JAtfOMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. MANUFACTUREN YQQBDÉÊLIGST/ UC.fo¥K>1 MANUFACTUREN- TODEEUGSl/ Nieuwe ordening. Vrije opmerkingen. Na de verkiezingen. Buitenland. Ons weekpraatje. Aspirin Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 April 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 17 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS J BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVhRltiNimN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKIIÖF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Heeft de jongste verkiezing al uit gewezen, dat de N.S.B. ten onzent niet veel méér kansen krijgt toebe deeld dan elke andere politieke onder neming, welke zich in den loop van jaren een poosje wist te voeden met de levenssappen, welke van de vrij' zinnige partijen werden afgetapt, toch zal nader blijkeD, dat een niet onaan zienlijk deel der doelstellingen van de N. S. B. door staatkundige hervormingen zullen worden ver wezenlijkt. Minder misschien door de actie van Mussert e s. dan wel als gevolg van de algemeene evolutie in staatkundige denkbeelden, welke voor de heele wereld een na oorlogsch verschijnsel is. Ook zonder NSB. zou de nieuwe geest ons hebben bevaogen en zijn waarschijnlijke triomf zal zich ten onzent vermoedelijk niet manifesteeren in een opgaan van de oude politieke partijen in een nieuwe „beweging", maar in een vervorming dier partijen naar nieuwe inzichten en aanpassing aan gewijzigde economische ver houdingen. Is het niet merkwaardig, dat de S.D.A.P. op Paschen een congres hield, dat, voor wat voorstellen en discussies betreft, heel sterk aan de gebruikelijke terminologie van Volk en Vaderlanders deed denken Er werd gesproken over noodige „nieuwe organen" in het staatsbestel, over de „ordeningsgedachte", over „corpora tieven opbouw" en zoo meer. Zonder stemming werd een door Mr. Van der Goes van Naters voor gestelde resolutie aanvaard, waarbij werd uitgesproken, dat de voort durende uitbreiding der overbeids- bemoeiïag op de gebieden van het economische ea sociale leven, de taak van regeering en vertegenwoordigende lichamen zoo omvaogrijk en gedetail leerd heeft gemaakt, dat de behoefte is ontstaan aan nieuwe staatsorganen, aan welke regelende bevoegdheid behoort te worden overgedragen. De corporatieve gedachte 1 Deze corporatieve gedachte is inderdaad geen vondst van Mussert en zelfs niet van Hitier ze is op natuurlijke wijze ontsproten uit de nieuwe economische en sociale ver houdingen van na-den-oorlog. De thans aangenomen resolutie van het socialistisch partij congres was niet anders dan de conclusie van het rapport, hetwelke een studie commis sie in 1931 reeds aan de partij had uitgebracht. Troelstra trouwens opperde de corporatieve gedachte reeds in zijn geschriften, welke in 1920 werden gepubliceerd. Her-ordening door corporatiaf be stel is mede sinds jaren reeds een programpunt der R.K. Staatspartij, welke ten deze wordt geleid door voorschriften, neergelegd in de Pau selijke encyliek „Quadragesimo An no", welke vier jaren geleden reeds verscheen. De leerstellingen van deze ency cliek werden trouwens op 't jongste Paaschcongres van de S.D.A P. ook geprezen en voorgedragen. Al gelooven we niet aan een zege van de N.S.B. ten onzent, we ge looven wel aan de noodzakelijkheid van een maatschappelijken herbouw in den geest van het corporatief bestel, met behoud van het parle mentarisme en de democratie. De oude politieke partijen moeten haar geschiktheid betoonen om den nieuwen geest in zich op te nemen, opdat het nieuwe worde gevormd, dat we door gewijzigde economische en sociale omstandigheden behoeven zonder dat we de voordeelen van het oude onze geestelijke vrijheid en de democratie o.a. behoeven te verwerpen. We gelooven, dat voor *t streven naar politieke, staatkundige vernieu wing een meerderheid