Buitenland. Binnenland. v Provinciaal Nieuws Tarwewet, waarin de diverse belan gen der verschillende groepen worden behartigd. Ook de boer moet Inzien» dat de crisisweften er zijn voor zijn belang en inkrimping ook zijn voor deel is. Bijvoorbeeld wanneer men de melk van 1935 zou gaan steunen in een verhouding van 70 procent der in 1934 geleverde melk, zou de melkzee wel slioken en op onze boter, die nu spotgoedkoop naar Engeland gaat, niet zulk groot verlies meer opleveren. Het zoo uitgespaarde verlies kou dan den boer ten goede komen. De melk, die meer geleverd werd dan 70 pet. van 1934, zou daD b.v. tegen wereldmarktprijs vergoed kun nen worden. Zoo zijn er tal van punten. Men ziet er is ontzaggelijk veel te leeren. Komen wij thans tot de conclusie. De leiders, in den voorbijen tijd. werden gevormd en op den voor grond geplaatst door de harde nood zaak. De huidige leiders moeten meer dan zij onderlegd zijn om ODze taak invloed uitoefenen op den gang van de sociale zaken, behoorlijk kunnen uitoefenen. Dat is onze Karholieke actie. Als de ouderen straks het vaandel uit hun moede handen aan ons, jongeren moeten overgeven, zorgt gij, jongeren, er dan voor klaar te zijn voor den strijd. Venrayers, gij zijt zoo gelukkig geweest van nabij te kunnen zien het groote werk van uw Jan Poels, die als een Vader en geboren Volksleider onder U rond ging. Voor hetgeen hij deed zijn wel 10 anderen noodig. maar gij hebt den plicht het werk van Uw grooten Poels voort te zetten. Werk en bid, denk niet het gaat vanzelf. En zijt er bij voorbaat van overtuigd, dat gij om uw werken spot en hoon zult ondervinden. Let op de oprichtings- geschiedenis der Boerenleenbanken, die vandaag als iets vanzelfsprekends worden aangezien. En toch werden de ruiten van het rijtuig, waarmede de onvergetelijke Pater v. d. Elzen reisde om tot de oprichting der banken te geraken, vernield. Tot slot wil ik U wijzen op den plicht tot samenwerking op onzen Katholieken grondslag. Houdt vast aau de leiding der Kerk en luistert niet naar de nieuwlichters, die een wereldbeschouwing willen opdringen, waarin alles ondetv/orpen is aan het Staatsabsolutisme en het individu slechts waarde heeft als een nummer. Spreker sluit zijn met aaodaebt gevolgde rede met een vers van den grooten Pausdichter, Dr. SchaepmaD, waarin de onvergankelijkheid van Petrusstoel zoo heerlijk bezongeD wordt. Luid applaus klonk op, toen de Spreker zijn rede beëindigde. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door een 4-tal ledeu gebruik gemaakt. De steun der melk tot 70 pet. van het geleverde in 1934. kon naar eeo vrager meende onbillijk werken, dair de zomer van 1934 abnoimaal droog geweest is. Een ander vrager vroeg Sprekers meeniog Daar de waardedaling van den gulden en of de schuldenaar dan niet bevoordeeld zou worden. Nog vroeg een derdehoe het gelegen is met de corporatieve ge dachte ten opzichte vao den boer. Een vierde vrager wees er op dat het voor de arme zandboeren erg was, dat de roggesteun met f 0 50 was verminderd. Spreker beantwoordde de vragers eD wel 1. Dit zou bij eventueele tot staodkoming eener melkregeling Id beschouwing genomen kunnen worden 2 en 3 Deze vragen te beantwoor den durft Spreker niet aan. De onderwerpen zijn een studie op zich. Hij acht zich in deze Diet bevoegd, om de deskundige te zijn. Vraag 4 beantwoordt Spreker door de vergadering er op te wijzen, dat juist hier uit blijkt, hoe noodig het is georganiseerd te blijven. Het moet er mee uit zijn, d&t de organisaties enkel maar gehoord worden en eeu paar heeren de lakens uitdeeien in Den Haag. Nidat de Voorzitter den Spreker voor zijn mooie rede gedankt had, slpit hij deze vergadering op de gewone wijze, nadat de Heer Wijn hoven de werkwijze der Winter- campagne 1935 nader heeft uiteen gezet. klanten; zwijgzaam en met een zuur gezicht woog ze het gevraagde af, telde de centen en als ze een erge goede bui had, zei ze „gendag" als de menschen weggingen. Ofschoon ze op die manier reeds een groot gedeelte der vroegere klandisie verjaagd had, was déze behandeling juist de door Mattesen Ties gewenschte; hij vond alles best als ze maar niet te veel praatte, en hem zijn voorraad jenever zonder veel complementen in de boodschap penmand legde. 