FEUILLETON. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Aangiftebiljet B. Raadsvergadering Maashees-Overloon Hoofdpijn, Kiespijn. Provinciaal Nieuws soep uit een militaire veldkeuken bekwam... In mijn rugtasch zat óók wel eens een verschooninkje. meestal niet. Het gebeurde baast nooit, dat ik langer dan een nacht op dezelfde plaats verbleef en dus was er geen gelegenheid om kleeren te laten wasschen. Als het „tijd" werd kocht ik hier of daar een nieuw stelen als ik dat had aangetrokken, „vergat" ik maar om het afgelegde stel mee te nemen. Alles bij alles maakte de onder neming duur voor de krant. Ter voortbeweging gebruikte ik alles, wat ik krijgen kon. Van tremen maakte ik slechts bij hooge nood zaak gebruik, want loopen ging vlugger. Hier en daar was het mogelijk om met 'n speciale vergunning van een auto gebruik te maken, maar de prijs tegen welken ik een wagen met chauffeur vermocht te bemachtigen, was altijd heel hoog 'n Rit van een dag kwam soms op f 100 en méér. Zwaar verdisconteerden de onder nemers het gevaar, dat de wegen hier of daar onderweg gerequireerd zouden kunnen worden door de Duitschers. Hetgeen inderdaad voor kwam. Fietsen heb ik vele verspeeld. Eens hebben de Duitschers me drie karretjes in twee achtereenvolgende dagen afgenomen. Gelukkig was het meestal een zacht prijsje tegen welke de Belgen hun velo s bereid waren af te staan, want als de Duitschers een plaats hadden bezet zoo wist de burgerij duurde het toch nooit lang, voor ze alle rijwielen requiieer- den. En dan kregen de eigenaars hoogstens een bewijs bonnetje. Ofschoon ik met de Duitschers vóór Antwerpen heb gestaan en toch in de verte de torens dezer havenstad kon zien, was het toch een heele onderneming om in Ant werpen te komen, waar ik oog graag iets van de verdediging door de Belgen had #willen beleven. Ik moest terug over BrusselLeuvenLuik naar Maastricht, welken tocht ik in mijn vorige bijdrage beschreef. Over Nederlandsch gebied begaf ik me toch naar de Belgische grens boven Antwerpen. Intusschen echter was Antwerpen al gevallen. Bij Zunderi betrad ik het Belgenland weer. Ik trof tal van vluchtelingen aan, op weg naar Holland, maar de groote stroom was reeds gepasseerd ik ging hun weg in tegengestelde richting. Het was griezelig stil in de Antwerpsche omgeving, gewend als ik W3S geraakt aan den geschutsdon- der in het Belgische strijdgebied. Ik kwam bijna geen Duitschers tegen. Doodmoe liep ik tegen den avond Antwerpen binneD, een trieste, verlaten, uitgestorven grootstad, over welke zich een vreemd gericht vol trokken leek te hebben. Op enkele punten der stad hadden zich de Duitschers verzameld, maar overigens zag ik geen mensch. Ik ging straat in, straat uit, en al wat ik hoorde was het resoneerend geluid van mijn eigen voetstappenal wat ik aan levende wezens zag, waren weg sluipende katten en nu en dan een schuwe hond. De lantaarns in de straten brand den niet en ook geen huis was ver licht. Van de meeste woningen sloaden deuren en ramen open, - een stille bede aan den veroveraar om de verlaten bezittingen te sparen. Deuren en ramen open I was immers als regel het eerste bevel, dat van de vreemde indringers werd vernomen. Ik had dien dag circa 40 kilometers gesjouwd en verlangde hevig naar rust en eten. Geen enkel hotel echter bleek nog bevolkt, geen winkel had meer bediening. En ja, vóór men op róóf uitgaat... Oorspronkelijk verhaal van do Noord-Limburgsche grenzen door BERNARD YIELER. 