Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. CS! jjAifom MANUFACTURE l BLIJKEN TOCH HET YQQRDEEUGStf [manufacturen fvOORDEELlöST/' Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Het oude jaar in eigen land. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 Januari 1935 Vijf en vijftigste Jaargang No 1 PEEL EN MAAS l BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVhRHSNTlnN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ROUW OVER VORSTENHUIS EN VOLK. Parlementaire en economische bedrijvigheid. Wanneer wij aan het einde van het jaar onze gedachten laten gaan over de voornaamste gebeurtenissen, die hebben plaats gevonden, denken wij op de eerste plaats aan de twee data, die rouw brachten over ons Vorstenhuis en geheel ons volk. Op 20 Maart, des morgens om kwart voor acht overleed H. M. de Koningin- Moeder. Eënige dagen tevoren, het was 16 Maart, was het eerste bericht ver schenen ovet een ongesteldheid van de alom in den lande beminde Koningin-Moeder, die gedurende de vele jaren, waarin zij ééa was met ons volk, zich vóór alles had doen kennen door haar liefde en wel In het bijzonder voor het volksdeel, dat, door armoede en ziekte getroffen, voor allen recht heeft op een warme liefde. Groot was dan ook de droefenis in het geheele land, toen enkele dagen na het eerste bulletin, het bericht kwam. dat de Koningin Moeder reeds g r >epen was naar een beter leven. Het defi voor het stoffelijk over schot, dat was opgesteld in de hall van het paleis aan bet Laoge Voor hout te Den Haag en de overwel digende belangstelling bi) de begrafe nis op 27 Maart in de Nieuwe Kerk te Delft, waren grootsche manifestaties van aanhankelijkheid en trouw aan het Koninklijk Huis en van liefde tot de overleden Vrouw Nederland was nog niet bekomen van den harden slag, veroorzaakt door het overlijden van H. M. Koningin Emma, of op 28 Juni kwam de droeve tijding, dal Z.K.H. Prins Hendrik op het Hoofdbureau van het Roode Kruis ongesteld was ge worden. Schenen de ziekteverschijnselen aanvankelijk niet verontrustend, allengs verergerde de toestand. H. M. de Koningin, die in Zwit serland vertoefde, kwam ijlings naar het vaderland terug de Prinses, die in Engeland haar vacantie doorbracht, kwam voorloopig nog niet, daar de toestand zich niet zóó ernstig liet aanzien. Op 3 juli kwam evenwel het be richt, dat de Prins Gemaal des middags om twee uur den laatsten adem had uitgeblazen. Mét den Prins was een hartelijk, goed mensch heengegaan, die zich door zijn goedmoedigheid een groote schate van vrienden, ook onder de eenvoudigsten, verworven had. De gevoelens van het Nederland- sche volk gingen vooral uit naar de zwaar getroffen Koningin en de Prinses die in zoo n kort tijdsbestek twee van haar dierbaren verloren. Op 11 Juli volgde de plechtige begrafenis, welke volgens den wensch van den overledene, geheel in wit was gehouden. Waar we trots op zjjn In het afgeloopen jaar, vooral ge- gedurende de laatste maanden stond onze nationale luchtvaart in het centrum van de belangstelling. In November boekte de K.L.M. en met haar ons geheele vaderland, een overweldigend succes met de schitterende prestatie van de Uiver in de Londen—Melbourne-race. Voor dit schitterend werk op het terrein van het verkeerswezen was in binnen- en buitenland een en al lof. Overweldigend was dan ook de belangstelling, toen onze gevleugelde Nederlandsche Leeuw op 21 Nov. in het vaderland terugkeerde. Tienduizenden hadden zich op dien dag op Schiphol verzameld om de bemanning, Parmentier, Mol, van Brugge en Prins, een grootsche hulde te brengen. De triomftocht der Uiverbemanning begon met een triomphalen tocht door Amsterdam, waarna meerdere plaatsen volgden. De vreugdeklanken over het groote succes klonken cog na over het land, toen het rampzalige bericht kwam dat de Uiver boven de Syrische woestijn verongelukt was. Veruit boven het verlies van onzen nationalen vogel ging de deelneming uit naar de nabestaanden van zeven Nederlanders, die op deze versnelde Kerstvlucht van de K.L.M. het leven lieten. Onze nationale luchtvaart kreeg een harden slag te verduren, maar onze luchtvaartroem zal verder wor den uitgedragen met opgeheven hoofd. Ongeveer gelijktijdig met de ramp van de Uiver leverde het K.L.M.