FEUILLETON. Provinciaal Nieuws liemens De Voorzitter zegt, dat er niets van te zeggen is hoeveel hiervoor noodig zal zijn. Spreker heeft echter geen bezwaar tegen verlaging met f 200. Wordt algemeen goedgevonden. Nog wordt algemeen goedgevonden ook post 293, bijdragen aan ge* meenten in de kosten van scholen voor het Middelbaar Nijverheids' onderwijs, met f 100 te verlagen. Bij post 301. kosten van onderhoud en plaatsing muziekkiosk, stelt de heer Millen verlaging voor met f 100, waarmede de heer van Boven instemt. De Voorzitter wijst er op, dat gerekend is op een nieuwe dakbedekking. De heer van Haren vraagt, of wethouder Odenhoven als deskundige ook kan mededeelen of asbestplaten niet goedkooper zijn. Wethouder Odenhoven meent van wel, doch wijst er op, dat deze platen erg breekbaar zijn. Bij hoofdstuk IX 2, Ondersteuning aan werkloozen, zegt de Voor zitter, dat gisteren avond met de laatste post nog een request is inge komen van de contactcommissie der tewerkgestelden om op het loon een toeslag van 19 pCt. te verstrekken. Na voorlezing van het request merkt de Voorzitter op. dat het niet juist is en ook niet juist kan zijn, dat Maasbree een toeslag geeft. Juist is. dat de afd. Blerick een hoogeren norm heeft dan Maasbree en ook dan Venray. De loonen voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing worden door den Minister vastgesteld naar gelang van de classificatie der gemeenten. Ieder gemeentebestuur met een door het Rijk gesub sidieerde werkverschaffing heeft zich voorts, op straffe van verbeurte der Rijkssubsidie, tegenover den Minister moeten verbinden alle voor de werkverschaffing te geven voorschriften te zullen nakomen. Het geven van toeslag op het loon is dus verboden. Het loon is door den Minister voor Venray bepaald op 22 cent, terwijl alle pogingen van B. en W. om dit weer te brengen op 24 cent, schipbreuk hebben geleden. Dus als wij verhooging of toeslag geven, wordt dat niet goedgekeurd, vraagt de heer van Boven. Neen, zegt de Voorzitter, dat is uitgesloten. Wij hebben ons verbon den om de door het Rijk vastgestelde loonen te geven, en als wij daar van afgaan, stellen wij niet alleen onze geheele subsidie in gevaar, doch ook onze geheele werkverschaffing. Dat is ook heel goed te bëgrljpen, aldus de Voorzitter, want als elke gemeente maar vrij kon verhoogen, waar blijven dan de voorwaarden van het Rijk en waarom dan slechts aan enkelen toeslag gegeven en niet aan iedereen Alles wat wij daarbuiten zouden willen doen is ver boden en wordt dus vernietigd. Het eenige mogelijke is nogmaals met klem bij den Minister aan te dringen op verhooging der normen. De heer van Boven zou dit laatste ten zeerste aanbevelen. De heer Vermeulen stelt voor dit telegrafisch te doen. Dit telegram mag gerust uitvoerig zijn, want het idee, dat Venray een plattelands gemeente is, moet er in Den Haag maar eens uit. De heer Stoot zou het beter vinden, dat de Burgemeester eens een audiëntie bij den Minister aanvroeg. Een schrijven wordt natuurlijk weer voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter acht ook een audiëntie beter in een schrijven kan ook niet alles aangehaald worden. De heer Millen zou er dan tevens op wijzen, dat de arbeiders bij dit loon hier armoede lijden en zou ook den wethouder van arbeiderszijde mee doen gaan. De Voorzitter zegt tegen dit laatste absoluut geen bezwaar te hebben Wethouder Odenhoven hoopt, dat wat er ook g beurt, wij resultaat mogen beieikeD, In Den Haag heeft men inderdaad nog veel te veel het idee dat Venray een plattelandsgemeente is. Spreker vindt het voorts jammer, dat iDtusschen al niet reeds een paar centen toeslag per uur kan worden gegeven. De Voorzitter herhaalt, dat dit niet kan en ook niet mag. Wordt algemeen goedgevonden bij den Minister van Sociale Zaken telegrafisch een audiëntie aan te vragen, om alsnog te trachten ver hooging van loon- en steunnormen te verkrijgen. De heer Millen zou van die gelegenheid ook gebruik maken den Minister te verzoeken de steunregeling in werking te doen treden voor deze gemeente. De Voorzitter zegt, dat dan toch nieuwe argumenten moeten worden aangevoerd en deze zijn er niet, zoo lang alle kóstwinners en gehuwden tewerkgesteld kunnen worden. Bij post 390, belasting op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden, wordt algemeen goedgevonden het uitgetrokken bedrag met f lOOO.