f.1! Fott at Provinciaal Nieuws Visitekaartjes Gemengde Berichten, Visit Visite Ad Sm r is Vergrt Olie vei Fofai Inlijstend en lii Bezoekm P.I 'it? jaren van mijn diensttijd wens ik zeer beknopt mede te delen. Plaats In en om 'n driemansschoolhoofd en twee onderwijzeressenthans tweemansbezuiniging 1 1. In de le klas. Op 'n morgen klopt jte onderwijzeres aan mijn lokaal en vraagt of ik direct even kan komen. In haar lokaal ligt in 'i gaogpad een jongen, schoppend met z'n voeten, stotend met z'n armen. Op zijn rug liggend, roept hij„Ik doe 't niet, ik wil 't niet." Mij ziende schopte hij nog erger en riep al door„Ik wil 't niet." Ik hoorde van de juffrouw, dat hij zijn werk niet wou maken en zich op de vloer geworpen had. Hem op nemend en op zijn plaats zettend, zei ik, dat hij niet ondeugend moest wezen en netjes moest doen, wat juffrouw zei, enz. 't Kind wou niet en deed 't niet en bleef daarbij Met z'n vader sprekend, zei deze, dat 't toch zon Hef kind was, dat die stakker de hele dag op zo'n bank moest zitten, dat hij nog genoeg leren kon, dat de juffrouw geen slag van omgang met kinderen had, dat ze anders weten moest.dat zo'n kind met zulk spul niet geplaagd moest worden, als hij 't niet wou, enz. Ik bereikte niets. -- 2. Uit de 2e klas. Er is zangles. Onder 't zingen houdt een jongen 'n bromtoon aan. Juffrouw houdt op en verbiedt dat. Ze gaat door. De jongen bromt weer. Weer ophouden en weer verbod. Verder gaande zelfde gebrom. Juffrouw houdt op en gelast den jongen om op de eerste bank te gaan zitten waarop ventje kortaf zegt„Dat verd... ik voor jou." Als de onderwijzeres dan vraagt, wat zeg jij daar herhaalt de jongen brutaal wegDat ik voor jou verd... Als ik met zijn moeder (vader is overleden) spreek, dan stuift 't mens op en in 'n vloed van woorden heet het, dat haar kindereD, o, zo lief zijn, dat ze er nooit last mee heeft, dat zo'n kind niet gedwongen moet worden. Als ik dan vraagStaat u ook zo'n uitdrukking van uw jongen tegen u toe dan valt ze uit, dat mij dat niet aangaat, dat zo'n kind niet ge dwongen moet worden, daar 't anders koppig wordt en in 't geheel niets doet. 't Verder onderhoud had niet 't minste resultaat. 3. De onderwijzeres der 3e klas heeft bij de correctie onder 'n paar schriften geschreven„Overmaken. Nadat een der betrokkenen dat gelezen heeft roept hij luidkeels „Dat doe ik nooit." Hij zet ellebogen op tafel, handen onder 't hoofd en doet niets. De juffrouw poogt hem te doen werken. Hij grijpt opeens een latje en slaat haar flink over de hand. Om half vier blijft hij na. Zijn broertje heeft vader gauw gewaar schuwd. Deze is spoedig aan school en eist zijn kind terug. Ik leg hem 't geval uit maar de jongen moet mee. Vragend, waarom komt je kind dan hier, krijg ik tot antwoord „Omdat hij moet tot 14 jaar. Of ie wat leert, kan mij niks verd... Als bij geen zin heeft, stuur hem dan maar weg, dat heb ik veel liever, dan dat hij hier zit. 't Is immers precies 't zelfde of Je wat kent of niet, werk heb je toch niet en waarvoor zullen ze dan in die hokken zitten", enz. 4. In de 4e klas. 