RINGEN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Vijf en vijftigste Jaargang No 47 manufacturen blijken toch het YOODDEEUÖT/ manufacturen j blijken toch het fWMBJÖT/ Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Nederland's Hulde aan de Uiver- bemanning. De hedendaagsche nood. Tegen de Kloosters Kamerkroniek. Een klant van JOHAN JEUKEN Ons weekpraatje. HENRI CAMPS Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 November 1934 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTBNTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCK1IOF Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Het moeten dure beenen zjjn, die de weelde kunnen dragen. Bedachtzaam voorwaarts Wij. ^Nederlanders, komen niet gauw uit de plooi. WaDneer we iets tot stand brengen, dan willen we er meestal niet teveel ophef van ge maakt zien. We zijn altijd bang, dat de zaak achteraf kan tegenvallen of dat we ons zullen „aanstellen". Komen we iederdaad eens los, dan kan men er ook van op aan, dat het werkelijk iets bijzonders is geweest, hetwelk ons lot uitbundig heid vervoerde. De wijze, waarop we deze week de bemanning van de „Uiver", na haar uitstapje naar Australië inhaal- den, beeft een volksenthouslasme geopenbaard, als van ons, koele luiden der Noordzeestranden, nauwe lijks als mogelijk kon worden ver ondersteld. Het staat daardoor mede buiten alle twijfel, dat die Uiver- bemanning een prestatie van buiten gewone waarde heefl geleverd. Zij heeft een daad gesteld van nationale beteekenis, omdat ze ge toond heeft, dat Nederland in onzen modernen tijd met zijn technische ontwikkeliog niet alleen nog meetelt, maar mede aan den kop gaat. Die daad heeft de schoonste volksreacties gewekt, het nationale gevoel, de nationale trots gesterkt. Dat alles is schoon en prijzens waardig. We prijzen mede 1 Ook wij bren gen onze bescheiden hulde aan de Uiver bemanning. We voegen onze waardeeriug bij de klanken van de lieve kinderkoren, welke de bemanning begroette. Bij de aubades en serenades van groote- menschen-vereenigingen, bij de spran kelende redevoeringen van autoriteiten in stad en laDd. Enz. Enz. Het was alles wéarlijk geweldig, gröotsch en indrukwekkend. En éérlijk: ook verdiend. Maar Tempo, tempo 1 mijne dames en heeren. Een lied kan tot een machtig for tissimo worden opgevoerd, maar het kan er niet op blijven, want dan wordt het een bruipartij. Het minst gevaarlijke enthousiasme is dat \an den Zuiderling. Zoo'n mensch geraakt makkelijk en gauw in vervoering, maar bij komt er tenminste ook weer eens uit. Als wij enthousiast raken, krijgen we het gevoel, dat we er in blijven zullen. We overdrijven dan. Wat groot van beteekenis is, drijven we den op tot iets wereld schokkends, iets wat niet is te even aren. We zijn trots op de Uiverpresta- tle, maar laten we toch bedenken: Dat Engelschen het eerst aankwa men, zij het dan vliegende onder andere en misschien guostiger om standigheden. Dat een ander vliegtuig ons nog haast als tweede was vóór geweest. Dat een wedstrijd een wedstrijd is wie in den eenen wedstrijd een prijs bekomt, heeft misschien een sof in een volgenden kamp. Dat de Douglasmachine een nieuw type vliegtuig was, dat wij toevallig net op tijd voor de Melbournerace In Amerika hebben gekocht. Neen, we willen volstrekt geen domper zetten op de volksenshousi- asme. Wat de Uiverbemanning deed was en is en blijft: KRANIG I Laten we echter niet door een te overdreven enthousisme illusies wek ken voor de toekomst, welke niet te verwezenlijken zijn. Het is prachtig, dat we ons enkele malen vooraan hebben kunnen too- nen bij de ontwikkeling van het lucbtvaartverkeer, maar het zoude te duur zijn voor ons om te pogen deze weelde te blijven dragen. Voor wat de techniek