— te verhoogen. Bij hoofdstuk XIIl 3 wordt tegelijk de begrooting van den tak van dienst het Gasbedrijf zonder discussie vastgesteld op f 25868.04 in baten en lasten en, voor wat den kapitaaldienst betreft, op f 7920.— in inkomsten en uitgaven. Hierna wordt doorgegaan met de gemeentebegrooting. In verband met de verschillende verlagingen van uitgaafposten en verhoogingen van posten van ontvangt, stellen B. en W. voor, de opcenten op de personeele belasting, thans 50 bedragende, niet, zóoals oorspronkelijk voorgesteld, te brengen op 95, doch op 70. Wij krijgen dan nog een post onvoorzien van f 30260.66. Wat de zuivere gemeen tebelastingen betreft, heffen wij dan nog zelfs iets minder dan vroeger. De heer Vermeulen stelt voor de opcenten te laten op 50 en den post onvoorzien met f 4000.— te verlagen. Wij hebben dan nog f 4000,— meer onvoorzien dan verleden jaar. De Voorzitter zegt, zich hiermede niet re kunnen vereenigen. Zooals reeds in het begin der vergadering gezegd, achten Ged. Staten een post onvoorzien van minstens f 30.000.— noodzakelijk en Spreker is dan ook van oordeel, dat wanneer wij met den post onvoorzien beneden f 30.000.— komen, het lang niet zeker is, dat Ged. Staten de begrooting zullen goedkeuren. Doch ook op de eerste plaats en vooral In het belang der gemeente, en ook in hèt welbegrepen belang der belastingbetalers zelf is het heel wat beter, dat niet in eens een groote sprong gemaakt wordt, hetgeen anders later beslist zal moeten, maar dan in veel erger mate. Met een heffing van 70 opcenten zijn wij in vergelijking met de meeste gemeenten laag. De heer Vermeulen is het met den voorzitter eens, dat de gemeente wel iets minder heft dan vroeger, doch daar tegenover staat, dat het Rijk ook weer meer verlangt, en of men nu door de kat of den kater gebeten wordt, is net eender. De menschen moeten het betalen en als ze hun aanslagbiljet ontvangen drukt het even zwaar of het van de gemeente of van het rijk komt. Het gaat over het eindbedrag en dat wordt toch ontegenzeggelijk hooger als wij 70 opcenten gaan heffen. Spreker blijft er dan ook voor, het aantal te heffen opcenten op de personeele belasting te laten op 50. De Voorzitter herhaalt, dat het beter is geleidelijk omhoog te gaan, en niet met sprongen en meent den Raad hiervoor nadrukkelijk te moeten waarschuwen. Bovendien twijfelt hij er aan, of de begrooting met een post onvoorzien beneden de f 30.000 zal worden goedgekeurd. Spreker deelt dan tevens mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen vrijheid kan vinden de goedkeuring der vastgestelde ver ordening tot wijziging der classificatie der gemeente Venray voor de Personeele Belasting te bevorderen. De overweging van den Minister is alweer, zegt de heer Vermeulen, dat Venray een plattelandsgemeente is. Als wij maar steeds dergelijke kwalificaties blijven goedvinden, komen wij er nooit uit, ook niet voor de werkverschaffing, want daarmede hangen ook de loonen weer samen. Spreker is dan ook nog niet zoo direct voor intrekking van dat besluit. De Voorzitter antwoordt, dat dit besluit niet wordt goedgekeurd, staat als een paal boven water. Dan krijgen wij weer stuiting der be lasting enz. en dit is toch zeker niet in het belang der gemeente en van de belastingbetalers, die nu al klagen, dat de aanslagbiljetten steeds zoo laat komen en dan in 5 maanden moet betaald worden. De heer Vermeulen vindt het advies van Ged. Staten in deze ook allesbehalve. Die heeren hebben ook geen hoogen dunk van Venray en stellen onze gemeente met de allerkleinste gelijk. Spreker heeft voorts eens bij verschillende gemeentebesturen geïnformeerd, hoe hoog daar de post