Radio-moeheid. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten MARKTEN Etalage-Carton „De Avondpost" wijst op een verschijnsel, dat ol. bijna noodzake lijk in de ontwikkeling der dingen ligt, de „radio-moeheid." Het is een feit, dat een deel van het publiek genoeg begint te krijgen van verschillende dingen, die geregeld door de radio werden gebracht. Wij zullen hier niet in bijzonderheden treden hier is het ons alleen om de algemeenheid van het verschijnsel, om de groote lijnen er van, te doen. Slechts deze opmerking, dat bet niet alleen, zelfs niet voornamelijk, betrekking heeft op het gesproken woord van onderrichtenden, opvoedenden, instructieven aard, maar ook op den klank, de muziek, zooals die iu groote werken ten gehoore wordt gebracht. Trouwens, dit laatste is toch inderdaad volstrekt geen wonder. De radio moet, wat allerlei muziekwerken betreft, in telkens terugkeerende herhalingen verval len en wij hebben ons al lang af gevraagd, hoe zij toch eigenlijk dag in dag uit haar muziek programma's samenstelt, zonder in een aandacht doodende eentonig heid te vervallen. Reeds eenige jaren geleden heb ben wij ons afgevraagd, waarom het noodig is, dat van 's morgens 8 uur tot middernacht de radio aan het woord moet zijn. Enkele speciale uitzendingen daargelaten, zouden, naar onze meening, de uitzendingen best in den loop van den dag kunnen beginnen. De attractie voor het publiek zou grooter zijn en het probleem der programma's voor de leiders ge makkelijker. Niemand zal ons tegenspreken, wanneer wij verklaren dat de radio véél brengt, hetwelk zich niet door bijzondere kwali teiten onderscheidt wij zouden ons kortere programma's kunnen denken, waarin minder middel matigs geboden werd. Men is radio-moe ten aanzien van bepaalde muziek (maar niet iedereen van dezelfde 1); men is allang radio moe ten aanzien van het gesproken woord als er een spreker begiot, schakelt de groote meerderheid uit of over). Een ergerlijk euvel is bovendien het misbruik, dat zeer velen van de radio maken, door het klakke loos laten ingeschakeld staan. Karakteristiek in dit opzicht was de onlangs door ons vermelde klacht van een vrijzinnig predikant, die op den dag 's Prinsen be grafenis een tuintje passeerde, waar dames en heeren gezellig met elkaar zaten te praten, terwijl uit de kamer-deuren, die openstonden, de lijkrede van prof. Obblnk naar buiten klonk niemand luisterde, maar niemand dacht er aan, de radio af te sluiten. En is dit niet een normaal abnormaal verschijn sel In tallooze huiskamers, werk plaatsen, winkels, café's staat den ganschen dag de radio aan. Men is radio moed.w.z. radio onver schillig waarom leert het publiek niet alléén te luisteren als het luistert? Nu luistert het vaak alleen negatiefzooals men het tikken van de klok alleen nog maar hoort als zij stilstaat, zoo hooren velen tegenwoordig de radio, alleen nog maar bewust, als zij hem plotseling eens niet hooren. Men leest in een krant, een tijd schrift alleen datgene wat men lezen wil waarom doet men zoo ook niet met de radio De toekomst onzer koudbloedf okkerij Wij staan aan den vooravond van een geweldig ziekteproces in onze paardenfokkerij en alles wijst er op, dat onze eenmaal zoo bloelende fokkerij ten ondergang gedoemd is. zoo niet tijdig door bevoegde auto riteiten en machthebbers middelen worden aangewend, om dat onheil te bezweren. De oorzaak in wezen van de slechte rendabiliteit der koudbloed- fokkerij in de toekomst is 't onge lukkig evenwicht van vraag en aan bod en ziedaar de struikelblok, welke industrie en nijverheid, land bouw en veeteelt naar den kelder jaagt, Vooral drie factoren zijn 't, die de onevenwichtigheid van vraag en aanbod in de hand werken. De eerste en voornaamste factor is de gedeeltelijke vervanging van 't paard door de autotractie; één wapen in dienst gekomen