DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Wollen AaBe Deken P. VAN OPBERGEN F zn. ZIE SPECIALE BEDDEGOED-ETALACES Adverteert in dit Blad Uit de nalatenschap van Minister Kalff. Wie helpt ons uit de crisis? IVOROL MARKTEN: Landbouw. Ons weekpraatje. Kapok Matrassen 3deel |g peluw en 2 kussens MANUFACTURENHANDEL Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 Februari 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 5 Instelling van bruggetol Een benzine-verbruiker erger dan oen alcoholist? Het laatste wetsvoorstel, dal de signatuur draagt van minister Kalff en door hem slechts kort voor zijn dood werd onderteekend. is tevens wel het meest geruchtmakende uit zijn loopbaan. De heffing, die daarin wordt voorgesteld, van tol op alle bruggen, die rijkseigendom zijn, heeft in het land groote verbazing en een krachtig verzet doen ontstaan. Alle teekenen wijzen er rp, dat de benzine- verbruikers bet thans zat raken om een nog zwaardeten eenzijdigen l^st ten behoeve van den staat en in het bijzonder van 's rijks schatkist op hun schouders te Demen. Ze komen in verzet en dat verwondert ons niet. Geen indirecte belasting drukt zoo zwaar op den verbruiker dan de accijns op gedistilleerd en de benzine belasting De hooge accijnshpffing op gedistilleerd, hoe eenzijdig deze ook moge zijn, is te verdedigen. Deze heffing immers gaat het misbruik van sterken drank tegen en dient aldus naast het belang van de schatkist in belangrijke mate het moreele belang van den consument. Als men echter nagaat, hoeveel het rijk ook durft eischeu van den benzine-verbruiker. moet wel tot de conclusie komen, dat de overheid hem een nog ergerlijker a sociaal type vindt dan de alcoholistbet bestaan van allen, die omwille van hun bedrijf motorische vervoer middelen beho ven, wordt door de telkens weer ^eenzijdig verzwaarde lasten bedreigd. Velen hunner hebbeD den ondergang reeds moeten aan vaarden, welke ze als gevo>g van de overheidsmaatregelen voorzagen. De prijs van elke liter benzine, welke ze behoeven, bestaat voor meer dan de helft uit belasting. Tel daarbij de verhoogde wegenbelasting en men zal moeten beamen, dat de overheid hat dengenen, die het motorisch vervoer voor hun bsdrijf benoodigd hebben, bet schier onmoge lijk maakt om op een eerlijke manier hun brood te verdienen. Dat treft te meer, omdat tenslotte het motorveikeer het eenigste bedrijf is, dat zich ondanks de crisisomstan digheden normaal blijft uitbreiden en ontwikkelen. Moet deze ontwikkeling op onnatuurlijke wijze worden ge remd en moet de bestaansmogelijk heid van vele duizenden menschen worden tegengegaan of vernietigd, alléén omwille van de rentabiliteit van het Spoorwegbedrijf, hetwelk in haar ouden opzet aan den modernen tijd en aan zich zelf is ontgroeid Minister Kalff heeft vlak voor zijn verscheiden nog weer een nieuwen aanslag op het bestaan van de benzine verbruikers gepleegd. Hij heeft de tolgedachte uit de vergetelheid teruggeroepen en een wetsontwerp ingediend, hetwelk beoogt om alle bruggen, welke rijkseigendom zijn of worden, in een N V. Bruggen Exploitatie-Maatschappij in le bren gen en door deze tol te laten heffen vao allen, die met hun moto-isch vervoermiddel van een der inge brachte b uggen gebruik maken. Daartegen heeft zich een storm van verzet en protest ontketend, en we achten dat alleszins begrijpelijk. De eenzijdige belasting van benzine verbruikers wordt ondragelijk zwaar Met den bouw van bruggen over «ie groote wateren in ons land wordt eea algemeen verkeersbelang gediend en primaire verkeersbelaogen zijn gemeenschapsbelangen. Het is niet billijk om de directe verbruikers alléén voor de kosten te laten op draaien. Ook