FEUILLETON. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Apostolisch Vica riaat van Celebes. Provinciaal Nieuws Gemengde Bi KROON C>CH de oude Maasbrug opgeblazen, maar de Duitschers hadden deze weer voorloopig hersteld. Bij mijn bezoek in de gemeente maakte ik nog kennis met den heer Derricks, broeder van den in Canne zoo wreed vermoorden advocaat en provincialen afgevaardigde, welk feit ik reeds eerder vermeldde. De arme man was ten zeerste ontroerd, toen ik hem de bijzonderheden van zijn broeders dood mededeelde. Ik maakte hem gelukkig met een brief van zijn ongelukkige schoonzuster die me deze in Maastricht, haar nieuwe verblijfplaats/ had meege geven. V Erger dan in Hoei zag het et in Andenne uit, welke plaats ik thans op mijn tocht naar Namen aandeed. Ik was in Luik reeds eenigszins voorbereid op de schrikkelijke dingen welke ik er zou vernemen. Een in die stad aangeplakte proclamatie immers, luidde: Den 22 Augustus 1914 De inwoners der stad Andenne, na hunne vreedzame gevoelens be tuigd te hebben, hebben een ver raderlijken overval op onze troepen gedaan. Met mijne toestemming is het, dat de opper-generaal de gansche stad heeft doen afbranden en dat on geveer honderd personen gedood zijn. Ik breng zulks ter kennis van de stad Luik. opdat de Luikenaars zich voorstellen welk lot hen bedreigt, mochten zij eene derge lijke houding aannemen. De Generaal Hoofdbevelhebber, von Bülow. Andenne was een stadje van 8000 inwoners, gelegen op den rechter Maasoever. Toen de Duitschers er in den morgen van 19 Augustus aankwamen, vonden ze er de Maas brug opgeblazen door de afgetrok ken Belgen. De Duitschers waren daar woest om en ze beschuldigdèn de inwoners van deze vernieling. Nadat ze een schipbrug hadden geslagen, bleek hen, dat ook de groote bergtunnel aan den linker Maasoever was opgeblazen en voor elke passage onbruikbaar was ge maakt. Onder de verbitterde stemming der opgehouden manschappen viel in den avond van 20 Augustus plotseling een schot en dat werd het sein tot een verschrikkelijke fusillade. Ookf granaten werden op het stadje afge schotende vluchtende burgers werden met mitrailleuses bestookt. Soldaten drongen de woningen binnen en roofden wijnen uit de kelders in korten tijd werd de stad bebeerscht door een dronken, woeste soldatenhorde. Den geheelen nacht duurde de rooverij, brandstichting en het vermoorden der burgers voort, 's Morgens tegen 4 uur werden alle mannen, vrouwen en kinderen, die het tempeest hadden overleefd te samen gedreven naar de Place des Tileuls. Onderweg werden ver scheidene mannen nog neergeschoten en ook Dr. Camus, de 70 jarige burgemeester der stad, werd gedurende den tocht door een schot verwond en daarop met een bijlslag afgemaakt. Op de Place des Tileuls werden op willekeurige wijze nog vijftig mannen uit de menigte genomen en naar de Maas geleid, waar ze werden gefusilleerd. En onderwijl gingen andere troepen voort te vernielen, brand te stichten en te plunderen. Toen ik in Andenne aankwam, zag de plaats er troosteloos uitde menscben liepen er met van smart vertrokken gezichten er was geen familie, welke niet haar eigen dooden had te betreuren. Maar ondanks alles bleven de menschen harts tochtelijk volhouden, dat de bevol king niet had geschoten en dat ze den Duitschers niets had misdaaD. Al wilden ze ook mij doodmartelen Oorspronkelijk verhaal van de Noord-Limburgsche grenzen door BERNARD VIELER. 