van „PEEL EN MAAS5' 13 St. Nico faaste Venray H.H. Fruittelers! Zondag 2 December 1W (k Pluimveeteelt. Provinciaal Nieuws Binnenland. 1PUROL Advertentlën Ontvangen KUPERS, Venray Ger. Hendrix Inbinden Zaterdag 24 November 1934Vijf en vijftigste Jaargang No 47 St. It colaas-nummer Degenen, die bij gelegenheid van den St. Nicolaas- Optocht op Zondag 2 December, pakjes aan huis wil len laten bezorgen, gelieven deze Zaterdag 1 December tusschen 5 en 8 uur n.m. te laten bezorgen bij H. CLEPHAS, Patersstraat 7. Bestelloon 15 cent per pakje. Jrd Voorspelling van de verwoesting van Jeru salem en het uiteinde der wereld. Op striemende wijze had Jezus zoo juist onder de zuilen van Salomon de Pharizeeën in het openbaar afge straft. Daarna verliet Hij den tempel om dien nooit meer te betreden. Terwijl ze nu met z'n dertienen de richting van de Bronpoort insloegen om, naar gewoonte, den Olijfberg op te gaan, zagen de weinig nadenken de Apostelen nog vol bewondering om naar den prachtigen tempel, die ingesloten door loodrecht uit het diepe dal oprijzende vuurkolossen, met zijn vergulde poorten, enorme zuilen en geplaveide terrassen wel in staat was, bewondering af te dwingen, Onder den indruk hunner verba zing over zulk kunnen van men- schenhanden, komen de Apostelen rond Jezus staan, om ook Hem op merkzaam te maken op de monu mentale pracht van het heiligdom, zoo van de helling af gezien: Zie eens. Meester, wat een heerlijke gebouwen en wat een reus achtige steenen Als een waterstraal op het en thousiasme der leerlingen, die als echte Joden stad en tempel voor onvergankelijk hielden, was Jezus' antwoord; Ziet ge die groote gebouwen? Welnu, er zal geen steen van op den ander worden gelaten, die niet verbrijzeld zal worden De Apostelen wisten eerst niet meer wat te zeggen. Hadden ze niet juist op den tempel en op Jerusalem hunne verwachting van 't aanstaande Godsrijk gebouwd Moest Jerusalem niet de hoofdstad der wereld worden en zou het Jood- sche volk niet van daaruit de aarde regeeren Hoe kan de Meester dan zeggen, dat de tempel verwoest zou worden Zwijgend gingen zij verder, totdat ze op den Olijfberg waren gekomen. Jezus zette zich recht tegenover den tempel neer, doch toen Hij maar steeds zwijgend naar de stad bleef staren, konden ze het niet langer volhouden en waagden het te vra gen: Maar zeg ons dan, wanneer zullen die dingen geschieden en wat zal het teeken zijn van Uw komst en van het einde der wereld Toen begon de Zaligmaker de veschrikkelijke teekenen, die de ver woesting der stad en later het uit einde der wereld zouden voorafgaan voor de oogen der Apostelen te schilderen: Wanneer gij den gruwel der ontheiliging, waarvan door den profeet Daniël gesproken is, ziet staan in de heilige plaats die het leest begrijpe het dat als dan die in Judia zijn, vluchten naar het gebergte en wie op het dakterras is, dale niet af om iets uit zijn huis mede te nemen en wie op het veld is keere niet terug om zijn kleed te dragen Doch wee den zwangeren en zoo- genden in die dagen En bidt dat uwe vlucht niet plaats hebben in den winter of op den sabbat. Want daar zal groote ellende zijn, zooals er niet geweest is van het begin der wereld tot nu toe en zooals er ook niet meer zijn zal. En zoo die dagen niet verkort worden, geen mensch bleef behouden; maar omwille der uitverkorenen zullen die dagen verkort worden. Die woorden des Heeren zijn in vervulling gegaan bij