- vliegtuig de Snip een prachtige pres tatie, door iu enkele dagen van Schiphol naar West-Iodië te vliegen, waardoor de mogelijkheden vaster vorm krijgen, dat ook in en met dit gedeelte van het Rijk een snellere verbinding voor post er passagiers tot stand komt. In dit verband mag niet onver meld blijven de groote reis van de Nederlandsche duikboot de K. 18, die in November vertrokken is voor een reis rond den aardbol, een prestatie, die in binnen- en buitenland groote bewondering geniet. Rond de 350 000... Op economisch terrein hebben wij in 1934 geen effectieve winsten kun nen boeken. Weliswaar hebben een groot aantal maatregelen, op velerlei terrein, ons economisch maatschap pelijk leven voor een nog verdere ineenstorting bewaard, maar de perspectieven blijven ongunstig. De gevolgen van vele jaren eco nomisch liberalisme kunnen nu een maal niet in een kort tijdsbestek worden weggenomen. Het werkloozencijfer schommelt nog rond de 350 000. De regeering zag zich genoodzaakt om de steun uitkeeriDgen in zeer veel gevallen te verlagen, door het grondbedrag van f 13 50 terug fe brengen op f 12. In vele gemeenten werden werken in werkverschaffing uitgevoerd, waar door eenige tienduizenden tenminste aan den arbeid konden blijven, maar het overgroote meerendeel der werk- loozen mist ook deze mogelijkheid om tenminste ten deele aan de ernstige gevolgen, wij denken hier aan een geestelijke afzakking te ont komen. Er zijn plannen in voorbereiding om werkgelegenheid tg scheppea voor het groote leger jeugdige werkloozen, voor wie de gevolgen van nog ernstiger aard zijn. Op 15 Maart werd het wetsont werp ingediend tot het vetleenen van een crediet van 60 millioen gulden voor werkverruiming, aan welk ont werp door den Staten Generaal bereids goedkeuring is geschonken. Gesteund door dit fonds kon reeds een aanvang gemaakt worden met eenige werkzaamheden. Op 2 October werd het inzame- lingswerk voor het Nationaal Crisis Comité iogezet met een radio uitzen ding, waaraan door velerlei organi saties en persoonlijkheden werd meegewerktPrinses Juliana deed een gevoelig beroep op de offer vaardigheid van het Nederlandsche volk. Trouwens op velerlei wijzen werd hulp geboden aan de werkloozen. Wij denken hier behalve aan het vele, dat door particuliere liefdadlg- heidsvereenigingen werd gedaan, aan de extra Kerstgave uit de Staatskas en aan de inzameling in de Neder landsche Dagbladpers. Helaas waren het druppels op een gloeiende plaat. Het overgroote meerendeel der Nederlanders kon in 1934 nog niet zoover komen, dat er ruim gegeven werd ook van datgene, waarvan men moeilijk afstand doet, namelijk wat men dagelijks kan uitgeven aan amusement en dergelijken. Economische zaken. In de samenstelling van de regeericg kwam een kleine wijziging op 16 April trad de minister van Economische Zaken, mr. Verschuur, om gezondheidsredenen af. Na eenigen tijd werd hij opgevolgd door mr. Steenberghe, die reeds spoedig een aantal maatregelen van handelspolitieken aard voorstelde. In de maatregelen ter bescherming van den veestapel bracht hij einde October een wijziging. Evenals het vorige jaar zouden weer een aantal jonge koeien, vermoedelijk 150.000, worden af geslacht en ingeblikt. In het vervolg zou niet meer alle melk gesteund worden minstens 10 pet. der productie werd uitgeslotea. De minister ver wachtte, dat als gevolg daarvan de veestapel vrijwillig zou worden beperkt door de boeren. Het aanbod van versch vleesch zou dus worden verhoogd en om te groote daling van de prijzen te voorkomen, mocht weer tot in blikken worden overgegaan. Hoe noodig de beperking van den rundveestapel was, bleek uit zijn