Boon artik Tuin-, I Landboi (Ti De overweldiging van België. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Landbouw. Advelk MEUBEL A. E. N. B N B. de kust van Noorwegen be reikt hadden. In 15 uur over de Noordzee op haar grootste breedte 1500 kilometer afgelegd. Een soeiheid die op zoo'n afstand met een ballon Dooit meer werd bereikt. Herinneringen aan de omzwervin gen van een oud-oorlogscorres pondent tussclien de strijdende partijen. NAAR DINANT. Tot nog toe was ik de eenige Nederlandsche journalist geweest, die de gebeurtenissen op het oor logsterrein in het Westen, althans aan Duitsche zijde, volgde. Op den 9en September begon ik eeD tocht met een collega van „Het Leven", den heer Arthur Tervooren. We hadden een auto gecharterd en een jongen, kloeken chauffeur tot deelname aan onze avonturen bereid gevonden. Leuven bleek rustig, ofschoon er zich nog verschillende gruwelijke tooneelen afspeelden bij het zoeken naar lijken, die nog in kelders, waarboven de verbrande huizen waren ingestort, lagen opgesloten Voor het eerst zag ik op dezen 9den September de Duitsche marine in België', veel matrozen, zee-officie ren en een admiraal. Deze verschijning van de marine, leverde veel stof tot gissingen; later bleek, dat ze bestemd was om mee te doen aan den aanval op Ant werpen en tot taak had om na de vermeestering van deze vesting de Belgische kust te bezetten. Ook in Brussel troffen we ma trozen aan, maar in de hoofdstad viel overigens slechts weinig ver toon van militaire zijde waar te nemen. De stemming was gedrukt maar „vinnig". De café's werden bijna niet be zocht, maar de Brusselaars vonden gelegenheid te over om van hun patriottische gevoelens te getuigen. Schier uit elke huis wapperde de Belgische vlag Deze demonstratie was op touw gezet op advies van burgemeester Max. Diens krachtige houding had de bewondering van rje stadsbevol king. Brussel had naar het uiterlijk niet van den oorlog geleden; geen huis was beschadigd en ook waren er geen dooden of gewonden gevallen. Aan levensmiddelen was geen gebrek dagelijks werden aanzienlijke voor raden uit Duitschland aangevoerd. Op den weg Brussel—Charleroi troffen we eveneens maar weinig Duitschers aan. Alleen in het stadje Hal lag een bezetting. Op deze ge- heele route was weinig gebrand, maar véél geroofd en geplunderd. Jumet, een voorstad van Charleroi een flinke gemeente met bloeiende industrie, bleek geheel vernietigd. Hier zou de bevolking weer hebben geschoten. Verscheidene inwoners werden gedood. Juist toen we Charleroi, de groot ste stad in het zuidelijke Belgische mijogebied, binnenreden, knapte een der veeren van onze auto, waardoor deze verderen dienst weigerde. Charleroi bleek zwaar gehavend: 165 huizen waren verbrand, vele daarvan stonden op den Boulevard Audent. Tot de verwoeste bouwwerken behoorden ook het Instituut St. Joseph, het klooster van de Naam sche Zusters en het aangrenzende eeuwenoude miraculeuze kapel „St. Marie des Rempartsl" Meer dan 100 burgers waren ge- gefusilleerd; vele lijken van omge komenen lagen ook nog in de kelders. De gemeentebestuurders en de geestelijke autoriteiten waren aanvankelijk als gijzelaars gevangen gezet. Voor hun vrijlating eischten de Duitschers een som van 10 millioen francs, maar na loven en bieden namen ze met anderhalf millioen genoegen, een kapitaal, dat door de verschillende banken der stad werd bijeengebracht. Zooals in Leuven en in andere gemeenten, hebben de Duitschers zich ook in Charleroi aan plunder ingen schuldig gemaakt. In deze stad hebben