35 Waarachtig. Trina, je heb gelijk. Ik had het wezenlijk nooit kunnen gelooven. Maar je moet het doosje maar weer terstond op zijn plaats leggen, anders zou mijnheer Guust nog merken, dat jij met zijn lucifers bezig geweest bent dan zou hij wel eens op je kunnen mopperen. Oehjieh den diejen.die mop pert nie tégen de jong dénnen. Haeurveur hét ie ze veul te liehf 't Is zö'nen fijnen, den diejen 1 Zoo houdt ie van de meisjes Nou en hoej I waeur ie veurgiesterenaovond wèr gezéten het, da wêet 'k nie, want hèej wier um twêlf uur nog nie thuus da hè 'k giestere mèrregen gebeurd, loehn den alden baos dereuver tégen humaon 'l opspeu- 1 n wier en hum vroehg waeurdal ie gezéten haj. Nou. da mag On zen Liehven Hèrrgod wélen, waant zien goeje schoehn, diej 'k gies lerenmergen gepoetst hub, zoten van onder tot bóven vol modder! De maréchaussée wist genoeg en na eenig hernieuwd gekoos ging hij weg met de belofte spoe dig terug te zullen komen. Maar Ik belde aan pastories aan, doch niemand kwam voor ik liep open bare gebouwen it>, maar ik zag geen mensch. En inmiddels werd het steeds donkerder op staat. Eindelijk zie ik een politie agent. Ik was natuurlijk stom verwonderd en verborg dat den man niet. Iedereen was gevlucht, zoo vertelde hij me, óók zijn eigen vrouw en kinderen. Hij was gebleven, omdat hij zulks zijn plicht meende, maar hij was nu al 24 uur op straat en had nog geen chef of collega gezieD, behoudens eokelen, die zich in civie! hadden gestoken om aldus naar de Holland- scbe grens te tijgen. Was deze man een held? Misschien. Op mij maakte bij den iodtuk van 'n plichtsmaniak. Hij heeft verschei dene straten met me doorgekuierd, op zoek naar een geschikt logies, op zoek Daar menschen, die gebleven waren en bereid zouden zijn om me te ODtvangen, maar al oi>ze pogingen waren vruchteloos. Ik iiep al weer een poosje alleen, toen ik ergens In een straat licht zag schijnen uit een woning. Ik voelde me als de bekende romanfiguur, de ontdekkingsreiziger, die wanhopig en hongerig dwalende in de wildernis het hutje des houiakkers ontdekt, a s hij op het punt is van te bezwijken, 't Was de Artheveldestraat waar ik in was beland, Als ik later mijn Antwerpsche vrienden mijn avonturen vertelde begonnen ze te gtijnzen, als ik vertelde, hoe ik in de Arthevelde straat terecht kwam, maar ik wist in de dagen van Aotwerpen's val van den prins noch van de Arthevelde straat eenig kwaad. Ik ging dus op het licht af en kwam aldus voor een zaak te slaan, welke zich als „logement" aandiende. Met een ge voel, dat ik den hemel had bereikt, stapte ik naar binneD, gooide mijn rugzak af, trok mijn jas uit en liet me neervallen op een heerlijk veerend.^ lederen bank. Er verscheen een dame om me te bedienen... Drie minuten later had ik drie dames om me heen zitten, die alle drie voor mijn rekening, overigens op eigen initiatief, „bock" zaten te drinken. Toen kwam er een lange slungel met een mandje bonbons en andere lekkernijen, die vroeg, of de dames voor mijn rekening.... Enfio, in de vierde minuut had ik mijn geld, m'n geweten en gezond heid gered bepaald netjes zagen de dames er niet uit en ik stond midden in de Artheveldestraat mijn jas weer aan te trekken en mijn rug zak om te gorden. Van bijzonder belang was dit oorlogsavontuur natuurlijk niet. Ik vermeld het alleen, omdat het zoo aardig het taaie van meDSchelijke verdorvenheid typeert, de omstandig heid, dat heel de bevolking van een grootstad vlucht in doodsangst, of geschokt in baar nationale gevoelens, heel een bevolking, uitgezonderd de miserabelen, die bereid zijn om ziel en lichaam voor denzelfden prijs, tegen welken ze veil zijn voor land genooten, ook aan den vijand te verkoopen. Een stroom kan wegvloeien, maar de modder blijft. Md. (Wordt vervolgd). Kent gij schoner en lieflijker maand dan Mei, waarin wij ons wolletje en ons slechte