de verwoes ting van stad en tempel in 't jaar 70, toen de Romeinen onder aan voering van Titus de muren van Jerusalem hebben geslecht, mannen en vrouwen en kinderen over den kling joegen en van den tempel niets dan een rookende puinhoop overlieten. Terwille van de Christe nen echter, in stad en land, heeft God die dagen van gruwel verkort. Van de teekenen, die de verwoes ting van Jerusalem zouden vooraf gaan, ging Jezus toen in profetische visie over tot de beschrijving der rampen, die het einde der wereld zullen aankondigen. Als dan iemand u zegt: Ziet, hier is de Christus of ginds, ge looft het niet. Want er zullen valsche christenen opstaan en zij zullen groote teekenen en wonde ren verrichten, zoodat, indien het mogelijk ware, zelfs de uitverko renen in dwaling zouden worden gebracht. Ziet, Ik heb het u voor speld. Als zij u dan zeggen Ziet, hij is in de woestijn, zoo gaat niet uit; ziet, hij is in de binnenkamers, gelooft het niet Want gelijk de bliksem uitschiet van het Oosten en licht tot het Westen, zoo (plotseling) zal ook de komst van dem Menschenzoon zijn. Waar ergens het aas is, daar zullen zich ook de gieren verzamelen. En terstond na de kwelling dier dagen zal de zon verduisterd wor den en de maan zal haar licht niet geven en de sterren zullen vallen van den hemel en de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zal het teeken van den Menschenzoon aan den hemel verschijnen en dan zullen alle ge slachten der aarde weeklagen en zij zullen den Menschenzoon zien komen op de wolken des hemels met groote macht en majesteit. En Hij zal Zijn engelen zenden met luid schallende bazuinen en zij zullen zijn uitverkorenen verzame len van de vier windstreken, van het eene eind des hemels tot het andere. Dat zullen de teekenen zijn van de aanstaande verwoesting van stad en tempel, van Jesus' tweede komst en van het uiteinde der wereld Wannéér die dingen zullen geschie den Leert van den vijgeboom een gelijkenis wanneer zijn tak reeds zacht wordt en de bladeren uit spruiten, dan weet gij, dat de zomer nabij is zoo ook wanneer gij dit alles ziet, weet dan, dat het nabij is en voor de deur staat. Voorwaar, Ik zeg u Dit geslacht zal niet vergaan, totdat al deze dingen zullen geschied zijn. Even zeker als het toen levende geslacht Jerusalem heeft zien vallen, zal het geslacht der Joden in zijn geheel genomen blijven voortbestaan tot het einde der wereld. Plechtig verzekerde Jesus dat met te zeggen Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar Mijne woorden zullen niet voorbijgaan. HET KRABBED IN DEN WINTER. Als de winter zijn iDtrede heeft gedaan, is een moeilijk seizoen voor de kippen aangebroken: vooral voor de beesten, die laat hebben geruid, was en is bet koude, vochtige jaar getijde onaangenaam en ongezond. De dagen zijn kort en daardoot moeten onze hoenders een groot deel van het etmaal in het hok door brengen. Als eerste eisch, waaraan het hok voldoen moet, is al vaak opgegeven, dat 't tochtvrij, droog en luchtig dient te wezen. Tevens moet het de dieren ge legenheid verschaffen, om zich in beweging te houden, anders blijven ze op den duur niet gezond. Juist door voortdurende beweging is de ontlasting normaler en verteert het voedsel beter, twee voorname fac toren voor de gezondheid der hoen ders. Het zich onledig houden geschiedt natuurlijk op den bodem van het hok, bij het zoeken naar graankor rels en het nemen van een