vele Duitschers zich boven dien hoogst ernstig misdragen tegen over vrouwen en meisjes. Voor de plundering van banken werd een speciaal systeem gekozen. Een bank laten overvallen en leeg- rooven, was blijkbaar te ordinair; daarom werd als regel eea stad of dorp een belasting opgelegd van etrelijke millioenen. Indien de overweldigers daartoe een geschikt motief bij de haod hadden, dan werd die belasting geheven als strafmaatregel en anders heette ze eenvoudig oorlogsbelasting. Bepaald werd, dat die belasting door de banken moest worden op geleverd; de Duitschers zorgden er steeds voor, dat ze het 3 of ddubbel eischten van het kapitaal, dat aan wezig werd verondersteld. Charleroi was den 22sten Augus tus genomen. Op den 21sten, des avonds, was een kleine patrouille de stad binnengekomen. Van deze patrouille ontkwam niemand er lagen n.I. nog Bel gische troepen in de stad maar op den 22sten, des morgens om 7 uur, trok een groote macht Duit schers van verschillende kanten de stad binnen, waarop dadelijk met het stichten van branden het fusil- leeren van een aantal mannen werd begonnen. Op den dag van onze aankomst in de stad heerschte er des avonds groote drukte aan het station, waar verschillende treinen uit de richting Maubeuge aankwamen. Een dier treinen was geheel ge vuld met vele honderden gevangen genomen officieren en manschappen der bezetting van deze Pransche vesting; een andere trein vervoerde uitsluitend gewonde Duitschers; de zwaarst gewonden werden op draag baren gelegd en naar de ziekenhui zen en hospitalen van Charleroi overgebracht. Het station was voor een groot deel met deze oorlogs slachtoffers gevuld. Duitsche officieren vertelden ons, dat Maubeuge direct na de overgave op verschillende punten in brand was gestoken, omdat de burgers..,, enz. De lezer kan zich de rest nu wel denken. Onze Leven-metgezel maakte een paar foto's van het Stationsplein, waar zoovele gewonden op draag baren in de open lucht verzameld lagen en toen werd het tijd, dat we aan logies gingen denken en aan onze kapotte auto 1 Het logies kregen we in een hotel waar Duitsche officieren lagen inge kwartierd. Ze werden secuur bewaakt en beschermd door soldaten, die op de gangen heen en weer liepen. De prompt regelmatige voetstappen dezer schildwachten verhinderden ons natuurlijk om in slaap te komen en daarom stonden we midden in den nacht maar op om te trachten onze auto te repareeren. De schildwachten maakten aanvankelijk bezwaar, maar met goede woorden en dilo Hol landsche sigaren kregen we de soldatenharten mur\*. Met behulp van een halfwas-smid, eec paar zware ijzeren klemmen en schroefbouten, slaagden we er in om de auto weer een beetje in den juisten stand te brengen. Na toen nog een „ontbijt" te hebben genoten van een paar sneedjes kei-hard zwart brood mei koffie zonder melk en suiker er heerschte n.I. een ont stellend gebrek aan levensmiddelen in de stad vertrokken we, des morgens om 6 uur, in de richting Dlnant. Per proclamatie was het verboden om zich verder dan 15 K.M buiten de stad te begeven. Daarom besloten we om de hoofdwegen te mijden en te trachten door binnenwegen, welke zich door het Ardennen gebergte heen slingeren. Dinant te bereiken. Eerst rijden we nog door de voorstad Montigny sur Sambre. welke het lot van Jamet heeft gedeeld en in vlammen is opgegaan. Buiten deze stad rijden we in de richting Chateles, waar we een uit gestrekt slagveld aantreffen duizen den gesneuvelden liggen er begraven. Over een groote oppervlakte be vin den zich talrijke