'n Dito geval. Deze vader komt ook om z'n zoon op le halen en hij heeft veel baast, dus direct. Ik zeg kort„Je jongen maakt eerst zijn werk af en dan komt hij thuis." Vader grijpt in z'n rechter broekzak, haalt er iets uit en er mee zwaaiend roept hij En nu maar heel gauw, of ik doe 'n moord." Ik zeg bedaard „Ga je gang. maar als ik leven blijf, dan maakt je jon gen zijn werk, voor hij hier weg gaat. En nu jij.weg van hier of ik maak er een politiezaak van." Onder 'n litanie van scheldwoorden ging hij de straat op. anderen spreken weer van »de dartele vlooien" en »de vluchtende bloedzuugers,' In dit hotel verkeeren geen andere gasten dan landloopers, vagebonden of kiesjeskèls; de be woners der omliggende plaatsen zullen het nooit in hun hoofd krijgen daar een voet over den drempel te zetten, 't Is een vrij plaats voor dakloozen Maltesen Ties had hier in dit logement den nacht doorgebracht. Met zijn kistje op den rug, van huis tot huis trekkend, was hij den volgenden morgen tot aan het veer te Worsum gekomen, vanwaar hij met de pont overgevaren was naar Meerhout. 't Lag daar zoo schilderachtig, knusjes, dat lieve dorpje Meerhout, aan een kromming van den zil veren Maasstroom, waarop de Limburgers met recht zoo troisch zijn. Van den Worsumschen oever, waar het ouderwetsche veerhuis heel alleen onder de hooge, zware bocmen slaat, temidden der rijke, groene uilerwaarden, heeft men een fraai gezicht op Meerhout. Aar. de rechterzijde van den weg, die van de pont omhoog stijgt, staat aan den anderen oever, op een verhevenheid, de kleine, goed onderhouden kerkwel geen meesters'uk van architectuur,maar de in eenvoudigen stijl gehouden vormen en de juist gepropor tioneerde toren passen bijzonder gofd in de omlijsting van het lieflijke landschap, dat reeds menigen schilder tot motief heeft gediend. 5. 'n Meisje uit de 5e Is erg onhaodelbaar. Ze werkt niet, hindert anderen, springt scheef door de bank, staat er naast, zit er onder en doet juist wat verkeerd is. 'k Spreek be daard met haar, maar even daarna is 't precies 'tzelfde. Als ik dan vraag Kind, wat mankeer! je toch, waarom doe je zo raar zegt een ander meisje„Meester, ze beeft straks gezegd Ik zal proberen of ik hem zo hard kan pesteo, dat hij me de deur uit stuurt, dan ben ik lekker vrij en thuis vinden ze 't wel goed. 6. Een leerling is voorwaardelijk overgegaan naar de 6e klas. hij wordt 14 jaar. Hij zat 'n keer na. zijn werk af te maken. Zusje bracht 't bericht gauw thuis, 'n Kwartier na school tijd is vader aan de deur. Hij schreeuwt„Zit mijn jongen nog in de gevangenis Ik moet hem hebben. Om 12 uur en om half vier moet hij er uit, dan is 't mij lang genoeg." Bedaard zeg ik „Man, je weet toch, hoe hij overgaan is 1 Maar hij valt me in de rede met„Waar hij zit, kan mij niks schelen. Kan bij in de 6e niet. zet hem dan'in de tweede, 't Dondert mij niks, maar hij moet nu mee, ik heb werk voor hem." Verdere redenering is nutteloos. 't Bovenstaande handelt over 6 verschillende kinderen uit 6 verschil lende gezinnen. Gevallen als deze komen, 'k zou haast zeggen geregeld voor, als er redelijk werk geëist wordt, 'k Beperk me tot deze ter wille van de ruimte. Eens had ik een jongen gestraft door hem met de vlakke hand één klap om z'n oor te geven. Direct na schooltijd ging hij met een klasgenoot als getuige naar een politieman om aangifte te doen. Hij trof den verkeerde. Had hij den ander gevonden, dan had, die er vast een zaakje" van gemaakt. Sedert is voor mij het wachtwoord Handjes thuis." Omdat nablijven niet geduld wordt, hebben we gepoogd werk voor straf thuis te doen maken. Vader wil dat niet 't Papier kwam in de kachel. Soms bereikte het niet eens de huis kamer. maar werd onderweg in de vaart gegooid of op andere wijze vernietigd. Mogen nu enkele gevallen volgen, die doen blijken hoe 't staat met de tucht buiten school. Als in zeker geval de baldadigheid der jeugd eens erg in het oog valt, zodat de pers er zich mee bemoeit, dan leest men, dat de school in dezen ook een taak heeft en in bedekte termen schuift men het. onderwijzend personeel in de schoenen, dat het die taak veel te veel verwaarloost. Het volgende doet zien, hoe ouders het ingrijpen der school waarderen, ik neem andere kinderen dan de bovenbeboelde, ook andere ouders. 