Bijïoepl m PEEL ER MMS Ei adres w Gebr. Lucassen Boomkweekerij- artikelen Koop niet blindelings Henri Camps J. KIMPS, Slijterij P. v. Opbergen Jzn. Voor Zaad- en Pootgoed 6. W. MDSKENS Pluimveeteelt. Gemengde Berichten Advertentiën A. E. CAMPS I P. CLEPHAS A.E.CAMPS, Oostrum Spekkuipen Waschkuipen Moestonnen Voertonnen Meeltonnen enz. A asurantiën, Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. Zaterdag 10 November 1934, No, 45 Kippen en fruit Voor eenige jaren terug, toen er nog geen wolkje aan de lucht was, werd van alle kanten geadviseerd, zooveel mogelijk te specialiseeren, doch een enkele stemklonk daartus- schen onder dezen vorm: wacht u voor overdrijving, want al? de nood aan den man komt, anders gezegd: waDneer de lijden ongunstiger worden, hebt je maar één pijl op je boog. In ons land kunnen kippen en fruit goed samengaan, dat heeft het ver leden duidelijk bewezen. De directeur van het Fokstation te Hort wees er onlangs terecht op,'dat we niet mogen komen met struik- vorm of gewone (lage) pyramiden, daar deze in de rennen niets dan misère verwekten. Reeds bij het uitbotten worden de „knoppen" weggepikt en als de rennen niet goed bezet zijn met pri ma kwaliteit en genoeg gras, plukken de kippen later zelfs de bladeren mee af. De directeur heeft nog dit jaar pluimveehouders aangetroffen, die voQr eenige jaren zijne waarscbuwin gen in den wiod geslagen hebben en nu, na heel wat koiten van aan leg te hebben gemaakt, met 'n hoop misère zitten. In de rennen daarom liefst hoog- stamfruit, bij voorkeurappels en peren, doch kersen en pruimen gaat ook best, we zien dat vooral in de Betuwe, het eerste en oudste fruit- land in de provincie Gelderland. Te Horst heeft men op het fok station ruim 450 stuks Sterreinet, Bella Boscoop en Noord Brabantsche Bellefleur, die dit jaar voor 't eerst een flinke productie geven, althans die boomen, welke voor een tiental jaren geplant zijn. Er zijn ook nog een paar collecties lateren, die geplant werden, al naar gelang de terreinen van het fokstation zich uitbreidden. Hieruit kan men dus al weer op maken, dat het fruit er al menig jaar moet staan, alvorens het rente afwerpt. Het combineeren van fruit en kippen kan dus alleen geschieden door kippenhouders, die of eigen goed bezitten of wel, die een terrein op zeer langen termijn hebben ge huurd. De eigenaar van den grond doet echter verstandig, als hij terreinen verhuurt aan een kippenhouder, ze zélf met fruit te laten beplanten en daarbij vooral den raad en de hulp in te roepen van een deskundige op dit gebied. Hoe de beplanting moet geschie den, zullen we hier maar niet mede- deelen. Alleen willen we even waar schuwen tegen te dicht planten, eene fout, die haast overal gemaakt wordt. Een onderlinge abtand van 10 M. is minstens gewenscht. Enfin, dat zegt de deskundige (op 't gebied van ooftteelt), wiens hulp onontbeerlijk is. ook wel, al zal zijn waarschuwing tegen dicht planten meer gebaseerd zijn op de nadeelen van de fruitwinning. Wij willen daarom even opmerken, dat het ook voor de kippen een gebiedende eisch is, dat de boomen op flinken afstand van elkaar geplaatst zijn. Anders krijgt men een kil, vochtig terrein, met veel wind langs den grond en weinig zon, dus ook geen goed groenvoer. De kippen verdelgen heel wat ongedierte, dat anders schade zou berokkenen aan de fruitopbrengst, niet alleen doordat het oorzaak kan zijn van minder, maar ook vooral van slechter fruit. De kippen zoeken in zoo'n boom gaard veel kostelijk voedsel, zoodat de onderhoudskosten geringer zijn dan anders. Alzoo slaat men twee vliegen in één klap. Wil men echter succes hebben, dan moet op tijd aan de noodige besproeiing (bespuiting) gedacht worden en wel aan den wintersproei in JaDuari met goede kwaliteit vrucht- boomcarbolineum, vóór den bloei met Bovdeauxsche pap en na den bloei met Californische pap, waaraan men 2 pCt. loodarsenaat kan toe voegen. Zonder bespuiting, ook in een boomgaard met kippen, geen eerste klas fruit. Hoeveel gaat er, zonder degelijke en op tijd verrichte be sproeiing ieder jaar niet verloren door wormstekigheid. Lood arsenaat is een vergif, doch in de geringe hoeveelheid van slechts 2 pCt. schijnt het voor de kippen absoluut gevaarloos te wezen. Hier en daar neemt men nog 'n -derde nevenbedrijf in de combinatie op, hetzij varkens, hetzij schapen, doch momenteel zijn de geldelijke opbrengsten daarvan zoo beneden peil, dat er op 't oogenblik van deze