verhoogingen, bestrooid met ongeluschte kalk en met kruisen uit twee ruw houten plankjes getimmerd beplant. Met potlood of krijt vonden we op die kruisen vermeld, hoeveel slachtoffers er onder verzameld lagen Zoo las ik: Hier ruhen 10 Soldaten franz. I.R. 36 gef. 22.8 R I.P. Hier ruhen 23 Soldaten der Deut- schen I.R. 78 und 91. gef. 22 8.14. R.I.P. Hier ruhen 7 Offlz. der Deutschen I.R. gef. 22.8.14 R I.P. Hier ruhen 140 Soldaten franz. I R. 36 gef. 22 8 R.I.P. Zoo waren de opschriften van een viertal kruisen, voor welke ik bleef staan, maar van zulke kruisen zag ik honderden stuks op dit slagveld... Md. (Wordt vervolgd.) De spellingkwestie. Grijpt de Eer&te Hamer in? De spellingkwestie is een slepende ziekte geworden, welke voortvreet, doch waaraan niet veel aandacht meet werd besteed. Totdat een dezer dagen bij gelegenheid van de instal latie der door den minister van onderwijs benoemde commissie voor de samengestelde- en bastaardwoor den in het Nederlandsch, de consul- teerende taaiartsen weer eens aan het krakeelen zijn geslagen, tot leed en vermaak van het belangstellend publiek. Een der leden van de commissie is in Den Haag terecht gekomen in een hotel, gelegen in de Lange Poten en kwam over deze laatste benaming in een geprek met den hotelbediende. Ze geraakten het er beiden over eens, dat ze thans nog wisten, wat met deze Lange Poten indertijd was bedoeld. Poten immers zijn jonge boompjes, pooten zijn de beenen van een dier. Wordt de spelling-Marchant gemeengoed, dan zou een Hagenaar zich licht gechoqueerd kunnen gaan gevoelen om het feit, dat bij in de Lange Poten woont. Het commissielid en de hotel bediende hebben hun wijze hoofden geschud en op pootige wijze de spelling-Marchant afgemaakt. Méér echter dan deze belde te samen zullen kunnen bereiken, zal de Eerste Kamer vermogen te presteeren, die zich ook met de spellings kwestie is gaan bemoeien en wel op een wijze, welke minister Marchant o.i. lichtelijk moet verontrusten. De Eerste Kamer laat zich niet gauw enthousiast stemmen voor iets nieuws. Ze weigerde o.a. om het oude Ver drag met België door een nieuw te vervangen, voorts is ze huiverig ge-' bleken om onzen goeden Amster- damschen tijd voor den Midden- Europeeschen tijd te verkwanselen en op het oogenblik blijkt ze ook geenszins geneigd om de heeren De Vries en Te Winkel uit te leveren aan Marchant. De felle oppositie van de Eerste Kamer wekt de ver wachting, dat de spellingskwestie wederom in 't midden der openbare belangstelling zal worden geplaatst de eerste aanval op de spelling- Marchant zal per motie van afkeuring worden ingezet. Onze persoonlijke sympathiën gaan óók naar D. V. en T. W. uit, nochtans zullen we niet pogen om onze zienswijze in dit artikeltje te verdedigen. Dat er eindelijk éénheid kome in de spelling, achten we van méér belang dan 't antwoord op de vraag, welke spelling de „beste' zou zijn. De spelling-ver warring wordt zoetjes-aan hopeloos. Indien de spelling-Marchant moet worden doorgevoerd, laat men dan tenminste maatregelen nemen, dat ze spoedig algemeen wordt toegepast. In alle officieele stukken van de overheid, in de pers, in publicaties, in officieele- en handelscorresponden ties. Dat zoude te bereiken zijn, indien vooraf het overleg plaats vindt, waarop sommige instanties recht hebben en bij de afkondiging van de spelling-Marchant (voor het onderwijs) werd verzuimd. De jeugd van thans voert een zeer moeilijken strijd om zich een bestaan te veroveren en ze wordt thans bovendien nog gehandicapt door spellings