TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Venray, gehouden op 23 April 1935. des namiddags vijf uur. De overweldiging van België. Zaterdag 25 Mei 1935 Zes en vi|ftlgste Jaargang No 21 Vooizitter: de heer O. L. P. van de Loo, burgemeester. Secretaris: de heer A. F. M. van Haaren. Afwezig met kennisgeving de heeren Stoot en Arts. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en zegt, dat de heer Arts wegens viering van zijn zilveren huwelijksfeest heden de verga dering niet kan bijwoDen. Waar dit feest juist valt op den dag dezer Raadsvergadering, feliciteert Spreker, mede namens den Raad, den heer Arts en zijne familie hartelijk en spreekt den wensch uit. dat het hem gegeven moge zijn eenmaal in dezelfde gezondheid in zijn familiekring het gouden jubelfeest te vieren. (Algemeene instemming De notulen der vergadering van 18 Maart 1935 worden hierna onge wijzigd vastgesteld. Vervolgens leest de Voorzitter voor het proces-verbaal van kasopna me bij den Gemeente-ontvanger over het 1ste kwartaal 1935, waaruit blijkt, dat op 29 Maart 1935 het totaal der inkomsten bedroeg f 528408.40, het totaal der uitgaven f 463445.30, zoodat op 29 Maart j 1. in kas was f 64963.10. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna is aan de orde: vaststelling van het kohier der hand- en span diensten. De Voorzitter zegt, dat het kohier is opgemaakt met een totaal van 2230 banddiecsten en 1904 spandiensten. Spreker daokt dan de heeren Raadsleden der gehuchten voor hunne voorlichting, waardoor het mogelijk is geweest, dit kohier zoo goed en zoo eerlijk mogelijk op te maken. De heer Vermeulen zegt, het kohier ook eens nagezien te hebben. Waar verschillende aanslagen zijn goedkeuring niet kunnen wegdragen en z.i. onjuist zijn opgelegd, wil hij dan ook geacht worden te hebben tegengestemd. De Voorzitter zegt, dat het kohier steeds met voorlichting der Raads leden uit de verschillende deelen der gemeente wordt opgemaakt. Het is niet zoo makkelijk dit billijk en rechtvaardig te doen. Hij meent echter, dat Burgemeester en Wethouders hierin zijn geslaagd. Mochten er evenwel nog onbillijkheden in voorkomen, dan verzoekt hij den heer Vermeulen hem deze bezwaren later te willen mededeelen, opdat wel licht onjuistheden bij de volgende gelegenheid kunnen worden hersteld. Het kohier wordt hierna overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Bij de hierna gehouden trekking blijkt, dat no. 11 getrokken is, zoo dat bij stemmingen in deze vergadering no. 11 der presentielijst, i c. de heer van Dijck, het eerst zijn stem moet uitbrengen. Vervolgens wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot vast stelling der afschrijvingen overeenkomstig de verordening, regelende den tak van dienst het bedrijf der gasfabriek. De Voorzitter leest de verschillende afschrijvingspercentages en be dragen voor, in rotaal f 3320.47 en zegt, dat dit het eerste jaar is, sinds de electrificatie der gemeente, dat wij geen nadeelig saldo hebben. Het winst-saldo, groot f 169.30, zal op nieuwe rekening 1936 worden overgebracht. Wordt algemeen goedgevonden. Dan wordt, na toelichting door den Voorzitter, algemeen goedgevon den aan het plaatselijk Crisiscomité voor 1935 eene bijdrage te verleenen van 202 maal f2.10 of f 424,20. onder voorwaarde, dat het Nationaal Crisiscomité een bedrag van f 1595.80 beschikbaar stelt tot het verleenen van extra hulp voor de aanschaffiag van kleeding, schoeisel, beddegoed en dergelijke, aan bij de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffin gen geplaatste werkloozen, uit te betalen in gelijke halfjaarlijksche ter mijnen. In verband met de elect;ificatie van Heijde en Veulen hebben het bestuur der coöperatieve vereeniging St. Jozefsmolen te Heijde en de heer P. J. H. Scnreurs zich bereid verklaard, ieder kosteloos aan de gemeente een stukje grond af te staan. Spreker stelt voor deze stukjes grond te aanvaarden en zegt beide eigenaren dank voor hun loyale medewerking. Wordt algemeen goedgevonden. Vervolgens wordt algemeen goedgevonden deze belde