19 Toen er echler voor de tweede maal en nu veel barder op de ramen geklopt werd, vloog hij overeind en zei bij zichzelf: Pas op Ties, now kumt et. Luid riep hij nu: Wat mot dat dorl Doe mer oop, 't is goed vollek 1 Da kan 'k gleuve, dacht Ties maar sprong toch uit de krib en trok zijn broek aan. Hij schoof den baalzak, die voor het venster hing, terzijde, maar 't was zoo duister, dat hij niets kon onder scheiden. Van buiten riep iemand: Doe mer gerust oop, ik bin ut, Huub Moors, de zoon van de kappusboer, dor is gen gevaor beej, doet mer oop 1 Terwijl hij zijn klompen aan schoot, zocht Ties langs den regel van den schoorsteenrand naar een stukje waskaars, dat daar lag. Hij stak het aan en ging er mee naar de deur, waar hij den grendel afdeed en welke hij toen opende. Bij het zwakke schijnsel van 'n zoo zeiden velen tegen me dan zal ik het blijven getuigen, dat het een leugen Is,... Niet honderd meDschen waren er gedood, maar vier honderd. Men gaf me een lijst met de namen der ongelukkige slachtoffers, waaronder vele vrouwen en kinderen.... Duitsche officieren vertelden me natuurlijk anders. Het schieten der burgers zou zelfs algemeen zijn ge weest en een bepaalden aaDval op het leger hebben gegolden, ik, die zoo goed ervaren had, hoe timide overal de stemming der burgerij onder de militaire overheersching was, ik kon het niet gelooven en geloof het nog niet. Deze officieren hadden het gebeurde trouwens niet zelve meegemaakt. Als altijd, waren de voltrekkers van de straf over de bevolking, dadelijk opgebroken en door andere troepen vervangen. Zonder moeilijkheden bereikte ik de stadspoort van Namen, waar de Duitsche soldaten opzij sprongen en correct salueerden, toen ze de Neder- landsche vlag ontdekten, die ik vóór op de auto voerde. Links en rechts van den poortdoorgang stond met reusachtige letters op de muren ge schreven „Bitte Zeitungen J" Ik wierp enkele Hollandsche kranten uit. Namen werd op den 21sten en 23sten Augustus beschotenvele hulzen werden toen verwoest en daarbij kwamen vele burgers om het leven. Den 23sten trok het Belgische leger af en toen werden nog slechts enkele forten der vesting verdedigd, Het verzet van Namen is niet erg hardnekkig geweestvijf forten zijn ongeschonden in het bezit der Duit schers gevallen. 's Middags van den 23sten trok ken de Duitschers de stad binnen en, behalve van requisites, had de bevolking dien dag niet van hen te lijden. Den volgenden avond echter stond de stad plotseling op verschillende punten in brand en begonnen de soldaten in alle richtingen te vuren, vele slachtoffers makende. De Place d' Armes, de Place Leopold, de rue St. Nlcolaas, de rue Rogier en de A venue de la Plante werden grooten- deels in de asch gelegd. Mét het Stadhuis werden ook vele kostbare schilderijen vernield. Dagen lang duurden de plunderingen. Toen ik Namen binnenreed, was het er betrekkelijk rustigzelfs be wogen Belgische legerdoctoren en Engelsche verpleegsters zich vrij rond in hun uniformen, In de stad werden vele gewonden verpleegd: de Duit schers in het militaire hospitaal, Franschen en Belgen bij de Zusters van Barmhartigheid, in het Instituut St. Louis en in de Middelbare School voor meisjes. In een der hotels, waar ik wat ging eten, werd me het blad „l'Ami de l'Ardre" aangeboden, voor het eerst dien dag, den 7 September, verschenen, onder censuur der Duit sche overheid. Andere bladen moch ten niet uitkomen. Ik vertaal hieronder het eerste redactioneele artikeltje „Genoeg ruïnes, genoeg rouw. Er zijn in Namen meer dan hondead huizen verbrand of ver woest, o a. het Stadhuis, het huis Namen-Citadel en het Instituut voor Oogheelkunde op het Leo- poldsplein. Op de Groote Markt en in de nabijheid daarvan zijn er ongeveer vijftig verbrand. Voegt men hierbij nog de schade, aange richt door het bombardement van Vrijdag 21 