moeilijkheden. Ze leert de spelling-Marchant, maar krijgt thans in het maatschappelijk leven over het algemeen met de spelling van De Vries en Te Winkel te maken. Toevallig hebben we ervaring op gedaan met de moeilijkheden van een jongmensch, die zich na behoor lijke studiën voor de journalistiek geroepen gevoelde. Hij had ver scheidene talen behoorlijk geleerd en beheerschte die grammaticaal uit stekend, maar voor wat het Neder landsch betreft, had hij in de jaren van zijn studie zoodanig gehannest met Kollewijn, Terpstra en tenslotte nog Marchaut, dat hij van De Vries en Te Winkel weinig of niets wist. En deze spelling is niet zoo gemak kelijk aan te leeren. De jongeman faalde dan ook volkomen, toen hij de gelegenheid had bekomen om zijn eerste schreden op het pad der journalistiek te zetten. Wie de spelling van De Vries en Te Winkel beheerscht, kan na eenige uren studie en oefening overgaan op de spelling Marchant, maar wie slechts deze laatste spelling kent en in de practijk des levens waarlijk niet alleen in de journalistiek de oude spelling behoeft kan terug gaan naar de schoolbanken. VENRAY. 23 Februari 1935. VLIEGENDE STORM BOVEN NOORD LIMBURG. Een felle Noord Westerstorm woedde van Zaterdagmiddag tot Zondagmorgen met een zeldzame kracht boven Noord Limburg. Het leek een vliegende storm met zware rukwinden, die nu en dan het idéé gaven van een cycloon. In de latere avonduren ging de orkaanachtige storm nog vergezeld van hevige regenvlagen. De sterkte van den wind was bij tijden zoo hevig, dat men zich speciaal op het vlakke veld, onmogelijk staande kon houden. Op verschillende plaatsen ont wortelden tal van boomen, terwijl het bovengrondsche licht- en telefoon net ernstige schade opliep. Hier er daar was het zelfs totaal weggerukt. De grootste kracht schijnt de storm ontwikkeld te hebben in onze om geving, waar Zaterdagavond tegen elf uur de wind tot een angstwek kende kracht groeide. Ruk- en wervelwinden wisselden elkaar opop houdelijk af en maakten het den menschen vrijwel onmogelijk de huizen te verlaten. Tegen kwart voor elf woedde een ware cycloon. De wind loeide met ontembare kracht. De kracht van den wind werd den Venrayschec toren van de parochie kerk St. Petrus Banden te machtig. Een der vier zij-torens die om den trans staan en 10 tot 12 Meter hoog zijn, werd van zijn plaats losgerukt. In zijn val kwam het gevaarte op het portaaldak terecht en richtte ernstige schade aan het dakwerk en muren aan. Op het kerkplein en op het kerk hof rondom de kerk lag een ruïne van balken, hout en lood van de dakgoot en duizenden leien verspreid. Een twee meter lange ijzeren piek, die een gewicht van tientallen kilo's heeft, is diep in den grond van bet kerkhof gedrongen, waar ook eenige grafzerken zijn vernield. De toren zelf vertoont een gat van 3 M. doorsnede. De daken der Venraysche gestich ten hebben veel geleden. Van de Paterskerk en van het Patersklooster, alsook van het nieuwe ziekenhuis werden honderden pannen afgerukt, terwijl de wind ook aardig had huis gehouden met de telefoonverbindin gen tusschen Venray en de raad- dorpen. Van het Postkantoor waaide het spits om, terwijl de weerhaan naar beneden viel. In de morgenuren waren zoo goed als alle verbindingen gestoord, zoodat de monteurs van de posterijen. Radio-centrale en Stroom verkoop-Mij. des moigens druk werk hadden met het herstellen. Van enkele huizen zijn de daken totaal weggerukt, en van een woning de gevel omgewaaid. In verschillende bosschen zijn tallooze dennenboomen heelemaal uit den grond