Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. (manufacture* blijken toch het i i manufacture^ j blijken toch het pimiGstó Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Geestelijke transformatie. Rond ons Parlement. Binnenland. ASPIRIN JOHAN JEUKEN maakt een Ons weekpraatje. Zaterdag 27 October 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 43 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVI-.R1 ENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/, cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAH DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent In het Vagevuur, waaiheen onze geloovige harten zich op den Aller zielendag zoo medelijdend heen- wendeD, wordt alles, wat in die zielen des Vagevuurs menschelijk is, door den almachtlgen en barmhartigen God geheel en al getransformeerd of om geschapen. Uit dien oven van goddeiijke liefde zoo schrijft de H. Gatharina van Genua in haar „Verhandeling over het Vagevuur" zie ik vuurstralen komen, die op de zielen stralen als gloeiende lampen en die zóó machtig en hevig zijn, dat de zielen volkomen vernietigd zouden worden, zoo dit mogelijk was. Deze stralen verrichten een dubbel werk ze louteren en ze verteren. Bezie het goud: hoe meer mengsel het bevat, des te meer moet het gezuiverd worden het wordt gesmol ten door het vuur, dat er alle metaalschuim uitwerktdit is immers de uitwerking van vuur op metalen. De zielen evenwel kunnen niet vernietigd worden in God, maa: ze kunnen het wèl in zich zelve, en zoo, boe langer de reiniging duurt, des ie volkomeaer sterven zij. totdat ze tenslotte geheel gelouterd zijn, en in God overgegaan. Wanneer het goud volledig ge reinigd is VcD alle mengsel, dan is er geen vuur meer, hoe heet ook, dat er op kan inwerken; want alleen de onreinheden kunnen verteerd worden. Op gelijke wijze gaat het ook met het goddelijk vuur in de zielen des Vagevuurs. God houdt haar in de vlammen, totdat iedere vlek is weg gebrand... Ze bereiken aldus de hoogste vervolmaking, waartoe in staat zijn iedere ziel overeenkomstig haar sport op de ladder. Wanneer dit volbracht is, dan rusten ze volkomen in God, om het zoo eens uit te drukken niets van haar 2èlve blijft en Gód is dan haar volmaakt wezen 1 Wanneer God de zielen des Vage vuurs aldus tot zich gebracht heeft en geheel en al gereinigd, kunnen ze niet meer lijden, want er blijft niets meer te verteren over, en ze zouden geen enkele smart meer gevoelen, als ze het vuur naderden, want het zou voor haar het vuur der goddelijke liefde worden, dat het eeuwige leven is, waarop het lijden geen vat meer heeft. Die scheiding van God is de ergste smatt van de zielen des Vagevuurs. Van nature streeft iedere mensch naar God, en deze streving is zelfs uiteraard de sterkste drang der menschelijke natuur. Wij voelen allen de intensiteit of sterkte, waarmede wij. ons zeiven beminnen, maar naar de diepe leer van den H. Thomas van Aquino (S. Th. 1 qu. 60. a. 5 c.) „is de liefde tot God nóg grooter." En al moge in den toestand, waar in hij zich thans „op aarde" bevindt" de mensch zich van die natuurlijke liefde tot God weinig bewust zijn, zoodra de natuur onge hinderd zich uiten kan, en vrij en onbelemmerd door zondige gehecht heid, haar doel kan nastreven zooals de zielen des Vagevuurs wordt die drang naar God het alles overtrefFende in zijn wezen. Ia het Vagevuur krijgen de zielen, die op den weg naar de hoogste vereeniging eenigszins van haar natuurlijke defecten of gebreken zijn gereinigd, dien dorst naar God. welke den profeet deed uitroepen „Zooals het hert verlangt naar de water bronnen, zoo smacht mijn ziel uaar Umijn ziel dorst naar den sterken, levenden God wanneer zal ik komen cn verschijnen voor het aanschijn des Heeten Die hevige dorst naar God doet ,arme 2'elen een smart lijden, waarbij iedere lichamelijke pijn noa een ^'erlichtJng isdie dorst naar de grootste kwelling der- geneD, die in het Vagevuur de visio e aai>schouwen van God van aangezicht tot aangezicht verbeiden. der h"art' eVCn heVifl iS 3,3 die ,W|J op den Allerzielendag en In heel de Novembermaand door H fen,i"e° h°oo=P van vele H- H. Missen de zieleJorst onzer