TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Adverteert in dit Blad FEUILLETON. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Gemeenteraad van Maashees. De overweldiging van België. Zaterdag 9 Maart 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 10 Trekhondenwet. Herkeuring van alle trekhonden- Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeenekeDnis. dat door heo eene herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal gehouden worden op 27 en 28 Maart a.s. en wel: Woensdag 27 Maart a.s. des voormiddags 9 uur te Oostrum, beginpunt weg Castenray; des voormiddags 10 uur te Oirlo, pomp bij J. H. Nelissen; des voormiddags 11 uur te Cas tenray, kermisterrein; des namiddags 3 uur te Leunen nabij het transformatoihuisje. Donderdag 28 Maart a.s. des voormiddags 9 uur Dorp, Hen- seniusplein; des voormiddags 10 uur Nachti- gaal, Deurnscheweg; des namiddags 2 uur te Merselo, kermisterrein. De honden moeten voldoen aan de volgende elschen: 1. korte, breedde, zware nek, krachtige hals. 2. breede schoft, (deel van den rug tusschen de schouderbladen.) 3. rechte, breede, gespierde rug, korte, rechte, breede lendenen. 4. breed, gespierd kruis, smalle gevulde flanken. 5. breede voorborst. 6. gewelfde diepe borst, gespierde voldoende vastliggende schouder. 7. krachtige gebouwde rechte (voorbeenen). 8 korte, ronde klauwen, niet ge spreide teenen met ronde niet weeke zoolkusseos. 9. goed gebroekt, lange flink ge spierde dij en schenkel, spiongge- wrichten laag bij den grond, goeden stand van de achterbeenen. 10. krachtige gewrichten. Niet goedgekeurd worden de hon den, welke onvolwassen zijn en ver der kreupele aan huidziekte lijdende, gewonde, zichtbaar dragende of zoogende honden. Honden met een geringere schoft- hoogte dan 60 c.M., indien zij vóór de kar gespannen worden, 50 c.M., indien zij onder de kar gespannen worden; honden met een geringere borstbreedte, gemeten tusschen de middelste punten der boegen, dan 14 c.M. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van tenminste 4 c.M. breed te van zacht leder, reikende tot ach ter de voorpooten en met, bij het trekken horizontaal gerichte strangen, verbonden aan een spoorstok, vast gemaakt recht achter de plaats waar de hond loopt, een buikriem van ten minste 4 c.M. breedte en een draag riem, welke voor een hond, voor de kar gespannen ten minste 6 c.M. breed moet zijn, De hondenkar moet voorzien zijn van een of meer doelmatige ligplang- ken voor den hond en van een steeds bruikbaren zindelijken drinkbak en voorts zoodanig zijn ingericht, dat de hond tijdens den rit in onge dwongen houding kan loopen en tijdeDs het stilstaan van de kar in ongedwongen houding kan liggen, zitten en staan. De kar moet voorzien zijn van een of meer steunsels, die voorkomt, dat zij den hond drukt, wanneer deze ligt, zit of staat. Als geleider van een hondenkar mag geen persoon optre den, die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt. Op de kar moeten zijn vermeld de naam van den houder eD die van de gemeente, waatin hij woonplaats heeft. Oorspronkelijk verhaal van de Noord-Limburgsche grenzen door BERNARD YIELER. 