DERDE MEAO VAN PEEL EN MAAS 14.75 I KOOP NU onze Reclame-Overjas Dames- en heeren-Schoenwerk Jos. Hendrikx Zonen Bakkerij-inventaris. Ruime sorteering St. Nicolaasartikelen v ui Firma van den Munckhof Voor St. Nico laas koopt u toch zeker ook iets hij ons G EZ. van der FIN DEN Manufacturen Advertentiën Notaris Pluymaekers BOERDERIJ te Ysselsteyn. Notaris Pluymaekers Notaris Pluymaekers Dr.A. Lommen MARKTEN Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. Bertels' Oliefabrieken N.V., Amsterdam (O.) ca o as Zie Etalage ATTENTIEKwaliteit bekend MEUBELEN Zaterdag 17 November 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 46 Grootsche oplichterij in Noord-Limburg. De evoluties van Broeder Eligius op 't gevaarlijke pad der zweodelary. totaal minstens f 4000 in de wacht gesleept. In Eeo eerw. Broeder die zich op verschillende pastorieën in Midden en Noord-Limburg voorstelt als Broeder der Orde van de Barmhartige Broeders van Trier, legt deugdelijke bewijzen over van het Episcopaat en waaruit blijkt dat aanbieder alleen naar Limburg gekomen is met het doel om handteekenlngen te verza melen ter Zaligverklaring van hun Orde-Stichter. Deze eerw Broeder, met zijn bescheiden, nederig en onderdanig voorkomen, wist dra het vertrouwen der eerw. heeren parochie geestelijken te winnen, waarna deze eerw. heeren hun parochie-stempel en handteekening plaatsten onder die van den vicaris-generaal van het Bisdom. Met deze verklaring trok zijn eerw. rond in al onze Limburg- ache dorpen en steden van Roermond tot Venray. Een gevaarlijke verzameling handteekeningen. Na iedere bewerkte plaats werd het handteekening- en stempelboekje van dezen broeder-duitendief over tuigender en het behoeft dus geen verwondering te baren dat zoo velen, na het inzien van deze indrukmaken de handteekening-verzameling, er in vlogen. Ter pastorie verklaarde deze leugen-broeder telkens dat hij alleen bij de menschen op bezoek ging, om hun sympathie te verwerven voor hun Orde Stichter, wiens zaligver klaring hierdoor bespoedigd kon worden. De menschen zouden voor dit doel dan hun handteekening plaatsen, moesten beloven iederen dag iets te bidden voor deze intentie en verder niets, kosten waren er positief niet aan verbonden, want geld mocht hij vanwege 'zijn orde niet aannemen. Maar niet zoo gauw was deze jongen van de vlakte op de vlakte, in casu bij zijn toekomstige centen patiënten of hij had zijn portemon- naie al heelemaal ontsloten. Bij de menschen sprak zijn eerw. niet over zijn orde-stichter, doch ging hij oogenblikkelijk over tot de kern vao de zaak. Op de eerste plaats vertelde hij dat al de huisgenooten deelachtig konden worden aan de aflaten van 80 H. Missen per week tegen betaling van eeu gulden, twee-vijftig of nog meer. Ten bewijze dat zijn rondgang langs de buizen goedgevonden werd door het Episcopaat en de parochie geestelijken legde hij dan zijn hand teekeningenboekje den bezochten over. Dat hij lang niet zonder fantasie was, bewijzen wel deze gedurfde oplichtersmanieren. Het behoeft dus geen verwonde ring te wekken dat het deze broeder- flesschentrekker gemakkelijk genoeg viel, er ruim op los te liegen en de menschen met een heel ernstig gezicht langs godsdienstigen weg idem zoo veel geld af te zetten. Alleen meer dan f 1000 in Horst en Sevenum. Zeer velen heeft deze oplichter beetgenomen. Hij heeft de laat3(e drie maanden in geheel Noord Limburg geopereerd. Het kapitaal wat hij hierdoor in de wacht heeft weten te slepen is bij geen benade ring te schatten. Alleen in Horst en Sevenum heeft hij, en deze gegevens hebben wij uit heel betrouwbare bron, (men heeft zoo goed en kwaad als het ging al de menschen bezocht, welke door een bezoek van Broeder Eligius vereerd waren), meer dan duizeüd gulden opgehaald. Er waren personen bij welke aan Broeder Eligius vijf en-twintig, twin tig en tien gulden overhandigd had den, waarvoor