getrokken. De kerktoren van de Geoade-kapel te Oostrum kon de aanvechting ook niet weerstaan. Hij ontwortelde als 't ware ter hoogte van het. klokken- werk, zwenkte met den wind mee over het dak en viel tenslotte met donderend geraas neer aan de straat zijde. De schade voor het rectoraat loopt in de duizenden guldens. De toren werd ongeveer 48 jaren geleden gebouwd. Ook verschillende woningen in het dorp liepen ernstige schade op aan de daken. Pannen en leien wer den als blaadjes bordpapier opge nomen en door den wind wegge nomen. Daklijsten werden afgerukt en boomen ontworteld. Op een gegeven moment kreeg de wind vat op een kippenkooi. Met inhoud en al werd ze opgenomen en een heel eind verder neergesmakt. De rondvliegende pannen en tak ken veroorzaakten in bijna alle straten verbrijzelde ruiten. Een slapende te Oostrum werd op minder aangename wijze uit zijn rust opgewekt, doordat een losgerukt dakraam op zijn bed terecht kwam. 12i/r-Jarig bestaansfeest Jonge Boeren, Merselo. Donderdag 14 Februari vierde onze JoDge Boerenvereeniging haar 12i/r jarig bestaansfeest. 's Morgens werd door den Geest. Adviseur eene plechtige Hoogmis opgedragen tot dankzegging, waaronder alle leden en vele oud leden ter H. Tafel naderden. 's Avonds opende de Voorzitter, M. van Hoof, de Feestvergadering met den Christelijken groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de besturen van Boerenbond, Boerinnenbond, K.B.J.V. Fanfare „Sr. Oda" en den Zeereerw, Heer Rector, den heer Eissen en Wethouder Pubben. Verder tot den Z.E. Heer Rector Wevers en den heer Dings, leiders der Jonge Boeren in Limburg. Hierna gaf de Fanfare een paar marschen ten gehoore en werd ge zamenlijk het Jonge Boerenlied ge zongen. Vervolgens geeft de Voorzitter het woord aan Wethouder Pubben, die na de veceeniging gefeliciteerd te hebben een korte uiteenzetting gaf over het ontstaan en de verdere ontwikkeling der vereeniging. Dan verkrijgt onze Z.E. Heer Rector het woord. Spreker zegt, dat hij niet als Wethouder Pubben een terugblik kan werpen op het verleden, maar zegt, dat uit het heden hel verleden zich toont. Spreker was er over verheugd, dat de jongens zoo waardig hun feestdag zijn begonnen door het bijwonen der H. Mis en het ontvangen der H. Communie en feliciteert hen dan ook hartelijk. De Voorzitter dankt de beide sprekers voor hunne mooie woorden en geeft het woord aan den Z. E. Heer Rector Wevers, die eene mooie feestrede hield, waarin hij aan de Jonge Boeren nog menige nuttige wenk wist te geven. Hij spoorde de leden aan om steeds op den inge slagen weg voort te gaan, door hun godsdienstkennis te vermeerderen en zoodoende nog betere menschen te worden in de maatschappij. Daarna wordt het Boerenbondslied gezongen en verkrijgt den WelEd. Heer Dings het woord, welke sprak over Organisatie en Taak der Jonge Boeren, waarin zoo duidelijk het Apostolaat voor ons katholiek geloof en de strijd voor onze organisatie naar voren kwam. Dat de beide sprekers zeer in den smaak vielen, bewees wel het dave rend applaus. De Z.E. Heer Rector bedankt de beide sprekers voor hun mooie lezing en hij hoopt hen nog meermalen in Merselo te zien. De Voorzitter sluit zich dan ook gaarne aan bij de woorden van den Z-E. Heer Rector en bedankt namens de leden beide sprekers voor hunne mooie lezingen. De avond werd verder afgewisseld met muziek en zang. De Voorzitter brengt nog een woord van dank aan de Fanfare St. Oda, die zoo goed heeft meegewerkt om deze avond schitterend te doen slagen en sloot de vergadering met den