24 Denkt er an jonges, dat 't gen gemekkelike proem is, veural nie vur de tinnoren, went hij gut selderjuus hoohg. Denkt er an Grat en geej ok Tienus, da ge me die hooge la der goehd uut- smiet ien de Gloria. Ik geleuf, 't Is 'n siebee, afeng, past er mer goed op 1 Hij nam nog eerst een grooie pruim uit de tabaksdoos en toen begonnen ze aan de Kyrie, waar ze nogal aardig doorheen worstel den. Daarna kwam de Gloria, maar dat was taaier werk, want 't was een vlug tempo en 't ging soms »selderjuus« hoog, tenminste voor aftandsche »dorpslinnooren». Hansen Doerel zweette en zat te dansen op de orgelbank; als hij met zijn kromme beenen over de pedaien spartelde, was het of er een marionet voor het orgel zat, als of die verwrongen beenen door touwtjes bewogen werden. De linkerhand liet even het orgel aan zijn lot over en maakte een animeerende, zwevende bewe ging naar de zangers. Let er nou op jonges, Gra- alsmede het nummer van de inschrij ving een en ander in zwarte letters en cijfers van 8 c.M. hoogte op een wit geverfd bord, hetgeen aan de rechterzijde van de kar, zooveel mo gelijk naar voren bevestigd en steeds zichtbaar moet zijn. De aandacht wordt er nadrukke lijk op gevestigd, dat hond, kar en tuig aan de bovenvermelde eischen moeten voldoen om opnieuw voor goedkeuring in aanmerking te kunnen komen. De vroeger uitgereikte num- merbewijzen moeten worden meege bracht. Honden en karren, welke nog niet gekeurd zijn, kunnen eveneens op bovengenoemde datums ter keuring worden aangeboden. Venray 28 Februari 1935 Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Tegenwoordig alle leden. Er is een vacature (Geurts). Voorzitter is Burgemeester A. Jans. Secretaris L. Keuten. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken Groet en spreekt daarna ongeveer als volgt Mijne heeren. Sedert de laatste vergadering heeft onze raad een ge voelig verlies geleden door het overlijden van den heer J. Geurts. De plaats van waaraf de gemeente belangen 26 jaar lang op een voor treffelijke wijze zijn gediend, staat thans leeg. Gij mijne heeren weet nog beter dan ik wat hij voor de gemeente en de gemeenschap gedaan heeft. Wel kan ik zeggen, dat in den korten tijd dat ik met hem heb mogen samenwerken ondervonden heb, dat hij onze besprekingen hier in de raadzaal niet alleen met groote aandacht, volgde, maar ook met veel vrucht er aan deel nam, waaruit men kan opmaken, dat de gemeentebelan gen hem zeer na aan het hart lagen. En nu heeft de dood aan dit ver dienstelijk leven vrij spoedig een eind gemaakt. In deze Godsbeschik king hebben we te berusten, maar laten wij ons uit dankbaarheid voor zijn werk den plicht opleggen voor zijne zielerust te bidden. Ik twijfel er niet aan of zijn hartelijken omgang en prettige samenwerking zal bij ons steeds in dankbare herionering blijven Hij ruste in vrede. Voor we nu aan onze agenda be ginnen, wensch ik U en de uwen een gelukkig en zalig nieuwjaar. Ik dank u voor de prettige samenwer king en steun, die ik in het afge- loopen jaar van u heb mogen onder vinden. Laat ons hopen, dat die in 1935 moge bestendigd blijven. Dit zal de belangen der gemeente ten goede komen. Moge dan verder Gods onmisbaren zegen op ons werk rusten. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden vastge steld. Aan de orde is I. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd raadslid. Ingekomen is de geloofsbrief met de daarbij behoorende stukken van het in de vacature Jos. Geurts be noemde raadslid F. J. Bonants. De Voorzitter wijst als leden der commissie van onderzoek dezer stuk dus en Tienes, denkt er an, dor kumt ie hij bedoelde de hooge noot alleej, alleej, dor heddum gef um en mep I Goddank, de hooge noot was er uit 1 't Klonk mooi, zoo ongeveer als de laatste gil van een stervend varken. De rest was kinderwerk voor de zangers en 't ging als van een leien dak. Toen de Gloria gedaan was en de priester de epistel zong, sprong Hansen Doerel van de orgelbank en wischte zich met een grooten rooden zakdoek het zweet van het hoofd, terwijl hij in den hoek van 't koor even »van de proem ging speeje*» Dat hew 'm toch mer is fijn wer gelapt, jonges, we kunnen 't toch nog wel, wat zegde geej der van Grat.