jvptmiGsr/ UcfONgp Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Wereldoorlog duurt voort. De N.S.B. op het verkiezingspad. Binnenland. Nu is hef de fijd voor uw Demi-Saison ol Regenjas JOH. JEUKEN-POUWELS ASPIRIN Sprutol. Bij alle Drogisten Schoonmaak Provinciaal Nieuws Zaterdag 23 Maart 1933 Zes en vijftigste Jaargang No 12 1 BLIJKEN TOCH HET EEL EN MAAS i manufacture^ i BLIJKEN J TOCH HET PRIJS DER ADVERT KNTluN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Het geslagen Duitsche leger reorganiseert zich achter de stellingen van Versailles, waar op het tijdelijk terugtrok. De menschheid leeft thans van de bewapening. En sterft er straks aan. De vraag is niet langer, óf maar wanneer de strijd zal beginnen. Terwijl een compacte menigte van 12000 mensche-i haar Führer en rijkskanselier „Heil" wenschte. deed Dr. Goebbels Zaterdag j.l. in het Sportpalast door voorlezing van een proclamatie officieel mededeeling aan het Duitsche volk, dat het haar „eer" had herwonnen en de veiligheid en vrede van het land verzekerd kon achten als gevolg van het regerings besluit om voor goed te breken met het Verdrag van Versailles en... den algemeenen dienstplicht wederom in te voeren. Voorloopig zullen 12 legercorpsen worden georganiseerd, 36 divisies worden gevormd. Mogen we de berichten uit Duitsch- land gelooven en we hebben geen reden om te twijfelen dan is het volk met geestdrift bezield. De massa juicht, zooals ze ruim 20 jaren ge leden juichte, toen de Keizer KoniDg vanaf het balcon van zija Paleis persoonlijk mededeeling deed, dat de oorlog was verklaard. En ongetwijfeld zal eens datzelfde volk weer treuren en weenen, niet ia massa, maar stil voor zich heen, huis aan huis, waar de moeders de tijdin gen ontvingen en straks ontvangen zullen, dat vader op de lijst der vermisten voorkomt of aan den zoon een roemvolle dood was beschoren op het veld van eer. Want vaststaande is, dat door deze officieele herbewapening van Duitschland het opnieuw uitbreken van den strijd veel nader is gekomen. Het oude, anti Duitsche, Etansche wantrouwen is sterk gevoed en zal deswege een geweldige bewapenings wedloop verwekken, welke moet culmineeren in den strijd, ia oorlog! Willen we alles, wat na 1918 is gebeurd, zoo realistisch mogelijk be zien, dan heboen we vast te stellen, dat het geslagen Duitsche leger toen de eenige kans beeft aangegrepen, welke het werd gelaten, n.l. zich terug te trekken op de stellingen van (her Verdrag van] Versailles, waaracüter het zicb heimelijk reorganiseerde, tot het zich nu sterk genoeg achtte om de overwinnaars en de wereld te trotseeren, verklarende, dat het er niet langer aan denkt om zich met de aangegeven stellingen te verge noegen. De oorlog was onderbroken, de aankondiging van de aanstaande her vatting is er. Zóó bezien we de feiten, zonder in een beoordeeling te treden vaa de mérites der internationale politiek, welke mede tot deze feiten aanleiding hebben gegeven. Want toegegeven moet worden, dat het Verdrag van Versailles on- mogelijken dwang heeft opgelegd aan een gcoot en machtig, ook bekwaam volk, dat er nimmer in zal kunnen berusten, dat het voor eeuwig worde geknecht of als een volk van min deren rang blijft bestempeld. Men kau zich voorstelkn, dat in 1918 de behoefte bestond bij de overwinnaars om den vijand, dien ze vier jaren lang zoozeer hadden gevreesd en met 't bloed van millioenen lands- zonen hadden moeten bedwingen, voor goed onschadelijk te maken, meer dan 15 na-oorloysche jaren hadden toch het verstandelijke inzicht geboren kunnen doen worden, dat de vrede op den duur niet door dwang zoude zijn te verzekeren, doch