in oaze volks vertegenwoordiging voorhanden is, maar betwijfelen, of de heer Colijn zich niet te zeer tegen de herorde ningsgedachte heeft verklaard, dan dat hij thans nog in staat zou zijn om den opbouw van het corporatief bestel met succes te leiden. Daarnaast staat bet feit, dat de groote partijen, waartegen de N.S.B. het felste haar aanvallen richtte, vrij wel niet zija afgebrokkeld. Wil de N S B. in de toekomst succes hebben, dan moet zij trachten de krachten van de Christelijke partijen te breken. „De Nederlander" zegt in dit ver band zeer terecht „Deze samenstelling van de groep, die zich rond Mussert heeft ge schaard moet ons op zichzelf reeds op onze hoede doen zijn, wanneer wij zien en wij zullen dit ia de toekomst in toenemende mate zien dat de nationaal socialisten met de vlag van 't Christendom zwaaien. Wij behoeven er ons geen illusies over te maken als het er op aan komt zal dit niet meer blijken te zijn dan een gelijkgeschakeld Christen dom. Wil de N.S.B zich ruimere pers pectieven openen, dan zal zij den aanval thans voor alles moeten rich - ten op de christelijke partijen. Deze zijn het, die haar den weg naar den vooruitgang versperreu." Op dien aanval moeten wij ons voorbereiden. Onze politieke actie moet nog heel wat verbeterd worden en aan de ontwikkeling en voorlich ting van onze kiezers moet in den komenden tijd, die ons van de Kamerverkiezingen van 1937 scheidt, met man en macht gewerkt worden. Hier ligt een geweldig arbeidsveld voor onze plaatselijke afdeelingen en vooral ook voor de kernen en pro paganda-clubs. Dat zij hun taak toch toonen te begrijpen Enkele woorden moeten wij ook nog wijden aan de Statenverkiezingen. Als iets bij deze stembus duidelijk is gebleken dan is het wel het feit dat de N.S.B, niets anders is gebleken dan een nieuw onderdak voor de kleurlooze middenstof der kiezers massa, 'n bergplaats voor de libera len, die de vrijheid moe zijn en die het nu met Mussert eens willen pro- beeren. De liberale partij heeft het N.S.B,-masker opgezet 1 De wereld j uicht by eea o n menschel ij ke mishandeling I Het geschiedde onlangs, dat ik getuige was van een twist tusschen twee welgeschapen jongelieden op straat, aldus Quaerituur in „De Morgen." Het begon ergens over. Waarover, dat zullen ze in den aanvang mis schien geweten hebben, maar later zijn ze het zeker glad vergeten. De hoofdzaak was echter ze gingen aan 't vechten. Eerste ronde beiden kwamen snel uit hun hoek en stompten elkaar 'n blauw oog. Tweede ronde de eene jongeman kreeg een stomp op zijn kaak, zoodat er een tand begon te bloeden. Derde ronde de andere jongeman ontving een harden opstopper tegen zijn neus, waaruit de bloedstorting begon. Vierde ronde de politie verscheen ten ïooneele en nam de beide delin quenten mee naar het bureau, om ze af te koelen, af te wasschen en aan hun ouders uit te leveren. Het publiek bestond uit twintig andere jongens, drie slagersbedienden en een zeer vuile straathond. Ze hoefden geen entreegeld te betalen. Tezelfdertijd geschiedde het in Hamburg dat daar twee welgeschapen jongelieden aan 't vechten togen. Hier betaalde men echter entrees. En daarom waren er dan ook 20.000 toeschouwers. De politie had al dagen van te voren kennis aan de voornemens tot het gevecht, doch daarom verhinderde ze het niét. Integendeel, ze was aan wezig, om te verhinderen, dat iemand het zou verhinderen. Overigens leken de rondeD veel op elkaar. Er waren er echter nog een paar meer en het publiek hitste door geschreeuw en gejuich de beide vechtenden tegen elkaar op. Ten slotte was een der twee totaal murw geslagen, hetgeen met den schoonen naam „technische knockout" werd versierd. Het publiek brulde. Langs de telegraafdraden vonkte het groote nieuws naar alle werelddeelen. Hitier zelf feliciteerde den over winnaar. Ea de Pa, die een dag te voren zijn jongen, den