Jonge Boerengroet. OIRLO. Zondag a.s. geeft de fanfare „Ons Genoegen" haar jaar- lijksche winteruitvoering. Met de grootste zorg is een programma samengesteld, dat den toeschouwers zeer zeker een genotvollen avond zal verschaffen. Naast verschillende mooie muzieknummers zal worden opge voerd een oerkomisch kluchtspel in een bedrijf getiteld Schoolmeester Pieterse". Als hoofdnummer zal worden op gevoerd het tooneelspel „Toen de zon opgiDg". Dit diep aangrijpend tooneelspel zal bij een goede ver tolking zeer zeker bij het publiek in den smaak vallen, want geen moeite noch kosten zijn gespaard om alles tot een prachtige opvoering te maken. Ook aan het décor, verlichting en meubileeriDg zijn veel zorg en kosten besteed, zoodat we den bezoekers een prachtige tooneelavond durven voorspellen. Liefhebbers van tooneel mogen derhalve niet verzuimen deze avond bij te wonen. Wij wenschen de fanfare eea succesvolle avond en een overvolle zaal. Diene aog vermeld, dat wegens de uitgebreidheid van het programma precies om 6 uur zal worden begon- PAARDENSPORT. Jaarvergadering van den B P.O.V.L. Enkele dagen geleden werd te Sittard de algemeene jaarvergadering van den Bond van Paardenrennen Organiseerende Vereenlglngen in Limburg (B.P.O.V L.) gehouden. Na het behandelen der ingekomen stuk ken, notulen, jaarverslagen en vast stelling contributie werd de bestuurs verkiezing gehouden. Door het bedanken van den heer P. Coorens te Swalmen, als voorzitter, alsmede periodiek aftreden van den heer Dr. J. van Eys en het uitbreiden van het bestuur tot 4 leden, werd het onder staande bestuur opnieuw samen gesteld VoorzitterDr. J. van Eys te Lutteraue-GeleenSecr -Penn. de heer E. Behle, Heerlen, Oranje Nassaustr. 23 en Commissarissen de heeren Joh. Broechelen te" Gulpen en Vine. Pijls te Venray. Als nieuw lid is tot den Bond toegetreden, de Sportvereeniging „Gulpen Vooruit" te Gulpen. Hierna had plaats het vaststellen der in het jaar 1935 te houden rennen. Aangezien nog niet alle leden, zich voor het geheeie jaar konden vast leggen, werden slechts de volgende rendagen bepaald 22 April te Geleen. 30 Juni te Gulpen, 21 Juli te Venray. De organisatoren van deze rennen zullen er voor zorgen, dat ze voor het publiek, alsmede voor de paarden- eigenaars zoo aantrekkelijk mogelijk worden gemaakt. Paardenliefhebbers kunnen alle ge- wenschte inlichtingen ontvangen, aan het Secretariaat van B P.O.V.L. Omtrent de handicap is overeen gekomen, dat deze op dezelfde wijze zal voortgaan, zooals voor het jaar 1934 was vastgesteld. Herziening regeling jaarwedden burgemeesters en secretarissen. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben kenbaar gemaakt bun besluit tot wijziging met ingang van 1 Jan. 1935 der regeling van de jaarwed den van burgemeesters en secretaris sen. Voor de grootere gemeenten zijn zij als volgt vastgesteld Gemeente Burgem. Secretaris Vaals f 4100 f 3600 Echt f 4100 f 3600 Schaesberg f 4250 f 3650 Tegelen f 4250 f 3650 Venray f 4400 f 3850 Maasbree f 4400 t 3850 Weert f 4600 f 4100 Geleen f 4750 f 4200 Hoensbroek f 4750 f 4200 Sittard f 5100 f 4300 Brunssum f 5100 f 4300 Roermond f 5500 f 4600 Veclo f 5858 f 5000 Kerkrade f 7500 f 5500 Heerlen f 8400 f 5700 Maastricht f 9400 f 6500 MAASHEES. Bij de Zóndag gehouden stemming werden voor de candidatenlijst der Prov. Staten de volgende stemmen uitgebracht. Kipp 86 Ploegmakers 86 Remmen 145 Kirch 47 Peters 82 Poels 34 Lemmens 49v. d. Veo 9 van Daal 8 Arts 9 Hendriks 6 Vlok- hoven 1 v. Grunsven 0Verstraa ten 26. Er werden