slechts door onderling overleg eu het kweeken en versterken van een geest van verzoening en toenadering. Helaas wilde dit verstandelijke inzicht in Frankrijk niet rijpen. Voor wat de Duitsche regeering thans onderneemt, draagt o.i. Frank rijk dan ook mede schuld. Het eenzijdig verbreken van een overeenkomst, draagt een zoo niet vijandelijk dan toch onvriendelijk karakter en versterkt het oorlogs gevaar. De Fransche regeering en -diplomatie had deze daad wellicht kunnen voorkomen door. geleid door rede en verzoeningsgezindheid, ge leidelijk de banden te ontknoopen, waaraan ia 1918 een machtige tegen stander werd vastgelegd. V Het lijdt o.i. geen twijfal, dat Duitschland herbewapent voor den oorlog en wel om geheel of ten deele te heroveren, wat in de jaren 1914—1918 verloren ging. Het is slechts een voorwendsel, als de Duitsche regeering zich voor haar herbewapeningsbesluit beroept op de uitbreiding van den diensttijd in Frankrijk. Een Duitschland immers, dat zich zou neerleggen bij de geographische schikkingen van Versailles, heeft van de vroegere vijanden niets meer te vreézen. In 1918 hebben de overige Euro- peesche grootmachten van Duitsch land alles gehaald wat ze begeerden, men kan er van op aan, dat ze in haar overwinningslusten niets ver geten hebben. Welnu, wat zou Duitschland dan thansnog te vreezen hebben Het is dan ook niet de vrees, welke tot de herbewapening heeft geleid, maar de hoop en de be geerte om zich te herstellen in gebied en macht. Wij drijven weer rechtstreeks op de hervatting van den wereldoorlog aan. Wij zullen een bewapeningswed loop krijgen te aanschouwen, als de wereld nog nimmer heeft gekend 1 Menschelijke krankzinnigheid zal misschien binnenkort nog eens leiden tot het einde van den crisis, want millioenen en millioenen zullen arbeid gaan vinden en brood bij de onder linge bewapening der volkeren. Totdat we allemaal „sterk" ge noeg zullen wezen om elkaar te vernietigen. Dan zal het einde er zijn van de wereld, althans van onze „bescha ving" 1 Is er reden, zoo zal misschien wel iemand vragen, om het officieele Duitsche bewapenlngsbesluit zóó somber te bezien In stilte immers bewapende Duitschland reeds lang We antwoorden Duitschland's herbewapening was geen geheim meer, maar men kon, ais dat noodig of wenschelijk was, nog even de oogen sluiten voor wal „stil'"' werd ondernomen. Er was tot op heden nog tijd voor praten, tot het sluiten van onderlinge overeenkomsten er was een kans op gezamenlijke, zij het geleidelijke, ontwapening. Die kansen zijn nu verkeken. We zijn den wedloop naar de oorlogshei begonnen en de duivel trapt ons daarbij op de hielen. Verkiezingspropaganda, even oppervlakkig-brutaal als mis leidend. Zij mogen spreken van regeeren „over u, zonder u, tegen u" I Niet tegen den godsdienst Uns eigen front in actie. Koersverandering dringend noodig. Ons overzicht moet ditmaal in het teeken staan van de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De wijze waarop de Nationaal Socialistische Beweging aan deze verkiezing deel neemt, noopt ons, om enkele staaltjes van oppervlakkig brutale en mislei dende beweringen eo daden van deze beweging te signaleeren, die o.m. den kiezer durft voorhouden, dat er thans geregeerd wordt „zon der hem, tegen hem", terwijl juist een N.S.B.