Bij Ruwe Handen Purol Landbouw. De steunregeling voor veehouderij. Buitenland. Binnenland. verdient aller steun en waardeering in deze moeilijke jaren en men be- spare den ploeterenden neringdoen den de domme vraag, waarom ze nog werken, terwijl geen directe verdiensten worden verwacht. Voortschrijdende wetenschap. MINERAALVOEDERING. Het dierlijk lichaam is evenals dat van planten uit verschillende bestand- deelen gevormd. Hierbij spelen ook de mineralen een rol. Maar deze rol werd tot voorkort wel eenigszins verwaarloosd door de veevoedingsleeraren. Tot ook de wetenschap op dit terrein verscheen. Vroeger was het niet zoozeer noodig om op deze mineralen te letten, doch de verandering in de voeding, ook al een gevolg van wetenschappelijke onderzoekingen, deed zien, dat zelfs de meest zuiver berekende voederrantsoenen Diet altijd die resultaten hadden, welke men meende te mogen verwachten. Er haperde soms iets. En de voortschrijdende wetenschap gaf ook hier weer de oplossing Wat er haperde waren vaak de mineralen, die boe weinig er ook noodig waren, toch in minderheid konden komen in bet voedsel en dan groeistoornissen veroorzaakten. Als melkvee b.v. veel stroo en krachtvoeder krijgt en weinig hooi of gras, dan kan een kelktekort ontstaan met al de narig heid daaraan verbonden (kalfzlekte en misschien ook kopziekte). Bij varkens openbaart zich een kalk- en fosforzuurgebrek in de voedering door beenziekte. Maar ook andere mineralen als natrium, kalium, chloor, jodium, ijzer, enz. zijn noodig en komen soms te weinig voor in het voedsel. Dat op al deze zaken tot voor kort zoo weinig werd gelet is be grijpelijk. Het meeste voedsel en drinkwater bevatte de benoodigde mineralen, die maar in minimale hoe veelheden noodig zijn, in voldoende mate. Maar de voedering en ook de drinkwatervoorziening wijzigde zich langzamerhand en daardoor is ook de mineraalvoedering meer in het teeken der belangstelling gekomen. Het gevolg is, dat verschillende mineraalzoutmengsels in den handel zijn gekomen en nog komen en meestal heel goed voldoen. Men geeft voor deze mineraal voedering een mengsel van zouten waarin de hierboven bedoelde stoffen voorkomen. De veeartsenijkundig medewerker van het blad „De Melkveehouder", deelde verleden jaar mede, dat hij met succes voorschreef50 deelen koolzure kalk, 25 dln. keukenzout. 15 dln. fosforzure voederkalk, 5 dln. zwavelzure magnesium, 5 dln. been dermeel, 1 deel zwavelzuurijzer en per kilo van dit mengsel voege men 20 gram kopersulfaat en 5 gram jodium toe. Als men hiervan per dag 1 eetlepel of voor beste melkgeefsters twee eetlepels door het voeder mengt zou dc mineraalvoederiDg niet in gevaar komen. Men schrijft van deskundige zijde: De Minister van Economische Zaken heeft inzake de steunverleening aan de veehouderij een belangrijke, maar naar Z. Exc. zelf getuigt, ook zeer moeilijke beslissing genomen. De Minister is na zoo uitvoerig In den zomer begon de anders zoo gezonde vrouw te klagen over kortademigheid en benauwd heden; in den laatslen lijd was zij veel zwaarder geworden een ver schijnsel dat bij vrouwen van haar leeftijd vaak voorkomt. Toen zij eens met den dokter over een en ander gesproken had, kon zij welaan diens gezicht mer ken, dat haar toestand hem niet zoo bijster aanstond. De benauwdheden schenen voort te komen van een reeds tamelijk gevorderde ontwikkeling van wa terzucht, waartegen de geneesheer vrijwel machteloos stond. Natuurlijk was er geen sprake meer van uit werken te gaan en kon zij zelfs Zondags den weg niet meer naar de kerk maken; de pastoor, die haar geregeld bezocht, bracht haar alle veertien dagen Ons Heer tehuis, waarbij zij zich telkens zeer opgebeurd gevoelde. Ze kon slechts met de grootste inspanning eenige huiselijke be zigheden verrichten, want, afschoon Ties er volstrekt tegen was, dal zij zich met 't