1. De kinderen gaan uit school naar huis. Een jongen loopt in ge wone pas, 'n ander loopt hem in looppas voorbij en schuift hem in het passeeren langs zijn arm, zonder het minste ongeval te veroorzaken. De eerste wordt kwaad, gooit zijn klomp uit, grijpt die op, holt den ander na en slaat hem er zo mee in het gezicht, dat het bloed uit neus en mond stroomt. De gewonde komt terug, ik was hem af en verbind hem. Na de{ volgende schooltijd houd ik den dader een half uur na, dan heeft hij de weg van mede leerlingen vrij. Na afloop van het werk komt vader bij me thuis, daar toe aangespoord door zijn vrouw, zo hij zegt. De man is zeer opge wonden. Hij zegt, dat hij volstrekt niet 'wil, dat zija jongens van een ander last hebbendat hij ze gelast om de klomp te nemen en de hersens in te slaan aan ieder die ze hindert dat ik met die zaak niets te maken heb. Ik heb mijn werk in de school en buiten heb ik niets nodig. Mijn opmerking over moedwillige verwonding met soms ongelukkige schen stijl opgetrokken, met een reeks vleugelvensters met breede grijze omlijstingen, van waaruit men een heerlijk uitzicht op de Maas kan genieten. De kerk en de pastorie zijn van elkander ge scheiden door een open pleintje, dat bijna geheel ingesloten ligt usschen lage muren. Hier slaan de jongelui 's zondags voor en na de godsdienstoefeningen bij elkan der om de kerkgangers en vooral de jongere bezoeksters de revue te later, passeeren. Vanaf de kerk strekt zich langs beide zijden van het veer een dubbele rij huizen uit aan een hooggelegen straat, die* in het midden goed geplaveid is mei Luik- sche straatmoppen, maar de smalle voetpaden daarlangs op de dorpen spreken ze nog niet van trottoirs zijn met puntige veld- keien belegd, ware martelwegen voor personen met gevoelige voeten Achter deze hoofdstraat liggen nog een paar andere, nog stillere, smalle straatjes en binnenwegen en dan komt men langs de heer lijke «kasteelsche" lanen met de prachtige, hooge beukenboomen, tot aan het groote feodale kasteel, een der grootste en best onder houden van Limburg. Breede grachten omgeven de eerste wallen met de flinke bij gebouwen, waartoe men toegang rijgt over de groote ophaalbrug, die links van de laan ligt. Binnen de omheining bevinden zich nog twee ruime binnenhoven met afzonderlijke poortgebouwen en dan komt men eerst aan het gevolgen, over schadeloosstelling beantwoordt hij met „Dat gaat jou allemaal niks aan wat de mijnen onderweg doen is voor mijn rekening en daar blijft maar gerust af", enz. enz. 2. De onderwijzeres heeft bij 't handwerkonderwijs een meisje gelast een deel van 't werk uit te halen, 't Kind doet 't niet en volhardt daarin. Ze wordt nagehouden. Een ander meisje waarschuwt de ouders. Spoedig staan een aantal dames op straat te wachten en als de juffrouw naar haar kosthuis gaat. wordt ze door de wachtenden begeleid, voor allerlei moois uitgescholden, nage jouwd en ais ze thuis is, i/s uur in haar kamer van de straat af grof beledigd. Toen datzelfde spel de volgende dag herhaald werd door meisjes die pas de school