stofbad. Hieruit volgt, dat de bodem van het hok. in den winter, een zeer voornaam onderdeel is van de geheele behuizing. Men moet er dus veel aandacht aan schenken, bij is van zeer grooten invloed op de winterproductie. Men onderscheidt losse en vaste bodems. Een losse bestaat uit zand en is natuurlijk het goedkoopst, 's Zomers voldoet hij zeer goed, als maar gezorgd wordt, dat het zand liefst zuiver zand er dik genoeg inligt en zuiver gehouden wordt. Het is proper meteen, want onze rivierzand stuift niet. Maar zoo gauw a's 't gaat wintereD, is dit zand te koud, het koelt veel te sterk af. Er moet dus gedurende 't winter halfjaar strooisel, krabmateriaal, overheen gebracht zijn. Maar dit brengt groote moeilijk heden mee, want het strooisel gaat zich vermengen met ,t zand en de versche mest, welke de kippen bij dag loozen. zoodat bet spoedig een onfrissche, klamme, d i. min of meer vochtige, muffe massa wordt. Met een lossen bodem moet men dus het krabsel heel dikwijls ver nieuwen, of de productie daalt be denkelijk. Een vaste bodem is daarom te prefereeren. De stevigste vloer is die van cement of beton, welke zoo dik ge maakt moet worden, dat ratten en ander ongedierte dezen niet kunnen doorgraven. In den zomer brengt men hier enkel eene vrij dikke laag droog zand oveiheen, waarvan men iedere week de ongerechtigheden wegharkt of wegbezemt Turfstroolsel is het aangewezen artikel, dat voor krabmateriaal ge bruikt wordt. „Maar het stuift zoo 1" hoor ik zeggen. Is ook zoo, maar dit is dan ook het eenige, wat tegeo turfstrooisel is in te brengen. En tegen dit ééoe nadeeltje staan vele onmiskenbare voordeelen le het blijft lang droog 2e het „koekt" niet gauw aaneen 3e het trekt de ammoniakgassen en 't vocht spoedig tot zich. Het nadeel, dat 't stuiven veroor zaakt, is lang zoo groot niet, als 't lijkt, want het stof is zacht en daar door veel minder gevaarlijk voor de slijmvliezen, dan scherp stof. Zeker, het hok ziet er spoedig onooglijk, malproper uit, maar waar een wil is, daar is ook een weg. Als men iedere week den stoffer hanteert, zal 't hok er draaglijk blijven uitzien. En dan, als meststof is turf met kippenmest voor groente en bloemen tuin zeer aan te bevelen. Dit meng sel trekt uitstekend het vocht tot zich en bewaart dit in den grond. Klamme, stugge klei wordt er veel handelbaarder door en voor de teelt ook meer geschikt. Turfstroolsel is ook zeer hygiënisch, omdat de looistof, die zich daarin bevindt, desinfecteerend, d.w.z. ont- smtttend werkt. Wie een vrij dikke laag turfstrool sel over den hoog genoeg liggenden bodem spreidt en deze laag geregeld om harkt, die zal ervacen, dat turf strooisel nog al een heele poos mee gaat. Zaagsel is te fijn, dat „koekt" ook te spoedig, 't Is wel goed voor de legnesten. Maar de mest wordt er waardeloos doör. Dit is ook 't geval met machineschaafsel. Op dè boerderij wordt vaak stroo- haksel gebezigd, omdat bet stroo den boer niet veel kost. 