Bouwpatroons en Bouwvak arbeiders. Boerenbond Merselo. Provinciaal Nieuws Gemengde' Berichten. Ook gebeurt 't vaak, dat de eige naar, die weinig kuikens kreeg, door oorzaken buiten de machine, deze geheel gaat verprutsen en ze dan ten slotte maar van de hand doel. Men kijke dus goed nit de oogen bij het aanschaffen eener tweede- of derdehandsche. Onder voorzitterschap van den Heer A. H. Martens, als Voorzitter van den Bond van Bouwpatroons, afd. Venray, had Vrijdag 22 Maart j.l, in het St. Antoniuspatronaat eene vergadering plaats van Patroons en Arbeiders in het bouwbedrijf ter zake van het aangaan van een collec tief contract, dat eerlang in de afd. Venray en Meerlo tot stand is ge komen. Nadat de heer Martens de ver gadering met den Chrlstelijken groet geopend had, sprak hij een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, speciaal tot de Z.E. Heeren Geestelijke Adviseurs en de Sprekers van hedenavond, den heer J. C. Berger uit Amsterdam, Secre taris van den Landelijken R.K. Bond van Bouwpatroons en den heer N. Windt, hoofdbestuurder van den Nederl. R.K. Bouwvakarbeidersboad St. Joseph. De heer Berger, ais eerste spreker optredend, wijst op de groote be teekenis van een vergadering als deze, die uit den boezem der ver- eeniging is ontsprongen. Het doet het Roomsche hart goed een zóó drukbezochte vergadering, en van patroons en van arbeiders, te zien en te leeren begrijpen dat in het Katholieke solidariteitsgevoel geen plaats is voor begrippen als klassen strijd en dergelijke. Dit kan niet genoeg gewaardeerd worden. Dat deze solidariteit bij onze tegenstan ders onwelkom is, laat zich begrijpen, daar zij vooral op dezen titel aan spraak maken. En toch, wij Katholieken hebben de oudste brieven. Reeds lang voor hun verschijnen als partij, waren wij als Katholieken reeds eeuwen ver- eenigd in onze Moederkerk, die b.v. in de Middeleeuwen in de gilden reeds een statuut bezaten, dat jammer genoeg in den storm van revolutiën, liberale en Marxistische beweging verloren ging. Ook in de beroemde Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno bezitten wij niet genoeg te waardeeren richtlijnen voor onze te herbouwen maatschappij, die nog steeds gedrukt wordt door de bittere gevolgen van liberale en socialistische en tal van andere wereldbeschouwingen. Als Katholieken zijn we hier ver gaderd om het onze bij te dragen tot opheffing onzer bouwvakwereld, waarin zoo ontzettend vele en groote misstanden zijn geslopen tot schade van patroon en arbeider. Een collec tief contract, waardoor beide partijen aan elkaar gebonden worden, moet noodzakelijk lijden tot verbetering dier misstanden. Het gaat om de gezondmaking van het bedrijf. Waar is de patroon die in de laalste 3 jaar een winstpost op een aanneming durfde zetlen, of nog erger een risico-post. Of hoopten niet allen, dat tijdens den bouw de materialen- prijs zou zakken en zoo eenige winst mogelijk worden. Hoe werd op het loon van de arbeiders beknibbeld, zoodat per slot van rekening degenen nog kon werken, die gewetenloos genoeg was om den arbeider met een hongerloon naar huis te zenden. Zoo gezien kan men begrijpen, dat waar de laagste loonen gegeven werden, niet de beste verhoudingen bestonden tusschen patroon en arbei der. AI staan er nog veel patroons buiten de organisatie, de arbeiders moeten er voor zorgen, dat hel collectief contract algemeen wordt. Als men b.v. reeds geruimen