jjAlFOMft j MANUFACTUREN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ASPIRIN V00RDEEUGS1/ jjACION^j tVOORDEELIGSr/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vermindering landbouwsteun. De romantiek der traditie leeft nog Buitenland. Binnenland. Postduiven. Provinciaal Nieuws Zaterdag 26 Januari 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 4 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS IWNUPACTURÊN I BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVhRlKNTlüN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7»/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 61 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer Inzake de begrooting van het landbouwcrisisfonds bevat belangrijke opmerkingen over verla ging van den landbouwsteun, het tempo der verlaging ea den vermoe- delijken invloed van vermindering van steun. Vrij algemeen was men van oor deel. dat steunvetleening aan den landbouw in den ruimsten zin des wootds noodzakelijk is en binnen afziecbaren tijd ook nog niet kan worden gemist. Vele leden konden geheel instem men met het streven der regeering tot vermindering vaa den geboden steun, waar dit slechts mogelijk is. Verscheidene dezer leden zouden echter wenschen, dat deze vermin dering van den steun zich in een versneld tempo voltrok, daar op den duur de steunvetleening aan den landbouw niet in den tegenwoordi gen omvang te handhaven is. De landbouwsteun verhoogt de kosten van het levensonderhoud of houdt in ieder geval de noodzakelijke kostendaling tegen Daardoor remt de steunverleening de dringend noodige aanpassing van ons geheele bedrijfsleven. Een gezonde landbouw is alleen mogelijk, als de geheele maatschappij zich aan de veranderde omstandig heden heeft weten aan te passen Op den weg der verlaging van den landbouwsteun moet worden voort gegaan. zoo ver dat mogelijk is, zonder dat de iostandhouding van het landbouwbedrijf in gevaar wordt gebracht. Andere leden meenden, dat een dergelijke, ook door hen gewenschte verlaging van steun niet mogelijk is, zonder het voortbestaan van het landbouwbedrijf in gevaar te brengen. Men moet allereerst de voorwaarden scheppen, waaronder die verlaging wel mogelijk is. Daartoe moeten de productiekosten in den landbouw worden verlaagd. Een belangrijke vermindering der productiekosten kan alleen worden bereikt door verlaging van pachten, hypotheek renten en alle andere op den land bouw rustende vaste lasten. En welke maatregelen wil de regeeriog nemen inzake verlaging van distri butiekosten Weer andere leden zagen in het streven naar vermindering van den steun aan den landbouw een gevaar. Het is er nog ver vandaaD, dat de bedrijven in het algemeen loonend zijn. In de veehouderij en vooral in den tuinbouw worden nog steeds zware verliezen geleden. Het is geheel onjuist, te klagen over hooge lasten, welke de landbouwsteun op de niet landbouwende bevolking zou leggen, zoo lang een zoo groote wanverhouding bestaat tusschen de belooning van den arbeid in den landbouw en dien van de overige bevolkingsgroepen. Sommige leden meenden, dat de steun aan den landbouw hem be voordeelt boven de overige bedrijfs takken. welke h.i. onvoldoenden steun ontvangen. Hiertegen kwamen de leden, zoo juist aan het woord, met kracht op. De industrie wordt niet minder gesteund, door tarieven en contingenïeeringen. Volgens ver scheidene dezer leden zou de regee ring moeten trachten den landbouw steun nog le verhoogen. Verscheidene leden wenschen een duidelijke uiteenzetting van de voor nemens der regeering op het punt van verlaging van de vaste lasten van den landbouw. Verscheiden andere