Vergadering Stoomzuivelfabr. Oostrum. Provinciaal Nieuws beelemaal niet erg. ieder mag zijn eigen opinie houden. Maar ook een grondige, onbevooroordeelde verge lijking van zijn eigen opinie met die der keurmeesters is leerzaam; 't is eet? soort hersengymnastiek. Op 12 Aug. 1934. De Voorzitter, de heer Litjens uit Wanssum opende de vergadering met den Christelijken groet en sprak onder dank voor de veelvuldige opkomst een woord van welkom tot de leden, speciaal aan den Weleerw. lieer Rector Asselberghs te Oostrum, die steeds blijk geeft belang in de Boterfabriek te stellen. Spreker hoopt, dat deze vergade ring tot een goed resultaat moge leiden. De al omvattende crisis heeft ook de Boterfabriek niet ongemoeid gelaten. Ileerschte er hier voor een vijftal jaren nog alom welvaart, thans zitten we in den schaduw en duis ternis dezer dagen. Alles is door den crisis getroffen. De boterprijzen, om een voorbeeld te noemen zijn in dat 5 jarig tijdvak van f 2 tot ongeveer f 1 teruggeloopen. Het punt, dat tbaDS op de agenda staat, is reeds in de vorige vergadering besproken en betreft den karnemelkverkoop, papverkoop en verkoop van volle melk. Het Bestuur meent eehter goed gedaan te hebben met op de eerste vergadering geen beslissing te hebben uitgelokt, daar op het oproepbiljet tot die vergadering vermeld stond, dat de thuisblijvers tot de voor stemmers gerekend zouden worden. Men zag echter in, dat men op die manier geen zuivere beslissing zou krijgen en daarom is deze vergadering uitgeschreven. Intusschen heeft men in deze 14 dagen de zaak kunnen wikken en wegen en het vóór en tegen kunnen bepalen. Men behoeft nu dit voorstel niet aan te nemen omdat het een Bestuursvoorstel is, men is volkomen vrij. De omliggende boterfabrieken zijn allen met dit onderdeel bezig en boeken goede resultaten. Men is nu volkomen vrij om het voorstel af te wijzen, doch dan moet men wel bedenken, dat men later niet mag brommen, als onze fabriek 5 tot 6 cent per K G. boter minder uitbetaalt als een andere fabriek. Hierna voert Directeur Lemmens het woord en leest uit het verslag der Inspectie eene lijst voor der fabrieken, waar men melk- en pap verkoop heeft ter hand genomeD en achtereenvolgens hooren we alle fabrieken uit den omtrek opnoemen. liet is voor een Directeur ook niet prettig, als zijn fabriek steeds minder dan andere fabrieken uitbetalen moet. Soms ziet men verschillen van 10 tot 12 cent per K G. boter. Door welke omstandigheden dit verschil is teruggeloopen tot 2 a 3 cent. is spreker niet bekend. Globaal begroot spreker de zuivere opbrengst van papverkoop op f 2000 en de volle melkverkoop op f 3000. Zou men deze laag geschatte winst aanwenden tot schulddelging, dan was'de fabriek in 4 jaar vrij. Hij voegt er aan toe, dat Oostrum met papverkoop hier begonnen is. Nadat de Voorzitter de gelegen- held tot het maken van opmerkingen geopend had, kwam als eerste spreker aan het woord de heer Camps, die vroeg hoever gaat de fabriek met melkverkoop, doet zij dit alleen in Venray of ook op de gehuchten De Voorzitter meent, dat het in de bedoeling ligt om in Venray te beginnen. Camps vraagt dan of het Bestuur den particuliere melkverkoopers wil Onmiddellijk werd deze door de gemeente opgeknapt en de ver huizing begon. Jan liet den deurwaarder komen om beslag op de meubels te leg gen, maar de kapelaan bewees zonneklaar dat hij bij slot van re- nog een paar frank van Snuffels te goed had. llij zag met nijdig oog, hoe de meubels naar de kapelanij door de geburen gedragen werden. Had hij maar een paar kasten in zijn bezit kunnen krijgen Maar ook deze hoop werd teleurgesteld.... Lisabeth zond hem nu naar de woning om te waken over het behangpapier. Als dit mooie papier kon gespaard blijven, dan stond het huis netjes in orde voor een anderen