betreft, laat de wereld voor ons een plaats naast ieder, maar: goede machines kunnen overal worden gebouwd en bekwa me piloten overal worden opgeleid. Snelheden zijn tegenwoordig een kwestie van paardenkrachten en geld 1 Het zoude voor een klein land als het onze veel te duur worden om een wereld in de lucht te blijven voorgaan. On3 past, voor wat de on 1 wikke ling onzer luchtvaart betreft, ijver en bedachtzaamheid. De kranige prestatie onzer Uiver bemanning spore ons aan, om te pogen: gelijk te blijven met de besten en het beste in de aviatiek Steden van rijken en steden van armen. De Amsterdamsche Pastoor van der Wiel begint in „De Tijd" een artikel aldus Wie zou voor eenige jaren aan de mogelijkheid hebben gedacht dat de ijzerwinkeltjes in de volks wijken van onze groote steden vol zouden staan met petroleum-appa raten, patent „Haller". zooals onze grootmoeders ze gebruikten met straal kacheltjes voor tweevoudig gebruik? Wie had gedacht, dat de oude petroleumlamp weer via de opkoopers van de zolders van patriciërshuizen zou verhuizen naar kamertjes van den modernen arbeider, dat men afgedragen vod den weer tot bruikbare dekking zou gaan herstellen, dat men... in een stad op klompen zou moeten gaan loopen, dat in vele stads huizen bij gebrek aan stookmate- riaal slechts sporadisch een warm maal op tafel zou komen, dat in vele huizen de boel zou vervuilen uit gebrek aan muntspecie voor noodzakelijk onderhoud, herstel en., zeep Óverdreven Ik dacht dat ook, toen ik voor anderhalf jaar nog zorgeloos op een Seminarie achter een bureau zat te werken. Overdreven dat dacht ook een dame, die bij huisbezoek aan een zieke huismoeder de handen uit de mouwen wilde steken, maar in den zeeppot geen zeep vond en in de portemonoaie van de vrouw op bed geen geld. Overdreven?... men vrage het aan bakkers in volkswijken, aan kruideniers en slagers, ja zelfs aan manufacturiers. Overdreven Indien men bij huisbezoek een paar oude menschen werkelijk in de kou of een gezin met kinderen werkelijk In het don ker aantreft, dan kan men toch niet met verwijzing naar de eivolle bioscooptheaters een zegel op het slot van zijn portemonoaie laten zitten. Me dunkt, dat deze abnormale tijden ons een fout aanwijzen in het organisme van onze christelijke charitas. De fout is verklaarbaar. Immers alle ordening op dit gebied geschiedt, uitgaande van de ver onderstelling, dat. men met organi sche groepeeringen te doen heeft. Het is dus geen verwijt aan vroegere geslachten, maar alleen de constateering van een feit, dat tengevolge van een andere bewust of oabewust gemaakte fout, zich thans een fout in de charitas openbaart, die dringend herziening behoeft. De fout nu, waarop m.i. de wanverhouding in onze christelijke charitas van thans berust, is deze: de monstrueuze, on organische bouw van onze qróote steden. Immers tengevolge daarvan zijn er feitelijk ontstaan, wat eeDS in de fantasie leefde van een man als Chrysostomos steden van rijken en steden van armen. Als iemand me in de spreekkamer vraagt een goed woordje te doen, om werk te krijgen, dan zou ik hem moeten verwijzen naar een anderen pastoor in de stad^ dien hij niet kent en die hém niet kent, omdat er in die heele stad van 60.000 menschen geen enkele werkgever woont, geen enkele fabriek is, geen enkel groot-magazijn Wie weet, om bij Amsterdam te blijven in Amsterdam-Zuid iets af van Amsterdam Oost Zou een bewoner van Zuid zelfs wel ooit in het verre Oost zijn geweest? (elke ingewijde kent de schrille tegenstellingen tusschen Oost en Zuid). Wat weet de beter gesitueerde af van het budget van den steun trekker, wat van de schrijnende armoede in tallooze gezinnen Het departement van financiën der NS.D.A.P. te München heeft alle gouwleiders een circulaire