terreintjes, als mede een terreintje in het uitbreidingsplan, gedurende den duur der concessie kosteloos ter beschikking te stellen aan de N.V. Provinciale Limburgsche Electriciteits-Maatschappij (Sttoomverkoop Mij) tot het oprichten van traosformatorhuisjes. Wethouder Odenhoven zegt, dat de gemeente gratis grond beschik baar moet stellen voor het stichten van transformatorhuisje3. Mag de Stroomverkoop Mij. nu zooveel huisjes plaatsen als zij wil, of is dit aantal beperkt De Voorzitter antwoordt, dat, waar de inrichting van een transfor matorhuisje f 3000 tot f 5000 kost, de Stroomverkoop Mij. er wel niet meer zal zetten dan strikt noodzakelijk is. Practisch gebeurt dit dus slechts als het net anders overbelast wordt en het is dus steeds in het belang der verbruikers. Dan wordt algemeen goedgevonden een bedrag van omstreeks f 1605, zijnde de door het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St. Petrus Banden te Venray, in verband met de overdracht in eigendom der school te Heijde gestorte waarborgsom, op de voor de gemeente meest gunstige wijze te beleggen in Nederlandsche of Nederlandsch-Indische Staats papieren. Hierna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot het aangaan eener rekening courant-overeenkomst met de Nederlandsche Landbouw bank, bijkantoor Venray, voor de periode van 1 Juli 1935—30 JuDi 1936. De Voorzitter deelt mede, dat de thans geldende overeenkomst met 30 Juni as. eindigt en B. en W. zich voorstellen onder dezelfde voor waarden en zekerheidsstelling een nieuwe overeenkomst voor den tijd van een jaar aan te gaan. Wordt algemeen goedgevonden. Vervolgens wordt aangeboden het verslag vau den Vleeschkeurings- dieDSt over 1934. Wordt algemeen goedgevonden dit verslag voor de leden ter Secre tarie ter inzage te leggen. De heer Vermeulen wijst op den aandrang van het hoofd van dienst, om tot spoedige oprichting van een of meer cadaverhuisjes over te gaan. De Voorzitter antwoordt, dat binnenkort de hoofden der Keurings diensten ter bespreking dezer kwestie door den Inspecteur bijeen zullen worden geroepen. Waar nog geen vaste meening bestaat wat het beste is, ook wat het vervoer betreft, zal bij die samenkomst een en ander besproken worden, De heer Vermeulen hoopt, dat spoedig maatregelen getroffen kunnen worden, daar de zomer aanstaande is. De Voorzitter zegt nadere mededeelingen te zullen doen als de ver gadering heeft plaats gehad. De beer van Boven is er opmerkzaam op gemaakt, dat op 13 April j.l, te Leunen het cadaver v. e. varken langs den weg van Venray naar Horst is neergelegd en daar tot 15 April is blijven liggen. Dat is dan door een samenloop van omstandigheden geweest, zegt de Voorzitter: 's Zaterdagsmiddag zijn de kantoren gesloten en zoodoende was er een Zondag tusschen. In normale gevallen kan men toch steeds den Burgemeester of bet Hoofd van dienst bereiken en kunnen deze direct maatregelen treffen. Wethouder Pubben vindt deze aangelegenheid ook van belang. Inder daad blijven de cadavers soms te lang liggen en is beter overleg in deze gewenscht. Dan komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot nadere wijziging van de in de vergadering van 1 Februari j.l. opnieuw vast gestelde verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging vaa de ambtenaren van politie Daar aanleiding van de door Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken gemaakte opmerkingen. De Voorzitter zegt, er verleden vergadering reeds de aandacht op gevestigd te hebbeD, dat het niet zeker was, dat de Minister de gewijzigde bedragen zou goedkeuren. Deze vrees is bewaarheid in verband met de daaraan verbonden consequenties, gelet op de voor andere gemeenten aangegeven bedrageD, kuunen de voorgestelde bedragen niet voor de Koninklijke goedkeuring in aanmerking worden gebracht. Wel zal de Minister zich kunnen vereenigen met een aanvangsalaris van f 1450 vooc den hoofdagent en f 1300 voor de agenten en ook de gestelde kinderbijslag en vergoedingen voor kleeding en gebruik eigen rijwiel keurt bij goed. De heer Vermeulen