Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Zaterdag 15 September 1934, No. 37 Aan sommige Ouders en sommige jongens. Nederlands Bisschoppen verlangen, dat de jongens op ongeveer den leeftijd dat zij tot de Plechtige Eerste Communie worden toegelaten, toe treden tot de R.K. Jeugdvereeniging en daar lid van blijven, totdat zij 17 a 18 jaar zijn. De Vereeniging moet er voor zorgen, dat jongens van alle rangen en standen er een plaatsje kunnen vinden. Ten opzichte van jongens die dezen leeftijd gepasseerd zijn, heeft de R.K. Jeugdbeweging (b.v. het Patro naat) als" zoodanig geenerlei ver plichting meer. Het gebeurt evenwel, dat er voor jongelui die wenschen te blijven, een Afdeeling wordt ingericht als b.v. „Goudpluvier". Mooi doel van zulk een Vereeniging is ontwikkeling, ontspanning, verbroedering der stan den, en zoo wijders. Schrijver dezes heeft, een paar jaren geleden, te Horst, op verzoek van den Weleerw Heer Kapelaan v.d. Bosch, voor een aantal geestelijken zijn ideeën hier omtrent uiteengezet, en de aanwezi gen sympathiseerden er van harte mee. Met de leden van zulk een Ver eeniging en ook met jongens onder de achttien heeft de Directie gewoon lijk weinig of gtea moeite, vooral indien het jongens betreft als b v. de Venraysche, die immers noga! gemak kelijk en gemoedelijk zijn. Iets anders kan bet worden met jongelui boven de achttien, die een apart, geoorloofd en zelfs voortref felijk, nevendoel met grooten ijver nastreven, zooals, om een voorbeeld te noemen, beoefening van Sport. Daar kómen allicht elementen in, die voor het groote doel van de ge noemde R.K Beweging en Vereeni ging niet veel gevoelen. Dit kan gevolg zijn van onderscheidene oor zaken. O.a. ze kennen er niets van. doordat ze zelf nooit lid zijn geweest van de R.K. Jeugdvereeniging en wat men niet kent dat bemint men niet. Of ze zijn er lid van geweest in een tijd toen zoo'n VereenigiDg nog niet goed op pooten stond. Of ze hebben indertijd eens een verma ning moeten slikken. Of ze zijn, wat men noemt, onverschillig geworden en zoo voort. Er kunnen van allerlei oorzaken zijn, waarvan enkele niet bepaald verkeerd zijn te noemen. Vandaar dat niemand het recht heeft om bedoelde elementen zoo maar allemaal voor de voet weg vlegels of zoo iets te noemen. Nu kan zuik een Club voor zes of zeven achtsten uit trouwe aan hankelijke jongelui bestaan, feit is, dat bedoelde elementen, 'verkeerde en niet verkeerde, meestal den boven toon voeren, gedreven o.a. door hevigen ijver voor het ledenaantal. De Directie zou ten slotte binnens buis en buitenshuis van alles beschik baar moeten stellen, gratis (daar slechts dezelfde geringe contributie wordt verlangd die ook anderen betalen) en dan nooit van zijn leven eens een opmerking mogen maken, of iets van dien aard doen, zelfs geen beleefdheidje mogen eischen jegens de haar vanzelf dierbare Inrichting. Zulke elementen (we zeggen nog eens het behoeven daarom nog niet allemaal verkeerde personen te zijn) halen de anderen over. En dan komt er een scheiding. De Directie kan er leed van gevoelen (dit is mensche- lijk) dat een aantal dierbare personen, met wie het steeds goed en hartelijk gemeend werd, weggaan de Directie kan, oordeelend van priesterlijk standpunt, denkenalles wel be schouwd, dunkt het mij toch veel beter dat ge gebleven waartfeit is dat het recht om te scheiden niet kan ontkend worden. De Directie kan geen redenen aanvoeren om er boos over te wordenzij kan alleen maar rechtmatig verontwaardigd zijn over de verkeerde manier waarop een zeker aantal leden hun plan hebben doorgezet. In de laatste jaren is het elders niet weinige keeren voorgekomen, dat de scheiding werd voltrokken door de Directie zelf. Naar het ons dunkt, bestaat daar hier geen gevaar voor, althans geen onmiddellijk gevaar We hopen er met veel vertrouwen het beste van. We meenen echter het even te mogen aanstippen. Schrijver dezes is natuurlijk van oordeel, dat hij een goed werkje doet met het te schrijven anders had hij zich de moeite wel bespaard. Ter glorie Gods. N. Afsluiting weg (Veldweg). Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de veldweg loopende achter het bouwland van Jacobs te Venray, Steeg, op Zondag 16, ZoDdag 23 en Zondag 30 September a s. telkens van des middags 12 uur tot des namiddags 7 uur voor het publiek is afgesloten, zulks met het oog op de veiligheid van het verkeer. De weg zal met roode vlaggen worden afgezet. Men zij gewaarschuwd, dat op die dagen schietwedstrijden worden ge houden en het betreden van dien afgesloten weg gevaarlijk is. Venray, 1 September 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Het jeugdverbod en de Nederl. Bioscoopbond. De laatst gehouden algemeene ledenvergadering van den -Nederl. Bioscoopbond, heeft de beslissing van het Hoofdbestuur om de bios copen te Venlo weer te openen, bekrachtigd. Besloten werd verder, in de gemeen ten Venray, Tegelen en Helden, waar een jeugdverbod bestaat voor personen onder de 18 jaar, de bios copen gesloten te houden. De malversaties by den Rijks ontvanger te Horst. Dinsdag stond voor de Rechtbank te Roermond terecht de sinds ruim 7 maanden in preventieve hechtenis zijnde 49 jarige P. W. Sjerp, ont- vauger der directe belastingen te Horst (sinds Januari j.l. als zoodanig geschorscht) verdacht van verdui3te iiog van gelden, welke bij te zijnen kantore van diverse belastingplich tigen als door hen verschuldigde belasting had geïnd. Volgens de dagvaarding beliep het verduisterde bedrag ongeveer 10.000 gulden en omvatte tal van posten over de jaren 1927 tot en met 1933 Bovendien was verdachte nog ten laste gelegd vervalsching van jour naal, kohieren en giro rekeningboek, in al welke boeken hij gedurende voormelde jaren valsche boekingen had gedaan om de bedreven mal versaties aan de controle zijner chefs te onttrekken. Vooral in het giro- boek had hij nog al eens valsche stortingen vermeld, of plaats gehad hebbende stortingen daarin tot een hooger bedrag vermeld. De geheele tenlastelegging omvatte 3 foliovellen. De Officier van Justitie achtte de verduistering bewezen, doch neemt daarbij de rest in aanmerking speciaal ook dat verdachte zegt niet te weten waar het geld gebleven is en eischt dan twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Groote militaire oefeningen by Venlo. De lichtingen 1928 en 1930, welke te Venlo voor herhalingsoefeningen zijn opgekomen, zullen op Maandag 18, Dinsdag 19 en Woensdag 20 Sept. eene driedaagscbe oefening houden waaraan alle troepen van beide regimenten deelnemen. Deze oefening vindt plaats Noord van de lijn kunstweg Straelen— Venlo Blerick—Maasbree—Noor derkanaal. Tijdens deze oefening zullen de troepen des nachts niet in de kazerne terugkeeren, doch in bivaks enoord- bivaks worden ondergebracht. Land- en tuinbouwtentoonstelling te Baarlo. Zaterdagmiddag werd te Baarlo een land- en tuinbouwtentoonstelling geopend, georgaoiseerd door de Jonge Boeren van den Kring Venlo, met medewerking van den Boerinnen- bond. Zoowel in opzet als in uit voering overtreft deze tentoonstelling alle vorige, die in Noord-Limburg gehouden werden. De officieele opening werd verricht door burgemeester E. Coenegracht, terwijl talrijke autoriteiten tegen woordig waren. Maandag werd te Baarlo een land dag gehouden voor de leden van den Boerenbond. Dinsdag had een propaganda- vergaderiag plaats van den Limburg schen Boerinnenbond, waarop prof. dr. Feron het woord voerde, terwijl Woensdag