dac ook H. Missen gelezen zouden worden. Deze zelfde foefjes heeft hij ook uitgehaald in al de Maasdorpen, in Venray, in Venlo, in Blerick, in Tegelen, in Roermond en in al de tusschen liggende plaat sen Laat het dan overal iets minder geweest zijn dit is in ieder geval zeker, deze evoluties op het onzekere pad der oplichterij hebben deze meneer A. meer opgebracht dan menigeen in twee, drie jaren ver dienen kan. Nu het eenmaal zoover is en Broeder Eligius van de Barmhartige Broeders uit Trier alias de Redemp toristen uit Wittem geen eerlijke Broeder blijkt te zijn, doch wel een broeder van .het gilde der langvinge- rigen, verwondert het eenieder dat deze comedie zoolang heeft goed gegaan. Links en rechts hoort men zoo de meest typische dingen over deze oplichter broeder. Weinig broederachtige manieren. Hij logeerde niet als andere eerw. broeders, welke hun jaarlijkschen rondgang maken op de pastorieën, doch in hotels. In -een hotel hier jn de omgeving, waar deze pseudo- b'oeder 10 dagen gehuisvest was, verwonderde men zich wel over zijn minder broederachtige maoier van doen. Broeder Eligius had hier ten minste de gewoonte om iederen morgen, gauw voordat hij de H. Mis in de parochiekerk ging bijwonen, „twee oude klare" te pikken. Ook zijn gewoonte om voor ban ketbakkers- of fruitwinkels zoo maar staande aan de toonbank de meest dure eetwaren naar binnen te spelen, bevreemde wel eenigszins. En wat te zeggen van Broeder Eligius, welke een zoet en zuurwinkel binnenwipte en er met hand en tand twee haring in 't bijzijn van een drietal andere klanten verorberde en toen met twee kwartjes betaalde; „Wat te veel is, is voor het meisje," zei broeder Eligius. De groote onbekende. Dit alles baarde opzien, doch dat deze bescheiden broeder, welke met zoo neergeslagen oogen door de straten schreed om huis aan huis de menschen deelgenoot te maken van zijn sympathieke zending, een oplich ter was, daaraan dacht wel niemand. Aan alles komt echter een einde, en dus ook aan 't makkelijk centen verdienen van broeder Eligius. Voor een 14 dagen terug kwam hij te Horst bij mej. G.f welke zelatrice is der Redemptoristen te Wittem. Broeder Eligius stelde zich voor als afgevaardigde van het klooster te Wittem. Mej. G., welke uit den aard der zaak verschillende eerwaar de heeren uit dit klooster goed ken de, vroeg hoe het ging met pater die en broeder die, enz. Hierop wist broeder Eligius echter niet veel te zeggen. Nog werd niet aan fraude gedacht. De volgende dag echter kwam een broeder uit genoemd klooster op bezoek, en wat bleek nu: broeder Eligius was in 't kloos ter te Wittem een groote onbekende Nog werd aan dit feit geen rucht baarheid gegeveD, alhoewel toen ten zeerste gerechtvaardigd verondersteld werd, dat men met een geraffiaeerde oplichter te doen had. Na het overzenden van foto's b'eek, dat b;oeder Eligius totaal geen recht had om het ordekleed te dragen, laat staan om geld in te zamelen. De zwendelaar spoorloos verdwenen. Broeder Eligius bleek te zijn een zekere Akkermans uit Houthem, die wel een tweetal maanden aldaar in 't klooster verbleef, doch wegens bijzondere gevallen zijn congé kreeg. Genoemde A. kwam, nadat hij het klooster verlaten had, in aanraking met den rechter, wegens diefstal en werd dientengevolge veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De politie werd nu ook in deze kwestie met de feiten in kennis gesteld, doch schijubaar te laat, want Broeder Eligius is den laatslen tijd in geen velden en wegen meer te bekennen. Dit is het simpele verhaal van een gewiekste verkalkerij, waarbij men zich verwonderd afvraagt, hoe net toch in 's hemels Daam mogelijk is, dat zoo iets zoo lang goed heeft kunnen gaan. Waar dit het ergste voor is Natuurlijk op de eerste plaats voor de gedupeerden welke A. geld gaven, doch niet minder voor de andere eerw. Broeders der verschillende kloosters, welke