humeur afleggen om in hufaldera-stemming maar weer op zoek te gaan naar schoonheid, bloe sem, blauwe gluchten en geluk en waarin we glimlachend opstaren naar de vogeltjes, die net een ei gelegd hebbeo... en naar de brandhout- staken van-bomen, waaraan potdoos sie alweer fonkelgroen blad bot.... Tot ons ook deze vreugde alweer eerst had hij Trina nog eens er op gewezen, dat zij vooral niet moést laten merken, dat hij ook al van die nieuwe soort lucifers had, want dan was de aardigheid bij de andere jongelui in het dorp voor die klapdoosjes met de leuke elastiekjes er dadelijk af. Dus maar heelemaal er over zwijgen. XXVII. Het gesteorde Ceciliafeest. 't Was voor den eersten keer dat de leden van het zangkoor en de harmonie het feest van hun patrones, de heilige Cecilia, bij Jean Stappers vierden. Toen Han sen Doerel en Giel van Dommelen die het feestcomité ^der beide ge zelschappen vertegenwoordigden - en dat was aan die twee feest erken goed toevertrouwd bij de logementhoudster juffer Betje Damen gekomen waren om over het teeren te praten, had de laatste te kennen gegeven, dat het haar toch te bezwaarlijk werd nog zoeveul romslomp aon den kop te haolen en dat ze maar liever had, dat ze op én ander gingen, alhoewel Hansen Doerel en Giel van Dommelen erg ble ven aanhouden, konden zij loch de oude juffer niet bewegen de feestviering te haren huize te doen plaats hebben en daarom vervoeg den zij zich hij Jean Stappers, die er wat gaarne toe bereid was en beloofde te zullen zorgen, dat zij tevreden zouden zijn. Voor Jean was deze stap veel wsard, want er werden geduren de hel jaar noga! eens bijeenkom sten en kleine feestjes gehouden miserabel en moedwillig vernield wordt Want dan is er één vogel, die een ei legt. dat als een kei op je maag terecht komt. Want dan groeit er... mét al die lieve glimmende blaadjes een nieuw belastingblad. Aangiftebiljet B... inkomen en ver mogen,., negen en dertig vragen,, gaat u zitten... en daar ga je met je lentevreugd... en je echtgenote.,, en je hoornvee... en je net gehalveerde aandeeltjes... en je obligatievodjes. met z'n allen op de operatietafel van de fiscus, die er in gaat kerven, van gaat afhompengewoonweg schandalig... en zagen... rafelen... en er zich zuigend aan verzadigen. Ach, ik hoor het al niet meer, dat buiteD, in een bloeiende gouden regen, de merel een lentelied jubelt. Ik zal negen en dertig, zijnde drie maal dertieD, vragen beantwoorden. Je moet toch ook een ziel als een deurwaarders-exploit hebben, om, net als 't eerste mandje Meikersen gearriveerd is, iemand te komen vragen of je „vruchtgenot" smaakt en of daar altemet niet wat uit te folteren valt. Elke vraag is bars als een ser geant majoor. Bij elke nieuwe para graaf krimp je nog wurmachtiger in elkaar en begin je te stamelen van, ja meneer... nee meneer, Of ik kostgangers in huis heb nee meneer... de laatste is net ver trokken zonder betaling van het boek je met de pilsjes en de fijne was en met mijn beste pak en enig tafelzil ver... dat is te zeggen... imitatie meneer... Dee meneer. van de winst, die kostgangers achterlaten, is niets te halen. Bezit ik of mijn echtgenoote ont roerende zaken het is zo roerend met me gesteld, o, ongeroerde fiscus, dat ik niets onroerends meer te de clareren heb. En Jan weet ik wer kelijk geen raad met „andere onroe rende zaken met rechten van opstal en beklemming en erfpachtcanons als voren." Alleen van beklemming heb ik „im wunderscbönen „Monat Mai" een beetje weet. De rest, met die kanon nen, vervult me met vage angsten En ruik me buiten die seringen eens geuren I Op bijna elke bladzijde van het belasting Mei blad wil de fiscus iets van