DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS CITAX bei op no. 95 tot en met 13 April. Adverteert in dit Blad TUINGEREEDSCHAPPEN Hofstraat 12 Gebr. Lucassen De overweldiging van België. Buitenland. Qemengde Berichten. Kinderwagens vanaf I 16.25 Wiegen m. kap I 3.25 Alles aan zeer lage prijzen. Ziet de Etalages. Spekkuipen Waschkuipen IVIoestonnen Voartonnen Meeltonnen enz. !ijn eerste I betrekking Zaterdag 30 Maart 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 13 schoonmaak- Reciame Herinneringen aan do omzwervin gen van- een oud-oorlogscorres pondent tusschen de strydende partyen. WE WORDEN OVERVALLEN. FRANC-TIREURS 1 Tijdens mijn gedwongen verblijf in Bilsen maakte ik o.m. kennis met den uitgever van de plaatselijke krant „De Bilsenaar", welke sedert de bezetting natuurlijk niet meer mocht verschijnen. Deze man wist me veel te vertellen van de vreeselijke tooneelen, welke zich in de eerste bezettingsdagen hadden voorgedaan: de schuldige troep was intusschen reeds verder getrokken. De zwager van den uitgever was met drie andere plaatsgenooten dood geschoten voor den muur van het gemeentehuis. Hij was op beschul diging vanuit zijn woning gevuurd te hebben, van vrouw en kinderen weggesleept. Zijn vrouw was dien dag voor het eerst op uit het kraam bed. De uitgever van „De Bilsenaar" bad één zoon hij had zijn studiën op 't klein seminarie te Hasse't juist beëindigd en was op den eersten Zondag van Augustus naar Heerenth gegaan om zich aan te geven als adspirant missionaris en drie dagen later meldde hij zich als vrijwilliger in oorlogsdienst. Hij was toen reeds de 16e vrijwillige soldaat uit zijn klas te Hasselt, die uit 23 jongens bestond. Ik kreeg zijn eersten brief te lezen, geschreven van het slagveld... Den volgenden ochtend luidden de klokken in Bilsen, de menschen op roepend ter kerke, het was Zondag. Ik vond alleen den pastoor deken in de kerk en de koster, die geluid had. De menschen durfden niet te komen en de. pastoor billijkte dat. Hij vertelde me, hoe de Duit schers van de kerkdiensten gebruik maakten om de mannen tesamen te krijgen, dan uit de kerk te halen en weg te voeren. Den vorigen Zondag hadden ze dat nog geprobeerd in het naburige Lanaeken, maar de mannen waren toen door een zijdeur ontkomen en naar de Nederlandsche grens gevlucht. Van de kerk begeef ik me naar het Bahnhof, waar de commandant juist weer bezig is met bet verhoor van een burger en zijn vrouw. De menschen waren buitengewoon zenuwachtig en angstig ze lieten hun tranen rijkelijk vloeien. Ze werden echter kalm en bemoe digend toegesproken en kregen ten slotte bun vrijheid terug. Ook voor mij was de commandant weer zeer vriendelijk, alleen vroeg-ie me met nadruk, of ik wel wist, dat op het verspreiden van valsche berichten de doodstraf bestond. Ik zeide het een genadig vonnis voor zulk een misdaad te achten. Die doodstraf-bedreiging bleek de eerste phase te zijn van het herkrijgen van mijn vrijheid. De bezetting van Bilsen, zoo vernam ik, had tot opdracht gekregen om den omtrek te gaan zuiveren van vijandelijke resten en nu zou de troep zoo vriendelijk zijn om me onder haar bescherming te nemen en aldus een eind in de richting van de Neder landsche grens te leiden. Ik moest beloven, dat ik bij mijn terugkeer in Bilsen een exemplaar zou meebrengen van de krant, waarin ik mijn ervaringen ter plaatse zou hebben beschreven. En ook zou de majoor bij die gelegenheid graag een kistje Hollandsche sigaren in ont vangst nemen tegen betaling van de kosten. Toen de troep was anngetreden, bleek hij versterkt met een afdeeling, welke voor de zuiveringsactie uit Tongeren was aangekomen. Het heele geval ging op pad volgens alle regelen van de oorlogskunsteen spits-palrouille verspeid in het veld, dan zes doodskophuzaren op den weg, vervolgens een