onvoorzien is en leest deze bedragen, alsmede de eindcijfers dei begrooting aldaar voor. Venlo b.v. heeft bij een totaalcijfer aan inkomsten en uitgaven van f 1774986. slechts een post onvoorzien van f 20.708, terwijl hier f 30.000 verlangd wordt. Dat zijn allemaal gemeenten, die niet met een dusdanig batig saldo beginnen als wij, antwoordt de Voorzitter. Begonnen wij hier zonder batig saldo, dan was hier ook een post onvoorzien van f 5000 voldoende. De heer Vermeulen zegt overtuigd te zijn, dat Ged. Staten genoegen zullen nemen met een post onvoorzien van f 26.000 en stelt dan ook voor het aantal opcenten op de Personeele Belatting te laten op 50. De heeren Millen en van Boven steunen dit voorstel. De Voorzitter stelt dan eerst voor het besluit tot nieuwe classificatie der gemeente voor de Personeele Belasting in te trekken, want als dat gehandhaafd blijft, moeten de opcenten nog meer omhoog. Wordt algemeen goedgevonden. Wethouder Odenhoven zegt. met genoegen de behandeling der be- grooting te hebben meegemaakt. Al leek het er ic den beginne niet op, toch is het heel gemoedelijk gegaan en zal z. i. ook de Voorzitter dit wel met hem eens zijn. Hij steunt tenslotte het voorstel Vermeulen en hoopt, dat deze begrooting ook de goedkeuring van Ged. Staten zal kunnen wegdragen. In stemming grbracht wordt het voorstel met 14 tegen 1 stem aan genomen. Tegen stemde Wethouder Pubben. Nog wordt algemeen goedgevonden het aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting te brengen van 80 op 55, De Gemeentebegrooting wordt hierna in baar geheel vastgesteld, voor wat den gewonen dienst betreft op f 390687.44 inkomsten en uitgaven en voor wat den kapitaaldienst betreft, op f 143541.94 in inkomsten en uitgaven. Alle leden stemden voor. Dan woidt behandeld het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de O.L. School te Venray—-Heijde op te heffen, gebouw en speel plaats aan den openbaren dienst te onttrekken en dit gebouw en speel plaats, ter grootte van circa 13.70 Aren aan het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St Petrus Banden te Venray in eigendom over te dragen, tot oprichting eener R.K. Bijzondere School aldaar. De Voorzitter zegt, dat de Inspecteur L.O. verklaard heeft tegen deze beschikbaarstelling geen bezwaar te hebben, mits nog enkele verbeterin gen als het maken van een afrastering om de speelplaats, het maken van een oprit van trottoirtegels, ophooging en verharding der speelplaats en aanleg van electriciteit worden aangebracht. De heer Millen zegt te weten, dat verschillende menschen aan de Heijde niet met de omzetting der school zijn ingenomen en liever den ouden toestand bestendigd zagen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren wethouder Odenhoven, Geurts, .van Boven, Arts en Millen. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten aan W. J. Drlessens, hoofd, B. J. A. Drent, onderwijzer en M. M. Vermeulen, onderwijzeres der O. L. School te Heijde, met ingang van den datum, waarop de R.K. Bijzondere School te VenrayHeijde zal worden ge opend, eervol ontslag te verleenen als zoodanig, wegens opheffing hunner betrekking. Na mededeeling door den Voorzitter, dat deze nieuwe verordening, waarvan de heeren een exemplaar is thuis gezonden, practisch geheel overeenkomstig de bestaande is, wordt algemeen goedgevonden de ver ordening betreffende winkelsluiting, wegens het automatisch vervallen der huidige verordening op 15 April a.s., opiieuw vast testellen. Het voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Venray in verband met enkele gemaakte opmerkingen door heeren Gedeputeerde Staten, wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In verband met het hieromtrent van Ged. Staten ingekomen schrijven, wordt hierna algemeen goedgevonden het besluit van den Gemeenteraad van 29 November 1934 tot het doen uitoefenen van het recht van beroep inzake de Omzetbelasting in te trekken en een nieuw besluit inzake de uitoefening van het beroepsrecht Omzetbelasting door B. en