenzetting nu heeft Schwerin von Krosigk gezegd, dat Duitschland genoodzaakt is van zijne toekomstige iukomsten te leven. Het gewicht dezer bekentenis kan nauwe lijks worden overschatze beteekent, dat openlijk wordt toegegeven, dat Duitfchland inderdaad een vabaoque- spel speelten ze moet verontrustend worden genoemd, omdat, wanneer bij zulk een situatie ook nog gewel dige militaire uitgaven een toch al topzwaar budget komen belasten, de conclusie als het ware voor het grijpen ligt, dat het voornemen be ste at, om te ztjner tijd, vóórdat de ineenstorting aan het nationaal- socialistische regiem alle kracht zou hebben ontnomen, naar een geweld- dadigen uitweg te zoeken. Een andere mogelijke uitweg zou nog zijn die der devaluatie. Het is wel merkwaardig, dat „Der Angriff het blad van Goebbels, thans dien uitweg bepleiteen sterkere aan wijzing voor de moeilijkheden, waarin het Derde Rijk verkeert, is nauwelijks denkbaarWant iD het Duitsche volk leeft nog de herinnering aan de verschrikkelijke ioflatie van Da den oorlog, toen een volstrekt onbeheerschbare situatie was inge treden 1 Een nieuwe inflatie, welke gezien den toestand, waarin het Derde Rijk verkeert, een geheel anderen invloed zou hebben dan die, welke men thans in België kan waar nemen, zou dan ook zonder eenigen twijfel tevens een harde klap betee- kenen voor 't huidige bewind. Dat er niettemin over gedacht wordt, ja dat Goebbels er reeds toe overgaat dezen stap openlijk te bepleiten, is dan ook een veeg teeken! Als de jammeren eener nieuwe ioflatie zich zouden voelbaar maken, zouden de reeds tusschen de leiders bestaande tegenstellingen zich tot een nieuw coriflict kunnen toespitsen men denke hier vooral aan de nog steeds aanwezige tegenstellingen tusschen de leiders der Rijksweer en de groep van Goering 1 waarbij dan ook de toenemende tegenstellin gen op godsdienstig-zedelijk terrein een rol zouden kunnen gaan spelen. Op het oogeDblik ls het reeds zóóver gekomen, dat men, zonder vrees voor overdrijving, kan zeggen, dat de godsdienststrijd in Duitschland thans belangrijker is, dan welke andere tegenstelling in het Derde Rijk ook. Met name het verzet der Katho lieke Kerk neemt steeds scherper vormen aan, omdat ook de openlijke vijanden van Christus en de door Hem gestichte Kerk steeds driester den kop opsteken Alle teekenen wijzen ec op, dai een openlijk en scherp vonnis van Rome tegen de grondstellingen, welker verkondiging door de natio naai socialistische machthebbers be gunsligd wordt en tegen de practijken. welke zij ten aanzien van de Katho lieke jeugdvereeaigingen en de Katholieke liefdadigneid volgeo, niet lang meer kan uitblijven, tenzij Hitier op het laatste oogenblik rechtsomkeert zou bevelen, wat echter wel niet meer te verwachten schijnt. De teekenen wijzen er veeleer op, dat de strijd tegen het Christendom op de scherpste wijze zal worden voortgezet en zelfs nog in hevigheid zal toenemen. De gewelddadigheid, welke wij herhaaldelijk als een essen- tiëele eigenschap van den nieuwen koers hebben aangewezen, treedt ook hierbij weer duidelijk op den voor grond. Nog pas heeft de schandelijke en onrechtmatige, gewelddadige bejege ning der uit Rome terugkeerende Katholieke jongens de verontwaar diging der wereld gewekt, of een nieuw geval, waarbij de nationaal- socialistische machthebbers eenvoudig op zij gaan voor het geweld van hun eigen volgelingen, heeft zich in Müochen voorgedaan. Daar was een collecte voor het Katholieke Charitas- Verband door de overheid officiëel toegestaan maar de volgelingen van Hitier hebben er de Katholieke collectanten aangevallen en mishan deld en dit was voor de Overheid geen aanleiding, om deze bandieten mores te leeren, maar wel om de collecte te verbieden en dus het rapalje te steunen. Ditzelfde Müochensche rapalje heeft nog op een andere wijze zijn waren aard getoond. Tezelfdertijd, dat