Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. HULDIGING HoogEerw. Heer P. J. Thielen De aanpassings politiek. ioo«. Meiviering door het volk. Buitenland. PROGRAMMA Provinciaal Nieuws Zaterdag'4 Mei 1935 Zes en vijftigste Jaargang No IS PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVhRlEN riüN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7«/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Naar het absolute nulpunt De loonen moeten verder om en Afbraak van onderwijs sociale wetgeving. Inkrimping van arbeidsgelegen heid. Waar blijven de positieve maatregelen Colija is een forsche volksleider en een onkreukbaar mensch. Bij de indiening van het nieuwe groote bezuinigingsplan van de regee- iing, trad de ministerpresident de critiek reeds tegemoet, voor deze gelegenheid had om tot uiting te komen Hij deed dat op gedurfde wijze, in gespierde laai en met een openhartigheid, waar de eerlijkheid van overtuiging door heen straalt. .Slechts een opmerkelijk gebrek aan inzicht of wel een verachtelijke demagogie kunnen er loe drijven, eenigen Nederlaodscheo regeerder te verwijten, dat de toestand niet snel genoeg verbelert, d.w^z. dat hij nog Diet in staat is gebleken het huidige aangezicht der wereld te veranderen. Ware dit juist, dan zou men zich et in kunnen ver heugen, dat door een eenvoudige verwisseling van regeerders de welvaart kon worden hersteld. We kunnen dit kloeke standpunt van de regeering waardeeren zonder er geheel mee in te stemmen. We zijn overtuigd, dat de heer Col.jo een bekwaam staatsman is en dat et wellicht niemand zoude zijn aan te •wijzen, die. hetzelfde doende als de huidige minister-president, tot betere resultaten zou kunnen komen, .u zoo verte is het onnuttig om aan een reaeetingswisseliug te denken. Een andere vraag is echler, of een ander systeem, dan de heet Colijn met zijn aanpassingspolitiek volgt, niet meet vruchtdragend zou kuDnen zijn. Voor de bestrijding van de crisis heeft de heer Colijn zich »zi|n oplossing gekozen hij gelooft er in en heeft zich zelf in die oplossing vastgedacht. Dat laatste maakt hem ongeschikt om andere oplossingen geheel naar baar juiste waarde te beoordeelen en het maakt hem der halve óók oDgeschikt om ze uil te voeren. Zóó verstaao, achten we de mogelijkheid, dat het land ééns met een regeeiingswlsseling zou zijn ge baat. niet uitgesloten. Et zijn héél knappe bedrijfsleiders, die tenslotte hun zaak In den grond zouden hebben gehooid, als ze zich niet op tijd hadden laten vervangen doot iemand, die zich nieuwere ideeën, aanpassende aan veranderde omstandigheden, had vertrouwd ge maakt. De opvolger behoefde vol strekt niet koappet of meer vak bekwaam te zijn dan de afgetredeue. maat de zaak had behoefte aan een nieuwe koers. We zeggen niet, dat het Colijn- sche aaupassingssysteem niet deugt en nog mindet kunnen we een audete en betere oplossing van de crisismoeilijkheden aangeven. Maar we beginnen, als zoovele anderen, te twijfelen, omdat de resultaten tot nog toe zoo weirng SP Al^iulm'twee jaar drukt Colijn thans de loonen en den levens- standaard In het algemeen en telkens, als de pijn van ^en 'aatstea k'aP zoowat over is. ontvangt het volk een nieuwe mep, waardoor he naar (uiterst) techts of links omvalt. Hel thans Ingediende gtooie bezuinigings plan breekt weet een hoop volks welvaart af, zonder dat et belangrijke baten tegenover staan. De werkgelegenheid woidt straks aangetast dooi opheffing van velerle onderwijsinstituten, Inkrimping oi intrekking van sociale voorzieningen en ontslag aan personeel. Depositie van ambtenaren wordt verslechterd door een nieuwe salarisverlaging straks zullen ook de loonen in het particuliere bedrijf zich aan die nieuwe notmen gaan aanpassen. En dan concludeert de tegeering nog Met de maatregelen, die in het bijgaand wetsontwerp worden voor gesteld, zal zeker het laatste wootd Diet zijn gesproken." Maai waar moet dat zóó