was, ook een Indiaansche ondeugd bij hem ont wikkeld, namelijk de lust naar het ^vuurwater". Niet, dat hij er naar trachtte, geregeld te drinken or naar de kroeg .te loopen, maar hij mocht niet in de »gelègenigheid", niet in vroolijk gezelschap komen, want dan kon het licht met hem misloopen en dan luisterde hij niet meer naar zichzelf en sloeg alle raadgevingen en vermaningen in den wind. Wordt vervolgd. hebben wij. waarmede wij dezen ge- duchten vijand duim voor duim 't terrein kunnen betwisten en dat is: ons paard door teeltkeus en opfok in zoo'n kwaliteiten op de wereld markt te brengen, dat 't opvalt door sobeiheid van levenswijze, door groote kracht en duurzaamheid. Ons paard dus kwalitatief tot de hoogste volmaaktheid op te voeren, ziedaar ons ideaal. Een tweede factor, welke reeds al te lang aan onze fokkerij een gevoe- ligen slag toebrengt, is de practisch ongebreidelde import van hitten. Op hoevele vergaderingen reeds werd op dit euvel gewezen, hoe ontelbare malen reeds werden toe zeggingen tot activiteit in dezen gedaan, maar even vaak ook waren de resultaten desillusies en bittere teleurstellingen. Wellicht zijn onze hersens niet bevattelijk genoeg, om door te drin gen in 't uiterste van de hoogere instituten, maar dit durven wij vrij te beweren, als activiteit en machts- ontplooiing had plaats gehad met volle energie en taaie volharding ter bevoegder plaats en 't is gelegener- tijd, tien tegen een, dat successen niet waren uitgebleven. De derde factor en zeker niet de minst wegende, is 't onevenredig groot aantal dekkingen der laatste twee jaren, en hierin ligt een dank bare taak weggelegd voor ons stam- boekbestuur. De waarde van een legerschare meet men niet naar 't kwantum, naar het aantal regimenten, maar veel meer naar 't gehalte der troepen, naar de kwaliteit van elk Individu in t bijzonder. Zoo is 'r ook met het stamboek, de prestige van het stam boek wordt niet verkregen door een groot aantal ingeschreven dieren, maar door 't gehalte daarvan. Zeker, een groot aantal leden en ingeschreven paarden, is een verste viging van de kas, een zeer voornaam factor voor een vereeniging, maar veel te veel wordt ook hier waarde gehecht aan 't aantal. En toch zullen die leden eige naars van stamboekpaarden van een twijfelachtig gehalte steeds een wig blijven uitmaken en 't stamboek aan hangen of verlaten, naarmate zij al of niet directe voordeelen trachten binnen te halen. Aan zulke leden egoïsten heeft 't stamboek absoluut niets. En zoo is 't thans te bezien, dat een niet onaanzienlijk percentage binnen korten tijd 't stamboek den rug toekeert. In dit licht bezien, zoude 't zeer zeker zijn toe te juichen, vooral ter bevestiging en bestendiging van 't prestige van het stamboek, als er thans een groot zuiveringsproces zou plaats hebben en uit 't stamboek te weren alle materiaal van twijfelachtig allooi; m.i. ware eene uitroeiiog van circa 30 procent best te motiveeren, en dan zoowel van 't mannelijk als van 't vrouwelijk materiaal. En als dan kon gedecreteerd worden en dat zou niit zoo moeilijk wezen dat slechts met de rest superieure paarden mocht gefokt worden, hoe heilzaam zouden de gevolgen zijn. In dit tijdsgeu richt van autarkie en contlngenteering zou 't aanbe veling verdienen uit het buitenland slechts te importeeren mannelijke en vrouwelijke fokpaarden van werkelijk superieur gehalte. Als allen, van hoogste autoriteit tot den meest bescheiden fokker, bezield zijn met den vasten wil om verbetering en opleving te brengen en dezen wil omzetten in energieke daden, dan gaat onze fokkerij een bloeiende toekomst tegemoet. Zelfkennis is voor alles noodig tot beterschap. Wee derhalve, als de autoriteiten in de paardenwereld onbewust wandelen op 't glibberige pad, dat naar den afgrond leidt, maar dubbel wee den autoriteiten en machthebbers, die