De taak der Kath. Staatspartij. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Winkelsluiting. Qemengde Berichten Zaterdag 20 October 1934, No. 42 Hare richtlijnen in crisisnood. Voorlich* ting naar de werke lijkheid. Saamhoorig- heidsgevoel. [Orde ningen gebondenheid. In het jongste nummer van haar maandblad „De R.K. Staatspartij", adres Mauritskade 25, den Haag, uitgegeven ter voorlichting van de leden en de organen der partij, toont het Partijbestuur zijn plicht te ver staan om zich ten volle te stellen op het standpunt van de werkelijkheid. We verklappen geen geheim, wan neer we zeggen, dat in de beschou wingen over de Troonrede, in dat nummer opgenomen, de voorzitter van het Partijbestuur zelf aan het woord is. Een bekend initiaal voor het artikel bewijst dat. Als komende van deze verant woordelijke persoonlijkheid zijn de woorden van het artikel natuurlijk met groote zorg gekozen. We kunnen dat niet anders dan waardeeren. De pers, die dagelijks het brood breekt voor een breeden lezerskring uit alle geledingen, zou misschien hier en daar een scherper formüleering hebben gekozen. Troonrede en millioenennota in sterk onderling verband ziende, acht de schrijver 't begrijpelijk, dat op den voorgrond treedt de financieele zijde van de huishouding van den Staat en van die van haar onder deden als zoodanig. Het wordt daarom begrijpelijk geacht, dat de Regeering nog eens blijk geeft van haar overtuiging, dat gezorgd moet worden voor gezonde publieke financiën. Ook de schrijver van het maand bladartikel is overtuigd, dat men 't belang van die gezondheid nauwe lijks hoog genoeg kan aanslaan. Maar hij voegt er terstond aan toe: „Alleen willen wij ook deze zorg graag zien in het groote kader van doel en taak van den Staat, die im mers ook in zijn huishouding geen doel in zich zelf heeft. Hij is m:ddel om het algemeen welzijn der burgers of als .men dit woord thans nog durft uitspreken de volkswelvaart in geestelijk en stofFelijk opzicht te be vorderen. Deze gedachte heeft meer betee- kenis dan die van een theoretische constructie. Men moet vooral in dezen tijd den Staat zien niet alleen als beredderaar der publieke midde len, maar ook als bevorderaar en verzorger van het welzijn der bur gers. In de pers is de regeering er her haaldelijk een verwijt van gemaakt, dat zij al te veel het redden der financien tot haar doel maakt. De voorzitter laat het in het midden of de regeering in deze tekort is geko men. Hij zegt haar alleen: zoo moet het zijn en we kunnen tusschen de regels lezen: zoo moet het worden, als de 'Regeering daarin is te kort gebleven. De schrijver omschrijft hier voor de Kath. Staatspartij een opbouwen de taak: zij heeft juist in dezen tijd bij uitstek de taak, het contact te verzorgen tusschen volk en regeering te doen begrijpen en te stuwen. Zij kan er machtig toe medewerken om inhoud en beteekenis te geven aan termen als „handhaving van de ze delijke volkskracht en versterking van de eendracht des volks." Daarna worden richtlijnen gegeven voor dat werk van voorlichting en studie. Allereerst zal de Kath. Staatspartij ons volk duidelijk en onomwonden de waarheid moeten voorhouden omtrent den toestand waarin land en volk verkeeren. In dit verband wordt gewezen op de zwaar drukkende belastingen, waarbij o.m. wordt gezegd, dat zelfs een kind kan begrijpen, dat men niet kan voortgaan met af te zakken naar een lager niveau, terwijl veler lei kosten gelijk blijven of stijgen. Tot die kosten behooren nu eenmaal ook de belastingen in haar verschil lende werkingen. Die te geven voorlichting zal niet gemakkelijk en niet opwekkend zijn. De werkelijkheid is ernstig, maar daaruit mag niet