N.-Umburgsche Fokdag. Op 6 September a.s. Gemengde Berichten Zalerdag 1 September 1934, No. 35 Snel nadert de datum waarop de Noord-Limburgsche Fokdag gehou den zal worden te Horst. Indien de voorteekens niet bedriegen dan zal deze al zijn voorgangers verre over treffen. j Zoo algemeen als dit jaar is de deelname nooit geweest. Wij mogen gerust zeggen, dat het getal aangiften onze verwachting ver te boven Q^at. Ingeschreven zijn ongeveer 500 nummers M.R.Y.-fokvee. 225 hokken staroboekvarkens en een 60-ial Texel- sche schapen. Dit groot getal inzendingen bewijst voldoende dat de ambitie bij de fokkers in deze streek, ondanks allerlei beperkingen op 't gebied van rundveeteelt en varkensfokkerij, nog levendig gebleven is. Kwantiteit komt er dus voldoende in Horst, maar ook de kwaliteit zal zeker niet tegenvallen. Het is voldoende bekend, dat men in deze omgeving sinds jaren moeite noch kosten geschroomd heeft, om steeds het beste mannelijke fok- materiaal ter beschikking te hebben. Geen wonder dat Noord Limbnrg inzake veeverbetering hard vooruit gaat, en reeds herhaaldelijk heeft getoond zich met de beste fokcentra te kunnen meten. Hier wordt op duidelijke wijze gedemonstreerd wat bij volhardend en eendrachtig samenwerken te be reiken valt, en dat kleinere fokkers, mits goed georganiseerd, over midde len kunnen beschikken, en op resul taten kunnen wijzen, welke tot de wenschen der grootere fokkers be- hooren. Hier zal ook worden getoond hoe door oordeelkundige teeltkeuze een goed exterieur en hooge opbrengsten werden gecombineerd, én tot groote hoogte opgevoerd. Dat in deze streken gefokt wordt, een sterk robust, maar ook productief dier, dat onder normale omstandigheden het bedrijf rendabel zal maken. En daar gaat 't om, daarop immers is onze veefokkerij gebaseerd. Zeker, het is niet onmogelijk dat bij een of ander fokker een soort liefhebberij valt te bespeuren, maar dezulken houden in den regel geen stand en verdwijnen weer even spoedig als ze zijn opgekomen. Wij meenen hierbij erop te mogen wijzen, dat men zich niet moet voor stellen, dat het zoo gemakkelijk gaat om fokker te worden en te blijven. Deze weg is dikwijls bezaaid met moeilijkheden en tegenslag en velen struikelen en vallen af, alvorens zij eenig goed resultaat bereikt hebben. Bovendien worden ook financieele offers gevraagd, maar noch het eene, □och het andere zal volgens onze meening oorzaak zijn, dat de fok- en controlevereeniging niet meer al gemeen is. Daarvoor moeten andere redenen zijn. Ir. Timmermans schreef dezer dagen in een artikel betreffende de Lim- burgsche fokveedagen„Maar in ieder geval weet ik, dat de Limburg- sche boerin heel wat invloed heeft op den gang van zaken in het boeren bedrijf. Vooral voor zoover het de veeteelt betreft." Ligt daarin niet een vingerwijzing dat wij moeten trachten de ambitie voor de veefokkerij bij onze boerinnen zooveel mogelijk te verhoogen. En kunnen onze bloeiende boerinnen- bonden daartoe niet zeer veel bij dragen Het Bestuur van den Fokdag heeft dit groot belang voor enkele jaren teeds ingezien toen het besluit werd genomen om de boerinnen gratis toe te laten. Ondanks alle beperking komt de afdeeling varkens dit jaar prachtig voor den dag, met niet minder dan 225 hokken. Hierbij zijn een 10-tal hokken Deensche varkens, welke nier voor het eerst worden geëxpo seerd en zeker heel wat bekijks zullen hebben. Het is de bedoeling, dat de keurings rapporten der oudere dieren aan de betreffende hokken zullen worden opgehangen, waardoor de beoor- deeliug voor het publiek veel aan waarde zal winnen. Als toelichting willen wij hierbij opmerken, dat bij de keuring mede in 't oog zal worden gehouden, de eischen te stellen aan het exterieur van een bacon-varken. Tenslotte nog enkele woorden aangaande de afdeeling schapen, welke hier voor den eersten maal worden voorgebracht. Deze dieren zijn door den ijverigen Secretaris van het Limburgsche schapen-stamboek