gezonden met de bemerking: „streng vertrou welijk". welke als volgt luidt „Aan de gouwleiding wordt op dracht gegeven, om vóór 15 Dec. 1934 zeer nauwkeurige opmetingen te doen aan de hand van de kaarten van het kadaster van alle gebouwen en landerijen, die eigendom zijn van de kloosterorden en congregaties zoowel als van de huizen der instel lingen voor missie en zending van katholieken en Prostestanten. Bovendien moet ook een inven taris worden opgemaakt van alle leeningen die zij uitgeven, hypothe ken, die werden opgenomen en ook van het geld, dat in contanten aan wezig is. De verkoopswaarde van huizen en landerijen moet nauwkeu rig worden opgegeven. Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd, dat deze gegevens uiterlijk 15 December bij het minis terie van financiën ingeleverd moeten worden. Er wordt vooral op gewezen dat officieele cijfers worden opge geven. Tot denzelfden datum is er ook gelegenheid om bij bet ministerie voor cultuur politieke aangelegen heden rapport io te leveren over de verrichtingen van bovenbedoelde orden en congregaties. Vooral dient vermeld te worden, hoeveel leden deze organisaties tellen hoe de opleiding is enz. Bij de evangelische instellingen moet ook worden aangegeven tot welke gods dienstige richting de leden behooren. Door deze maatregelen worden niet getroffen de instellingen der diaconie, zuster- en broederkloosters, die zieken verplegen of inrichtingen van liefdadigheid besturen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat aan den termijn van 15 Dec. streng dé hand moet worden ge houden. Deze inlichtingen moeten zooveel mogelijk ln het geheim worden in gewonnen. Heil Hitler 1 (w.g.) SCHWARZ. Rijksschatkistmeester Ia dit schrijven wordt niet gezegd met welke bedoeling al deze gegevens moeten worden verzameld, maar de bevolen maatregelen doen toch sterk denken aan een dreigende vervolging van de betrokken instituten en van den godsdienst: waarvan zij de dienaren zijn. Vrede met getrokken wape nen I Aalberse- Colijn. De huwende onderwijzeres krijgt ontslag. Geen uitbreiding der Staatsloterij. Geen toe slag voor Commissarissen der Koningin. Pers en radio. We krijgen Midden-Euro- peeschen Tijd. Dwang accoord bij surséance van betaling. Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken zijn binnen. Na de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting kunnen we de positie van Kamer en Regeering beschouwen als een gewapende vrede De heer Aalberse heeft namens de Katholieke fractie aan de regeering eischen gesteld van meer construc tieve politiek en van minder afbraak. Daartegenover verklaarde min -pres, Colijn: Hier sta ik, ik kan niet anders I Ik kan me indenken, zei hij. dat de Kamer een frisscher kabinet verlangt, met méér fantasie. welnu, jaag ons dan weg. Doe dat NU. maar begiu straks niet te brokkelen aan de structuur van deze regeering door enkele ministers afzonderlijk le belagen. Het antwoord viel den heer Aal berse tegen, maar hij zeide, thans het sneven van deze regeering nog niet te zullen nastreven. Hij wacht de komende daden van dit kabinet en voldoen die hem niet, dan zal bij den strijd zoeken en uitvechten, niet tegen een der ministers, maar tegen heel de regeering. De R.K.'s blijven dus als „vrien den" tegenover Colijn c.s. staan met getrokken degens I Onder de begrootingshan I door heeft minister Marchant zijn ontwerp betreffende ontslag van de huwende onderwijzeres verdedigd. Het waren soms minder prettige oogenblikken. welke de heer Marchant dien dag in 's lands vergaderzaal heeft beleefd. Zoo nu en dan werd hij namelijk door tegenstanders van 't wetsont werp herinnerd aan oude pluoje door hem gedragen vóór zijn ministerschap, in de dagen van weleer, toen hij zoo vaak op de