't Was op een prachtigen avond in de maand Mei, dat Mattesen Ties weer voorbij de woning van Bette- mui kwam; deze trad juist naar buiten met een stoffer en blik in de hand en toen zij Ties gewaar werd, riep zij hem toe: Kom er wat ien, miene jong, en stookt is op. 't Is ummers toch aovond en geej zuddet wel nie druk mer«hebbe Ties voldeed aan de uitnoodiging en ging binnen tegenover Bettemui aan het raam bij de tafel zitten, die vol naaiwerk lag. 'k Zie ow tiggesworrig nog al is mit ow kurrefke hier vurbeej gaon Ties; kopte ow winkelwaar nie mer as vroeger beej vrouw van Boekholt Went die woont toch gans den andere kant uut. Nee Bettemui, ik goaj now beej van Diehlen, die vrow Boek holt is me te zeer en groote klets- Ook sodaal-democrateD komeu op hun ontwapeningsschreden terug. Het Chaco conflict in een beslissend stadium? De Kabinetscrisis in België. Aller lei. Merkwaardig, zulk een kentering des geesten er ten opzichte van het bewapeningsvraagstuk te constateereu valt. Vereenigden in het bijzonder de sociaal-democraten zich na den oorlog onder de leuze van „Nooit- meer-oorlog" en waren zij het in 't bijzonder, die aandrongen op natio nale, eenzijdige ontwapening, welke in de kleine landen behoorde te beginnen, omdat een nationale ver dediging voor zulke landen tóch niet mogelijk zou zijn, thans komen deze zelfde sociaal democraten reeds op hun ontwapeningsschreden terug, nu het Duitsche fascisme den kop heeft opgestoken. De Zwitserscbe Arbeiderspartij besloot om haar ontwapeDiogsstand punt radicaal te herzienze acht thans een nationale verdediging ge boden en heeft geen principieel bezwaar meer om tegen een oorlogs- begrootiDg te stemmen. Opvallender is de veranderde zienswijze van de sociaal democraten in Tsecho-Slovakije. In „Het Volksblad" vau Maandag j.l. lazen wij, dat de afgevaardigde Vlüller een rede hield iD de parle mentaire begrootingscommissle, waar in bij uiteenzette, dat ontwapening in de huidige internationale omstan digheden gelijk zou staan met eeo versterking van het Duitsche fascisme. „Derhalve zoo zei Müller namens zijn fractie zijn wij voor de uit breiding vau het verdedigingsleger.' Dat klinkt èoders dan de ont- wapcningsleuze 1 De regeering van Joego Slavië heeft toch besloten om haar aan tijgingen jegeDS Hongarije, Inzake medeplichtigheid aan den konings moord te Marseille aan den Volken- bood over te brengeD, ondanks de heftige ontkenningen der Hocgaarsche regeering van eenige schuld. Door deze daad, welke waarschijn lijk wordt ondersteund door Roemenië, Tsecho-Slovakije en door Frankrijk, zijn de internationale verhoudingen weer scherp toegespitst. Wanneer regeerlogen elkaar van moord begunstiging verdenken, kan weinig sprake zijn van vriend schappelijke verhoudingen 1 Er zijn naast de met Joegoslavië bevriende mogendheden ook weer andere Europeesche machten, wier eigenbelang het Diet toestaat, dat Hongarije in de Volkenbond in het zoodaarshoekje wordt gedrukt denken we maar eens aan Italië 1 Het staat dan ook te vreezeo, dat Joegoslavië met deze klacht te GeDève sle-hts internationale wrijving zal wekken. Het is niet tactisch om dat te doen en... ook niet fijn gevoeld. De Hongaren denken altijd nog met bitterheid aan een anderen vorsten moord. Deze was zonder twijfel door politieke invloeden begunstigd geworden en die giDgen uit van Belgrado, waar thans nog jaarlijks