IjAlFÓMft! Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. WACfONClfr! mmmt Aan DEKEN THIELEN bij zijn 40=jarig Priesterfeest. Bertels' Opfokvoeder ÏYOORDEEUQST/ j manufacture! Landbouw. Veraart's pleidooi voor eenheid. Binnenland. Gemeenteraad Maashees c.a. Provinciaal Nieuws Zaterdag 30 Maart 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 13 MANUFACTURE i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS J BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVbRlENTIuN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/i cl. bij abonnement lagere tarieven. TJitgaye yan FIRMA VAN DEN MDNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Blij wordt vandaag door U herdacht De grote stond thans veertig jaar Waarop G'ontvingt de priestermacht: Het Offer voort te zetten van Calvaar, Dat Jezus-Christus had gebracht, Aan 't bloedig Kruishout stervend daar. U, die zich steeds bij dag en nacht Met Jezus, den Hoofd-Offeraar, Blij offerde in zielekracht Voor Venray's kudde in gevaar, Wordt voor die offers dank gebracht, Tot Jezus biddend op 't Altaar Megen, 30—III—"35 P- fr- CONSTANTIUS O.F.M. Zouden geen loonsverhoogingen noodzakelijk blijken Zulke moeilijke kwesties lost men niet in een geanimeerde ledenverga dering van een belangenvereniging op. Dat eendracht macht maakt, weet elk weldenkend mensch. Dat scheur makers het tot niets brengen, weet ook elkeen. Dat scheurmakers zeker niet onder de democraten moesten voorkomen, moest ook elk democraat weien. Want hoe meer scheurmakers en dientengevolge snipperpartijtjes er komen, des te meer komt de demo cratle in het gedrang. Uit de gulle leuze „Eendracht maakt macht" hebben wij, Neerlands katholieken, ook leeriag weten te trekken. Door onze eenheid, die Dr. Schaepman ons bracht, kregen wij in ons land na veel jaren werken en streven onze plaats onder de zon. Deze plaats wordt ons door veel andersdenkenden benijdt en is alleen met eeuheid te behouden. Onze eenheid was ook het ideaal van Prof. J. Veraart in 1929 toen hij schreef „De staatkundige geschiede nis van Nederland bracht de Katholieken bijeen. De eenheid die ontstond, gaat uit boven alle concrete vraagstukken. Hier heeft men het recht vaneen unio mystica (mystieke eenheid) te spreken." Die eenheid is sedert het sterker wordend ongeloof en anti-papisme minstens zoo noodzakelijk als in die dagen van Dr. Schaepman. Vanaf Domlné Kersten, Lingbeek tot Loge en Communisme is gevaar voor ons Katholicisme te duchten. Dit zag Prof. J. Veraart ook in 1929 in en hij schreef toen„Er moet in dit verband op worden ge wezen dat de redenen om de staat kundig-organisatorische eenheid der katholieken in de R.K. Staatspartij te bewareD, ook al werdeD er groote fouten gemaakt in de leiding, de laatste jaren nog zijn toegenomen. Daar is het merkwaardig teeken van het veldwinnende anti-papisme. Daar is ook de ontaarding in anti christe- lijken zin van ons openhaar leven. Daar is bovendien het zeer reëele gevaar voor de ontwrichting van onze wetgeving in onchristelijken zin." Er is nog iets anders waarop de aandacht gevestigd moet worden. Bij welke partijformatie ook is verschil van meening mogelijk. Dit was ook de meening van Prof. J. Veraart in 1929 toen hij schreef „Dat bijeenblijven beteekent niet dat wij een partij zouden bezitten waarin wij het ooit allen eens worden. Zulk een partij Is onbestaanbaar." Dit was in 1929 goed gezieD. Binnen een gezond partijverband moet, met behoud van onze eenheid inzake beginselaangelegenheden, ver schil van inzicht ten opzichte van politieke of sociaal-economische kwesties mogelijk zijn. Dit behoeft en mag niet tot afscheiding en ver brokkeling leiden. Van dit soort diesidentisme moest Veraart in 1929 ook niets hebben, want toen schreef hij „Men blijve ons dan vooral van het lijf met het verhaal, dat de vor ming van een R.K. Volkspartij of N.K.P. noodig 2ou zijn om groote troepen van het socialisme of liber alisme af te houden. De groepen, die zich onmachtig achten in samen werking met het geheele R.K. volk van hoog tot laag, Katholieke staat kunde te voeren, mogen gerust