bres stond voor gelijke berechting van de vrouw. Het eindre?ultaat is geweest, dat het wetsontwerp is aangenomen met 51 tegen 31 stemmen. De begrooting van Binnenlandsche zaken kon in twee avondvergaderin gen worden afgedaan, waarbij zooals we in onze vorige kroniek vermeldden de kwestie van de autonomie der gemeenten hoofd schotel van debat was. De begrooting werd goedgekeurd met de stemmen der communisten tegen, nadat vooraf op dit onderdeel van het Rijksbudget een aderlating van f 12.000 was toegepast door aanneming met 53 tegen 7 stemmen van een amendement van den heer Teulings tot schrapping van de be- grootingspost voor tegemoetkoming aan de Commissarissen der Koningin in de kosten van verwarming, ver lichting en waterverbruik hunner woningen. Vervolgens kwamen een paar wets voorstellen ter tafel in 't bijzonder van belang voor hen, die een kansje wagen in de loterij, te weten het wetsontwerp der Regeering tot wijziging van de wet tot regeling van de particuliere loterijen zin, dat het aan de particuliere loterijen moeilijker wordt gemaakt gebruik te maken van de trekkingen der Staats loterij. zoomede een initiatief-voorstel van wet van de heeren K. ter Laan en IJzerman, tot wijziging van artikel 2 der Loterijwet, aan welke wijziging ten grondslag ligt een uitbreiding van de Staatsloterij. De bedoeling van dit initiatief voorstel is n.l. zooals de heer ter Laan uiteenzette om meer series van de Staatsloterij uit te geven. Hij wees er daarbij op, dat sinds 1885 (van welk jaar de thans gevolgde Staatsloterij dateert) de bevolking van 4 tot 8 millioen is toegenomen. Aan de door hem ge dachte uitbreiding is bovendien ver bonden een voordeeltje voor de schatkist van ten minste f 650 000. een volgens den heer Ter Laan. door de bevolking gaarne opgebrachte vrijwillige bijdrage. Minister Oud verdedigde het Regeeringsvoorstel als 't beste middel om aan bestaande euvelen een einde te maken. De slotsom was. dat het voorstel Ter Laan werd verworpen met 49 tegen 20 stemmen en het Regeerings- ontwerp werd aangenomen met 57 tegen 11 stemmen. Dinsdag van deze week nam de Kamer ook de begrooting van Buit. Zaken aan. Tijdens de behandeling was in het bijzonder aandacht gewijd aan onze positie in den Volkenbond, welke organisatie de heer Wester- mann (Nat. Herstel) een verlengstuk van het Fransche Departement van Buit. Zaken noemde. De rev.-soc. Sneevliet zag evenmin iets in den Volkenbond: maar Genève werd warm verdedigd door de heeren Snoeck. Henkemans, Bongaarts en Van Dijk, allen van rechts, en door den soc.-dem. Vliegen. Natuurlijk verdedigde ook de minister, Jhr. de Graaff, den Volkenbond. Veel aandacht werd ook besteed aan onze verhouding tot Duitschland; de Dultsche rechtspleging ten aan zien van eenige Nederlanders o a. Spansier en Zwiers werd aan ernstige critiek onderworpen. Met België, aldus vernamen we van den ministe-, wordt op het oogenblik niet onderhandeld, maar „in rust" verkeerde de Belgische kwestie óók niet 1 Zulk een verkla ring is helder als... diplomatie. De begrooting van Economische Zaken gaf natuurlijk weer aanleiding tot het uiten van vele wenschen. Mevr. Bakker Nort propageerde 'n organische ordening, daarmee meer benaderend de kath. zienswijze dan de katholieke afgevaardigde Van Voorst tot Voorst, die slechts heil zag in de autarkie. Voor wat betreft de P.T.T.- begrooting, met instemming werd kennis genomen van de geraamde winst van 6i/l millioen, maar veel critiek was erop de slechte uitkom sten van de postvluchten naar Indië. Op 78 vluchten bedraagt het zuivere verlies thans reeds li/4 millioen gulden. Op eiken brief naar Indië wordt practlsch een halven gulden overheidssubsidie verleend I Er ontspon zich een uitvoerig pers- en radiodebat, waarbij de socialisten zich beklaagden, dat de radio controle-commissie er practlsch slechts was om de V.A.R.A. te be teugelen, hetgeen de heer Boon, toe juichte, die meende, dat het peil der V.A.R.A.