tot en met Zondag 23 Augustus, en de verwoesting van de bruggen, na den aftocht der troepen, dan kan men de verliezen schatten op tien millioen. De nijverheid,, de handel, de landbouw bestaan niet meer. De werklieden zijn werkloos en de flakkerende kaars zag bij een jongen man in boerenkleeren voor hem, die langzaam naar kinnen strompelde. Ik dank ow, da ge me der ien gelaote het, ik kos 't nie langer mer uuthalde,.. Ik bin ge schote.... Ik heb en schol ien de ribbe, gleuf ik, en bin bang da'k gaoj sterreve.... Mattesen Ties, die zich niet gauw verbaasde en voor geen klein gerucht vervaard was, be greep er niets van. Hij had tot nu toe nog steeds in den waan verkeerd, dat het de rijksveld- moest zijn, die met een smoesje probeerde bij hem binnen te komen om huiszoeking te doen, want hij verwachtte stellig, dat Plicinski zich met de hollandsche politie wegens het stroopen van het ree in verbinding gesteld zou hebben. t Was echter niet de man der wet, maar een jonge bier, die daar waggelend naar binnen trad. Bij gemis aan een stoel liet Ties hem op de plank van zijn slaapkrib plaats nemen» en gaf hem een sleenen kruik met water om te drinken. Hier, zei hij, drink mer is uursl... 't Spiet me da'k genne stoel vur ow heb... Wat zedde geej zo net Ziedde gewond, waor dan Hier ien de ziej zit et, zei de andere en meteen wees hij naar een plaats, waar Ties nu bij het schijnsel der kaars een tame lijk groote bloedvlek in de kleeren zag. Zijn eerste vraag was: Ziedde wiste slreupe levensmiddelen raken op En over dit somber tafereel zweeft nog de nagedachtenis van talrijke slacht offers, aan honderden krijgsgevan genen of vermiste soldaten. Bij het bombardement van 23 Augustus zijn honderd personen op slag gedood of aan hun wonden be zweken, talloos zijn de andere gewonden. Zoo begrijpt men, dat de stad iu rouw is. Zij beweent haar verloren vrijheid, haat geluk, haar rust, haar vroolijkheid van eertijds, haar welvaart, welke voor langen tijd verdwenen is, zij be weent haar krijgsgevangenen, haar gewonden, haar dooden.... En over dit tafereel gaat iederen morgen de zon schitterend op, met haar warme stralen de stad en het veld koesterend, die door den vreeselijken geesel zijn getroffen. Gisteren hebben de geloovigen in menigte gesmeekt om den vrede, om deze weldaad, welke men slechts weet te waardeereD, als men haar verloren heeft. Laten wij onze smeekgebeden weer doen hooren. Laten we onzen ijver ver dubbelen. Heer, Heer, luister naar de stem van Uw volk, dat U smeekt. Wees ons barmhartig. Geef ons den vrede weer 1" Md. (Wordt vervolgd). L Menigeen vroeg me reeds bijzon derheden over de Missie, waarin ik reeds 12 jaar mocht arbeiden. Alle vragen beantwoorden, kan ik niet, maar toch wil ik in dit en de vol gende artikeltjes 't een en ander mededeelen over deze tot nu toe weinig bekende Missie. Algemeen gelooft men dat ,de Missie op Celebes een heel joDge Missie is, maar dat is een vergissing: men kent de historie niet, want lang voordat de Alvermogende Compagnie beslag legde op Celebes, hadden Missionarissen van Pbrtugal en Spanje dit land betreden en den bodem gedrenkt met hun bloed. Vooraf een kleine aardrijkskundige opfrissching. 