TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Zaterdag 9 Februari 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 6 Vergadering van den Raad te Venray, FEUILLETON. Mattesen Ties de KiesjeskèL op Vrijdag 1 Februari. Voorzitter v.d. Loo, Burgemees ter. Secretaris van Haaren. Tegenwoordig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergade ring met gebed geopend had, stelde hij aan de orde de goedkeuring der notulen der vergaderingen van 29 Nov. en 28 Dec. j.l. De notulen der vergadering van 29 Nov. werden onveranderd goedgekeurd, doch die van 28 Dec. gaven niet juist de be doeling weer van den Heer Millen, die opmerkte, dat hij in die vergade ring gesproken had over de normen der loonen in de werkverschaffing terwijl er in die notulen geschreven isVorststeunregeling. De Voorzitter merkt op, dat in die vergadering de VorststeunregeliDg aan de orde was en dat het dus logisch is, dat men daarover spreekt. Zou er echter bedoeld zijn de nor men der loonen. dan wil hij straks gaarne gelegenheid geven om op deze zaak terug te komen, want ook hij vindt die loonen voor een plaats als Venray te laag Ook Wethouder Odenhoven en de heer Vermeulen vallen den heer Millen bij en dachten ook dat de loonnormen door Millen bedoeld waren. Het kan zeer goed zijn, dat dit door den Spreker bedoeld is, zegt de Voorzitter, maar aan de hand der agenda is dit toch niet logisch en zijn de notulen dus juist. Oveii gens wijst hij er nogmaals op, dat we straks de loonnormen nog kun nen behandelen. Als de heer van Boven zegt, dat hier opzet in het spel is, dan komt de hamer van den Voorzitter met kracht neer en wijst hij zulks ver ontwaardigd terug en zegt, dat elkanders meening hier moet geëer biedigd worden en ieder recht op waardeering van zijn eerlijken arbeid heeft. Op een vraag van den Voorzitter of niemand meer op- of aanmerkin gen heeft op deze notulen en geer. der leden iets zegt, verklaart de Voorzitter de notulen voor goed gekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde 2. Behandeling en vaststelling der Gemeente begrootiog, dienst 1935, en der begrooting van Jen tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. Hij wijst er op. dat aan de wette lijke voorschriften in alle opzichten is voldaan, terwijl het hen genoegen gedaan heeft, dat dit ontwerp be grooting ijverig is bestudeerd door de Raadsleden en ook van bespre king in Comité Generaal door de Heeren een flink gebruik gemaakt is. Het zat hun dan ook wel duidelijk zijn dat het buitengewoon moeilijk is de Gemeente financiëa in orde te houden, vandaar dan ook, dat er voorgesteld is om de opcenten der Personeele Belasting te verhoogen tot 95, dit moet echter zijn 90. We hebben dan een post voor Onvoor ziene Uitgaven van circa f 26000, en een batig saldo van ongeveer f 46000. Dit saldo moet echter bij het opmaken der begrooting op voorschrift van Ged. Staten buiten beschouwing blijven. Daar er in den economischen toestand in het alge meen nog geen lichtpunten door- Oorspronkelijk verhaal van de Noord-Limburgsehe grenzen door BERNARD VIELER. 20 Het mer gêh zurreg vur meej ik bin potloe, dor kunde op an, zei Ties tegen den Kappusboer. De oude boer ging terstond in spannen en reed in volle vaart weg. Toen de dokier gekomen was en na den zieke onderzocht le hebben, een voorloopig verband aanlegde, zei Mattesen Ties tot den Kappusboer: Nou zudde geej hel wel vort mit den dokter en de hullep van de maad aafkunne en doej ik mer wer op huus an Now, hald ow same 1 Jao, goeie morrege en ok wel bedankt vur ow hullep. As ik ow is en plezier kan doen, dan kunde op meej telle. Now nog ens bedankt en goeie morrege. Mattesen Ties ging