^— Mer geej mot en rundje geive, as ik ow nie zo angehist haaj, hadde der um nie uutgekrege. Na het evangelie werd van den preekstoel het programma aafge» roepen van de processie naar Ke- velaer, die overmorgen uittrekken zou daarna werd er gebid om goed weer voor den tocht en een voorspoedige reis en behouden thuiskomst af te smeeken. Op den daaropvulgenden Dins dag begaven zich de Meerhoutsche bedevaartgangers, nadat zij heel in de vroegte eerst de H. Mis bijgewoond hadden, zich op het pad, toen de zon nog maar even aan den hemel kwam. Bij het kapelletje van St. Oda in hst bosch werd halt gehouden. Daar waren reeds een aantal pel grims uit de naburige gehuchten ken aan de leden M. jans en H. J. Bruysten. Tijdens het onderzoek wordt de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering zegt het lid Jans, dat de commissie alle stuk ken in orde heeft bevonden en de raad adviseert tot toelating van het raadslid F. J. Bonants. Met algemeeoe stemmen wordt daartoe besloten. II. Ingekomen stukken Voor kennisgeving wordt aange nomen a. goedkeuringsbesluit van Ged. Staten op raadsbesluit tot verkoop van grond aan P. van Lankveld en A. Thoonen wijzigingsbesiuit be grooting 1933 b besluit van Ged. Staten waar bij het presentiegeld der raadsleden overeenkomstig het advies van den raad met ingang van 1 Januari 1935 wordt bepeald op f 2.per lid en per bijgewoonde vergadering. c. besluit van Ged. Staten tot verdaging van hun beslissing omtrent de begrooting 1935 d. idem machtiging tot het doen van uitgaven en bet ontvangen van inkomsten op de begrooting 1935 e. Op het verzoek van de R.K. lagere landbouwschool te St. Antho nis om subsidie over het schooljaar 1934/35 wordt besloten, in verband met de noodlijdendheid der gemeente geen subsidie toe te kennen, omdat alle subsidie's reeds in 1934 zijn ge schrapt. f. Op een verzoek van enkele inwoners uit Holthees om een straat lamp geplaatst te krijgen bij de molen wordt voorloopig afwijzend beschikt. g. C. Bloemen te Overloon recla meert tegen zijn aanslag in het schoolgeld. De Raad besluit tot restitutie voor zoover reclamant recht heeft. h. Ged. Staten hebben aanmer kingen gemaakt op de schoolgeld verordening vastgesteld bij raadsbe sluit van 8 Oct. 1934, in dien zin, dat h i. een aanmerkelijke veihooging van het schoolgeld aanbeveling ver dient. Thans bedraagt het maximum schoolgeld f 13.— per jaar. Dit maximum bedrag zal gebracht moeten worden op ongeveer f 75.— per leerling en per jaar. Bij den Minister is de vraag ge rezen of het met het oog op den flnancieelen toestand der gemeente geen aanbeveling verdient de grens van het inkomen beneden hetwelk geen schoolgeld^ verschuldigd is, -te stellen op een lager bedrag dan f 800.