't Is van roggestroo, liefst van grof stroo, en gehakt op eene lengte van 5 tot 10 c.M. Op een lossen bodem moet het elke week ververscht worden, want met 't zand en de versche mest vermengd, is het al gauw een vieze boel dra wordt het vochtig, schimmelig, muf! En dan is 't natuurlijk absoluut ongeschikt als krabbed, waartusschen 't hard voer gestrooid en geharkt wordt. Afgevallen blad en dennennaalden kunnen ook dienst doen, mits ze kurkdroog zijn. Buiten kan men ze in den herfst gemakkelijk droog verzamelen en in de schuur bewaren ze kosten meestal niets dan bet werkloon en hebben ook nog mest- waarde. Het blad moet echter spoedig door verschen aanvoer vernieuwd worden want het gaat soms ook koeken en schimmelen. Een practische vloer is bestrating met z g. harde Friesche turven. De turven worden, nadat de ondergrond geheel gelijk gemaakt is, met sintels netjes stevig tegen en naast elkaar gelegd. Hierover strooie men een laagje scherp rivierzand of turf strooisel. Na enkele maaoden keert men de turven een kwartslag om en eindelijk kunnen ze nog uitmuntend als brandstof gebruikt worden. Uit het voorgaande kan 'n ieder oordeelen welk strooisel voor hem het gemakkelijkst te krijgen is en voor hem de meeste aanbeveling verdient. Maar. voor alles, houdt u aan den regel. Het krabmateriaal moet zinde lijk en droog zijo. VENRAY, 24 November 1934 ,,Dc Witte Non." Liefhebbers van goed tooneel kunnen a.s. Zondag weer eens genie ten van een mooie tooneelavond. welke wordt gegeven, door het ook hier zoo goed aangeschreven tooneel gezelschap „Piet Vink." VeleD hebben natuurlijk de kleur rijke reclamebiljetten gelezen en het is voor onze lezers al geen nieuws meer. als wij schrijven, dat „De Witte Non" wordt gespeeld. Wij zouden hiermede kunDen volstaan. De lezers en natuurlijk ook onze lezeressen, weten nu genoeg en kun nen plannen maken voor de a.s. tooneelavond. Wij schreven reeds vroeger, dat aanbevelingen voor „Piet Vink" schrijven overbodig is. Dit gezelschap is zoo goed bekend, dat aanbevelingen gerust achterwegen kunnen blijven... maar onze lezers lezen zoo graag bijzonderheden en daarom willen wij deze bijzonder heden, onze lezers niet onthouden. Den heer Vink deelde ons mede, dat het cooneelstuk „De Witte Non" een groot succes heeft. J.l. zomer werd het o.a. gespeeld op de vol gende kermissen Eindhoven, Breda, Helmond, Den Bosch. Roosendaal, 2 maal te Bergen op Zoom, Boxtel, 2 malen te Venlo. om de kleinere plaatsen maar niet te noemen. Allerheiligendag j.l. werd het stuk nog eens gespeeld in de groote zaal van den R K. Volksbond te Eind hoven, een gebouw waar een kleine duizend personen ingaan.... en de zaal was op enkele plaatsen na, uitverkocht. Het is dan ook een bijzonder mooi tooneel werk en vele, die eeider de film hebben gezien en later het tooneelstuk, riepen eenparig „Het stuk is toch veel mooier." En dat is het ook. De inhoud Een jong meisje, verliefd op een jong kapitein, verliest door een ongeval haar vader. Haai moeder had zij reed» op jeugdige leeftijd verloren en als haar verloofde voor een groote studiereis naar Afrika wordt geroepen en door de inboorlingen wordt gedood, besluit zij in het klooster der Witte Zusters te gaan. Op den dag van haar Wijding, keert haar verloofde terug, maar helaas... te laat, zij kan niet meer terug na veel offering... maar neen alles willen en mogen wij niet verklappen... om alles tot het einde te kunnen zien. ga men Zondag naar de gezellige Wilhelmina zaal en men zal zich uitstekend amuseeren. Alles is tot in de kleinste bijzon derheden verzorgd. Zelfs de muziek, die wordt gegeven is op speciale platen vastgelegd, dus alles te samen genomen wordt het a.s. Zondag een avond, zooals Venray er niet veel meemaakt. Werkeloosheid. In de afgeloopen week bedroeg het aantal werkeloozen in onze gemeente in totaal 2'8. Het aantal werklooze losse arbei ders bedroeg 31, grondwerkers 13, metselaars 12, timmerlieden i6, op perlieden 35, steenfabrieksarbeiders 17. Tot aspirant boschwachter bij het Staatsboschbeheer is benoemd onze dorpsgenoot de heer Jos. Ver beek. Op de Woensdag alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd in totaal 281 stuks. Dragend vee 62, Vet vee 25, Gust vee 26, Biggen 168. Handel in dragend vee vrij levendig, in gust- en slachtvee stil. Prijzen dragend vee van f 130. tot f 200 gust vee van f 90. tot f 130.