huurder. Toen hij in de groote zitplaats kwam verschrok hij. Met het af rukken van de schilderijen had men niet alleen hel papier bedor ven, maar men had met opzet geen stukje heel gelaten. Kwaadwilligheid was in 't spel. Zijn heimelijke spijt werd nu razende woede. In de tweede kamer was bet niet beter. Ook hierhadden de vandalen huis gehouden. Met kop zoo rood als een kreeft, trad hij de keuken binnen, waar geburen het haardvuur aan 't op breken waren. Gij hebt eer van uw treurig werk riep hij. Hoe zoo vroeg een man. liet is een gemeenheid 1 Wat is hem overkomen, grijnslachte Hannes de slager. 't Mannetje is weer slecht opgestaan, jokte Tieske de schrijn- garandeeren, dat zij niet in hun be drijf bemoeilijkt worden. v. d. Sterren geeft nu een over zicht van den gang van den melk verkoop in Oostrum Eerst verkocht de fabriek de melk. De omwonende kwamen de melk halen. Toen zijn een paar menschen hiermee begonnen en hebben den Directeur vooraf over hunne plannen gesproken waarbij de Directeur gezegd heeft: nu als jullie beginnen, scheiden wij er mee uil; voor de fabriek is dit een last, te groot in verhoudiog tot den verkoop. Ja, zegt de Voorzitter, dat was toen, doch als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Camps beschouwt de nieuwe onder neming niet anders dan als een revanche op de fabriek Venray. Neen, zegt de Voorzitter, dat is het niet. Het doel is alleen meer geld aan de leden te kunnen uitbetalen. Directeur Lemmens merkt op, dat de toestand nu anders is, dan in den tijd toen hij de aangehaalde toezeg ging deed. Nu gaat de fabriek in het groot beginnen. Camps vraagt nogmaals of het de bedoeling is, ook op de gehuchten den melk- en paphandel ter hand te nemen, waarop de Directeur zegt, dat het de bedoeling is voorloopig in Venray te blijven. Op de ge huchten lijkt het wat te duur. Als de Voorzitter opmerkt, dat het voordeel den leden na uiteen zetting door den Directeur wel duide lijk zijn zal en daarom voorstelt om tot stemming over dit punt over te gaan, merkt Stappers op, dat het hem nog niet duidelijk genoeg is. Moet er nu gestemd worden over pap- en melkhandel afzonderlijk of te samen. Dit hoort bijeen, zegt de Voor zitter. Ja, maar, zegt Stappers, de pap kokerij is nu eenmaal aan den gang en brengt geld op. Om er nu den melkhandel bij te nemen, is wat sterk. Heeft het Bestuur het recht om hier toe over te gaan, zonder besluit eener algemeene vergadering De Voorzitter zegt, dat het bestuur daartoe gerechtigd is. De heer Stappers vindt dit vreemd en begrijpt dan niet, waarom dan deze vergadering is opgeroepen, als het bestuur gerechtigd is zoo iets in te voeren, zonder besluit der Alge meene vergadering. Waarom zet het bestuur dan nu niet door 7 De kos- 'en zijn gemaakt, waarom dan nu uitscheiden Zou dit niet zeer be vreemden De Voorzitter antwoordt, dat in de vorige vergadering bleek, dat deze vergadering gewenscht was, daar de melkverkoop ook aange vangen zal worden. De heer Stappers stelt voor, de papkokerij maar aan te houden zon der daarover nog eens te stemmen. Het bestuur heeft het recht deze nieuwigheid in te voeren, die den leden geld zal opbrengen. De heer Verstappen, Oirlo roept geef de boeren hun ondermelk terug daar zijn ze allemaal voor. Die paar centen, die de paphaodel opbrengt, zullen de deur niet dicht doen. Laten we maar stemmen, dan is het van de baan en hebben we weer prettige vergaderingen zooals vroeger. Stappers zegt, maar het is toch het goed recht van het bestuur om zoo iets in te voeren. De kosten zijn nu gemaakt en waarom zouden we nu uitscheiden Vooral daar het goed geld opbrengt. Directeur Lemmers valt Stappers bij! Het is waar wat deze zegt, de papkokerij is loonend. Bovendien wil hij de vrijheid nemen op te merken, dat als Verstappen steeds gedacht had: het zijn maar een paar centen, hij het niet zoover gebracht zou hebben, als nu het geval is. Verstappen zegt, nou, dan breng mij maar de goede karnemelk en werker. Het is een schande, hoe gij 't papier stuk gereten hebt. Dat is met de kasten en schil derijen gekomen, verklaarde Han nes. Neen, neen, dat is met opzet vernield, gromde Jan. Je hebt hier niets te kokke len meende, Tieske. Geen dem, riep Rik. De mulder en een paar andere helpers klomperden binnen. Jan stelde zich in een hoekje en ver kleurde.' Bezie hem daar eens mulder, hij heeft kippenvleesch gekregen, jokte Tieske. Gij moest U schamen dat mooi papier te vernielen, dat zoo veel centen gekost heeft 1 Dal de kapelaan belaaldheeft.. haakte er Tieske vlug bij. En ik ook, zei 'Jan. Dat lieg jij, geen cent... huil de de dorpsschilder. En mijn huur dan. Wij hebben met uw huur niets te maken, schreeuwden een paar lui. Gij hebt hier nergens uw neus in te steken, donderde Jan. Wij verhuizen onzen goeden heer kapelaan. Ja, goeden..dat moogt gij nog wel zeggen. Den Jan uithan gen en niemand betalen. Zwijg, kereltje, over den ka pelaan, vuisldreigde de mulder. Nijp hem de keel toe 1 schreeuwde erheen. Kom wij roeten hem in. En de daad bij het woord voe gende, grepen zes handen tegelijk Jan vast. verkoop de slechte. Directeur Lemmens vervolgt met een technische uiteenzetting, hoe aan meer karnemelk te komen is, zoodat de leden toch hun karnemelk kunneD bekomen en vraagt dan zou men aan al die fabrieken, waar deze tak van het bedrijf ter hand genomen heeft, dit niet gedaan hebben in het voordeel der leden. Het bestuur heeft het recht om zonder meer dit in te voeien, doch meende geheel in den geest der fabrieksgeschiedenis te blijven, door de leden in de gelegen heid te stellen over dit punt te stemmen. V.d. Sterren merkt op, dat de melkverkoop zoo maar niet uit de lucht is komen vallen. Op de laatste vergadering is hierover niet gespro ken. Omtrent de papkwestie is spreker het met Stappers eens. Directeur Lemmens merkt op, dat de heer Rieter deze vergadering ver langt heeft. De leden weten nu alles en kunnen dus hun stem erover uit brengen. Stappers zegt, dat als het bestuur het recht heeft om den verkoop van voile melk in te voeren, laat het bestuur dit dan overwegen. Wat moeten de leden stemmen over een zaak, welke zij niet geheel beoor deelen kunnen Hij stelt dan ook voor om niet te stemmen. De Voorzitter zegt. dat het bestuur unaniem voor het voorstel is, dus met Stappers kan accoord gaan, maar als er leden zijn, die stemming verlangen dan zal er zoo dadelijk een stemming gehouden worden. Stappers merkt op. dat de pap- kokerij in ieder geval buiten de stemming moet blijven, anders had het bestuur daar niet mee moeten beginnen. Loonen zegt, dat het bestuur het recht heeft om te doen wat zij ge daan hebben n.l. papkokerij. Toen onze fabriek er mee begonnen was, kwam de fabriek Venray met dit artikel. Toen de verkoop van volle melk aan de orde kwam meende het bestuur goed te doen een besluit eener algemeene vergadering uit te lokken. Algemeen nam het bestuur aan, dat alle leden hiermede instem den. Met de papkokerij zal het be stuur om het groote voordeel blijven voortgaan. L. Custers merkt op, dat de crisis heel wat op zijn rug geschoven krijgt. De botermelk en fuge worden hoe langer hoe minder. Wat moeten weaan ons jong vee op den duur te eten of drinken voorzetten. Im mers gaat de paphandel vooruit, dan krijgt de boer al weer minder onder- melk. Bij iedere lezing, in elk num mer van Land en Vee wordt er op gehamerd geef Uw jong vee onder- melk etc. Hoe moet dit nu in de toekomst. Vleeschmeel en koeken zijn voor jong vee te duur. Hij herinnert er aan, dat de fabriek haar spoeling voorheen ook duur ver kocht. Deze bron van inkomsten zal ook ophouden door de