naat toe Opnieuw wotdt 77 millloen aan de welvaartscirculatie onttrokken. Dui zenden menschen komen er weer méér door op straathonderdduizen den moeten zich méér dan thaDS gaan beperken In hun uitgaven de middenstand teert verder weg. En de baten 7 Een paar opcenten op de grondbelasting zullen vervallen de gas en electiiciteitsbedrijven - semi- oveiheldiondernemingen worden ontlast van de omzetbelasting en... de crisisslachtoffers krijgen een goed kooperen borrel. Om de zinnen te verzetten „Het volksinkomen zoo zegt de regeering in haar Memorie van Toelichting daalt en daarmede tevens de opbrengst der directe belastingen, terwijl de verminderde koopjcracht tevens tot uiting komt in een verminderde opbrengst der verbruiksbelastingen..." Juist 1 En moeten daarom de loonen en inkomens uog verder wordeD gedrukt Dat lijkt ons uilen dragen naar Athene. De regeering belooft in haar Memorie van Toelichting, dat ze het volk zal trachten te voeren naar een nieuwe „onbezorgder" toekomst. „Dit proces" zegt ze „zal moeten zijn van langen duur." We zijn zoo bang. dat het een fata morgana, een onwezenlijke lucht spiegeling is, waar de weg van Colijo heen leidt, want we marchee- ren nu al twee jaar en raken verder verwijderd van ons doel. Terwijl thans nog week op week het aantal werkloozen in ons land 50.000 hooger is dan in de overeen» komstige periode van het vorige jaar, neemt in het buitenland het aanzien van de crisis in beduidende mate af. In de Scandinavische landen is het aanzien van de arbeidsmarkt goed te noemen, in de Ver. Staten en België mindert de werkloosheid aanzienlijk en vanuit Engeland kon deze week worden bericht, dat het aantal werkloozen onder de arbeiders, die tegen werkloosheid zijn verzekerd, zoo laag is, als in de laatste 14 jaren niet werd geconstateerd. Het is, of onze regeering de crisis in hoofdzaak beziet als een bedrei ging van het rijksbudget. De bestie ring van ons vo k als zakelijke onderneming moet kloppen. Maar van veel grooter belang is, hoe de begrooting kan worden kloppend gemaakt van de 2 millioen gezinsvoeringen in bet land, welke uit haar economisch evenwicht zijn geslagen. Het volk behoeft geen goedkoopen borrel, maar arbeid. In armere landeD dan het onze blijkt men in staat om grootsche werken te laten uitvoeren, maar wij wachten met het droog leggen van een zee tot... de tijden beter zijn en verzinken intusschen in een poel van armoe. Wij gelooven in Colijn als mensch maar beginnen te twijfelen aan zijn systeem. Ia aansluiting bij wat we vorige week over het Meifeest vertelden, willen we nog op een paar andere Meigebruiken wijzen, die ook in deze streken bestaan of bestaan hebben. Daar is vooreerst het Meitaksteken voor de deur der geliefde. In som mige streken van Duitschland gebeurt dit door de gezamenlijke jongelui van het dorp, die ecnige uitverkorene of ook wel alle huwbare dochters van nun Meitak vereeren, die grooter uitvalt naarmate de schoone meer in jaren gevorderd is. Meestal, zoo ook in verschillende Limburgsche, doch meer nog Bra- bantscb Kempische plaatsen gebeurt of gebeurde dit door de speciale minnaar, die bij avond of nacht den mooist mogelijken mei voor het huis hunner geliefde kwamen planten. Maar niet altijd was het pure liefde, die tot het meitak steken aan* leiding gaf, ook andere gevoelens kon men er mee uitdrukken. Ver tolkte n.l. de steeds groene dennen tak gestadige liefde en de berkentak de goedheid en schoonheid der ge liefde, ae kersentak, waaraan iedereen plukt, duidde op haar veranderlijk heid, de haagdoorn op haar kattig heid en een biezenbosje beteekende, dat zij het met lederen vrijer hield. Ofschoon het zijn nut kan hebben de meisjes op die manier den lof of blaam der jongelui bekend te maken, zoo zit er tocb reeds iets stekeligs in dit onderscheid maken. Bepaald tot een misbruik kon dit uitgroeien, wanneer behalve of in plaats van takken ook droge