mijn vruchtgebruik weten. Nou meneer... dat is eens een bellefleurtje na tafel... of 'n gecontingenteerd pondje gedroogde pruimen, maar daar houdt het mee op. Heus 1 Yes we have no bananas Wat zeggu Of ik vaartuigen, schuiten, voertuigen, schepen, auto's of motorrijwielen heb Nee meneer... alleen een koipkaatt voor de tram. Maar ik loop liever, om een dubbeltje uit te sparen. Effecten Tseggu ja meneer.,, twee Hon gaarse hypotheekbanken en drie Russen van voor de oorlog. Wel een aardige belegging. Maar er valt jammerlijk weinig aan te fiscussen. Geld in kas Spot nou niet met een burgerjon gen. Geld in me jas, want ik heb nog een gasmeterpenning in de voe ring gevonden... maar in kas da's 'n verouderd begrip. Dat is een aardigheid voor Buziau. Ja, de kas is er nog wel... als u dat interes seert. Vee nee meneer. Wel eet ik eens per jaar speenvarken bij een collega, wiens gade nog geld in kas ea culinaire hoedanigheden heeft. Bedrijfsgoederen jawel meneer. Een vulpen van zeven stuivers, maar die heb ik „toe" gekregen... toen het cadeaustelsel nog bloeide. Over bloeien gesproken. wat is Mei toch een heerlijke maand, me neer. Goud, paarlen en edelgesteenten en die zouden dan natuurlijk ook in zijn etablissement plaats hebben en buitendien rekende hij op een meer geregeld bezoek van de muziekbeoefenaars. Als naar gewoonte werd er op den morgen van den 22sten November een plechtige zingende Mis opgedragen, waarbij de zangers uitermate hun best deden. Na de Mis trok de harmonie met het vaandel voorop eerst naar de pastorie, waar den pastoor een aubade gebracht werd, dan naar den kapelaan, den burgemeester en last not least naar den rent meester op het kasteel. Hier wer den ze volgens oud gebruik ge trak'eerdop witten wijnen sigaren; daarna trokken ze »met volle meziek" naar de herberg van Jean Stappers, waar de eigenlijke feest viering of het teeren begon. 't Was een voorspoedig iaar geweest voor de kas van het zang koor, want er waren veel zingende diensten en requiems gehouden en ook deftige trouwpartijen, waarvan zoowel de harmonie als het zangkoor geprofiteerd hadden. Ook de pastoor had zich erg royaal getoond en van zijn stipendiën, die dit jaar voor hem nogal ruim uitgevallen waren, een aardige bijdrage in de kas der feestvieren den gestort. Daar men niet zoo heel vroeg ging eten, werd er eerst wat kaart gespeeld en borreltjes gedronken om den eetlust op te wekken, want die geen hongerige maag meebrengt, moet niet aan pot- verteeren meedoen. Vrouw Stappers, die voor deze gelegenheid eene »kookster" uit Venray had laten komen, had een Ghunst nog is an toe, meneer... nee meneer... moet u bij Ali Baba wezen, Overige bezittingen In de lom merd meneer, bij Oome Jan, meneer. Blote eigendom a!s je me straks mijn hemmetje van m'n lijf gefiscust hebt, kun je 't taxeren, meneer I Roerend kapitaal o jé, daar begint ie weer te roeren, Als voren, meneer Nou wil bij m'n Miele- theelepeltjes belasten. Rente van vorderingen Fiscussen gaan toch niet met hun tijd mee Nee meneer*., mijn pachters hebben er de brui van gegevenen de huurders van mijn pandjes zijn net in staking gegaao... en verder betaalt er immers geen sterveling. Periodieke uitkeringen maar meneer... wat keren de Periodieken nu tegenwoordig nog uit aan eep journalist Zelfs 't Kompas, meneer, bezuinigt. En lange stukken lust het niet. Verliezen van voor het voor vorige belastingjaar Dat is tenminste duidelijke taal. Al mijn belastingjaren sloten eo ipso met een verlies, meneer... maar reken dat eens uit Trek er gerust een aardig sommetje voor af, meneer. Aldus lekker, zonder voorbehoud, door mij beantwoord. Bloedmaand 1935. 