- Weth. Crooymans zegt, dat het voor de menschen erg is, als het schoolgeld verhoogd moet worden, omdat deze heffing vooral de groote gezinnen treft. Dit is niet de plaats om meer belasting te heffen. De Voorzitter is van het zelfde gevoelen alsook de overige leden evenwel is de raad ook van oordeel, dat de verordening zonder verhoo ging niet zal worden goedgekeurd. Als de toestand der gemeentefinancien aanmerkelijk zal zijn verbeterd en de gemeente niet noodlijdend meer is kan ook het schoolgeld weer ver laagd worden. Besloten wordt aan de aanmerkingen van Ged. Staten tegemoet te komen. De grens van het inkomen wordt echter niet lager gesteld dan f 800. i. Ged. Staten hebben enkele aanmerkingen van iedactioneelen aard op de verordening Besmettelijke Ziektegelden." Aan deze aanmerkingen zal worden tegemoet gekomen. verzameld, die zich hier bij de processie zouden aansluiten. Dezelfde pater Franciscaan, die Zondag bij de hoogmis geassis teerd had, las hier eene H. Mis en daarna vervolgde de processie haren weg. Van hier af trok men nu in geordende opstelling verder. Voorop de koster met het kruis en de misdienaars met de lan taarns; dan volgde de harmonie, die nu en dan een langzamen marsch speelde of een Marialied begeleidde. Daar achter kwamen de man nen en dan de vrouwen en raeis jes, achter elkander, een voor een langs iederen kant van den weg. Tusschen de vrouwenrijeD gingen de Lievrouwenmeisjes in licht blauwe kleeren met lange witte tulle sluiers om het hoofd; deze droegen een Mariabeeld op eene fraai gebeeldhouwde baar. De achterhoede werd gevormd door de landauwer en de kaleche van het kasteel, die anders nooit gebruikt werden dan wanneer de adellijke familie te Meerhout op bezoek kwam Die twee rijtuigen waren nu ingenoipen door een »haffel» van kleine bruidjes met bloemenkroon- tjes op de krullende haren, waar voor de kleine stakkerds twee dagen en nachten met papillotten geplaagd waren geweest, maar nu hadden de moeders er ook »wil» van, want de rijtuigen geleken wel op groote bloemenmanden met engelenkopjes er tusschen in geplaatst. Dan volgden nog een paar antieke rijtuigen en karren, waar j. In verband met de aanvragen der schoolbesturen om vergoeding over 1933 en voorschot op de ver goeding 1935, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet zegt de Voorzitter, dat de schoolbesturen een hooger bedrag gevraagd hebben dan het laatste jaar. De Raad besluit de vergoeding voor 1933 te stellen op f 4.46 per leerling en het voor schot 1935 op 80 pCt. van dit be drag. De Raad meent geen hooger bedrag te mogen beschikbaar stellen omdat de gemeente nog noodlijdend is. k. In verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten aan B. en W. wordt besloten met den N.C.B. een contract aan te gaan betreffende destructie van vee en vleesch. De Voorzitter deelt den Raad mede, dat dit de gemeente ongeveer f 106 per jaar kost. 1. De verordening veldwachters is thans weer teruggekomen met de aanmerking van deu Minister, dat een kindertoelage van 5 pCt. per kind vanaf het eerste kind voot den tegenwoordigen functionaris niet meer gegeven mag worden. Aanvaardbaar wordt geacht een kindertoelage van 3 pCt. vanaf het eerste kind, over eenkomstig het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze kindertoelage te bepalen op 3 pCt. vanaf het eerste kind. De verordening zal in dien zin wederom worden gewijzigd. III Ged. Staten hebben enkele aanmerkingen op de begrooting 1935 In verband hiermede wordt besloten: a. Het batig saldo van den dienst 1933 ter reserveering van den ge noten rijks3teun in 1933 ter reser veering van den genoten rijkssteun in 1933 van den gewonen dienst dei begrooting af te voeren; b. Over te gaan tot maximum-verhaal van ziektepremie d.i. de helft der premie tot 1 pCt. van het loon. Aan de overige aanmerkingen van onder geschikten aard wordt tegemoet