leden veegden daaraan toe.' dat zij verlaging vooral noodig achtten, omdat nu de landbouwsteun voor een niet gering deel ten goede komt aan peisoneD, voor wie deze niet bestemd is. Deze leden drongen ook aan op spoedige indiening van het ontwerp-pachtwet. Absenteïsme in de Eerste Kamer vergaderingen „Ons Noorden" signaleert weer ergerlijke verschijnselen van absente isme in de Tweede Kamer. Het komt maar al te dikwijls voor, dat leden de presentielijst teekenen en daardoor 20 gulden kunnen tou cheeren, doch ai een heel stuk voor het einde der vergadering verdwijnen. Op 28 Dec. was het weer erg Om 11.10 's morgens hadden 44 leden de presentielijst geteekend. Toen er een uur later gestemd moest worden over de loonbelasting, waren er van de 44 leden reeds 6 verdwe nen. En toen er een uur later nog eens gestemd moest worden, waren et van de 44 die de presentielijst geteekend hadden en dus f 20 pre 3entiegeld toucheerden er nog maar 29. Niet minder dan 15 hadden er dus na twee uur vergaderen reeds de plaat gepoetst, niettegenstaande zij voor den vollen dag presentiegeld ontvingen. Nu moeten wij hieraan toevoegen, dat de voorzitter even te voren had medegedeeld, dat drie van deze heeren n.l. Jhr, van Citters, Jhr. de Vos van Steen wijk en Mr. Janssen hem hadden meegedeeld, dat zij wegens andere bezigheden de ver- gaJering moesten verlateD. Overigens zegt ons dit excuus al heel weinig. Als de heeren de ver gadering der Eerste Kamer bijwonen en daarvoor een hoog presentiegeld trekken, dan hebben zij daar te zijn en geen andere vergaderingen of besprekingen gelijktijdig in den Haag te beleggen. Daarvoor werden zij uit 's lands kas niet betaald. En als die besprekingen zoo drin gend zijn, dan moeten ze niet even in de Kamer komen om daar de presentielijst te teekenen, maar dan blijven ze heelemaal weg. Dan ver gaderen ze althans niet voor hun particuliere belangen op kosten van de berooide schatkist Een uur later was het nog veel erger. Te ruim 2 uur, dus 3 uur nadat de vergadering was aangevan gen, waren er zooals we boven reeds meldden reeds 15 leden absent. Men had waarschijnlijk niet vermoed, dat er weer gestemd zou worden. Behalve de boven reeds gesignaleerde 6, waren toen nog verdwenen de heeren Nivard (kath Smeenge (libBlom jous (kath.). Steger (kath.), Sasse van IJsselt (kath), Heerkens Tnijssen (kath.), Anema (ant. rev), Knotten belt (lib) en Rugge (S.D.A.P) Dit slechte voorbeeld van plichts verzaking door deze Senatoren is treurig en beschamend. Groote veranderingen in Duitscbland op til Oos- tersch front tegen Europa Rosenberg over de wereld beschouwing der nazi's. Het heet, dat in Duitschland weer groote dingen staan te gebeuren. Het aftreden van Baldur von Schi aicb, de leider der jeugdbeweging, dr. Ley, de leider van den arbeids dienst en Darré, de groote man van het boerenfront, zou weldra een feit zijn. Dit beteekent, naar de K.W.P. meldt, niets meer of minder, dan dat de nationaal socialistische politiek een totale mislukking is gebleken op de drie voornaamste gebieden; op gebied van jeugdorganisatie, arbeids dienst en landbouwpolitiek. Baldur von Scbirach is in de laatste dagen niet meer in het hoofd kwartier der Hitier Jugend versche nen. Tallooze klachten waren reeds door de ouders geuit over den heidenschen geest, die er in de Hitler-Jugend heerschte. Dr. Ley is nooit een goede vrleDd geweest van dr. Schacht en den conservatieven vleugel der partij. Nu de invloed van dr. Schacht met den dag toeneemt, is het niet te ver wonderen, dat heel het Arbeidsfront onder directe controle komt te staan van den man die op economisch ge bied feitelijK