bewust van'de dreigende gevaren, die padeo b'ijven bewandelen; in beide gevallen gaat onze fokkerij een chronische cata strophale inzinking tegemoet. M. BOONEN-DE WIT Neer, Wijnmaand '34. Nu de vermoorde koning van Joegeslavië met veel luister en ont roerende deelneming van de bevol king in zijn laatste rustplaats is bijge zet. wordt de aandacht der publieke opinie weer gevestigd op de politiek van den dag, welke intusscben den invloed der jongste dramatische ge beurtenissen ondergaat. De aftredende premier van het Joeslavische kabinet is weer met de vorming van een regeering belast geworden en opmerkelijk is, dat hij samenspreking heeft gezocht met de oppositioneele groepen, welker lei ders gedurende de laatste jaren van koninklijk militaire dictatuur in de gevangenis zuchten of in ballingschap doorbrachten. Aan de oppositie wer den ministerszetels aangeboden, het geen dus wees op pogingen om tot verzoening te geraken, maar 't feit, dat de premier een program opstelde hetwelk als een der voornaamste punten de handhaving van den Servlschen eenheidsstaat bevatte en dus de gedachte aan een Servisch— Kroatischen—Sloveenschen federatie ven staat uitschakelde, maakte de schoone geste tot een loos gebaar. In Belgrado heeft een samenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van de Kleine Entente en ook eene van de onderteekenaars van het Balkanpact, waarmee duidelijk werd gedemonstreerd, dat deze internatio- nale belangengroepen eendrachtig achter de regeering van Belgrado staan tegenover degenen, die moge lijk aan de enceneering van 't drama te Marseille hebben meegewerkt. Van dat laatste worden te Bel grado in het bijzonder de regeeringen van Hongarije en Italië verdacht. Er is zelfs sprake van geweest, dat de Joegoslavische regeering een ultimatum aan deregeecing van Hon garije zou hebben gericht, maar dat is gelukkig achteraf formeel tegen gesproken kunnen worden. Men mag zelfs constateeren. dat de internationale verhoudingen zich op gunstige wijze ontspannen, door dat de moordenaars van Marseille internationaal worden vervolgd. Het geheele complot wordt van dag tot dag duidelijker onthuld en alle samenzweerders zitten nu achter slot en grendel. Ook de ltaliaansche justitie heeft krachtdadig medegewerkt, De schul digen, die in handen van de Fran- sche justitie zijn gevallen, zullen wel niet aan de guillotine ontkomen. V Het Fransche kabinet, dat na den moord op koning Alexander en Barthou werd gereconstructueerd, beleefde dezer dagen nieuwe moei lijkheden, doordat de neo-socialisten, die zich tegen de regeering Domer- gue hebben gekeerd, het aftreden eischten van minister Marquet. Deze laatste heeft aan het bevel echter niet voldaan en hij is met vijf andere afgevaardigden uit de partij getreden, welke hij het vorige jaar persoonlijk had gesticht na zijn af scheiding van de socialistische partij onder Lec Blum. In Londen vangen heden de Engelsch-Japansche vlootbesprekingen aan Men verwarre deze besprekingen niet met de op komst zijede nieuwe vlootconferentie, welke eerst in April a.s. mogelijk te Den Haag zal worden gehouden en tot doel heeft om nieuwe sterkte-ve'rhoudiDgen ter zee te bepalen. De huidige vóór besprekingen te Londen dienen om te trachten een voorloopige Engelsch- Japansche overeenstemming te ver krijgen zonder welke de vooruit zichten van de a.s. officieele confe rentie niet gunstig geacht zouden kunnen woren. De Londensche besprekingen schijnen met hoopvolle perspectieven te zijn begonnen, dank zij een gematigd optreden van de "apansche delegatie. De strijd in de Duitsche Evan gelische Kerk iï in een kritiek stadium gekomen, doordat de oppositie tegen de rijkskerkregeeiing (rijksbisschop Mueller) in een scherpe proclamatie de onwettigheid van het huidige, opgedrongen kerkbestuur heeft vast gesteld en te kennen heeft gegeven, dat