de moordenaar Priocip als een natio nale held wordt herdacht. piep. neej gen toch Now van de praot van de vrow van Dielen zudde wel koppien af kriege. Wat werd komende daag wel terug lange. Ik wooj herring ienmake en heb gennen eek mer ierf huus. Bettemui had de hals van de jeneverflesch gezien, die even onder den bontgeruiten doek van de mand uitstak en meende in hare onnoozel- heid, dat er azijn in de flesch was. Mattesen Ties kreeg een hoog- roode kleur en wist niet wat hij zeggen zou. Bettemui, die hem, toen zij hare vraag stelde, aangekeken had, was heel verbouwereerd, maar ze begon toch te gissen. 't Was hoogst pijnlijk voor hun beiden. Ties zon op een verontschuldi ging, maar Bettemui had nu de ware toedracht begrepen. Ze ging echter niet door op het begonnen thema maar haar eigen gedachtengang vol- zei ze Ties, miene jong, geej most jaon trouwe 't Is niksgedaon zon léve as ge now vuurt. Truij van de Lerkenhof is now toch al lang ge- trowd, mer der zien nog genoeg andere flinke jong vrollie hier ien 't durrep. Jao mer Bettemui, ik kom nerges en praot nooit mit jong vrollie. Der zien der ewel zat, miene jong, as ge mer is wilt uutkieke. Ik weet er nog wel en die goed vur ow passé zeuj. Wette wie Stiena Kerste van de klompemèker an de Peppelepas. Da's krek wagge hebbe mot, nie al te jong ik schat dat ze nao de dertig gut en 't is ter en die eur errem nie verkeerd an eur De klacht van de regeering te Belgrado zal de volgende week in een gesloten zitting van den Volke reobondsraad aan de orde komen, 't Is of Paragay nog gauw eeo grooten slag heeft willen slaan. Van het Chacofront zenden ze berichten over een groote overwinning en een vernietigend verslaan van het Boli- viaansche leger. Men coDsumeere zulke overwin- ningsberichten vootal met een kor reltje zout 1 De oplossing der kabinetscrisis in België schijnt moeilijk. Het is ge makkelijk een ministerie samen te stelleD, maar moeilijk om het in haar geheel te vereenigen op een program. Oud minister Theunis pro beert dat laatste momenteel. Ie SpaDje zijn twee ministers af getreden; Lerroux en zijn ministers van -Marioe namen de portefeuilles over. Wéér zijn de Philippijnen, thans Zondag j.l. door een tyfoon geteis terd. Er zouden 250 dooden zijn, Geen uitbieidiDg der Staats loterij. Goedkoop blik vleesch. Een Kerstvlucht naar West lodië. Gemengd De Tweede Kamer heeft een einde gemaakt aan de verwachtingen van de goklustigen, die gehoopt mochten hebben op het aannemen van het initiatief-ontwerp van den heer Ter Laan tot uitbreiding van de Staats loterij. Deze uitbreiding werd met groote meerderheid van stemmeD afgewezen en bovendien nam de Kamer nog een wetsontwerp van de regeeriog aaD, houdende een verbod om de prijzentoekenning bij particu liere loterijen te laten bepalen door den uitslag van de trekking der Staatsloterij. Het gevolg van dat laatste zal natuurlijk zijn, dat die particuliere loterijen een verminderd debiet krijgen, want de distributie van „eigen" trekkingslijsten kan moei lijk zoo vlot gaan als van die der Staatsloterij en bovendien is er ten ODzent een niet al te groot vertrou wen ln particuliere prijzentrekkingen. De Kamer heeft ook het lot ge trokken van de huwende onder wijzeres" het viel onder de Dieten! Bepaald werd n.l dat voortaan aaD de huwende onderwijzeres ontslag moet worden verleend. Een poging van mevr. Bakker—Nort om het ontwerp als een tijdelijken crisis maatregel te laten aanmerken, mis lukte. Voor werkloozen en andere be- hoeftlgen zal het bekende bllkvleesch van 27 November a.s. voor verlaag den prijs verkrijgbaar zijn, n.l. voor 25 cent per hilo. Het moet een zeer goed en waardevol voedsel zijn. Aan de distributie van het vleesch zal eenige uitbreiding worden gegeven. Binnenkort zal ook gehakt (runder en varkens-) in blikken worden ver krijgbaar gesteld en wel tegen 35 cent per kilo. Dit gehakt zal ruim van vet worden voorzien. Onze Luchtvaart pioniers kennen rust noch duur. Nog is het Uiver enthousiasme niet gedoofd, of reeds wordt de publieke belangstelling geboeid door een voorgenomen K.L.M.