pap. Hij is er voor, dat ieder lid zijn percentage ondermelk terugkrijgt. Directeur Lemmens zegt, dat het lang geleden is, dot de fuge duur was. Thans krijgt men reeds voor f 15 een halfjaar lang dagelijks een tuit vol. De Voorzitter meent, dat men nog wel een uur kan praten en dan is men nog even ver. Met de pap wordt doorgegaan. Laten we dus stemmen of met verkoop van volle melk begonnen wordt. v.d. Sterren vraagt of hiermee ook begonnen wordt op de gehuchten. Kunnen de venters hun overgebleven melk terugbrengen en mogen ze blij ven venten, ze hebben eenmaal hun kosten gemaakt. De Voorzitter zegt, dat de venters hun rechten hebben en houden, zoo lang de algem. verg. dit niet intrekt. Als v.d. Sterren vraagt of men de venters zal uitsluiten van de fabriek Uit den schoorsteen namen zij roet, wreven Snuffels zoo zwart als een neger en joegen hem on der veel hoon en spotgelach de straat op. Het huis dreunde nu onder daverend gezang, terwijl Snuffels als een hazewind tierend en vloe kend naar huis ijlde. Die gemeene schoften Die bandieten huilde Lisabeth. toen ze haren zwarten man medelijdend de deur opende. Uit Jan's woning werden de laatste meubeltjes zorgvuldig weg gedragen onder luid gelach en gezang. En als alles uit de woning weg was schreef men op de buiten deur: Hotel de Platte Borstel. De Duivel er uit, ook nu de engel er uit, Adieu Jan met de leelijke snuit. Nu de kapelaan met den centen pikker niet in peis en vree had kunnen leven, bleef het huis leeg slaan. Jan zocht naar huurders, liet annoncen plaatsen. Maar niemand wilde er nog in. De kinderen vermaakten zich om met steenen de vensters uit te matsen. En of Jan ook al de wacht hield om het vensterglas te bewaken, 't kon niet baten evenzoo werd het deuropschrift opnieuw met krijt geteekend Hotel de Platte Borstel De duivel eruit, de engel erin, maar ook eruit, Adieu Jan met de leelijke snuit. VII. Hoe ktf de dieven verdreef. zegt de Voorzitter dat in deze de alg. verg. te beslissen heeft. Stappers zegt gehoord te hebben, dat geen statiegeld voor papflesschen gevraagd wordt. De directeur zegt, dat thans fles- schengeld moet gestort worden. Stappers vraagt hoe men zich den verkoop voorstelt, per auto, fiets of paard, waarop de Voorzitter zegt, dat dit zal afhangen van de opname der onderneming. Camps becijfert dat de melk op de fabriek opbrengt 3i/J ct per L., waarde ondermelk li/z ct., loon venter li/s ct., ondermaat en slijtage wagen. enz. samen alzoo te begrooten op 7 ct. Bij verkoop ad 8 ct. zou er dan een winst zijn van 1 ct. per Liter, wat toch te weinig is voor een fabriek. Hij acht het nut eener stemming over een zaak die men Diet kent, ook twijfelachtig. Ook komt bij terug op zijn eerste vraag: of de fabriek in Oostrum laat venten? De directeur verwijst Camps naar zijn collega's-directeuren, mogelijk dat hij die beter gelooft. Camps merkt op, dat de fabriek nu al 6 weken bezig is met de pap- kokerij, zoodat de directeur nu toch wel zeggen kan, wat er aan verdiend is. De directeur wijst er op, reeds in de vorige vergadering gezegd te hebben, dat de papkokerij ongeveer f 50 per week oplevert. Camps is hiermee niet tevreden en vraagt om details dezer berekening. De directeur merkt Camps op, dat 't schijnt dat er nog al wat aan te verdienen is. Camps kan het weten, daar hij er zoo voor opkomt, (appl.) Camps verklaart 't niet eens te zijn met de voorgenomen stemming en verzoekt nogmaals antwoord op zijn eerste vraag. Custers meent, dat 't vele praten van Camps verscheidene leden de oogen heeft opengemaakt en veran derd in voorstemmers. Het bestuur heeft 't recht zoo iets in te voeren. Camps zegt, dat de macht bij de algem. verg. berust en vraagt of Custers geen fatsoenlijk antwoord geven kan. Spr. meening berust op de wet der coop, vereenigingen. Derks