combinatie wel niet veel zal komen. Genoemde dieren doen het overi gens goedtusschen de kippen, zonder deze te hinderen, althans wanneer de ruimte voldoende is. Welke grond is geschikt voor fruitteelt? De ervaringen van den laatsten tijd leerden, dat ook op lichtere gronden en zelfs op zandgrond, boomgaarden zeer goede financieele resultaten kun nen opleveren, indien de boomen op oordeelkundige wijze worden be handeld en de toevoer van het noodige planfenvoedsel niet achterwege blijft. Naast de kleigronden komen dus ook de lichte gronden voor de teelt in aanmerking. Veel land ligt echter te laag, 't grondwater staat er te hoog om voor den aanplant van vruchtboomen geschikt te zijn. De wortels kunnen zich dan niet voldoende ontwikkelen, daarnaast geeft de te groote vochtig heid aanleiding tot onvruchtbaar en het optreden van ziekten. Het planten van vruchtboomen geschiedt in den tijd, dat de groei nagenoeg stil staat, dus in de wintermaanden. De wortels van jonge boomen zijn echter zeer gevoelig voor vorst, het planten dient dus bij zacht weer te geschieden. Daarbij bij voorkeur niet te laat in het seizoen, opdat de boomen tijd heb ben zich te zetten, de wortels hechten zich vast in den bodem, zoodat bij een droogte periode de boomen minder te lijden hebben. Er gaan er meestal in het eerste jaar wel wat dood, maar men moet toch trachten dit verlies zoo gering mogelijk te doen zijn. Op gronden die 's winters bijzon der nat zijn, is het echter gewenscht het planten tot het voorjaar uit te stellen, daar los staande boomen meer van een vochtigen grond hebben te lijden dan vaststaande. Voor de boomen is het beste, dat de aanplant geschiedt in land, dat geregeld los gehouden wordt, dus in bouwland. In de Betuwe is deze methode algemeen gebruikelijk, men bebouwt daar den grond ook nog tijdens de eerste groei jaren der fruitboomen. In Limburg daarentegen plant men geregeld in weiland aan en ook in kippenrennen zal men dit moeten doen. Men maakt dan plantgaten, groot genoeg om er de wortels der jonge boomen goed in te kunnen uitsprei den. Deze gaten worden reeds eenige weken van te voren in gereedheid gebracht, de ondergrond wordt er na het losmaken weer in gedaan om te kunnen bezakken, zoodat enkel ruimte overblijft voor het planten van den boom. Het planten zelf geschiedt vaak te diep. Het is 't beste dè boomen zoo te zetten, dat de hoogste wortels pl.m. 5 c.M. onder de oppervlakte komen en de grond na het planten iets oploopt. Na het bezakken staan de boomen dan net "goed. De plantwijdte hangt af van de soort. Bij aanplant van hoogstammen neemt men als afstand bij appel- boomen 12 15 M., pereboomen 10 12 M.. kersen 10—14 M en pruimen 5—6 M. De plaatsing der jonge boomen geschiedt „in verband", wat al naar den vorm van het terrein vierkant, rechthoekig of gelijkzijdig kan zijn. Betreft het, zooals hier, de aan plant van vruchtboomen bij een hoenderpark, plant dan aan den ruimen kant. Een kip houdt wel van schaduw, maar op zija tijd ook van zon. Men kan er zeker van zijn, dat een bodem, waarop nimmer zon schijnt en die dus steeds vochtig !s, voor hoenders minder geschikt is. Ze krijgen er licht snot. DE HORSTER NAJAARSMARKT. Ineen streek, zooalsHorst-Sevenum en omgeving was en is voor den goeden, florisanten gang van zaken in het veebedrijf noodig een veemarkt, grootsch van opzet en gemakkelijk te bereiken uit al de omliggende dorpen. Het initiatief der Jonge Boeren in deze streken verdient dan ook afzonderlijken lof, want het is alleen aan het stuwend en onverzettelijk werken der Jonge Boeren te danken dat de Veemarkt voor Horst Sevenum en omstreken in één slag zijn oude roem en drukte heeft teruggewonnen. Deherlevings-veemarkt, zoo mogen wij ze wel noemen, van d d. 5 Nov. j.l. heeft volkomen zijn bestaansrecht bewezen. Voor de Marktcommissle is dit een gloriedag geweest, want hun arbeid werd ruim beloond, door het geweldig aantal aangevoerde vee en dit eigenlijk op de eerste plaats, de verkoopers waren allen over het verloop dezer najaarsveemarkt vol komen tevreden. Het te koop aan geboden vee was van prima kwaliteit. Maar kan dat anders in een rayon als Horst-Sevenum en omstreken, waar de veefokkerij op zoo hoog peil staat Er werden aangevoerd 167 stuks koeien en 173 varkens. Er was van den beginne af veel en vlotte handel. Prijzenvaarzen f 140 tot f 190", dragende koeien f 160 tot f 200 jong vee f 40 tot f 80 vet vee 24 tot 28 ct. per K.G. levend