't Gaat dus over Celebes en dus over één van de 4 groote Soenda Eilanden, 't Is groot 186000 K.M.2, ongeveer 5 x zoo groot als Nederland, 't Is echter dun bevolkt, want heel 't Vasteland en de om liggende Eilanden tellen niet meer dan 4i/t millioen inwoners. Sterk be volkt zijn de vulkanische gedeelten in het Noord Oosten en het Zuid Westen m.a.w. de Minahasa en de streek rond Makasse. Ofschoon de Missionarissen heel Celebes bezochten en bezoeken,zijn en waren hunne standplaatsen juist in die volkrijke streken, vooral in het Noordelijkste deel van Noord- Oost Celebes, de zoogenaamde Minahasa, d,i. het één rijk geworden gebied. Dit gebied is thans het meest beschaafde en ook het meest ver- europeescbte gebied in heel Celebes. De Minahasa telt 310 000 inwoners, waaronder 24000 Europeanen en daarmee gelijkgestelden en ruim 6000 Chineezen. Men noemt de Minahasa de 12e provincie van Nederland, want men voelt hier Nederlandsch en men voelt zich hier nader bij den Europeaan dan waar ook in den Archipel, Door godsdienst en onderwijs, dat er reeds op ruime schaal werd gegeven, toen dit den Inheemsche elders nog zeer schaarsch werd toebedeeld, behooren de Minahassers tot de meest voor aanstaande volken in den Archipel. Ze zija zeer gezochte krachten bij den hande! en de scheepvaart als mede op de gouvernementsbureaux. Nee, antwoordde de jonge man, ik zal 't ow mer zegge, geej zudl me toch wel nie verraoje, ik bin wiste smoekele. En die ver domde Pruisen hebbe me gesnapt en, toe ik er vandur gong schote ze allebei twee keer op me. Den enne hit me gerakt, hier zit 't schot, 'k Bin zo bang da'k er van sterreve zal... wen! ik wur zo flauw.,en ik gleuf da'k vallen zal... Ties had echter niets in huis waarmee hij den gewonde ver- kwikken of opwekken kon, be halve de kruik met water en hij besefte maar al te zeer, dat er spoedig iels gedaan moest worden. Geej zet dor sommedaen as da ge de zoon van de kappusboer ziet, mer da's nog wiet van hier nor ow huus. Hoe motte geej nou dor komme As ik mer enne kroewage of zo wat beej de hand haaj, mer ik heb niks van den aard. Hedde al wiel gelope wies hier - Ik was krek ovver de grens, toe die beroerde kels me snapte, ik was gans alleen en ik haaj enne pak op miene poekkel, mer den haaj ik sebiet weggesmete, toe ik 't um smèrde.,. Och, mienne lieve mins... as ik toch mer thuus kom.... Hier te motte sterreve..., zonder hullep.... Zonder hullep ziede nog nie zolang as ik beej ow bin, dor kunde op an. Welle wal Ik zal perbiere of ik ow nao huus draye kan... As ik ow mer op mien schouwers kos kriege... as ik ow mer dor op haaj, dan zuk ow wel wier krie- Ook als militair behooren zij tot de meest gewaardeerde elementen in bet leger. Een en ander is aanleiding tot een veelvuldig uitzwermen van veelal tot de beste elementen be- hoorende mannen, wat het land uiter aard niet ten goede komt. Wat hun uiterlijk verschijnen aangaat, hebben de Minahassers veel overeenkomst met de Japanners (amandelvormige, eenisgszins schuinliggende oogen lichtgele huidskleur) en ook hun intellect duidt op verwantschap met ditMongoolsche volk ln de taal vindt men hiervan echter geen bevestiging die behoort tot de Philippijnsche taal groep. U de geschiedenis verhalen van de kerstening van dit land en dit volk, dat is de opzet van deze op stelletjes, en 't doeluwe belang stelling wekken voor deze Missie, belangstelling zich uitend in een hartelijk en herhaald gebed en indien dit mogelijk is in een aalmoes naar de mate uwer krachten. In 1498 kwamen de eerste Euro peesche zeevaarders via Kaap de Goede Hoop in Oost-Azië aan en ruim 10 jaar later veroverde de Portugees reeds Malakka. In 't zelfde jaar 1511 voer een vloot Oostwaarts, om de alom gezochte specerijen te vinden en men landde te Banda. Terugkeerend werd de vloot door storm overvallen en een deel dier Portugeesche zeevaarders kwam na veel wederwaardigheden te Ambon. Hun naam en de faam van hun moed en dapperheid waren weldra heel den Archipel door bekend en de eerzuchtige Hairoen van Ternate zaq in die manoen dan ook een