-uitzendingen daardoor was gestegen. De heer Drees kwam op tegen de voornemens om de gemeentelijke telefoonnetten te naasten. Ingevolgeeen beslissing der Tweede Kamer minus Ds. Kersten krijgen we, als het ontwerp ook de verdere wetgevende instanties heeft doorloopen, in het a s. voorjaar, bij het ingaan van de zomerdienstrege- ling der Spoorwegen, den Midden- Europeeschen Tijd in ons land. De zomertijd wordt daarmee afgeschaft. Practisch komt de zaak daarop neer, dat we het heele jaar door des avonds 40 minuten lang licht en zon winnen, maar des morgens 40 minuten is een tevreden klant en blijft klant. Hij voelt het werkelijk aan den lijve dat hij zijn kleermaker gevonden heeft. Het adres weet ULangstraat la, Telefoon 162 Dames- en Heeren-Tailleur van den eersten rang. langer in den donker blijven. Dat laatste geeft des zomers geen prac tisch bezwaar, maar als de donkere dagen van Kerstmis er zijn...! Incidenteel ook werd van dc week een nieuwe regeling van de surséance van betaling aan de orde gesteld, waarbij de schuldenaar de bevoegd heid krijgt zijn schuldeischers een accoord aan te bieden. Dit accoord moet op een door de rechtbank te bepalen dag en uur in raadkamer worden behandeld. Tot het aannemen van het aceoord wordt vereischt de toestemming van twee-derde der erkende en der toegelaten schuld eischers, die drie-vierde van het bedrag der erkende en der toegelaten schuld vorderingen vertegenwoordigen. Na aanneming moet de rechtbank het accoord bekrachtigen. Het bekrach tigde accoord is verbindend voor alle schuldeischers te wier aanzien de surséance werkt. Deze regeling werd met algemeene stemmen aanvaard. Sinterklaas en Minister Slotemaker. Waarlijk, er zijn verschillende punten van overeenstemming tusschen Sinterklaas en Minister Slotemaker. Ze hebben allebei een baard. En ze laten ook beiden de goede gaven, waarmee ze de menschen verblijden, door anderen betalen. Daarmee houdt de overeenstem ming echter ook op. Nu de verschillen. Sinterklaas heeft een witten baard en Minister Slotemaker een donkeren. Sinterklaas' z'n linkerhand wil niet weten, wat z'n rechterhand doet, maar de handen van Minister Slote maker zitten elkaar voortdurend te begluren en Minister Slotemaker's oogen letten bovendien op alle „ver dachte" bewegingen van de handen van andere menschen, om te contro leeren, of die zich ook te buiten mochten gaan aan de gebaren van mildheid, welke Minister Slotemaker ten bate van de gemeenschap heeft gesocialiseerd en tot een departemen taal monopolie gemaakt. Minister Slotemaker heeft een hekel aan den goeden Sint uit Spanje Zijne Excellentie wil de éénlge Nederlandsche Sinterklaas zijn. Hij komt op tegen de philantropie, de milddadigheid van anderenhij acht particuliere liefdadigheid een sociaal bederf. En daarom verwachten we tegen den 5den December ernstige bonje tusschen ónzen Sinterklaas en dien uit Spanje. Minister Slotemaker, ónze Sinter klaas, wil goed en milddadig zijn tót... het ethisch minimum, d.i. tot daar, waar de maag begint te knijpen. De Spaansche Sinterklaas is nog erg ouderwetsch. Toen hij in de vierde eeuw na Christus als bisschop van Myra zijn goud in de muiltjes van arme maagden legde, was het ethysch minimum nog niet uitgevonden en, niets moetende hebben van moderni teiten, strooit bij ook thans nog zijn goede gave rechts en links uiten hij verheugt zich in de blijde ge zichten, die boven ons ethisch minimum weten uit te glunderen. Maar ónze Sinterklaas zal hem straks tegemoet treden en hem zeggen, dat hij in Nederland slechts mag „rijden", als hij op het Departement van Sociale Zaken een lijst inlevert van de geschenken, welke hij in de schoor- steenen van nader aan te duiden perceelen heeft laten glijden, want de tegenwaarde dier cadeaux behoort aan den Staat te komen. Een arme Nederlander heeft niét het recht om boven zijn maagkriebel ethisch minimum uit te komen 1 Denkt niet, waarde lezers, dat we overdrijven en ónzen Sinterklaas te zeer als een Zwarten Piet afschilderen. Mr. Aalberse, de leider der Kath. Kamerfractie, een man, die toch geen stoute beweringen zonder behoorlijk ooderzoek voor het fotum der pu blieke opinie zal uiten, verhaalde dezer dagei bij de begrootings- debatten du citeeren we uit Kamerverslag van een gesteunde met een groot gezin te Amsterdam, van wie f 1.25 pet week wordt afgehouden, omdat zijn kinde ren driemaal in de week bij een tante gaan eten en bij verzuimd had dit aan te geven 1 Waar bemoeit... zoo'n tante zich ook mee 1 Al die particuliere liefdadigheid maakt de berekeningen maar in de war, welke op het Departement van Sociale Zaken worden gemaakt en ten doel hebben om werkloozen en hun gezinnen toch vooral niet onder- noch boven de maagkriebel stemming te laten uitkomen. We weteD niet, of de tante van het groote Amsterdamsche gezin in bet gevang' is terecht gekomen om haar snoode daad, maar wel weten we, dat we tot onze lezers en lezeressen, die hun goede hart willen laten spreken en straks wenschen samen te spannen met den Sinterklaas uit Spanje, een ernstige waarschuwing moeten richten. Weet wél, dat elke speculaaspop of boterletter, aan 'n arm, gesteund gezin geschonken, zonder dat het Departement van Sociale Zaken daarmee in kennis wordt gesteld, oplichting beteekent van den Nederlandschen Staat, want die heeft recht om de geldelijke tegenwaarde der geschonken voeding in te houden. In het geheim samenspannen met den Sinterklaas uit Spanje, beteekent een uiting van revolutionnair senti ment. En tóch maar d!at zij vertrouwe lijk gezegd tóch wagen we het er straks op. Wat zegt u 7 U óók Och ja, zoo'n klein pietsje revo lutionnair gevoel hebben wij, Neder landers, toch eigenlijk allemaal in ons bloed. De historie van ons volk beeft het ln ons binnenste verankerd, naar het schijnt. Wij, allen die het nog doen kun nen in dezen tijd, we moesten al ware het maar ieder in onze eigen omgeving straks al die gezinnen, die laDgs de ijle grenzen van het ethisch minimum leven, stiekem be-bommen met boterletters en ander lekkers, met warme kleeren of water dichte kinderschoenen, opdat er vreugde-ontploffingen zullen opstijgen uit de loopgraven van armoe, aan gelegd in het land onzer economische orde, dat overweldigd dreigt te worden door de wilde horden van Crisis en kornuiten. geven Uw persoonlijkheid altijd een bepaald cachet. Doet daarom met zorg uw keuze. Wij hebben ze voor U in de grootste verschei denheid en prijs. Het zal ons genoegen doen U onze prachtcol- lectie te mogen toonen. Horlogerie-Byouterie Groote Straat. VENRAY, 24 November 1934 St. Nicolaas-optocht. Evenals andere jaren zal wederom op Zondag 2 Dec. a.s. St. Nlcolaas Venray met zijn bezoek komen ver eeren. St. Nlcolaas zal op 't Venraysche stadhuis officieel ontvangen worden door de St. Nicolaasgilde en het bestuur van de Jonge Middenstand. De Jonge Middenstanders zullen in de loop dezer week de jaarlijksche bijdrage a f 0.25 voor St. Nicolaas- mis en optocht komen innen. Het Bestuut van „St. Cbris- toffel heeft besloten met het oog op de bezwaren vau ouders, dat de lessen der aspirant leden voortaan zullen worden gehouden op Zaterdag middag. Wij hopen dat dit voor velen een aanleiding moge zijn zich voor deze heilzame lessen te zullen aanmelden.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1