gewicht, prima 2 tot 3 cent hooger. Biggen f 8 tot f 10. Het aangeboden vee was afkomstig uit al de Midden-Limburgsche dor pen. De publieke belangstelling was begrijpelijker wijze enorm, terwijl ook het aantal kooplui ongedacht groot te noemen was. Alzoo waren alle factoren aanwezig om te kunnen spreken van een volkomen slagen. Aan deze eerste najaarsmarkt was een officieel karakter gegeven. De voorzitter der Marktcommissie, de heer Ambrosius sprak door de micro foon, zoodat alle aanwezigen dit officieel gebeuren zonder moeite konden volgen, waarna de heer X. Thomeer, in functie van loco burgemeester, de herleefde markt voor Horst-Sevenum en omstreken met een optimistisch gestemde speech opende. Deze eerste najaarsmarkt is nu volkomen geslaagd. Laat de komende markten dit praedicaat ook dragen. De eerstvolgende markt is op Maandag 3 December, de aanvoer van het als prima-prima bekend staande vee der veefokkers van Horst-Sevenum en omstreken zal zeker zoo groot zijn dan op deze voorbije eerste najaarsveemarkt. Laat belanghebbenden dien datum gereserveerd houden, want zij hebben op de aanstaande veemarkt te Horst op 3 Dec. een uitgelezen gelegenheid om zich van allerbest fokmateriaal of van prima slachtvee te voorzien. Een auto door trein gegrepen. Woensdagavond heeft op den bewaakten overweg te Mierlo-Hout op den drukken verkeersweg Hel mond—Eindhoven een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de afsluitboomen half waren neergelaten om den trein van Helmond naar Eindhoven te laten passeeren naderde op den weg een van Helmond komende luxe auto van den heer C. de J. uit Mierlo. De autobestuurder reed onder de half neergelaten boomen den over weg op en zag toen tot zijn ontzet ting den trein op betrekkelijk korten afstand aankomen. Het is slechts aan groote tegen woordigheid van geest te danken, dat de heer De J. met zijn echtge- noote en nog twee andere personen die zich in de auto bevonden, nog uit den wagen konden springen en aldus aan den dood zijn ontsnapt. Want pal naast hen werd de auto door de locomotief van den op volle snelheid rijdenden trein gegrepen en meegesleurd. De machinist remde uit alle macht en op betrekkelijk korten afstand wist hij den trein tot stilstand te brengen. De auto was intusschen in brand gevlogen en lag op het tweede spoor. Hoe hevig de schok is geweest, blijkt wel hieruit dat in het wrak van de auto later een buffer werd gevonden, die van de locomotief was afgebroken. De nieuw-benoemde directeur- generaal van den landbouw. De nieuw benoemde dir.-generaal van Laddbouw, ir. A. L. H. Roe broek, werd in 1889 geboren en doorliep te Rolduc het gymnasium. Daarna studeerde hij aan de Laud- bouwhoogeschool te Wageningen en werd in 1914 benoemd tot landbouw kundige bij den Algemeenen Nederl. Zuivelbond. In 1916 werd hij be noemd tot hoofddirecteur der Coöp. Fabriek van melkproducten „Het Anker," Roosendaal. Vervolgens werd de heer Roebroek benoemd tot rentmeester der Staatsdomeinen te Klundert. Deze functie vervulde hij tot 1930, toen hij benoemd werd tot lid der directie van de Wieringer- meer. Broedermoord. Dinsdagnacht zaten ten huize van de wed. B. in de buurtschap Zeldert, onder de gemeente Hoogland, een viertal personen te kaarten, zooals meermalen gebeurde. Tegen twaalf uur kwam de 29- jarige zoon thuis en maakte er aan merking op, dat men alweer zat te kaarten. Zijn 22-jarige broer ontstak daardoor zoo in woede, dat hij een mes van de tafel greep en zijn broer er mee in de zijde stak. De getroffene overleed eenige oogeoblikken later. De politie heeft den dader gearresteerd. Een mooie sorteering Eerste kwaliteit Lage prijzen van HaardenHaard kachelsKachels, Fornuizen, Steeds in voorraad de bekende Thissen Ketel voor het stoomen en koken van wasch en veevoeder. Beleefd aanbevelend, Smederij Leunen Alle voorkomende OOSTRUM o Koper- Lood- Zinkwerk t Gas- en Waterleiding g Pompen Reparatie Speciaal adres O voor BOORPUTTEN. Cd O p Overloonsche weg 7 iels, xcaarvan BETROUW BAARHEID de voornaamste eisch is. HORLOGERIE Het adres voor een beter Uunoerh Grootste keuze. Longines, OmegaZenithElection Jenever Brandewijn Cognac Oude Jenever Likeur Wijnen Henseniusplein. Markt VENRAY Tel. 71 Gediplomeerd Eigen Electr. Slijperij. Zonnebrillen, Kijkers, Loupen, Leesglazen, enz. Org. Ie nabouw, is Uw adres Boomkweekerij. Voorradig aan billijke prijzen. Aanbevelend,

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9