met de meeste zorg uitgezocht, zoo dat wij hier dus een keurcollectie te zien zullen krijgen. Uit het boven staande moge voldoende blijken dat hier dus weer veel te zien en te leeren valt. Wij meenen dan ook met gerust heid een bezoek aan den Fokdag te Horst te mogen aanbevelen, overtuigd als we zijn, dat velen tot de vaste jaarlijksche bezoekers zullen gaan behooren. HANDBOOGSPORT. N ederlan dBelgië-wedstry d De tweede en beslissende wedstrijd tusschen de Belgische en Nederland- sche twaalftallen heeft Zondag te Berchem bij Antwerpen plaats gehad. De uitslag was Nederland H. v. d. Stonden 219 punten; J. Maassen 209; J. Martens 202; J. v. Liempt 199; N. Sprock 199; J. Backbiers 199; J. Breugelmans 198; A. Theeuwes 192; P. Maassen 186; P. Schoffelaars 180; J. Snoeks 179 en M. Bartelen 178 punten totaal 2340 punten. België de Rous 218 punten; Reijth 214; v. Kooien 213; v. d. Berg 208; v. Looy 206; de Coninck 202; Bar- tileme 199; Bruyninckse 196; Adam 196; Aerts 195; Putseys 193 en v. Acken 185 punten totaal 2425 punten Uitslag totaal-generaal Nederland: te Reijen (12 Aug.) 2472, te Antwerpen (26 Aug.) 2340, totaal 4812 punten. Belgiëte Reijen 2461, te Ant werpen 2425, totaal 4886 punten. België behaalde Zondag een zoodanigen voorsprong, dat het ook de eindoverwinning, met een winst van 74 punten, in de wacht sleepte en derhalve definitief bezitter is ge worden van den wisselbeker. Als internationaal kampioen kwam uit het strijdperk de Belg. v. KooleD met 439 punten in 96 pijlen. Nationale kampioenen in 12 pijlen werden de Rous met 53 punten voor België en Snoecks met 51 punten voor Nederland. Lueien overleden. Te Den Haag is de eertijds ver maarde humorist Luciën overleden. Luciën, wiens familienaam De Lang is, was oorspronkelijk voor een ambtenaarsloopbaan bestemd, doch zijn liefde voor den zang leidde zijn loopbaan in andere richting. Hij wijdde zich weldra geheel aan de amusementskunst en ontwikkelde zich spoedig tot een gevierd humorist. Schandelijke baldadigheid. Een automobilist uit Zuid-Limburg kwam met zijn auto uit N.-Brabant en reed tusschen Weert en Baexem tegen een over den weg gespannen koperen draad, waaraan ter weers zijden een bus was bevestigd, die gelukkig juist naast de ruiten van zijn auto sloegen, waardoor enkel de carrosserie werd beschadigd. De draad was aan twee boomen vast gemaakt. Toevallig aankomende auto's ver leenden hulp zoodat, wanneer opzet voor berooving in het spel zou zijn geweest, het daaraan te danken is, dat zulks mislukte. Dat draad was te hoog gespannen en te deskundig bevestigd, dan dat dit door kinderen zou gedaan zijn. hetgeen met oog op het late en de eenzaamhijd der streek ook wel niet het geval zal zijn. Door den betrok ken bestuurder is van het geval aan gifte gedaan bij de politie. Wering van vreemde arbeidskrachten. Op 16 Mei is een wet afgekondigd tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Thans is het Kon. Besluit afgekondigd tot uitvoering van deze wet. Dit is op 30 Augustus in werking getreden. Voortaan heeft een werkgever, die arbeid wil laten verrichten door vreemdelingen, een vergunning noodig van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemidde ling. Laten we hopen, dat deze Wet alle vreemdelingen uit onze bedrijven keert die goedschiks door Holland- sche krachten kunnen vervangen worden. Sombere profetie. De „Tijd" meldt Een onderwijzer in Noord-Bohemen heeft een merkwaardig erfstuk in zijn bezit. Het is een boekje met een langen titel, die vertaald luidt „Hoogst merkwaardige, tot op den dag van heden punctueel in vervul ling gegane voorspellingen van een ouden monnik uit Polen van het jaar 1700 tot aan het einde der wereld. Gevonden en verzameld uit een oude Kloosterkronijk. Leipzig, bij Frans Lima." Voor ons geslacht is merkwaardig wat in het boekje voorspeld wordt over de twintigste eeuw „Hoe merkwaardig ook iedere eeuw der wereld was, zoo wordt toch de twintigste