merkt op, dat de directeur sprak over f 50 weekverdienste. Is dit gunstig Hoeveel ondermelk is in die pap verwerkt Camps doet een beroep op Rector Asselberghs om een fatsoenlijk ant woord van 't bestuur te krijgen op zijn vraag. Is dat nu een vergadering? Heeft de heer Peters niet gezegd in de vorige vergadering, dat hij van de geheele zaak niets weet Bestuursl. Custers zegt, dat 't be stuur recht door zee gaat. Bovendien ken één gek meer vragen dan 100 wijzen beantwoorden kunnen. Derks vraagt: hoevel ondermelk krijgen we nu minder terug door die pap, waarop de directeur zegt: circa 20 pet. Met de statuten in de hand. ver klaart de heer Peters, dat 't bestuur gerechtigd is deze zaken io te voe ren en wel volgens art. 3 en 29. Deze statuten zijn door het bestuur ilgeleg l. Tot nu toe had spr. zich niet in de discussie gemengd. Camps vraagt: waarom heeft het bestuur zonder beslissing der algem. verg. af te wachten, materialen voor de papkokerij aangeschaft, terwijl voor melkverkoop. waarvoor geen aanschaffing van beteekenis noodig is, wel een beslissing der algem. verg. verlangd wordt. De heer Peters merkt op, dat het bestuur de belangen der leden sterk behartigt, z.i. heeft het bestuur ook het recht o n zonder meer over te gaan tot invoering der volle melk verkoop, maar het bes)uur meent goed te doen de leden in de ge legenheid te stellen om hun gevoelen in deze door een stemming te doen kennen. Door de ondervonden con currentie bij den virkoop van pap. Geld en goed hebben heeft dik wijls zijn ongemakken. Dit on dervond ook Snuffels. Gedurig raakte hij iets kwijt. De dorpslui konden van alles ge bruiken en haalden het liefst bij hem, die veel bezat en die niet alles achter zwaar gegrendelde deuren kon opsluiten. Met arends- oogen loerde hij wel den dag na den roof bij verdachte personen, maar vond steeds geen enkele aanwijzing, die op het spoor kon brengen. De gendarmen liet hij telkens komen en die schreven alles nauwkeurig op in 'n nota boekje en toch hoorde hij nooit iets over de ontvreemde voorwer pen. Daarom verdacht hij ze zelfs met de schurken in compsgnie te staan. Werd hij bestolen, dan stond hij de volgende nachten meer dan eens op om scherp toe te luisteren of er geen onraad was. Maar dan kwam niemand. In de lange winternachten werd hij 't meest bestolen. De menschen konden in dezen lijd allerlei dingen gebrui ken. Den laatsten lijd kreeg hij het bezoek van houtdieven, die met voorliefde in zijn mooie gekloofde knabben grabbelden. Arme men schen hadden ook kou, en keken niet zoo nauw van wie helstook- sel was. Meer dan een nacht had hij gewaakt. Hoe graag zou hij ze in zijn vingers hebben. Hij zou ze malsch beuken als ge klopte stokvisch. Gerecht niels waard. Ik ben mijn eigen rechter. Maar als Jan op post stond, was er steeds niets verdachts te zien. 't Was toch ellendig zoo'n stelen. meent het bestuur goed te doen ook den verkoop van volle melk ter hand te moeten nemen, b.v. als troef om zich niet te Lten verdringen. Nu echter het joviale bestuur de leden oproept ter stemming, kan men het bestuur toch niets verwijten. Camps houdt vol, dat de hoogste macht ligt bij de algemeene verga dering. Hij zal zijn standpunt nooit prijs geven, daar het steunt op de Wet. Hij blijft het vreemd vinden dat de papveikcop, waarvoor veel materiaal aangeschaft moest worden, er zoo maar door gaat, terwijl voor een luttele zaak, als melkverkoop een beslissing bij stemming op een algemeene vergadering vergt. De heer Peters acht invoering van melkverkoop geen luttele zaak, daar hiermede de belangen van mede leden gemoeid kunnen zijn. L. Custers, Oirlo, meent dat dit besluit onverdraagzaamheid te voor schijn zal roepen onder de leden. Hij zag liever, dat de Directeur aller vriend bleef. Directeur Lemmens den spreker