-Kerstvlucht naar West-Iodië. Deze tocht zal de zwaarste worden tot nog toe door de K.L.M. onder nomen. Het vertrek is bepaald op half December en het traject zal io vier étappes worden afgelegd. Van Amsterdam Daar Casablanca (2350 K.MPorto Terrayo (2650). Para maribo (3600 K M. over den Oceaan) alles duur; ik ziej ge het ok lief hit staon. Ze is en tiedje geleeje eek gehaald; dor koste meej wel de uut de stad teruggekomme, wor ze helleft af géve, dan za'k 't ow de altied ien den eigesten dienst en beej dezelfde mevrow gediend hit, totdat die mevrow gesturreve is en now heur ik dat ze wer nao ennen anderen dienst zuukt, asse teminste gen kennis kriegt. Ties kleurde opnieuw en keek zijn tante glimlachend aan. -Ik haaj nie gedocht Bettemui, dagge zo'n makelaarster wordt, geej die zelf noot niks van mansvollek het wille wete. Geej zietter me toch enAlia, mer now mot ik gaon. Gennacht Bettemui, slaop wel Van 't eigeste. Ties, miene jong, denkt er nog mer is goed over, heurde. Ties ging op huis aan en dacht er werkelijk eens goed over. Eenige dagen later ging hij naar den klompenmaker, om een paar klompen te bestellen, een week later ging hij die afhalen, twee weken later had hij Stiena gevraagd zijn vrouw te worden, zes weken later waren zij ondertrouwd en eer drie maanden voorbij waren, deed Stiena haar intrede als huisvrouw in de boschwachterswoning aan den hooqe Klef. In den eersten huwelijkstijd ging alles opperbest, ofschoon Ties zich toch niet zoover vermannen kon, de jenever geheel vaarwel te zeggen. Stiena, die goed ingelicht was omtrent het vroegere gedrag van haar vrijer, had hem voor hun trou wen ernstig daarover aangesproken, en hij had haar de schoonste belof ten gegeven. Hij had zich ook stellig en vast voorgenomen voortaan een beter leven te leiden en volstrekt geen drank meer te gebruiken. Het spreekt van zelf. dat er geen druppel jenever meer in huis kwam, en Willemstad (1700 K.M.), totaal 10.300 K.M. Het vliegtuig komt onder leiding te staan van den heer Hondong. Natuurlijk kan er post worden meegegeven ad f 1.per 5 gram. *M* Zooals de trekschuit en postkoets hebbeD moeten wijken voor stoom treinen en stoombooten, zoo moeteD deze laatste thans geleidelijk plaats gaan maken voor 't motorische ver keer te land, ter water en in de lucht. Het eerst zijn allerwegen de stoomtrammetjes aan de beurt. Dezer dagen moest ook de Rotterdamsche Tramweg maatschappij, die het ver keer op de Z.-Holl. eilanden onder houdt, haar couponbetalingen stop zetten, hetgeen meestal het begin van het einde beteekent. Een droef familiedrama te Den Haag eischte op Vrijdag j.l. het leven van een jongen man en zijn 4 kinderen, allen omgekomen door gasvergiftiging. De man had tot zijn wanhoopsdaad besloten na ongenoe gen met zijn vrouw. VENRAY, 24 November 1934 Uitzending van kinderen. Door de St. Vineentlusvereeniging alhier werden een 12tal kinderen van daarvoor in aanmerking komende gezinnen uitgezonden naar het Va- cantieoord te Eersel. Vergadering Werklieden vereniging In de bovenzaal van het St. An- tonius-Patronaat hield de afd. Venray d. R. K. Werkliedenvereeniging een zeer druk bezochte vergadering, waarop voor het eerst tegenwoordig was de nieuwe Geest. Adviseur Kapelaan Llnssen. De Voorzitter Wethouder H. Odenhoven opende deze bijeenkomst met gebed, sprak woorden van wel kom tot de talrijk opgekomeneD, meer speciaal tot de nieuwe Geest. Adviseur Kap. Liossen en spr hoopte dat onder de nieuwe Geest. Adviseur veel goeds voor de aldeeling mocht bereikt worden. Verder