daar de collecte werd gehouden en ook weer verboden, omdat de geweldenaren het nuttig oordeelden de collectanten te mishandelen, werd er een vergadering gehouden van de nieuw-heidensche beweging, waarin zeer scherpe aanvallen op het Katho licisme werden gedaan. Ken der aan wezigen had den moed eenige vragen te stellen, welke door de omzittenden als een verdediging vao het Christen dom werden opgevat. Dit was voldoende om ook hier het geweldsrapalje tot razernij te brengen. De ongelukkige werd afge ranseld op zoodanige wijze, dat hij het bewustzijn verloor vóórdat hij de gelegenheid had.... zijn lidmaat schapskaart van de nalionaal-socialis tische partij te voorschija te halen. Is het wonder, dat de bisschop van Miioster Mgr. von Galen een herderlijk schrijven het licht heeft laten zien, waarvan de aanhef bestaat uit de woorden „Waarom razen de heidenen en zinnen ze op ijdelhedeo?" en waarin met alle mogelijke duide lijkheid de stellingen van Rosenberg en anderen als modern heidendom werden gebrandmerkt en veroordeeld. Natuurlijk heeft dit schrijven geen ander gevolg dan de protesten, welke ook reeds van andere Kerkvorsten zijn uitgegaan 1 Het leidt alleen tot een nog grooter razernij van de leiders der heidensche beweging. Rosenberg, wiens wetenschappelijke bagage geen onsje weegt in zijn oieuwe geschrift, beroept hij zich o m. op een beek, dat ook reeds dienst heeft gedaan voor onzen Nederlandschen professor Bolland en dat toen in zijne bewering, dat Petrus nooit te Rome was geweest, afdoende door Schaepman werd weerlegd doet precies hetzelfde, wat de liberalen van de voor-vorige generatie ook gedaan hebben: de overtuigde Christepen voor duister lingen, ..Dunkelmaaner" schelden. En ziju Dieuwe boek gaat er in Duitschland in als koek, wat ons allerminst verwondert, omdat wij de langzame voorbereiding van den bodem in Duitschland voor de nieuw heidensche opvattingen reeds lang op den voet hebben gevolgd. Reeds jaren geleden wezen we o.m. op 't zuiver heidensche tijd schrift „Der Hammer", dat reed3 het herstel van den ouden Wodancultus in Dieuwe vormen bepleitte als den juisten godsdienst voor het Germa- neDdom Er is toen wat mee ge lachen maar de ernst waarmede dit gebeurde, nadat door een Schelling en een Schleiermacher de termino logie van het Christendom in geheel anderen zin was „herumgedeutelt'' lieten voorzieD, dat als »posilief Christendom" zou worden geventi leetd, wat inderdaad niets anders is dan de meest volstrekte loocheniog van de grondwaarheden des Chris tendoms I Dit en niets anders is het, wat Rosenberg nu doet I En tegelijkertijd komt Baldur von Schirach de geheele Duitsche jeugd opeischen voor den totaleo, door dit soort lieden beheerschte staat. In hotel Adlon te Berlijn heeft hij een uiteenzetting gegeven voor de buitenlandsche pers, van het karakter der Hitlerjugend. Deze is geheel geschoeid op het Führer principe en... op den grond slag van den totalen staat Uitdrukkelijk stelde von Schirach vast, dat het grootste gedeelte van den dag in de kampen der Hitler jugend wordt besteed aan onderricht in de nationaal-socialistische wereld beschouwing, en deze wereldbeschou wing voegde hij er bij, wil, dat de opvoeding der jeugd het onmisken baar recht van den totalen staat is. Het staatsbegrip zeide hij, is be langrijker dan de godsdienst. Met genoegen stelde hij vast, dat de Evangelische Jeugdorganisaties reeds bij de Hitier Jugend konden worden worden ingelijfd; alleen de Katholieke jeugdorganisatie biedt nog verzet: maar, voegde hij er dreigend aan toe, de Hitier Jugend is het eenige opvoedingsinstituut der Duitsehe jeugd en eenieder, die niet met de Hitier Jugend medewerkt, bewijst daardoor, dat hij niet wil meewerken met Hitler's werk. De confessioneele organisaties, met andere woorden de katholieke ver- eenigingen, zijn groepen van hen, die de