heel sneu de deur uit. Toen hij buiten stond, waar het nog niet heel licht was en den weg naar de schaapskooi opging, mopperde {hij bij zichzelf: Zo'n verreke, zo'n heest van ennen boer. Wel bedankt, zit ie, en dat was alles. Nog genne drop uut de fles, die bekant nog vol was, hit de smerlap me gepris- breken, ligt het voor de hand, dat het steeds moeilijker worden zal om sluitende begrootingen te krijgen. Ook moeten Ged. Staten er voor waken, dat er steeds meer en meer noodlijdende gemeenten bijkomen, zoodat toezicht van Ged. Staten zeer begrijpelijk is. Ook is onder curateele stelling van een Gemeente ook zeer lastig en hinderlijk voor een goeden gang van zaken, daar de Gemeente dan haar vrijheid van handelen kwijt is en iedere kleinigheid moet vragen. We zullen dus thans overgaan tol de behandeliag der Gemeentebegroo- ting. Alvorens echter dit te doen, vraagt de heer Vermeulen wat heeft de werkverschaffing gekost De Voorzitter zegt, dat dit cijfer nog niet vast staat, daar de vorst steunregeling ook nog berekend moet worden. De heer Vermeulen meent echter, dat op dezen post wel een f 11.000 zal overschieten. Dit is mogelijk, zegt de Voorzitter, doch dit hangt veel af van den toe stand io het heele land. Zeker, meent de heer Vermeulen, maar het zal toch wel meer zijn dan de 7000 naar de schatting van den Voorzitter, daar zit te veel voorzich tigheid in. Voorzichtigheid acht de Voorzitter zeer gewenscht, wil men later niet zuchten onder de gevolgen van op timisme. De heer Millen zag, alvorens tot de behandeling der begrooting over te gaan, liever eerst een ingekomen request om loonsverhooging behan deld. De Voorzitter acht dit niet noodig, daar dit beter bij den betreffenden post behandeld kan worden. Daar niemand het voorstel Millen steunde, klopt de Voorzitter dit punt af, hetgeen de heer Millen doet zuchten Ik begrijp er geen steek van. Overgegaan tot de begrooting opent de heer Vermeulen de rij der Sprekers en zegt, dat hij er zich over verwonderd heeft, dat de salarissen van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger evenhoog als andere jaren zijn uitgetrokken. Zeker, zegt de Voorzitter, maar het mindere is als ontvangst terug geboekt. U vergist u dus. Bovendien kan ik bij deze gelegenheid nog mededeelen, dat er thans is uitge trokken een bedrag van f 200 voor belooning van den Volontair ter Secretarie, die binnenkort 2 jaar hier is werkzaam geweest zonder eenige vergoeding. In verband hiermede merkt de heer Vermeulen op, dat indertijd bij de salarisbepaling van den ambtenaar ter Secretarie, den heer Aerts, niet al diens dienstjaren zijn geteld, waac- op de Voorzitter zegt, dat de salaris regeling voor het Secretarie perso neel nog geen jaar oud is en dat bij die gelegenheid de gronden voor een en ander uitvoerig zijn bespro ken. Het gaat nu toch niet aan om deze regeling zonder meer maar te veranderen. Enfin, zegt de heer Vermeulen, ik ben het er niet mee eens. Hiermede was ook dit punt uit. Het salaris der Wethouders acht de Voorzitter geenzins te hoog, ge zien het meerdere werk dat van deze functionarissen in deze tijden gevraagd wordt. Bij den postSchrijfioonen, merkt de heer Vermeulen op, dat deze is verhoogd van f 300 op f 450. Ja. zegt de Voorz.tter, hier zitten de f 100 toegekende verhoogde schrijfioonen voor den Ontvanger senlierd, zonne ^miegterigge vrek l En dan mugde ik ok nog niks nerrege8 van zegge 1 Nee, Ties, dankbaarheid moet je op den hof van den kappus boer niet zoeken Dat zul je later nog later nog ondervinden 1 't Is gemeen... en nog gen ens ennen drop uut de flescij, die nog bekant vol was... XVIII 't Bevalt Mattesen Ties nogal in Meerhout, üy verkoopt