gekomen. Tevens wordt goedgekeurd een plan voor werkverschaffing, hetwelk omvat verbetering van gemeentewegen en het planten van boomen en heesters, welke door de sierteelt centrale zijn beschikbaar gesteld. IV. Besloten wordt vast te stellen een verordening op de heffing en invordering van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting, nadat de Voorzitter heeft gezegd dat door de instelling van een werkloosheid- subsidiefonds het absolute maximum aantal opcenten door de gemeenten te heffen voortaan 75 bedraagt. V. Verkoop Gemeentegrond. Op voorste! van B. en W. wordt zonder discussie besloten onderhands te verkoopen een perceel grond aan Peeters te Overloon ter grootte van pl.m. 65 A. voor f 1000 en aan Cornelissen ter grootte van 1.33.38 voor f 1000 per H.A. Drabbels te Overloon biedt voor een perceel grond f 800 per H.A. B. en W. worden gemachtigd dit aan hem te verkoopen voor f 900 per H.A. A. Kerkhof te Twist biedt voor een perceel grond in den Twist onder Vierlingsbeek ter grootte van pl.m. 9.80 H.A. f 625 per H.A. Op voorstel van het lid Bruysten wordt besloten te verkoopen voor f 650 per H.A. VI. Verpachting Gemeentegcond. Op voorstel van B. en W. wordt verpacht, voor den tijd van 6 jaar een perceel weiland aan van Keyste- ren en K'aassen voor f 35 per H.A onder ook het Bossche karretje van den Flammertschen hof. Op en in die voertuigen hadden eenige oudere vrouwen en andere personen, die niet meer goed ter been waren, plaats genomen. De groote yoermanskar van Klaas Stender, waarop de kisten met de vaandels en andere attributen van de processie geladen wareD, sloot den stoet. In het Bossche karretje van den Flammertschen hof zal een illus ter gezelschap van drie dorps regentessen, die, alhoewel zij in hare kleederdrachten sterk afwe ken van de typen op de stukken van onze oud-Hollandsche schil ders, toch een waardig motief voor een modern pendant daarvan zouden gevormd hebben. Meer als drie van die matronen zouden er met den besten wil naast den langen Krist, die toch maar heel mager en smal was, geen plaats hebben kunnen vinden in het overigens nog al ruime karretje. Op de achterste bank zat de «Hooglievrouw», daarnaast de »Leeglievrouw«, terwijl op de voorbank naast den koetsier de afgeronde jufier Marie Glothilde van den Bogaart een plaats had gevonden. De spraakmakende gemeente had de naam van de Hooglievrouw gegeven aan de 'echtgenoote van den bovenmeester van den Heu vel ook wel de metres ge noemd en die van de Leeg lievrouw aan de vrouw van den Flammertschen boer nee-Ger trude Verberken de Groenrode. De Hooglievrouw was feitelijk en aan Cornelissen voor f 30 per H.A.; aan A. Hendriks een perceel grond voor 3 jaar tegen f 30 per H.A.. aan Joh. Loonen een perceel grond in pacht geweest bij Wed. van Duynhoven. groot 75 A. voor f 35.50 voor den nog loopende pachttijd; aan P. J. Beckers een perceel grond afkomstig van F. Willems voor f35 per H.A. en een perceel voor f 40 per H.A. voor den loopende pachttijd. Nabuurs en Martens te Twist vragen om weer te mogen inpachten voor f 25 per H.A. De Raad stelt de pacht voor drie jaar vait op f 27.50 per H. VII. Het schoolhuis te Maashees wordt met ingang van 1 Maart as. verhuurd aan J. P. Thoonen voor f 1.50 per jaar. Het raadsbesluit tot verhuur van het schoolhuis te Overloon aan V. Glabbeek wordt ingetrokken. Rondvraag. Het lid Jans maakt hiervan gebruik door den Voorzitter namens zijn mede-raadsleden hartelijk te bedanken voor de woorden bij den