een of ander be moeide en verlangde dat zij zich rustig zou houden, kon zij toch gedurende zijne afwezigheid niet nalaten de handen naar het een of ander uit te steken. Tengevolge van de ziekte zijner moeder moest Ties nu meer dan vroeger tehuis blijven, om daar alles van elkaar te houden. Ofschoon de kwaal van vrouw mogelijke voorlichting tot de conclusie gekomen, dat het zóó moest en niet anders. De Minister spreekt vaneen nieuw plan. Inderdaad is ten aanzien van den steun aan de veehouderij het roer gewend. We gaan niet door met Engeland vol te proppen met boter van ongeveer 30 cent per K.G. waarop een gulden steun uit het Landbouwcrisisfonds moet komen, tot het oogenblik, dat Engeland, onze dumping moede, den import van boter contingenteert. De Minister gaat de productie beperken, door den steun aan de melk te beperken. Want uit zelf behoud zal de boer minder melk op zijn bedrijf produceeren, als hij straks voor 90 pet. van de melk steun krijgt en de rest wel aan zijn vee op moet voeren. Gedeeltelijke melksteun kan en zal brengen een beteren melksteun, dus nu een loonenden prijs voor de gesteunde melk. Een richtprijs van misschien 6 cent zal kunnen worden bereikt door bet mindere verlies op den boter-export. Terecht zegt de Minister, dat hij de zuivelpositie beter in de hand krijgt. Onverbrekelijk acht de Minister aan zijn plan verbonden grooter teeltbeperkiDg en afslachting van 150.000 kalfdragende pinken en vaarzen. De teeltbeperking Wij stellen de vraag, is dat zoo Dienden deze door den Minister zelf als drastisch aangemerkte maatregelen te worden genomeD, nu de Minister in zijn nieuw plan van een ander standpunt is uitgegaan, n.l. de ver antwoordelijkheid over diens bedrijfs voering weer te brengen bij den boer zelf. De boer kan straks minder melk voor loonenden prijs afleveren en hoe hij het dan zelf op zijn bedrijf wil vinden, moet hij zelf weten. Een gezond standpunt, maar dan moet o.i. den boer verder ook bedrijfsvrijheid worden gelaten in teeltbeperklng en hem een zoo ruim mogelijk debiet voor zijn producten worden geboden. De middelen zijn er het verbouwen van voedergranen loonend maken, wat het scheuren van weiland ia de hand werkt. Ver- hooglng van invoerrechten op granen brengt dit en bevordert een rafioneele bodemcultuur. Ten tweede, de consumptie van 45 millioen K G. margarine zal moeten worden beperkt om deels plaats te maken voor het betere product van eigen bodem, de natuur boter. Vleesehverbruik moet omhoog. Ten derde, de slachtveemarkt dient zoo'n ruim mogelijk afzetgebied voor vee aan te bieden, waartoe de vleeschconsumptie, welke hier te Jande minder is dan in onze buurstaten, weer zal moeten worden opgevoerd, Het rundveevleeschverbruik is die jaar 4.4 K.G. per hoofd der bevol king minder dan in 1933. zooals het totale verbruik van rund en varkens- vleesch samen in 1934 maar 33,2 K.G. was tegenóver 40 K.G. in 1933 en 45.7 K.G. in 1932. Het vleeschverbruik per hoofd der bevolking is dus belangrijk terug- geloopen en kenmerkend is hier de invloed van de crisisheffingen op iuDd- en varkensvleesch. Verruiming van het dediet van natuurboter en van slachtvee had de afslachting van 150.000 dragende jonge runderen kunnen voorkomen. Een herstel van het rundvleesch- gebruik met 4 K.G. per hoofd der bevolking (in 1922 zijn we op 20.8 K.G. geweest), zou een grootere op ruiming van slachtvee geven van 128.000 stuks, waarmee dan ook indirect de melkveestapel zou worden ontlast, niet minder dan nu met af slachting van 150.000 pinken. Do lialveering van de crisishefffng. Mathijsen met den dag in hevig heid toenam en de daarmede ge paard gaande benauwdheden haar veel deden lijden, droeg zij alles met een groote gelatenheid en overgeving aan Gods heiligen wil. Alhoewel Ties zich geen illusies meer maakte omtrent den toestand van zijn moeder, daar de