baar niets anders rest dan de belijdeniskerk opnieuw te organiseeren. Er wordt een belangrijke verklaring van Hitler in het kerkcoDflict ver wacht. Erger toestanden op kerkelijk gebied kan men in Mexico aantreffen. Daar heeft de volksvertegenwoor diging het besluit genomen om alle katholieke bisschoppen en aarts bisschoppen om hun trouw aan Rome uit het land te wijzen. Het socialistisch onderwijs is ver plicht gesteld op de scholen en alle katholieke ambtenaren en... „andere" aartsvijandige elementen zullen uit den staatsdienst orden verwezen. Ook in de Spaansche provincie Asturië is de opstand thans onder drukt, maar het blijkt, dat daarbij enkele duizenden dooden zijn gevallen. Bruno Hauptmann, die verdacht wordt van den moord op den baby van Liodberg, is aan New Yersey uitgeleverd, waar hem vermoedelijk een doodvonnis wacht. Wervelstormen teisterden opnieuw de Philippijnen ook Cuba werd door een typhoon bezocht. In Japan kwamen 48 mijnwerkers door een explosie om het leven. De regeering tegen den Am- sterdamschen Raad. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Staats- begrooting. Nederlandsche belangstelling voor de Mel bourne-race. Andere sport evenementen. De strijd, welke thans ontbrand is tusschen de regeering en het Amster- damsche gemeentebestuur moei als een zeer ernstige worden beschouwd. De Nederlandsche hoofdstad is geen plaats als Scheemda, waarheen de regeering een Commissaris ter be handeling van de bestuurszaken kan afvaardigen, daarbij den raad terzijde stellende, zonder dat de massa zich om zulke affaire'bekommert. Wanneer het noodig zoude blijken, dat de gemeenteraad van de hoofdstad zou worden uitgeschakeld, dan wordt daarmee in ons land een zeer harde klap toegebracht aan de democratie en een belangrijke schrede gezet op den weg naar een regeeringsdictatuur. En uitgevochten zal het conflict tusschen regeering en Amsterdam's gemeentebestuur thans zeer zeker worden er is geen weg meer, welke terug leidt. De regeering had van Amsterdam een nieuwe loonregeling geëischt voor het gemeentepersoneel, welke regeling zou aansluiten aan die voor het rijkspersoneel. B. en W. hebbeo, zij het onder protest, aan den eisch van het landsbestuur voldaan en voorstellen in den aan gegeven zin aan den raad voorgelegd. De raad echter heeft bij meerder heid van stemmen de voordracht van het Dag. Bestuur afgewezen, niet tegenstaande B. en W. nadrukkelijk voor de gevolgen hebben gewaar schuwd. Die gevolgen hebben zich niet (aten wachten. De regeering heeft aan het Amsterdamsche gemeente bestuur bericht, dat ze binnen drie maanden aanvaarding van de door haar gewenschte nieuwe loonregeling verlangt, neeneischt. Indien de raad zich even onver zettelijk zou betoonen als de regeering dan zou er over drie maanden slechts één mogelijkheid resten, n.l. dat de regeering aan de Volksvertegen woordiging een wetsontwerp voor legt, waarbij de Amsterdamsche raad wordt afgezet en in de wijze der besturing van de hoofdstad wordt voorzien. Ja, we zitten met het nieuwe na jaar weer volop in de politiek. Ver schenen is b.v. het Voorloopig Ver slag over het door de afdeelingen der Tweede Kamer gehouden onder zoek over de ingedrende Staatsbe- grooting. Dit Voorloopig Verslag is altijd het begin der jaarlijksche groote schriftelijke en mondelinge politieke debatten, het algemeen regeerings beleid betreffende. Het is een teeken des tijds, dat thans veel aandacht blijkt te zijn geschonken aan de staatkundige positie van S.D.A.P. eenerzijds en van de N.S.B. ander zijds. De S.D.A.P.