heen gaaD naar liberalisme en socialisme: zij staan al op het standpunt van den klassenstrijd". Hoe Prof. J. Veraart over Mr. Arts, den secretaris der K D.P. denkt uitte hij Id 1929 in de volgende woorden; „Een man zonder eenlge verdien ste in ons openbaar leven, van wiens capaciteiten nooits iets bleek, meen de niet slechts recht te hebben op een Kamerzetel, maar ontzag zich bovendien niet voor het bereiken daarvan een scheiding teweeg te brengen, waarvoor hij de laatst ge roepene was." Ziehier hoe de leider der Kath. Dem. Partij over scheurmakers denkt en de partij waarbij bij tenslotte zelf is beland 1 Van deze scheurmakers moet geen enkel weldenkend katholiek heil verwachten 1 Het Zuiderzeefonds, dat van de week in de Tweede Kamer aan de orde was en aanlei ding werd tot het eerste parlemen taire optreden van den nieuwen minister van Waterstaat, Jhr. van Lidt de Jeude, heeft heel veel critiek doen loskomen op het regeerings- besluit tot stopzetting van de voor bereidende werkzaamheden van drooglegging van den N.O -polder. Dit besluit is gemotiveerd met de algemeene bezuinigingsnoodzaak, maar de Kamer vond de regeering incon sequent. Vele leden herinnerden de regeering aan de door het kabinet voorgestane plannen tot werkver ruiming. waartoe zelfs een 60-mil- lioenen-foDds is gevormd. In strijd met die plannen zou het zijn, wan neer een zoo voor de hand liggend object van arbeid werd verwaarloosd. Men zag tactiek en politiek in het regeeringsbesluit en verdacht er de regeering van, dat ze aldus druk op de Kamer wilde uitoefenen om straks het groote bezuinigingsplan te aan vaarden. immers, zoo redeneert de regeering, eerst als het financieel evenwicht is verzekerd, kan aan een voorzichtigen voortgang met de drooglegging van de Zuiderzee worden gedacht. Op algemeen aan drang uit de Kamer heeft minister van Lidt de Jeude nochtans moeten beloven, dat met de drooglegging van den N.O.-polder zoo spoedig mogelijk zal worden aangevangen. Het zoude inderdaad ook zonde zijn, als niet iedere mogelijkheid tot het verkrijgen of behoud van arbeids gelegenheid werd aangegrepen, want de normale arbeidsmarkt schijnt zich niet spoedig te zullen herstellen. Nederland houdt uitverkoop van een groot deel der middelen, welker exploitatie onze vroegere welvaart uitmaakte. We doelen hier speciaal op onze handelsvloot, welke geleidelijk naar het buitenland, in de laatste weken in het bijzonder naar Rusland, wordt verkocht. Dat is een triest teeken van het weinige ver trouwen, dat onze groote zakenlui in een spoedige herleving van ons zeevaartverkeer hebben. Of dit ver kwanselen van onze haodelsvloot tenslotte echter wel verstandig zal blijken, is een vraag, welke door velen wordt gesteld en door meer deren ontkennend wordt beantwoord. Onze zakenlieden verliezen nu en dan wel eens hun gezonde inzicht door alle tegenslagen. Dat bewezen deze week de Hillegomsche bollen- kweekers, die tegen het advies van hun bestuur in, een motie aannamen, waarin van de regeering devaluatie verlangd werd als middel om de export te stimuleeren. Alsof deze brave lieden de gevolgen zouden kunöen over- zien van wat ze vragen 1 Wie kan zeggen, als met devaluatie wordt begooneD, tot welk peil deze zal moeten gaan Zouden niet aanstonds tegenmaatregelen worden genomen, als verscherpte contingenteeiingen op 26 Maart 1935. Na opening der vergadering door den Voorzitter met oen chr. groet legt het nieuwbenoemde lid F. J. Bonants de in art. 45 der gemeente wet omschreven eeden af in handen van den Voorzitter. Deze feliciteert daarna het nieuwe raadslid en heet hem welkom in hun midden. Het lid Bonants dankt den Voor zitter en zegt, dat bij alles zal doen om het gemeentebelang te bevorderen. Na 'goedkeuring der notulen is aan de orde: 1. Ingekomen stukken: Mededeeling wordt gedaan, dat de raadsbesluiten der vorige vergadering tot verkoop van grond aan Peeters, Cornelissen, Drabbels en Kerkhof zijn goedgekeurd, alsmede 't besluit tot verhuring der woning onder het Raadhuis. 