middel om het doel, zijn levensdoel, te bereikende hegemonie van Ternate over heel den Noord-Oostelijken Archipel. De Portugeezen wilgden het verzoek van Hairoen in, kwamen naar Ternate en iu 1522 vestigdeD zij zich daar voor goed. Een vesting werd gebouwd 24 Juni 1522 werd de eerste steen gelegd. Deze vestiog. bolwerk en centraalpunt der Portu geezen in den Molukken archipel, zou ook beel spoedig wo.diQ een centrum van geloofsverbreiding. Toen de H. Fraociscus Xaverius 1546 te Ternate kwam, was er reeds een schooltje voor Inheemschen, College" genaamd. Dit college of seminarie heeft een beduidende rol gespeeld in de missie dier dagen zonen van Radja's kwamen hier om onderricht en als gedoopten keerden zij naar hun land. Naar Ternate zonden de vorsten hunne gezanten met smeekbrieven om toch Missionarissen te zenden, doch de enkele priesters die te Ternate verbleven, konden al die verzoeken niet inwilgen. Op een eDkel ging men in. Zoo trok in 1563 pater Diego de Magelbaens S J met een gezel naar Manado doel der Portu geezen was deze streek beveiligen tegen Hairoen en zijn zoon Baab, beide fanatiek Mahomedaan en felle verbreiders van het Islamisme. Dat plan der Teroatanen moest verijdeld: dies kwamen de Missionarissen naar Noord Celebes. Met vreugde werden de Missiona rissen ontvangen door koning eD volk; men dtODg aan op blijvende vestiging aldaar. Dit kon pater Diego niet, maar wel bleef hij vele dagen daar, onderrichtte het volk en na 15 dagen doopte hij den koning van Manado en 1500 volgelingen. En ten teeken dat Christus bezit had genomen van dit land, plantte hij aan den mond der rivier, op de kust een groot kruis. Met den koning van Manado was ook gedoopt de KonlDg van Siave, een der Noord-Oostelijk van de Minahasa gelegen eilandjes. De koning werd Apostel en bracht de büjde tijdiDg naar die verre eenzame 5e. Perbiert mer is um mil nao juute te gaonAs ge dor op den hooge wal kost gaon staon, dan zal ik ow wel op mienne poekkel vatte. Perbiert et mer is efkes 1 Werkelijk gelukte het hem den gekwetste ach'er zijn hoofd op z',n schouders plaats te doen nemen, en alhoewel zijn knieën knikten bij het zware gewicht van den jongen boer, ging hij er toch welgemoed mee op stap naar de boerderij van den kappusboer. Wel had hij meerdere malen met zijn last op den rug, nu eens op een aardwal, dan weer op het hekken van een wei moeten rus ten, maar hij bracht den gewonde toch behouden op de boerderij van diens vader, die ruim een half uur verwijderd lag. Ties was waarschijnlijk even uilgeput als de gekwetste, toen hij dezen behoedzaam op den grond zette... de jongeman verloor toen echter terstond het bewust zijn. Tot hiertoe had hij zich goed gehouden en de pijn en flauwte verbeten, maar nu ging het niet langer. Het herhaalde kloppen van Ties werd beantwoord door het blaffen van een hond; eenige oogenblikken later liet zich achter de deur een stem hooren, die vroeg wie daar builen stond. Hier is owwe jong, haas..,, makt de deur mer sebiet oop.... went heej is hie goed geworre Het gerammel van een ijzeren grendel en het omdraaien van een slot volgde op deze uitnoodi- ging en, toen de deur geopend eilandjes en hunkerend zag men daar uit naar de komst van den Missio naris. Eerst in 1568 kon pater Mas- carenhas naar Stave en Sangi gaan. 't Was er feest te Kolongan waar de koning van Sangi woonde en toen de feesten voorbij waren (drie dagen immers at en dronk en feestte men omdat de Missionaris gekomen was) begon de pater het onderricht. Toen dit ver genoeg gevorderd was. ging de pater over tot het toedienen van het H. Doopsel. De eerstelingen waren de koning en zijn vrouw, toen de hoofden en voornamen en ten slotte het volk, gerangschikt volgens woonplaats en familie; huwelijken werden in orde gebracht en..,. 