hadden verlaten, heb ik de hulp van de maréchaussée ingeroepen. Daarna was 't uit. 3. Schuin tegenover de school vestigde zich 'n fiets, motor en auto reparateur. Toen hij de vierde dag na zijn aankomst bij me kwam klagen over de baldadigheid onzer school jeugd, die hem vóór en na schooltijd 't werk in z'n werkplaats onmogelijk maakte, meende ik niet beter te kun nen doen, dan hem te raden: „Ga naar de maréchaussée, daar, drie huizen verder dan het mijne en vraag daar om een keer opruiming te wil len houden, dan zal het wel over wezen. Hiermee was de man ge holpen, nadat een der sterke mannen had ingegrepen. 4. Naast de speelplaats is de groenten- en fruittuin van den dok ter, de grens wordt aangewezen door een heg en hek met 4 maal punt- draad plus ijzergaas, De speelplaats moet van 3f de H. Mis open ziju. Jongens van de hoogste klassen klommen over en door de afrastering, (gedeeltelijk vernield) pakten de onrijpe vruchten van de boomen en vertrapten de groentebedden. Een verbod hielp niets. Toen volgde bedreiging met straf. Geen resultaat. Op een morgen onderbrak ik mijn ontbijt en ging de speelplaats op. Ik zag een paar jongens in de tuin an bij onderzoek bleek, dat er overtreders waren. Ze werden toen gestraft met 3 keer 3 kwartier na blijven. Eén keer gebeurde dat. Voor de tweede keer hadden ze afgesproken, dat ze op het hoesten van één hunner met groot geschreeuw naar de deur zouden lopen en weg hollen. Ze zaten nog maar enkele minuten na, toen ze dat uitvoerden. Op de speelplaats wuifden ze nog goeden dag. 's Avonds maakte ik 6 stel werk klaar met voor eiken vader een brief en deed dit in 6 enveloppen, die ik de volgende morgen Het be zorgen. De jongens kwamen gewoon in in de schooi. Ik zond ze terug met de boodschap, dat ze bij wijze van tuchtmaatregel drie dagen uit school werden verwijderd en thuis werk hadden, dat af moest zijn als ze terug kwamen. (Ze konden dat in 2 dagen van 5 uur met gemak af). Om 12 uur stelde ik den voorzitter van t schoolbestuur met het geval in kennis. De vaders waren er al geweest hadden verklaard nooit in die straf te zullen berusten, want met dokters tuin heeft de meester niets uit te staan en welke jobgen gapt niet eens een appel I Toen mijn besluit gehandhaafd bleef, is door de vaders op een andere plaats om raad gevraagd, hoe ze dien meester zulk doen zouden betaald zetten. 5. Een zeer geacht predikant aihier wordt op straat vergezeld door meisjes, die hem brutaal aan kijken en terwijl ze naast hem door- loopen, beleedigende en bespottende liedjes ziDgen. Voor de kerk ligt de pastorie in eigenlijke kasteel met zijn hooge den ouden, ruslieken Limburg- vensters, waarvan eenigen met gebrand glas versierd zijn. Een aantal grootere en kleinere torens op de hoeken van de gebouwen geven een zeker vestingachtig, feodaal cachet aan het geheel. In het midden van het grootegebouw stijgt een klokkentoren van sier lijken vorm uit het hooge leien dak omhoog een klokkenspel met heldere, blijklinkende klokjes geeft de uren aan. Aan den buitenmuur langs de gracht bevindt zich ook nog een heel groote zonnewijzer. Een ouderwetsch zomerhuis in rococostijl heel achter aan het einde van de breede kesteelgracht ter linkerzijde vormt een aller aardigst sluitstuk van het per spektief in dit idyllisch plekje met den stillen waterspiegel, waarop de lelies zacht op en neer deinen en trotsche zwanen het vlak doen rimpelen. De eigenaar van deze bezitting, waarbij uitgestrekte