2. Wijziging oegrooting 1934 en 1935. Voorgelezen wordt een schrijven van Ged. Stalen aangaande de be grooting 1934, waarbij gevoegd het accountantsrapport B. en W. wor den gemachtigd de noodlge wijzi gingen in de begrooting 1934 aan te brengen. Het onderzoek dezer be- grootiDg heeft tot de conclusie geleid dat voor 1934 geen rijksvoorschot zal behoeven te worden verleend. De wijziging der begrooting 1935 waartoe in de vorige vergadering reeds is besloten, werd in verband met het onderhavige schrijven van Ged. Staten niet ter goedkeuring ingezonden, omdat het accountants rapport ook van toepassing wordt verklaard, voor zooveel nopdig, op de begrooting 1935. Dit komt voor de begrooting 1935 in hoofdzaak hierop neer, dat wordt aangedrongen op een verhooging tot f 5 voor losioopende en f 2.50 voor vastliggende, honden nu f 3 en f 2 De Raad is van oordeel, dat de opbrengst evenwel niet belangrijk zal stijgen. Besloten wordt de hondenbelas ting te verhoogen zooals voorgesteld. 3. Verpachting grond. Op voorstel van B. en W. wordt aan A. Nabuurs 4.78 h. weiland te verpachten voor een jaar tegen f 32.50 per h. De Voorzitter deelt mede, dat J. Bouten te Maashees afstand gedaan heeft van enkele perceeltjes grond, ongeveer 1.60 h. Deze waren voor 40 jaren verpacht, eindigende in 1942 tegen een pacht van f 11.55. Bouten kan deze grond zelf niet bewerken. B: en W. achten het billijk, dat Bouten een vergoeding krijgt van de gemeente, omdat de grond thaDS meer zal opbrengen. De Raad is in principe hiermee eens. Het bedrag der vergoeding zal worden vastgesteld bij de verpach ting van dezen grond. De Voorzitter zegt, dat Dr An deregg te Boxmeer gevraagd heeft om een stukje grond te koopen in OverlooD, nabij zijn onlangs gekocht boerderijtje. B. en W. zijn van oordeel, dat dit perceeltje niet kan worden ver kocht, omdat 't geheel tusschen de aDdere gemeente-eigendommen in ligt. De Raad is van hetzelfde ge voelen, zoodat op de aanvrage niet wordt ingegaan. 4. Benoeming leden stembureaux. Tot leden van de stembureaux worden benoemd of herbenoemd: Stemb, 1 Maashees: A. Jans, vz., leden Weth. v.d. Heuvel en Bruysten, plaatsv. leden L. Keuten en F. J Bonants; Stemb. II Overloon: weth. Crooy- mans, voorz., leden M. Jans en A. Fransen, plaatsv. leden H. v. Daal en A. Goumans. Rondvraag, Het lid Bonants zegt dat de straten in Holthees noodig opgemaakt moeten worden en vraagt wat er gebeurt met den grond langs de beek. De Voorzitter zegt, dat de kwestie der straten te Holthees de aandacht heeft van Burgemeester en Wet houders. Bij een volgend werk- verschaffiogsplan zal getracht worden deze straten als werkverschaffiogs object hieronder te brengen. Wat betreft de grond langs de Vierlingsbeek. zegt de Voorzitter, dat de Heide-Maatschappij in overleg treedt met belanghebbenden om accoord te treffen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. Ballaststoffen niet steeds ballast. Ballaststoffen noemt men die stof fen in de kunstmest, die men niet noodig meent te hebben, maar die toch een groot deel der kunstmest stoffen innemen. Als men om een voorbeeld te ne men chilisalpeter, deze oude en nog altijd befaamde kunstmeststof, koopt, dan doet men dit om de I5i/z per cent stikstof. De rest 84i/s percent is ballast, die men tegen wil en dank wel moet nemen omdat het nu een maal een bestanddeel er van is. Maar de beteekenis dezer ballast stoffen heeft men wel eens te klein geacht. Ze doen wel eens schade, doch ook wel eens goed. Vooral dat laatste heeft men lang vergeten. Zoo bestaat, om bij de zooeven genoemde chili te blijven, de bal laststof daarvan voor een groot deel uit natrium. Deze natrium komt vrij in den bodem als de plant de stikstof op neemt. Onderzoekingen nu wezen uit, dat deze natrium o.a. de zuur- ziekte van de graangewassen geneest wat kalk nog niet eens doet, daar deze wel de zuurziekte kan voor komen, doch moeilijk genezen. Hieruit valt wellicht te verklaren, dat zooveel practische landbouwers voor overbemesting chili wilden. Zelfs toen ze duurder was dan andere stikstofmeststoffen. Hier komt nog bij, dat volgens Ir Maschhaupt de chili door 't natrium het vermogen heeft voor een deel de functies van kali over te nemen als er kaligebrek is en waar deze wel aanwezig is doch moeilijk op neembaar, daar maaktde natrium uit chili deze kali dos en dus op neembaar. Vooral op zware klei is dit het geval. Dit verklaart, zooals we schreven, veel van de vroeger meestal onbe grepen voorliefde die men had voor chili als overbemesting. Ballaststoffen zijn niet steeds waardeloos. Integendeel, ze zijn vaak heel nuttig. VENRAY. 