vindt het onbillijk, dat alle ambtenaren, waarvoor de Raad dat kan, zijn gecompenseerd en nu de politie er buiten zou vallen. Als men goede politie verlangt, moet deze ook goed gesalarieerd worden, en daarom is Spreker er voor de oorspronkelijke cijfers te handhaven. De Voorzitter zegt, dat wij het daarmede allen eens zijn en wij gedaan hebben wat wij konden. Laten wij ons nu echter neerleggen bij het ver langen van den Minister, want anders stelt deze de bedragen zelf vast en zijn wij misschien nog verder van huis. De heer Millen zegt, in deze salarisschaal weer de stelselmatige achter uitzetting van Venray door den Haag te zien. Dat is zoo geweest niet alleen bij de hoogere salarissen, doch vooral ook steeds bij de loonen in d% werkverschaffing en dat is nu ook weer het geval ten aanzien van de gemeentepolitie. Het een houdt verband met het ander. De Voorzitter antwoordt, dat dit hier absoluut buiten staat. Het zal zelfs niet lang meer duren of er komt uniformiteit in de politiesalarissen van 't geheele land. De heer Vermeulen stelt aanhouding voor tot na de bespreking in geheime vergadering. Hij wil daar trachten een middel aan de hand te doen, om, als de Minister dan volstrekt niet wil, dat wij de politie geveD, wat naar ons oordeel behoorlijk is, hun op andere wijze tegemoet te komen. De Voorzitter zegt, geen bezwaar te hebben deze zaak straks nog eens in geheime vergadering te bespreken. Dit staat echter buiten de normen, waarbij wij ons hebben neer te leggen. Wordt algemeen goedgevonden de verordening overeenkomstig de wenschen van Z. E. den heet Minister van Binnenlandsche Zaken te wijzigen. Het ingekomen adres, van den Bond van Nederlandsche Brouwerijen betreffende het maximum aantal voor verloven A wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Het besluit, waarbij de leden der verschillende stembureaux voor de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad werden benoemd, wordt hierna wegens overlijden en bedanken van meerdere leden, overeenkom stig het voorstel van B. en W. aangevuld, voor wat betreft de stem bureaux II, III en VI, zoodat deze als volgt zija samengesteld Stemdistrict II (Venray-Noordelijk deel en Smakt) Voorzitter H. B. Odenhoven, Wethouder. Lid, tevens plaatsvervangend Voorzitter, L. J. van Haren, Raadslid. Lid J. E. P. A. Messemaeckers. gepensioneerd onderwijzer. Plaatsvervangende ledenG. H. van Opbergen, zonder beroep en A. H. P. N. Poels, koopman. Stemdistrict III (Oostrum) Voorzitter M. Goumans, Raadslid. Lid, tevens plaatsvervangend Voorzitter M. H. Arts, Raadslid. Lid Th. H. Houba, gepensioneerd Hoofd eener school. Plaatsvervangende leden J. L. H Jenneskens, landbouwer en P. J. Loonen, landbouwer. Stemdistrict VI (Ysselsteyo) VoorzitterP. J. H. van Dijck, Raadslid. Lid, tevens plaatsvervangend VoorzitterJ. H. van Boven, Raadslid. Lid G. H. Fleurkens, Secretaris van den Landbouwbon!. Plaatsvervangende leden J. H. Keijsers, smid en M. H. Wismans, landbouwer. De aanvrage van het Schoolbestuur der Eetw. Zusters Ursulinen ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 tot het beschikbaarstellen der noodige gelden voor de St. Ursula scholen in verband met de invoering van nieuwe leermethoden, tot een gezamenlijk bedrag van f 696,35, wordt vervolgens op voorstel van den Voorzitter, tot het plegen van nader overleg met den heer Inspecteur L.O., aangehouden tot de volgende vergadering. Dan komt in behandeling het voorstel vaD B. en W. tot het beschik baarstellen van een bedrag van maximaal f 5000 tot het aanschaffen van een motorwals, en aanvulling der begrooting kapitaaldienst in inkomsteD en uitgaven met dit bedrag. De Voorzitter zegt, dat reeds meermalen het idee geopperd is om een motorwals aan te schaffen, laatstelijk nog door wethouder Pubben bij de voorbeprekicg der begrooting 1935. Aanvankelijk hebben B. en W gezegd, deze niet rendabel te achten, mede omdat deze te duur wareD, nl. t 10000 a f 12000. Intusschen heeft de gemeente het paard afgeschaft en waar onze paardenwals slechts 1200 K.G. weegt, is