't Kompas. op 20 Mei 1935. Wegens ongesteld heid van den Burgemeester neemt Wetb. Crooymans her voorzitter schap waar. Secretaris L. Keuten. Afwezig is A. J. Goemans, eveneens wegens ongesteldheid. Aan de orde is: 1 Ingekomen stukken, a. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op raadsbesluit van 26 Maart tot wijziging der begroo ting 1934. De Secretaris geeft hieromtrent de volgende toelichting: De voornaamste aanmerking komt neer op de verwerking van het na- deelig saldo der rekening 1932 ad f 124-13.75. Met betrekking tot dit bedrag stelden wij ons aanvankelijk op het standpunt, dat de gemeente het nadeelig slot van den gewooeD dienst 1932, voor zoover dit niet ontstaan is tengevolge van werkloos heidslasten, t.w. f 10703,30 moest dragen in den gewonen dienst 1934. Bij schrijven van Ged. Staten dd. 27 Febr. 1935 werd wel medege deeld, dat 9 tiende van dit bedrag, zijnde f 9633,03 niet in den Rijks- steun voor 1934 opgenomen kon worden, doch daarin lag o.i. niet opgesloten, dat, nu de gemeente in 1934 niet voor rijksonderstand io óunmerkiDQ komt. het bedrag ad f 10703,37 niet ia de begrootiDg 1934 gewonen dienst mocht worden ver werkt. Ged. Staten stellen zich nu op 't standpunt, dat 9 tiende deel van f 10703,37 naar den kapitaaldienst moet worden overgebracht, derhalve dat slechts 1 tiende ten laste van den gewonen dieDst 1934 mag komen. In verband hiermede wordt de ge wone dienst 1934 ontlast met een bedrag van f 9633,03, zoodat er een belangrijk batig saldo op dezen dieDst zal ontstaan. Dit batig saldo dient te worden aangewend voor terugbe taling vao genoten rijkssteun in '33. Volgens de nota van aanmerkin gen zou in 1933 een bedrag van f 456,61 te veel zijn geboekt op den gewonen dienst wegens subsidie werkverschaffing, blijkens het accoun tantsrapport. Dit bedrag zou thaDS in litgaaf moeten komen, als bijdrage aan den kapitaaldienst Gebleken is echter, dat de accoun ta it zich hier vergist heeft en bij de gevoel alsof ze straks examen voor Hooger Onderwijs in de kookkunst moest afleggen en ze was maar aanhoudend bang, dat 't een of ander niet goed uitvallen of dat er van dit of van dat niet genoeg zou zijn. Als ze 't zou moeten beleven, dat de gasten het klaar speelden haar »iens" te eten, zou 'k er niet voor durven inslaan, dat ze niet de achterdeur zou uit- loopen, om ztch pardoes in de Maas te storten. Maar 't zou meevallen en dat kon ook haast niet anders bij al de goede zorgen die aan alles besleed waren. Jean had zijn vrouw carle blanche gegeven en op het hart gedrukt geen boter of eieren te sparen, terwijl hijzelf het vleesch en het wild had inge kocht. Prompt op het bestelde uur konden de Cecilia leerders aan tafel gaan. Op ieder bord stond een nieuwe stijve servet, ongeveer zoo groot als een half beddelaken, in den vorm van een loovenaar3 uts. De meeste gasten waren.met dal ding erg onbenullig aan 't foemelen ongeveer de helft hunner legden de servet maar on gebruikt naast hun borden, ande ren bonden ze om den hals alsof ze geschoren moesten worden. Naat van Empel was kort ge- risselevierd en legde ze op zijn sloel, waarna hij er zich op neer zette op die manier lag ze^hem niks nie ien de wèeg. Ferd Basten, hel jongste lid, bad een Onze Vader en een Wees Gegroet voor en toen kon de aan val op de soep beginnen. Daar wij niet uitgenoodigd zijn, moeten wij ons maar tevreden uitgaven voor werkverschaffing niet beeft meegerekend het bedrag ad f 617.60 wegens »steun aan werk- loozen bij vorst". Hierin ontvangt de gemeente ook Rijkssubsidie. Er is derhalve in 1933 niet te veel ge boekt aan subsidie op den gewonen dienst. Besloten wordt aan de overige aanmerkingen tegemoet te komen. b. Nota van aanmerkingen op de begrooting 1935. Deze aanmerkingen houden ver band met de nota hiervoor behandeld Daaruit volgt, dat 1 tiende gedeelte van het nadeelig saldo der rekening 1932, zijnde f 1211,38 ten laste moet gebracht worden van den gewonen dienst 1935. Aan deze aanmerkingen zal dan ook worden voldaan. 