stok- visschen, azijoflesschen of harde bokkingen voor de deur werden opgehangen, ja erger nog, doode katten en gevilde geiteobokjes. Dat al deze, soms onkiesche in grediënten geen gunstige beteekenis hadden, is begrijpelijk. Om het snel verwijderen ervan in den vroegen morgen te voorkomen, werden ze bij voorkeur hoog genoeg aan boomen, aan de dakgoot of soms aen den schoorsteen opgehangen. Dat bij zoo n klimpartij naar den schoorsteen in Brabantsche dorpen soms de bijgedachte aan een andere, deels tot misbruik verworden ge woonte. n.l. het „taofelen te sterk werd. laat zich denken. Een toegedekte schoorsteen, een voor de deur gerolde kar of karrad waren dan ook excessen, waarmee men, afgezien van soms lang niet vleiende gedichten, zelfs het schoone Meifeest .te schande gemaakt. Het is dan ook verklaarbaar, dat men tegen dergelijke ontaardingen krach tig ging optreden, doch jammer blijft het niettemin, dat behalve dat, ook soms ook de schoone kern van het gebruik onnoodig werd uitgeroeid. Een ander gebruik, dat vaak met de Meiviering samenhiog, was de z.g vrijstersmarkt. Id enkele Zuid Dultsche dorpen bestaat deze Meiplechtigheid nog. De jongedochters van het dorp ko men dan bij elkaar, om bij opbod voor een jaar als haar cavalier toe gewezen te krijgen den jongeman, die het hoogste bod voor haar doet. Deze 1 Mei markt placht 't meest verbreid te zijn laogs den Midden- Rijn, vooral in de Eifel streek. Hel geboden geld kwam daar in de 18e eeuw nog zelfs in de gemeentekas. Naderhand, ook thans nog. wo' het gewoonlijk gebruikt om een bal té geven. In het Oosten van ons land, maar ook in Noord-Holland bestaan op het oogenblik nog wel resten van zulk een koopdag der meisjes met het oog op aanstaande kermis of marktdag. De op een rei staande of zittende meisjes worden dan door de langs trekkende jongens gekeurd, uitverkoren, soms zelfs met rood of wit krijt op den rug als verkocht' aangemerkt. Iets van dezen aard nu bestond vroeger ook in ons gewest, waar op 1 Mei de Meiliefst'en werden uitge roepen. Tijdens een of ander Mei spel der jongelingen werden de meisjes dan meestal voor eenige vanen (1 vaan is 4 kannen) bier geveild. Tot welke misbruiken dit echter aanleiding gaf, blijkt uit een gewestelijk iegeeringsplakkaat van 1665, waarbij dit verboden werd. „Wie het hoogste bod doet, zoo staat daarin, kcijgt die dochter in leen. hetgeen zeer dikwijls tot ont- stigtinge van vele personen ende principaellijk van de jonkheyt ende tot groote schande vau de joDge dochters zelve strekt, die daerdoor onder den voet worden gebracht; welk meispel somwijlen zoo verre gaet, dat ook gehoogt wordt op de kleine kinderen in de wieg en dat in zulk geval de moeder in de plaetse moet treden en in de jonk- gezellenvergadering moet komen drinken en goeden sier maken." Dit beslag leggen op de moeder was zeer zeker al een ergerlijke uit was. In den Eifel bijv. waar deze Meifeesten nog lang bestaan hebben, was het zelfs ten strengste verboden dat een niet meer maagd zijnde daar bij meedanste om den Meiboom of daarvoor soms in de plaats tredende dorpslinde. Bleek dit toch gebeurd te zijn. dan werd de Meiboom afgekapt, ofwel het gras om de linde afgesto ken en vernieuwd. Dit neemt echter niet weg, dat zulke spelen toch blijkbaar tot feiten aanleiding gaven, die in een christelijke maatschappij eer bestreden dan bevorderd dienen te worden. Doch niet alleen tegen dit soort Meiviering is in vroeger jaren meer malen door geestelijke en wereldlijke overheid te velde getrokken, ook het eenvoudige Meiboom planten werd vaak genoeg verboden. De reden hiervan moet wel vooral daarin gezocht worden, dat juist deze overheden dikwijls eigenaar waren der bosschen, waarin deze Meiboo- men gekapt werden. Daar dit meestal ongevraagd en zonder vergoeding voor den eigenaar geDeurde, bovendien steeds de mooi ste boomen werden uitgezocht, zonder rekening te houden met hel hout dat ook in