ontstaan een som bere stemming van doffe wanhoop, l-uu-i behoeft ook niet. De werke lijkheid moet ons eensgezind dringen tot het aanvatten van alle middelen, die maar eenigszins dienstig kunnen zijn om ons volk door eigen arbeid in zijn onderhoud te doen voorzien. Dat is helaas voorloopig niet voor allen te bereiken. Maar sterk zullen wij de Regeer ing blijven dringen in de richting die zij zelf in de Troonrede aangeeft: "Steeds grootere aandacht voor be houd en verruiming van den afzet in het binnenland; hechtere econo mische samenwerking met de ge- biedsdeelen over zee." Op deze wijze wordt ook gewerkt voor behoud en verruiming van de werkgelegenheid, het voorkomen van toeneming en het verkrijgen der in perking van het aantal werkloozen. Daarvoor is maar één middel: werk. Er er worden hieromtrent daden van Kamerfractie en partijleiding in het vooruitzicht gesteld. We lezen hieruit, dat de Kath. Staatspartij vol vertrouwen mede hare schouders zet onder het werk van den Minister van Economische Zaken, die met kracht stuurt in de richting der voorziening van de eigen markt door eigen krachten, noodge dwongen, omdat de houding van 't buitenland daartoe noopt, maar 'con- sekwent. Bij den ernst van den toestand zal de Kath. Staatspartij bijzonder den nadruk moeten leggen op de ware saamhoorigheid van het heele volk in al zijn geledingen. Ook deze woorden van den voor zitter zullen de katholieken van Ne derland in hun vollen omvang onder schrijven, zelfs als hij verder zegt: „Die saamhoorigheid zal „beleefd" moeten worden in scherpen gemeen schapszin door uitsluiting van aller lei particuliere groepsbelangen." Inderdaad is dat alleen de houding van een volk in economischen nood. Het saamhoorigheidsgevoel zal het er toe leiden, alles te doen wat mogelijk is voor de zwaksten onder ons en ook den werkelijken gemeen schapzin versterken. Als derde richtlijn geeft de voor zitter aan: doelbewust streven naar ordening en redelijke onderlinge ge bondenheid der burgers in het on verbreekbare sociale en economische leven. Het gemis aan perspectief, het gebrek aan uitzicht op een betere toekomst is het meest drukkende in het bestaan van iederen mensch. Wanneer de toestand gestabili seerd zal zijn, mag de „zaak" niet worden voortgezet op den ouden voet en in de oude verhoudingen. Daarom moet juist nu ordening en gebondenheid worden voorbereid, opdat het beroemde „vrije spel daarna zij het op een lager ni veau weer kan beginnen. De Kth. Staatspartij hecht, volgens haar program en daden, groote beteekenis aan de eigen werkzaamheid der burgers. Zij ziet den Staat niet als rechtstreeksche verzorger van veler lei belangen, maar keDt hem een taak toe van leiding, stuwing en ordening. Dat is dus juist het tegendeel vau staatsalmacht en onduldbare staatsbemoeiing. Maar om dit te bereiken zal de Staat de ordening krachtig ter hand moeten nemen. Hij zal de lijnen moeten trekken, waarbinnen de burgers hun werk zaamheid kunnen ontplooien, in redelijke en zedelijke gebondenheid tegenover elkander. In dit artikel van den Partijvoor zitter, dat wij om de bescheiden plaatsruimte zeer verkort hebben weergegeven, wordt de taak van de K. Sip. in dezen crisistijd volkomen aangegeven. Het ligt er maar aan welke conclusies de partij uit deze richtlijnen trekt in de verschillende omstandigheden, waarvoor ze wordt geplaatst. Die taak is een zeer zware, Ge makkelijker is de critiek. Laten we dat altijd voor oogen houden. Het parlement is weer aan het werk. Weldra verschijnt een verslag van de afdeelingsvergaderingen over de groote politiek. In de eerste helft van de volgende maand vangt het begrootingswerk aan met een poli tiek