honden in blanco, Sinterklaas had voor Ties niets anders meegebracht dan een dik pak sneeuw, dat met kwistige hand over bei en veen als een fluweelen kleed uitgespreid lag.... Een fluweelen kleed is warm.. als men een fluweelen kleed maar ziet, voelt men reeds als door instinkt iets van de warmte: rnaar Mattesen Ties kon heele dagen na«r het witte fluweelen dons kleed op de vlakte rondom hem heen zitten turen, zonder dat hij iets van eenige warmte bespeur de. Integendeel hij leed erbar- melijk van de kou, want door raam en deur kreeg hij aanhou dend bezoek van de scherpe wind vlagen; die uit het noorden kwa men langs het raam en die uit oosten langs, boven en onder door de deur, terwijl nog andere van die winderige indringers door het matwerk van de zoldering binnen drongen. Het stoken van de halfnatte turf in de wijde open schouw bij. Toch blijft de heer Vermeulen op verlaging van dien post aandringen, waar de heeren van Boven en Millen zich ook voor verklaren. De Voorzitter ontraadt verlaging ten zeerste, men zit dan zoo vast. Als de heer Vermeulen verminde ring met f 100 voorstelt, volgt een stemming waaruit blijkt, dat de meerderheid van den Raad vóór verlaging is. Tegen stemden de heeien Wet houders, Nelissen, Geurts en Houben. Ook post 20 (drukwerken) draagt de heer Vermeulen voor verlaging met f 50 voor. Ondanks de aanwijzing, dat voor tal van crisisregelingen meer druk werk noodig is, sprak de meerder heid van den Raad zich voor ver laging uit. De heer van Boven motiveert zijn stem om zoodoende belasting- verhooging te ontkomen. Hij acht deze begrooting opgeschroefd. Ook post 21 Bind- en drukwerk is begroot op f 400. Wel is er f 525 uitgegeven, maar dit was in dat jaar. Er kan nog f 50 af meent de heer Vermeulen, waarmede de meerderheid van den Raad zich accoord verklaar de. Post 22 Schoonhouden gebouwen kan ook met f 50 verminderd worden, zegt Vermeulen. Ondanks het protest van de Voor zitter tegen zulke beknibbelingen op een begrooting van een Gemeente als Venray, blijkt bij stemming, dat de meerderheid van den Raad ook dit verlagen wil. De heeren Millen en Vermeulen merken op, dat zij zoo post voor post zullen voortgaan om het spook der belnstingverhooging in dezen tijd te kunnen ontgaan. Belastingverhoo- ging is voor allen een schrikbeeld. Post 23 Meubelen Raadhuis, be groot op f 150, moet f 50 worden zegt de heer Vermeulen. Tegen deze verlaging protesteert Wethouder Pubben, er op wijzende, dat er is uitgegeven f 225, waarop de Voorzitter zegt de Raad is bezig met zelf-bedrog. Zoo is het geen serieuze begrooting meer. Post 24 Verlichting en verwar ming, uitgetrokken f 525, kan tiaar f 500. De heer Millen wijst er op, dat er in Venray zijn 57 gasstraatlantaarns die gekost hebben f 4700. terwijl er 44 electrische dito's zijn, die f 10,85 gekost hebben. Hij meent, dat er bier nog wat te bezuinigen va't. De meerderheid van den Raad spreekt zich bij stemming uit dezen post met f 50 te verlagen. Een postje van f 25 voor ver- verschiogen blijft, na beantwoording door den Voorzitter van de vraag van den heer Vermeulen, waarvoor deze ververschingen dienen, behouden. Zoo giog het ook met den post 78 Politierij wielen, welken post de heer Vermeulen met f 100 wil ver lagen. Dit vindt de Voorzitter wel wat bar om zóó om te gaan met een post van f 7500. Enfin, zegt de heer Vermeulen, als de heeren er niet vóór zijn, dan laat het maar staan. De posten brandputten en brand schellen bleven na bespreking onge wijzigd. Bij den post Besmettelijke Ziekten stelt de heer Vermeulen f 100 ver laging voor. Er wordt uitgegeven 5 cent per inwoner f 670. Er is uitgetrokken f 800, daar kan dus f 100 