dokter hem daaromtrent ingelicht had, zou de groote slag hem nog spoe diger treffen, dan hij verwachtte. Toen hij op een avond naar huis kwam, vond hij zijn moeder dood op den stoel zitten. Zijn zuster Hanne Was met haar man over gekomen voor de begrafenis. Toontje, die geregeld zulke aardige lange brieven aan zijn moeder schreef, was als La zaristenbroeder naar de missie in Mongolië vertrokken en zou wel erg schrikken en bedroefd zijn van den brief, waarin Ties hem de dood van zijn moeder meedeelde. Daar Hanne en haar man niet te lang van huis wegblijven kon den, moest er dadeltjk werk ge maakt worden van de verdeeling van den boedel. Vóór zijn overlij den had vader Mathijsen een stuk land gekocht, dat nabij de bosch wachterswoning lag. Hij had dat indertijd voor billijken prijs v?or circa zevenhonderd gulden kunnen verkrijgen, maar, daar hij niet genoeg geld had, moest hij er een hypotheek van vier honderd gulden op nemen. (Wordt vervolgd.) Nu heeft de Minister de crisis- heffing op rundvleesch van 20 tot 10 pet. verlaagd, iets waarop van de zijde der beide slagersbonden en den grossiersbond voor den vleeseh- handel bij voortduring was aange drongen. De Minister zegt, door dezen maatregel de kosten van het levensonderhoud te verlagen en hij verwacht een toenemend gebruik van vleeseh. Minister Steenberghe wekt echter ten aanzien van deze prijsverlaging voorzeker een te groote verwachting. De 20 pet. heffing drukte de, door accijns, omzetbelasting en abattoir- en keuirechtten belaste vleeschprijzen, zwaar, n.l. 10 a 15 cent per K.G. Afschaffing van deze heffing zou een zeer merkbare verruiming brengen en de afschaffing zou in December 1934 mogelijk zijn geweest, wijl dan de 14.4 millioen gulden verlies op de vorige afslachting geleden, zou zijn aanbetaald uit de 20 pet. ciisisheffiog op vleeseh, en invoerrecht op buiten- landsch vleeseh. Bij die afschaffing der 20 pet. waren de vleeschprijzen met 10 a 15 cent per K.G. ontlast en was als reflex zeker een beduidende toe neming in het vleeschverbruik ge komen. Door nu maar 10 pet. te verlagen en de heffing een jaar laDger te laten loopen, is voor de slagers de moei lijkheid feitelijk verschoven, want er zal nu opnieuw 14 a 15 millioen verlies op afslachting zijn aan te zuiveren. De Minister spreekt wel van 4 millioen kosten, maar de 10 millioen die nog resteerden zijn geen liquide middelen, doch slechts voor schot. Er moet 14i/t a 15 millioen, als het blikvleeseb goedkooper wordt, en dit is de bedoeling, zelfs 15i/i millioen verlies op de toekomstige worden ingehaald, en dat kan bij 10 pet. heffing op rundvleesch bij de huidige slachtingen pas in 27 a 28 maanden. De 10 pet. crisisheffing zal dan tot ongeveer Maart 1937 duren. Is het wonder, dat de slagers spreken van een vergulde pil, die hun te slikken is gegeven Geen prijsverlaging? De slager heeft er alles op gezet om oDder den druk der 20 pet. crisisheffiag doch debiet te houden en zijn winst goeddeels aan de crisisheffing geofferd. Nu is met 1 November de heffiog teruggebracht op 10 pet. Dit beteekent op het vleeseh 5 cent per K.G. De meeste slagers werkten reeds lang met verlies. Geen wonder dus, dat de consument van vermindering der heffing maar een geringe daling der vleeschprijzen kan verwachten en hoogstens 5 cent pee K.G. De ver armde slagersstand kan niet langer bijpassen. Afgewacht moet bovendien nog worden of de inlevering van vee aan de Veehouderijcentrale weer een stijging op de slachtveemarkt zal veroorzaken. Is dit wel het geval het aanbod op de slachtveemarkt is niet bijzonder groot dan is het noodwendig gevolg een stijging ook van vleeschprijzen en blijft de door den Minister verwachte toeneming van vleeschgebruik uit, terwijl juist alleen een ruimer gebruik een vol doende afvloeiing van den veestapel via de slachtveemark-4 waarborgt. Een vicieuze