ingeleverd 196 geldige stembiljetten. Van onwaard 7. OVERLOON. Zondag werd hier de stemming gehouden over de can- dtdaten der Provinciale Staten in den Statenkieskring Grave, De uitslag is als volgt Uitgebracht 406 stemmen ongeldig 10. Kip, Megen, 97. Ploegmakers, Oss 75. Remmen. St. Anthonis 363. Kirch, Uden 266, Peters, Boxmeer 294. Poels, Gassel 36. Lemmens, Vortum 25, terwijl de overige can- didaten ieder enkele stemmen vei* kregen. De Provinciale Statenverkiezingen Volgens offleieuse gegevens is de uitslag der stemming van den Staten kieskring Grave aldus, dat de volg orde zal zijn 1. Joh. Remmen, St. Anthonis 2. Joh. Peters, Boxmeer 3. dr. Joh. Kirch, Uden 4. W. Kipp, Megen 5. Job. Ploegmakers, Oss 6. L. Poels, Gassel 7. W. Verstraeten, Mill 8. P. Hendriks, Wanroy 9. P. Lemmens, Vortum 10. J. v. Daal. Groot Linden 11. C. Arts, Haps 12. J. v. d. Ven, Zeeland 13. J. v. Grinsven, Oss 14. M. v. Vlokhoven, Megen Een slachtoffer van doofheid. Dinsdagmorgen te ongeveer half tien heeft te Gennep een ernstig on geluk plaats gehad. De 23 jarige mej. Th. D., die nogal erg hardhoorig is, is door de Dieseltram van den Maas buurtspoorweg, die uit Nijmegen Gennep binnenreed gegrepen en eeni ge tientallen meters meegesleurd. Het slachtoffer, dat doodelijk ge wond was wetd ter plaatse van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en is op last van dr. Hermans, die de eerste hulp verleende, naar het ziekenhuis overgebracht. Daar is zij kort na aankomst overleden. Boerderjj afgebrand. Te Haps is de boerderij „Het Schaarbroek bewoond door den land bouwer A. Theunissen, tot den grond toe afgebrand. van den veestapel werden 14 runderen en 2 paarden eeD prooi der vlammen. Van den inboedel is niets gered kunnen wor den. De schuur bleef gespaard. WAT ZIJ DOEN In debatten in trein, tram of ver gadering hoort men van socialisiische zijde vaak op sarcastischen toon de vraag stellen: Wat doen kloosterlingen ach ter de tralies, terwijl er zooveel actie Doodig is Wat zij doen Zij bidden en offeren zich op. 'Zij doen wat anderen niet doen Bidden en boeten voor de wereld is een sociale taak, even noodzake lijk als zij vaak minder begrepen en gewaardeerd is. De eerste aller diensten aan de christelijke maatschappij bewezen, is hun bidden, hun veel bidden, hun voortdurend bidden voor al degenen die slecht bidden of heelemaal niet bidden. Daardoor wenden zij Gods toorn af. verlichten zij den zwaren last van 's werelds zonden en herstellen zij het evenwicht tusschen het rijk des hemels en het rijk der aarde. Raadselachtigheden opgelost, Hoe langer men een zaak bestu deert en hoe dieper men op een zaak ingaat hoe meer de vraagstukken, die zich voordoen, opgelost worden. Al is het ook waar, dat er telkeos weer nieuwe moeilijkheden om op heldering vragen. Bij het toenemend kuustmestgebruik stegen wel de oog sten tot groot voordeel van den boer en den tuinder, maar ook vermeer derde het aantal plantenziekten en de kracht waarmede deze optraden. Men ging dit aan het groote gebruik van de kunstmeststoffen wijten. Niet geheel ten onrechte, als men maar niet ver geet, dat het eenzijdig gebruik van deze stoffen de grootste fout was. Men lette namelijk alleen op de behoefte aan stixs tof. fosforzuur, kali en kalk. Maar de laatste werd veel al verwaarloosd, althans niet die aandacht geschonken, die ze wel verdiende, wat in de laatste jaren maar al te duidelijk is gebleken. Dat zij. die geregeld met chili en met slakkenmeel bleven bemesten geen of althans veel minder last van kalkgebrek in bun