het niet mogelijk hiermede de wegen met een gesloten wegdek te behandelen. Thans zijn er 2 mogelijkheden en wel 1zelf een wals aanschaffen en 2een wals huren. Over dit leatste hebben wij lang gedacht, maar ten slotte is vooral het bezwaar, dat men de wals niet steeds krijgen kan als men ze noodig heeft en de huur toch doorgaat als het werk stagnatie ondervindt. Daar komt nog bij, dat als men zelf een wals heeft, men deze ruimer kan gebruiken en daardoor onze wegen nog beter en ge makkelijker kunnen worden onderhouden. Hoewel het aanschaffen van een eigen wals dus de goedkoopste wijze is gebleken om onze wegen goed te onderhouden, meenen B. en W. dat niet hooger raag worden gegaan dan f 5000, want dan wordt het te duur. De heer Vermeulen had een uitvoeriger memorie van toelichting ver- wacht. Er staat b.v. wel in, dat meerdere gemeenten een dergelijke wals hebben, doch bij opgave dezer gemeenten, hadden wij daar eem kunnen informeeren. Verder is de berekening er op gebaseerd, dat er per jaar een wegleDgte van 10 K.M. wordt gewalst. Dit nu vindt Spreker wel wat overdreven, omdat onze wegen toch bijna alle van provinciaal belang verklaard zijn en daar doet de Provincie het walsen toch zelf. In het algemeen is het juist, zegt de Voorzitter, dat de Provincie de uit voering van verbeteringswerken zoover die van provinciaal belang ver klaarde wegen betteft aan zich hou Jt, doch hiervan kan ontheffing worden verleend aan de gemeenten met een eigen dienst van gemeentewerken. De gemeente Venray heeft steeds deze ontheffing gehad, en zal zeker ook haar eigen wals kunnen gebruiken voor deze wegen, indien er een wordt aangeschaft. Heeft U daar zekerheid van, vraagt de heer Vermeulen. De Voorzitter meent dit wel te kunDen zeggen, en bovendien zullen wij geen wals aanschaffen alvorens overleg gepleegd te hebben met den Provincialen Waterstaat en de zekerheid te hebben, dat ze ook pro ductief is. Trouwens zoo'n besluit zenden Ged. Staten eerst om advies naar den Hoofdingenieur. Dan kunnen wij ook wel zoo lang wachten, zegt de heer Vermeulen, en intusschen eens informeeren. Hij heeft bovendien van deskundige zijde gehoord, dat die lichte walsen niet tegen het werk bestand zijn. dat er van verlangd wordt en deze meer geschikt zijn voor het walsen van het bovendek dan van de fundeeripg. Waar er toch niet zoo'n haast bij is, kan ook dit dan worden onderzocht. De Voorzitter wijst er op, dat het voorgestelde model een nieuwe wals is, die pas is uitgekomen. De heer van Boven zou eene Commissie willen benoemen om eerst eens in andere gemeenten te gaan kijken. De Voorzitter antwoordt, dat de bedoeling van B. en W. is het crediet aan te vragen en zich daarna te houden aan het advies van den Hoofdingenieurleeken kunnen de kwaliteiten van een wals niet be- oordeelen. Hij wil er bovendien op wijzen, dat het huidige voorstel slechts een gevolg is van ia de laatste jaren door meerdere raadsleden tot het college gestelde vragen, of de tijd nog niet was gekomen voor de aan schaffiag van een motorwals. Bij de behandeling der begrooting is aan den Raad reeds medegedeeld, dat in den loop van het jaar hierover nadere voorstellen zouden komen. De heer van Boven vraagt, hoe B. en W. zich eventueel de levering voorstellen: toch zeker door tusschenkomst van een Venrayschen leve rancier. Neen, zegt de Voorzitter, rechtsteeks door den importeur. De heer van Haren zal dat ook wel begrijpen. Neen. zegt de heer van HareD, dat begrijp ik juist niet met recht streeks koopen zou ik mij juist niet kunnen vereenigen. Als het geschiedt door tusschenkomst van een Venrayschen leverancier, kan die er ook wat aan verdienen en als er dan later wat aankomt, kan ze daar ook gerepareerd worden. Spreker vindt bovendien de berekening wel wat optimistisch, b.v. ren aanzien van den chauffeur. Men heeft zoo maar geen deskundig chauffeur bij de hand, vooral niet voor het daarvoor uitgetrokken bedrag van f 300, en men kan er toch ook niet iemand opzetteD, die af en toe eens chauffeert. De Voorzitter zal eerst nog eens omtrent