31 Maart 1935. Vrijdag 22 Maart werd door de gemeente Venray aanbesteed, bet leveren en plaatsen van een ijzeren afrastering voor de school HeiJe Inschrijving a!s volgt P. Smits, Schoolstraat f 153. Gebr. Lucassen, Leunen f 135.30 J. v. Cuyk, Castenray f 121. J. Zeegers, Schoolstraat f 114.40 M. Custers, Patersstraat f 102.50 G. Custers, Langstraat f 102.50 J. Janssen, Merselo f 99.— Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Op de Dinsdag gehouden veemarkt was de aanvoer in totaal 282 stuks t.w. Dragend vee 46; Vei vee 28; Gust vee 40; Kalveren 3; Biggen 165. Handelin dragend vee matig, in vet vee levendiger, gust vee even eens matig. Piijzen dragend vee van f 120.— tot f 180.gust vee van f 60.— tot f 110.vet vee 24 tot 28 ct. per pond. Biggen van f 10.— tot f 14.— per stuk. Diefstal van melk. De 22-jarige dienstknecht A. M. S., uit Venray, had in dienst van zijn patroon van P. B. op zeer listige wijze kans gezien zich aan diefstal van karnemelk schuldig te maken. B. had het rijden der melk naar en van de fabriek aangenomen en zija knecht S. voerde deze opdrach ten uit. Bij het terugrijden vulde S. echter een leege tuit, die hij op de kar met de melk, die zich in de kannen van de andere landbouwers bevond, terwijl hij ten slotte de ge stolen melk tegen een behoorlijken prijs aan den man wist te brengen. Ook in deze ging de kruik echter zoo lang te water tot zij brak. Op een goeden morgen einde December trappeerde hoofdagent Janssen ver dachte op heeterdaad, terwijl hij bezig was de melk van de eene kan in de andere te doen verhuizen. Thans was S. niet verschenen en luidde de eisch, nadat de benadeelde landbouwer was gehoord, een maand gevangenisstraf. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Vergunning- houdersbond alhier, werd Kapelaan Theunissen als geestelijk adviseur geïnstalleerd. Tot bestuurslid werd gekozen heer H. Creemers, ter vervanging van den heer M. Michels, welke zich niet meer herkiesbaar stelde. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij U-y leveranaer Bertels' Oliefabrieken N.V. A'darri Met de directie van de bioscoop zal overleg gepleegd worden om het sluiiogsuur dezer inrichting een half te vervroegen. Na den inbraak te Smukt. Dinsdagmiddag stonden voor de Roermondsche Rechtbank terecht een vijftal gedetineerde Helmonders, verdacht van den in den nacht van 6 op 7 December jl. in de R. K. kerk op de Smakt te Venray ge- pleegden inbraak, waarbij aldaar een 40tal flesschen wijn ontvreemd waren. Het had de onderzoekende politie heel wat moeite gekost deze zaak tot klaarheid te brengen. Naast de gemeentepolitie en Kon. Maréchau- see uit Venray had ook de Hei- mondsche gemeentepolitie er in ruime mate toe bijgedragen eenig licht in dezen aanvankelijk zeer duisteren inbraak te krijgen. Thans was echter de zaak zoover gevorderd, dat verdachte C. bekende Hij vertelde aan de rechters en wie het verder hooren wilde, dat zij met hun vijven In den avond van 6 December naar Venray waren ge reden en daar ie de buurt uit een kerk een partij flesschen wijn hadden gestolen. Met hun vijven hadden zij den wijn in de buurt in een bosch ver borgen. Den volgenden dag haddeu zij te samen met zijn echtgenoote de flesschen opgehaald, de buit broederlijk gedeeld en feestelijk op gedronken. De overige verdachten waren het echter met deze bekentenis geenszins eens, want zij vertelden om beurten dat het heelemaal niet waar was, zij waren zelfs niet in Venray geweest. Alleen W. gaf dit laatste toe. maar voegde erbij, buiten te zijn blijven staan. Later echter kwam hij echter op deze verklaring terug. Tieneske S. en Harrie van den B. wilden er verder ook heelemaal