cirkel. O.i. blijft de Minister met de afslachting dan ook In den vicieuzen cirkel. Zijn nieuwe maatregel hinkt op twee gedachten. Het door den Minister genoemde noodzakelijk sequeel, verdere teeltbeperking en afslachting, perfectionneert niet het nieuwe stelsel, den beperkten melk steun, maar doet eerder de gunstige werking schade. De ervaring met de eerste afslach ting heeft toch lessen gegeven. En tenslotte, waarom nog een voorraad blikvleeseb aangemaakt voor drie jaar, nu de behoefte aan het artikel zoo weinig spreekt en de vleeseh- warenfabrikanten zelf huiverig zijn 3 jaar voor hun product in te staan I Msb. Hengstenkeuring en premiekeuring in Limburg. Zoowel te Roermond als te Maas tricht heerschte er een levendige belangstelling, hoofdzakelijk gevolg van 't feit, dat aan de bestaande Herfstkeuring voor 't eerst een premiekeuring verbonden wasen deze zal wel gevolgd worden door meerdere andere intusschen is 't verkieselijker, de hengsten in de toe komst op één keuriDgsplaats samen te voerenook de jury heeft in dit geval een zuiverder beeld en een meer perfecte vergelijking. De uitslag der premiekeuring: Dompteur Delcour, de hengst van 't hypermoderne type bezette de eereplaats met eeremassaal van geraamte en edel van bouw, bekoort hij eenieder door elegantie van lijnen in 't superieure type zijn goed ge construeerd beenwerk, van voren niet perfect geplaatst onder 't majestueuze corpus, mocht, in ver houding tot 't machtig geraamte, nog gespierder zijnde minder perfecte plaatsing van 't voorbeen wreekt zich, zooals begrijpelijk is, in de beweging. Dompteur is een sieraad voor de Venraysche associatie. Een ernstig concurrent voor de eereplaats, ja de eenige ernstige, was Lioo. Zeeuw van geboorte en Belg van bloed, is hij machtig van ge raamte en enorm gespierd van been werk, met welke laatste capaciteiten deze superieure reus domineerde over zijn voorgangerin adeldom, lijnen en type moest hij 't echter afleggen Gebrs. Boonen, Neer en Gebrs. Bruynen, Kessel deden met Lion een goeden koop. Cavalier de Loonenhof, de schit terende en schoone hengst van Quaedvlieg, kreeg mede een tweeden prijs, 't Is een typisch, harmonisch- gebouwd en sierlijk paard, met, als stamvader, een schoonen staat van dienst achter zich. Als vierde stond Max van dezelfde eigenaars als Lion, een massaal, ge spierd paard, met een voorhand, zoo formidabel en zóó perfect, als men te vergeefsch bij diens voorgangers zoekt. In buitengewone conditie werd hij voorgebracht. Vanaf zijn prille jeugd vond Satan slechts doornen op zijn weg, doch zonder omwegen startte hij op zijn doel af en vandaag staat hij triom- phantelijk en uitdagend mede aan de spits van Limburg's hengstenrij. Satan is typisch, best gebeend, krach tig in beweging en de machtigste kolos van ons gewest. Elk ernstig en onbevooroordeeld fokker verwachtte thans zeker Ebèle en Jan van Broek, maar jawel, Ebèle bezette de vóórlaatste plaats en Jan van Broek kreeg... niets. Wij weten 't Jan was niet in zoo'n perfecte conditie als in Horst, eenige maanden geleden, maar, dat bij de vlag moest strijken voor dieren van véél minder gehalte, vonden wij niet aardig. De jury wees Pol van L. Pack bier aan als no. zes van Limburg. Welnu 1 deze typische hengst van 't gemiddeld formaat, beschikte over heel matig beenwerk en kan zeker niet bogen op een greintje adeldom, vergelijkt Pol met Jan van Broek 1 Elegant van de hengstenassociatie Roermond was in goede conditie, is beknopt, ja, wellicht te beknopt en is de stand niet onberispelijk, heeft hij in 't oog der jury misschien de expressie van een vader Bruno de Gontrode is een aardig typische verschijning, die, naast goede kwaliteiten, ook dingen laat zien, welke hem absoluut niet sieren maar een verdienstelijk kweekvader dat is hij, dat liet hij dit jaar ondubbelzin nig^ zien op verschillende fokdagen en keuringen. Ebèle van Quejs, Sittard, houdt zich best, lijkt door zijn enormen schouder en gespierdheid een echte vader. En als heksluiter kwam de zesjarige Isaac de Laboureur-zoon Fortunio van Welgelegen van D. Kallen te Noorbeek. 