een en ander informeeren om dan in een volgende vergadering de verlangde gegevens te verstrekken. Het blijkt hem thans, dat de Raad er niet afwijzend tegenover staat, maar nader wil zien of ze wel voor elk doeleind geschikt zijn, ea de aanschaffiag ook werkelijk een voordeel voor de gemeente is. De heer van Haren zou ook prijsopgave vragen van andere merken en tevens de namen opgeven der gemeenten, waar ze reeds in gebruik zijn, dan kunnen de Raadsleden daar eens informeeren en desnoods eens gaan kijken. Wethouder Odenhoven zegt, dit voorstel in B. en W. enkel goedge vonden te hebben om den Raad hierover eens te polsen, niet om direct tot aanschaffiag over te gaan, want aan een dergelijk voorstel kan ook hij nu zonder meer zijn stem nog niet geven Dat was Inderdaad slechts de bedoeling, zegt de Voorzitter. Zeker, zegt weihouder Pubbeo. hoewel hij er toch op wil wijzen, dat een motorwals voor ons uitgestrekt wegennet geen overbodige luxe is. Gelet op het groote bedrag, dat jaarlijks voor de wegen wordt uit gegeven, staat de rentabiliteit z i. wel vast. Alhoewel hij het van den anderen kant volkomen juist acht dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Al zijn het ook twee vergaderingen, zegt de Voorzitter. Haast is er volstrekt niet bij en het is een uitgave, die wel degelijk eerst goed moet worden overwogen. Hij vindt de discussie, die hier in deze gevoerd is, volkomen begrijpelijk en juist en daarmede is het doel bereikt wat wij er ons van voorstelden. De heer Vermeulen zegt, dat, als kan worden aangetoond, dat het rendabel is. hij voor zal stemmen. De Voorzitter zal eerst nog eens omtrent een en ander informeeren om zich volkomen van alles op de hoogte te stellen. Nog eens, haast is er niet bij. Hierna wordt op voorstel "an B. en W. algemeen goedgevonden de rente van het aan M. J. Aarts te Veulen onder hypothecair verband geleend bedrag met ingang van 1 Juli 1935 te verlagen en te brengen op 41/4 pCt. Dan komt in behandeling de aanvrage van het R K. Kerkbestuur te Oostrum om een bijdrage in den bouw eener nieuwe kerk van 20 pCt. der kosten. Na voorlezing van het verzoek zegt de Voorzitter, dat de groote plannen, waarvoor in de vergadering van 9 Mei 1933 eene bijdrage van 20 pCt. werd verleend, vrijwel van de baan waren. Toen is er plotse ling de storm tusschen gekomen, waardoor de toren is omgevallen en ook verdere schade aan de kerk is toegebracht, zoodat thans het stichten eener nieuwe kerk weer ter sprake gekomen is en ook meer urgent ge worden. Waar B. en W. het hier als' een nieuwbouw beschouwen Spreker laat ter verduidelijking eenige foto's bij de heeren circuleeren stellen zij voor eeue bijdrage te verleenen van 20 pCt. der bouwkosten tot een maximum bedrag van f 7000.dus de bouwkosten gelimiteerd tot f 35000.-. De heer Geurts wijst erop, dat Castenray practisch slechts 7i/z pCt. gekregen heeft, hoewel 10 pCt. was toegezegd, en hier wordt 20 pCt. gegeven. Aan Castenray werd voor de verbouwing der kerk geen nieuw bouw dus zooals in Oostrum een subsidie verleend van 10 pet. tot een maximum van f 1500, antwoordt de Voorzitter, precies als ook voor Leunen. Doordat de bouwkosten in Castenray zooveel hooger geworden zijn dan f 15000, zijn ze daar tenslotte door de limite niet aan de 10 pCt, gekomen. Wordt algemeen goedgevonden te besluiten overeenkomstig het voor stel van B. en W. met aanteekening, dat, wanneer er gestemd was, de heer Geurts zou hebben tegengestemd uit overweging, dat naar zijn oordeel Castenray te kort gedaan is. Het schrijven der Commissie van Beheer voor de ontwatering der gronden in Westelijk Noord-Limburg, dat zij wegens omstandigheden niet in staat is thans aan artikel 5 der gemeenschappelijke regeling uit voering te geven, wordt vervolgens na voorlezing door den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. De heer Millen vraagt wie moet zorgen voor het onderhoud der scholen en wie met het toezicht is belast, dus er op opmerkzaam moet maken als er iets stuk is. Daar moet het Schoolbestuur voor zorgen, antwoordt de