2. Wijziging Winkelsluitingsver ordening. De in de vergadering van 26 Mrt. jl. vastgestelde verordening is terug gekomen van den Minister met een paar aanmerkingen. Imusscben is een verzoek inge komen van de kappers om hun zaken des zomers langer geopend te mogen hebben dan tot 8 uur. Voor 8 uur kunnen de menschen in de zomerdag slecht naar de kapper loopen in ver band met de werkzaamheden op het platteland. Wijziging vindt de Raad ook gewensebt. Besloten wordt de wiokelsluitings verordening opnieuw vast te stellen in dien zin, dat de kapperszaken gedurende de eerste 5 werkdagen der week in de zomermaanden mogen geopend zijn tot 10 uur n.m. 3. Besloten wordt de verordening op de heffing van vergunningsrecht te wijzigen in verband met de jongste wijziging, welke de drankwet heeft ondergaan. De verordening ondergaat hierdoor slechts een zuiver redac- tioneele wijziging. 4. Vaststelling verordening op de heffing van gelden voor standplaats woonwagens. De Voorzitter zegt, dat er reeds eerder over gesproken is deze heffiog in te voeren. Daardoor zal ook een prikkel ontstaan voor die menschen om het woonwagenkamp niet te be scnouwen als een permanent verblijf. Van het kamp wordt den laatsten tijd veel gebruik gemaakt. Door den secretaris wordt een consept-verordening voorgelezen, waarbij het recht bepaald wordt op 25 ct. per dag, met dien verstande, dat geen rechten verschuldigd zijn gedurende een termijn van 14 al dan niet achtereenvolgende dagen binnen hetzelfde kalenderjaar. De ontwerp verordening wordt daarna z.h.s. vastgesteld. 5. Vastgesteld worden gewijzigde pensioensgrondslagen voor den veld wachter en den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, terwijl een for meel ontslagbesluit wordt genomen ten aanzien van ontslag van H. H. van Dommelen als schoonhouder van het' raadhuis. 6. Verpachting gemeentegrond. Aanvragen zijn ingekomen van P. Vloet om de boerderij weer te mogen inpachten. Van H. Bloemen en W. Jeuken om een perceel grond te pachten. Vloet vraagt eveneens om ook het perceel te mogen pacbteD, dat H. Bioemen thans in gebruik heeft en dat afkomstig is van zijn boer derij De Voorzitter zegt, dat het nude vraag is aan wien dit perceel ver pacht moet worden. Hij stelt daarom voor deze verpachtingen aan te houden tot een volgende vergade ring. B. en W. kunnen dan deze zaak nog eens bekijken en dan met een voorstel komen. Wordt goedgevonden. 7. Benoeming leden schattings commissie. Aftredend zijn A. Jans, burgem.. stellen met een opsomming der gerechten, die den gasten voorge zet werden. Voor deze Jaatslen was dit middagmaal het groote evenement van ^et jaHr. Voor degenen, die niet meeteeren konden omdat 'zij geen lid waren, scheen het iets onbe reikbaars, iets ongekends, zooiets als de voorstelling die zij zich maakten van de hemelsche ge neugten in 't hiernamaals. Hel menu begon met een krach tige, zeer smakelijke vleeschsoep, waarvan ieder om de keuken meid eer aan te doen twee volle borden at. Daarna werden vier groote ge kookte ossen tongen met peterselie, aardappelen en zure saus opge diend. Dat maakte een goeden indruk »rejaal" fluisterden ze, »Sjang hiddet rejaal angepakt, dat mot gezeet zien". Onderwijl waren de glazen met den ouden Bordeauxwijn gevuld en nu kon de eigenlijke storm- aanloop beginnen, waarvoor geen