W. vast te stellen. De Voorzitter deelt tevens mede, dat het door burgemeester en weth. tegen de aanvankelijk vastgestelde heffing ingesteld bezwaar succes heeft gehad en de Omzetbelasting, aanvankelijk groot f 462.24, is verlaagd met f 154.08. Dan is aan de orde Vaststelling der voorloopige vergoedingen der bijzondere lagere scholen overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920. Op voorstel van B. en W. worden de voorschotbedragen naar even redigheid van het aantal leerlingen als volgtJongensschool Venray Kom f 2114.67Meisjesscholen A. en B. van Jerusalem f 2203.15 School St. Josephsgesticht f 591.71; School Oostrum f 526.45 School Castenray f 510.97 Jongensschool Olrlo f 367.19 Meisjesschool Olrlo f 371.61 School Veulen f 353.92 School Ysselsteyn f 551.89 Jongensschool Leunen f 340.64 Meisjesschool Leunen f 342.86 School Merselo f 491.06. Nog is aan de orde Voorstel vae B. en W. tot het doen maken van nieuwe leggers en kaarten voor de waterlossingen A. en B die op de leggers der waterlossingen staan en daarop alsnog zullen moeten worden gebracht. De Voorzitter zegt, dat hiervoor door de Ned. Heide My een gunstige aanbieding is gedaan. Het Gemeentebestuur ontvangt de kaarten en leggers in duplo, terwijl de ko3ten geraamd worden op f4.50 per K.M. waterlossing. Indien nog een extra, dus een 3de stel kaarten moet wor den gemaakt, geeft dit slechts een verhooging van plus minus f 0.75 per K.M. Wordt algemeen goedgevonden. In verband met het ingekomen schrijven van Ged. Staten inzake het besluit van den Gemeenteraad van 12 October 1934 tot verhooging der jaarwedden der Ambtenaren van Politie als compensatie wegens de verplichte verhoogde pensioensbijdrage, zegt de Voorzitter, dat de heeren hieromtrent een schriftelijk rapport van B, en W. hebben ontvangen. Zooals de heeren gezien hebben, is het voorstel geheel overeenkomstig het verlangen van den Minister, met uitzondering van het maximum salaris, dat f 100 hooger is gesteld. Spreker weet natuurlijk niet of dit besluit zoo zal worden goedgekeurd, maar dan hebben wij althans ge daan, wat we konden. Voorts is de bedoeling het besluit tot compen satie der politie, volgens de verplichte verhoogde pensioenbijdrage in te trekken met ingang van den datum, dat deze nieuwe verordening in werking treedt, De heer Vermeulen zou willen, dat voor de politie ook de dienstjaren bij de militaire politie en mareéhaussée doorgebracht meetelden bij het toekennen der periodieke verhoogingen. De Voorzitter wil hieromtrent gaarne inlichtingen verstrekken in ge heime zitting en schorst mitsdien de openbare vergadering. Na heropening der vergadering wordt het voorstel ven B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. In verband met den zorgelijken toestand der gemeente financiën en de omstandigheid, dat de afdeeling Venray van de R.K. Vereeniging „Het Limburgsche Groene Kruis" reeds een jaarlijksche bijdrage van f775. ontvangt, wordt vervolgens afwijzend beschikt op de aanvraag om subsidie der R.K. Stichting „Gezond Limburg". Nog wordt algemeen goedgevonden de woning, voorheen bewoond door de gemeente-vroedvrouw, welke onbewoonbaar is, te doen af breken en het vrijkomend terrein te verhuren. De heer Arts zegt, dat de lantaarn aan de Heuvelstraat reeds onge veer drie maanden stuk is en op herstel wacht. De Voorzitter zegt, dat deze lantaarn is omgereden en het herstellen, in verband met de schuldvraag, eenigen tijd is blijven liggen. Intusschen zal dit thans met spoed in orde gemaakt worden. De heer Janssen wijst op de diepe goot langs het Henseniusplein en verzoekt deze wat hooger te leggen. De Voorzitter zal doen onderzoeken of in deze wat te verbeteren is. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Oorspronkelijk verhaal van de Noord-Limburgsche grenzen door BERNARD YIELER. 