Voorzitter. De heer Millen wil er dan op wijzen, dat het treurig is, zooals de scholen er uitzien, die de gemeente toch uiteindelijk moet betalen. Het schoolgebouw in de Kom wordt gruwelijk verwaarloosd sinds de storm zijn er groote gaten in het dak, verschillende vorstpannen zijn er af enz. en herstel blijft maar uit. De Commissie van Schooltoezicht klaagt wel eens. over die school, doch aan wie de schuld De Voorzitter hoort dit voor het eerst en zal er direct den heer Deken op wijzen. Spreker verzoekt voorts, wanneer er weer zoo iets is, hiervan direct op de hoogte gesteld te worden, opdat direct kan worden ingegrepen. De heer Millen vindt het treurig en heeft den indruk, dat hier moed wil in het spel is anders moest men dit immers zien en kenbaar makendat is plicht van den dagelijkschen gebruiker van het gebouw. Door vetwaarlooziog van kleine reparaties kan groote schade ontstaan. Wethouder Pubben zegt, dat de school in de Kom toch binnenkort zal verbouwd wordeD. Dat staat daar los van, zegt de Voorzitter Als er gaten in het dak zijn moeten die worden dichtgemaakt en daarop had gewezen moeten worden. De opmerking van den heer Millen, dat tengevolge van het achterwege laten van reparaties aan het dak of elders groote schade aan het gebouw kan ontstaan, is volkomen juist. Zulks mag niet voor komen dergelijke onachtzaamheid kan leiden tot groote schade van Kerkbestuur of Gemeente. Spreker zegt verder, dat er inderdaad plannen tot verbouw der school bestaan. Als deze geheel klaar zijn, zullen ze in den Raad worden gebracht. Hij kan nu reeds zeggen, dat daardoor de bouw eener geheel nieuwe school wordt voorkomen. Hieruit kunnen wij tot ons genoegen constateeren, aldus wethouder OdenhoveD, dat wat een jaar geleden onmogelijk bleek thans blijkbaar wel kan en er dus toen ten aanzien van den toestand der schoolgebou wen wel wat hard van den toren is geblazen. De heer van Boven geeft in overweging eens na te gaan of onze marktgelden niet wat kunnen verlaagd worden. Het te hooge marktgeld is wellicht mede een reden dat de aanvoer afneemt. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. reeds hun aandacht gewijd hebben aan het nog meer bevorderen der markten. Hij gelooft echter niet dat de marktgelden te hoog zija met wijziging hiervan dient men in elk geval in den huidigen tijd voorzichtig te zijn, het is beter de in komsten te besteden aan verbeteringen. Binnenkort is vergadering der voorzitters van de Boerenbonden, waar deze kwestie ook zal besproken worden. Niels meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering met gebed en gaat de Raad in geheime zitting over. Herinneringen aan de omzwervin gen van een oud-oorlogscorres pondent tusschen de strijdende partyen. IN HET ONTVOLKTE ANTWERPEN. Ooilogsavonturen zijn heel wat makkelijker verteld dan doorleefd. Als lk thans in een paar woorden neerschrijf, dat ik „giDg" van hier tot daar, dan herinner ik me zeiven nauwelijks meer, wat 'n leed, ellende en vermoeienis aan dat trekken ver bonden was. Toen ik, zooals ik m'n vorige bijdrage besloot, van Herstal naar Eysden ging met de kleine, 9 jarige vluchtelinge, beteekende dat een tocht van bijna 25 K.M., omdat be paalde wegen voor het verkeer waren afgesloten en derhalve moeilijke om wegen moesten worden gemaakt. Zöö'n wandeling is natuurlijk veel te zwaar voor een 9 jarig meisje en minstens drie kwart van den langen weg heb ik ze dan oolc moeten dragen, zittend op mijn schouders, half afgezakt tot op mijn rugtasch. Zulke tocht gaat je niet alleen ic je beenen zitten, maar nog meer in je nekspieren I Ik sprak van mijn rugtasch, tja een oorlogscorrespondent reist niet met koffers, tenzij men zich als officieel persvertegenwoordiger in een hoofdkwartier laat opsluiten. In mijn rugtasch voerde ik altijd eenige pakken chocolade reepen mee soms meerdere dagen achtereen moest ik met deze spijze ontbijten: lunchen en dineeren I Dan was het een heele afwisseling, als ik ergeos een bord waterige, maar warme rijst-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7