landerijen, bosschen en een aantal boeren hofsteden behooren, komt slechts zelden naar Meerhout en houdt meestal verblijf op zijne goederen in DuilschlanJ. Het kasteel wordt bewoond door een ongehuwden rentmeester, de heer van Holten, een in zijn vak uiterst ervaren, rechtschapen en goedhartige man, wiens vader die betrekking ook reeds bekleed heeft. De rentmeester is feitelijk de »omnipotens" van het dorp, niet omdat hij daarnaar streeft of alles naar zijn poppen wil laren dansen, maar zijne positie als vertegen woordiger van het adellijke huis brengt het zoo meede burge meester met den gemeenteraad incluis zullen nooit iels gewichtigs Je wijst die kinderen op het on gepaste, op het beleedigende en lage van baar doen en zegt, dat ze zo iets moeten laten. Je ontmoet vader en hij vraagt of hij je even spreken kan. De vader vertelt je dan, dat je je met de school hebt te bemoeien en niet met wat zijn kind op straat doet. Zeg je dan: Man. kom even bij me thuis, dan heeft hij daarvoor geen tijd en vindt dat ook niet nodig, 6. Op een middag ben ik in tuintje voor mijn woning, Een groep kinderen uit aanvangs- en midde klassen gaat naar schooi. Eén huoner zegt: Nu moet ik weer naar dat slet toe, waarop een ander laat volgen: En ik naar dat andere beest. Met slet en beest worden de on derwijzeressen bedoeld. Wie is nu die slet Dat slet is een onderwijzeres, on besproken van gedrag, die stipt haar werk doet, die per 5 December een gld. of 12 besteedt voor het Sinter klaasfeest harer klas. die 'n Kerst stalletje heeft gekocht en nu bezig is, zooals vorige jaren, de kinderen in hare vrije uren een en ander te leren voor het Kerstfeest. Dat beest is een flinke onderwijzeres, kostwin- ster voor ouders en zusjes. Met deze gevallen toon ik u slechts enkele schakels uit die lange keten, welke we bezig zijn steeds langer te smeden. Bijkomende om standigheden liet ik ter wille van de ruimte weg. Over de resultaten van het onder wijs zal ik het nu maar niet hebben. Wel denk ik aan concentratie en afvloeiiog. Maar steeds minder leer krachten, steeds groter klassen. Stop maar bij elkaar in, het moet I Bezuiniging I Zal 't dan ook niet nodig wezen, dat onze overheid, die zo gesteld is op handhaving van gezag, op mid delen denkt, die de onderwijzer kan aanwenden tegenover onverstandige ouders en onwillige leerlingen om ook zijn gezag te kunnen handhaven? Wat worden ambtenaren en mili tairen, die zich vergrijpen aan de machtsmiddelen der regering vre selijk gestraft 1 Degenen, die de opvoeding der jeugd tegenwerken, kunnen ongehin derd hun werk voortzetten. Hoe lang nog VENRAY, 29 December 1934 BEKENDMAKING. Stempeling by stopzetting der van Rykswege gesubsidieerde werk verschaffing, na overleg met den Inspecteur voor de werkver schaffing. Burgemeester en Wethouders van Veoray brengen ter kennis van al degenen, die zijn geplaatst bij een door het Rijk gesubsidieerde werk verschaffing, dat tijdens de stopzet ting van de werkverschaffing tijdens de vorst, om in aanmerking te kun nen komen voor een schadeloos stelling, krachtens de vorststeun- regellng en of de kas» hunner organisatie, zij verplicht zijn om tweemaal dagelijks hun stempelkaart te laten afstempelen ten kantore der Arbeidsbeurs, Marktstraat, en wel des voormiddags tusschen 9—10 en des namiddags tusschen 4—5 uur, des Zaterdags alléén des voor middags tusschen 9—10 uur. Afwijking van de uren voor de afstempeling bestemd is niet geoor loofd terwijl verzuim van het