—; vet vee van 25 tot 28 ct. per pond. Biggen van f 8 tot f 11.50, TURNCLUB ST. CHRISTOFFEL. Vrijdag 16 Nov. j L vergaderde de Gymnastiekvereeniging „St. Christof- fel" in de zaal Schellen, alhier. De Voorzitter, den Heer Min riep de voltallige vergadering het welkom toe Een bijzonder woord van wel- com richtte hij tot den nieuw benoemden Geestelijken Adviseur, Kapelaan Theunlssen, alsmede tot de oud-leden, thans Eereleden van „St. Chrisioffel." Met een kort maar hartelijk speecbje installeerde de Voorzitter den nieuwen Geestelijken Adviseur. Kapelaan Theunissen het woord nemende, verklaarde met veel ge noegen het Adviseurschap van „St. Christoffel" te hebben aanvaard. Z.E hoopte dat de vereeniging zich haar naam Christoffel d.i. Christusdrager, steeds waardig zou toonen. Het daverend applaus dat volgde bewees, dat kapelaan Theunissen nu reeds de harten der jongens had gestolen. Punt twee der agenda vermeldde, huldiging van den afgetreden leider, thans Eere-leider en Eere-voorzitter, den heer H. van Aarssen. De Voorzitter memoreerde in het kort, hoeden heer van Aarssen, door ziekte gedwongen, ontslag heeft moeten nemen. Om alles te ontleden wat den oud-leider voor de Venray- sche jeugd heeft gedaan, aldus de Voorzitter, zulks zou een begin zonder einde zijn, hij meende dit het beste te kunnen zeggen met de na volgende woordende beier van Aarssen is de ziel en de spil geweest van de lichamelijke opvoeding in Venray en in het bijzonder van „St Christoffel." Als blijk van waardeering werd den heer van Aarssen een prachtige fau'euil aangeboden. De oud-leider dankte ontroerd voor zooveel hartelijkheid en maakte van de gelegenheid gebruik om de vereeniging te feliciteeren met den nieuwen Geestelijken Adviseur. Hij meende wel in den geest van alle leden te spreken, indien hij mijnheer Kapelaan de verzekering gaf, dat de jongens van „St. Christoffel" zich trouwe, volgzame, degelijke Kath. jonge mannen zouden toonen. Spreker gaf de vereeniging in overweging het archief der vereeniging nog eens na te pluizen, dan zouden zij tot de ontdekking komen dat St. Christoffel meermalen ten voorbeeld werd gesteld aan andere vereenigingen. niet alleen wat het technische betreft, maar ook als manoen, strevende naar een hooger beginsel, elk menschelijk opzicht tartende. Bij het volgende agendapunt deelde de Voorzitter mede, dat het hem zeer aangenaam zoude zijn indien de vereeniging een andere Voorzitter wilde kiezen, want Voorzitter en leider zou teveel van hem vergen. Bij acclamatie werd tot Voorzitter gekozen den heer Fr. Janssen, oud secretaris de vereeniging. De nieuwe Voorzitter dankt „St. Christoffel" voor bet in hem gestelde vertrouwen, meende echter goed te doen, de benoeming een paar dagen in beraad te houden. Ook deze spreker memoreerde nog eens in den breede de verdiensten van den heer van Aarssen, die volgens zijn zeggen met geen geld of cadeautjes waren goed te maken. Hij verzocht