de omgeving be schadigd werJ, beteekende dit voor den eigenaar soms een onprettig verlies. Te meer gold dit in de 18e eeuw, toen de meeste dezer verboden uit gevaardigd werdeD, daar in dezen tijd het planten van één grooten Meiboom voor het heele dorp op vele plaatsen weer uitgegroeid was tot een boom voor allerlei hoog j waardigheidsbeklederseerst voor het raadhuis natuurlijk en dan voor burgemeester, pastoor, gilde-oversten en dergelijken. Zelfs in een stad als den Haag werden in de 18e eeuw nog Meiboomen geplant voor de Staten Generaal, den Raad van State, den Prins van Oranje en meer anderen. Bovendien had het planten der Meiboomen, die op vele plaatsen kaalgeschild werden en in den top met snuisterijen behangen ook het gebruik doen ontstaan, om zulke boomen bij feestelijke gelegenheden te planten als masten die door de jeugd beklommen werden. Niet zelden echter werden al deze Meiboomen ook door een of anderen goedsbezitter geschonken of met op gehaald geld betaald. Dat hier in Limburg ooit bepalin gen tegen het Meiboomplanten door de geestelijkheid zijn uitgevaardigd is ons Diet bekend, maar hun grond bezit is juist in het bisdom Roermond ook nimmer groot geweest. Van de wereldlijke overheid kwam hier echter een edict op 3 Oct. 1717 van koning Frederik van Pruissen, die toen ook in het grootste deel van Noord-Limburg regeerde. Daarbij werd de schadelijke gewoonte „des jahrlichen Mayen-Setzens gegen den len May und gegen Pfingster so wohl vor den Tbüren, als in den KircheD, Hausern uod sonsten" op geldboete verboden. Dit werd ge motiveerd met net ongevraagd hout halen uit de nabij gelegen bosschen maar men heeft er ook wel eeDS in gezien een poging om een voor vaderlijk gebruik in dit siDds 1713 aan Pruisen gehechte gebied den kop in te drukkeo, om er dan des te gemakkelijker Pruissische gewoonten in te voeren. Men beieDke hierbij, dat Pruissen toentertijd nog nagenoeg geen bezittingen langs den Rijn en evenmin in Westfalen had. Toch gelooven wij voor ons in deze en dergelijke besluiten eer een uiting te mogen zien van bet 18e eeuwsche rationalisme. Wat zou men het domme volk toch zulke kinderachtige gewoonten laten behoudeD, waarvan de „ver lichte despoten" met hun waanwijs verstand het nut niet inzagen Tegen het einde der 18e eeuw zien we tegen velerlei oude gebruiken bepa lingen uitvaardigen. In het Nederlandsch gebleven Venlo wordt 30 April 1788 het plaatsen van een Meiboom en bet dansen er rondom heen verboden. Ia het begin der 19e eeuw echter, een romantische tijd, leefden verschillende der toch niet gestorven, mooie oude gebruiken weer op, met name bet Meiboomplanten. De materialistische tijd vóór en iond 1900 beeft het weer een heel eind teruggedrongen, maar leven doet het nog. Het zal de vraag slechts zijn of onze tijd weer de beteekenis weet te vatten vaa zulke, diep in het menschelijk wezen gewortelde gewoonten, van zulke spontane uitingea van een teer- gelukkig gevoelof onze tijd nog zal kunnen meelachen den blijden, alle miserie o veiwionendeu lentelacb, die opklinkt rond den koelen, groenen Meiboom, het symbool van nieuw leveo en nieuwe kracht, door God geschonken aan de natuur, en vaD den frisschen levensmoed, daardoor teiken jare weer opgewekt bij den hoopvol strijdenden mensch. Onze Moeder, de H. Kerk heeft, met haar onovertroffen zielekennis dit algemeen menschelijk lentefeest op verheven plan weten te brengen, door den Bloeimaand toe te wijden aan de H. Maagd Maria. Haar te eeren in dezen maand met bloemen en groen is een waar geoot voor een gevoelig menschenhart, maar ODjuist lijkt het ons de daarnaast opbruisende levensvreugde van het volk te kortwieken, dat 2ich zelf, zijn woning en dorp wil sieren en in het teeken zetten van den nieuwen Lente en het jonge leven. W. J. De Wereldtentoonstelling Oader groote belangstelling is Zaterdag j.l. de Wereldtentoonstel ling te Brussel door koning Leopold van