-zegen den Nederlander zou berooven van eiken invloed op het bestuur van land en provincie en hem elke controle op de open bare zaak zou ontnemen. De N.S.B. is niet tegen de Ka tholieke Kerk, ja, wanneer de Kerk zich maar door de N.S.B. haar gedragslijn laat voorschrijven Ons eigen Katholiek front in den verkiezingsstrijd ferm in actie, maar in deze streken was een flinkere pak aan geen overbodige weelde. De N.S.B. op 't verkiezingspad. Waaneer wij het wagen, in deze rubriek nog eens te gaan schrijven over de Nationaal Socialistische Beweging, dan beginnen we met een dankwoord aan 't adres van enkele anonieme scribenten uit dat kamp, die ons „in 't belang van ons zelf en onze zaak" aangeraden hebben, om de beweging ^niet te dwars- boomen. De helden, die den moed mis3ea, om hun naam te zetten onder hun ongevraagde adviezen, moeten we teleurstellen; zoolang we in het vrije democratische Nederland nog het groote goed van vrijheid van mee' ningsuiting bezitten, zullen wij dat recht van critiek en waarschuwing dankbaar hanteeren en daarmede het risico aanvaarden, iets te doen in strijd met „het belang van ons zelf en onze zaak." De helden denken zich blijkbaar reeds in de periode, dat zij met „het oude regiem" zullen afrekenen. Eerlijk gezegd, wij hebben nog altijd te veel vertrouwen in het ge zord verstand van onze kiezers, dat we voor de N.S.B.'ers nog geenszins de hoop der afrekening zien gloren, omdat we niet kunnen gelooven, dat ons volk zich laat beetnemen met geschrijf, dat meer op een mop dan op verkiezings-propaganda lijkt. Hoogstaande actie Allereerst enkele opmerkingen over de verkieziogs lectuur van de N.S.B. Dat is wel het onbenulligste, wat we ooit zagen op dit terrein, waar men anders niet meer gewoon is, gauw verbaasd te staan. Deze week kregen we een ver kiezingspamflet in handen, dat uiter lijk en naar inhoud veel geleek op een reclame voor Sanatogen of Silvikrin In dat verheven stuk proza heet het o.m. Gij gevoelt U moedeloos en machteloos. Maar ge behoeft niet moedeloos te zijn, want ge zijt niet machteloos. De politieke partijen regeeren over u, tegen u en zonder u. Lezer, let nu eens op de regeeriog regeert tegen u en zonder u. En dat verwijt een partij, wier streven het is, om de macht te leggen in één hand met uitschakeling van den volksinvloed, met vernietiging van alle recht op meespreken in en critiek en controle op de openbare zaak. Neen, het regeeren „over en zonder u" zou pas begionen, als ge de N.S.B, de macht in handen zoudt gegeven hebben. Als zij de baas werd, dan werden alle andere politiekepartijen verboden, dan werd het recht van vereeni- ging en vergadering opgeheven, dan werd elke persvrijheid ver nietigd... Wat moet de N.S.B. toch een geriogen dunk hebben van het begrips vermogen van de kiezers, dat zij zulk een daverenden onzin als verkiezings- lectuur durft voor te zetten Nog een staaltje van durf van N.S.B. zijde in de verkiezingsactie. In het blad van Mussert „Volk eD Vaderland", wordt aangedrongen op het openbaar maken van de bezuini giDgsplanneo der regeering, vóór de Statenverkiezing. Waarom het blad dat wil Luister even „Het ware vrij wat royaler, indien de Regeering met haar plannen vóór de verkiezingen ruiterlijk voor den dag kwam, zoodat de kiezers niet heelémaal het gevoel krijgen, dat zij er voor spek en boonen bij zitten. De stilzwijgendheid, die thans in acht wordt genomen en die natuurlijk de politieke partijen hoogst aangenaam is, maakt op den kiezer die straks weer op deze partijen mag stemmen, een hoogst onaangenamen indruk.', Nogmaals dat zegt een partij, die alles van bovenaf door een dictator wil laten bedisselen en die alle kiezers altijd en overal „voor spek en boonen" wil laten zitten, erger nog die kiezers en gekozenen ver laagt tot marionetten, die gelijk in Duitschland met armen en beenen slaan en heil roepen, als Herr Dictator aan de koordjes trekt. De N.S.B.