straatvechter, onder handen had genomen, smulde van het uitgebreide verslag in de kranten. Wat ia Rusland bleef zooals het was. Volgens De Tribune, is in Rus land alles veranderd. Een nieuwe wereld ontstond. Met de burgerlijke moraal heeft het Sovjet-bewind afge rekend en het schiep een democra tische cultuur. Maar hoe rijmt De Tribune met zijn voorstellen deze sensatie in Moskou Er werd onlangs een „Palais de Dance" geopend, dat Sokolniki heet. In alle Moskousche bladen stonden groote annonces voor dit danshuis, waarin het o.a. heette: „lederen avond vanaf 10 uur Society dans. Avondkleeding en rok verplicht." Op den Corik Boulevard 90, in het hartje van de stad, werd tevens deerste parfumeriewinkel geopend. De etalages zijn geraffineerd ingericht, Et worden hier slechts Russische parfumerieën verkocht. Deze parfums dragen eigenaardige namen, b v. „Hulde van het Noorden", Sovjet Bolwerk", „Stratosfeer", „Vijf jaar plan", „Russische Gratie", „Duizend ste tractor", Roode Scheiding" of „Lenin." Het blijft dus alles, zooals het vóór de Sovjet periode was. Alleen met dit verschil, dat er thans meer menschen verhongeren dan vroeger, terwijl een andere categorie danst en zich parfumeert. Vroeger heette het „kapitalisme" en nu „democratie." Hitler's verjaardag, daags vóór PascheD, is op een waar lijk vorstelijke wijze gevierd. Het arme Duitschland. dat oog slechts korten tijd geleden geen geld meer had om de buitenlandsche schulden te voldoen, is onder Hitler's zegen tijk bestuur reeds zoo ver gekomen, dat bet een luchtvloot heeft kunnen aanschaffen, sterker dan de Engel- sche en den algemeenen dienstplicht opnieuw kon invoeren. Den Führer werden op zijn ver jaardag de kostbaarste geschenken geoffreerd, w.o. een eskader vlieg tuigen. De jarige heeft alles in dank aanvaard, zulks in tegenstelling met den ouden heer Ludendorff, aan wien op zijn 70ste jaar de maarschalksstaf werd aangeboden door generaal Blomberg, Rijks weer minister, welk presentje echter werd afgewezen zooals Ludendorff dezer dagen ont hulde. Ondanks alle gepraat in Stresa en Genève gaat Duitschland voort met zijn herbewapening en de regeeriog zond deze week zelfs „protest-nota's" aan de regeeringen, wier vertegen woordigers te Genève in den Vol kenbondsraad vóór de resolutie heb ben gestemd, welke de Duitsche verdragsschennis (herbewapening oo- danks de bepalingen van het Ver drag van Versailles) veroordeelde. De iusluiting van Dnitscliland door een reeks van veiligheidspacten en verdragen vaD wederzijdsch hulp betoon, verloopt intusschen niet zoo vlot, als speciaal door Frankrijk wordt gewenscht. De Donau confe rentie is tot Mei uitgesteld en na de zitting van den Volkenbondsraad is de Sovietgedeiegeerde Litwinoff plot seling naar Moskou teruggekeerd zonder het beloofde bezoek aan Parijs te brengen. De Fransche minister president Laval heeft op zijn beurt de aangekondigde visite aan Moskou uitgesteld. Oorzaak van de Fransch-Russische verkoeling schijnt de omstandigheid te zijn, dat Frankrijk wei de Russi sche hulp wilde aanvaarden, als deze eventueel tegen Duitschland benoo digd zou zijn, maar daartegenover niet wilde toezeggen, dat het de Russen zou helpen in een eventueelen oorlog met Japan. De Duitsche regeering zal onge twijfeld schik hebben in dit gerezen „misverstand" Mussolini en Starhemberg, de Oostenrijksche vice-kanselier, hebben met elkaar geconfereerd over de Oostenrijksche herbewapening. Deze zal worden toegestaan. Als het op bewapenen aankomt, blijken zelfs de armste landen nog over fiaancieele middelen te beschikken. Heeft de Ilaliaansche regeering soms de 35 millioen schillings geleend, welke de Oostenrijksche regeering heeft uitgetrokken voor de voorbe reiding van de invoering van den algemeenen dienstplicht Totdat die invoering een feit is. zal het leger van thans tot 80.000 man worden uitgebreid met behoud