België geopend. Iedereen is verbaasd over hetgeen daar in de Belgische hoofdstad is gewrocht en op den openingsdag werd de durf van de initiatiefnemers ten zeerste geroemd. Toch beDijden we de Brusselaars, want ons duokt, dat het risico zeer miniem is. Crisismaat regelen kosten vele millioenen, terwijl het nuttig effect vaak zeer problema tiek is. Het organiseeren vau een wereldtentoonstelling in dezen tijd, achten we wel de meest economische belegging van crisisgelden, want zelfs al zou er een tekort zijn, toch zou geen andere maatregel ter verkrijging van eenig economisch perspectief zooveel nuttig redement kunnen op leveren. In Brussel zullen dezen zomer vele tienduizenden vreemde lingen tesamen stroomen en een be langrijk percentage van deze massa zal uit Nederlanders bestaan. Het is, een geluk, dat we in Brussel ten minste ook behoorlijk vertegenwoor digd zijn op de expositie-terreinen. De Nederlandsche deelname. Ons tentoonstellingsgebouw wordt ten zeerste geroemd en de Belgen wisten het te waardeeren, dat het van den Pastoor-Deken onzer Parochie, bij gelegenheid van Zijn 40-farig Priesterjubileum op Zondag 5 Mei 1935. 1. Algemeene H. Communie in de verschillende H. Missen. 2. Kwart voor 10 wordt de H.E. Heer Deken aan de Pastorie afge haald door de Heeren Geestelijken, Leden van het Kerkbestuur, VeDray's Harmonie en Bruidjes. 3. 10 uur Plechtige Hoogmis tot dankzegging op te dragen door den Jubilaris. Na de Hoogmis wordt de Jubilaris wederom teruggebracht naar de Pastorie door dezelfde Autoriteiten, Venray's Harmonie en Bruidjes, als bovengenoemd. 4. Receptie op de Pastorie van 12—1 uur. 5. Opstelling van den optocht. De stoet zal trekken als volgt Henseniusplein, Henseniusstraat, Pa- terslaan, Patersstraat, Groote Straat naar Groote Markt. «^6. Om kwart voor 3 wordt de H. E. Heer Deken aan de Pastorie afgehaald door Heeren Geestelijken, Leden van het Kerkbestuur en Bruid jes en gebracht naar het Raadhuis, alwaar ter verwelkoming aanwezig1 zullen zijn de Heeren Leden van den Gemeenteraad en een Deputatie van het Huldigingscomité bestaande uit de Voorzitlers der Standsorganisaties 7. Namiddag 3 uur aanvaDg van het défilé. 8. Na het défilé toespraak door een der Bruidjes en den Edelachtb, Heer Burgemeester onder aanbieding der hulde'oiijkeD. waarna een dank woord van den Jubilaris. (Deze toe spraken zullen door radio luidsprekers worden uitgezonden, welwillend aan geboden door de Radio centrale te Venray) 9 Na afloop dezer huldiging Completen met plechtig Lof lot dankzegging. Eenieder wordt beleefd verzocht de aanwijzingen van de Regelings- commissie (geel witte band) op te volgen. Tenslotte worden alle parochianen er Dogmaals beleefd aan herinnerd op dien dag algemeen te vlaggen, ook de huizen waarlangs de stoet niet trekt. Het FEESTCOMITÉ. Volgorde van het Défilé: Venraysche Ruitersclub. Schutterij Het Zandakker Jongensschool Dorp Meisjesschool Dorp School Heide K. J. V. en leerlingen Huishoud school Venray's Harmonie Congregatie van O.L. Vrouw Meisjespatronaat St. Agnes Derde Orde Vrouwen Mariavereeniging Vrouwen die bij geen vereeniging zijn aangesloten Jongenspatronaat St. Antonius Sportvereeniging De Valk Turnclub St. Christoffel Voetbalclub V.V.V. Goudpluvier Studentenclub St. Bernardus Jonge Wacht Credo Pugno Jonge Boeren Heide Ziekenfonds St. Ludovicus (Be stuur en die leden, die geen lid zijn van een andere deelnemende vereeniging. 23. Handboogschutlerijen Diana, St. Anna en St. Oda 24. Kerkelijk Zangkoor 25. Fanfare Merselo 26. H. Familie 27. R.K. Werkliedenvereniging 28. Derde Orde Mannen, doch alleen zij die geen lid zijn van een andere deeln. vereeniging. 