aanvang der vergadering tot hen gericht en uit dezelfde wenschen wederkeerlg tot hem en de zijnen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Ingekomen en vertrokken personen van 22 Febr. tot 1 Maart. INGEKOMEN L. Coopmans, dienstbode, Oostrum D 21, van Sambeek. M. P. Geerets, dienstbode, Yssel- steyn I 82, van Boxmeer. G. J Derks, z. b. Merselosche weg 7, van Grave. M. Goumans, z. b. Kerkpad 3, van UJen. W. Janssen en gezin. Spoorweg beambte. Oostrum C 39, van Eist. M. Nelissen, z.b., Oirlo E 23, van Echt. H. Pas, leeraar. Bongerdstraat 3, van Venlo. A. E. Odermath, jeeraar, Bongeru- 3r van Venlo. G. van Sinten, dienstbode, Veltum L 68, van Blerick. A. Voesten. dienstbode, Hoender- straat 21, van Eindhoven. A. H. Jacobs, dienstknecht Mer selo M 110, van Maashees. M. A. Pijpers, dienstbode, Markt straat 3, van Wanssum. J. de Rooy, filiaalchef, Groote Markt 11, van Roermond. G. J. Heydens, dienstbode, Groote Stiaat 2. van Venlo. W. M. Hendriks, dienstknecht, Spurkt B 20. van Maashees. L. J. Rademakers, broeder, Sta tionsweg 32, van Eindhoven. G. M. Carls, verpleegster, St. Annalaan 5, van Roermond. J. G. van der Lijck, naaister, St. Annalaan 5, van Maashees. VERTROKKEN: P. J. Poels en vrouw, z. b. naar Horst, Kranestraat B 30. J. Baltesen, dienstbode, naar Hel mond, Julianalaan 47. A. Swaghoven, dienstbode, naar Bussum, 's Gravenlandsche weg^ 14. J. Verkooyen, verpleegster, naar Tegelen, Schoolstraat 9. M. Dirks, dienstbode, naar Roer mond, Munsterplein 3. M. A. Hendriks, verpleger, naar Oeffeit, Ganzepoel 189. de vrouwelijke ziel en regentes van het dorp. Hare bemoeiingen bepaalden zich echter meer in het bijzonder tot de spiritueele zijde der re- geeringszaken maar dat dan ook met kracht en klem. Haar veto was beslissend, on aantastbaar, onomstootbaar. Als de Hooglievrouw gezegd had; zoo gebeurt het, dan was 't »uul» en 't gebeurde ook zoo. Heel gaarne liet zij echter de leiding der materieele zijde over aan hare roede regen tesse en adjudante »de Leeglievrouw*, Vvat vooral bij de zaken van »Sinte Liezebet» nog al eens op den voorgrond kwam. Er bestond namelijk in Meer hout ook eene St. Elisabeth-ver- eeniging, die zich bezig hield met de zorg voor behoeftige kraam vrouwen en zuigelingen. De inrichting dezer inslelling was verbazend eenvoudig, prak tisch en daadwerkelijk en kan aan menige sndere vereeniging van gelijke strekking ten voor beeld gesteld worden. De Hooglievrouw was presi dente en de Leeglievrouw baas van de penningen; dan waren er nog een stuk of vijf brave boeren vrouwen, die als leden fungeer den. Er werd slechts een vergadering fehouden in het jaar. namelijk in e week die volgde op den jaar- lijkschen omgang of collecte voor de vereeniging. Doordat er geen aanleiding be stond alle weken een of meer uren te vergaderen, om onder gezelligen kout den evenmensch Herinneringen aan de omzwervin gen van een oud-oorlogscorres pondent tusschen de str^dende partyen. HOE HET WAS TOEGEGAAN. Uit de feiten, welke me van beide zijden in Dinant werden medegedeeld en puttende ook uit de verslagen der onderzoekingscommissie, welke de eventueele schending van het Volkenrecht heeft nagegaan, kan ik de verwoesting der stad ais volgt weergeven. Ze had plaats op 21—25 Augustus. Op 15 Augustus had er een hevig gevecht plaats tusschen de Fransche troepen, die op den linker Maas oever waren opgesteld en de uit Oostelijke richting geKomen Duit- sche troepen. Deze laatsten werden verslagen en vervolgd door de