hoornsignaal noodig was Er werd moedig en met ern- igen wil gestreden om een bres te maken in de vesting, maar 't lukle toch niet ze moesten im mers ook nog een weinig van hunnen adem en krachten sparen en er op rekenen dat er nog meer kwam. Toen verschenen twee groote gebraden hammen op tafel met eene heerlijk riekende korst van fijngewreven roggebrood er boven op. Hierbij werd »zoermoes" of aardappelenpuree met een bruine korst gegeven. Het duurde nogal een oogenblik vooraleer Jean en zijn helper, M. Jans, P. v. d. Heuvel en G. H, J. Rieter. Na stemming blijken de aftredende leden allen herbenoemd, met aigemeene stemmen. 8. Tot een volgende vergadering wordt aangehouden de ootirekking van grond aan het bebosschingsplan. De Raad zal ter plaatse gezamenlijk: eens gaan zien. Rondvraag. Fraosen zegt, dat het noodig is, dat op de onlangs opgemaak'e rij wielpaden bordjes „.Rijwielpad" worden geplaatst. Nu worden deze paden vernield door paarden en karren. De Voorzitter zegt, dat het in het belang van ieder is, dat deze paden in goeden toestand blijven verkeeren. Hij boopt dat door de ingezetenen hieraan de hand zal worden gehou den. Wat de bo den betreft zal een onderzoek worden ingesteld. M. Jans vraagt of er vergunningen worden afgegeven voor sprokkelen in de gemeenlebosschen. De Voorzitter zegt, dat het geen bezwaar ontmoet om dergelijke ver gunningen af te geven. De Raad acht het wel goed, dat voor sprokkelen bepaalde dagen worden aangewezen. Jans informeert nog naar afgifte bons voor bussenvleesch, welke aan gelegenheid thuis hoort bij B. en W. Bonants zegt, dat Janssen weder om gevraagd heeft wat er gebeurt met den grond langs de Vierlings beek, omdat die blijft zitten en er niets aan gedaan wordt. De Voorzitter zegt, dat de Heide maatschappij dit heeft toegezegd te zullen regelen met belanghebbenden. Hij zal evenwel bevorderen, dat op spoed wordt aangedrongen bij de Heide-Mij. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. Al wat U nooiig heeft om deze pijnen te verdrijven is eenMynhardt's Poeder Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist. VENRAY. 25 Mei 1935. 12i/2-jarig bestaansfecst van „Sint Christoffel". Feestelijk herdacht Zondag herdacht de turnver. St, Christoffel alhier haar 12i/2-jarig bestaansfeest. De dag werd ingezet met een alg. H. Communie in de Parochiekerk. Na afloop hiervan vereenigde men zich in het clubge bouw, de Wilhelminazaal, waar een gezamenlijk ontbijt gebruikt werd en waar al spoedig de feeststemming et in zat. Omstreeks elf uur hield de jubi- leerende vereeniging onder trompet geschal een rondgang door bet dorp, waarbij de keurig marcheereode gymnasten, een ongeveer 100.man tellende groep, in hun hagelwitte uniformen, veel belangstelling trok, Van de hierna geboden gelegen heid om St. Christoffel de geluk- wenschen aan te bieden werd een zeer druk gebruik gemaakt. Ver schillende bloemstukken werden aan geboden. Behalve vele particulieren zagen we o.m. de VoetbalvereeDiglDg V.V.V.. de muziekvereenigiog „Euterpe", Sportvereeniging De Valk namens wien de heer Eyssen het woord voerde. Ondanks het dreigende weer, had des namiddags onder groote belang stelling de aangekondigde sportde- monsiratie plaats op het terrein van het Sf. Josephsgesticbt. Behalve het bestuur der vereeni ging met hun oud-leider den heer H van Aarssen, waren bier o a. aan wezig de geest, adviseur, kapelaan TheuDissen, Deken Thielen en kape laan Linssen. Voor de microfoon riep de heer F. Janssen allen het welkom toe en bracht tevens dank voor de van alle zijden ondervonden belangstelling bij het 12-jarig bestaansfeest van St. Lewie Maonkalf de groote ham men