-volgelingen en de be werkte kiezers moeten bij zóón lectuur toch wel aan een mop denken. Het is waarlijk een van de beste grappen van 1935 1 Niet tegea den godsdienst Dit is ook een van de beweringen waarmede de N.S.B. vooral onder de geloovigen werktdat ze absoluut niet tegen den godsdienst is. In feite is dat waar, wanneer de beweging er eerlijk bij wilde zeggen wanneer de Kerk maar precies doet en nalaat, wat wij wenschen en voorschrijven I Een staaltje daarvan levert een aanplakbiljet van de N.S.B waarop een preekstoel staat geteekend, waar boven in roode lettersde kansel voor den godsdienst en niet voor de partij. Zoon biljet plakte men in Utrecht b.v. vlak tegenover de R.K. kerk. Dit is natuurlijk gedaan met de opzettelijke bedoeling, dat het de aandacht zal trekken van de kerk bezoekers, bij welke gesuggereerd moet worden, dat de kerk, duide lijkst uitgedrukt, de R. K. Kerk, zich niet met politiek beeft te be moeien, doch zich alleen tot den godsdienst heeft te bepalen. Wat de R. K. Kerk tot taak heeft en wat wel of niet in onze kerk gebouwen behoort te gebeuren, heeft onze geestelijke overheid uit te maken en anderen hebben zich daar* mede niet te bemoeien. Bovenstaand feit, dat wij meenden te moeten signaleeren, demonstreert duidelijk, dat in N.S.B.-kringen daar over anders gedacht wordt en geeft een aanwijzing in welke richting het ook in ons land gaan zal, als de N.S.B. hier aan de macht komt. Het gaat dan denzelfden kant op als in Duitschland, waar de rechten van Kerk en godsdienst op de meest brutale wijze worden miskend door de machthebbers van het Nationaal Socialisme, van welks program dat van de N.S.B. vrijwel een kopie is. Er is in de verkiezingscampagne vanwege de N.S.B. nog veel meer fraais geleverd. Zoo erkent Mussert, dat het bij de Statenverkiezing alleen gaat om een krachtmeting en dat hij aan de candidaten de plaatsen heeft aange wezen. alleen lettend op het belang vaa de N.S.B. Om de belangen, welke de Staten te dienen hebben, gaat het dus niet 1 Het gaat om het aantal zetels en om het belang der beweging. Voor heden zullen wij het hierbij laten. Voor den kiezer is het reeds genoeg stof tot overweging en bezin ning. ONS EIGEN FRONT. Met genoegen vernemen ,wij, dat de katholieken velerwege krachtig aanpakken voor den inzet van den verkiezingsstrijd. Alleen meenen wij, dat ia dit opzicht hier in de streken wel wat meer mocht gebeuren. Ondanks de malaise of mis schien juist door de malaise ont breekt de geestdrift Diet. Men laat zich niet beïnvloeden door de on tevredenheid, waarmee allerlei par tijtjes politieke goocheltoeren ver richten. De ongebreidelde critiek en de valsche leuzen, als zou de Katho lieke Partij niets gedaan hebben, werken averechts voor de toome- looze critici. Onze menschen gaan er, voorgelicht door goede verkie- zingslectuur, pa3 goed door beseffen wat ze eigenlijk aan de Partij te danken hebben en welk een gewel dig goed er verloren zou gaan als roeD«chen met de groote woorden maar zonder eenig houvast iets te zeggen zouden krijgen. Er is waarlijk geen enkele Partij in den lande, die zooveel ook voor de crisisslachtoffers wist te bereiken als juist de Katholieke. Zelfs, als men den strijd alleen vanuit 't ma terieel en persoonlijk belang be schouwt, kunnen we zeggen, dat er zeker geen reden is om te veran- deten en onze Partij af te vallen. Hoeveel te minder dan nog, als we. zooals we moeten, alles bezien van beginselstandpunt. Als er ooit een tijd was, dat de Katholieken één lijn moeten trek ken, dan is het thans, nu men weer van alle zijden tegen het Katholicisme van leer trekt. En vooral ook, nu de chaos van den tijd naar nieuwe ordening dringt, moeten we