25 In juffrouw van den Bogaert hadden de twee regentessen een waardige al was het dan ook een afgescheiden of doleerende hulp in de uitoefening der armen zorg gevonden. Behalve de Lies- betsvereeniging was er ook nog de Vrouwen-Congregatie, waarvan de Hoogliefvrouw prefecte en vrouw Pasmans penningmeesteres was Als er eb was in de kas der Con gregatie moest de Leegliefvrouw ook daar gewoonlijk bijspringen, maar ze deed het gaarne en zij zelf meende, dat zij er feitelijk het meest toe verplicht was. Juffer Marie-Clothilde bemoeide zich echter beslist niet met de een of andere vereeniging en bedisselde VENRAY, 16 Maart 1935. Verbod laten liggen iepenhout. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat het ingevolge de Boschwet ver boden is van 1 April tot 1 October iepenhout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. Het verbod geldt niet voor geheel ontschorst hout, hout met een door snede kleiner dan 7 c.M., hout dat onder water ligt en hout, waarvan de schors in haar geheel met tim- mermanscarbolineum is bestreken. Venray, 15 Maart 1935. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Verkiezingen 1935. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat ieder kiezer, die in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt in eene andere gemeente in dezelfde provincie aan de stemmiog voor de Provinciale Staten wil deelnemen, uiterlijk 14 dagen voor den dag der stemming (dus vóór 3 April a,s.) in persoon ter secretarie van eene ge meente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen Ambtenaar mededeeling moet doen in welke gemeente hij aan de stem ming wil deeloemen. De kiezer geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze ver kiezingen geldende kiezerslijst voor-1 komt en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aan duiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt eene schriftelijke verklaring opgemaakt, De verklaring wordt door den kiezer en door den Burgemeester of den door deze aangewezen ambteoaar onderteekend. Een afschrift van die verklaring wordt aan den kiezer uitgereikt. Venray 12 Maart 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. JACHTWET. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Economische Zaken is bepaald dat in het geheele rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van kemphanen scholeksters, grutto's, tureluurs, wul pen, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1935. b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoo- pen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 April 1935. c. het zoeken rapen ten verkoop in voorraad hebben, te koop aan bieden, verkoopeD, afleveren of ver voeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersnippen en goudpluvieren NIET is toegestaan. Venray 7 Maart 1935 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Trekhondenwet. Herkeuring van alle trekhonden Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat door hen eene herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal gehouden worden op 27 en 28 Maatt a.s. en wel; Woensdag 27 Maart a.s. des voormiddags 9 uur te Oostrum, beginpunt weg Castenray; des voormiddags 10 uur te Oirlo, pomp bij J. H. Nelissen; des voormiddags 11 uur te Cas tenray, kermisterrein; des namiddags 3 uur te Leunen nabij het transformatoihuisje. Donderdag 28 Maart a.s. des voormiddags 9 uur Dorp, Hen» seniusplein; alles op haar eigen houtje. Zij deed zich altijd voor alsof ze erg liberaal was, terwijl ze gaarne en bij iedere gelegenheid over de kwezels sputterde, maar in stilte zou ze Onzen Lieven Heer van 't kruis gebid hebben. Ze moqueerde zich steeds over de bedisselarijen en het gewichtige air der waardigheidsbekleedsters van de dorpsvereenigingen. lederen dag kwamen er eenige oude vrouwtjes aan de zijdeur van haar tuin om soep en krachtig eten te halen en, als het 's avonds donker werd, sloop juffer Marie-Clothilde alleen of in gezelschap van haar oude meid Barb naar de huisjes en hutjes der armen en behoef- ligen om den nood te lenigen. Maar wat zit ik hier nu te pralen over de regenlessen en matronen we zouden het immers over de jongens en meisjes van Meerhout hebben. Nu nog een klein oogenblikje geduld