af. De Voorzitter zet deze zaak uiteen en zegt, dat deze post moet bezien hielp niet veel en de turfrook scheen er blijkbaar veel op tegen te hebben om door den schoor steen in de kou gestuurd te wor den, want vaak klampte deze ongrijpbare kameraad zich met een niet te gelooven koppigheid en gehechtheid vast aan de wan den en het binnenste van de kleine verblijfplaats van Mattesen Ties. Deze laatste gevoelde zichzelf als gerookt vleesch en hij begon er zich bezorgd over te maken! dal de vieze rooklucht van zijn kleeren niet aangenaam zou kun nen zijn aan de nuffige reukorga nen der hazen en konijnen, als bij die goejen dag ging zeggen. De sneeuw bracht voor de stroo- per het voordeel mede, dat hij bet wild gemakkelijk kon naspeuren maar van den anderen kant daaren» tegen het nadeel, dat de jachlopzie- nersook zijn sporen volgen konden. Wel wist hij daarop nu en dan het een of ander foefje toe te pas sen, maar toch was opletten de boodschap. Met dat al ging er maar zelden een dag voorbij, dat hij platzak tehuis kwam; vooral het jachtveld over de grens, waar thans weinig gesurvielleerd werd, leverde hem een geregelden buit en een paar maal in de week kon hij bij zijne avondbezoeken aan den kremer eenige guldens in den zak steken. Op een zijner tochten over de grens zag hij op zekeren op vrij grooten afstand een beest over de sneeuw dwalen, waarin hij een jachthond meende te herkennen. Hij dacht natuurlijk aanstonds dat het de hond van den duitschen worden vanaf het feit, dat het nieuwe Ziekenhuis nog geen vol jaar in werking is geweest. Bovendien worden tal van dergelijke ziekten gevallen nog thuis behandeld. Nu moest de beer Vermeulen toch inzien dat na zulk een redelijk ant woord, intrekking van zijn voorstel moet volgen. De heer Vermeulen zegt, dat hij steeds zoo'n antwoord krijgt en hij er de juistheid niet van inziet. De post Keuringsdienst is de aan dacht van den heer Vermeulen niet ontgaan. Hij heeft gezien, dat deze is verhoogd van f 5000 op f 6200. Hij vindt daarbij ten behoeve van den HulpkeurmeesterBureau f 50, telefoon f 50. Dat is nooit zoo ge weest. Als de Voorzitter zegt, dat de heer Vermeuleü zich vergist, ant woordt deze Ja, ja, ik vergis me nog al eens. Tenslotte wordt deze post met f 200 verminderd, De post Ontvangsten Vermakelijk heidsbelasting wordt met f 200 ver hoogd in de blijde verwachting, dat Riozzi met zijn Bioscoop de Kermis komt bezoeken, welke verhooging de Voorzitter billijk acht, In verband hiermede deelt de Voorzitter mede, dat er van de firma Janvier een aanbod is binnengekomen om de eerste 3 jaar de Kermis te bezoeken met haar spullen tegen een vergoeding van f 1100 per jaar, waarmede de Raad Instemt. Nadat eerst was opgehelderd waarom de post Openbare Werken was verhoogd met f 1200, stelde de heer Vermeulen voor den post Onderhoud Wegen te verlagen met f 3400. Hij motiveert zijn voorstel er mede, dat hierbij berekend zijn 38000 K.G. teer, een hoeveelheid die nooit benoodigd zijn kan. Hij meent dat dit zal moeten zijn 3800 K.G. en geeft cijfer? over het in de laatste jaren verbruikte teer. De Voorzitter wijst op den toe stand van den weg naar Deurne, een lange weg, die een goede beurt be hoeft. Ook de eischen door den Provincialen Waterstaat voor de wegea gesteld, willen deze voor subsidie ia aanmerking komen in de klasse waarvoor zij thans gelden, worden strenger en kosten meer geld. De heer Stoot merkt op, dat er omtrent dit alles niets in de memorie van toelichting staat, waarop de Voorzitter zegt. dat deze memorie toch al groot was. De heez, Vermeulen zegt nogmaals, nooit van zulk een benoodigd kwan tum gehoord te hebben, 38000 K.G.! De Voorzitter