veertigtal wiel rijders en eindelijk de infanterie, tesamen ongeveer 400 man. Ik liep vóór de „hoofdwacht" uit in gezel- sehap van een der officieren, die me vertelde, dat er zeer waarschijnlijk niets zou gebeuren, daar de kleine Belgische patrouilles, welke hier en daar nog wel eens pleegden op te duiken in de buurt, ongetwijfeld tijdig zouden aftrekken. Geen sterveling vertoonde zich op den weg, weken we gingen en er gebeurde inderdaad niets, tot we het dorp Veldwezelt bereikten. Geheel onverwachts klonk toen van vlak-bij een heftig geweervuur, ingezet door een salvo-vuur. De kogels floten door de lucht. Ik had gelegenheid om waar te nemen, dat er vanuit een kleine bosschage werd geschoten, opzij van een woon huis gelegen. Een der voor ons uit rijdende huzaren werd getroffen en viel vaa zijn paard, dat schichtig begon te steigeren en eindelijk weg- draafde, in onze richting, Enkele seconden later wordt een andere huzaar in den arm geraakt en zijn paard in het achterlijf. Bezijder en paard vluchtten uit het vuur. Dat laatste was door de Duitschers natuurlijk dadelijk beantwoord. De troep had zich eerst plat op den weg geworpen, waarna hij zich kruipend en schuivend terugtrok achter den van het vuur tegenover gesteldeu berm ik weri met korte bevelen gedwongen om alle bewe- gingen mee te maken. Ik zie, hoe enkele Belgische militairen zich uit de bosschage trachten los te maken, maar één hunner wordt blijkbaar geraakt en valt om ze trokken zich toen aan stonds weer terug. Er blijft over en weer nog even gevuurd worden, maar dan ontstaat verwarring in onze rijen, vermoede lijk ingegeven door de terug galop- peerende huzaren en de wegrennende fietsers. De onrust wordt bovendien ver sterkt door het feit, dat het paard van den eersten gewonden huzaar tusschen de neerliggende soldaten heen holt. Er klinken een paar fluit signalen en... dan springt heel de troep overeind om in de looppas naar Bilsen terug te trekken. Natuurlijk moest ik mee Toen de soldaten in Bilsen wat waren uitgeblazen, begonnen ze te tieren en te eischen, dat de heele omtrek zou worden platgebrand. Ze vertelden mekaar, dat de comman dant veel te goed was, dat 't laffe tegenstanders zijn, die zich verdekt in de.... woningen opstellen en geen eerlijken strijd in het veld aandurven, dat.... burgers hebben mee geschoten enz. enz. Ik merkte op, dat ik van schieteD uit de huizen niets heb waargenomen en dat niemand een schietenden bur ger kan hebben gezien. Er ontstaat daarover een twistge sprek en tenslotte keert een groot deel van den troep zich tegen me; eDkele manschappen zouden me te lijf zijn gegaan, indien een onder officier er niet tusschen ware geko men. Ik spoed me thans naar den Kom- mandantur om den majoor van alles en van mijn zienswijze op de hoogte te stellen en wederom ondervond ik van hem een welwillende aandacht, Hij beloofde me een objectief on derzoek. Toen ik me op de hoogte stelde van den toestand der gewonden, die waren meegekomen, bleek me, dat de eerstgetroffene er het slechtst aan toe was; deze man is later dan ook bezwekeü; de andere had een niet gevaarlijke wonde in den arm. Natuurlijk ontving ik weer de aan zegging, dat ik Bilsen voorloopig niet mocht verlaten. Md. Wordt vervolgd. Do Borlynselie discussie tusschen Sir Simon, de Engelsche minister van Buit. Zaken, en Hitier, is al weer ten einde en al zijn de „resultaten" niet geopenbaard, het schijnt in elk geval, dat de wereld er niet veel wijzer noch beter op geworden is. Sir Simon heeft zich min of meer ontgoocheld betoond. De Duitsche regeering beschouwt de herbewapening blijkbaar als een uitgemaakte zaak ze wil in ontwape- ningsovereenkomsien slechts treden, voor zoover die alle staten over één kam van gelijkheid scheert Voor een Oost-pact voelt men in Berlijn weinig en voor een Donau-pact