debat. Met belangstelling wachten we bij dit alles het werk van onze pa tij af, haar echt nationale werk. Een partij die zich zulke hooge doeleinden 3telt, als door den Voor zitter omschreven, schenken we ons volle vertrouwen. Zij vormt een vast bolwerk te midden van veel verwarring. ROELAND. De gevolgen van den aanslag te Marseille. Berechting van de Spaansche revolution- nairen. PraDSche verkiezin gen. Het Eucharistisch Wereldcongres te Buenos Aires De Fransche politie is er in geslaagd om de geheimenissen van den moord op koning Alexander vrijwel te ontsluieren. Het is gebleken, dat Kalemen, de moordenaar, verscheidene medeplich tigen heeft gehad. Hij en zijn mede plichtigen behoorden allen tot de I.M.R.O., een terroristische Kroatische organisatie, en 't schijnt vast te staan dat de bende in Hongarije, op slechts 6 K.M. afstand van de Zuid-Slavische grens, gelegenheid heeft gekregen om zich te oefenen en zich voor daden van moord en terreur te „bekwamen.' Een „school" voor Kroatische ter roristen zou niet alleen in Hongarije, maar ook in Italië worden geduld en naar uit Belgrado wordt beweerd - begunstigd. De vaststelling van een en ander heeft de betrekkingen tusschen Joego Slavië eenerzijds en Hongarije, zoowel als Italië anderzijds, meer gespannen doen raken. De Fransche politie is achter het een en ander gekomen, doordat een paar medeplichtigen aan den aanslag konden worden gearresteerd en bij hun verhoor tot praten werden be wogen. In Joego-Slavië zelf doen de ge volgen van den moord zich kennen door anti-HoDgaarsche en anti- Italiaansche betoogingen, alsmede door een verscherpt optreden tegen de Kroatische bevolking er zouden 7000 arrestaties hebben plaats gehad, maar dat aantal komt ons toch wel overdreven voor. De jonge koning Peter is in Bel grado. In zijn naam regeert prins Paul, de neef van den vermoorden koning. Het stoffelijk overschot van Alexander rust thans op eigen bodem en bij de plechtige uitvaart, welke deze week zal plaats hebben, zullen talrijke vorsten en staatslieden tegen woordig zijn. Lebrun, de Fransche president, is onder ben. Voor de Fransche regeering heeft het gebeurde te Marseille tot een reconstructie in haar midden geleid. Nadat minister Barthou, die bij den aanslag 't leven liet. was ter aarde besteld, is Laval in diens plaats met de portefeuille van Buit. Zaken belast geworden Marcbandeau kreeg het beheer van Binnenlandsche Zaken, daar het ontslag van Sarraut aan vaard is. Minister Cbéron, die Justitie beheerde, is afgetreden zijn opvolger zal nog worden aangewezen. Gedurende de twee laatste Zon dagen hebben in Frankrijk verkiezin gen gehad voor de kantonnale raden. Met zeer groote. belangstelling zijn deze verkiezingen tegemoet gezien, eensdeel door de regeering, welke resultaten verwachtte van de door haar gevoerde „nationale" politiek, anderzijds door de Marxisten, die hun positie verstevigd meenden door het gesloten socialistisch communis tisch eenheidsfront. De uitslag is echter buitengewoon negatief geweest in de machts verhoudingen is weinig verandering gebracht. Van de regeeringspartijen verloren de radicalen een aantal zetels aan meer rechts staande groepen en de met de communisten verbroederde socialisten moesten 16 zetels afstaan aan de Moscovieten. De Spaansche revolutie is thans afdoende bedwongen de algemeeoe staking is opgeheven en de revolu tionnaire leiders worden berecht. Er zijn zware vonnissen uitgesproken, maar het heet, dat de doodstraf in geen enkel geval zal worden vol trokken, omdat de Spaansche presi dent Zamora zich daartegen verzet. Met grootsche plechtigheid is Zondag j.l. te Buenos Aires het Eucharistisch Wereldcongres