laten afstempelen der stempelkaart op de daarvoor bestemde uren, volgens Ministerieel voorschrift onvorbid- delyk intrekking der schadeloos stelling tengevolge heeft. ondernemen zonder den rent meester eerst daarin gekend te hebben. Op den avond voor de komst van Mattesen Ties wandelde de pastoor van Meerhout langzaam op en neer in zijn tuin langs de Maas met het brevier in de hand; hij had nog een klein stukje van zijn getijden te bidden en 't zou weldra avond luiden. Toen hij zachtjes voortstappend van onder het rozenberceau, dat temidden van den bloemenhof aangelegd was en bij den moesttuin uitkwam, weer in het daglicht trad, ont waarde zijn oog een kleinen jon gen, die over de tuinmuur gebogen juist met een stok, waaraan een spijker bevestigd was, een »pierik" van den leiboom langs den muur wegkaapte. De bengel zag den pastoor ook en was onmiddellijk aan de andere zijde van den muur verdwenen, maar de pastoor had hem herkend. Omdat de pastoor hem niet ter stond toegeroepen had, dacht Driekske van Summeren zelf evenwel, dat hij ongekend gebleven en er nogal gelukkig tusschen door spartelen zou. Den volgenden morgen, toen hij na de mis in den katechisrnus zaten de pastoor hem zoo raar aankeek, begon hij echter eenige nattigheid te voelen. Ze waren gekomen aan de acht ste les Over den mensch. Blijk baar was dit kapittel niet erg boeiend voor de jeugdige Meer- houters, want de antwoorden waren lang niet onfeilbaar en vaak bleven ze geheel weg. Harneske Ponjé, die beter vogelnestjes nithalen DegeneD, die om de andere week zijn tewerkgesteld, ontvangen alleen vorstuitkeering over die weken waarin zij indien er geen vorst was geweest, zouden tewerkgesteld zijn en behoeven ook alleen in die week te stempelen. Venray 24 December 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Gisteren vergaderde de ge meenteraad van Venray ter behande ling van de navolgende punten 1. Kasopname ten kantore van den Gemeente Ontvanger over het 4e kwartaal. 2. Voorloopige vaststelling der Gemeenterekening dienst 1933 met rapport der Commissie ad hoe. 3. Aanbieding der Gemeente- begrooting dienst 1934 en der begrooting van het bedrijf der Gas fabriek. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders om hen te machtigen tot den verkoop van hakhout, turf, turfslijk, oude materialen en verpach ting van de vervallen pachten, zooals gebruikelijk, gedurende het jaar 1935. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders om aan aanpachters van gemeentegronden die vóór 1930 hebben gepacht, met uitzondering van pachters van ontginnlngsgronden voor het pachtjaar 1934—1935 wederom een verlaging toe te staan van 10 pet. 6. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het opnieuw verhuren van de oude school te Merselo aan de afdeehng Merselo van den Lim- burgsche Land- en Tuinbouwbond voor één jaar. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onderhandsche ver pachting van circa 2 H.A. ontgin- ningsgrond onder Ysselsteyn aan F. Claessens. Bezwaarschrift van J. Schaeffers en Mevr, Wed. Arts tegen hun aan slag in de rioolbelasting. 9. Aanvrage van Mej. Meesters, vroedvrouw, tot het toekennen eener subsidie. 10. Ingekomen schrijven van Z.E. den Heer Minister van Sociale Zaken in zake de vorststeunregeling. 11. Ingekomen stukken. in alle soorten en prijzen, vanaf f 1.