wanneer belangrijke scheepvaartverbindingen tot stand komen, raakt dat een volksbelang iedere belastingbetaler draagt dan het zijne bij en men denkt er niet aan om de lasten uitsluitend af te wentelen op de schippers. De tolgedachte is bovendien niet meer van dezen tijd. Het rijk heeft dat ingezien, toen het bepaalde gemeentebesturen wist te bewegen om tegen een waarlijk zachte prijs af te zien van de zeer aanzienlijke inkomsten uit veerdiensten enz. En in diezelfde gemeenten wil het rijk nu weer bruggetollen gaan instellen 1 Gaan de plannen door, dan zou iemand, die in zijn éigen wagen een retourtje ArnhemNijmegen rijdt, f 1.50 tol moeten gaan betalen Iemand, die met een autobus route neemt over Nijmegen—Arnhem, moet drie guldens op de bruggen achter laten! Als bet huidige ontwerp wet zou worden, mag elke bezitter van eeo auto zich wel een aanhangwagen aanschaffen om zijn tolgelden er in mede te voeren 1 Probeer ze....en ook Gij zult zeggen: is onbetwistbaar de beste. 246—9 Minister Colljn in Krasnapolsky. Burgemeester de Vlugt in Moskou. Toen we onlang i vernamen, dat Dr. de Vlugt. burgemeester van de hoofdstad des lands naar de bolsje- wiki was getrokkea om met dezen in Moskou te coofereeren over Rus sische exportbelangen en de haven- belangen van Amsterdam, hebben we gesidderd om de gevaren, welke een van ODze groote landszonen tegemoet was gertDd en leefden we van dag tot dag in de vrees, dat de commu nisten daar in dat verre OosteD onzen welgedanen Amsterdamschen burger vader. met huid en haar zouden verslinden. Ten hoogste verwonderd, maar ook blij verrast, waren we, toen we inmiddels op de fotopagina's van onze dagbladen kiekjes kregea te aanschouwen, welke de ontvangst van Dr. de Vlugt in Moskou weer gaven. Daaruit leerden we niet alleen, dat de Amsterdamsche burgervader tot nog toe is ontsaapt aan de vele gevaren, welke hem onder de com munisten moeten hebben bedreigd, maar we konden tevens zien, dat de welvarendheid van 't burgemeesters uiterlijk nog niets heeft geleden; blijkbaar krijgt bij in Moskou zelfs nog behoorlijk te eten en te drinken. Bijzonder trof ons een foto van de ontvangst van Dr. de Vlugt in een der salons van de „Woks", de maatschappij voor cultureele Verbin ding met het buitenland. De bolsje- wiki, in wieos gezelschap we er den burgemeester zien, hebben waarlijk een gesoigneerd uiterlijk, 't zijn Det gewone heeren. We zagen ook nog eeu bolsjewistische vrouwsper soon en die en die leek precies op wat we hier. in ons goede Westen, ean „dame" heeten. Wonderlijk toch, nietwaar Het gezelschap bleek gezetea te zijn op een stel prachtige stoelen en heel de inrichting van de kamer was smaakvol en modern; zelfs een bureaulamp en een telefoon waren op de kiek te onderscheiden. Nu we dat alles hebben vastge steld, zijn we heel wat geruster om trent het lot van den Amsterdam schen burgervader. We achten het tbaos zelfs mogelijk, dat hij nog eens levend uit Moskou zal wederkeeren en misschien, ja misschien komt hij zelfs wel terug met de paperas sen van een behoorlijk handeltje ten voordeele van Amsterdam... De heer de Vlugt is een overtuigd Anti Revolutionnair en men zal hem moeilijk kunnen verdenken van te heulen met de communisten, maar bij durft wat te riskeeren om uit den put te geraken. Iedereen, die hande len .wil, moet op z'n tijd de hand wel eens uitsteken naar menschen, met wie hij tenslotte liever" niet aan tafel zit. Minister Colijn is óók een over tuigd Anti Revolutionnair en dat is onweersprekelijk een bekwaam staatsman. Maar hij is onverzettelijk, onplooibaar. Hij is de man, die met krachtige hand de teugels kan voeren. Hij weet zijn wagen in het spoor te houden, met kracht