gesloten De Argentijnsche hoofdstad is korten tijd overstroomd geweest met de Roomsche pelgrims, die vanuit alle hoeken ter wereld naar Zuid-Amerika waren opgetrokken voor het hul- digingsfeest van Christus in het Sacrament des Altaars. Ook uit ons land zijn vele katholieken onder leiding van den Aartsbisschop van Utrecht per s.s. Flandria naar de Argentijnsche hoofdstad getogen. De plechtigheden voltrokken zich ten deele op de grootsche openbare pleinen der stad. Zondagmiddag heeft de Pauselijke legaat, kardinaal Pacelli, het Congres gesloten. Vanuit Rome zou de Paus een radiografische toespraak tot de pelgrims houden, maar de gebeurte nissen in Spanje, Frankrijk en Zuid Slavië hebben 's Pausen gezondheid geschaad, zoodat van de toespraak moest worden afgezien. Wel werd den pelgrims vanuit Rome den pauselij ken zegen gegeveu. Het Congres had de algemeene wereldvrede tot bijzondere intentie en speciaal werd gebeden voor den terugkeer van den vrede in Zuid- Amerika, waar Bolivia en Paragay nog altijd in een bloedigen strijd om den Gran Chaco zijn gewikkeld. Najaarsgeneugten. Kansel steun en politiek. Ver plichte arbitrage in landbouw- conflict De weermacht actie in het Zuiden. Aller lei. Hebben we al reden gehad om den mooien nazomer te prijzen, waarmee we aangenaam werden verrast, het „echte" najaar verschilt in haar daverend entree niets van andere jaren. Stormen en regenvlagen gingen in het begin dezer week over het land, de boomen ontklee- dend tot op hun wiotersche naakt heid en andere boosaardigheden uit halend. Onweer en bliksem vervol maakten het tempeest Hier en daar is nog al aanmerkelijke schade aangericht. In Alkmaar sloeg de bliksem ln den 60 M. hoogen loren van de St. Dominicus-kerk de brandweer wist de schade gelukkig tot de torenspits te beperken. Onlangs deed een aantal Amster- damsche predikanten een openbaar, schriftelijk beroep op de regeering om de steunverlaging ongedaan te maken, daar het leed van vele werk loozen thans onvoldoende gelenigd zou worden. Van dezelfde predikan ten heeft zich weer een aantal tot de publieke opinie gewend en het betreffende manifest is mede onder teekend geworden door eenige ambts broeders uit de provincie. Nogmaals wordt een goed woord gedaan ten behoeve van de steunverleening aan de werkloozen, doch thans hebben de dominees zich öök begeven op het gladde ijs der politiek. Ze keur den de maatregelen der regeering tegen de N.S.B. af. Deze beweging zeggen ze, is zeer trouw aan Oranje en ze stelt zich uitsluitend op wettig standpunt, in afwijking, zoo consta- teeren de predikanten, met de S.D.A.P., welke in wezen revolution- nair blijft en nochtans door de regeering de vrijheid wordt gelaten, welke aan de N.S.B. is ontnomen. O.i. hebben de predikanten zeer onderscheidene aangelegenheden op vreemde wijze samengekoppeld. Ze hebben er zelf schuld aan, als velen de motieven van hun oproep ten behoeve der steunverleening aan werkloozen, thans critischer beoor- deelen. In Zeeuwsch-Vlaanderen dreigde reeds eenigen tijd een omvangrijk landbouw conflict, doordat de werk gevers het niet eens konden worden mei de arbeidersorganisaties over de vaststelling der loonen. Mr. Aalberse had als rijksbemiddelaar tot een vrij willige arbitrage geadviseerd, doch deze werd door de werkgevers afge wezen. Thans heeft de Minister van Economische Zaken aan de circa 300 landbouwers werkgevers bericht, dat hij ze op grond van de Crisis- wetgeving verplicht, om zich aan de arbitrale beslissing te onderwerpen, Onderwerpen ze zich niet, dan worden ze van steun uitgesloten. In verband met deze ministerleele tus- schenkomst hebben de arbeiders organisaties de staking afgelast. Het