- per 100. DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF. MET KLOEKEN ZIN I Met kloeken zin het nieuwe jaar tegemoet 1 Want ook 1935 zal niet van zorgen vrij zijn 1 Reken daar maar niet op 1 We zijn nog lang niet waar we wezen moeten. We raakten in den put zonder veel inspanning en geduld. Zijn we in opgaande lijn of dalen e nog We zouden zeggen, dat 2 nog steeds achteruitgaan. Vraagt 1935 opnieuw offers, dan niet al te zeer klagen, maar aaupak- met energie. Eén blijven, omdat we dan het sterkst zijn. Moge God de bestuurders van ,s land verlichten en sterken om n juisten weg te vinden en moedig bewandelen, die opvoert naar betere tijden. Moge 1935 ons een heel eind dien op helpen. Met kloeken zin en met groot Godsvertrouwen het nieuwe jaar tegemoet 1 ken i weg i kon dan de katechisrnus van buiten leeren, had echter tegen alle ver wachting op de vraag van den pastoor Hoe heeft God Adam ge schapen? na slechts een korte weifeling want hij moest goed luisteren naar het influisteren van Thei Sloebers, die achter hem zat heel korrekt geantwoord - God heeft Adam gemaakt van aarde en zijne ziel van niets. Goed zoo, mijn jongen, zei de pastoor. Nu zeg jij me eens, Hendrik van Summeren Hoe heeft God Eva geschapen? Driekske hoorde iets achter hem fluisteren en herhaalde dat ook heel woordelijk God heeft het lichaam van Eva gemaakt van eene rib Jawel, maar van welk soort rib? Driekske luisterde scherp en gaf woordelijk weer wat hij hoorde; maar dezen keer had de Uilen- piegel, die achter hem zat, hem er in iaten loopen, want Driekske herhaalde woordelijk wat Thei Sloebers hen\ voorfluisterde en zei: Uit een verkesrib... Dat was teveel voor den pastoor, die daarbij zich nog niet geheel losgemaakt had van de aardsche gedachten over de gestolen per ziken. Kom jij maar eens straks, 3 de school uit is, bij mij aan de pastorie, dan zal ik je die les wel eens nader uitleggen. Wordt vervolgd. AUTO RIJDT TEGEN KAR OP. Maandagavond half vijf is op den Arnhemschen Straatweg nabij de Glokel te Ede een auto, komende uit de richting Arnhem en bestuurd door mej. de B. uit Lunteren tegen een moleoaarskar aangereden. De be stuurder van de kar, de 40-jarige ongehuwde v. d. Pol werd op slag gedood. De auto werd geheel ver nield. De bestuurster kwam met den schrik vrij. Ook de kar werd geheel vernield. BEJAARDE DAME DOOR STOOMTRAM GEDOOD. Maandagmiddag heeft dicht bij Beilen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een ongeveer zestigjarige vrouw is op den Stationsweg tus schen Gorredijk en Beilen, door de stoomtram, die om ongeveer vijf uur uit Gorredijk vertrekt, overreden en gedood. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. BEROOVING. Te Amsterdam is Maandag een wissellooper beroofd van een tasch met f 2800. GESPAARD DOOR DE KOGELS, GEDOOD DOOR EEN VOETBAL Johann Muhlberg uit München, die den geheelea wereldoorlog heeft medegemaakt zonder dat een kogel vat op hem had, is onlangs door een „leeren kogel" doodelijk getrof fen. Als voetbal-enthousiast woonde hij een wedstrijd te Aichbach in Beieren bij. Teneinde beter te kunnen zien. drong hij door tot in de voorste rijen. Een bal, die over de lijn vloog kwam op zijn gezicht terecht. Dit veroorzaakte bij Muhlberg een be roerte, waaraan hij een half uur later overleed. verstoord het Italiaa standpunt De pl besloot M zwaard mo En het een aan del van meest DRUKKERIJ* SLEEPSCHIP BïJ MARKEN GEZONKEN. Maandagavond is het 900 ton metende sleepschip „Noordgeul", schipper Bouwman, op 5 mijl beneden Marken door het iDslaan van de luiken, plotseling gezonken. Aan boord bevonden zich, behalve den