-ers hebben met aan drang de opheffing verlangd van de uitzonderingsmaatregelen, welke tegen hun partij en de moderne vakbewe ging zijn genomen, terwijl ook eenige leden" op de legaliteit der nationaal socialistische beweging in ons land hebben gewezen en schrap ping hebben verzocht van de N S.B. van de lijst der verboden vereeni- gingen (voor regeeringsambtenaren). „Verscheidene leden" echter hebben daartegenover betoogd, dat er geenszins aanleiding bestaat om de genomen maatregelen in te trekken of te verzachten. Mét de regeering blijkt de groote meeiderheid der volksvertegenwoor diging nog voor de handhaving van den gouden standaard te zijn, maar toch wordt er meer aandrang uitge oefend in het Voorloopig Verslag om de waarde van devaluatie eens ernstig onder de oogen te zien en óók om na te gaan, of we beschik- ksn over de middeleu om voor de toekomst devaluatie inderdaad te voorkomen. Men meent blijkbaar als er tóch eens gedevalueerd zou moeten worden, dan zou het beter zijn om het thans te doen. Opgekomen is tegen de aanpas singspolitiek der regeering, waardoor het levenspeil der bevolking voort durend daalt en de koopkracht aan zienlijk vermindert. Gewezen werd op het extra-parlementair karakter van dit kabiaet, hetwelk naar de meening van sommigen zoo gauw mogelijk door een parlementair bestuur dient te worden vervangen. Teleurstelling is uitgesproken over den tragen gang van zaken bij de uitvoering van het 60 millioenen- plan. Verscheidene leden hebben ge meend te moeten aandringen op de vorming van een conjunctuurfonds van b.v. 100 millioen, opdat in de toekomst gemakkelijker het hoofd kunnen worden geboden aan econo mische moeilijkheden als die we thans beleven. Tenslotte releveeren we uit het Verslag de ontstemming van ver scheidene leden over het niet-aakomen van de stellige belofte der regeering om op de defensie uitgaven te be zuinigen. De regeering, meenen ze, is kennelijk voor de uit het Zuiden gewekte agitatie de bedoelde leden verklaarden zich met de aangekon digde defensie-voorstellen niet te kuanen vereenigen. Groot is de publieke belangstelling geweest voor de Melbourne race en in het bijzonder voor de verrichtin gen van de beide deelnemende Nederlandsche vliegtuigen, welke voor zoover het traject bevlogen kon worden uitnemende prestaties hebben verricht. Jammer, dat de Panderjager (Postjager) ook op dezen tocht door pech werd getroffen en zoo ontijdig uit den strijd moest worden genomen. Kranig was het gepresteerde wederom van de?K L M.I Nu we het toch over sport heb ben, zij volledigheidshalve medege- deed, dat de internationale voetbal wedstrijd Zuid Nederland-Luxemburg op Zondag j.l. door onze jongens werd gewonnen met 31. Onze vertegenwoordiger in het dammen, de heer Keiler, verloor van den Franschman Raichenbach den strijd om het wereldkampioenschap. VENRAY. 27 October 1934 Gebroeders Kalkoen. Dit Jeugdwerk van Gerard Nielen trekt nog steeds en overal volle zalen. Het is dan ook werkelijk een zeer vroolijk spel. Het moet natuur lijk goed gespeeld worden. Nu, dit is aan de Tooneelclub „St. Servatius'' zeer wel toevertrouwd bet is een Club van zeer hoog gehalte. Haar roem trok de groote Patronaatszaal geheel vol. Er werd nochtans voor gezorgd, dat elk bezoeker een be hoorlijke zitplaats had. Wat zou het voor Jacob Kalkoen (de heer H. van Gooi) een klein kunstje zijn geweest om bij zijn eigen groot succés nog een zwaar brok van dat van zijn broer Henk in te pikken dan had deze speler (de heer Frans Pluym) toch nog genoeg over gehouden want zijn spel was over vloedig goed. Doch Jacob was en bleef precies wat hij zijn moest. Die zelfbeheersching en dat mooie samenwerken is een der vele factoren die deze Club op peil houden eD steeds hooger opvoeren. Leo Nieuwland (de heer Kampstein) had wat joliger kunnen zijn, zou men zoo zeggen. O.i. is dit onjuist geoordeeld men moet immers niet vergeten, dat bij jaren lang in dat duffe sombere huis ODder druk had geleefd. Van harte proficiat ook aan de huishoudster (de heer J. van Lieshout). Deze speler heeft zich van de rol van oude getrouwe huisbediende een creatie gemaakt, die