toename, niet tegenstaan Ie de export vaa zuivelproducten aan zienlijk was teruggeloopen. Toen onze export nog normaal was, hadden wij in ons land 1.250000 melkkoeien, terwijl voor 1935 een aantal van 1.670,000 werd beraamd. Van de ontelbare maatregelen waartoe de minister van Economische Zaken heeft moeten overgaan brengen wij nog in herinnering de Clearing- tragedie. Wat zoo lang dreigde gebeurde in de eerste helft van Augustus; Nederland was er toe moeten overgaan de Clearingwet tegenover Duitschland toe te passen. Er liep sedert het einde van 1932 een over eenkomst met onze Oostelijke buren, bij welke een zekere betalingsverzekering was overeen gekomen. Van Duitsche zijde hield men er zich evenwel geenszins aan. De Nederlandsche betalings deviezen werden in Duitschland geaccepteerd, maar daartegenover bleven de Duitschers voor vele mlilioenen schuldig aan Nederland voor goederen, welke van ons land naar Duitschland waren geëxporteerd. Onderhandelingen konden geen verbetering in den toestand brengen. De afgekondigde toepassing van de Clearingswet beteekende, dat Nederlanders hun in Duitschland gekochte goederen nog slechts via de Nederlandsche bank mogen betalen, terwijl de Nederlandsche bank met dat gëld de vorderingen verrekent, welke onze exporteurs op Duitsche koopers hebben. Deze eenzijdige clearing bracht echter niet bet gewenschte resultaat. In begin December werd dan ook de Clearingovereenkomst met Duitschland verlengd, voorloopig voor den tijd van een jaar, terwijl onderhandelingen werden geopend voor vernieuwing van het afgeloopen handelsverdrag. Dit verdrag werd kort voor Kerstmis geteekend en had denzelfden inhoui als het vorige. Een succes in de Nederlandscb- Belgische verhouding was het tot stand komen van een voorloopige regeling bij de Nederiandsch Belgische handelsbesprekingen op 6 Februari, Op 1 Maart werd het Handelsaccooid van kracht, waardoor aardappelen, groenten, varkens- en schapenvleesch werden gecontingen- teerd. Dat 'Nederland wel eens tot scherpe handelspolitieke maatregelen kan overgaan om succes te kunnen boeken, bewees minister Steenberghe door zijn maatregel tegenover Spanje. Tusschen Nederland en Spanje was reeds verscheidene maanden geleden een handelsovereenkomst geteekend, maar deze werd door de Spaansche regeering maar steeds niet aan de Cortez ter ratificatie aan geboden, zoodat het verdrag niet in werking kon treden. Onze exporteurs werden daardoor ten zeerste ge dupeerd. Eindelijk liet minister Steenberghe aan de Spaansche regeering weten, dat wij hier de Spaansche producten niet meer behoefden, zoolang het Handels verdrag niet zou zijn geratificeerd. Binnen enkele weken was de ratificatie toen een feit geworden Ten slotte herinneren wij nog aan Je wijziging vac de winkelsluitings wet op 15 Maart, waardoor een verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag in verschillende branches mogelijk werd. Het spellingvraagstuk ln het voorjaar kwam minister Marchant met zijn nieuwe spelling voor den dag, waarvan hij de in voering op korten termijn wenschte 's Ministers voorstel onderging echter nogal eenige wijzigingen een com missie werd samengesteld en het slot van de beraadslagingen was een compromis spelling, welke door den minister en de regeericg werd aan vaard en voor examens ingevoerd. Veel strijd is er rond de spelling gestreden, de Minister trad zelf ook eenige malen in het strijdperk in artikelen, in de pers en voor de radio. Hij hield een laatste en een aller laatste ronde, maar er zullen in 1935 nog wel verschillende rondes noodig blijken om de nieuwe spelling overal ingevoerd te krijgen. De regeericg is niet consequent ln het nieuwe, wat dan ook een van de redenen was, waarom de pers. op enkele uitzonde ringen na, de oude spelling handhaaft. Minister Marchant zag zich genood zaakt groote bezuinigingen op het onderwijs voor te stellen. Zijn grootste strijd ging tegen de kleine schooltjes, een euvel wat