15 dagen lang vierde men feest en tot slot en bekroning der feestelijkheden de plechtige Kruisplanting. De hoofden van Sangi vorderden het als een eere op, dat kruis te mogen maken. In de bosschen werd gezocht naar het kostbaarste hout: den schoonsten, den rechtsten boom. De zonen der voornamen vervaar digdec het kruis en bij de plechtig heden der kruisplanting werkten de koning van Sangi en die van Siave mede om het kruis op te heffen en in de aarde te bevestigen. Dan knielden zij en al het volk neer om Dengene te vereereo, dien ook zij nu als hun Verlosser erkenden. Dat gebeurde in 1568 en dan durft men in 1928 nog te beweren, dat wjj, Roomsche priesters, op Sangi en Siave en Taland indringers zijn... neen, wij hadden dien wijngaard reeds bewerkt, toen de eerste predi kant nog moest geboren worden.... wij hebben de oudste rechten 1 Het Kruis stond op Sangi en staat er nu, na twee honderd jaren gebannen eD gevlucht te zijn. weer en dat niet tegenstaande den felsten tegenstand en de sluwste en geraffineerdste tegenwerking. (Wordt vervolgd). H. M. PEETERS m.s.c. miss. op Celebes. VENRAY, 2 Februari 1935. De Bioscoop. Op vriendelijke uitnoodiging van de directie van bet Luxortheeter alhier, giogen we j I. Zaterdag naar de Bioscoop, die voor het eerst na den Bioscoopstrijd haar zaal weder openstelde. Al ras bleek het, dat de gesloten tijd benut was voor het aanbrengen van meerdere verfraaiingen, waario de keurige, vroolijke schildering van wand en plafond de bijzondere aan dacht vroeg. De gestyleerde uitbeel ding van den met paarden bespannen zegewagen van Ben Hur moge.ook een symbolische beteekems hebben. Voor het eerst werden daar ook spiekende films geg-ven, d e elke critiek kuDnen doorstaaD, zoowel wat kunstzinnig gehalte als zede kundige toets betreft. Het Duitscb, dat de films lieten hooren, werd door de aanwezigen blijkbaar dadelijk iD Nederlandsch omgezet. Eea bezoek aan onze bioscoop mogen we dan ook aanraden, alhoewel dit niet noodig is, gezien de uit voeriug van j 1. Zondagavond, waar voor talrijke personen wegens gebrek aan plaatsen niet meer konden worden toegelatea STILLE OMGANG De Limburgers zullen de Stille Omgang te Amsterdam dit jaar maken in de nacht v.n 16 op 17 Maart. De groote drukte aan de treioen maakt het onmogelijk om de eerste Dacht te gaan. Zondag a s. zullen de Limburgsche besturen vergaderen voor de nadere regeling. was, stond daar een man van ongeveer vijftig jaren, zonder een ander kleedingstuk aan zijn lijf, dan een lang wit hemd. De voeten staken in vuile klom pen en in de hand hield hij een stallantaarn met een kaars erin. - Trek eurst ow kleer mer an baas en hellep me dan owwe jong nao binnedrage, went ik bin bang as ik 't alleen doej, dat ik um pien zal doen. Daf gift niks, dat ik niks an heb, zei de boer en ging zoo als hij was rnet Ties naar buiten waar de jongeman nog bewuste loos op den grond lag. Beiden droegen ze hem binnen en lögden hem op den vloer der keuken neer. Terwijl Mattesen Ties bezig was de kleeren van den gewonde los te- maken, zei hij tegen den boer: - Ik woon dor gunderwiet ien de schaopskoihj ien het Graven- ven en vanne naacht wier der op mien venster geklopt. Toew ik open deej stond dor owe jong en zeij dal ie en schot gekregen haaj en r.ie wier vort kos. Ik heb toe geperbierd um op mienne rug te kriege en heb um hier nao toe gedrage, mer ik kan ow zegge, dat ut me zoer gevallen is. Geluk kig heb ik um toch tot hier kunne brenge. De vader begreep den toestand nog niet volkomen, maar juist kwam er eenig teeken van leven ln den gekwetste, die de oogen even opsloeg en vreemd om zich heen keek. Hedde nie en bitje brande- wien of koenjak ien huus Dat Vergadering Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Gemeente raad van VeDray, des namiddags om 3 uur, welke zoo noodig heden Zaterdag zal worden voortgezet, ter behandeling van de navolgende punten 1. Notulen. 