't Is een groot grof ge beend paard, maar de stand der voorbeenen maakte dezen thans ge- pnmeerden reus zeker niet volwaar dig. En weet denken we aan Jan van Broek. P. Diedereü, Graetheide bracht twee 2i/#-jarige hengsten ter keuring n.l. Audacieux van Eikelenbosch en Oscar van Ulfterhoek, beide verwekt door Audacieux du Chateau. De eerste werd begiftigd met de hoogste onderscheiding n.l. van 35 gldde tweede met 10 gulden. Toen wij en vele anderen in Juni j.l. op den fokdag te Valkenburg Audacieux van Eikelenbosch zagen en bezagen, toen waren wij enthou siast over diens ongeëvenaarde kwaliteiten. Hij bezat bijna alle kwaliteiten en wel in hooge mate, die een tweejarigen hengst slechts sieren kunnen, wij waardeerden, roemden en bewonderden hem als een der beste jonge hengsten, dien wij ooit zagen. Die schittering van weleer ging thans niet meer in die mate van hem uit, toch oordeelde blijkbaar de jury hem zóó goed, dat ze hem niet alleen inschreef in 't keurstamboek, maar hem plaatste in de sublieme klasse. Een zóó jong paard groeit zoo gauw en makkelijk mee en tegen wachten we daarom met een positief oordeel over een paard, dat beste vakmenschen eenmaal beschouwden als den primus inter pares. Bucrhus van J. Vestjens te Helden werd goedgekeurd. Toen deze hengst 2i/2 jaar oud was, liet hij veel zién wat machtig was en goed en stak hij boven 't gemiddelde uit. Hier wordt aanschouwelijk voor gesteld, wat te zware, orioordeel kundige voeding kan vernietigen in eene korte spanne tijdg, \yat vak menschen door teeltkeus en opfok zoo moeizaam opbouwden. Kater Tybaert toont alles, wat hij heeft, in verzorgde mate. Albion d'Engwei van N. Quaed vlieg, Heel zagen we wel eens in beter condities, toch is 't een correcte mooi gebouwde en gelijnde hengst. Successeur, Eleveur, Hussard, Indigene de Rozahoeve en Jözl tellen samen 83 Lentes, van hen gaat dus als concourspaard niet veel bekoring meer uit. Dat Umberto van Landswaarde werd afgekeurd, kwam ons niet on verwachts. 't Is wel jammer, dat dit paard reeds op 2i/2-jarigen leeftijd werd ingeschreven, toen hij geen haar beter was dan chans. Elegant, de Elegant-zoon van H. Thissen, kon 't niet bolwerken, blijkbaar achtte de jury 't beenwerk onvoldoende gespierd massa en type bezat hij in voldoende mate De Flip zoon Immo, eig. Jos. Urlings te Ulestraten werd voor dekking goedgekeurdwij zien be nieuwd. Kaki de St. Quintin van associatie „Het Zuiden" te Gulpen, is tot heden uitgegroeid, wat hij tleo maanden geleden beloofde. Hij is zwaar, typisch en forsch, met goed, grof beenwerk, voornamelijk uitmuntend in achter beenen iets hol in kniëen ontsiert hem iets. Had hij geen prijsje ver diend boven die andere Blocus, Avenir van Sarput en Simon zijn oud gediende, waarvan vooral de laatste zich extra bewaard heeft. M. BOONEN DE WIT Neer, November '34. Labour-overwinningen in Engeland. Verscherping van de Joegoslavisch-Hongaarsche betrekkingen om den moord van Marseille. De toestand in Spanje. De Ver. Staten gaan 42 nieuwe oorlogsschepen bouwen. Allerlei. Z.g. „nationale" regeeringen schij nen niet overal het summum te zijn van wat het volk wenscht. Dat bewezen de gemeenteraadsverkiezin gen in Engeland, waarbij alle partijen van de nationale samenwerking de gevoeligste klappen kregen, doch groote winsten werden geboekt door de Labour-Partij, welke tesamen 600 zetels veroverde. De Joegoslavische pers slaat met den dag scherper toon aan tegen Hongarijë. In Belgrado acht men den moord van Marseille volkomen opgehelderd en het staat voor de Joego Slavische pers vast, dat Hon garije de moordenaars