en beleid, maar hij prakkezeert er blijkbaar niet over om ook eess uit te zien naar een anderen weg. als het oude spoor te slecht wordt. Hij is een krachtige figuur voor een normaal bestuur in normalen tijd eeD, die koppig vast houdt echter aan wat is, slechts verlangen kent, naar wat was, maar kop schuw van alles, wat zweemt naar het nieuwe en ongewone. Terwijl burgemeester de Vlugt in Moskou confereerde, maaltijdde minister Colijn in Krasnapolsky met 500 leden van de Industrieele club en van de Groote Club. Een keurig gezelschap En daarbij heeft de minister tref fende woorden gesproken over de crisis die was er nog steeds en de minister zag nog geen enkel licht in de toekomst. We moeten ons aan passen, zoo hoorden we, en mogen er niet op rekenen, dat we ooit het schoone verleden meer terugkrijgen, 't Is alles treffend en waar, maar kan nu ook onze naaister-president ons niet eens zeggen, of de toestand niet beter kan worden gemaakt door de ordening anders te maken. Door eens wat te tiskeeren en te probeeren? De heer Colijn leeraarde in Kras napolsky alleen, wat we niet moesten doen geen beschermende rechten heffen, geen groepsordening, geen overheidsosdening, geen devaluatie; aiLs moet bij het oude blijven. Maar zóó komen we er toch nooit uit 1 Probeeren kan verkeerd afloopen, maar dan wéten we tenminste wat en kunnen we nog eens wat anders probeer ïd. De kans is er, dat burge meester de Vlugt meer heeft bereikt in Moskou daa minister Colijn in Krasnapolsky. Vemay Maandag 4 Februari Horst Maandag 4 Februari Cuyk Dinsdag 5 Februari VOORTSCHRIJDENDE WETENSCHAP. De strjjd tegen plnntenv\janden. Iloe meer de gewassen op onze akkers en onze tuingronden ver beterd worden, dat wil zeggen een hooger verkoopwaarde krijgen, hoe gevoeliger of ze worden voor scha delijke inwerkingen, zooals die van ziektekiemen en insecten. De boer en de tuinder hebben een voortdurende strijd te voeren tegen ziekten en beschadigingen. Ook hier geldt het gezegde: Voor komen is beter dan genezen. En de practijk brengt dit goed in toepas sing, door zaaizaad- en ook door grondbehandeling. Dit laatste is iets van den lateren tijd en beperkt zich alleen nog maar tot kleine oppervlakten en tot kas grond. De bodem vau de gebeele akkers te ontsmetten is nog te kost baar. Men wendt hiertoe tweeërlei mid delen aan, n.l, verhitten van den grond en het gebruiken van che mische stoffen, waarbij iu beide gevallen de bedoeling voorzit om de schadelijke bacteriën en insecten in den bodem onschadelijk te maken. Alle leven in den bodem dooden zou verkeerd zijn, omdat er heel wat nuttige bacteriën in den grond z tten, die we noodig hebben. Het is, dit valt dus licht te be grijpen een zeer sekuur werk dit grond ontsmetten. Gemakkelijker is het om de para sieten, de insecten, de schimmels en de bacteriën met andere bestrijdlngs - middelen te keer te gaan. Juist de wintertijd is daarvoor de aangewezen tijd omdat de planten dan in de rustnjd zijn en minder gevoelig voor de aan te wenden middelen. Bovendien gaat de eerste en de krachtigste groei der gewas sen dan meer ongestoord, zoodat er een gezond gewas ontstaat. Zoowel in groot bedrijf als in klein bedrijf en ook in particuliere tuinen dient in den wintertijd alles gedaan te worden om oogenoode gasten te dooden en te weren. Een van de eerste voorwaarden is wel de tuin en het lend zoo zuiver en zoo schoon mogelijk te houden en bij huizen de muren en schuttin gen goed gereinigd en ontsmet worden. En dan daarnaast vooral niet ver gelen de juiste bespuiting door terzake kundlgen te laten verrichten. Zoo bespaart men zich veel schade, die men vroeger als een onvermijd baar kwaad aanvaardde. Het aantal