tijd werkloos is, en men kan werk krijgen maar onder het collectief loon, dat de arbeider dan niet in de bekoring om het werk aan te nemen valt, doch met fierheid zulks afslaat en zóó het algemeen belaog bevordert. O, zeker zoo iets kan een groot offer zijn, maar bedenken we wel. dat zonder offer niets bereikt wordt. Ook het lichtvaardig zich als patroon vestigen zonder voldoende ervaring, bekwaamheid en kapitaal dient te worden tegengegaan. Vakarbeider, gezel en patroon dat zijn de drie trappen, die men moet behalen bij een in te stellen examen. Heeft men deze ingevoerd, dan zal ondoordachte vestiging voorkomen zijn. Lage loonen ziet men het sterkst op plaatsen met veel patroons, die door de onderlinge concurrentie het elkaar onmogelijk maken. Nu moet men niet denken, dat bij het collec tieve contract de ideale staat van zaken van zelf ontstaat, o, neen, de Kerk bid en spreekt van een tranen dal, wanneer zij de aarde bedoelt, En terecht. Zoo zal het nu ook zijn en zal er onder het collectief arbeids contract wel wat te wenschen over blijven. Doch daar kan over gespro ken worden. De groote zaak isdat we elkander als mensch leeren waar deeren. De groote rede waarom het Paaschmanifest 1918 mislukt is, is gelegen in het feit, dat men elkander piet gevonden heeft. weg aaf nao de lègle. Word' vervolgd. Geen dictatuur kan brengen, wat vrije overeenkomst van belangheb benden geeft. Laten wij er voor zorgen, dat deze actie geheel slaagt, waardoor de kracht van het Katho licisme Daar buiten blijkt en de drie legercorpsen, godsdienstig, sociaal en Dolitiek, een machtige onoverwinne lijke sterkte blijken zullen. Een vergadering als deze van werkgevers en werknemers, allen bezield met de beste wenschen voor eikaars welzijn, doet Spreker goed. Laat van Limburg en vooral van de plaats van Mgr. Dr. Poels uit, de victorie beginnen tot ordeniDg in het bouwvak ter verbetering van het lot van allen. Onder applaus verlaat Spreker het podium en dankt Voorzitter Martens iem voor de enthousiaste rede. Na een kleine pauze verkrijgt de heer Windt het woord, die er uit drukkelijk op wijst, dat ook hij zijn rede begint met den aanhef: Eerw. Heeren en Waarde Vrienden. Het principe dezer vergadering is door den heer Berger schitterend weer gegeven en ieder aanwezige zal den grooten inzet begrijpen. Hier in de geboorteplaats van Mgr. Dr. Poels, de groote vriend van den werkman, is dat meer dan elders het geval. Het collectief contract bindt patroon en werkman tot hun beider welzijn samen en zal de levensvoorwaarden dan ook aanmerkeiijk verbeteren en misstanden uitroeien. Dat op deze vergadering ook belangstellenden uit Horst en Tegelen en mogelijk ook uit andere plaatsen aanwezig zijn, doet Spreker groot genoegen. Het liberalisme en socialisme heb ben langen tijd hun giftige gassen op de menschheid losgelaten, zoo zelfs, dat vele katholieken hiermede besmet waren. Het fiasco dezer geestes- strooming treedt echter meer en meer aan den dag en komt onze Katho lieke gemeenschapszin boven. Het collectief contract, dat werk gevers en werknemers bindt zal betere toestanden in het bouwbedrijf in het leven roepen tot welzijn van beide groepen. Het komt nu nog slechts op slipte doorvoering van het contract aan. Voor georganiseer den zal arbitrage bij eenig verschil de oplossing brengeö, terwijl voor ongeorganiseerden de organisattie zal beslechten. Er zullen ook offers