2. Behandeling en vaststelling der Gemeente begrooting, dienst 1935, en der begrooting van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. 3. Ingekomen schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat Z.E. den Heer Minister van Binnen- landsche Zaken geen vrijheid kan viDden de goedkeuring der door den Raad der gemeente vastgestelde ver ordening tot wijziging der classificatie der gemeente Venray voor de Per- soneele Belasting te bevorderen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening tot heffing van 55 op centen op de hoofdsom der Gemeente- Fondsbelasting. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der perso- neele belasting waarbij met inga Dg van het belastingjaar 1935 ten be hoeve der gemeeDte 90 opcenten zullen worden geheven. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de O L. School te Venray-Heijde op te heffen, gebouw en speelplaats aan den openbaren dienst te onttrekken en dit gebouw en speelplaats ter grootte van circa 13.70 aren aan het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St. Petrus Banden te Venray in eigendom over te dragen, tot oprichting eener R. K. bijzondere school aldaar. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met ingang van den datum waarop de O.L. School te VenrayHeijde wordt opgeheven aan den Heer W. J. Driessens, Hoofd der School, Mej. M. M. Vermeulen en den Heer B. J. A. Drent, onder wijzeres), eervol ontslag te verleenen wegens opheffing hunner betrekking. 8. Voorstel van Burgemeester eD Wethouders tot opnieuw vaststelling eener verordening betreffende Winkel sluiting, wegens het automatisch ver vallen der huidige verordening op 15 April a.s. 9. Ingekomen schrijven van Ged. Staten in veiband met het Besluit van den Raad der gemeente van 29 November 1934 tot aanvulling van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. 10. Schrijven van Ged. Staten in zake het besluit van den Gemeente raad van 29 November j I. tot het doen uitoefenen van het recht van beroep in zake de omzetbelasting. 11. Vaststelling der voorloopige vergoedingen der bijzondere lagere scholen overeenkomstig artikel 1,01 der Lager Onderwijswet 1920. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen maken van nieuwe leggers en kaarten voor de waterlossingen A en B die op de leggers der waterlosslngeo staan en daarop alsnog zullen moeten wordèo gebracht. 13. SchrijveD van Ged. Staten in zake het besluit van den Gemeente taad van 12 October 1934 tot ver hooging der jaarwedden der ambfe Daren van politie als compensatie wegens de verplichte verhoogde pensioenbijdrage. 14. Aanvraag om subsidie door de Vereenigiog „Gezond Limburg". 