dierbare afgestorvenen. P. fr. C. v. EYCK, O.F.M. Het regeeringsbeleid onder de loupe. Constructieve, opbouwende arbeid wordt in liet beleid van het Kabinet gemist. Pleidooi voor de belangen van de groote gezinnen. Bezwaren tegen de aanpassingspolitiek." Verschenen is het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer betreffende het eerste hoofdstuk der Rijks- begrooting 1935. Wij ontleeoen aan dit stuk het volgende Wat een belangrijk aantal leden in het beleid van het kabinet vooral hadden gemist, is constructieve arbeid, die juist thans zoo bitter noodig is. Het ontbreken van dat element leidt tot de afwezigheid van elk bemoedi gend perspectief. Men heeft van dit kabinet groote verwachtingen gekoesterd, welke vooral haar grond vonden in de omstandigheid, dat het onder leiding stond van den heer Colijn, in wien men den sterken man zag, die in staat zou zijn eet economisch leven te herstellen. Thans ontwaart men, dat die verwachtingen in genen deele zijn vervuld, aldus het Voorloopig Verslag. De economische toestand Algemeen was men doordrongen van het feit, dat de economische toestaod zeer zorgwekkend is. Diep besefte men dat onder deze omstan digheden de ïaak der regeering op economisch gebied buitengewoon moeilijk is. Verscheidene leden gevoelden een groeiend bezwaar tegen de aanpas singspolitiek, zooals het kabinet voorstaat en tot uitvoering brengt. Waaraan wil de regeering aanpasseD? Aan een lager levenspeil. Hoe laag dat peil zal moeten zijn, wordl echter niet gezegd. Deze aanpassingspolitiek opent geen enkel gunstig perspectief Aandere leden vestigden er de aandacht op, dat de geopperde bezwaren niet aan de aanpassings theorie der regeering inhaerent zijn, doch een gevolg zijn van de wijze, waarop die theorie wordt toegepast. Op het gebied der vaste lasten, welke toch eveneens moeten worden ver laagd, is aarzeling en weifeling. Positieve, ingrijpende maatregelen heeft de regeering daar niet genomen. Dit is naar de meemng dezer leden een zeer eenzijdige politiek. Zij herinnerden er aan, dat de voorstanders van devaluatie de nood zakelijke verlaging van vaste lasten op de gemakkelijkste en zekerste wijze door vermindering van de waar de van den gulden meenen te kunnen bereiken. Naar hun oordeel zien de voorstanders echter voorbij, dat ook bij devaluatie uitgebreide en ver van eenvoudige aanpassingsmaatregelen noodig zullen zijn om den welstand van zeer groote volksgroepen als de arbeidersklasse en de ambtenaren, en van tallooze anderen, die van vaste inkomens moeten leven, voor inzin king te behoeden. Als de regeering aldus deze leden voor die moeilijkheden terugdeinst, mag zij ook niet terugschrikken voor het nemen van de ingrijpende maatregelen, met behulp waarvan in het deflatie-proces de vaste lasten moeten worden ver minderd en het leven goedkooper moet worden gemaakt. De kath. oppositie aan het woord De leden, die meenden, dat het economisch beleid thans niet in aan passing aan een lager loonpeil, doch in een positieve bevordering van de welvaart behoort te bestaan, be schouwen het als een tekortkoming der re geering. dat zij zich zoo goed als in het geheel nietmet economiscben opbouw bezig houdt. Ia menig geval bestaai de gevolgde politiek practisch in niet veel anders dan in het af wachten van het herstel. Ook op het gebied vau de industrie achten verscheidene leden een meer constructieve politiek noodig, terwijl zij mede aan de bevordering van den export groote zorg zouden willen zien gewijd. Voor de uitbreiding van de industrieele export bestaan, naar eeoige ledeD betoogden, meer kansen dan men soms aanneemt en ook meer dan belaas in den landbouw. Verlaging crisisheffingen. Verscheidene leden wezen er op, dat de zinsnede in deTroonrede.dat de aandacht der regeering onop houdelijk gevestigd blijft op verlaging van heffingen, uit de crisisregelicgen voortgekomen, groote ongerustheid in landbouwkringen heeft gewekt. In de laatste maanden is zekere agitatie gevoerd tegen de steunverleening aan den landbouw. Naar het oordeel dezer leden is die agitatie misplaatst, wijl de genomen maatregelen immers slechts de strekking hebben den land- en tuinbouw voor zooveel mogelijk op het vooroorlogsche peil te handhaven. Handelspolitiek. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat ook de handelspolitiek van Nederland behoort te worden aangepast aan de ver anderde structuur van het economische leven en aan de bij alle volken veranderde mentaliteit. Voor vele aodere leden was de hierbedoelde aanpassing allermiost een begeerlijk goed. Naar hun oordeel moet zoo spoedig dat eenigszins mogelijk is tot een volledige toepas sing tot het beginsel van den vrijen handel worden teruggekeerd. De clearing met Duitschlund Het beleid der regeering met be trekking tot de clearing overeenkomst met Duitschland achtten verscheidene leden in het algemeen juist. Zij hadden echter den indruk, dat in dit opzicht toch ook wel ernstige vergissingen zijn begaan. Het zestig-millioenenplan. Van verschillende zijden sprak men zijn teleurstelling uit over den tragen gang van zaken met het zoogenaamde 60 millioenen-plao. De vraag werd gesteld, onder welke voorwaarden de nieuwe voor zitter van het fonds is opgetreden en of thans voor de toekomst een vlottere gang van zaken verzekerd is Een aantal leden betoogde, dat ook door het treffen van maatregelen ten aanzien van het overheidsperso veel tot vermindering van de werke loosheid kan worden gedaan. Ten eerste zou naar hun meening de arbeidstijd dienen te worden verkort voor die groepen van overheidsper soneel die nóg langer dan 48 uren per week werken. Het vragen van vervroegd ontslag ware aan te moedigen door het percentage vóór het eigen pensioen *>oor de desbetreffende gevallen tot 2 pet. te verhoogen. Vooral voor de onderwijzers, van wie rond 10000 geheel of gedeeltelijk werkloos zijn waaronder 3000 wachtgelders zou een en ander zeer toe te juichen zijn. Critiek op steunverlaging. Haar duidelijken oorsprong in de katholieke fractie vindt de volgende opmerking: Verscheidene leden kwamen in 't bijzonder op voor de steuntrekkers met groote gezinnen. Zij hadden zich in Juli j.I. bij de verlaging van de steunnormen neergelegd, omdat de regeering verklaard had, dat vooral de groote gezinnen er op zouden vooruitgaan. Maar overal elders is de steun ook voor de groote gezinnen lager geworden. Vooral voor deze achtten de leden, hier aan het woord, den toestand onhoudbaar. Al kan men dan in t algemeen niet tot de vroegere normen terug - keeren, in elk geval behoort, naar zij meenden, voor de groote gezin nen een betere regeling dan de thans bestaande te worden getroffen. Wij moeten met deze citaten thans volstaan. Duidelijk blijkt wel, dat de Kamer meer van de regeering verwacht dan ze deed en vooral, dat de roep om een meer opbouwende welvaarts- politiek sterk in de Kamer woidt gehoord. Het succes van Uiver en K.L. M. Allemaal naar Batavia Parmentier en zijn mannen gerid derd. 'Uit het klachtenboek van de Kamer. De Grato geopend. Vervoer geen gesmokkelde kippen Juist toen heel Nederland in volle vervoering was geraakt over de wonderbare prestaties van de K.L. M.-piloten, die hun Uiver in nauwe lijks drie dagen van Londen naar Melbourne hadden overgebracht en we er vast van overtuigd wareD, dat „ons" de tweede prijs in de grootsche snelheidsrace en de eerste in de handicap race niet meer kon ontgaan, werden we er noodlottiger wijze aan herinnerd, dat de laatste loodjes het zwaarste wegen. In het gezicht van de haven, het eindpunt van de race, werden Par mentier en zijn mannen zoo dwars gezeten door de weersomstandig heden, dat ze hun koers kwijt raak ten en op 150 K.M. van Melbourne hun toevlucht te zoeken kregen op een renbaan. De landing, welke te middernacht op een onbekend terrein moest wor den uitgevoerd, lukte uitstekend, maar de mulle bodem maakte het noodzakelijk, dat het vliegtuig zoo veel mogelijk werd ontlast, toen het den anderen dag weer opsteeg; de twee mannelijke passagiers moesten van boord. We hebben hier een oogenblik in ongerustheid gezeten, maar tenslotte heeft de bemanning van dé K.L.M. het vliegtuig behouden en wel, zonder eenige schade, te Melbourne aan den grond gebracht en daarmee een prestatie geleverd, welke in heel de wereld bewondering heeft ge wekt. De Uiver was tenslotte