gebracht moeten worden. Een werklooze die beneden het collectieve loon werk aangeboden wordt moet zulk werk niet aannemen en daarom het alge meen belang hoog houden. Doet zulk iemand het wel dan is het hek van den dam en zal den heelen opzet in de oogen der buitenstaan ders iets belachelijks krijgeu. Aller medewerking is daarom dringend noodig. Zou het collectief contract niet gehandhaafd kunnen worden dan ligt de put open en moet de patroon alleen al uit zelfbehoud tegen de arbeiders zeggen, dat hij het collec tief contract moet verbreken voor zich en zijn gezin, moge het echter nooit zoover komen. Het is dus zaak dat èn werkgever èn werknemer een lijn trekken en ieder hun eigen organisatie hoog houdt, dat een metselaar het bouwwerk (metselwerk) voor f 150.en een timmerman het timmerwerk voor f 100.— is ruïnee rend voor het bedrijf, waarin als het zoo doorgaat niemand meer een fatsoenlijk stuk brood zal kunnen verdienen. Georganiseerden, mocht U van welke zijde ook afwijkende van het col», contract in den vorm van loon of werktijd bekend worden wil die dan onverbiddellijk melden aan Uw bestuur, dat de noodige maatregelen in deze zal nemen. De tijd dat de arbeiders met het petje in de hand bij de patroons moet gaan vragen om werk, zal dan eerlang achter den rug zijn, daar de arbeider zich nu niet meer behoeft te laten pingelen in het loon. Nog maals spoort Spr aan om in alle omstandigheden en ondanks elke bekoring het contract vast te houden. Laat Venray het Eerste zijn waar na eer en geweten van werkgever en werknemer het collectief contract is tot stand gekomen. Hier blijkt de echte katholieke solidariteit, die rijke vruchten in de toekomst moet af werpen voor allen. Onder applaus verliet ook deze Spr. het podium en dankte de heer Martens hem voor diens schoone rede. Hierna voerde de Zeereerw. heer Pastoor van Tienray het woord en bracht de vergadering zijn geluk- wenschen over met deze zoo uitste kend geslaagde actie, die naar Spr. hoopt in lengte van dagen zal bij dragen tot verbetering en gezond making van het zooveel omvattende bouwbedrijf. Na een woord van dank, gesproken door den heer Martens, werd de vergadering met gebed gesloten. Maandagavond had te Merselo de jaarvergadering plaats van den Boerenbond. De voorzitter, de heer P. Pubben, opende en verwelkomde allen. Spr. zegt, dat ondanks crisis en slechte tijdeD, de vereeniging goed gewerkt heeft. De omzet is dit jaar met 34 wagons gestegen. Dit is een bewijs, dat de leden vertrouwen stellen in hun o-genisatie. Laten wij zoggen, dat de eendracht en samenwerking, waarvoor Merselo bekend staat, ook in de toekomst bewaard blijve. Dit zal zijn tot voordeel van ons allen en tot groei en bloei der vereeniglng. Na deze korte inleiding leest de secretaris, de heer P. J. Ewalds, het jaarverslag voor, waaraan wij het volgende ontleenen Het aantal leden bedraagt 139. Het bestuur bestaat uit 7 leden. De omzet over 1934 bedroeg: 1.088.540 kg. voerart. voor 67.531.35 1.319.165 kg. kunstm. 26.579 81 424.692 kg. brandst. 5 496.84 9.775 kg. diversen 3.495 65 Totaal 2.842.182 kg. v. f 103.103.65 Ontvangsten: Kassaldo 1 Jan, '34 f 1650.27 Van leden voor voeder kunstmest en brandstof f 9".299.22 Voor credit-nota's. rog- gesteun, contributie enz f 25.687.20 Totaal ontvangen f 124.636.69 Uitgaven: Factuurbedragen f 90.187.20 Vrachten f 3607.21 Salarissen enz f 4316 29 Diversen f 23.415.96 Afgelost Boerenleenbank f 1000.