hoofdbestuur van de vereeni- ging „Ons Leger" heeft in Eind hoven vergaderJ met de verschillende weermacbtcomité's in het Zuiden en daar is overeenstemming bereikt inzake de wijze, waarop verder gemeenschappelijk voor een versterr king onzer weermacht zal worden geijverd. Prinses Juliana heeft Zaterdag te 's Gravenhage het nieuwe nationale hoofdkwartier van de Nederlandsche Padvinders geopend, een plechtig heid, welke voor wijlen Prins Hendrik was bestemd geweest, doch thans door diens dochter in piëteit volle herinnering werd verricht. V Met belangstelling en waarschijn lijk ook met eenige ongezonde nieuwsgierigheid werd hier te lande uitgezien naar filmvertooningen van den aanslag op koning Alexander te Marseille, 't Centrale filmkeuring bureau echter, heeft het doen draai en van de betreffende filmbeelden in ons land verboden. VENRAY. 20 October 1934 Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis: 1. dat krachtens de door den Raad der gemeente in zijne verga dering van 12 October 1934 afge legde verklaring, winkels waar uit sluitend of in hoofdzaak hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie ijs in voorraad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van hetzij fruit, hetzij brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie ijs, na 15 Oc'ober 1934 des Zondags gedurende ten hoogste 6, en winkels waar in hoofdzaak of uitsluitend tabaksartikelen ten verkoop in voor raad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikelen, gedu rende ten hoogste 4 achtereenvol gende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des na middags, geopend mogen zijn, onder voorwaarde, dat in den winkel, zoo danig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kenDis genomen, is bevestigd een door of vanwege den Burgemeester gewaarmerkt geschrift of drukwerk, waarop duidelijk is kennis gegeven van de uren gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend en waarop tevens duide lijk is aangegeven, op welken winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft 2. dat deze geschriften of druk werken op karton verkrijgbaar zijn ter Secretarie a tien cent per stuk plus 50 cent legeskosten, en dat degenen, die voor dit geschrift of drukwerk zelf wenschen te zorgen, dit ter waarmerking moeten aanbieden aan den Burgemeester, waarvoor dan eveneens 50 cent aan legeskosten moet wo-den betaald. III. dat zoo lang deze door den Burgemeester gewaarmerkte geschrif ten of drukwerken niet op een plaats als boven omichreven in den winkel van buiten af goed zichtbaar zijn bevestigd, het geopend mogen zijn volgens bovenstaande bepalingen niet geoorloofd is. IV. dat alle overige winkels, dat zijn dus alle winkels, die niet vol gens bovenstaande bepalingen ge opend zijn resp. 6 of 4 uur ter eigen vrije keuze, evenals tot dusverre krachtens de Winkelsluitingsverorde ning der Gemeente Venray, geopend mogen zijn des voormiddags van half 9—12 uur. Venray 17 October 1934, Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Nakeuring van Springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dal de NAKEURING VAN SPRINGSTIEREN alhier zal plaats hebben op Dinsdag 23 October 1934, des voormiddags te 11 uur, Hen- seniusplein. voor de gemeenten Venray, Meerlo en Wanssum. Venray, 16 October 1934. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Duivensport. Zondag 7 October hield de Post duivenvereniging „De Zwaluw" haar laatste vlucht met onbevlögen oude en late jongen, vanuit Quierrain (Frankrijk), afstand 204 K.M. De prijzen werden behaald als volgt Late jongen. Ie P. Manders 2e en 6e L. Coop- mans3e Jac. van Dijck4e H. Thijssen 5e H. Derks 7e en 13e A. Loonen 8e en 10e G. v. Dijk 9e Gebrs. Strijbosch lie J. Ver stegen 12e en overduif Franken. Kampioen late jongen le P. Manders; 2e Jac. van Dijck. Gelost 9.50 uur. Aankomst eerste duif 26—50. Laatste 3192. Oude duiven. le H. Derks 2e en 14e G. van Dijck 3e en 9e Servaas 4e. 5e en 15e P. Manders 6e Van der Heiden 7e J Janssen 8e J. Dinjens 10e en 16e J. Verstegen; lie H. Thijssen; 12e J. van Dijck; 13e Gebrs. Strij bosch 17e A. Toonen Overduif E. Vermeulen. Aankomst eerste duif 1—32—34 Laatste duif 2—30—23. Salarissen van burgemeesters in Limburg. Door Ged. Staten van Limburg is aan de colleges van burgemeesters en wethouders mededeeling gedaan van haar voornemen om de salaris sen van de burgemeesters en secre tarissen te herzien. Volgens de voorstellen van Ged. Staten zullen de salarissen van bur gemeesters en secretarissen met ingang van 1 Januari a.s. aldus worden bepaald (gemeenten boven 8000 inwoners). burgemeester secretaris Vaals f 4100 f 3600 Echt f 4100 f 3600 Schaesberg f 4250 f 3650 Tegelen f 4250 f 3650 Venray f 4400 f 3850 Maasbree f 44-00 f 3850 Weert f 4600 f 4100 Geleen f 4750 f 4200 Hoensbroek f 4750 f 4200 Sittard f 5100 f 4300 Brunssum f 5100 f 4300 Roermond f 5500 f 4600 Venlo f 5850 f 5000 Kerkrade f 7500 f 5500 Heerlen f 8350 f 5700 Maastricht f 9400 f 6500 Omzetbelasting weer lager. Nog steeds wil het met de omzet belasting niet vlotten. Van f 3.728 011 in Juli liep dit middel op tot f5.414.273 in Augustus, doch in September volgde weer een terugslag tot f 5.189.643. De achterstand bij 1 twaalfde ra ming was op f 1.602.023 wederom niet onaanzienlijk. Toch is de raming voor 1935 op hetzelfde bedrag van 1934 gehand haafd. Wij betwijfelen echter of men bij deze raming wel voldoende heeft rekening gehouden met de vermin dering van de koopkracht, die in 1934 is ingetreden en tot een scherpe vermindering van vele detailhandels omzetten heeft geleid. De rijksmiddelen hadden in de maand September in het geheel een onbevredigend verloop, daar slechts drie middelen de raming haalden. De 100.000ste Eiudhovenaar Nog steeds blijven de geschenken voor den 100 duizendste Eindhove- naar, die eind November verwacht wordt, toestioomen. Ook de 75 duizendste, die zes jaren geleden als baby geboren werd laat zich niet onbetuigd en schonk een zelfgemaakten nachtzak met slabben I De Algem. Verz. Mij. Holland te Delft schonk een polis vaa f 100. Margarine onder den vloer. De politie te Eindhoven betrapte zekere H. te Waalre op 't smokkelen van margarine. Bij onderzoek in het kosthuis van H. bleken daar onder den vloer van de kamers 250 kilo margarine verborgen, benevens een tweeloops jachtgeweer. Tegen den bewoner M. is ook procesverbaal opgemaakt. Negen varkens en een koe gedood. Nabij Wieiden is een auto met aanhangwagen van de firma Willen uit Ommen, doordat de wagen slipte over den kop geslagen. De auto werd totaal vernield. Negen varkens en een koe werden gedood of moesten worden afgemaakt Bank-overval te Eindhoven. Te 's-Hertogenbosch werd Woens dag voor het Gerechtshof behandeld de zaak tegec A. H. v. C. te Eind hoven terzake van den roofoverval die destijds in de Ned. Bank aldaar is gepleegd en waarbij een der bedienden H. Feilen werd mishandeld door een ernstigen slag op het hoofd. Het hof veroordeelde den ver dachte tot twee jaar gevangenisstraf. UITVAART N. P. VAN THIEL. Woensdag had te Beek en Donk de plechtige uitvaart plaats van den heer M. P. van Thiel, grondlegger der metaalindustrie P. van Thiel Zonen aldaar. De belangstelling voor de uitvaart en begrafenis van dezen verdienstelijken industriëel was bij zonder groot. Gememoreerd mag worden, dat hij het eerst in Neder land het