geboorten gaat „schrik barend" achteruit; het is een feit, waarvoor verschillende oorzaken zijn aan te wijzen. Ten eerste; de oude beproefde beginselen van moraliteit worden meer en meer verlaten. Ten tweede: de vooruitzichten voor de jeugd zijn zóó slecht, dat de menschheid niet m-er weet. wat met kinderen zou moeten aanvangen. Ten derde: de kinderen, die er op het oogenblik zijn, trouwen niet; het is althans niet netjes om dat te doen. De jeugd van tegenwoordig heeft geen kans meer om zich een maatschappelijk positie te verwerveD, en Dietwaar het is beslist onfatsoenlijk om in het huwelijks bootje te stappen, wanneer men geen middelen van bestaan heeft. Vandaar ook, dat een werklooze zijn steun- uitkeeriog verliest, wanneer hij zich een echtgenoole assumeert. Wél wordt op deze wijze de natuur geweld aangedaan, maar daar aan is niet te ontkomen. Wij, men schen, maken wel uit, wat fatsoenlijk is en wat niet, maar wij hebben tenslotte de crisis niet gemaakt en we zijn nog minder debet aan de vormen van de menschelijke natuur. Vóót de crisis ten einde is geko men en aan de huidige jeugd gelegen heid tot arbeiden en trouwen is geschonkeo, zijn we eenige tientallen jaren verder. Dan zijn er geen jeugd- vraagstukken meer. De jeugd van thans zal dan grijze haren hebben gekregen en een nieuwe jeugd zal niet zijn opgekomen. Slechts de menschelijke veteranen zullen de aarde nog bevolken. Het zal hier goed worden op de wereld, maar de menschelijke restanten van de crisis zullen niet in staat zijn om het leven op de aarde te vernieuwen. Wij, allen die thans nog op dit ondermaandsche rondwandelen, we zullen de laatsten der wereidsche Mohikanen zijn en krijgen als zoo danig een grootsche taak te vervul len, te weten de laatste bladzijde te schrijven van de geschiedenis der menschheid. Wat 'n geluk tenslotte, dat de wetenschap nog immer voortschrijdt en van jaar tot jaar blijkt, dat de menschen een steeds hoogeren ouder dom bereiken 1 Toen we in het jongste Zondag ochtendnummer van onze courant daaromtrent weer nieuwe, hoop gevende statistieken zagen gepubli- WETTIG GEDEP. HANDELSMERK In de zoo bekende welke wordt vervaardigd in de grootste en modernste fabriek van Neder land, brengen wij thans een enorme sorteering in de maten 150 x 200 160 x 210 175 x 225 11.75 10.40 7.90 7.20 Gegarandeerd 100 pet. wol. Kleuren en dessins zijn werkelijk iets aparts. Prima Wollen Deken f 5.50, 3.95, 3.50, 3.30 Gestikte Dekens in im. satinet, satinet, zijde, prima wolvulling vanaf f 3.50 prima damast overtrek compleet f 32.75 met zw. linnen damast en met zwaar linnen damast f 35.75 apart ingeweven dessin f 39.75 Speciale aanbieding Kapok Matras 3deelig met schuine peluw en 2 kussens, prima damast, compleet f 22.50 Kapok Kussens, gestreepte tijk f 1.20, 95 ct. le kwaliteit onvermengde Java Kapok, het beste van het beste p.pd. 55 ct. Prima Eendenveeren p.p. 75. Prima onverm. Ganzenveeren 1.65, 1.45, 1.20, 85 Zwaar Veerentijk in verschillende kleuren 90 ct. Effen roode en blauwe Veerentijk f 1.25 Kapoktijken en linnen damasttijk 90, 70, 55, 45, 35, 28, 25 ct. Holsfraaf 11 VENRAY Telefoon 114 ceerd, hebben we overdacht, dat ons lot zoo slecht nog niet is. Eens zul len we met elkaar, wij overblij vende de ruimte hebben op deze aarde en al het goede er van zal ons deel zijD. Op ons ouderen, die niet worden opgevolgd door een nieuwe jeugd, rust de taak om de wereld zoo lang mogelijk te blijven bevolken. Met apenklieren en met injecties zullen we elkanders leven rekken. Geen dag gaat er voorbij tegen woordig, of we lezen, dat hier of daar een der bewoners van onze planeet zijn of haar honderdsten verjaardag heeft gevierd. Ja, we zijn taai en laten niet los 1 Nadat we het bovenstaande over dachten en opschreven, kwamen we in de gelegenheid om onze comp't- menten te gaan uitdragen aan een onzer mede-schepselen, die den leef tijd van een eeuw heeft gehaald. 