— Kassaldo f 2110.03 Totaal uitgaven f 124.636.69 De balans gaf aan activa een bedrag van f 21.540 58 aan passiva f 8.014.43 Bedrijfsvermogen f 13.526.15 Hiervan wordt gereserveerd voor eventueele debieuse posten f 889.15 zoodat het zuiver bedrijfskapitaal bedraagt f 12.637. Zuivere wiDst over het afgeloopen boekjaar f 149,12. In den loop van hét jaar zijn 5 jachtvergunningen afgegeven, welke f 45 opbrachten. Bij de brandverzekering zijn aan gesloten 129 leden. Aan piemie is betaald f 2817.99. Er hadden drie brandgevallen plaats, waarvoor werd uitgekeerd f 5273. Bij de hagelverzekering zijn aan gesloten 129 leden. Aan premie werd betaald f361.22. Op 4 Mei hadden 9 leden hagelschade, waarvoor werd vergoed f 2240.60. Bij de stormschade-verzekering zijn 6 leden aaDgesloteD, die f 40.09 premie betaalden. Bij de vrijwillige ziekteverzekering zijn aangesloten 12 leden met 17 verzekerde dienstboden, die aan pre mie betaalden f 93.50 of f 5.50 per dienstbode. Bij de boeren en tuinders onderlin ge en bedrijfsziekenkas zijn aange sloten 34 leden. Er werd aan premie betaald f 660.70. De uitkeeringen voor eventueele ongevallen geschie den via Roermond, rechtstreeks aan den getroffene. Men gelieve hiermee in het vervolg rekening te houden. Er werden in het afgeloopen jaar 181.095 kg. tarwe geleverd voor f 19.136.94 of ongeveer f 10.60 per 100 kg. Onder applaus der vergadering werd het verslag goedgekeurd. Werd goedgevonden de jacht weer te verpachten als vorig jaar. Inwo ners betalen f 5, vreemden f 15.— Vervolgens bespreekt de Voorzitter de verschillende crisis aangelegen heden. Hij meent, dat deze zeer veel vereenvoudigd kunnen worden, en stelt voor ter bevoegde plaatse de volgende voorstellen te doen Opheffing der varkensteeltregeling en biggenmerken. Alleen mestregeling, Opheffing rundveeteelt regeling en kalverentoewijzlng. Opheffing aardappel-denaturatie en toeslag op de erwtenteelt. Dit wordt onder applaus der ver gadering goed gevonden. Bij de rondvraag breekt de heer L. Poels een lans voor de Venray sche markten. Spreker vindt het jammer dat deze markt zoo achteruit gaat. Het is een algemeen belang een bloeiende veemarkt in de gemeente. De Voorzitter beaamt dit ten volle en zal met de Jonge Boeren deze zaak bespreken. Hierna krijgt de Geestelijke Adviseur het woord. Spreker zegt, den indruk gekregen te hebben, dat de bond hier prachtig werkt, door de leden gesteund wordt en het volle vertrouwen heeft van de leden Hij spreekt de hoop uit, dat dit in de toekomst zoo moge blijve. Helpt elkander, steunt elkander en gij zult deze moeilijke tijden wel te boven komen. Hij dankt de vergadering voor de toezegging van de opbrengst der jachtverpachting en is blij hier mee weer een goede daad te kunnen verrichten. Verder dankt hij voor de subsidies aan K.J. V. en Boerinnen- bond verleend. Hij spoort de leden aan trouw de H. Mis bij te wonen en deze zoo mogelijk te volgen in het missaal. Een hartelijk applaus valt de ge wijde Spreker ten deel. De Voorzitter dankt de Geestelijke Adviseur voor zijn mooie woorden, verder het personeel der vereeniging, voor de werkzaamheden in het afge loopen jaar voor de bond verricht, en geeft het woord aan de heer S. H. Muyzers, die zal spreken over het oprichten van een vereeDiging de H. Stede. Spreker licht dit toe en meent dat de tijd thans gekomen is om tot oprichting van een dergelijke ver eeDiging over te gaan. Hierna wordt besloten hiervoor een aparte vergadering te beleggen, Staande de vergadering traden reeds een 45-tal leden toe. De Voorzitter sluit deze prachtig geslaagde vergadering met gebed. VENRAY. 