heette de Voorzitter welkom dhr. Jan Maeoen, die ons heden avond sprak over Credo Pugoo. De Secretaris dhr. v. d. Ven las de notulen der vorige vergadering voor waarna de Voorzitter verslag uitbracht over de Centrale Raads- ergadering te Heerlen gehouden. Verder deelde de Voorzitter mede, dat arbeiders tewerkgesteld bij de werkverschaffing hunne inschrijving kunnen doen laten vernieuwen op de daarvoor gestelde dag: direct van het werk tot zes uur en aDders van balf acht tot half negen, des s'avoods. Dan verkrijgt dhr. Jan Maenen het woord die in het algemeen sprak over het doel en wezen van Credo Pugno en vooral de jongeren wak ker maakte voor dit mooie werk. Ook wees spr. op de Volkskrant, die toch moet zijn de krant van onze leden. De Voorzitter brengt een woord van dank tot den spreker en hoopt dat velen zich zullen opgeven voor lid van Credo Pugno. Nadat de Voorzitter dezer club dhr. W. Peeters nog eenige woorden heeft gesproken, geven zich staande de vergadering nog 10 joDge krachten op. Ook de tooneeluitvoerjog werd uitvoerig besproken, doch vaste da tums werden nog Diet vastgesteld. De medewerking van alle leden hier voor is stikt noodig. Ook de Geest, adviseur spreekt de vergadering toe en hoopt dat bij de voetstappen van zijn voorganger zal mogen drukken. maar t duurde toch niet lang of Mattesen Ties werd weer hier en daar in de herberg gezien. Weliswaar maakte hij geen zoo danig misbruik, dat hij teveel dronk, maar toch ontging het niet aan zijn goed en zorgzaam vrouwtje, die zijn thuiskomst steeds met ongeduld verbeidde, dat hij dikwijls naar den drank rook. In den eersten tijd liet zij zich niet daaromtrent uit, ofschoon zij tenzeerste leed onder die voor haar schrikwekkende gewaarwording, maar toen er geen verbetering waar te nemen was, voelde zij zich tenslotte toch gedrongen, hem ernstig over die kwade gewoonte aan te spreken. Het was weer het oude liedje: verontschuldigingen en goede belof ten van den kant van Ties en al te groote lichtgeloovigheid van den leant van Stiena, die hem niet ge noeg wist te leiden en door krach tige betoogen invloed op hem uit te oefenen. Nu hij weer in de herberg kwam, omringden de oude kameraden hem opnieuw en natuurlijk bleek zijne lichtzinnigheid niet bestand tegen de verleiding. Het was al een paar maal voorgekomen, dat hij 's avonds laat, half aangeschoten naar huis gekomen was, terwijl zijn vrouw, het wachten moede, reeds ter ruste gegaan was, alleen met haar tranen en zorg. X. Een zwarte bladzyde in liet levensboek van Mattesen Ties Dien dag was er verkiezing voor De ingekomen stukken worden voorgelezen en besproken. De Contributiewijzlglng gaat er door, terwijl de eventueele aanstel ling van een bode wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. Nadat nog enkele punten van meer huishoudelijken aard zijn be sproken wordt deze vergadering onder dank van den Voorzitter met gebed gesloten. BONTE AVOND. De sympathieke gedachte, welke in de St. Nicolaas actie der Heeren Onderwijzers zit ten bate der kin deren, vindt algemeen en meer weer klank in de harten der Venrayers. De groote zaal van het Sint Au- toniuspatroDaat was overal bezet, hetgeen den Heer Verhegggen, hoofd der Bijz. R K. School te Venray aanleiding gaf om Da een woord van welkom allen voor hunne op komst te danken. Spreker betreurde het ten zeerste dat de Hoogeerw. Heer Deken Thielen. de kindervriend bij uitstek, niet aanwezig kon zijn. Gaarne had hij hem zijn dank uitgesproken. Ook aan de talrijke kindervrienden, die met milde hand er «oor gezorgd hebben, dat de Sint zija oude taak kan blijven vervullen, ook in dezen tijd, is groote dank verschuldigd. Evenals aan Pater Nlelen, die weer de noodige gastvrijheid op gulle wijze verleende. Het programma, dat onder leiding der Heeren Onderwijzers door de