in hoofdzaak afhankelijk zijn van de vrijgevigheid der menschen. Toch zouden wij willen aansporen eenige reserve in acht ie nemen en de edelmoedigheid evengoed te blijven betrachten. Vraagt eerst naar een deugdelijk bewijs, afgegeven door de parochie geestelijken. Broeder Eligius oftewel meneer A. had hiervoor nergens vergunning. Hij wist echter profijt te trekken van de omstandigheden, dat de meeste menschen zooiets slechts vluchtig inkijken, vooral als dit in Duitsche taal en letters geschreven is. De handteekeningen, welke in het recensie-boek van Broeder E. voor kwamen, weren grootendeels echt, alhoewel vermoedt wordt, dat de eerste handteekening, die van Mgr. Bauduin, vervalscht was. De geheele politiemacht in Lim burg is op het oogenblik in volle actie, om dezen zwendelaar op te sporen. Tot nog toe is het hem echter gelukt op vrije voeteD te blijven. Men vermoedt dat hij de wijk genomen heeft naar Duitschland, temeer daar bij in 't bezit is van een Duitsche pas met de foto van A. in broederkleeren Het signalement van A. luidt: middelmatige gestalte, fijn beschaafd gezicht, spitse neus, draagt een bril. Jong uiterlij c, circa 26 jaar. Spreekt hakkelend hoog Duitsch, doch is vlug in Duitsch dialect. N. Venl. Ct. Er kwamen nog berichten binnen van Venray, Oirlo, Castenray en Wanssum, alwaar de oplichter ook met heel veel succes moet gearbeid hebben, Zijn manier van doen was zoo ongeveer hetzelfde als op de andere plaatsen. Alleen was hij aldaar al opgeklommen tot den nog een beetje meer eerbied gevende titel van Pater Religius. Ook behoorde hier tot zijn competentie het zegenen vaD rozenkransen, welke hij a raison van 10 ct. per stuk van een ongekend groot aantal aflaten voorzag. In Wanssum vertelt men op het oogenblik zelfs de volgende mop. Op een plaats had men Pater Religius een drietal rozenkransen gegeven om te zegenen. Zijn eer waarde deed dit op een heel plechtige manier. Hij maakte met zijn hand een aantal kruisen over de rozenkransen en daarna moet men hem heel duidelijk hebben hooren zeggen „Du dumme Hollander." Z\jn spoor leidt naar Roermond. Er werd beweerd dat Broeder Eligius of Pater Religius door de politie zou gepakt zijn in de buurt van Roermondvan dit bericht was echter negen3 een bevestiging te krijgen. Wel vernamen wij nog dat het spoor van dezen duitendief gaat tot in Roermond. Hij is namelijk per taxi van Venray naar Roermond vervoerd. Den chauffeur werd n.l. door zijn eerw. verteld, dat hij naar Roermond ge bracht wilde worden, omdat hij zich niet erg lekker voelde en hij zich te Roermond in het Ziekenhuis wilde doen opnemen. Dat hij zich niet erg lekker voelde is wel zoowat te snappen, gewoon lijk hebben zulke sinjeuren eenheele scherpe neus, wanneer de fatale datum van ontmaskering aanbreekt. Hij zal de lucht een ietsje te bedompt gevonden hebben in deze streken en daarom tijdig verandering van damp kring gezocht hebben. Men zou zoo zeggen echter niet in 't ziekenhuis te Roermond, wij denken eerder dat hij in zijn lange toga via het Roer- mondsche Veld over de Duitsche grens verdwenen zal zijn en nu, gekleed in een frisch, nieuw, leuk zittend colbertje in een of ander chique restaurant zal zitten en zich te goed zal doen aan een paar ge- importeerde Hollandsche oude klaren en dito haringen, geserveerd door een onderdanig beleefden ober. Genever en oude klare lustte meneer A. hier ook, al werden ze hem dan ook noodlottig. te VENRAY zal op Maandag 19 November 1934 nam. 4 uur, in het café van de Wed. P. van Arsen te Oostrum, voor den heer Chr. Wijers, publiek verkoopen 25 slagen slieten, boonenpalen en ruiters, liggende in zijn bosch te Oirlo. te VENRAY zal op Maandag 19 November 1934 nam. 5 uur, in het Holel De Zwaan te Venray, Markt, voor zijn principaal, krachtens art. 1223 B.W., publiek verkoopen Gemeente Venray. Boerderij te Ysselsteyn, beslaan de uit huis, schuur, slal bouw en weiland, kadaster Sectie H no. 1870, groot 12 H. 43 a. 50 c., eigendom van P. M. Arts aldaar I 36, c.s. Aanvaarding na de betaling der kooppenningen op 19 Febr. 1935, lasten vanaf 1 Jan. 1935. te VENRAY zal op Woensdag 21 Noveinber 1934 voorm. 