vooral bij het Openbaar Onderwijs groot was. Van deze zijde werd zeer sterk tegen de voorstellen van den minister geageerd, wij herinneren aan de protestvergadericg in den Haagschen Dierentuin. Onze mariniers. Op verzoek van den Vollggnbond vertrokken eenige dagen voor Kerst mis 250 mariniers naar de Saar om tezamen met een paar duizend Engelschen, Italianen en Zweden te zorgefc voor de handhaving van de orde in het Saargebied vóór en tijdens de stemming, die daar op 13 Januari zal plaats vinden. Het Julianakanaal. Een feit van groot economisch belang niet alleen voor Limburg, maar ook voor geheel Nederland is de voltooiing van het Julianakanaal. Op 22 October 1925 werd te Limme! door H. K. H. Prinses Juliana "in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Prins Hendrik de eerste spade voor dit werk gestoken. Op 7 Mei 1934 werden de twee eerste panden in tegenwoordigheid der Koninklijke familie voor de scheep vaart opengesteld. En op 31 Oct. 1934 was het geheele kanaal op enkele oeverwerken na geheel vol tooid, zoodat het althans in beperkte mate voor de scheepvaart werd vrij gegeven. In het Zuiden der provincie is thans een actie gaande om de algebeele openstelling zoo spoedig mogelijk te verkrijgen, ten bate van handel en nijverheid in Limburg. De aanleg van dit kanaal en bij komende werken vergde zeer groote uitgaven van de schatkist. Het Julianakanaal met aansluitend Maasvak te Maastricht kostte 31 millioen gulden, terwijl het geheele kanalisatiesysteem der Maas waartoe ook het Julianakanaal behoort, 84 millioen gulden kos'te. Moge Nederland en in het bij zonder Limburg er de vruchten van plukken. Op buitenlandsch politiek ge bied zijn wij een zorgelijk jaar ingetreden. Gevaarlijke span ningen in het verre Oosten en heel Europa. De Saarstemming en de onzekere toestand Jd Duitschland. Tusschen hoop en vrees. Wanneer wij bij de intrede van 1935 onzen blik laten gaan over de wereld en speciaal letten op toe standen en verhoudingen en ver schijoselen, welke ons iets zeggeD over de mogelijkheid van vrede of oorlog, dan, dan ontwaren wij al spoedig, dat 1935 in dit opzicht een jaar wordt van hoop en vrees. Eeoerzijds zien we donkere wolken aan den politieken horizon, maar elders zijn toch ook lichtplekken die hoop geven op een doorbreken van de koesterende vredeszon, waaraan de wereld groote behoefte heeft. Een critiek jaar. De Fransche minister-president Flandin heeft in een personderhoud gezegd, dat 1935 een beslissend jaar zal zijn voor den wereldvrede. Mocht het aan de staatslieden gelukken, ook in het aangebroken jaar den vredes toestand te handhaven, dan waren de grondslagen gelegd voor een duurzamen vrede. We behoeven aan dergelijke ver klaringen geen al te groote waarde toe te kennen, maar wel zegt ons een dergelijke uitlating, dat 1935 voor den vrede in elk geval een critiek jaar zal zijn en dat we met hevige spanningen rekening zullen hebben te houden. Dit laatste is ook in het afgeloopen jaar ongetwijfeld het geval geweest. Heeft Mussolini niet verklaard, dat Europa op 25 Juli na den moord op Dr. Dollfuss aan den rand van een nieuwen Europeeschen oorlog heeft gestaan? Hebben we na den moord op koning Alexander ia Marseille in October j 1 geen hevige spanning ;n Europa gezien, vooral toen de Kleine Entente op een gegeven moment de gelegenheid scheen te baat te willen nemen, om af te rekenen met Hon- garijë, waar de strooming tot her ziening van zija in 1919 zoo onrechtvaardig en zoo oneconomisch geschonden grenzen, steeds sterker wordt Spanningen in het Verre Oosten. En dan jnogen we^ niet vergeten de voortdurende spanningen in het Verre Oosten, waar Japan wacht op het gunstige moment, om tegen Rus land en Amerika uit te maken, wie tenslotte in het Oosten de baas zal zijn. Dit conflict is het vooral, dat ons voor 1935 met groote zorg moet vervullen. Dit staat vast, dat wanneer een oorlog tusschen Japan en Rusland uitbreekt, ook Amerika deze