reeds de dictator is. Bovendien krijgt Schacht thans toe zicht over de vier voornaamste ministeries: economische zaken, financiën, landbouw en arbeid. De landbouwpolitiek van minister Darré is zoo'n volkomen mislukking ge bleken, dat de boeren in Duitschland zeggen, dat ze liever tien jaar „Dürre" (droogte) hebben dan nog één jaar Darré. Met veel uiterlijk vertoon zal op 30 Januari naar buiten worden ge demonstreerd, dat de partij nog eensgezind is, maar iedereen weet, dat er de grootste spanning heerscht. De S.S. zien met verbittering toe, dat hun de wapens worden ont nomen, de S.A.-troepen, die de revolutie bewerkt hebben, zijn wel haast verdwenen. De bruine uniform is schaarsch geworden op de straat alleen bij fakkeloptochten en parades mogen de geüniformeerden nog uit rukken. Intusschen is ook gebleken, dat de invloed van den Stahlheim ontzaglijk gestegen is. Het is overigens ook Wilt U le klas Maat- kleeding van de fijnste Eng. stoffen en dat zich kenmerkt door een Engelsche coupe en afwerking, dan is hiervoor het adres H. BECKERS, Venlo Straelsche weg 33 v.h. werkzaam bij Gebr. Domhoff, Hofkleermakers van wijlen Prins Hendrik. Vraagt stalen en ik kom U zonder eenige verplichting bezoeken. zeer merkwaardig dat de rechtscbe groepen meer en meer de overhand krijgen en dat Hitier daaraan zelfs zijn beste vrienden opoffert. In het hoofdkwartier der jeugd organisaties zijn in de laatste weken tal van nieuwe gezichten verschenen deze nieuwe leiders zullen echter geen gemakkelijke taak hebben, vooral daar massa's jongens met goedvinding van hun eigen ouders de Hitler- Jugend hebben verlaten wegens de algemeen verbreide zedeloosheid. De oude Pruisische conservatieve geest, waarmee militairen eu industri- eelen ook onder het keizerlijk bezield wareD, heerscht, thans opnieuw ia het huidige Duitschland, dat van het nationaal socialisme alleen den naam heeft overgehouden en den heiden schen geest, die nog 'n heel meoschen- geslacht zal doorwerken, vooral als Rosenberg gehandhaafd blijft. Iu de politek van het verre Oosten voltrekt zich een merkwaardig proces. Japan is het reeds vrijwel eens ge worden met China om een front te vormen tegen de Europeesche mogendheden. Verder valt bet op, dat de Japansche minister president in een verklaring heeft gezegd, dat de betrekkingen van Japan ook met de Sovjet uoie een aanzienlijke ver betering vertoonen. Zou het sterk verdeelde Europa ia het Oosten een eenheidsfront tegen over zich krijgen Dan ziet het er voor Europa donker uit 1 Rosenberg, de man die op bevel van Hitier de nationaal-socialistische wereldbeschouwing moet stampen Ie harten van alles wat Duitscb is, heeft in een verklaring tegenover het d plomatieke korps en de buiten- landsche pers nog eens uitgestippeld, wat zijn wereldbeschouwing en die der beweging is en beteekent. Die verklaring komt neer op een oorlogsverklaring aan de Kerk. Zou nu al Da den gewonnen slag aan de Saar, de binnenlandsche strijd tegen Christendom en Kerk worden ingezet, waarop wij onlangs reeds wezen VOORTSCHRIJDENDE WETENSCHAP. Dennenhout tot krantenpapier. Hoewel ons land niet zoo heel boschrijk is vergeleken bij andere landen, toch is het nog wel de moeite waard voor ons volksinkomen, wanneer de wetenschap ook voor het hout betere afzetmogelijkheid weet te scheppen dan tot nu toe het geval was. Onze bosschen bestaan voor een groot deel uit de zoogenaamde grove den die ongeveer twee derde van de Nederlandsche bosschen beslaat. Nu worden in de laatste jaren de boschboomen voor een bepaald ge deelte tot krantenpapier verwerkt. Tot dusver was daar het allerbest voor geschikt het