't Was erg interessant. De oude heer kon nog een beetje zien en booren, met behulp van een stok kon hij nog een paar stappen doen. Zijn geest was hm... nou ja I Sjongen, zoo hebben we overdacht als we allemaal eens oud zijn ge worden en we mekander zóó moeten bezien: als er geen jeugd meer is om onze omgeving te bezonnen, zou het leven dan nog waard zijn om er voor te vechten 7 Als de wereld het zonder jeugd moet stellen, neen thans weten we het dan zal ze voor de anderen ook niet meer bewoonbaar zijn. VENRAY, 2 Februari 1935. B0ERINNENB0ND LEUNEN. In het Bondsgebouw te Leunen hield de R.K. Boerinnenbond alhier een drukbezochte jaarvergadering. Wegens verhindering van de Voor zitster werd de vergadering geopend op de gebruikelijke wijze door Mej. Geurts, ondervoorzitster. Hierna werden de notulen der laatste vergadering door de secre taresse, Mej. M. Asselberghs, voor gelezen en onder dankzegging onge wijzigd vastgesteld. Uit het hierna aan de orde zijnde jaarverslag bleek, dat de vereeniging 133 leden telt, tetwijl zich nog enkele leden hebben opgegeven. Gehouden werden 6 lezingen. Bij acclamatie werd herkozen het aftredend bestuurslid Mej. Asselbergs. tetwijl in verband met uitbreiding van het bestuur werden benoemd Mej. G. Jenniskens en Mej. J. Koenen. Hierna werd het woord verleend aan den land- en tuinbou wonder wijzer den heer A. Vissers te Leunen, welke een zeer leerzame en prettifle lezing hield over het opfokken en mesten van ba^onvarkens. Tot slot werd nog medegedeeld, dat bij genoegzame deelname een kookcursus zal gehouden worden. Pastoor Strijkers, Geest. Adviseur, sprak hierna de aanwezigen nog toe en gaf enkele mededeelingen betref fende de werkzaamheden, en sprak dank tot allen die tot bloei der ver eeniging hadden meegewerkt. Hierna volgde sluiting met den gewonen groet. CASTENRAY. Heden Zaterdag 2 Februari zal ook te Castenray in de Patronaatszaal een propaganda avond worden gehouden voor de stichting eener Kath. Filmproductie in ons land. De organisatie van deze avond berust bij de plaatselijke afd. Jonge Boeren, en is een schakel in de reeks van avonden welke onder auspiciën van het Comité Gezinsfilm door geheel ons land worden geor ganiseerd. Zooals overal elders wordt ook te Castenray een aardig en interresant filmprogram vertoond, met als hoofd nummer de mooie bergfilm „De strijd om de Matterhorn," Daar deze actie in ons gewest en ver daarbuiten in breeden kath kring een groote belangstelling geniet, twijfelen wij er ook niet aan of deze avond zal te Castenray aan zijn doel beantwoorden. Beiersche avonden te Horst. Weldra zal Horst en omliggende plaatsen met en te Horst komen feesten. De Beiersche avonden beloven, als al de voortcekenen niet bedriegen, schitterend te worden. De zaal van het Mannenkoor, die voor dit doel wordt gebezigd, heeft een feestelijke aanblik gekregen en en terwijl twee strijkjes (een uit leden van de Harmonie en een origineel Beiersch strijkje) er voortdurend de stemming in zullen houden, er staat een regiment keurige en fleurige Beiersche meisjes gereed om de be zoekers op hun wenken te bedienen, hetzij met een pot Beiersch of een kleine hartversterking. Bij gunstig weder zal de opening plaats hebben beden Zaterdagavond met muzikale wandeling door de hoofdstraten. De avonden beginnen Zaterdag, Zondag en Maandag telkens van 6 tot 12 uur. De treinbotsing te Lottuni. De Roetmondscbe Rechtbank vet-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5