welkome gelegenheid zal aan grijpen, om den beslissenden slag met Japan te wagen en dat daa zeer waarschijnlijk Frankrijk aan de zijde van Rusland en Engeland aan de zijde van Amerika zal staan. En wellicht tracht dan China den gehaten Japanner van zijn grondgebied te verdrijven. Spanningen in Europa zelf. Ook in Europa zelf zullen dit jaai de spanningen wel niet van de lucht zijn. Allereerst zal de stemming op 13 Januari a.s. in het Saargebied van groote beteekenis knnnen zijn. Wanneer op dien dag dit pro bleem een oplossing zal krijgen, die en door Frankrijk en door Duitsch land loyaal wordt aanvaard, dan zijn we vóór den vrede een belangrijke stap verder. Dan is de weg ge-effend voor het aanknoopen van nieuwe en doeltreffende verbindingen tus schen de voornaamste mogendheden. Vaa groot belang is ook de bin- nenlandsche toestand van Duitsch land. Dat deze zoo vast geconsoli deerd is, als een Goering en Goeb- bels ons herhaaldelijk willen doen gelooven, neemt niemand aan. Van een doelbewust, krachtig ge leid dictatoriaal regiem is in Duitsch land nog altijd geen sprake. Zoowel *at takiiek. staatsmans kunst en leiderschap betreft, staat Mussolini mijlen boven den Führer. Hitler is in raam dictator, maar hij heeft zelf de touwtjes niet in handen. Zijn woord en zijn wil zijn allernaiost een waarborg, dat bet aldus ook gebeurt. Mussolini heeft dat eeDS scherp uitgedrukt door te zeggen, dat con ferenties met Hitier tijd en geldver- morsing zijn, want Hitier heeft geen gezag. Of het nationaal-soclalistisch re giem wel gezag heeft, is nog altijd een open vraag, 't Conflict in de Protestantsche kerk wijst niet op een sterk gezag en in het conflict met de Katholieke kerk bereikte de Duitsche regeering ook niets. Telkens weer nieuwe onderhan delingen maar telkens weer machte loosheid, om een resultaat te be reiken. De buitenlandsche politiek van het nieuwe bewind is een groote neder laag geweest. De floancieele en de economische toestand van Duitsch land is in hooge mate zorgelijk. Duitschland kan ons dan ook in 1935 ernstige verrassingen bezorgen. 't Thans ingetreden jaar zal voor de buitenlandsche politiek zeer zeker een belangrijk jaar zijn. Belangrijke gebeurtenissen zijn op til en er zal veel stuurmanskracht noodig zijn, om de wereld ook in de thans aangebroken periode door de zeer groote gevaren heeo te voeren. Wij zullen gelijk voorheen in deze rubriek de groote gebeurtenis sen op den voet blijven volgen eo onzen lezers in eenvoudig overzicht een beeld trachten te geven van de groote lijnen, waarlangs de wereld gebeurtenissen zich ontwikkelen. Bezwaren van den landbouw. De zomertijd werkt des morgens ongeveer gedurende 152 dageo. Bij invoering van den ME,T. zal men echter krijgen een vervroeging met veertig mlouten gedurende de volle 365 dagen, derhalve gedurende den geheelen winter eene vervroeging met veertig minuien. In landbouw en veeteelt werkt men vroeg en moet men vroeg werken. Als men thans in den winter om half acht begint, zal dit bij invoering van den M. E. T. in zonnetijd tien minuten voor zeven zijn, wanneer het nog geheel donker is. Men denke hierbij eens aan het melk bedrijf, waar de melk op een bepaald uur gereed moet zijn voor aflevering aan de afnemers. Het is dus, naar de meening van de leden hier aan het woord, geenszins aan te nemen, dat in voering van den M. E. T. in landbouwkringen op groote schaal zou worden toegejuicht om te ont komen aan den gehaten zomertijd Vele leden hadden den indruk, dat de Minister en de andere tak der Volksvertegenwoordiging zich niet voldoende rekenschap hebben gegeven van de gevolgen, welke zich bij de aanvaarding van het nieuwe voorstel in de practijk zullen doen gevoelen. VENRAY, 5 Januari 1935. Gemeentebegrooting 1935. Begrooting tak van dienst der Gasfabriek 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935 en de begrooting van den tak van dienst „De Gas fabriek" voor 1935 heden ingevolge het bepaalde