vurenhout. Het dennenhout bevat n.l. te veel hars en moest moeilijker bewerking onder gaan om stof te leveren, die ook voor krantenpapierbereidiag geschikt is. Daarbij komt, dat deze bewerking een ontzettende lucht tot ver in den omtrek verspreidt, zoodat meestal er van afgezien werd. Gevolg is Datuurlijk geweest, dat de grove dea minder in aanzien stond en dus oude bosschen, die, zooals we schreven voor ongeveer twee derde uit deze boomsoort be staan, als minderwaardig beschouwd werden. Daarin schijnt nu verandering te komen. Het is Dultsche scheikundigen gelukt om een middel te vinden, waardoor de hars, die de groote sta in de weg was voor verwerking tot kranteopapier gemakkelijker en zonder de lastige stank te veroorzaken, uit dennenhout verwijderd kon worden. Reeds is een blad geheel op grove denuenpapier gedrukt verschenen en het moet gezegd wórdenhet papier maakt een heel goede indruk. Krantenpapier wordt in ongeloof lijk groote hoeveelheden dagelijks gebruikt. Daarom heeft hier de wetenschap den boschbezitters en boschbewerkers een groote dienst bewezen, die ook ons land ten goede zal komen. Gelukkig wordt ook hier meer en meer gelet op de afkomst der producten, die men gebruikt en Nederlandsch fabrikaat gevraagd. Met krantenpapier zal men straks niet alleen Nederlandsch fabrikaat doch -ook geheel Nederlandsch pro duct kunnen gebruiken. HET CREMATIE VRAAGSTUK Schjj n-begrafenissen De onbevredigende toestand, welke er in ons land heerscht ten aanzien van het crematievraagstuk, wordt bizonder belicht door een nieuw verschijnsel, dat zich den laatsten tijd voordoet. De „Avondpost" be schrijft het aldus Reeds eenige malen is het voor gekomen, als een hooggeplaatst persoon overleden was, dat men voor den schijn naar een begraaf plaats trok om het stoffelijk over- schot z.g. ter aarde te bestellen, maar onmiddellijk na de plechtig heid werd dan dit stoffelijk over schot naar het crematorium ver voerd en verbrand. En waarom glDg men eerst naar de begraaf plaats en deed men of er een teraardebestelling plaats had? Omdat dan de autoriteiten wél kwamen. Men zag dan ook op de begraafplaats een breede schaar van hoogwaardigheidsbekleders aanwezig en ook de Regeering liet zich vertegenwoordigen. Door deze schijn-begrafenissen wordt inderdaad de toestand nog onzuiverder. Dit is een sollen met de wet, dat een zeer onbehagelijken indruk maakt. We hopen dan ook maar, dat Minister de Wilde gauw klaar zal zijn met zijn „overweging' welke bij ten aanzien van het crematievraagstuk heeft toegezegd. BROEDER EUGENIUS S V.D. VERMOORD. Reeds op 13 Januari j.t. werd aan het klooster St. Michael te Steil het bericht ontvangen, dat de missie broeder EugeDius in het Hagen gebergte (Oost Nieuw Guinea) door inboorlingen was vermoord. Aanvankelijk koesterde men nog de hoop, dat dit bericht op een vergissing berustte en doelde op den zeereerw. pater K. Morschheuser, S.V.D., die in bet laatst van Decem ber, eveneens in het Hagengebergte, door inboorlingen werd gedood. Thans heeft de apostolisch-vicaris van Oost-Nieuw Guinea, Z.H. Exc. mgr. F. Wolf S.V.D., deze treur mare telegrafiisch bevestigd. Broeder Eugenius was op een missiestatie in het Hageogebergte werkzaam en vermoedelijk onkundig van den moord op pater Morsch heuser, heeft hij een bezoek willen brengen aan Alexishafeu, de hoofd statie van het vicariaat en residentie van mgr. Wolf. Op dezen weg, die door het Blsmarckgebergte voert, is broeder Eugenius ongeveer op dezelfde plaats ajs pater Morschheuser door inboor lingen om het leven gebracht. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou broeder Eugenius in het gebied van Salamoa door een Euro- peesch ambtenaar zijn gevonden met ernstige speer wonden over het geheele lichaam. Broeder Eugenius, in de wereld F. Frank, werd in 1900 te Mount Carmel in Amerika geboren en trad op 21-jarigen leeftijd in het missie huis van de Congregatie van het Goddelijk Woord te Teckoy bij Chicago Op 1 Mei 1924 legde hij de kloostergelofte af en in 1925 vertrok hij naar de missie op Nieuw Guinea. Nog voordat iets bekend was van den dood van dezen broeder mocht het generaal bestuur van het Gezel schap van het Goddelijk Woord een schrijven van de H. Congregatie der Geloofsverbreiding te Rome, ontvao gen waarin deze haar hartelijke deelneming betuigde met den dood van pater Morschheuser. Op de 13 Januari gehouden Kring- tentoonstelling te Deurne, waar 432 duiven waren ingezonden wist de Postduivenvereeniging „De Zwaluw" de volgende prijzen te behalen. Klasse 1, oude doffers (onbevlogen) 17 J. Verstegen. Klasse 2, oude duivinnen (onbevlogen) 1 J. Kusters, 2 H Peeters. Klasse 3, oude doffers (bevlogen tot 500 K.M.) 2 G. van Dijck, 3 J. Kusters, 4 Gebr. Rutten, 6 J. Janssen, 8 J. Ver stegen. Klasse 4, oude duivinnen (bevlogen tot 500 K.M.) Elke vrouw kent ze, elke vrouw weet echter ook* cUM.Q_ itlptAftedi: het product van vertrouwen. 1 J. Verstegen, 3 J. Kusters, 4 en 6 G. van Dijck, 5 J. Janssen. Klasse 5, oude doffers (bevlogen boven 500 K.M.) 3 en 7 Gebr. Rutteo, 4 J. Volle- bergh, 10 Gebr. Hendriks. Klasse 6, oude duivinnen (bevlogen boven 500 K.M.) 1 Gebr. Ruiten, 2 Gebr. Hendriks, 3 P. Manders. Klasse 8, jarige duivinnen (onbevlogeü) 1 M. Franken. Klasse 9, jarige doffers (bevlogen) 1 Jac. Voèsten. 5 Gebr. Siebers. 6 P. Manders. 9 Si. Servaas, 10 P. Kersten, 11 H. Derks, 12 G. v. d, Putten. Klasse 10, jarige duivinnen (bevlogen) 1 en 2 Gebt. Hendriks, 4 Gebr. Rutten, 5 G. Vissers, 6 H. Henkens, 7 G. v d. Pulten. Klasse 11, jonge doffers (onbevlogen) 1 L. Maassen. Klasse 13, jonge doffers (bevlogen) 2 H. Derks. 5 J. Vollebergh. 6 H. Henkens, 7 J. Verstegen, 8 Gebr. Rutten, 10 en 14 M. Franken, 12 A. Loonen, 17 St. Servaas, 18 G. v. Dijck, 20 P. Manders, 22 L. Maassen. Klasse 14, jonge duivinnen (bevlogen) 1, 2, 7, 12, 15 en 20 Gebr. Hen driks, 6 en 11 L. MaasseD, 8 J. Vollebergh, 13 en 14 G v. Dijck, 17 J. Verstegen, 18 P. Kersteo. Klasse 15, doffers (niet uitgeruld) 1 A. Loonen. Klasse 16, duivinnen (niet uitgeruid) 1 Gebr. Rutten, 2 P. H. Janssen. Met rechtmatige voldoening mag het Heidebloempje terugzien op deze mooie avonden. D. INGEZONDEN. HEIDE. Zondag en Maandag j.l gaf „Het Heidebloempje" zijn jaar-' lijks concert. Zondag kon de zaal beter bezet zijn, maar Maandag was bij stampvol allemaal vaste klanten. Onze nieuwe president, de heer Johan van Meyel, opende zelf. Zo hoort het. Zeer op z'n plaats waren zijn woorden van hulde aan onzen be schermheer, den heer Wilhelm van Meyel, die als oprichter van ,,'t Heidebloempje" voor 25 jaren voor 't eerst met zijn jongens op de planken verscheen. Het ziDgen door het 4-stemmig mannenkoor ging Maandag beter dan Zondag Maar Maandag ging het dan ook bepaald goed. Alle eer aan onzen Dieuwen directeur, den heer Mathleu Arts. Wij hebben hem leren kennen en waarderen als een harde werker, als een eenvoudig man, die gemoedelijk met de leden van 't Heidebloempje weet om te gaan, maar zich op tijd toch doet gelden. Wij zijn blij met onzen nieuwen directeur. Dan volgde de voordracht „Mijn Amalia". De speler kon het niet helpeD, dat hij geen succes had, de voordracht leende zich daar niet voor. Anders ging het met het toneel spel „Roeping". Daar ging maar één roep over „Roeping" prachtig vertolkt 1 Al