Fraoschen, die den stroom over staken. Dien dag had de stad weinig te lijden. Eenige huizen werden ver nield door Duitsche houwitsers, maar dat was zuiver een gevolg van den strijd. De volgende dagen bleef alles rustig. De Franschen hielden de om streken van de stad bezetin de stad zelve vertoonde ze zich slechts sporadisch. Vrijdag 21 Augustus echter, des morgens te circa 9 uur, rukten Duitsche troepen, gekomen van den weg, die naar Ciney leidt, langs de rue St. Jacques de stad binnen. Zonder eenige aanleiding begonnen ze te vuren op de vensters, doodden een huiswaarts keerende werkman, verwondden een anderen burger, die niet spoedig genoeg kon wegkomen en verplichtten dezen om te roepen Leve de Keizer 1" Ze overrompel den de koffiehuizen, eischten dranken op, bedronken zich en vertrokken tenslotte na verscheidene huizen in brand te hebben gestoken en vele deuren te hebben ingeslagen. De doodelijk verschrikte bevolking hield zich schuil, meerendeels in de kelders der woningen. Zaterdag, den 22 Augustus, was alles betrekkelijk rustigalle leven in de stad scheen te hebben opge houden. Een deel der bevolking was de veldea ingevlucht, anderen hielden zich stil in hun woningen. Op Zondag, den 23 Augustus, te half zeven 's morgens, verjoegen de Duitschers, soldaten van het 108e Reg., de geloovigen uit de kerk der Premonstatensen, scheidden de vrou wen van de mannen en 3choten van deze laatsten een vijftigtal overhoop. Tusschen 7 en 9 uur 's morgens werd huis voor huis door de sol daten geplunderd en in brand ge stoken de bewoners werden opge jaagd en zij, die poogden te ont vluchten, werden onmiddellijk gefusilleerd. Toen tegen 9 uur de inwoners van Dinant aldus waren tesamen gedreven, werd de menigte met kolfslagen naar de Place d'Armes aagd, waar ze tot 's avonds 6 uur verzameld werd gehouden. Op 't genoemde uur werden door een troep onder leiding van den kapitein de mannen en de vrouwen en kinderen gescheiden de vrouwen werden opgesteld achter een rij iofanterie; de mannen moesten zich langs een tegenover liggenden muur scharen. Een eerste rij moest op de knieën neerzitten, 'n andere moest zich daarachter staande opstellen. Een sectie soldaten plaatste zich tegenover de mannen..Tevergeefs smeekten de vrouwen genade De leidende officier beval een salvo- vuur... Nóg eens... Er was geen enkel onderzoek ge weest geen schijn van rechtspleging was hier geschied. Slechts enkele mannen zijn aan tot o,-) het hemd uit te kleeden, onder het voorwendsel hemdjes te naaien om de nieuwe wereldbur gers aan te kleeden, had deze vereeniging veel voor op hare zuslervereenigingen in meer ander plaatsen. De behandeling der zaken liep als van een leien dakje. Vrouke Kamps, de vroedvrouw, of liever gezegd »de wies vrouw" want dat is hier in de streek de zeer toepasselijke titel voor dat ambt rapporteerde aan dé Hooglievrouw-presidente als er hier of daar behoefte was, voor of na eene bevalling en deze zond ze dan met haar «fiat" naar de Leeglievrouw, die dan maar moest zorgen, dat de noodige hulp werd verschaft. Menige lap linnen uit haar eigen kast, menig mandje eieren en menige gulden uit de »knip« van vrouw Pasmans vonden op die manier den weg naar de wo ningen der behoeftige kraam vrouwen. Ze moest hei echter stiekem doen, want «den baas was nie vur 't geive»; de lui in Meerhout zeiden van hem: Heej kumpt van Kleef! Dor zien ze meer van den heb als van den geef 1 i Wordt vervolgdi

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7