in artikel 238 en 253 der Gemeentewet aan den Raad zijn aangeboden en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neergelegd en tegen betaling der kosten een afschrift wordt verkrijg baar gesteld. Volgens het bij genoemd artikel bepaalde moeten tusschen deze nederiegging en verkrijgbaarstelling en de behandeling in den Raad minstens veertien dagen verloopen, zoodat de behandeling niet voor 12 Januari 1935 zal geschieden. Venray, 28 December 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Aangiften hengsten. De Burgemeester van Venray brengt in herinnering van belang hebbenden artikel 23 der Paardfnwet 1918, volgens hetwelk ieder eigenaar of houder van een tweejarigen of ouderen hengst verplicht is hiervan bij den Burgemeester der gemeente ;ijner inwoning aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaren is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede voor den eersten Februari van elk jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop dezer maand aan gifte doen ter Secretarie, onver schillig of hij het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aan gegeven. Venray, 2 Januari 1935. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Franciskaause Kerstviering Venray's Tertiarissen vierden weer gezamenlijk op echt-Franciskaanse wijze Kerstfeest en we kunnen er wel meteen aan toevoegen, dat deze avonden hetzelfde succes hadden als die van een jaar terug. Zo zaten we dan Zondagavond in de stampvolle zaal van het An- tonius patronaat, waar naar schatting een 500 mensen aanwezig waren, wat. gezien de eveneens grote op komst van Vrijdagavond wel 'ii be wijs is, dat ons volk toch ook nog wel te vinden is voor iets wat boven het profane uitgaat. Om de koe dan maar bij de ho rens te pakken: Pater Directeur, Silvester Coenen, heette allen welkom met de Franciskaanse groet: Pax et Bonum, ln het bijzonder verwelkom de hij de zusterverenigingen van Merselo, Oostrum. Castenray e.a., die evenals verleden jaar hun mede leven met de Venrayse broeders en zusters zo duidelijk toonden, ver volgens ook P. Herman Veldman, nog kort geleden als Visitator de Franciskaanse vonkenspatter van het district Woerden, nu als Magister van de Fraters Id Venray's klooster. Spreker spoorde allen aan tot mee doen, meeleven en meezingen. P. Anacletus sprak vervolgens op de hem eigen wijze: Zo de schaduw net licht, zo de sluier de bruid, zo de golven het schip, zo volg ik op de beste Directeur, die men zich maar denken kan. Spr. declameerde op treffende wijze „O Keistnachf, schoner dan de dagen'* van Vondel en 'n Kerstgedicht van Guido Gezelie. Het spreekwoord zegt: De derde man brengt de spraak aan. Hier echter zong de derde man, in casu P. Eliseus, bij ontstentenis van de aangezochte solist, het bovengenoem de kerstlied van Vondel, waarna allen zongen van de Herdertjes, onze mooiste Kerstzang van eigen bo dem. Drie levende beelden, als in mar mer uitgehouwen, vertolkten ons: de Boodschap, de Geboorte en Drie koningen. Het dames-zangkoortje van de Derde Orde goede wijn behoeft geen krans voerde daarbij toepas selijke liederen uit, onder leiding van P. Eliseus. De hoofdschotel van deze avond was het Kerstspel: Kerstmis in Rus land, opgevoerd door de Patronaats- jongens, o.l.v. P. Hippolytus Gerz. Evenals de beelden kon ook het spel van deze kleinen de toets der hardnekkigste en onvermurwbaarste criticasters ruimschoots doorstaan. In de pauze werden we jammer lijk opgeschrikt door 't plotselinge ,g bericht, dat zich als eer lopend vuurtje door de zaal verbreidde: Pater Anacletus ernstig ziek gewor den. Gelukkig bleek het niet van dien aard. dat het feestrzou moeten worden afgebroken. Niettemin was de stemming enigszins gedrukt geworden en moesten er na de pauze enige nummers vervallen. Vrijdagavond voerden de Jonge Wachten nog uit: „Heer Jezus heeft een hofke" en „Sint Jozefs leere" van Guido Gezelie.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1