31 Maait 1935. Duivensport. Uitslag van de wedvlucht op Jemeppe (afstaid 151.07 K.M der Postduivenvereniging De Eendracht. Ie en 2e Gebr. Spee. 3e, 6e, 8e, 9e en overdulf J. DiDjens. 4e en 7e J. Strijbosch. 5e H. Tonen-Strijbosch. Koningspoule Gebr. Spee Eereprtjzen (duivenmand) 1. J. Dinjens, 2. J. Strijbosch. Luxor-theater. De Directie van het Luxor theater heeft de eer U te berichten, dat deze week de rookafzuig-installatie zal afgemonteerd worden, zoodat de rook zoo goed als geheel zal ver dwijnen, wat ten goede komt van de projectie, zoodat het beeld hel derder en zuiverder wordt weer gegeven. Een feit temeer dat Luxor Uw zaak voor gepaste ontspanning is geworden door het aanbrengen van bovenstaande dure installatie en de Philipsgeluidsweergave de „gouden stem op het zilveren doek", alsmede de le klas films welke vertoond worden. Alleen het beste is goed I H. Wjjdingen. Zondag 31 Maart zal Z H. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roer mond, in de kloosterkerk te Weert de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende fraters van de Orde der Minderbroeders Nivardus Noordermeer, 's Graven- hage; Jovinus Broekbuijse, Utrecht; Gerulphus Imholz, Gouda; Antonellus Boete, Oadewater; Longinus Tusch, Bolsward Rodulphus Pans, Maas tricht: Gordianus Wienk, Hengelo; Aquilinus Etnmen, Oosteinde-Ooster- hout; Sidonius Mehring, Rotterdam; Lactantius Engelbrecht, Dordrecht; Desideratus Mulder, 's Gravenhage; Torphinus van Bueren, Rotterdam Germanicus JacquemeiDS, Rotterdam; Florus Claessens, Venray; Constan- tinus van RijD, Delft; Fredegandus Theelen, Heerlen; Gonsaldus Wils- haus, 's-Gravenhage; Aurelianus van Dijk, Rotterdam; Cantius Andreoli, 's Gravenhage; Adelardus Epping, GoudaGandulphus Bertels, Buiten- veldert; Alcuinus van Miltenburg, Harmeien; Flocegius Rypma, Joure; Bertram van Broukelen, Woerden; Fraternus Beekman, Waalwijk; Eleutherius Lohman, Heemstede; Acharius van Heuvel, Berchem; Maxlmiamus Sier, Amsterdam en Edgar Neefjes, Westwoud. HORST. Door de Kon. Harmonie alhier werd besloten om op 30 Juni a.s. deel te nemen aan her festival te Venray, alsmede gevolg te geven aan de vereerende uitnoodigicg om op de wereldtentoonstelling te Brus sel te komen concerteeten, en zal de datum van het te Brussel te geven concert nader worden aangekondigd. Blcricksclie Wielerbaan. De vanouds bekende Wielerbaan te Blerick werd per 1 Januari 1935 overgenomen door de Heeren Gerard Kusters te Venlo en P. van Megen te Blerick. Deze baan werd voorheen reeds jaren geëxploiteerd door de Wielerclub „De Valk" die evenwel niet meer de gelegenheid waarge nomen heeft, de baan verder te exploiteeren. Daar de beide nieuwe eigenaren bekende wielersporlliefhebbers zijn, is het publiek er dit jaar van ver zekerd, mooie wedstrijden te zien, Er zijn ook al verschillende contrac ten afgesloten en zal de openings wedstrijd gehouden worden op Beloken Paschen. Verder zijn de datums voor de twee te houdeD Zes Avondwedstrijden reeds vastgesteld. De medewerking is thans verzekerd van een geheel neutra e jury, zoo mede van den heer Th. Houben te Blerick, Bonds Consul N.W.U. en den heer J. Darmstadt, die als tech nisch leider zal