immers eeu gewoon verkeersvliegtuig, ook voor deze race normaal met post en psssagiers bevracht; het kwam als tweede aan in de snelheidsrace en het is het eenige vliegtuig, dat het einde wist te halen, zonder dat er ook maar een oogenblik iets aan de motoren of verdere installatie heeft gehaperd. De Uiver maakte de reis van Londen naar Batavia, in 52 vlieg uren; d.i. in twee dagen Hier lokt een interessante toekomst. De tijdsduur, welke tot nu toe voor een reis naar Indië benoodigd was, maakte, dat iemand met een normalen werkkring nimmer aan zoo'n uitstapje behoefde te denken, maar thans openen zich perspectieven voor een zomersch vacantiereisje naar Indië, als... over een zeker aantal jaren het vliegverkeer ook aanzienlijk veel goedkooper zal zijn geworden dan het nu nog is. De regeering heeft onze lucht- pioniers op schitterende wijze ge huldigd door alle manschappen de Oranje-Nassau orde te verleenen. Minister Colijn heeft ze 'Woens dagavond radiografisch toegesproken en gecomplimenteerd, Jammer, dat de Pander jager zoo ontijdig is uitgevallen. Het schijnt intusschen, dat de beloopen schade nogal betrekkelijk is meegevallen en dat de bemanning alsnog een poging zal wagen om te demonstreeren cot wat deze machine in staat is. Geleidelijk wordt nu ook het ra- sultaat van het onderzoek der afzon derlijke hoofdstukken der begrootiog van het rijk gepubliceerd. We stippen er uit aan, dat onze volksvertegenwoordiging zich zeer erkeotelijk heeft betoond, dat althans het Bestuur der P:T.T, haar bedrijf in dezen moeilijken tijd rendabel heeft kunnen houden, al betreurden sommige leden het, dat zulks ten deele is gegaan ten koste van de positie van het personeel, welker bezoldiging te laag werd geacht, terwijl de werktijden over het alge meen te lang zouden zijn. Binnenlandsche Zaken heeft ge legenheid gegeven tot lof en critiek betreffende vele zaken, waarmee het principe is gemoeid. Sommige leden spraken zich aldus uit tegen goedkoope spoorreisjes op Zondag en anderen verdedigden die; verschillend stond men aldus ook over het vraagstuk van Zondagsrust (Zondagswet), lijkverbranding, bur gerwacht en landstorm enz. Critiek werd geoefend op het op treden der regeering tegen de lagere bestuursorganen, critiek op de cir- culairen politiek, maar anderen von den weer, dat de regeering niet ver genoeg ging. Aangedrongen werd op meerdere samenvoeging van gemeenten, om aldus tot zuiverder toestanden en bezuiniging te geraken. Gewezen werd op het feit, dat de kom van Valkenburg tot.... zes ver schillende gemeenten behoort. Op Woensdagmiddag heeft minis ter Steenberghe de groote internati onale tentoonstelling Grato. heel hel typografisch bedrijf omvattende, ge opend. Deze tentoonstelling is ge organiseerd ter gelegenheid van het zilveren bestaansjubileum van de Federatie van boekdrukkers. Ook voor leeken is deze tentoon stelling buitengewoon interessant en leerzaam; ze zien er het boekdruk- kersbedrijf in al haar onderdeelen op gang. Ze kunnen er zien, de vodden welke voor een klein prijsje geleverd worden, maar ze kunnen er ook de overtuiging opdoen, dat goed druk werk een redelijken prijs waard is. Werden tot heden een deel van de beschermingsmaatregelen voor het pluimveebedrijf te niet gedaan door aanvoer van over de grens gesmok kelde kippen, thans wordt dit euvel bestreden door een nieuwe bepaling welke het vervoer van gesmokkeld pluimvee ook voor het binnenland verbiedt. In het grensgebied mag alle pluim vee slechts overdag worden vervoerd tenzij het vervoer plaats heeft onder douaneverband per boot of trein. «6io?soua A® ^qo*1 mat ORANJEBANO an 8AYERKRUIS Reals Uw malers gebruikten hel. WINTERJAS VOOR U, naar Uw maten volgens Uw houding naar Uw smaak in Uw geest Dus een jas, die van grond af aan voot U is ontworpen en verwerkt. Vraagt de rijke stalencollectie. Langstraat la Telefoon 162 (Het huls met de trapjes) Sport adelt. De Nelbourne-race. ZATERDAG. Per radio hebben we vernomen van den sportleven geest onder de deel nemers; de slart heeft vlot plaats gehad; de Engelschen wedden op de overwinning van de Nederlandsche deelnemers. —o— Prachtig toch die sport hé Als je dat zoo hoort