dan krijgen die ock hun beurt. Onder bidden en zingen was de processie het genade-oord Kevelaer genaderd en er werd nu halt ge houden om de definitieve opstelling te regelen. De kisten werden ge opend, de vaandels ontplooid, de des voormiddags 10 uur Nachti- gaal, Deurnscheweg; des namiddags 2 uur te Merselo, kermisterrein. Honden en karren, welke nog niet gekeurd zijn, kunnen eveneens op bovengenoemde datums ter keuring worden aangeboden. Venray 28 Februari 1935 Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN Zitting Keuringsraad. De zitting van den 31ste Keurings raad voor de lichting 1936 zal alhier, gehouden worden in het St. Antonius- patronaat op 28 Maart a.s. voor de Gemeente Venray en Wanssum. Aan Pater Nielen. De slag, zo lang en bang verwacht, Is eindelijk dan toch gevallen Gij, „Führer" van de Jonge Wacht. Die teder minde Uw jongens allen, Zijt heengegaan naar 't OudeTricht Als offer van Uw priestersplicht... Gij offerdet U bij dag en nacht, Zonder U ooit in iets te sparen, Voor Patronaat en Jonge Wacht, Die g'om Jesus-Hostie wildet scharen. Dat U tot troost gij het staag gebed Van „reine" jongens, door U gered 1' P. fr. Constantius van Eijk, o.f.m. Megen, 12—3'35. Adres Pater Nielen. Ten gevolge van een vergissing werd in ons vorig nummer het adres van Pater Nielen onjuist opgegeven, wat betreft het huisnummer. Het adres is Minderbroederklooster, Tongerschestraat 28 Maastricht Stille Omgang. In den nacht van Zaterdag op Zondag vertrokken vanuit Nijmegen 2400 deelnemers uit Nijmegen en naaste omgeving en talrijke Noord- Limburgers en Noord Brabanders □aar den Stillen Omgang. De hon derden mannen kwamen Zaterdag - avond half elf bijeen in de St. Canisiuskerk te Nijmegen, waar 'n plechtig Lof werd gecelebreerd, Door den Zeereerw. Pater v.d. Ben S.J. werd een begeesterend woord ge sproken. In twee extra-treinen vertrokken de deelnemers naar Amsterdam, waar ze omstreeks half twee aankwamen. Na den omgang werd voor de deel nemers een plechtige H, Mis opge dragen in de St. Willibrord. Het lOjarig bestaan van de ver eeniging ,.De Heilige Stede" zal in April a.s. plechtig gevierd worden met een feestbijeenkomst en een bij - zonderen kerkdijken dienst op „Brakkenstein", waartoe de deputa ties van alle vereenigingen der Heilige Stede" uit de wijde omtrek zullen worden uitgenoodigd. Aan den Stillen Omgacg is door ongeveer 40.000 mannen deelgenomen Tijdens den omgang is een der deelnemers, een 52jarig persoon uit Makkum plotseling doodgebleven. Paardenverzekering van den Landbouwbond. Op 6 Maart hield de paardenver zekering hare jaarlijksche algemeene vergadering. Na opening door den Voorzitter met den christelijken groet en een woord van welkom, werden door den secretaris de notulen der vorige algem. vergadering en het jaarverslag over 1934 voorgelezen, waaraan het volgende wordt ontleend: Onteigend 39 paarden waarvoor de uitgaven bedroegen f 9005.75 en de ontvangsten f 2607,11 Schade alzoo f 6398,64 Aan 21 leden werd voer- geld betaald tot een be drag van f 405.75 Aangegeven werden 83 f 745,42 drachtige paarden voo premie van Schade op dracht, pas De totale uitgi f 11581 04, de ontvang nadeelig saldo f 788.; De voorzitter merk uit het jaarverslag l buitengewoon nadeel weest, terwijl het fc nog in 't geheel niet De commissie vac brengt verslag uit ov« controle van de ad den secretaris, die in was, waarop de voor de den secretaris dech nen, waarmee de stemde. De voorzitter (jlanl van Osch, die thros der comm. van plaats wordt gekozi Osch te Castenray. Daarna komt aan d zienlng van het reg den loop der jaren v heeft ondergaan. In béstuursvergaJe wijzigde reglement I thans artikelsgewijs lezen en besptok; definitief vast te stelle in werking te doen tr Aan elk der leden reglement worden uit| Voorts wordt nog l loop der volgende schatting te houden e te laten betalen met groote schade aan oi den Op voorstel van Pabben, Merselo w evenals vorig jaar, v kerken en rectp een H. Mis te l&"*4i 1 Na nog eenige be: huishoudelijken aard e vraag wordt de v^rga christ. groet gesloten. Een nieuw ziel te Maastri Door het Burgerij is aan den Maastricht uitvoerig omschreven besluit gericht, waa wordt gevraagd tot h een geheel nieuw ziek Het ontwerp is bureau Ed. Cuypers en ir. Swlnkels te Mi De kosten zijn 1.700.000. Ten bel bouw denkt men Kunnen sluiten van f 4 pet. rente of lager Totale schade f 6804,39 Verder werden onteigend 13 veulens waarvoor werd uitgegeven f 680.