fungeeren. De geheele baan is voorzoover noodig gerestaureerd. De ingang is geheel vernieuwd waardoor alles een heel ander aanzien krijgt. De actieve Directie is het gelukt de geheele ballustrade om de baan voor reclamedoeleinden te verhuren en zijn de 180 Meier geheel beschil derd. De buitenomheiniDg ter leDgte van ruim 60 Meter, is eveneens ge heel beschilderd. Dat alles verhoogd de aantrekkelijkheid der baan. Indien het weer medewerkt, zullen de wielersportliefhebbers dit jaar kunnen genieten. In alle opzichten is een bezoek aan de baan aan te be velen. Bond van Bijenhouders in Limburg. Algemeene vergadering te Roermond. Maandagmiddag hield bovenge noemde bond haar jaarvergadering in het Landbouwhuis onder leiding van den 'Zeereerw. heer ir, Bemelmans, die in het bijzonder den heer van Geenbergen bijenteeltconsulent ver welkomde. Spr, memoreerde het overlijden van den heer Claessens, uit Grons- veld. Op economisch en financieel gebied was het afgeloopen jaar niet rooskleurig. Regeeringssteun werd nog niet verkregen. Het aantal leden steeg van 1649 op 1 Jan. 1934 tot 2003 op 1 Jan. 1935. Met de Neder- landsche Vereeniging en den Brabant- schen Bond werd prettig samenge werkt. Spr, hoopt, dat het komende jaar beter zal zijn. Hierna bracht de secretaris, de heer Reintjes uit Leunen-Venray, verslag uit over 1934, In het verslag werd dank gebracht aan den Minister voor het beschikbaar stellen van accijns vrije suiker. Eveneens werd dank gebracht aan de bijenteeltonderwijzers en den heer v. Geenbergen. Op 1 Jan. 1934 telde de bond 57 afdeelingen met 1649 leden, op 1 Jan. 1935 63 afdeelingen met 2003 leden. Afgeleverd werden 112,310 K.G. suiker. Het afgeloopen jaar was een slecht honingjaar. Büitenlandsche honing deed door abnormaal lagen prijs den handel veel nadeel. Rekening en verantwoording ver meldden 'n batig saldo van f 901.92. Op 1 Jan. 1935 bedroeg het kapitaal f 5715.30. Op de suiker werd een winst gemaakt van f 455.65. De begrooting 1935 sloot met f 2050. Bij de besprekingen der crisis maatregelen constateerde de voorzit ter tot zijn spijt, dat verschillende leden van diverse afdeelingen niet aan de destijds gehouden inventari satie hebben meegedaan. De heer R. Evers, directeur, gaf enkele wenken betreffende de boek houding. Jaarverslag en financieel verslag werden goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd het bestuur gemachtigd geld op te nemen in den vorm van hypotheek. De heer v.d. Laar, ambtenaar van den Plantenziektekundigen dienst gaf een exposé over de roestziekte bij asperges. Ir. v.d. Kroft wees op den voor uitgang der Roerm. Veiling. De contributie 1936 werd op f 1.15 gehouden. Operatrein naar Duisburg. Op 22 April 2e Paaschdag loopt tol besluit van dit operaseizoen de laatste operatrein naar Duisburg, alwaar zal worden opgevoerd de groote opera „Troubadour" van Verdi. Met deze opvoering wordt tegemoetgekomen aan een reeds lang bestaanden wensch en is het te voor zien, dat de gezellige Duisburger schouwburg op 2e Paaschdag een recordaantal Nederlandsche gasten zal bevatten. Prospectis zijn gratis verkrijqbaar bij de bekende verkoops plaatsen, alwaar men zich tot uiter lijk Maandag 15 April kan aanmelden. Verdere bijzonderheden worden be kend gegeven per afzonderlijke ad vertentie is dit blad en wel in de uitgave van Zaterdag 30 Maart a.s. Lyk gevonden te Belfeld. Maandagmorgen werd in de schuur van dhr. S, te