heeft geholpen gesteund en... gestuurd. Die pers eischt deswege sancties tegen Hongarije en een soort berech ting van de zaak door den Volken bond De voorloopige vlootbesprekingen te Londen hebben zoo weinig defi nitiefs opgeleverd, dat de Amerika nen in het eventueele verder verloop weinig vertrouwen meer hebben en zeggen besloten te zijn om de 42 oorlogsschepen te gaan bouwen, welke Amerika nog blijkens het Vlootverdrag van Londen „eerlijk"' toekomen. Als die 42 schepen zijn afgebouwd kan de bewapeningswedloop, indien Japan dien wenscht.... beginnen 1 In Spanje is de Volksvertegen woordiging Maandag bijeengekomen. Behalve ge Basken waren alle op positiepartijen bij deze plechtigheid afwezig. De regeering mee»t 't aan haar machtspositie verschuldigd te zijn om een deel der door de krijgs raden uitgesproken doodvonnissen te laten voltrekken, maar Zamora kant zich daar sterk tegen. Het eiland Formosa nabij Japan is door vreeselijk noodweer geteis terd en 12 menschen verloren daarbij het leven. In dezen tijd van het jaar woeden wervelstormen over een groot deel van de wereld en komen berichten over rampen in Oost en West veel vuldig tot ons. Gelukkig echter komt wel eens een gelukkiger mededeeling 't droeve van de reeks onderbreken. De be kende vlieger Kingsford Smith heeft b.v. voor de verassende mededee ling gegeven, dat hij- er als eerste in is geslaagd om vanuit Australië via Honolula den Stillen Oceaan over te steken naar Californië en wel in den zeldzaam mooien tijd van 40 vlieguren. Het Nederlandsch-Duitsche Clearlngverdrag opgezegd. De R.K. Staatspartij en de crisispolitiek. Steden in den donker. Van Wolvega begint de victorie Sport en allerlei. Het Clearlngverdrag met Duitsch- land, nog maar kort geleden door minister Steenberghe voor ons land afgesloten! is door onze regeering tegen 17 November opgezegd, waar door voor onze exporteurs nieuwe, zij het andere grpote moeilijkheden zijn gerezen, We hadden er zoo'n idee van, dat de regeling niet lang gehandhaafd zou blijven. Hoe nadeelig ze ook vqor ons was, ze verplichtte Duitschland tenminste om het een en ander van wat bij ons werd ge kocht, eindelijk ook eens te gaan betalen. Waar bet echter in de laat ste jaren duidelijk is geworden, dat men in Berlijn zich nog slechts op ontvangen heeft ingesteld, kon feitelijk niets acdeis worden verwacht, dan dat de nieuwe regeling door chicanes zou worden gesaboteerd. Hetgeen dan ook is geschied. In de Clearingregeling waren eenige bepalingen opgenomen ten gunste van den tusschenhandel, maar die bepalingen werden thans door Berlijn op een onmogelijke en voor ons niet te aanvaarden wijze geïnterpreteerd onderhandelingen hebben tot niets geleid. Waar het onze delegatie mede oomogelijk was gebleken om eene regeling te verkrijgen, welke eenigszins tegemoet kwam aan de bezwaren der trage afdoening van dë'bekende achterstallige vorderingen, bleef vrijwel niets anders over dan een opzegglog van het verdrag. In Berlijn verwacht men, naai verluidt, dat Weldra nieuwe onderhandelingen zullen worden geopend, maar... van Duiische zal daartoe de uitnoodiglng niet uitgaan In elk geval: onze exporteurs zijn weer het kind van de rekening. Eén troost hebben ze, de regeering is bezig om een steunregeling voor ze in elkaar te zetten, welke eenigszins voorziet in het ongemak van de bevriezing hunner Duitsche credieten, Langs allen kant raakt men het er over eens, dat een meer construc tieve crisispolitiek gevolgd zal moeten worden ec dat geen offers zullen mogen worden ontzien om den ergsten nood der crisisslachtoffers te lenigen. De publicaties van verschil lende medici en schoolautoriteiten over ondervoeding van kinderen van werkloozen, hebben bet publieke ge weten wakker doen schrikken. Het N.V.V. zamelt l'andteekeningen op een petitionnement aan de regeering, waarin op meer afdoende