waarschuwt ernstig, om op het onderhoud wegen niet te veel te snoeien, wil men de provin ciale subsidie niet naar beneden zien springen. In dat geval raken we achterop en zitten we met slechte wegen. De beer van Haren meent, dat Openbare Werken in de memorie te kort is geweest. Waarom de ie her stellen wegen daarin niet genoemd Hoe kunnen Raadsleden hun oordeel vormen Hij stelt voor den Directeur van Openbare Werken te verzoeken inlichtingen te komen geven. Wethouder Odenhoven verklaart, mede te kunnen gaan met het voorstel van Haren, doch hij zou niet zoover gaan als de heer Vermeulen, daarin deze som wel veel werkloon berekend zijn zal. De heer Vermeulen merkt op, dat de post wegen en voetpaden in |wee jaar reeds met f 8000 is verhoogd. En nu 38000 K.G. teer... het kan niet. Er moet f 3400 van dien post af. De Voorzitter wijst op noodige houtvester moest zijn; dan zou die zelf ook wel in de buurt rond zwerven. Aanhoudend bleven zijne oogen op den hond gevestigd, die over de groote open vlakte heen en weer liep en langzamerhand in zijne richting kwam. Nergens echter zag hij een mensch, zoodat de veronderstel ling bij hem veld won, dat hel een weggeloopen hond moest zijn. Het dier kwam al nader en na der, zoodat Ties het waagde een zacht gefluit te laten hooren, waar op de hond terstond stilstond en de ooren spitste. Nog een fluitje en het dier kwam op hem toegesprongen, om op een paar passen van hem te blijven staan. Ties begon er tegen te spre ken en haalde een stuk van zijn boterham met spek voor den dag, dat hij den hond toewierp. Deze greep er haastig naar en kwam toen onbevreesd bij den strooper, die hem weer een stuk gaf en liefkoozend over den kop en den rug streelde. 't Was een zeldzaam mooie Duitsche staande hond. een echte Braunliger van het beroemde Lemgoër ras; waarschijnlijk was hij het eigendom geweest van een rijken jager, misschien wel van den graaf op Kiosterraet. Hoe het ook zij, als hij voorheen een rijken meester gehad had, moest hij zich voortaan maar met een armen patroon behelpen, want Ties haalde een stuk touw uit den zak en bond het aan denhalsband van den hond, waarna deze ge dwongen was hem nolens volens te volgen naar den smooking verniewiDg van Spramex wegendek en dergelijke. Wethouder Odenhoven zegt, dat de heer Vermeulen ook weet dat er veel werk komt aan de wegen. Wethouder Pubben wijst er op, dat de Opzichter der Prov. Water staat heeft gezegd, dat de zooge naamde A wegen breeder en platter gemaakt moeten worden. Hetgeen veel kost, daar het over een lengte van 2730 M. gaat. Hij wil dit toch eerlijk zeggen. De heer Millen ziet in die groote hoeveelheid teer een stuk koopmans geest, De teer is nog nooit zóó goedkoop geweest. Per K.G. f 0.07. De Raad wordt in deze niet genoeg ingelicht. Dit laatste wijst de Voorzitter terug. De heer Nelissen brengt den weg Oostium—Castenray ter sprake, die in een zeer treurigen staat verkeert Nadat de openbare vergadering geschorst is en de heer Directeur der Openbare Werken ter vergadering kwam en de verlangde inlichtingen verstrekte, en de openbare vergadering hervat is, stelt de heer Vermeulen voor om dezen post niet met f 3400 maar met f 2000 te verminderen, met welk voorstel Wethouder Odenhoven verklaart zich te kunnen vereenigen. In stemming gebracht, bleek de meerderheid voor bedoelde vermin dering. Onderhoud plantsoenen kan f 100 af, zegt de heer van Boven, waar mede de Raad accoord gaat. Kosten rioleering werd met f 200 verlaagd, daarentegen bleven de posten onderhoud waterlossingen en Gemeentereiniging onveranderd ge handhaafd. Ook de post opslagplaats kiezel werd met f 50 verminderd. De heer Janssen hield bij deze ge