nog minder. Terug naar den Volkenbond? Jawel, mits dit en dèt.... De Duit schers zijn van plan om hun be wapeningshuid béélduur te verkoopen aan een prijs, welke niet kan worden opgebracht. De Engelsche diplomatie moet zeer teleurgesteld zijn over het resultaat der Berlijnsche besprekingen en daarmee krijgen de Franschen weer een kans om de Engelsche regeering in haar afweerplannen te betrekken. Het schijnt, dat noch de Franschen, maar en dat is merk waardig nog minder de Italianen bereid zijn om zich bij de Duitsche herbewapening neer ie leggen. Mussolini heeft zi;h ontpopt als de meest anti-Duitsche factor in de huidige Europeesche politiek. Hij heeft zich zeer scherp over de Duitsche herbewapening uitgelaten. Hij heeft aan den Volkenbond een telegram doen zenden om zich bereid te verklaren tot aanvaarding van arbritage in het geschil met Abessinië, niettegenstaande zich in het Afrikaan- sche grensgebied opnieuw incidenten hebben voorgedaan. Mussolini wil blijkbaar zijn handen vrij hebben in Europa. Hij is het, die tegen 11 April een conferentie tusschea hem en vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland in Stresa heeft gefor ceerd en in die conferentie van Stresa zullen ongetwijfeld scherpe maatrege len tegen de Duitsche herbewapenings plannen worden beraamd. Als men de verschillende buitenlandsche berichten met elkaar vergelijkt, ont komt men trouwens piet aan den indruk, dat de groote landen ernstig rekening houden met het spoedig uitbreken van een gewapend conflict, van een z g. preventieven oorlog wellicht, welke tot doel heeft, dat de machthebbers vaa thans hun tegen standers van straks neerslaan, vóór deze zich gevechtsklaar hebben gemaakt. De Itallaansche regeering heeft de lichting van 1911 onder de wapenen geroepende lichting, welke onder de wapenen is, blijft voorloopig en de lichting, welke er op volgt, wordt vervroegd ontboden. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat Italië op 6 April a.s. een half millioen mannen onder de wapenen heeft. Ook in Frankrijk werd een dergelijke „vredessterkte" verkregen door uit breiding van den diensttijd. Dit alles zijn zuivere bedreigingen aan het adres van Duitschland, bedreigingen, welke zóó scherp werden gesteld, dat men het stellen van daden moeilijk meer kan nalaten, wanneer eischen worden afgewezen, Heel de wereld bewapent trouwens op de meest energieke wijze. De Ver. Staten schijnen den bouw te hebben verzekerd binnen een jaar tijds van 30 groote vliegbooteu, welke men vliegende oorlogsschepen kan heeten, uitgerust als ze zijn met snelvuurgeschut, een inrichting voor het afschieten van luchftorpedo's en het werpen van groote bommen. Met een dergelijke vloot willen de Ver. Staten zich de blijvende hegemonie over den Atlan- tlschen Oceaan verzekeren. Het voorbeeld van de Duitsche herbewapening werkt natuurlijk aan stekelijk op de andere landen, welke in den wereldoorlog tot de verliezende partij hebben behoord. De Hongaarsche regeering heeft reeds te kennen gegeven, dat ze een verzoek tot den Volkenbond zal richten om haar bewapening uit te breiden, een verzoek, dat moeilijk kan worden afgewezen, nu een andere staat het recht eenvoudig heeft ge nomen. De Oostenrijksche regeering loopt eveneens met herbewapeningsplannen rond. De Belgische kabinetscrisis is opgelost door de samenstelling van een regeering uit de drie groote partijen onder leiding van den katholiek van Zeeland en met den socialistischen leider Vander velde als vice-president. Sterk van structuur is dit kabinet intusschen nietde katho lieken en liberalen staan er wan trouwend tegenover. De heer van Zeeland is iemand met nog al radicale opvattingen hij is een bewonderaar van de experi menten van Roosevelt. In het kabinet zijn ook 4 socialisten opgenomen, w.o. prof. de Man, die bet