schipper en diens vrouw, 'n broer van den schipper en twee knechts. Allen hebben zich in de boot begeven om zich te redden. Vermoedelijk door overbelasting is deze boot gekapseisd met het gevolg, dat de vrouw van den schipper en een knecht verdron ken zijn. Belgische yerkeersvoorschriften voor fietsers. In België zijn een aantal nieuwe verkeersvoorschriften voor wielrijders in werking getreden, welke ook voor buitenlanders gelden en eveneens de belangstelling van andere weggebrui kers verdienen. Het bekende nieuwe bord ter aan duiding van fietspaden, welke men verplicht is te berijden (witte fiets op rond blauw bord) is ook in België ingevoerd. Op hoofdwegen en binnen bebouwde kommen moeten de fietsers zooveel mogelijk rechts hou den. Met losse handen rijden, fietsen zonder de voeten op de pedalen, of zich laten voorttrekken is verboden naast elkaar rijden is verboden tus- schenzons ondergang en zons-opgang. Bij mTstig weer en tusschen zons- onder- en zonsopgang moet de fiets vau voren voorzien zijn van een wit of geelachtig licht, dat niet verblindt en bij helder weer minstens 150 M. ver zichtbaar moet zijn aan de achterzijde moet de fiets voorzien zijn van een rood licht. (Een reflector is dus niet voldoende). Stilstaande of aan de hand gevoerde rijwielen be hoeven niet verlicht te ziju. Presentie-gcld. Toen de toestand der financiën in de meeste gemeenten slechter werd, hebben vele Raden op loffelijke wijze zelf de vaak toch al karige presentie gelden belangrijk verlaagd. Wij kennen zelfs Raden, waar het presentiegeld een fooi gelijkt en zeker niet in redelijke verhouding staat tot den arbeid, die voor een goed waarnemen der functie wordt ver- eischt. Zoo loffelijk handelden blijkbaar niet alle Raden, want de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft deze colleges aan hun plicht herinnerd. Nu lezen we daar, wat de Haag- sche Raad op deze aanschrijving heeft gedaan. Hij bracht het presentiegeld van f 7.50 op f 6.75. Et gaan dus drie kwartjes af. Nu een van de twee. Een vergoeding van f 7.50 is te 's-Hage niet te veel en dan moet men dat ferm durven uitspreken en geen schijnbeweging maken om het publiek den mond te stoppen. Of het bedrag is te hoog en dau had men met een niet belachelijke vetlaging moeten komeD. Deze verlaging is een gebaar, dat beneden de waardigheid van een gemeenteraad ligt. Geen wonder, dat anti'parlemen tariers een dergelijk bestuurscollege met spot overladen De ploeg en het zwaard. Mussolini wijdde deze week de 93ste provincie in den Pontijnschen akker plechtig in. Hij sprak daarbij merkwaardige woorden en zei o.m. De dag van heden beteekent een etappe maar er blijft nog veel te doen. Het werk op den Pontijnschen Akker zal nog ongeveer tien jaren in beslag nemen. Opdat dit gigantische werk niet Maij VENLO. p vereeniging aanvoer 1.7( Groote eie Kleine eie Eendeneie Ganseierei ROERMf Eiermijn vai voer 2.400.( Kippeneie Eendeneie Bestel Vraagt DRUKKERIJ Inschryvinj i De Burg e herinnert de' lijke persode om zich ine ter ioschrijvlv aan te gevel Voor dep zitting woidje Januari a.s. 5 tot 12 uur. Hij die komen voor èt wegens brein schap of geestelijk d, aangifte mode Zakboekje diend hebbejit gebracht. Voor nadiit men zich teèr Venray lie< De ftr HET A1E voor aa£ Bezoekt ui kerijen, aj raad. LANGST1T Overal ah zonder prijao Koper- ïd Gas- aV Pompei Spa voorOI Overisr Koop iets, waa de voorna HORLOf i «in Grol

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6