legenheid zijn „maidenspeech" en stelde voor de post bijdragen School bezoek te verminderen, welke post echter onveranderd bleef, daar men het getal schoolbezoekenden niet vooraf weet. De bijdrage Midd. Technische School te Heerlen werd f 100 afge schreven, daar hier geen leerlingen waren uit Venray. Thans stelt de Voorzitter aan de orde de behandeling van het request der bij de werkverschaffing lewerk- gestelden, waarbij verzocht wordt om 19 pCt. opslag loon. Uitvoerig geeft de Voorzitter uitleg van de thans geldende loonen bij de werk verschaffing. die worden vastgesteld door den Minister naar gelang de classificatie der Gemeente, waarvoor de loonregeling geldt. Ieder Gemeente bestuur heeft zich tegenover den Miaister moeteD verbinden alle voor de werkverschaffing te geven voor schriften te zullen nakomen op straffe van verbeuring der Rijkssubsidie. Het geven van toeslag op het looo is dus verboden. Waar hier gesproken wordt over de Gemeente Maasbree, wijst de Voorzitter er op, dat Blerick in een hoogere klasse dan Venray is ingedeeld en er dus hooger loon wordt gegeven. Bovendien heeft Blerick het z.g. rouleering systeem. Het loon is door den Minister voor Venray bepaalt op 22 ceat, terwijl de pogingen van B. en W. om voor Venray 24 cent te krijgen, herhaal delijk schipbreuk hebben geleden. De heer van Boven zegt, waar toeslag geven onmogelijk is, hij den Voorzitter uitnoodigt nogmaals bij den Minister op loonsverhooging aan te dringen. De heer Vermeulen stelt voor dit telegrafisch te doen, waaraan de heer Stoot toevoegt een audiëntie aan te vragen. room. Na verloop van een paar dagen was het beest geheel aan zijn nieuwen meesier gewend en de onverwachte acquisitie vervulde dezen laatsten niet alleen met groote verwachtingen van gelde lijken aard want blijkbaar zou* den binnenkort jonge braunligerl- jes door de schaapskooi sollen maar gaf hem tevens een onge kende, aangename afleiding in zijn winterlijke eenzaamheid. Reeds aanstonds had hij gemerkt, dat de hond uitstekend gedresseerd was; wanneer hij er 's avonds alleen mee in zijn hut zat bij den matten schijn van het petroleum lampje, dat hij had moeten aan schaffen, probeerde hij er achter te komen naar welken naam het dier vroeger geluisterd had. Achtereenvolgens probeerde hij het met: Diana, Bella, Venus, Ir ma, Minerva, Juno, Isolde, Lora, Cora, Flora, Rosa, Wanda, Elsa, Nella... en nog een heele beet an dere namen uit den heiligen ka lender, de mythologie en de Nibe- lungencyklus, die hij onbeholpen dooreen haspelde, totdat hij ten slotte meende eenige zekerheid te hebben, dat het beest Wanda heet te; in ieder geval luisterde het dier voortaan naar den naam van Wanda. Omstreeks half Januari waren er zes honden in de schaapskooi de oude Wanda had vijf jongen ter wereld gebracht en wat een prachtexemplaren. Voor een lief hebber om van te genieten. Toen ze begonnen aan te groe' ien, nam Ties ze nu en dan m de mand mee, om ze aan dezen of De Voorzitter zegt, in alles te zullen medewerkea, daar men Venray in Den Haag nog al te veel ais een plattelandsgemeente beziet. De heer Millen wijst er op, dat bij dit loon de arbeiders gebrek en armoede te verduren hebben. Wethouder Pubben zegt, dat deze toestand ook reeds door B. en W. besproken en betreurt is. Op een vraag van den heer Millen, of de Voorzitter er bezwaar tegen heeft, dat ua Weihouder d< r Arbeiders de reis medemaakt naar Den Haag, zegt de Voorzitter, dat hij daar in het geheel geen bezwaar tegen heeft. Na een opmerking van den heer van Haren over den post Arbeids beurs, zegt de Voorzitter, dat we met de begrooting gereed zijn en in het belang der belastingbetalers moet worden voorkomen, dat de belas tingen met sprongen omhoog gaan. Gelijkelijk is beter. De beer Vermeulen zegt, dat het hem eender is of hij van de kat of den kater gebeten wordt, doch nu het Rijk al meer vraagt, behoeft de Gemeente nog niet te volgen. 