totale Staatsidee verwerpen en derhalve buiten dien Staat staaD. Het Derde Rijk verlaogt nu van eenleder de algeheele inschakeling in de Hitier Jugend. De confessioneele jeugdorganisaties mogen zich uitsluitend bezig houden met de godsdienstige opvoeding, maar bet is het recht van den Staat om de jeugd op te voeden volgens zijn wereldbeschouwing, de confes sioneele organisaties zullen hem dit recht niet mogen bevechten. Slechts wanneer bij, Baldur Schirach de zekerheid heeft, dat dit het geval is, dao zal het verbod van een dubbel lidmaatschap van de Hitier jeugd en de confessioneele organisatie worden opgeheven, eerder Diet. Het is volkomen duidelijk, dat we hier met een oorlogsverklaring aan de Katholieke levensbeschouwing en de Katholieke Kerk, die op dit punt nog nimmer heeft toegegeven. Natuurlijk wordt te Rome zoolang mogelijk alles verdragen, teneinde te voorkomen, dat voor de Duitsche Katholieken nog moeilijker dagen zullen gaan aaabteken, maar dat alles wijst er op, dat weldra het „non possumus" zal moeten weer klinken —o— Niemand kan voorzien, waartoe dit alles zal lelden; want men moet niet vergeten, dat de orthodox protestanten in even scherp verzet zijn als de Katholieken; en,., dat de leiders der Rijksweer reeds aan Hitier hebben doen weten, dat het Duitsche leger steeds op positief Chrlstelijken grondslag heeft ge staan Ia plaats van het Duitsche volk tot een eenheid te maken hi sen de leiders van het Duitfche Rijk de innerlijke tegenstellingen aai; en het is lang niet ondenkba; r, d it binnen kort repetities van 10 Juni in een of anderen vorm zich zullen voor doen of... dat de andere partij dit maal eerder zal toeslaan. Intusschen begint de geest van geweld zich ook weer te uiten in bedreigingen tegen Oostenrijk en is het ook al heel goed mogelijk, dai het eerder tot een uitbarsting in die richting zal komen dan in het bin nenland. Waarom houdt Mussolini, wors telend met toenemende tekorten op de Staatsbegrooting, anders niette min, buiten en behalve hetgeen hij noodig acht tegen Abessinië, voort durend 800- of 900 000 man onder de wapenen Het ergste bij dit alles is wel, da: de nationaal socialisten met huD ondergraving van 't Christendom en hun gelijktijdig va-banque spel op economisch terrein de beste voorbe reiders zijn van een uiteindelijke overwinning van het communisme ook in Duitschland... De geheele ontwikkeling der we reldpolitiek wijst helaas ontegenzeg gelijk in de richting van een steeds toenemende macht van den Rus- sischen Sovjetstaat, met alle daaraan verbonden sombere psrspectieven N. E. Ze heeft ook haar goede zyde. Onzichtbare banden, welke de wereld overspannen en tesamen houden, wat de omstandigheden dreigden te scheiden. „Dag üirrekie 't Is zoo begrijpelijk, dat duizenden in stilte mopperen over soms vloeken tegen, de voortschrijdende techniek, welker begeerlijkheden voor hen ondergaan in de zorgen van het bestaan en de hunkering naar arbeid en brood, welke in het gemechani seerde productieproces voor hen ver loren gingen. Zeker, naarmate de techniek vor derde, kromp soms in dezelfde mate de arbeidsgelegenheid ineen. Als in de groote stad na zonsondergang ergens op een knop wordt gedrukt, stralen alle buurten ineens in een zee van licht. En hoevelen onzer her inneren zich den tijd toch nog dat de laDtarens stuk voor stuk moesten worden ontstoken door mannen, die een ladder en andere ingrediënten met zich mee sjouwden 1 De werk gelegenheid ging achteruit, maar wie zou terugverlangen naac den tijd van walmende snuiters of olielampen, of naar de flakkerende gasvlammen Waar honderden arbeid verloren, kregen millioenen méér levensvreugde en -gemak. Niet altijd bovendien leidden nieuwe technische vindingen tot een vermindering van de arbeidsgelegen beid. Uitvinding en vervolmaking van de boekdrukkunst hebben werk en bestaan voor honderdduizenden