de merkwaardigste onder alle eeuwen, en ik zie nu reeds in mijn geest alle lotgevallen en rampspoeden, die over de bewoners der aarde in dien tijd zullen komen. Alles wat zich aan verschrikking en angstwekkends maar laat bedenken, zal in die eeuw het menschelijk geslacht treffen. Bij het begin van het jaar 1900 zullen in vele landen de vorsten tegen hun vaderen, de burgers tegen hun overheid, de kinderen tegen hun ouders en alle menschen tegeD elkander opstaan. Zóó zal het duren tot het jaar 1938. Dan zal een algemeene oorlog in héél de wereld uitbreken. De mensch zal alleen op moord bedacht zijn. Geheel de schepping zal met ver woesting worden bedreigd. Geheele landen zullen worden verwoest. De grootste en aanzienlijkste steden zul len leeg zijn van menschen en worden verwoest." Wat er met den „Zuivelpot" gebeurt. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken thans een beslissing genomen Inzake de besteding van de heffingen op melk- en zuivelproducten krachtens de Crisisuicvoerwet welke een bedrag van ongeveer 12 millioen gulden uitmaken. Besloten is dit bedrag ter beschikking te houden om een ver laging van den zuivelsteun, die het volgend iaar vermoedelijk noodzake lijk zal zijn, te compenseeren. en de gesteunden, indien mogelijk, hetzelfde bedrag te doen behouden. Voorts zal in verband met een toezegging van 's Ministers ambts voorganger, één millioen direct worden uitgekeerd, terwijl één millioen voor het bevorderen van den afzet van melk- en zuivelproducten is ge reserveerd (reclame, onderzoekingen enz.). Aan het Crisls-Zuivelbureau is verzocht" inzake den grondslag voor de verdeeiing van het uit te keeren millioen van advies te dienen. Inzake het bevorderen van den afzet zullen plannen worden gevraagd van het Crisis-Zuivelbureau, dat hiertoe anders zal worden georganiseerd. Onzekere toekomst voor de Venlosclie veiling. De stopzetting der stortingen op het bij de Duitsche Reichsbank ge opende Sonderconto van de Neder- landsche bank in verband met het bereiken der grens van 15 millioen r.m. welk bedrag voor het tijdvak van 15 tot en met 31 Aug. was toegestaan, heeft ook zijn invloed op de Venlosche groentenveiling doen gelden. Aangezien de Noord-Limburgsche tuinbouw, zooals bekend, in hoofd zaak op export naar Duitschland is aangewezen, is nu een toestand inge treden, die in hooge maten onzeker te noemen is en voor de toekomst wellicht onhoudbaar zal blijken. De Hollandsche groenten-exporteurs im mers, die regelmatig op de Venlo sche veiling hun producten mkoopen om deze op de Duitsche markten aan den man te brengen, zien vanaf heden geen' kans de betaling hunner producten te incasseeren. In elk geval loopen zij zeer veel risico, weshalve zij de toekomst zeer donker inzien. De veiling zelve wordt hierdoor in zooverre benadeeld, dat de afname der producten erdoor verminderd en zij slechts een afwachtende houding kan aannemen, wanneer zij de door de exporteurs afgenomen producten betaald krijgt. Het is slechts aan een momenteel behoorlijk afzetgebied in België te danken, dat de prijzen thans niet abnormaal naar beneden geloopen zijn. Maar niet minder dan het veilings- bestuur en de exporteurs zien de Noord-Limburgsche tuinders thans de toekomst met zorg tegemoet. Met spanning ziet men uit naar het resultaat der onderhandelingen van de Nederlandsche delegatie te Berlijn. Jubileum. Heden Zaterdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Mr. R. A. H. Bertels, thans Directeur der Bettels' Oliefabrieken, N.V. Amster dam, aan de zaak werd verbonden. Naast zijn drukke werkzaamheden heeft Mr. Bertels nog tijd kunnen vinden om aan het vereenigingsleven actief deel te nemen. Ondermeer is bij Voorzitter van de Vereeniging van Fabrikanten en Handelaren in Kunstmest- en Voederstoffen onder voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Olie-fabrikanten en lid van diverse commissies.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9