en leest, zijn die vliegers een sympathiek stel menschen onder elkaar. Ze winnen natuurlijk allemaal graag den eersten prijs, maar. Fair en eerlijk 1 Dat is sport *t Schijnt, dat de Hollanders bijzonder gevierd worden in Mid denhall. We maken ook een mooie kans. Wat denk je van de Molli sons Nou, ik zie niet veel in die Komeet-vliegtuigen. Anders 'n paar sympathieke menschen, die Moüisons Wat Ze zijn reuze-populair. Die Amy is een aardig vrouwtje... ZONDAG. Per radio vernamen we, dat de Mollisons uit Bagdad zijn gestart en voorop liggen. Tweede en derde zouden de Uiver en de Panderjager zijn. o Weet je 't al van de Molli- sods Die zijn in één ruk van Londen naar Bagdad gevlogen I Onze toestellen hebben anders ooit een mooie plaats, hé. Dat gaat best 1 Je moet rekenen die Mollisons zijn er nog niet. Ze hebben hun motoren veel te veel overspannen. O, d r kan natuurlijk nog van alles gebeuren. Reken maar 1 't Is gewoonweg stom van die Mollisons om d r machine dadelijk al op volle kracht te laten loopen. Echt vrouwen-tactiek. Vliegen is geen spel voor 'n vrouw. Zoo'n mensch hoort in d'r huishouden. Ze moest 'n paar kinderen hebben, dan zou ze die malle dingen wel laten. ZONDAGMIDDAG. Heb je 't gehoord De Molli' sons zijn uitgevallen. De heele boel is in puin 1 Jammer voor die luidjes anders, hé Ja, werkelijk zonde. Zoo'n sympathiek, sportief echtpaarPech, kerel, wat doe je d'r aan Maar nou liggen die Scott en zijn makker vóórHeb je dat óók gehoord Jawel, maar die zijn er zóó nog niet. De weg is nog lang en 't zou me niks verwonderen, als die Scott bier of daar z'n nek breekt. Gebeurt vaak genoeg, zoo iets 1 Nou, en dan liggen de Uiver en de Pander vóórop I Die Scott moet zijn motoren yan Londen af al op volle toerental hebben laten loopen. Dat kunnen ze nooit volhouden. De Uiver en de Pander blijven mooi bij elkaar, hé Reken maar, dat die twee elkaar naar Melbourne trekken 1 ZONDAGAVOND. Bericht wordt, dat de Panderjager bij een landing gehavend werd en uit den strijd zal worden genomen, —o— 't Is toch wat Had jij anders verwacht Hoe zoo? Ach, kerel, heeft die Paoder- jager ooit iets anders dan pech gehad Weet je, wat het is De Panderjager is van een scheepvaart- combinatie, die met de K.L.M. wil gaan concurreeren. Begrijp jij nou niet, dat het de K.L.M. heel wat waard is om den Panderjager van zijn doel af te houden Je denkt dus, dat... Reken maar 1 Enfin, de Uiver ligt nog prach tig. Jammer, dat die blikslagersche Scott met zijn Komeet... Wacht maarNou krijgen ze bet moeilijkste deel nog. Ze moeten nu voortdurend boven zee vliegen en dan kan er van alles gebeuren. En de vlieg vélden zija slecht door den regen, hoor ik. Bij een landing kan een toestel gemakkelijk over den kop slaan. De Uiver ook - Ja, maar onze mannetjes kennen het traject. We maken beslist een goede kans. Als de Komeet hier of daar wat zou krijgen dan.... Man, ik zit soms gewoonwëg te trillen van spanning, als ik de radio aan heb staan. MAANDAGOCHTEND. Dje Scott ligt altijd nog maar voor, hé? Hij gaat véél te snel; dat houdt ie nooit vol. Ik hoorde gisteravond nog van 'n mecanicien, dat z'n mo toren in flarden moeten zijn, voor ie Melbourne te zien krijgt. Zal je gebeuren zeg, dat je daar in de Australische wildernis naar beneden getuimeld komt. 't Zou een sensatie geven, jo. Ja en dan zou de Uiver voor op komen te liggen, Sport is toch mooi, wat Zoo spannend 1 MAANDAGAVOND. Kerel, kerel, heb je 't gehoord? Wat Ze vertellen me net, dat in Indië een vliegtuig te pletter geval len moet zijn. Zou 't... Natuurlijk! Dat moet Scott zijn. Heb ik je niet altijd gezegd, dat die Scott er nog niet was Nou zeg: leer mij nou, wat je met een motor kan doen. Ik voelde, dat zoo'n ongeluk in de lucht hing, ik voelde het gewoonweg Nou haalt de Uiver het 1 Je zult zien: nou baalt is het —o Wat zeg je Was het Scott niet Wie 1 Wat 't Is de Fairy Fox geweest met Baines en Gilman. Sjonge, wat jammer I Ik dacht vast, dat Scott Ja, 't is jammer Reuze jammer 1 Hm. ja, ik be« doel natuurlijk, dat die twee men schen verbrand zijn. Natuurlijk 1 o— Nou beeft die Scott toch pech

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1