niets van weten en gingen nogal heftig te keer. Harrie raakte een keer zelfs bijna met een paar Marechaussees onder de oogen der rechters slaags, en voor straf moest hij eenigen tijd uit de zaal de cel in. Om de geheele zaak tot klaarheid te brengen had de Officier van Jus titie niet minder dan 14 getuigen gedagvaard. Onder hen bevonden zich eenige personen, die verdachten in de om geving van Venray hadden gezien, Verder een politie agent uit Venray die zich met de verdachten in arrest had laten stellen om... eens precies uit te luisteren wat zij zoo al onder elkander vertelden. C. en zijn vriend Harrie van den B. hadden voor namelijk het woord gedaaQ en zoo een en ander van den diefstal ver teld. Zoo had C. verteld, dat de diefstal van den wijn zoo slim niet was, maar omdat die diefstal in een kerk was gepleegd, daar krijgen we minstens een jaar extra voor, was zijn zienswijze. Ook was nog over een lantaarn gesproken, die leidde tot de achterhaliog van een rijwiel diefstal in Overloon, aan welken diefstal ook deze verdachten debet schenen te zijn. Chauffeur D. vertelde hoe hij met het heele stel en de vrouw van C. naar Venray was gereden en daar hadden zij twee zakken gevuld met flesschen opgehaald. Bij de woning van W. en H. van den B. was halt gehouden en alles naar binnen ge dragen. Zelf had bij ook twee fles schen van het edele vocht gekregen. Hij wist natuurlijk heelemaal niet dat deze gestolen konden zijn Een klein incident deed zich voor toen de vrouw van verd. C. als getuige voorkwam en verklaarde bereid te zijn onder eede te verklaren. Het had heel weinig gescheeld of C. en H. van den B. waren haar aangevlogen. Beiden werden echter opgevangen door de krachtige vuisten van twee jonge Marechaussee, die de scheldende woestelingen maar weer naar de cel transporteerden. Nadat vrouw C. haar verklaringen hdd afgelegd en o.m. had verteld hoe de verdachten 's avonds voor den diefstal met hun vijven op stap waren gegaan, mochten G. en van den B. weer binnen komen. Zij bleken wat gekalmeerd. Van den B. verzocht aan de Rechtbank geen acht te slaan op de verklaringen van vrouw C., die verklaarde omdat zij haar man graag kwijt zoude zijn. Nadat verdachte Tieneske S. nog eens uitdrukkelijk had verklaard, dat geen der personen waarmede hij door de politie en den Rechter-Commis- saris was „geconfereerd" hem hadden herkend, en Harrie van den B. Dog eens had betoogd, dat het bewijs tegen hem niet kon zijn geleverd omdat hij niet in Venray was gezien, was het woord aan dsn Officier van Justitie. Volgens Mr. Rieter had hij al deze getuigen gedagvaard, om vast te stellen dat overal waar de wijn was geweest, waar er over gesproken was en waar hij was ontvreemd vijf personen waren geweest, terwijl nergens is gebleken, dat het andere personen, dan deze vijf verdachten waren. Hij achtte het ten laste ge legde dan ook ten opzichte van ieder hunner bewezen en eischte tegen ieder twee jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Paul Tripels was van oordeel, dat het niet juist van den Officier van Justitie was gezien, al deze verdachten, zelfs indien zij schuldig waren, over een kam te scheren. Zoo bracht pl. o.m. in het midden dat verdachte G. van den B. nog nimmer was veroordeeld en 8 jaren bij dezelfde firma tot volle tevredenheid was werkzaam geweest. Inmiddels achtte de verdediger de vele verklaringen der vele getuigen echter nog niet voldoende om een ketting van bewijs rond deze ver dachten te vormen. Pl. verzocht dan ook de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachten, die zich reeds sinds begin December in hechtenis hevinden. Na in Raadkamer te zijn geweest, wees de Rechtbank dit verzoek van de hand, terwijl de uitspraak werd bepaald op 9 April a.s. Schuttersbond „Venray cd Omstreken." Zondag had in café W. Loonen de algemeene jaarvergadering plaats van bovengenoemde Schuttersbond. Tot voorzitter werd gekozen P. Tissen te Bergen. Het eerste bondsconcours zal ge houden worden te Geysteren op 30 Juni en het tweede te Sevenum op 18 Aug. a.s,

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1