wel beseffen, dat alleen het Katholicisme in staat is, iets van die ordening terecht te brengen. Quadragesimo Anno wijst hier den weg. Wie dit even overdenkt, behoeft geen verderen aandrang, om krachtig voor de a.s. Statenverkiezingen te ijveren. Geen rumoer, of 't van de K.D.P S.D.A.P. of N.S.B, komt. zal iets tegen het Katholieke front vermogen. DE ZOMERTIJD aldus heeft de regeering ons laten weten, zal dit jaar wederom aanvan gen op den 15 Mei en eindigen op 6 October a.s. Gedurende een reeks van jaren verving zulke officieele mededeeling alle vogels, welke ons vroeger door haar komst de nadering van den zomer plachten te Voorspellen, maar zelfs de regeering zal niet hebben vermoed, dat ze ook dit jaar nog als zomerbode zou moeten fun geeren. In het vorige jaar immers liet ze haar ontwerp tot invoering van den Midden Europeeschen Tijd met vervalling van een specialen zomer tijd in de Tweede Kamer behan delen, met de bedoeling, det deze M.E.T. reeds met den aaavang van het a.s. zomerseizoen der Spoorwe gen geldende zou worden. De Tweede Kamer nam het ont werp aan, zelfs zonder hoofdelijke stemming: Braat vluchtte van den weeromstuit nu er geen tijds kwesties meer zouden zijo tot de N.S.B., waar ze in de gegeven tijds omstandigheden echter ook al weinig heil meer in zijn persoon zagen en er zoude alzoo vrede en rust alom hebben geheerscht, indien niet een groepje menscben allerlei nadeelen I Vraagt hiervoor onze FINEST SCOTTISCH WOOLLEN stoffen. Iets fijnsZulk een jas kunt U de hele zomer door dragen. Zo zacht als fluweel en zo licht als een veer. Juist iets voor U Dames> en Heren-Tailleur Langstraat la Tel. 162 (Het huis met de trapjes) komen bij ons klimaat ge regeld voor; ivuiasL stucU (uzjtpt t het product van vertrouwen. van den M,E.T. waren gaan uit vinden en daarmee de openbare meening niet waren gaan bestoken. De Eerste Kamer zag daarop haar kans nog eens schoon; ze wilde haar bestaansrecht voor de zooveelste maal rechtvaardigen door met de hardnekkigheid van bedaagden tegen te houden, wat anderen in jeugdige onbedachtzaamheid verkeerd hadden gesteld. Kort en goed ia de Eerste Kamer i-s zóóveel oppositie tegen het regeeringsontwerp gerezen, dat de regeering het blijkbaar niet aandurft om er de zaak aan de orde te stellen, overtuigd als ze is, dat de M.E T. zou worden afgestemd door den Senaat. Daardoor zija we voor het ongenblik weer vastgeloopen in onzen Amsterdamschen Tijd, dien we voor de zomerdagen voor een nóg meer specialen tijd vervangen. Een toestand, die tenslotte geen mensch bevredigt. Wie uit sociale overwegingen de invoering van een zomertijd voor staan, geven weinig of niets om een invoeringstijdstip, hetwelk zóó ver in het seizoen is gelegen, dat er geen werkelijke behoefte aan een uur licht méér per dag kan bestaan. Alleen wanneer we nu reeds den zomertijd bezaten, konden degenen, die tot 5 of 6 uur hun werk hebben, nog war genieten van een ontwakende lente buiten. Een zomertijd, ingaande op 15 Mei, is een plaag voor kinderen en boeren. KIESWETSWUZIOÏNG. Even groote moeilijkheden als met de poging tot invoering van den M.E.T. voorspellen we minister de Wilde met het ontwerp tot wijziging van de Kieswet enz., deze week door de Tweede Kamer in behandeling genomen. Zooals men weet, is dit ontwerp gericht tegen de kleine-, de z g éénmanspartijtjes. Natuurlijk Iaden de grootere partijen, die het ontwerp in groote lijnen steunen, de verden king op zich, dat ze op politiek gewin uit zijn. Zulki is dien grooten pattijen deze week dan ook heel duidelijk gezegd door die volksvertegenwoor digers, die van het wet worden van het wet worden