bodem hebben is ook wel opgevallen. En dat i«J nogal duidelijk, want de eerste ontkalkt de bodem niet, zooals andere stikstof meststoffen in vrij sterke mate soms doen, integendeel chili gaat het ont- kalken van dea bodem door de na trium, die ze bevat, tegen. En wat het slakkenmeel betreft, dat dit zelfs de grootste kalkbron voor den Ne- derlandschen bouwvoor is, is door de laatste onderzoekingen wel heel duidelijk gebleken. En de aanwezige magnesium, die ook in de chili maar vooral in slakkenmeel vookomt ondersteunt nog meer de bodem verbeterende werking in dit opzicht. Maar dat kwalen als chlorose, die bij sommige gewassen voorkomt door magnesiumgebrek kan ontstaan, daar aan dacht men tot voor kort niet, tot ook dit raadsel is opgelost. Het raadsel van de aardappelmoeheid werd ook opgelost: ook hier is het magnesiumgebrek, dat de kwaal in de hand werkt, wat wel blijkt als geregeld chili en slakkenmeel gebruikt werden, want dan komt dit verschijn sel zoo goed als niet voor. Het hartrot bij suiker- en voeder bieten, het afsterven van de' groei- punten van stengel en wortel bij de tomaten en de eigenaardige bladver dikking bij hetzelfde gewas, dat waren eveneens raadselen, 'die nu opgelost zijn, want de wetenschap ontdekte, dat borium (wie lette hier vroeger op al was het maar spo radiscb, aanwezig moest zijn, wl<de men deze kwalen voorkomen. Andere groeistoornissen voorkomt men door te zorgen, dat er wat jodium in den grond aanwezig is. Dat bemesting met chili, waarin deze stoffen, borium en jodium, aanwezig zijn, genoemde kwalen voorkomt is duidelijk. Nu het gebruik van deze vanouds be kende meststof weer toeneemt, zal het optreden dezer kwalen ook wel weer verminderen Ei zullen nog wel meer raadselen waarvoor we staan, opgelost wor den naar we hopen. Ingekomen en vertrokken personen van 8 tot 15 Februari. INGEKOMEN W. E. Classen3, z.b., Oirlo F 39 van Tegelen E. P. Diks, dienstbode. Heuvel straat 13 van Helmond J. H. Greyn en gezin, schoenmaker, Ysselsteyn N lb van Helden J. H. Hendriks, landb., Merselo N 11 van Maashees A. v. Hal, z.b., Overloonscheweg 5a van Boxtel E. Lenssen, dienstbode, Langstraat 50 van Nijmegen J H. C. Peeters en gezin, koper slager, Eindstraat 12 van Meerlo H. J. N. A->- Straat 9 van ffce J. L. Kerkhof, van Beek en Do; J. H. van Dêui scheweg 2 vac C, M. Mfchi Eindstraat 10 va J. Christians, z van Kevelaer J. H. Hermans, weg 2 van Tege M. A. Radetoa tionsweg 32 van Th. v.d. Puttei Beernem Th. Dankbaar, Truijden W. P. de W Gent P. W. Maas Annalaan 5 J A. OostecÖc Arnhem VERTROKKEF M. W. Willet Helmond, Veestr P. L. Baelen Groote Straat Marklb VENLO. Op vereeniging van aanvoer 1.820.001 Groote eieren Kleine eieren Eendeneieren i Ganseieren var ROERMOND Eiermijn van Ma voer 3.600.000 e Kippeneieren Eendeneieren Massief eiki Geschilderde Lei IJzeren Ledikar KINDERL f 6.62, Staaldraad en A OIRSCHOTSCH LOOPREKKEN Kinderstoele: Wiegen f 2.3 Keukentafels RUSTFAUTEU School! Magaziji Karpetten en IC Gordijnen, Ch Japan- en C Ruige .ma Rubber C Kapslol Divan Taf E BedveerenI dubbel gestoomc prima betrouw Kapok, Zeeg Wo'.v Prima 2persoons zwaar gevuld m wolvlokken met Kapok Mat!#^t: Zeegras- en Al Kinderl DEKENS ZUIVER WO Prifaa Gewaï Moltonn< Warme W< Rusto de ideale Waco's Vi overtr Door lagd I naai lagen ver Alle voorkomei OOS' In alle soorU Denk aan Teutonia Oi Batavo Ori zijn de beste, al soorten Mangels Gras- en H voor blijvende v de soorten zuive stellen, op de go Beleeft' Groote

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6