Belfeld in de School straat het lijk gevonden van een circa 60 jarigen zwerver M.H., die daar blijkbaar met zijn kameraden zijn nachtrust wilde nemen. Maandagmorgen werd in een der Pannenschoppen alhier het lijk ge vonden van den zwerver M.H. Huys, 59 jaar geboortig uit Maasbree. Waar het lijk eenigzins uit de neus bloede werd aanvankelijk aan misdrijf gedacht, te meer aangezien twee andere zwervers, die den nacht in de zelfde schop hadden doorgebracht, zonder eenige mededeeling te doen op stap waren gegaan. In verband met deze veronderstel ling was dan ook het Parket uit Roermond spoedig ter plaalse. Dr. Janssen heeft echter kunnen vaststel len, dat van een geweldadigen dood geen sprake is. H. die een spiritus drinker was heeft zulks met den dood moeten bekoopen Inmiddels hebben de Rijks- en gemeenteveldwachters twee vrienden van den verongelukten spiritus-drin- ker maar wegens landlooperij opge pakt. Het bleken te zijn de 53 jarige M. van H. geboortig uit Venray en de 62-jarige A. H. L. geboortig uit Venlo, Beiden zullen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld om wederom te worden ge dirigeerd naar Veenhuizen alwaar zij te samen met H. begin dezer maand waren ontslagen. Het lijk van H. is vrijgegeven. 148-20 Niet uit den treiu voor deze stilstaat Naar de „Tel" verneemt is door de directie der Nederlandsche Spoor wegen aan alle stationschefs opdracht gegeven met ingang van Maandag proces-verbaal te doen opmaken tegen de reizigers, die zich op een in be weging zijnden trein begeven, of wel een nog niet geheel stilstaanden trein willen verlaten. Zelfs mogen reizigers, die wenschen uit te stappen de por tiers niet openen, voor de trein ge heel stilstaat. De opdracht aan de stationschefs gaat vergezeld van de bijvoeging, dat desnoods politiehulp moet worden ingeroepen. Op verschillende stations ziju reeds processen-veróaai opgemaakt. Het eerste kievitsei in Friesland. Ieder jaar wanneer het voorjaar zich aankondigd, ziet men op Fries- lands' platteland steeds met spanning uit naar de eerste kievit. Een mooie wedstrijd ontketend zich om het eer ste ei te vinden. Ook vele stedelin gen wagen zich daaraan, maar hebben meestal geen succes, want dit is geen werkje voor ieder Zaterdagochtend vond de te Hijdaard wonende Jentje Hingst het eerste ei op een der landerijen van zijn dorp, welk ei aan de Koningin zal worden aangeboden. In den middag van denzelfden dag werd al reeds het tweede ei ge vonden en wel te Offiogawier. Dit ei werd opgezonden naar den Com missaris der Koningin in deze pro vincie. Verleden jaar werd het eerste kievitsei gevonden op 21 Maart te Worm, in 1933 zelfs op 16 Maart. Er zijn echter ook jaren, dat het la ter werd gevonden, b.v. 1931 en 1932 resp. 26 en 25 Maart. Meisje doodgestoken. Zondagavond laat is in het per ceel Naaldwijkschestraat 103, waar een paar jaar geleden een vrouw door een caféhouder werd doodge schoten weder een dergelijk drama voorgevallen. Omstreeks elf uur belde daar een ongeveer 24 jarige man aan, die om gang had met een van de in het petceel wonende vrouwen, het 21- jaiige meisje W. G. O. Toen deze de deur had geopend werd zij in het portaaltje door den man met een mes aangevallen en zoodanig in de borst getroffen, dat zij hevig bloedend ineenzakte en na enkele oogeoblik- ken overleed. De onmiddelijk geroe pen Eerstehulpdienst trof slechts het stoffelijk overschot van de jonge