op geleverd. De stoommachines en later de motoren hebben het reizen en trekken mogelijk gemaakt voor iedereen, aan ontelbaren werk ver schaft en de schoonheid van een wereld voor de menschheid ontsloten. Zóó zouden we méér Voorbeelden kunnen noemen. Maar dat alles neemt tenslotte niet weg, dat de voortschrijdinq der tech niek in de laatste decennia de juiste verhoudingen tusschen productie en coac Jmptie heeft verloren doen gaan en de arbeidsmarkt ongunstig heeft beïnvloed. We hopeD, dat dit alles zich op natuurlijke wijze zal kunnen her stelleD, maar in elk geval verlieze men niet uit het oog, dat niet de technische vooruitgang verwerpelijk is, doch de menschelijke onvolkomen heid is te laken, waardoor we af bleven van een productie-ordening, welke aan de gewijzigde productie methoden aanpast. Op zich zelf is de voortschrijding der techniek een zegen. De techniek heeft heel de wereld in nieuwe ban den tot ééa groote familie saam gebonden. Als weleer gezinnen door the struggle for life werden uiteen geslagen. bieek het dikwijls een scheiding voor het leven te zijn. Tegenwoordig is dat niet meer zoo. Kinderen kunnen onmogelijk verder weg trekken dan een halve wereld, maar dat is tegenwoordig nog maar een afstand, welke als het noodig is in 'n dag of wat kan worden afgelegd. Ze luisteren naar dezelfde stemmen in den aether, welke we thuis beluisteren we weten over en weer precies wat er in elkanders omgeving gebeurt. De wereld telt geen afstanden meer en daardoor is het ook onnoodig dat zich thans nog de wreede schei dingen voltrekken, welke vroeger schering en inslag waren. Als het lang, érg lang zou moeten duren, eer verwanten elkaar weer kunnen zien, dan gaan ze, ieder op ^.een ander deel van de wereld, voor de microfoon staan. En dan spreken ze tot elkaar, klaar en duidelijk, alj waren ze in elkanders onmiddellijke nabijheid. Zóó voelen ze zich ook tijdens het onderhoud de scheiding is weggevallen, de ruimte is over brugd. Men heeft aldus het contact met elkaar onderhouden, dat noodig is om een langdurige afwezigheid niet tot een vervreemding te maken. Zóó overdachten we, toen de kloeke bemanning van den Neder landschen onderzeeër, welke reeds zes maanden de wateren der wereld doorklieft, in de gelegenheid werd gesteld om over duizenden mijlen tusschenruimte heen te luisteren naar de stemmen der verwanten, die ze hier in Holland hadden achtergelaten en deze eerst over een jaar zullen terugzien. Toen voelden we, welk een zegen de moderne techniek voor de mensch heid is. Hoe mooi en ontroerend was dat verre, maar toch directe contact tusschen de mannen van de K XVIII en hun vrouwen, verloofden, ouders of kindereD. Het waren geen dringende zaken, welke de vrouwen, door de bemid deling van de Paohi, konden zeggen, maar dat was ook niet noodig. De mannen hoorden de stem van haar, die hun na is op deze wereld eD die stem deed een half jaar vaD scheiding vergeten en het nog van de heieeniging verwijderde jaar kort lijken. Door het woord, de stem, greep men naar een machtigen steun in moeilijkheden; men wist degenen, die verre waren, opeens heel dicht bij. Het ging niet om wat men elkaar te zeggen, maar het giDg om de bekende klank. Doen we allen ooit iets anders dan stamelen in de mooiste, gewichtigste of belangrijkste oogenblikken van het leven Maar is ons stamelen dan niet juist het meestwelsprekend Er was één der vrouwen van de opvarenden, die, hoewel ze haat «boodschap" vooraf op papier had gezet, in haar diepe ontroeriog niet aDders kon uiten dan„Dag Dirrekie 1" 't Was inderdaad niet veel. Maar had hij, die daar op het verre Meuritius luisterde, wel méér noodig om te weten, dat daar in Holland dezelfde trouw en liefde nog werden gedragen in het hart van haar met wie hij zich in het leven had verbonden En had die man nog méér noodig om het jaar van scheiding, dat nog vóór