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen afbreken der woning voorheen bewoond door de Gemeente vroedvrouw, welke onbewoonbaar is. De H. Stede Op 22 Jan. j 1. had te Olrlo in het Patronaat eeD vergadering plaats om te komen tot het oprichten van de Vereeniging „De H. Stede". Om 7 uur opende de Z.E. Heer Pastoor zeuj um misschien goed doen um hum op de been te halde. Vader Moors ging naar de na burige kamer en kwam met een flesch en een glaasje terug. Ties stak zijn vinger in den hals der flesch, die hij omkeerde en schoof toen den vinger met de brandewijn in den mond van den jongen man. Daarna nam hij een lepeltje met brandewijn en liet den gekwetste daarvan slikken. Deze kwam ter stond weer tot beter bewustzijn en voelde met de band naar de ijde, die hem blijkbaar erg veel pijn deed. Nadat ze den jongen boer ont kleed hadden, waschte Ties de wonde, die maar heel klein was, met water en brandewijn van buiten af en daarna droegen ze hem met hun beiden op zijn bed. Het uurste wat gedaon mot werre, is den dokter hale, went ik zeuj denke, dat de kogel nog ien de wond zit en den zal der urst ut motte, zei Ties. Jao, mer ik heb gen ander mansvollik ien huus um nao den dokter te gaon. Dan spande mer ien en gaot er eiges op uut. Ik zal ien den tied wel beej de jong blieve. Of zal ik vur ow nao den dokter gaon Nee, zei de boer, het is nog béter dat ik eiges gaoj, dan blieft ut onder ons en kumt er gen op spraok van, went op ow kan ik toch zeker ok telle Wordt vervolgd. de vergadering m^g allen welkom in het Z. E. Pater Schelsrat Sacrament te Braken! duidelijke uiteenzetng en diepe beteekois Sacrament, gaf bijhnd vergadering het voc Spieker, die be$n brengen aan den 2E. voor diens welkms inleiding zijDer stden wingen hield ovethet CoDgres te Bueos om vervolgens ovc te doel dezer vergaerii der deelname aan én f te Amsterdam totnee God. Uitvoerig bespak grooten bede et fc telken ja re doó'^r gehouden wordt- o ci bestrijding der $est crisis tot bijzondce Voor vrede en welraa levlDg. Na deze schone enthousiast applas overgegaan tot opi afdeeling der Vreei Stede", waarvoo zi vergadering een 0 1 De Z.E. Heer Jast< Spreker hartelijk voi rende rede en erz> niet zou uitblljtn zal uitermate bijdigei eere aan God in hjn Waarsciiw Den laatsten tijdwo auto's in Noord ,im! Mijostreek slam, lole Alvorens bij «vee tot betaling over ■t Brigadecommandante! chaussée te Well be aan, het ontvangen wegen, aangezien let in vele gevallen groot meer zijn betaald j terwijl ia de meeste dit bedrog niet kan treden. Verdronk Zondagavond is 1 te Maastricht door misleid in het kan Luik geraakt, ter Enci fabrieken en was ongehuwd. Zijl haald. Gevaarlijke ku.ns rijwiel Maandagmiddag o keerde een 16 jarige Merkelbeek met ei huiswaarts van bet college te Sitt4.4ftèsv oogenblik waaide probeerde hij zonder af te stappen het hoofi om op te rapen. Daarbij had hij die uit de richting H« niet bemerkt. De zware wagen gr en reed hem over het Tijdens het vei ziekenhuis te Sittatd'i' de bekomen verwotdii Het onderzoek he dat den bestuurder ge< Notaris E. A I Naar de 's-Hert. Ci Deurne op 65 jarigen ling overleden de leei notaris aldaar sin/ ^1! De monopolieliemnj De Pluimveehaud „Beekbergen en On leden uitsluitend ofvc ijk gedeelte van hin bestaao, heeft eo a aen den minister van Zaken, waarin zij zeg bitter "teleurgesteld ge j.l. genomen Regeeing waarbij de naar D exporteeren kipeierm met een monopolieleffi honderd, vermeeresrd graanrechten, welkr vervallen is, zoomt practisch op ls ent komt. Deze toestand, -alc mag niet langer vcfcrtc deze wijze binnenAze een groep harde wi bedelstaf gebracht vor bedrijf kan dezer di aangezien de tesey&s teerd zijn. Adr. daarom le. onverwijld ,mi nemen in dezen an. veehouders geheel *ijg van elke heffing op de 2e. onmiddellijk! i monopoliebeffing ofde land te exporteeen ontwerpregellug 1001 waarbij de continient billijkheid, ovr verdeeld werden. Alleen langs dee mogelijk zijn de pliïnv ons land te reddenen 1 dat vele verarmde Ipp* tot werkverschaffig moeten wenden. verdrijven roi lituh» 9 j. Wet. Doos/2 KR&h

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8