draadtrekken, en later ook het galvaniseeren van draad en 't vervaardigen van puntdraad heeft ingevoerd, waardoor het bedrijf een hooge vlucht nam. DERDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. PjÜ nenburg— W als gekoppeld. Thans zijn 11 koppels voor den derden Amsterdamschen Zesdaag- schen defioitief samengesteld en wel: PijnenburgWals, Nederland. Guimbretiere—Brocardo, Frankrijk SchÖn—Hürtgen, Duitschland. BuysseDeneef. België. Pellenaers—Bogaert, Nederland. Bresciani—Prieto, Italië-Spanje. De Wolff—v d. Heijden, Nederland Jazet—Mersch, Nederl. Luxemburg Gebroeders Vroomen, Nederland MatenaHeslinga. Nederland. Van HoutKI. v. Nek, Nederland. Na langdurige overwegingen, waar bij het voor en tegen van alle kanten bezien is, is de Zesdaagsche-directie tenslotte toch besloten, bei koppel Pijnenburg—Wals. winnaar van den tweeden Amsterd. Zesdaagsche, in dezelfde samenstelling te doen starten in den derden Zesdaagschen. Nadat aanvankelijk aan een com binatie Pijnenburg—Slaats was ge dacht, werd later de mogelijkheid van een koppel Pijnenburg—de Wolff ernstig overwogen. Dit koppel toch zou vooral te Amsterdam groote aantrekkingskracht hebben gehad en het zou bovendien uit sportief oog punt van beteekenis zijn geweest, omdat men ervan verzekerd had kunnen zijn, dat de Wolff, die hier mede zijn „groote kans" zou hebben gekregen, met den nog steeds eer- zuchtigen Pijnenburg ongetwijfeld alles in het werk zou hebben gesteld om een overwinning te boeken. De Wolff's naam zou daarmee met één klap gemaakt zijn geweest. De Zesdaagsche directie heeft zich echter bij het opnieuw vormen van de combinatie Pijnenburg—Wals in de eerste plaats laten leiden door de gedachte, dat tegenover de zeer sterke buitenlandsche bezetting, met Guimbretiere—Broccardo, Buysse— Deneef, SchönHürtgen en Bresciani Prieto, bet beste koppel Pijnenburg Wals nog immer waarborgen. Met Pijnenburg Wals is de kans op een nieuwe Nederlandsche zege weer vrij groot geworden, al zal stellig niet uit het oog mogen worden verloren, dat een builenlandsche zege bij de zeer sterke bezetting van dezen Zesdaagschen niet onwaar schijnlijk mag worden geacht. Eilui-journaal van Marseille. Woensdagmorgen is de filmopname van het tragisch bezoek van wijlen koning Alexander van Joego-Slavië aan Frankrijk en de oatvangst door minister Barthou te Marseille door de herkeuringscommissie voor open bare vertooning in Nederland toe gelaten. Tevens is toegelaten de opname van het plechtig transport van het stoffelijk overschot van den koning aan boord van de „Dubrovnik" in tegenwoordigheid van de koningin weduwe en president Lebrun. De scène van den moord-aanslag ont breekt ln deze film. Doodelyk verkeersongeval. Woensdagmorgen bevond zich de 50-jarige landbouwer A. Hoogeveen uit Hoeven per rijwiel op den pro vincialen weg, rijdende naar de Vee markt te Etten. Nabij het z.g. „strooien huis" keek hij om naar eenige kennissen. Weer voor zich kijkende zag hij zich plotseling recht voor een uit de richting Etten komende vrachtauto geplaatst. Het slachtoffer werd tegen den grond geslingerd. Ia een bed op een vrachtauto werd de man naar het ziekenhuis te Oudenbosch ver voerd, waar hij koit na aankomst is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Bakkerstentoonstelling te Weert. In de zaal van het hotel „De Engel" te Weert had Dinsdagavond de opening plaats van de eerste permanente Limburgsche en Oost- N.-Brabantsche Bakkerswedstrijden volgens de nieuwe bepalingen. Windhoos. Door een windhoos werden te Wessem verschillende boomen ont worteld, terwijl op de Maas ver schillende schepen lossloegen.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9