hem ligt, met eenzelfde stand vastigheid aan het verpande woord en in eenzelfde genegenheid door te komen Wat 'n zegen kan de techniek zijn Wat 'n zegen is ze. Als wij, menschen, ze in onze be krompenheid maar niet zoo hard nekkig wilden uitbuiten om te trach ten ons bóven anderen niet te be- voordeelen. De prijzenpolitiek der Spoor wegen. Aanpassing per lepelmaat. Per 1 Juli krijgen we dus goed- koope dag-retours op de Spoorwe gen. Véél heeft dit besluit niet om het lijf. Dat moet ons van het hart, hoe dankbaar we overigens ook zijn voor dit kleine blijk van welwillend heid tegenover het reizend publiek en hoezeer we ons ook verheugen over het doorkomende goede inzicht in den in dezen tijd noodzakelijk te voeren prijzenpolitiek. De goedkoope dagretours komen neer op een uitbreiding van het buurtverkeer-tarief tot over langere afstanden. Dat is alles. Zeker, we weten wel, dat eerder reeds eeaige tariefsverlagingen zijn afgekomen, maar juist dat bij mond jesmaat toebedeelen van eenige kor ting op de prijzen, maakt de ver schillen zoo weinig voelbaar, en verhindert het goede psychologische effect, dat van 'n aanpassing, zooveel mogelijk, aan de voor-oorlogsche verhoudingen mag worden verwacht. De directie der P.T.T. heeft dat beter begrepen. Ook dit overheids bedrijf werkte eenige jaren terug met aanmerkelijke verliezen, maar dat was voor de bedrijfsleiding juist een reden om alle tarieven ineens een flink stuk omlaag te smijten en het briefport terug te brengen op 6 cent voor het binnenlacdsch verkeer (tegen 5 cent voor den oorlog) Toen kwam iedereen ineens tot de conclusie, dat het weer eeos „te doen" werd om wat meer te schrij ven en wat intensiever reclame te maken. De Posterijen vaarden wél bij haar tactiek: het bedrijf werd weer winstgevend. De leiding der Spoorwegen klaagt steen en been over de concurrentie der autobusondernemiogen. Een auto bus is een ideaal vervoermiddel over korte afstand, maar we hebben den stelligen indruk, dat de meeste men schen zich over langere trajecten bij vgorkeur per trein zouden willen verplaatsen, als de prijs van het vervoer maar niet zoo hoog was. In een trein kan men zich eens vertreden, mee kan er desgewenscht rooken en men heeft er gelegenheid zich bescheidenlijk te „retireeren" wanneer innerlijke behoefte daartoe drijft.... De trein heeft nog meer voor deden boven de autobus, maar de trein is te duur voor ons, aaoge pasie menschenkinderen. De concurrentie van autobussen, taxi's en goedkoope „eigen wagens'' kan niet worden weerstaan met nu en dan 'n verlaginkje; het stuur moet met 'n ruk om. Het publiek moet ineens tot de conclusie worden ge bracht van „Kijk, nu kunnen we beter per spoor gaan reizen*'. Een aanmerkelijke tariefsverlaging behoeft niet noodzakelijk tot gcootere tekorten te leiden. Iotegendeel zooals we van de Posterijen hebben geleerd. Maar zelfs al zouden de tekorten blijven, ja. al zouden de tekorten nog iets groeien, is het dan wel zoo erg, wanneer het rijk die tekorten voor zijn rekening zou krijgen te nemeD, indien het beheer overigens dus afgezien van de geldende tarieven economisch is gevoerd Er wordt rijksgeld besteed voor zaken van minder algemeen belang dan een goed en voorbeeldig spoor wegvervoer is. Waarom moet de jongste tariefs- verlagiog van de spoorwegen alleen de dagietours betreffen Waarom moet iemand, die ergens een dag of een paar dagen wenscht over te blijven mééc betalen aan de SpoorwegeD, zonder dat deze tot meerderen dienst worden verplicht Door goedkooper retours, meer dere dagen of onbeperkt geldig zou men niet alleen het spoorweg vervoer stimuleeren, maar ook andere algemeene belangen dienen. Als de meDschen er toe gebracht kunnen worden immers, om hier of daar „over te blijven", dan profiteered daarvan hotel* en pensionhouders, winkeliers en andere zakenlieden. Omdat de spoortarieven zoo