29. St. Vincentiusvereeniging 30. R. K. Radiohond 31. R.K. Kiesvereniging 32. R.K. Middenstand 33. R.K. Jonge Middenstand 34. Gemengd Koor Polyhymnia 35. Boerenbond Venray Kom 36. Boerenbond Heide 37. Mannen die geen lid zijner Veree niging 38. Schutterij St. Anna Alle deelnemende verenigingen zorgen nam. 2 uur op het Hensenius plein aanwezig te zijn. ook op tijd werd ingericht en kon worden geopend, zulks in-afwijking, wat tot een gewoonte is geworden op internationale tentoonstellingen, waar vele landelijke exposities vaak eerst gereed zijn. ais de openings datum met een of twee maanden is verstreken. Ons expositiegebouw werd Dins dag j.l. reeds officieel geopend door minister van Steenberghe. Er waren veel Belgische autoriteiten en de voornaamuten dezer hebben zeer vriendelijke woorden aan ons adres geuit. Het'Nederlandsche paviljoen schijnt in den smaak te vallen van het publiek. Mogelijk dus, dat we een economisch graantje zullen mee pikken van de Brusselsche wereld tentoonstelling, waar intusschen heel wat volwaardige Colijn-guldens iD gedeprecieerde Belgische franc9 zullen worden omgezet en uitgegeven. Duitsche toestanden. Duitschland blijft de wereld ver bazen eD ergeren door de zeer buite nissige positie, welke de nieuwe machthebbers in nationale en inter nationale verhoudingen voor zich kiezen. De Duitsche kerkstrijd oDtaardt geleidelijk in een vervolgiag der christelijke kerken. Evangelische noch katholieke kerkelijke voorgan gers kunnen zich vrijelijk uiten over wat ze religieuse dwalingen achten slechts de nieuwe Duitsche. op heideDschen grondslag gebaseerde geloolsbewegiDg mag openlijk pro paganda voeren en daarbij stelling nemen tegen het christendom Kerke lijke geschiiften worden gecoDfisceerd, vele dominees worden naar concen tratiekampen overgebracht, priesters en nonnen, die den natioDaal- soclalisten onwelgevallig zijn, ver huizen Daar de gevangenis. De nieuwe Duitsche cultuur kent nog slechts één eeuwigheidde eeuwig heid van het Duitsche. Hitler wordt in de plaats van Christus gezet. Van de Rijksperskamer is een verordening losgekomen, welker prac tische inhoud nog slechts het voort bestaan van nat. soc. kranten toestaat; confessioneele bladen moeten binnen drie maanden worden opgeheven. De nuntius te Berlija heeft tegen dat laatste als strijdig met het gesloten concordaat geprotesteerd, maar dit protest haalt natuurlijk niets uit. Vodjes papier hebben bijoDze Ooster buren Dooit veel waarde gehad. De jodenvervolging is in een nieuw stadium getreden door de aan kondiging van een decreet, waarbij het volwaardige rijksburgerschap met derzelver rechten, als benoembaarheid in ambteD, dienen in het leger, het recht tot stemmen enz., slechts aan Duitschers van zuiver Arische afstam ming wordt toegekendook „reac tionairen", waartoe Datuurlijk de oude partijgangers worden gerekend, zuilen van het volwaardige burger schap worden uitgesloten. De eigengerechtigde nieuwe Duit sche vlootbouw tenslotte heeft het ouitenland ten zeerste verontrust en geërgerd. De Duitsche regeering heeft vlootplannen kenbaar gemaakt, welke den aanbouw beoogeu van een maritieme sterkte, gelijk aan die van Frankrijk en tot circa 40 pCt. van die van Engeland. Aldus kon de Rijksarbeidleider aankondigen, dat nog dit jaar de laatste Duitsche werklooze arbeid zou bekomen Arbeid ter vernietiging van goed en leven 1 Verwacht wordt, dat Hitler in het midden dezer maand voor den Rijks dag een verklaring zsl afleggen over de nieuwe politiek van Duitschland jegens het buitenland. De Londen- sche regeering wenscht eerst na kennisname van die verklaring de besprekingen met de Berlijnsche ver tegenwoordigers over vlootkwesties te beginaen. VENRAY. 4 Mei 1935. Naar wij vernemen ia de Heer Lr. Beterams, piocuratiehouder van 't bijkantoor der Nederlandsche Land- bouwbank, alhier met ingang van 15 Mei a.s. in dezelfde fuactie benoemd aan t bijkantoor der Nederlandsche Landbouwbank te Roermond, terwijl met ingang van denzelfden daium de heer J. Quicken, thans procuratie houder aan 't bijkantoor Roermond, benoemd is tot mede-directeur van net bijkantoor Venray.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1