van den Heimwehr. Koning Boris heeft binnen- en buitenland verrast met een proclama tie, waarin hij aankondigt een wyzigiiig van den staatsvorm in Bulgaryë. Het is duidelijk, dat deze wijziging zich in fascistlschen geest zal vol trekken. De Grondwet zal worden gewijzigd. Koning Boris is tot zijn besluit gekomen na de jongste regee- ringswisseling in Sophia, welke zich deze week voltrok. Het parlementaire stelsel heeft voorloopig afgedaan in Bulgarije. Rampen in Japan en Perzië. Vreeselijke aardbevingen hebben Japan en Perzië geteisterd. Het Japansche eiland Formosa telt door de catastrophe 3000 dooden, de ge teisterde provincie in Perzië betreurt circa 600 menschenlevens. Er zijn overigens nog niet zooveel bijzonderheden bekend, maar ook de materleele schade moet zeer aanzien lijk zijn. De „groole trek" is begonnen! Het verre is mooi of lekker... Onze beschaving is tenslotte niets dan een dun vernisje, waaronder de oer mensch schuil gaat. En zoo gauw het voorjaarszonnetje een beetje warmte herkrijgt, smelt dat vernisje weg en vertoonen we ons in onzen echten natuurstaat als nomaden Met Paschen viel het wederom te bestatigen, hoe heele horden weg trokken van haard en heem, zoekende de wildernis? jagende achter het lief Economische wetten dwingen ons tot eenige aanpassing, maar overigens zijn we in onzen wandel niet veel a iders dan de vogels, die hun winter en zomerkwartieren hebben en met de wisseling der seizoenen zich voor het ondernemen van den grooten trek verzamelen. En inderdaad, het is heerlijk om aan zulken natuurlijken drang toe te geven. Jammer, dat velen dat heerlijke beknotten door het dom-menschelijk te vervormen. Waarom stellen we ons toch niet tevreden met een eenvoudig toegeven aan wat het ontwakende leven in de natuur bij ons wekt Waarom dat toegeven zoo gecompliceerd ge maakt Tijdens week end of vacantie ziet men zoo weinig echt blije en geluk kige menschen, zoo weinigen, voor wie een stuk hei of wei of bosch, 'n watertje en dan wat zon, genoeg zijn om een hoop goddelijken vrede en vergenoeging in zich op te nemen De een heeft voer het schijngeluk, dat bij zoekt, een bepaald aantal kilometers noodig, al brengt elke kilometer de tong een centimeter verder uit den mond en een pond lood méér in de schoenen. Je hebt „geboren en getogen Amsterdammers, die het Rijksmuseum nog uooit van den binnenkant hebben bekeken, maar in den vreemde geen rust nog bevrediging meenen te zullen vinden, vóór ze met een ver geld gezicht alle zalen van een muf gebouw met beelden, schilderijen of mummies hebben doorgeloopen. Anderen, die nog nimmer tijd en moeite hebben aaagewend om de mooie natuurplekjes in eigen om geving te gaan verkennen, maken zich zelf wijs, dat het slechts daar schoon kan wezen, waar de Neder landsche grenzen zijn gepasseerd en ze liggen 51 weken krom op d'r ongekenden geboortegrond voor het genot van ééa week toeven tusschen menschen, die ze niet verstaan, in een streek, die door seizoen exploi tanten opgedoft en gepoetst is. Een heerlijke tijd is weer aange broken, een tijd, waarin alle zalig heden van een rijke natuur ons kosteloos toevallen. Dat we er toch met verstand en smaak van proeven! Een godenmaal, voorgezet aan armen en rijken. Maarwee den schrokken en gulzigaards hei kleine tabletje DE PAASCHDRUKTE heeft van dit jaar gelukkig weinig verkeersongevallen opgeleverd; de droeve ramp, welke aan drie men schen het leven kostte, doordat ze met hun auto in het Winscboter diep verdwenen, kan niet bepaald aan de drukte van het verkeer worden ge weten. Speciaal de bollenvelden hebben een groole aantrekkingskracht op 't publiek uitgeoefend en ook ons zee strand kreeg reeds haar deel van de dagjesmenschen. De natuur was zoo mild met de feestdagen, dat men haast de lieden zou hebben beklaagd, die zich voor Paaschcongres der S.D.A.P. te Amsterdam hadden