getrancheerd hadden, want ze moesten er op rekenen, dat iedere gast in doorsnee minstens drie lot vier groote sneden zou nemen maar de tijd die hier mee gemoeid ging was niet ver loren; onderwijl werd er druk gepraat, een glaasje gedronken en onderlusschen had 't vorige gerecht gelegenheid wat te zakken Toen ze 't zoover gebracht had den, dat ze begonnen te beseffen, dat ze 't toch niet klaar spelen zouden de hammen met toebe- hooren geheel te „verpoetsen", was voor de meesten het moment gekomen de bovenste knoop aan den broekband stiekem los te »foemelen", terwijl anderen, die Seen »galgen" ^droegen, de leeren buikriemen eenige gaatjes wijder gespten. De meeste der oudere boeren die al van nature met een buikje gezegend waren, hadden de onder ste knoopen der vesten reeds lang van de kluisters der knoopsgaten bevrijd. Gedurende het eigenlijke eten werd er echter weinig gepraat daar was geen tijd voor alhoe wel er geen opzichter met een zweep achter stond, maar de een wilde voor .den ander niet onder doen. Wordt vervolgd. i^nristottel. Iq q( spreker echtérfpS eecw. zu9ters^ai gesticht, die ftfe mooie sportterrein aan de Venrayscl die eveneeDs kc muziek had geje de keurturners vat bereidwillig war»a lijkheden op t<: kant wil spr, £a; allen hun ber* Venray binnr ging zal kik kan zijn. Hierna nameoJe een aanvang AH wel aan rek, bius hadden een schi ontvingen een we waaraan zeer vk turners van Oiyjöj deel hadden. Ook de vol ijve jongeren hadden d Üog van het pul afwezigheid van d> Hauffe (welke z redenen op het a St. Christoffel op slaagden feestdag t Ook wij wens vereeniging in de 1 vele successen $je MERSELO. De had er in ons dorj plechtigheid plaat uit de vele versiei bogen, voor cbn en de zaal. 's Morgens om f tige H. Mis voord waaronder algemee Om kwart voor 4 Ex. Mgr. Lemr^^ opgewacht doo. Geestelijken.de K.J kinderen en de fan Na een korte to de prachtig versien waar Mgr. een po; breerde, met assiste Theunissen en P»te Het koor biacat eenige 4-stemmig5 hoore, waarra Ree feestpredicatie hield Hierna werden d< 10 Kein- en 16 K.J.V. plechtig aan Heerlijke oogenl voor onze goede E groep van fiere me; beloofden pal te si voor het geloof. v< de eerbaarheid ec j Ook onze zoojee De Bot was «iel indruk, door dfz< geloofsoveitui^^r* Na afloop der k< beden werd Mgr. eene kioderhulde ge roerd dankte Z. H ovatie. Hij zeidc door de groote 1 geloofsovertuiging sche mc-nschen. Ver mededeeling, dat Rectoraat tot Pan verheven, en to benoemd, onze be Bot. Een driewerf i volgde op deze me trok Mgr. naar nog eenige oogeül Daar deze bijeen gankelijk was vc leden der K.J.V. et den, kunnen wij hie mededeelingen doei Merselo heeft^j heerlijke dag 'Sfi nog lang zal heuge LANDB0UWB0 De Landhouwb gaderde in het 1 behandeling van he De Voorzitter, P deze druk bezochte gebed en sprak een kom tot de talrijk kon zijn tevri voor de resultatei loopen jaar. Na v- tulen bracht de sec verslag uit over 19 dat omgezet waren: Voederartikelen Kunstmeststoffen Brandstoffen Zaad en pootgoe Diversen zoodat de totaal 4066214 kg. De ontvangsten i Uitgaven f 14337,0,4 Dank werd^j^ cretaris voor diens het werk van het wat steeds tot tevre baheerder en bestui geweest. Het bestuur wer jacht wederom te vi Door den secret schillende zaken b gelicht betreffende en tarwedeoatureeric enz. Verschillende dienaangaande gesi noegen beantwoord. De voorzitter bes; de diverse maatrege tie, waarover ook gen werden gesteld Pastoor Strijkers, sprak zijoe tevreden door de vereeniging spoorde de leden maanden aan de oi den deel te e—O' nut eener krachtig vereening en brac n het bestuur.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8