vrouw, liggende in een bloedplas, aan. De dader was dadelijk gevlucht, doch werd spoedig door de recher che achterhaald en in arrest gesteld VERKOUDHEID. Aan den invloed van het weer op onze gezondheid valt niet te twijfelen. Ondervinden we 'szomers de lasten stoornissen van de warmte, 's winters kan de koude en vochtigheid ons te pakken nemen 1 Óns lichaam is „voorzien" van een automatische regeling om de lichaamstemperatuur zooveel mogelijk constant te houden, maar voeding, kleeding en verwarming van de woning moeten daarbij helpen. Door een onvoldoende beschutting tegen koude, en vooral tegen vocht, maar soms ook door vermoeidheid, wordt onze lichamelijke weerstand vermin derd en worden we vatbaar voor de smetstof, die door contact inet een lijder aan verkoudheid gemakkelijk op ons kan inwerken In den regel is de verkoudheid gelukkig van onschuldigen, aard, niettegenstaande men zich enkele dagen^onprettig voell en geen werk lust heeft. Toch moet men met ver koudheid voorzichtig £zijn en maat regelen nemen voor een volledig herstel, voornamelijk door het lichaam warm te houden. Men kan gebruik maken van warme kleereD, maar zorge ook voor warmte van binnenuit, b.v. een groc of aspirinetablet. Bij neusverkoudheid kan men de zwelling van de slijm- vliezen verzachten door: vochtige lucht in te ademen, waaraan men ooral 's nachts behoefte heeft. Hiertoe kan men een keteltje water laten stoomen. Verder kan men gebruik maken van menthol, nl. eenige druppeltjes mentholspiritus op heet water druppelen en hier boven ademen of wat menthol parafine opsnuiven, wat een laogere inwerking heeft. Bij hoest, die langer dan een paar dagen aanhoudt, moet men een dok ter raadplegen. Omdat voorkomen nog altijd beier is dan genezen, zullen we ook eens nagaan, hoe we ons tegen verkoud he'd kunnen beschutten. Men ver- mijde zooveel mogelijk contact met lijders aan verkoudheid. Het is aan te raden gebruikte zakdoeken uit te koken voor het wasschen of men neme papleren zakdoeken, die na gebruik vernietigd kunnen worden, Voorts een doelmatige wollen Hee ding en vooral goed beschuttend tegen regen. Natte schoenen en ook kleeren moet men zoo vlug als het kan voor droge verwisselen. Koude wasschingen maken het lichaam méér gehard en minder vat baar voor temperatuur schommelin gen hiermee is meteen het andere uiterste en de verouderde opvatting aangeroerd, om tegen verkoudheid het lichaam dik in te bakeren en tegen het minste tochtje te behoeden, zoodat zelfs de noodige ventilatie van de vertrekken achterwege bleef. Maat gelukkig wordt het inhygië- nische van den maatregel meer en meer ingezien. Recht op menscliwaardig bestaan Volgens onze katholieke leer heb ben alle mensch recht op een mensch waardig bestaan. Maar zoo vroeg een inzender in „De Kandelaar'" waar blijft de werklooze dan, die bulten eigen schuld zonder werk en te weinig ooi om met z'n die bestaan tej De redactie woordt als Ontegenzegi de plicht van! heid en liefde, 1 een menschwaj schaffen. Dat over he5e weldige rampV- woedt, ik.behf» ken, niet aan aan de meoscfjci Maar de sla holpen wordei mogelijk. Dat I Dat aan diefclt vermogen volf tot mijn spijt Van overig veel gedaan:" Ook door f Maar als enorme somd worden bestd maak, wat eej aan ergernisvj wordt uitgegj toch wel kort schieten óf-e liefde. En dat maalde uitejst moeilijk^ te blijven. Wee den £i

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6