jeugdige acteurs en zangers was ingestudeerd, werd vlot uitgevoerd voldeed in alle opzichten. Het muzikale gedeelte werd voor wat betreft de pianobegeleiding verzorgd door Mej. v. Rijswijk en wat de zang betreft dirigeerde de Heer van Heyster met onvermoeide zorg. Waar deze twee genoemden voor allen zichtbaar aan 't welslagen van den avond meewerkten, kan het ook niet anders of ook de andere Leer krachten hebben zich ter dege inge spannen om de acteurs hun rollen bij te brengen, waarvoor wij dan ook gaarne aan allen onzen besten dank brengen. Gaarne roepen wij dan ook een hartelijk tot weerziens. Herbenoeming. Het dagelijksch bestuur van den A.N W.B. heeft den heer Jac. Aerts te Bleiick voor het jaar 1935 her benoemd tot afdeelingsconsul. De heer Aerts, die reeds veel gedaan heeft voor den A.N.W.B. die steeds en overal den Bond progeert, heeft deze benoeming weer aanvaard. Nog niets geleerd. Zondag heeft de politie in een kapperszaak te Heerlen een fllmtoe stel in beslag geDomen, waarmee een filmvoorstelling voor kinderen gegeven werd. Aanwezig was een 26tal kinderen van den 3jarigen leeftijd af. Natuur lijk waren er geen voorzorgsmaat regelen genomen. De voorstelling was voor het publiek toegankelijk. Het is overigens onbegrijpelijk, boe de ouders, na bet gebeurde in Hilversum, hua kinderen nog Daar dergelijke voorstellingen kunnen stu ren. De politie doet alle moeite om de veiligheidseischeD, welke aan de openbare zalen zijn opgelegd, zoo volkomen mogelijk verwezenlijkt te krijgen en de ouders staan toe, dat hun kinderen filmvertooningen be zoeken waar geen enkele controle bestaat. Wil de politie in haar taak slagen dan dient het publiek mede te wer ken, of moeten ook hier eerst onge lukken gebeuren In de bovenvermelde kapperszaak zaten de kinderen op drie planken bij elkaar gehokt. hoewel er bij de Groenrodesche stembus geen strijd te wachten was, bij gebrek aan tegencandidaten, toch ging Ties in den namiddag naar het dorp, om zijn plicht als kiezer te vervullen. Deze formaliteit aam niet teveel van zijn tijd in beslag en, daar hij overigens niets meer in het dorp te verrichten had, was hij van plan rechtsomkeerd naar huis te gaan. Langs den zacht opstijgenden grintweg achter de kerk, werd ergens op de ruiten getikt, toen Mattesen Ties daar wilde voorbijgaan. 't Was bij de herberg van Tho mas Janssen, waar een ouderwetsch, verweerd uithangbord piepend hangt te bengelen in de verroeste haken van een even roestigen, ijzeren dra ger. Onder het schilderstuk staat te lezen „In Abrahams Offerande". De aartsvader is voorgesteld met een groot slagersmes omhoog ge heven in de rechterhand, terwijl de linkerhand den armen Isaak, voor wiens leven niemand, bij het aan schouwen van dit tatereel, nog een dubbeltje geven zou, bij de haren gegrepen houdt. Welke reden een kastelein op een boerendorp ooit bewogen kan heb ben dit bijbelsche motief als een embleem voor een herbergs-uithang- bord te kiezen, is tot dusver nooit met zekerheid opgelost kunnen wor den. Toch is het kunstwerk in op dracht van den tegenwoordigen eigenaar der herberg uitgevoerd en t stamt dus niet van zijn voor ganger. Tummeske Janssen schijnt in het algemeen eene voorliefde voor bij een lid van de Tweede Kamer'en. belsche dingen te hebben, want YSSELSTEYN. Zondag zal de Weleerw. Pater Willlbrord uit HorstMeterik onder de H.H. Mis sen een predikatie houden overSt Benedictus en de Missie op Tiini- dad, terwijl hij 's avonds in de zaal van den hèer P. J. Janssen een voordracht met lichtbeelden zal houden over hetzelfde onderwerp. MERSELO. Het concert met tooneeluitvoering op 11 en 12 Nov. j 1. gegeven door de fanfare Sint Oda en de handboogschutterij Sint Hubertus, mag wederom prachtig geslaagd heeten. Was het bezoek op Zondag slechts matig, Maandagavond was de drukte