11 uur, le Venray Henseniusplein 5, tegen contant geld publiek verkoopen Maalinrichting, mengmachine, mengbak, speculaasmachine, ruw- oliemolor, bascule met gewicht, 3 werktafels, bakplaten, brood trommels, beschuitdoppen, 2 kar ren, transportfiets, gascomfoor, kaassnijmachine, weegschaal met gewicht, tafel, kastje, kachel, winkel- en etalagekasten, toon banken, trapladder, gaslampen, bussen, flesschen en eenige wtn- kelgoederen. Voorts 5 kleine lafels, l ovale tafel, 53 stoelen, 2 kachel, gordij nen, klok, kapstok, biljart, brood horren en wat verder te koop zal worden aangeboden. Specialist voor Huid- en Blaasziekten houdt in November spreekuur te VENLO, Houtstraat 4 den 3en Zondag (in plaats van den 4en) van 3 5 uur. Venray Woensdag 21 Nov. Guyk Dinsdag 20 November De heer P. van Dongen, Terheyden, N.Br., schrijft ons dd. 26 October 1934: Over de resultaten met Bertels' Opfokvoeder en Bertels' Kunst korrel ben ik uiterst tevreden. Myn 92 jonge hennen,gedurende 8 weken opgefokt met Bertels' Opfokvoeder en daarna uitslui tend met Bertels' Kunstkorrel, begonnen reeds op maand te leggen en leggen thans op maand reeds gemiddeld $0 eie ren per dag.De voederkosten bedragen 0.7 ot.per kip p.dag. Gedurende deze maand geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluimvee voeder één droogvoederbak cadeau. Bestel bij Uw leverancier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek. Wij hebben als speciale reclame een overjas ver vaardigd in verschillende dessins, die voldoen aan onderstaande eischen Betere binnenbewerking Betere modellen Blijvende pasvorm ook in bet dragen Geur. jeuken Ook uw adres voor Kleding naar maat vindt U in den Boekhandel, Z u CU mi et •t O Prachlkeuze in sortimenten doozen Luxe Post Gorrespondentiecarts in versch. kleuren. MISSAALS De Katholieke Vrouw, De Kalho De Jongen, Het ""Melsjel Kerkboeken, Zondagsmissaais goedkoop, Bijbels, Atlassen. Keukenboeken, Boek voor Moeder en Dochter. Papiermanden, Brievenbakjes, Vloeidrukkers, Briefwegers, Poslkaartalbums, Schrijfmappen, Poëziealbums, Passerdoozen, Perforateurs, Papierblocs van de fijnste tot de goedkoopste. Assyrian Post. Vulpen en -potlood in étui mooie sorteering. cc e f M 18 2 n ss Z g, z E ra z 5 SS O Wij vestigen uwe aandacht op onze ruime keuze van Nederland's beste fabrikaten. Verder bieden wij u warm winter-Schoenwerk en aanverwante artikelen. REPARATIE wordt op verlangen af gehaald en zonder prljsverhooging thuis bezorgd. Aanbevelend, MAASHEESCHE WEG Wij leveren tteeds goede waar tegen lage prijzen, Massief eiken Ledikanten, Geschilderde Ledikanten f6, 9, 12 IJzeren Ledikanten met matras, KINDERLEDIKANTEN f 6.7i/t, 7.26, 8 Staaldraad en Aupings Matrassen OIRSCHOTSCHE STOELEN f 1.71 LOOPREKKEN f 2.52, 3.— Kinderstoelen, Rietstoelen, Wiegen f 2.3.5.en hooger Keukentafels, Ru8lfauteuil8 f 7.83, 910.— Goedkooper Degelijker Schoolstraat 5-7 Magazijn Sint Oda Karpetten en Kleedjes, Gordijnen, Chinamatten, Japan- en Cocosmatten, Ruige matten, Kapstokkleeden Divankleeden, Tafelkleeden, Kamervachten Voetzakken Bedveeren dubbel gestoomd en gezuiverd in prima betrouwbare kwaliteiten. Kapok, Zeegras, Alpengras, Wolvlokken. Prima 2persoons 3deelig MATRAS zwaar gevuld met prima vetvrije wolvlokken metb.b. schuine peluw f 13.30, 15 Kapok Matrassen f 20.-- 22.— Zeegras- en Alpengrasmalrassen Kinderbedjes enz. DEKENS Zuiver Wollen Dekens Prima Gewatteerde Dekens Moltonnen Dekens Warme Wollen Lakens Rusto Matrassen de ideale lihging 1 Auloplaids Reisplaids Paardendekens Door lage bedrijfskosten naar den lagen verkoopsprijs

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9