bekende Plan van den Arbeid heeft samengesteld. Velen vreezen van dit kabinet economische avon turen, welke weinig in staat zullen zijn om het vertrouwen in Belga en franc te schragen. De Belga toonde van de week dan ook een diep verval van meer dan 15 pCt. Licht in oude moordzaak In November 1932 werd aan de Spaanderstraat te Berghem door revolverschoten vermoord gevonden de herbergier van der Pas uit Oss. De politie arresteerde toen zekeren C., die echter later wegens gebrek aan bewijs in vrijheid is gesteld. Het onderzoek werd intusschen gestadig voortgezet. En het resultaat daarvan is geweest, dat de marechausséé C. Woensdagavond opnieuw in arrest heeft gesteld, daar men meent vol doende gegevens te hebben, dat de man bij den moord betrokken is geweest. By het oversteken. Dinsdagmiddag omstreeks half twee is de heer van der Krieve uit Grave, toen hij aldaar plotseling den weg overstak, door een auto, bestuurd door den heer B. uit Nijmegen, aangereden. Het slachtoffer werd ern stig gewond en naar zijn woning ver voerd. Den bestuurder treft geen schuld. Moderne bad- en zweminrichting te Roermond. Maandagavond heeft de Raad van Swalmen het plan voor den aanleg van een modern zwembad aan den weg naar de Duitsche grens aange nomen. Het gewijzigde plan komt op ongeveer f 40.000, Er worden twee bassins aangelegd van 25 X 15 M. terwijl er een voorverwarmingsvijver komt. VAN HIER EN DAAR. Op 3 Februari telden wij in ons land 418 147 werkloozen en op 9 Maart 410 243 werkloozen. Er is dus een vermindering van 7904 werkloozen. Maar met dat al blijven we tocb nog een stuk boven de 400.000 1 In een rede zeide Minister Slotemaker de Bruïne, dat thans in de crisis een zeker rustpunt is be reikt. Dat klinkt hoopgevend. Maar niet erg bemoedigend waren de cijfers, die Z.Exc. gaf Hier vol gen er een paar'; In 3 jaar tijds i3 het inkomen van het Nederlandsche volk verminderd met 1210 millioen 1 De vermogens liepen in 3 jaar terug tot 4191 millioen. Er dreigt gevaar, dat onze boter-uitvoer naar Duitschland eenigen tijd stop zal komen te staan. Men schat het overschot aan boter thans op 1,000.000 Kg. Onze boterpro- ductie was in de week van 39 Maart ongeveer 1.500.000 Kg. en in dezen tijd van het jaar stijgt die productie met ongeveer 100 000 Kg. per week. Stopzetting klinknagelfabriek te Beek en Donk. Wegens gebrek aan orders zal de klinknagel en schroefboutenfabriek der firma P. van Thiel Zn. te Beek en Donk a.s. Maandag worden stopgezet. Hierdoor zullen meer dan honderd personen werkloos worden. Het conflict in de sigarenindustrie. De Ned. R.K: tabaksbewerkers- bond hield Woensdagmiddag te Eindhoven een hoofdbestuursverga dering, naar aanleiding vaD het voor stel van den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse, gedaan in de conferentie te Den Haag op 21 dezer inzake de loonsverlaging in de sigarenindustrie. Het hoofdbestuur besloot de beslis sing ten aanzien van het voorstel in handen te leggen van een buiten gewoon congres, dat op 6 April te Nijmegen zal worden gehouden. Prima straatbezem m. stok of zware Kamerbezem m. stok of prima Luiwagen m. stok thans 25 ct. Zwaar gevulde handveger 15 Ragebol 25 Flinke Schuurborstel 6 Hand- of Nagelborstel 3 Zeilvegers met steel 36 Witters met steel 28 Groote Gummispons 10 Goud- en Zilverbrons 2 doos 15 5 groote Pansponsen 20 Zw. Stofblik met goudbies 9 Sterke Mattenklopper 25 6 rol Closetpapier 25 144 Waschknijpers m. veer 28 10 Kleerhangers dwarslat 25 Kastpapier rol 10 meter 10 Kastrand rol 10 meter 8 Wasdoek spatzeiltje 60 x 100 28 Afgep. tafelkleeden zeildoek 48 Bus schuurpoets (als Vim) 8 Asbestplaatjes zeer practisch 5 5 pakjes Schuurlinnen 25 5 doos punaises 36 i. doos 10 Doosje mottebollen 5 Waschlijn 10 meter 6 6 gr. st. Huishoudzeep 25 Duimstokken nu 7Yi 10 scheermesjes Baardaf 20 