verzameld, hoewel we ons kunnen voorstellen, dat het daar behandelde voor de partijgangers van belangrijke interes se was. De partijleiding bleek niet onte vreden over den afloop der gehou den verkiezingen voor de Staten en ze legde aan het Congres ingrijpen de voorstellen over. om te bereiken, dat de beweging ook in de toekomst haar positie zou kunnen handhaven en versterken, door aanpassing en vernieuwing. Het crisisspook. zoo werd besloten zal te lijf worden gegaan met een Plan van den Arbeid, hetwelk in September a.s. zal worden vastge steld in een 'buitengewoon en ge meenschappelijk congres van S.D.A. P. en N.V.V, Staatkundige her ordening zal worden nagestreefd door de instel ling van nieuwe bestuurlijke organen en bedrijfsschappen, echter met be houd van de democratie en het parlementaire stelsel. Ir. Albarda verklaarde de bereid heid van de partij om tesamen met andere partijen regeeringsverant- woordelijkheid te aanvaarden, wan neer onderlinge overeenstemming terzake van een constructieve crisis- politiek kon worden bereikt. Minister-president Colijn, die thans geheel hersteld is van zijn ziekte, zal er echter nog wel niet voor voelen, om zijn plaats in te ruimen. Hij schijnt nog volkomen te ver trouwen op zijn eigen ciisispolitiek, welke „aanpassing (naar beneden") tot leuze heeft. Van het nieuwe groote bezuini- gingsontwerp heet het, dat het een nieuwe salarisverlaging tot 10 millioen ten koste van het rijkspersoneel in* houdt, maar zekerheid daaromtrent bestaat er niet. Het zijn trouwens niet alleen de ambtenaren, op wie de slagen blijven neerkomen; de ondernemers zijn er in het algemeen niet beter aan toe. De bus exploitanten b.v„ die zelf gekozen „lijnen" probeerden te ex- ploiteeren, hebben dezer dagen hun vonnis beteekend gekregen, toen de Hooge Raad uitmaakte, dat de po litie het recht heeft om de wagans van autobus exploitanten in beslag te nemen niet alleen, maar ook om ze vast te houden. Dat maakte een voortzetting van wilde diensten onmogelijk. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk Internuntius te Den Haag, is Dinsdagochtend aldaar op 64- jarigen leeftijd overleden. Hij was een geziene figuur in het corps diplomatique en een man van groot gezag onder de Katholieke Nederlanders. Gister werd zijn stoffelijk over schot met de eerbewijzen, aan een buitenlandschen vertegenwoordiger verschuldigd, in den Haag ter aarde besteld. Overheidstoeslag op de Ioonen. Van vele zijden is er telkens op aangedrongen, dat met name in land en tuinbouw de werkverruiming be vorderd zal worden door een over heidstoeslag op de Ioonen. Eindelijk is het vorig jaar gedu rende vier maanden een proef ge nomen in drie gemeenten, nl. Het Bildt, Heinkenszand en Broek op Langendijk. In de N R.Crt. wordt nu op gezag van D. Faleoa, rijksinspecteur van werkverschaffing en burgemeester van Heerenveen medegedeeld, dat deze proef uitstekend heeft voldaan en met enkele wijzigingen geheel be loofd te zullen slagen. De verwaarloozing der boerenbe drijven is erdoor gestuit en de ar beiders kunnen weer werken voor den kost, in plaats van „op den steun te loopen". Desniettegenstaande heeft de Mi nister ven Sociale Zaken nog niet tot invoering van het zoo nuttig gebleken s:elsel kunnen besluiten en wordt dit jaar nog weer eens een tweede proef genomen, ditmaal over ^5 weken of acht maandea en enkel In de gemeente Het Bildt. Er is dus nog eens weer een jaar uitstel van algemeene toepassing van het zooveel belovende systeem be werkstelligd. In de roode pers wordt over dien slakkengang geklaagd en we kunnen ons dat indenken. Er is op meer gebied aen traag heid io afdoening waar te nemen, die door de vele moeilijkheden waar mede men tobt, wellicht volkomen gerechtvaardigd is, maar op de massa maakt dat een miserabelen indruk. Laat men het voli van regeerings- wege toch meer voorlichten over zulke