enorm. De verschil leDde muzieknummers werden onder leiding van den heer Mathieu Arts uit Venray, keurig ten gëhoore ge bracht. Voor het vertolken van het tooneelspel IJzeren Heija niets dan lof. Alle rollen werden keurig ge speeld. De klucht in een bedrijf Gesjochte Jongens viel bij het publiek zeer iD den smaak en deed dan ook de zaal herhaaldelijk schudden van het lachen. Een extra woord van lof aan Kees de bediende, want die was werkelijk onverbeterlijk. Meester Eisen en zijn jongens hebben alle eer van hun werk en de beide vereenigingen kunnen met voldoening op huu feestavonden terug zien. den, De alhier dezen zomer opge richtte voetbalclub „Merselona" mag zich in een gestadigen bloei ver heugen. Werd deze vereeniglng oorspron kelijk opgericht met een 12-tal ledeD. thans is dit getal aangegroeid tot 27, wat wel een bewijs is dat de voetbalsport ook op de gehuchten populair wordt. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering, werd in overleg met de Zeereerw. Heer Rector (thans geeste lijk adviseur der vereeDiglng) besloten op 8 Dec. a.s. het terrein plechtig ia te zegenen. De fanfare Sint Oda de plaatselijke rulterclub hebben reeds hun medewerking toegezegd, aan het slagen van dit feest. Er zal vermoedelijk dien dag een missie- wedstrijd gespeeld worden, waarvan de baten ten goede komen aan de missie van pater van Meyel. Zoo zal het nuttige met het aan gename gecombineerd worden. We komen hierop nader terug. De financieele splitsing van de gemeentekassen met 1 Jauuari a s opgeheven. Maandagmiddag hield de Raad van Bergen eene belangrijke zitting waarop aanwezig waren een lid vaD Ged. Staten en een Referendaris van de Provinciale Griffie. Het cacdioale punt van de agenda washet verzoek of de eisch vaD Ged. Staten tot opheffing van de financieele splitsing der gemeente kassen, Voordat de heer Rutten, lid van Ged. Staten, het woord verkreeg, was het aoord aan de raadsleden. Well-Bergen en Heijen memoreerden de jarenlange strijd, die over dit punt was gevoerd. Siebengewald pleitte voor samenvoeging. De Heer Rutten voert als argu menten vóór de opheffing der splitsing aan dal momenteel alle afdeelingen de maximum-belasting betalen de invoering der fidancieele ver houdingswet onbillijkheden bij werkverschaffing en wegenaanleg bezuiniging in het werk op de secretarie ter voorkoming van aanstelling van nieuw secretarie personeel. De referendaris belichtte nog even den meer financieelen kant. Hierna werd de vergadering ge schorst. Na heropening voert Terpstra het woord en verklaart, dat de afd. Well Bergen en Heijen noodgedwon gen, omdat de stok van den Minis ter achter de deur staat, om n.l. geen uitkeering te doen zullen voorstem men. De opheffing ging dan ook met algemeene stemmen ónder den hamer door. De Opera-treinen. In verband met de verschillende berichten betreffende operatreinen deelt men het volgende mede De opera-treinen, die tot nog toe liepen, waren georgaoiseerd door het verkeersbureau der Nederland sche Spoorwegen te Aken. Deze treinen voor zoover dit Maastricht en Venlo betreft zijn voorloopig stopgezet. (De opera-treiD op 8 Dec. naar Duisburg loopt dus niet) De opera trein naar Keulen op 1 Dec. voor de Rheicgold opvoering is georganiseerd door het Reisbureau Jos. Peeters te Venlo. Het feit, dat het vervoer naar binnen in de „alderwetse" gelagka mer hangt ook weer een verkleurd schilderwerk in een oude, vermolmde zwarte lijst. Dit schilderstuk stelt echter geen tafereel uit de bijbelsche geschiede nis voor of eigenlijk heelemaal geen tafereel maar bevat alleen in tamelijk groote zwarte letters op een geelachtig verkleurden onder grond het volgende spreukje: Al had ik Salomons wijsheid En Isaaks gewin, Dan kon ik nog niet tappen Naar iedermans zin. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6