—' Terugbetaald voor niet dachtige paarden f 65,42 beelden, flambouwen, lantaarns, kussens en insignes voor de bruid jes voor den dag gehaald en, toen alles goed geregeld en nog eens door den pastoor en de broeder- meesters gecontroleerd was, trok de stoet onder de tonen der muziek in plechtige, godsdienstige stem ming tot voor de kapel op het plein van Kevelaer, waar het miraku- leuze beeldje der Heilige Moeder Gods Consolalrix Afflictorum vereerd wordt. Hier knielden allen neder en ieder stortte nu zijn smeekbeden uit voor de Machtige Moedermaagd, de Helpster in allen nood. Daarna werd de processie voort gezet door eenige straten om ten slotte naar de groote kerk te trekken waar de hoogmis zou gezongen worden. Het was nog geen negen uur en toch waren ze reeds bijna vijf uur onderweg geweest. Niettegenstaande den langen vermoeienden tocht waren er toch nog een aantal bedevaartgangers, die nuchter gebleven waren en eerst nu hier tot de H. Tafel naderden. Na de hoogmis gingen vele pelgrims nog bidden naar de kerk in Oud Kevelaer of kaarsen aansteken voor het Mirakuleuze Beeld of in de kaarsenkapelen dan was het onder de hand tijd geworden om den inwendigen mensch te versterken, want 't zou nu wel smaken na den langen, vermoeienden tocht. De Hoogliefvrouw begaf zich in waardige houding met haren »cercle", waarbij zich nu ook Anneke Pasmans aangesloten had, naar de Zilveren Sleutels, waar ze het middagmaal besteld hadden en zoo zocht iedere bedeva'art ganger de herberg of Gastwirtschaft op, waar hij gewoon was bij den jaarlijks wederkeerenden pelgrims tocht zijn intrek te nemen. In den namiddag gingen ze gezamenlijk naar den schoonen openlucht Kruisweg met de indruk wekkende staties, waar zoovele vurige, innige gebeden voor de overledenen opgedragen worden Met deze oefening was hel offlcieele gedeelte der processie voorloopig afgeloopen en kon ieder zijn eigen weg gaan. Er begon reeds eenige beweging te komen tusschen de jonge meisjes, die elkanders gezel schap zochten en evenzoo onder de jonge mannen, die zich ook in groepjes vereenigden, maar eigen lijk een draai zochten om in het Van de trap Zaterdag is tr 1 62 jarige caféhouder nabij het Wilhelrdoaj zijn woning met efti k de trap gevallen I bleef bewustelooi 1 boden geneesheer cc zWare hersenschuddii voorzien van de H.E der Stervenden, is eenigen tijd later ovei Riet- en beemdbiani Zaterdagavond leef rietbrand gewoed lan Aa, op de greas Helmond. De felle wind wakkerde Let aan, zoodat bltuscl was en men de vlami heeft laten uitw^ffkjT Het aanpaSoLé. Het aanpassiDg&nt Msb. verneemt de vo Ministerraad gepasser Met dit „aacpassin bedoeld het bekerde zulniglngsplan, dat gelijk bekend, heïft Men zal zich hïrin bedoeling is, met de stelde maatregelen e; te verkrijgen van niei vijftig millioen gulder vermoedelijken inbou; publiceerde men odan bijzonderheden, zooal gerechtshoven een rij! opheffing van de rljki den keuringsdienst v; gezelschap der jon geraken. Hier en wel basiliskenblikki der oudere vrouven den kant wair stond te treuz^jfc. i en meisjes alsof ze niets dsan Laot schi«ht€ schiehte 1 mompeld Net doehn, as of gt Jao, moehder vai nim de geej ow zoi mit ow mit, diej nie gebruuken. Ad, ow mer goeht. Aid tot groote hilariteit hoorders. De mètres zakte haar lonkende doe matronen, terwijl met Frens Arts Dommelen zachljes meisjes aanwtnd moeders, tantes en ten" met de verder ten" uit het gez waren, gingen d met de meisjes inde stemming e^^ü: totdat Giel altijd een haaiflje in de KondUflfei

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8