steunmaat regelen wordt aangedrongen en reeds heeft een klein millioen Nederlanders op de gevraagde wijze hun adhaesie betuigd. Het bestuur der R.K. Staatspartij heeft een verklaring gepubliceerd over de politieke vragen van den dag en daarbij de algemeene richt lijnen voor een juiste crisispolitiek uitgestippeld. De verklaring is een soort progiam geworden en van belang is de mededeeling van het bestuur der R.K. Staatspartij, dat de volledige Kamerfractie dier partij met het geponeerde haar instemming heeft betuigd. We lezen, dat de Staatspartij voor werkverruiming wil ijveren, o.m door credietverstrekking uit het 60 millioen fonds, steun wenscht te verleenen aan nieuwe industriën (industrie- banken), sterkere bevordering voor staat van het Ned. Fabrikaat, aanleg- verbetering of vernieuwing beoogt van wegen, kanalen en bruggen. Verlaging van huishuren acht de partij urgent, voorts waar noodig verstrekking van goedkoope levensmiddelen, invoering van een verplichte gemeentelijke steunregeling enz. Voor wat de arbeidsgelegenheid betreft, wordt gepleit voor een ver bod van arbeid van de gehuwde vrouw, voor zoover deze geen kost- winster is, vervanging van oudere werkkrachten (boven 60 jaar) door jongere, vervanging van vrouwelijke werkkrachten door mannelijke en het beteugelen van den arbeid door vreemdelingen. Al deze wenschen zullen bij de a.s. begrootingsdebatten naar voren worden geschoven. Het merkwaardige feit heeft zich dezer dagen voorgedaan, dat op achtereenvolgende tijdstippen door storingen in de Electrische Centrales de steden Utrecht, Arnhem en Rot terdam korten tijd volkomen in den donker weiden gezet, verschijnselen, welke zich anders uiterst zeldzaam plegen voor te doeq. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot het uiten van vermoedens inzake sabotage, maar het schijnt, dat hier toch in waarheid aai niets anders mag worden gedacht dan aan een samen treffen van toevallige omstandigheden. Uit het Friesche Wolvega vandaan is de wereld verrast geworden met opzieobarende mededeelingen inzake een uiterst belangrijke uitvinding van een 22-jarig jongmensch, zekeren Wardenier, die een drogen motor zou hebben geconstrueerd, althans een, die slechts circa 25 gld. aan brandstof per jaar zou kosten. Alles is nog in een geheimzinnig waas gehuldigd, maat ia Wolvega schijnt men erg zeker van de zaak. Men zegt er over een kapitaal van 13 millioen voor- het exploiteeren van de nieuwe vinding te beschikken en voorloopig zal een fabriek voor 13 duizend arbeiders worden gebouwd. Het is niet alleen, omdat deze cijfers zoo fataal klinken.dat we voorloopig nog eenigszins sceptisch staan. De Nederlander heeft vóór den drogen motor een andere ontdekking gedaan: die van de kat in de boom En hij is nog steeds bezig om die kat daar uit te kijken.,.. Dat de droge motot niet direct een nieuwtje is, bewijst de Amster- damsche Zesdaagsche, waar onze sportgoden bijna een week achtereen zónder één drup benzine in den mallerpolen rondtollen, ter leeringbe ende vermaeck van de duizenden, die voor deze gelegenheid nogenkele guldens uit hun crisispot weten te garen De Melbourne-rape is Zaterdag j.l officieel gesloten verklaard en daarbij i8 de einduitslag medegedeeld. Onze Uiver werd eerste geklasseerd in de Handicap-race 1 Een 4—2 voetbaloverwinning op de Zwitsers, voor het eerst in het land der bergen bevochten, deed Zondag j.l. onze voetbalglorie schitteren in verschen schijn. FRANCISCAANSCHE VONKEN. Toch, als de mens eens klein en nederig wilde zijn.... als hij zich eens wèl stoorde aan Gods wil.... wat zou het leven schoon, gelukkig en vol vreugde zijn. God wil juist voor ons mensen dat schoone, gelukkige, vreugdevolle leven. God wil het geluk van de mens 1 Maar kunnen wij dan nog langer aan Gods wil weerstaan

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6