dingen. Wij denken b.v, aan het 60-milli- oenenplan, aan het wetsontwerp tot bestrijding van cumulatie, aan de moeilijkheden bij het weren van den invoer van bepaalde artikelen, die we zelf fabriceeren kunnen enz. Ons volk is niet onredelijk. Als het maar op de hoogte is. Gevaren van den weg. Te St. Oedenrode heeft Maandag avond een auto uit Helmond met wielrenners, die van de wedstrijden te Hilversum terugkwamen, een klompenmaker F. v. B. aangereden. De man was op slag dood. De auto is in beslag genomen. De ongelukkige laat een vrouw met 13 kinderen na. Te Bergeijk heeft Maandag een auto uit Valkenswaard den 54-jarigen W. uit Bergeijk aangereden. De man was op slag dood. De auto is in beslag genomen en de justitie onderzoekt de schuld vraag. VENRAY. 29 April 1935. Uitgifte kostelooze Weggeld- kaarten voor de Provincie Noord-Brabant. Op Woensdag 1 en Donderdag 2 Mei a.s. zullen in Hotel „De Zwaan" alhier, telkens van half 3 tot 6 uur kostelooze weggeldkaarten worden uitgereikt voor de bewoners van het Dorp. Op Zaterdag 4 en Maandag 6 Mei van half 3 tot 6 uur voor de be woners van de gehuchten. Op de Woensdag alhier ge houden veemarkt waren in totaal 409 stuks vee aangevoerd. Dragend vee 60Gust vee 100 Vet vee 42 Kalveren 1 Biggen 206. Handel slap, veel vraag naar gust vee, maar wegens de hooge prijzen geen handel. Vet vee van 24 tot 25 ct. per pond, beste kwaliteit, slechtere 20 tot 24 ct. Dragend vee van f 120 tot f 190. Gust vee van f 60 tot f 125. Biggen van f 9 tot f 13 per stuk. Door de gemeeente politie wer den de Gebr. A. van hier op heeter daad betrapt tijdens diefstaf van brandhout ten nadeele van den land bouwer P. alhier. Proces-verbaal werd opgemaakt. De a.s. groote Muziekfeesten. De termijn van inschrijving voor de groote muziekfeesten alhier dezen zomer te houden, begint te eindigen. Het aantal inschrijvingen overtreft nu reeds verre de verwachtingen, zoodat dit feest, wat betreft het aantal deelnemers, zeer zeker zal slagen. Op de Maandag te 's Her togenbosch gehouden groote Honden- tentoonstelling, behaalde de heer G. Berkens alhier, met een van zijn trekhonden een tweede prijs. Kampioen turner van Nederland in Venray. Zeer waarschijolijk zal op het 12i/?-jarig bestaansfeest van Sint Christoffel de medewerking worden verleend door den heer Hauffe, kampioenturner van Nederland. Omtrent de oprichting veteranen- groep, zie advertentie in dit blad. Aangifte verhuizingen. In herinnering wordt gebracht a. Dat van alle verhuizingen, zoowel binnen de gemeente als naar een andere plaats en van elke ver andering in het gezin, dus ook wan neer een zoon of dochter gaat uit wonen of naar huis komt, als een dienstbode of knecht vertrekt of wanneer er een nieuwe komt, als men een kostganger krijgt of er een vertrekt, dus sleeds wanneer er eenige verandering in het gezin plaats heeft, het gezinshoofd binnen 14 dagen moet kennis geven ter gemeente- Secretarie, ook wanneet men kost gangers krijgt, die geen Nederlander zijn. b. Dat men bij elk verzuim in deze proces-verbaal kan krijgen en straf beloopen. Venray, 24 April 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray De Secretaris, VAN HAAREN 1 Mei, feest van de Lente. Wanneer de Lente weer nieuw leven in de natuur gebracht heeft, het effen grauw en bruiD van heggen en spichtige boomtakken weer om hult is met frisch groeo, wanneer door het aanschouwen dezer nieuwe heerlijkheid en blijkbaar door krach tiger strooming van het bloed ook de mensch zich tot nieuw leven en nieuwe vreugde voelt ontwaken, dan zoekt hij een uiting voor zijn schoon heidsaandoening, voor zijn frisschen levensdrang en zijn uit beide vanzelf voortspruitende liefde. Voor dit alles was en is nog op vele plaatsen het planten van den Meiboom het schoone middel, het sprekende symbool. In allerlei vormen

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1