een Jonge Boerendag gehouden wordt, waar Aalmoezenier K. Roncken uit Venlo spreken zal. Geheime distilleerderij ontdekt. In samenwerking met de Rijks ambtenaren werd Maandag door de politie te Maastricht een huiszoeking gedaan in een tweetal woningen aan den Phoenixweg te Maastricht. In het perceel bewoond door D. werd een heel primitieve installatie aange troffen bestemd tot het maken van bier en het afstoken van brandspiritus. Een hoeveelheid sterke drank werd in beslag genomen, benevens eenige voorwerpen bestemd tot het ver vaardigen van dien drank. Tien middelen tot verlamming van het vereenigingsleven. Bezoekt nooit een vergadering Wat heeft dat nu voor zin En als ge er toch henen gaat, Komt dan te laat er in. Is 't hoadeweer of waait het erg, Of regent het dat 't giet, Dan spreekt het toch wel als 'n boek. Dan gaat ge zeker niet. Verklaart vooral aan ieder lid, Schrijft in de krant zoo noodig Al 't werk van uw heel bestuur Is minstens overbodig 1 Neemt ook nooit een functie aan Maar critiseert en schettert Breekt af, zorgt voor obstructie steeds, Weest boos, dat lijkt veel netter. En als ge 'n baantje accepteert In eeoige commissie. Blijft weg, vraagt voor absentie nooit Aan wien dan ook permissie. Wordt uwe meening soms gevraagd, Zwijgt dan in alle talen Na afloop doet ge dan elkeen De prachtigste verhalen. Van alles wat gij hadt gewild, En hoe gij dat zoudt willen klaren, Doch altijd slechts een minimum, En laat ze verder varen. Zegt dat 't een onder-onsje is. Als and'ren 't werk verrichten. Dan kunt u ze meteen zoo fijn Van allerlei betichten Betaalt uw contributie nooit. Of altijd maanden later Roert tegenover iedereen Maar altijd weer uw snater. Brengt nooit eeus nieuwe leden aan, Zit steeds maar af te kammen Ziet hier, hoe g' uw vereeniging Het beste kunt verlammen. („De Loodgieter en v Koperslager.") Verblijdend bericht. Naar de Zw. verneemt, zal de fabriek der N V. Weverij Prinzen en Van Glabbeek te Helmond de volgende week Haan draaien. Over een paar weken hoopt men de ge heele personeelsterkte van vóór de stopzetting aan 't werk te kunnen stellen. Een wel zeer verblijdend bericht, niet alleen voor het personeel van dit bedrijf, doch voor de geheele stad. Valsch bankbiljet van f 100. Men meldt uit Mill: Bij de posterijen alhier is een valsch bankbiljet van f 100 in betaling aangenomen. Naar de bron van herkomst wordt door de politie een ijverig onderzoek ingesteld. Vermoedelijk heeft men hier nog met een „achtergebleven" biljet te doen der Antwerpsche vervalschers, die er in Noord-Limburg en Zuid- Oost Brabant 'n 10-tal hebben weten uit te geven, meest in café's. Pastoor Litjens bediend. De ZE. heer Litjens, pastoor te Einighausen, is voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden. Wapenen en patronen te Oss in beslag genomen. Door de gemeentepolitie te Oss is een huiszoeking gehouden bij enkele personen van wie men vermoedde dat zij verboden wapenen in hun woningen verborgen hadden. Op een niet onbelangrijke partij vuur wapenen en patronen is de hand gelegd. Branden. Te Oeffeit is de boerderij van M. van Oijen afgebrand. Eenig huisraad werd gered. Het vee was in de weide. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. In de kapitale boerderij van den landbouwer De Bruyn aan den Beugenschen weg bij Boxmeer is Woensdagochtend brand uitgebroken. Het vuur, dat in de schuur is ont staan, vond gretig voedsel in een groote partij hooi en stroo. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niets uitrichten. De woning van De B. en de stallen vatten eveneens vlam en werden met de schuur totaal in de asch gelegd. Geheel de inboedel en de landbouw- inventaris werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9