de spelers, proficiat 1 Het publiek was danig onder de indruk en menige traan hebben wij zien wegpinken. Van zo'n spel gaat beslist iets goeds uit. Leden van het Heidebloempje, goed toneelspel leveren, is óók roeping. Een woord van hulde aan Gerard Custers voor de leiding van het toneel, is hier wel op zijn plaats. Opdat het publiek niet in een minder opgewekte stemming naar huis zou gaan, werd als slot gegeven het duet„De twee Muzenzonen' Gelachen is er, enorm. Wij feliciteren de spelers met dit succes. Een ere-saluut brengen wij verder aan het vrolijke stel van „Euterpe". Jongens, wat hebben jullie er de moed in geblazen, gestreken, geslagen en gezongen. Concert gevende Ver enigingen, als ge Uw avonden wilt opluisteren, wij bevelen U „Euterpe" aan. Het Heidebloempje zegt tot Euterpetot volgend jaar 1 Van alles wat. BIJ HET HUWELIJK EENEIt JAPANEESCHE Op haar huwelijksdag krijgt de Japaneesche vrouw elf geboden, welkq haar door haar moeder plech tig worden ingeprent en waaraan zij streng moet vasthouden, om een ge lukkig huwelijksleven deelachtig te worden. Deze geboden zijn sedert eeuwen van geslacht op geslacht overgeërfd en worden nog tegenwoordig door alle gehuwde Japansche vrouwen ter harte genomen, die de oude traditie trouw bleven. Deze elf geboden van de moeder aan de bruid lulden: Van het oogenblik af dat ge ge trouwd zijt, zijt ge mijn dochter niet meer. Daarom moet ge nu uw schoonouders even goed gehoor zamen als ge tot du3ver gehoor zaamd hebt aan vader en moeder. Als ge getrouwd zijt, zal uw man uw eenige heer zijn. Wees gewillig en bescheiden jegens hem. Gehoor zaamheid aan deu echtgenoot is de edelste deugd der vrouw. Denk er altijd aan, dat ge vrien delijk moet zijn jegens uw schoon moeder. Wees nooit jaloersch. Jaloersch- heid zal de liefde, welke uw man u toedraagt, dooden Wordt nooit toornig, zelfs als uw man u onrecht doet. Luister geduldig naar wat hij zegt en als hij kalm is geworden, spreek hem dan vriende lijk toe. Praat niet veel. Zeg nooit iets kwaads van uw buren. Lieg nooit. Ondervraag nooit waarzeggers, Wees zuinig in uw huishouden en wees er zoo nauwkeurig mogelijk in. Pronk nooit met den rang of den rijkdom van uw man. Spreek nooit over uw rijkdom in tegenwoordig heid van de bloedverwanten van uw man. Kies uw gezelschap niet onder te jonge menschen, ook al ben je zelf jODg. Wees altijd zindelijk en bescheiden gekleed. Draag nooit gewaden in te schitterende kleuren. Zeu] ze haost beej en hebbe De cèns meinde geej, vur den schonne jong 'k Wooi dat 't mer waor was. Hoeveul hedde dan al; die jonges zien toch ok ai vur ow rond gewist ien de vekansie. Dor hedde geliek ien; mer de cèns die ze opgehaald hebbe en die ikke zo hier en daor kreeg, dat is krek geuoeg vur EEN jaor en... 't jungs- ke mot TWELLEF jaor studiere.... dus ik heb de cèns nog LANGNIE beej en 1 Mer beej ons thuus ziede ok nog nle gewist Wot lit ow huus Ik zal er gaw genoeg zien. Laot mer wiète. Ge kunt 't ok géve an die megjes die rondgaon mit die buukskes van Til burg. Zeg mer: 't is vue Paoter Peeters, vur den jong van urn, den Seminarist, dan krieg ik 't toch wel op zienen tied 1 Alle minse die me wat gegève hebbe, dank ik van harte en O. L. Heer zal 't ok nie vergète,! Pater H. M. PEETERS. M.S.C. Missionaris op Celebes. VENRAY, 26 Jaouati 1935. Kadastrale leggers en plans. De Burgemeester van Venray. brengt ter kennis van belangheb benden, dat de kadastrale leggers en plans ter bijwerking aan bet kadaster zijn ingezonden en derhalve voor loopig niet kunnen worden geraad pleegd. Venray, 23 Januari 1936.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1