hoog zijn, betalen de Nederlaaders in het begin van hun vacantie met tegenzin hun dure kaartje.... naar de grens, waar ze een zucht van verlichting slaken en met een licht gemoed en gevulde beurs in de buitenlandsche treinen overstappen. Wie in het noordelijk deel van ons land woont, heeft f 8 noodig om op de goedkoopste wijze per vacantiekaart naar de Belgische grens te reizen en later vaodaar terug naar huis, maar zoo gauw hij over de grens is, kan hij voor f 6.50 een rondreisbiljet bekomen, geldig voor 5 dagen op alle lijnen van Belgë voor f 11.50 krijgt hij een abbonne- ment voor 15 dagen, voor 75 cent per dag kan hij dan België in alle richtingen per trein doorkruisen. Goedkoope spoorwegtarieven kun nen buitenlanders lokken en eigen laDdgenootea bewegen om met de vacanties binnen de grenzen te blij* ven. In het voorgaande jaar echter besteedden vreemdelingen in ons land slechts voor ruim 5 millioen gulden, terwijl Nederlanders bijna 30 millioen gulden over de grenzen verteerden. VENRAY. 1 Juni 1935. KIESWET, De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in de gemeente Venray brengt ingevolge artikel 51 der Kieswet ter openbare kennis, dat de lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, zooals deze heden zijn genummerd, voor eenieder ter Secretarie ter in zage zijn nedergelegd. Venray, 27 Mei 1935. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. Mgr. Innocentius Verriet. Met het fraaie, snelvarende motor schip „Simon Bolivar" van de Kon. Nederl. Stoomboot Maatschappij is Dinsdagmorgen Z. H. Exc. mgr. Innocentius P. J. H. Verriet O. P titulair bisschop van Eleutheria en apostolisch vicaris van Curasao uit West-Indië te Amsterdam aange komen en denzelfden dag naar Venray vertrokken. Z. H. Exc. heeft de reis naar Europa aangevangen om het voor geschreven bezoek aan Z. H. den Paus te brengen. De volgende maand waarschijnlijk zou hij dit bezoek ad Limiua brengen doch daarna nog tot October in Nederland blijven. Gouden bruiloft. Zondag j.l. herdacht het echtpaar L. de Bruyni-Goemans, Leunscheweg alhier, den dag, waarop het voor 50 jaar door den huwelijksband vereenigd werd. Op uitdrukkelijk verzoek der familie Werd het feest slechts In huiselijken kring gevierd. 's Avonds bracht Venray's Har monie een serenade, waarbij Dr. H. j. Sala, president van genoemd gezelschap, het juoileerende echtpaar feliciteerde. Verkiezing Gemeenteraad. De nummering van de lijsten der candidaten voor den Gemeenteraad alhier is als volgt 1. Stoot ea. 2. Houben e.a. 3. van Boven e.a. i. Pubben e,a. 5. van Rhee. Volksconcert. Morgen Zondag zal de Fanfare „St. Oda' uit Merselo alhier een concert geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur nam. Op de Zaterdag j.l. alhier door de Nat. Ver. tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland gehouden stamboekkeuriDg werden 9 paarden 'ter keuring voorgebracht, waarvan er 5 werden opgenomen in stamboek (Landbouwtuigpaardeo). Koningschieten. Bij het Zondag j.l. gehouden Koningschieten door de schutterij St. Anna wist de heer J. Coppus den Koningstitel voor een jaar te behalen. De Beschermheer Math. Verheyen, overhandigde onder eene mooie toe spraak de koninklijke eereteekens aan den schutter, en hoopte dat „St. Anna" onder den nieuwen koning moge groeien en bloeien. Zondag behaalde onze kranige schutterij „Het Zandakker" ondanks de zware concurrentie op het con cours te Sevenum, niet minder dan 6 eerste prijzen en wel als volgt le prijs beste houding optocht. Ie prijs mooiste geheel. le prijs beste défilé. le prijs excerceeren. le prijs mooiste officier, behaald door Frans Hendriks. Verder werd hun kranige com mandant L. Vollenberg toegekend de le commandantsprijs. De schutterij „Het Zandakker" heeft Venray s naam aldaar hoog gehouden. Vao harte proficiat I

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1