de aan wezigen een hartelijk gebed voor het toch al zoo zwaar getroffen gezin van den leider. Na onder gezelligen kout eeDige huishoudelijke zaken te hebben be handeld, werd tot slot het bondslied gezongen en sloot de Voorzitter deze geanimeerde vergadering met den Christelij ?en groet. HORST. Alhier is eene vereeni ging van geitenhouders opgericht. Een bestuur is reeds gekozeD. TIEN RAY. Het detachement marechaussée, dat ongeveer 5 maan den hier is geweest in verband met de staking bij de firma v. Daal en Co. is Maandag weer naar de resp. standplaatsen terug geplaatst. MEERLO. De bouw der nieuwe kerk is gegund aan de aannemer L. van Neerven alhier. Dinsdag werd de oude kerk ontruimd en de houten noodkerk in gebruik genomen. BLITTERSWIJK. Zondagavond ontstond in de café het Veerhuis alhier, ruzie. De beide zoons van den caféhouder waren bij deze vecht partij betrokken. Aan weerszijden werd flink met glazen en bierflesschen gegooid. Hierbij werd de oudste zoon van den caféhouder, B. R., zoodanig gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Uiver terug op het nest Prinses Juliana naar Engeland. Tienduizenden hadden zich Woens dag op Schiphol verzameld, toen de Uiver van haar schitterende vlucht naar Melbourne op het nest was teruggekeerd, hetgeen schitterend op den aangegeven tijd, n 1. te 2 uur in den namiddag, plaats vond. Het enthousiasme der menigte was enorm en de verkeerspolitie heeft 'n zwaren dag meegemaakt. Er waren een vertegenwoordiger van de Konin gin en voorts al die autoriteiten, die op een natiooalen gloriedag niet mogen ontbreken en helaas niet schijnen te willen nalaten om van hun eloquentie te laten blijken. De triumftocht der Ui"er-bemanning naar de stad was ook al overweldi gend. De uitingen van geestdrift duurden voort tot op den laten avond, toen massa's Amsterdammers zich in de Vijzelstraat vóór het Carlton- hotel hadden verzameld, waar de Uiver bemanning in het 50.000-Watt kunstlicht verscheen. Heel de dag werd door schitterend weer gekenmerkt, zoodat gelukkig de prestaties van Dr. Veraart, die eventueele mistbanken met brand spuiten had willen verjagen, onnoodig waren. Ook onze regenmaker kan over dezen gang vao zaken tevreden zijn zijn „succes" zou anders mis schien te veel hebben moeten af. steken bij de resultaten van de Uiverberoanning. Prinses Juliana vertrok Dinsdag per „Batavier" oaar Londen voor de bijwoning van het vorstelijk huwelijk aldaar op 29 November a.s. Denzelfden dag arriveerde per vliegtuig Prins Carl Jr. van Zweden op Schiphol, vanwaar hij later op steeg voor Londen om eveneens tijdig ter bruiloft aanwezig te zijn. Éi schrale huid len springende Hpperi 437-8 nieuwe zendingen Eleclrische Fielslampen vanaf 3.85 Handwarmers vanaf 40 cl Zaklampen compleet mei batterij en lampje vanaf 40 ct 3 prima Zaklamp-batterijen 25 ct Kinderrijwielen, Jasbeschermers, Stuurtasschen enz., alles aan zeer concurreerende prijzen. Aanbevelend, Henseniusplein 9 Zware hoogstam appel, peer, kers a 50 ct. Prima Struikrozen in prachtkleuren a 10 ct. Pracht. Ligustrum Ovalif. voor hagen 80-100 cm. f 1.50 p. 100 Geselect. Staakboonen(Keu1sche Spek) soortecht a f 0.90 p. kg. Tevens een partij ljar. prachtige Aspergeplanten af 15.- per 1000. 2 Kweeker, LOTTUM. Kath. Illustratie, Ons Zuiden, Kerk- en Studieboeken aan scherp concurreerende prijzen Firma v.d. Munckhoi

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9