3. Ingekomen schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat Z.E. den Heer Minister van Binnen- landsche Zaken geen vrijheid kan vinden de goedkeuring der door den Raad der gemeente vastgestelde ver ordening tot wijziging der classificatie der gemeente Venray voor de Per soneele Belasting te bevorderen. Hierop deelt de Voorzitter mede, dat er bericht Is gekomen, dat her classificatie der Gemeente voor de Personeele Belasting van de hand is gewezen, waarop de heer Vermeulen adviseert deze zaak aan de Kroon voor te leggen, hetgeen de Voorzitter ontraadt, daar er niet de minste kans is op aanneming van het voor stel van den Raad. De heer Vermeulen betreurt het advies van Ged. Staten in deze en verzoekt den Voorzitter als hij toch in Den Haag is. ook bij den betrok ken Minister te willen aanloopen en daar uit te leggen, dat Venray niet tot het platteland kan gerekend worden. Wethouder Odenhoven spreekt er zijn genoegen over uit, dat we zoo jemoedelijk met de begrooting zija daar gekomen, al komt den heer Vermeulen het leeuwendeel ook toe. Het was alsof de praatlust thans over was, of dat de langen duur der vergadering aan den inwendigen mensch herinnerde, in ieder geval de restende punten waren zóó klaar. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening tot heffing van 55 op* centen op de hoofdsom der Gemeente- Fondsbelasting. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der perso neele belasting waarbij met ingang van het belastingjaar 1935 ten be hoeve der gemeente 90 opcenten zullen worden geheven. De te heffen opcenten werden door den Raad bepaald als volgt55 op Gemeentefondsbelasting, 40 op Ver mogensbelasting en 50 op Personeele belasting. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de O.L. School te Venray-Heijde op te heffen, gebouw en speelplaats aan den openbaren dienst te onttrekken en dit gebouw en speelplaats ter grootte van circa 13.70 aren aan het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St. Petrus Bandea genen hondenkenner te toonen, met de moeder er bij, en spoedig had hij ze alle vijf reeds toegezegd en verkocht aan de liefhebbers, die er op stonden er een van te outvangen, zoodra de jongen ge speend en van de moeder weg konden. Hij had er wel een dozijn van kunnen verkoopen, maar Wanda had hem slechts met vijf jongen verblijd. De prijzen, die hij er.voor bedongen had, waren echter zóó aanlokkelijk twintig gulden per stuk en voor de twee besten zelfs vijfentwintig gulden dat hij het waagde er zes toe te zeggen, ofschoon hij maar vijf jonge hon den te verkoopen had. Hij deed dus wat spekuleeren andere noemen het gokkende graanhandelaren doen hij ging namelijk in den wind en verkocht blanco. Als een graankooper vijfhonderd ton maïs heeft om met Maart te ontvangen en hij verkoopt dan zeshonderd Ion maïs om in Maart te leveren, dan gaat hij met hon derd ton in den wind en verkoopt die in blanco. Nu kan echter die graankooper die ontbrekende honderd ton er bij koopen, 't zij tegen een lage- ren prijs, al naar gelang het gok kertje mee- of tegenvalt, en daar mee is dan de die spekulatie afgeloopen. Maar als je zes jonge honden uit één nest verkocht hebt en er zijn er maar vijf geboren, dan zit je dat niet zoo glad. Toch heeft Mattesen Ties 't hem gelapt en alle zes jonge honden aan de lief hebbers, aan wie hij ze toegezegd had afgeleverd. (Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7