iedereen kent en waardeert als voortreffelijk. De heer J. Boing, die alle rollen kan spelen, had ditmaal een rol van weinig lengte, speelde die natuurlijk goed en met alle toewijding, en leverde alweer een bewijs van het gelukkige feit dat de Tooneelclub „St. Servatius" er niet van die lastige pretenties op nahoudt welke vaak de ondergang zijn van een Club. De loopjongen Wim de Nijs (de beer M. Janssen) die tot dusverre nog eenigszins aarzelend over de tooneelbaan scharrelde, heeft dezen avond bewezen, dat bij er met alk gerustheid op kan blijven zijn spel was goed, was echt leuk. Gerrit Volkers en Seeser (resp. de heeren J. Hubers en J. Haegens) hadden niet wat men noemtdank bare rollen. Zij hebben er evenwel alles uitgehaald wat er maar uit te halen was. Mooi I Zoudt ge niet gezworen hebben, dat er herhaaldelijk een echte kakel achtige ouwe juffrouw ten tooneele verscheen Het spel van dit Pietje Kalkoen (de heer W. Selder) was onberispelijk. Hulde aan den heer H. Ruiten, die als Fientje van den Elzen zoo goed was als maar kan. Men zou kunnen vragen heeft deze criticus dan heelemaal niets aan te merken Neen, absoluut niet 1 Zijns inziens voldeed het spel aan de hoogste eischen die men aan het Dilettantentooneel mag stellen. Tooueeldub „St. Servatius", onze hartelijkste felicitaties 1 Tot weer ziens En mogen uw voortreffelijken leider den VVeleerw. Br. Beracchus nog lang de krachten gespaard blijven om U vóór te gaan, te steunen, te bezielen. Vergadering Jonge Boeren Heide. Woensdag 17 October hield de Jonge Boerenvereeniging alhier de algemeene vergadering tot vaststelling van het Winterp ogram. De Voorzitter opende de vergade ring met den Christelijken groet, heette allen welkom, in 't bijzonder de geestelijke en technische adviseurs. De notulen der vorige vergadering werden na voorgelezen te zijn onver anderd goedgekeurd. Winterprogram De beer J. Wijn hoven gaf een uiteenzetting van het af te werken Winlerprogramma. Besloten werd om telkens om de maand een vergadering te organi seeren, zoodat er vier praatavonden gehouden worden, welke zullen worden ingeleid door de geestelijke technische adviseurs en enkele leden. De vergaderingen zullen op de navolgende datums gehouden worden 5 November, 3 December, 9 Januari en 4 Februari. Verder zullen er nog enkele leziagen ge houden worden door de landbouw- onderwijzers. Hierna was 't woord aan den Weleerw. heer kapelaan Teunissen, die een uiteenzetting gaf van de werkzaamheden op godsdienstige grondslag. Deelde mede, dat op de j 1. gehouden vergadering van geeste lijke adviseurs gesproken is om te komen tot vorming van Credo Pugno-mannen bij de Jonge Boeren, om zoo het lekenapostelaat te be oefenen en hierdoor mede te werken aan de herovering van zielen om Gods rijk op aarde hierdoor uit te breiden, en zoodoende het Roomsch Katholiek zijn in naam om te zetten in daad. Spreker deelde vervolgens mede, de eerste vergadering a's onderwerp in te leiden over de Sacramenten en de Genadeleer. Kringproeven De kringproeven over reienafstanden ontsmettingsproef werden hierna besproken. Ais proef nemers werden H. v. Meijel en H Rutten met reienafstand, A. Camps met ontsmettingsproef. Mededeelingen Bij de mededee- lingen werd gelegenheid gegeven tot opgave van almanakken ~voor de Jonge Boeren 1935. Verder deelde de Voorzitter mede, dat deze winter nog een cursus in veevoeding in de afdeeling zal ge geven worden en 23 October de inzameling van aardappelen zal plaats hebben voor Pater Ariaens. Rondvraag Bij de rondvraag deelt de Voorzitter van den Boerenbond mede, dat binnenkort een vergade ring zai belegd worden, om te komen tot oprichting van een Boerinnen- bond. De geestelijke adviseur adviseerde om van de a'gemeene vergaderingen telkens een verslag te plaatsen in Peel en Maas. Hierna bedankt de Voorzitter de