Verdronken. Maandag is te Woensel nabij den watermolen de 55 jarige V. wonende Kruisstraat te Eindhoven te water geraakt en verdronken. Het lijk is later opgeviscbt. De huwelyks-advcrtentie. Vier trouwlustige jongelieden te Steenwijk hadden een huwelijksad vertentie geplaatst Het resultaat was niet buitengewoon groot, want slechts één schoone maagd maakte gading. Onder de vier jongelui werd nu ge loot wie de gelukkige zou zijn, die daarvoor in aanmerking kwam, schrijft de „Mepp. Crt." De gelukkige win naar stelde zich in verbinding met de gegadigde en tijd en plaats voor de ontmoeting werd bepaald. Eenteeken werd vastgesteld, waaraan men el kaar zou kunnen kennen. Op den afgesproken tijd en plaats verschenen werkelijk een jongeling en een jonge dame met het teeken in de hand, maar o schrik.., broer en zuster ont moetten elkaar. Kolendampvergiftigi n g. Dinsdagmorgen is ten huize van het echtpaar W., te Zwolle een tragische ontdekking gedaan. De man vrouw woonden in dit perceel alleen de kinderen zijn gehuwd en wonen elders. Toen een zoon zich in den loop van den morgen ten huize van zijn ouders vervoegde bleef de deur gesloten. Toen hij na eenig wachten door de brievenbus keek ontwaarde hij een sterken kolendamp. Terstond drong hij de woning binnen en vond vader en moeder bewusteloos te bed liggen, terwijl in de kamer, waar een hsard brandde, een sterke kolendamp hing. Beiden zijn aan de gevolgen over leden. Slachtoffer van een onbowauktcn overweg. Donderdagmorgen is de 39-jarige landbouwer J, T. uit Leur, terwijl hij op een kar was gezeten, beladen met melkbussen, op den in de Neer straat onbewaakten overweg door een uit Breda komende goederen trein gegrepen en op slag gedood. Geen kloostervervolging in Duitschland. Pater Anselmus Vriens O.C.S.O., zielezorger der Nederlandsche Katho lieken te Berlijn, schrijft ons In Nederlandsche Katholieke bladen wordt gesproken van een klooster vervolging in Duitschland. De waar heid gebiedt, er op te wijzen, dat van een kloostervervolging inDuitsch land mij niets bekend Is. Wel vernam ik, dat het bestuur van enkele kloosters, die in het buitenland (Nederland) leeningen hadden aange gaan, zich helaas hadden laten ver leiden tot handelingen, die in strijd zijn met de Duitsche devlezenvoor- schriften. De „Zollfahndungsstelle" is tegen deze kloosters opgetreden en heeft om de arrestatie van de verantwoor delijke personen verzocht. Het is een zeer betreurenswaardig incident, vooral, omdat het voor mij vast staat, dat de betrokkenen zich niet van de draagwijdte van hun hande lingen bewust waren, en slechts het naar hun meening goede recht van derden wilden behartigen. Het is echter onjuist, in het optreden van de Zollfahndungsstelle" en der poli- tioneele autoriteiten een klooster vervolging te zien. Met een dergelijke op zijn minst zeer overdreven wijze van uitdrukken bewijst de Nederlandsche Katholieke pers zijn geloofsbroeders in Duitsch land geen dienst. Trapladder 6 (reden reuzenkoopie I 1.25 Strijkplank op voel 98 cl. Mouwplankje 28 cl. Gordijn- en Traproeden, Oogen en Ringen. aan zeer lage prijzen. Emaillewaren, Zinkartikelen, Emmers (dagprijzen) Fielssloelljes 85 cl. Croole Waschmanden 65 d. Slagers-, Bakkers- en Druivenmandjes, Reiskoffers, Sluit- en Fietsmanden. MCiaessens Voorradig aan billijke prijzen. Aanbevelend, Steeds in voorraad Droogvoederbakken voor kippen, betalen zich zelf om dat niets van het Ochtendvoer verloren gaat, verstoppen niet. De bekende THISSEN KETEL met plaatijzeren of koperen binnen- ketel, groote brandstofbesparing, onverslijtbaar, Golfplaten voor dakbedekking, in alle maten. Scherp concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Smederij Leunen is toch voordeeliger VENRAY. FIRMA, v. d.'-MUNCKHOF Groote Straat, Venray

Peel en Maas | 1935 | | pagina 9