van dit ontwerp slechts te vreezen hebben. Toch mag niet worden ontkend, dat ter verdedi ging van de wijziging klemmende redenen zijn aangevoerd. De democratie en het parlementaire stelsel maken zich nergens méér beschaamd dan daar, waar een groote veelheid is van politieke stroomingen, die het zij tusschen haakjes ge zegd over het algemeen haar ontstaan danken aan persoonlijke desillusies. Blijkens de praktijk ten onzent heeft het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging het optreden van kleine partijtjes geprovoceerd, iedereen, die over een beetje per soonlijken aanhang beschikte, in staat stellende om een gooi naar de functie van volksvertegenwoordiger te doen. In 1918 telde onze Tweede Kamer nog slechts 7 partijen, maar toen in dat jaar voor het eerst de verkiezingen naar het stelsel van E.V. waren gehouden, zetelden er plots 16 partijen in dat achtbare bestuurscollege, waarvan er 8 door één afgevaardigde waren vertegen- Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pol woordigd I Bij de laatste Kamerver kiezingen hebben 54 partijen gepro beerd om tenminste 3/4 van één honderdste van het aantal uitge brachte stemmen en daarmee een Kamerzetel te bemachtigen.... Minister de Wilde wenscht deze zeteljacht te beteugelen door het behalen van tenminste 3 pet. der stemmen voor vertegenwoordiging als vereischte stellen ook wil hij f 250.-—, borg laten storten bij de indiening van een candidateolijst, welke gelden verloren gaan, als niet tenminste 1 pet. der stemmen op die lijst worden vereenigd. Vertegen woordigers van belangen-organisaties van overheidspersoneel wil hij uit de vertegenwoordigende lichamen weren. Vele Kamerleden willen wel ia de aangegeven richting met den minister meegaan, doch niet zóó ver, als bij aaogaf. geelt menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. VENRAY. 23 Maart 1935. Aan de R. K. School voor onderwijzers te Venlo slaagde voor Godsdienst-diploma de heeren A. Zwitserlood en Fran^Peters. De geslaagden proficiat. Het bouwen van een woniDg aan 5e Wilhelminastraat alhier, voor rekening van den heer Ant. van Meijel is bij onderhandsche aanbe- stediog opgedragen aan den Heer Verbeek, Hoenderstraat. Gouden Bruiloften. Dinsdag 16 April hoopt het echt paar Ant. Feijen, aan de Kruisstraat alhier hunne 50-jarige Echtvereeni- ging,te herdenken. Wegens den H. Vastentijd wordt dit feest later ge vierd. In de maand April hoopt het echt paar Gerardus Achten en Catharioa Franssen te Oostrum hunne 50 jarige echtvereeniging te herdenken. „Gekruisigd." Op Zondag 31 Maart a.s. zal in zaal „Wilhelmina" door de Jonge Middenstand te Venray worden op gevoerd het Bijbelsch Tooneelspel „Gekruisigd" van F. B. J. Frencken Pr. De titel zegt ons genoeg, dat in dit stuk de lijdensgeschiedenis van O.H. Jezus Christus behandeld wordt: beginnende bij het Hosanna van Palmzondag en eindigende in de negende ure op Calvarië. Wij juichen het initiatief, de moed en durf van de Jonge Middenstand toe, om een dergelijk hoogstaand stuk in studie te nemen en wij zijn er van overtuigd, dat, êa naar de spelers èn naar het publiek veel goeds zal uitgaan op cultureel ge bied. Dat de autoriteiten de heilzame invloed inzagen van 'n dergelijk stuk bewijst wel dat. als uitzondering, in de H. Vastentijd tot opvoering de vergunning gegeven werd. Met dit stuk toont de JoDge Middenstand zich te willen ontwik kelen ook op geestelijk gebied eu dat zij in werkelijkheid trouw willen zija aan hun devies„voor Christus onzen Koning". De generale repetitie zal toegankelijk zijn voor de school kinderen.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1