leden en in het bijzonder de geeste lijke en technische adviseur voor bun opkomst en sluit de vergadering met gebed. Jeugdige brandstichter ,en inbreker gearresteerd. Zaterdagmiddag is men overgegaan tot 'de arrestatie van den 18 jarigen Chr. M. uit Overloon, die bekend heeft zich aan brandstichting en iabraak in Noord Limburg te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft o.m. bekend de kapitale boerderij Rieter hoeve te Overloon, die op 30 Aug. j.l. tot den grond toe is afgebrand, ia braad te hebben gestoken. Verder heeft het voorloopig onder zoek nog uitgewezen, dat de arrestant op 18 October j.l. een iabraak in een keet te Overloon heeft gepleegd. Dry fj acht.' Op de gehouden drijfjacht op het landgoed „Robeek" te Wellerlooi zijn niet minder dan 191 stuks wild geschoten. Wel een bewijs, dat hier nog heel wat wild huist. Dierenmishandeling. De inspecteur van de Dierenbe scherming te Deventer heeft een auto-veewagen waarin als het ware een levende vleeschmassa van grootere en kleinere runderen werd aangetrof fen, aangetroffen, aangehouden. Niet minder dan 21 koeien, pinken en kalveren waren in dien wagen ter lengte van 7 meter samengeperst. De dieren lagen op en onder elkaar. De auto was op weg naar Nijme gen. Tegen de vervoerders is proces verbaal opgemaakt. De tien geboden voor spoorweg- reizigers. Een particuliere spoorweg in Duitschland, die zijn pappenheimers schijnt te kennen, tracht zijn reizigers op te voeden door de volgende tien artikelen voor het reizigersverkeer bekend te maken: 1. Neem onmiddelijk bezit van een heelen coupé door de plaatsen te beleggen en de deur dicht te houden Uw medereizigers moeten maar zien waar ze terechtkomen 2. Leg uw voeten steeds op de te genover U liggende bank. U zoudt dat thu s immers ook deen. W.e later op die plaats komt te zitten, zal er u dankbaar voor zijn. 3. Voldoe niet aan de vriendelijk, geuite verzoeken van spoorweg personeel. Geloof gerust, dat het spoor op grond van jarenlange erva ring ingestelde maatregelen van orde, "alleen laat nakomen om u te ergeren. Laat in niet rooken-afdeeling uw sigaar of pijp uw goed smaken. Wie met tegen tabaksrook kan, zal er u dankbaar voor zijn. 5. Neem zooveel megelijk koffers mee in den coupé, beleg er beide bagagenetten mede en vergeet niet te mopperen als andere reizigers ook een plaats in het net verlangen. 6. Zet, in den D trein, uw koffers in de zijgang. Het is zoo aardig als een ander blauwe schenen krijgt. 7. Is de trein meer dan één minuut (e laat, zeg dan, zoo dat iedereen het hooren kan, dat zooiets alleen bij de spoor kan voorkomen. Bij andere vervoermiddelen zal dit niet gebeuren. 1. Beweer steeds, dat dé spoor- vracht veel te duur is, vooral als ge met reductie reist. 9. Geef uw kinderen voor jonger dan vier jaar uit, ook als ze al lang naar school gaan. Het sterkt de waarheidsliefde der kinderen dat te hooren. 10. Mopper luid over het voort durend lastig vallen, als de conduc teur u beleefd uw kaartje vraagt. In den schouwbu-g of de bioscoop is er toch ook geen controle Het komt ons voor, dat 't publiek in ons land over het algemeen op een zoodanig peil van beschaving staat, dat het dergelijke opvoedings- pOgingen niet van noode heeft Aardappelen voor gesitueerden en groote gezinnen. De Ned. Chr. Landarbeidersbond te Utrecht heeft aan den minister van Economische Zaken een adres gericht waarin verzocht wordt, dat voor de werklooze en behoeftige gezinnen beschikbaar worden gesteld de z.g. bovenmaatsche aardappelen Een buitenkansje. Dezer dagen zou te Hitzum (Fr. doorde erfgenamen van een bejaarden veehouder de inboedel verdeeld wor den. In het turfhok vond men een kistje met ongeveer f 30 000. Wychen Dinsdag 30 October Deurne Maandag 29 October Prachtsorteering waaronder goud en zilver. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6