beantwoordend, zegt te vertrouwen, dat hij toch aller vriend blijft. Inmiddels zijn de stembriefjes uit gereikt en zijn na een tweetal afwij zingen door den Voorzitter benoemt van Dijk, Wanssum en Reijiders, Oostrum. Er blijken te zijn uitgebracht 178 stemmen, waarvan 92 vóór, 65 tegen, 17 blanco en 4 ongeldig, zoo dat de melkverkoop ter hand genomen zal worden. De Voorzitter merkt op, dat het voorstel de meerderheid der stemmen behaald heeft en dus aangenomen is. Hiermede is de agenda afgehandeld. Hij dankt de leden voor de belang stelling getoond op deze vergadering, welke hij „gezellig'' niet mag en „ongezellig" niet noemen wil. Hij hoopt echter, dat niemand den moed verliezen zal, maar dat allen zich zullen blijven scharen achter het vaandel der fabriek en zoo getrouw zullen blijven aan den oproep van Paus Leo XIII z.g. om zich te ver eenigen. Met den gewonen Christelijken groet, sluit hij hierna de vergadering. VENRAY, 18 Augustus 1934 Groote vergadering Rudboudstichting. Op Woensdag 19 September e.k. zal te Venray een groote vergade ring gehouden worden van het diocesane comité der St. Radboud- stichting met afgevaardigden van de parochiale comités in het bisdom Roermond. Als sprekers zullen op treden prof. Brom en dr. van Gils. LEUNEN. Tot bestuurslid der B.V.L. Leunen is benoemd den Heer A. Vissers, hoofd der school te Leunen. Schietwedstrijden. Bij de prijzenlijst is verzuimd te vermelden, dat een medaille beschik baar is gesteld voor de verstkomende afd. B.V.L. of B.W. en de afd. met het grootste aantal deelnemers (korps). Een prijskamp voor den besten schutter kan niet worden gehouden, omdat het aantal banen toch al groot wordt wegens de groote deelname en de organ, afd. denkt de banen pl.m. 7 uur te sluiten. Voor den behendigheidswedstrijd (slinger) is door de B.V.L. Leunen als le prijs aangekocht bij A. Janssen, te Leunen een mooi heerenrijwiel. De overige prijzen in dezen wed strijden welwillend aangeboden door Venraysche firma's zijn zoo prach tig, dat eenieder een tochtje naar Leunen kan worden aangeraden op 16, 23 en 30 September as. om dat aan dezen kamp eenieder kan meedo n. Evenals voor wedstrijd windbuks. De wedstrijden zullen Of 't spoken en duivels waren, zoo onzichtbaar bleven ze. En Jan peinsde over middelen om de blokkendieven onder schot te krijgen. Want dat hij ze niet kon vangen, dat ergerde hem nog meer dan 't verlies van zijn dikke ferme houtblokken. Meteen hoofd vol wraak en vuisten vol woede liep. hij rond. Ze stalen alles.Zijn heel huis zouden ze nog eens plunderen. Om zijn morrend hart lucht te geven, vertelde hij met dreigende armen van die roovers aan zijn buren 't meest aan die, welke hij 't minst vertrouwde. Deze lieten hem even wijs, misschien niet zonder reden. Met verachting wierpen zij alle verdenking verre van zien en konden maar niet begrijpen, wie zoo iels bij Jan buur ondernemen durfde. Als iemand aan hel stelen geen geloof eloeg, dan kreeg Jan epn kop, zoo gloeiend rood als een vurige Brabantsche kachelpot en dien mistrouwde hij 't allermeest. Daar men bij zulke dingen soms leelijk den spijker kon misslaan, begreep hij ten slotte dat zwijgen niet kon verbeterd worden. Met te veel daarover te kakelen en te razen, kon hij zich soms aan den duivel biechten. Langzaam aan verkoelde zijn vlammende gramschap. Met kal mer zinnen zocht hij naar een gepast middel om de schurken hun straf te doen voelen. Op zijn breed voorhoofd vorm den zich dikke rimpels van 't overpeinzen, hoe hij 't aan zou leggen om den booswichten den strop om den nek te hangen. officieel geopend worden op Zondag 16 September. Heeft de B.Y.L. nog reden yan bestaan Generaal Majoor J. M. Borel schreef in het Gedenkboek van den B.V.L. in 1928 o a. Aan den vooravond staande van de 10-jarige herdenking van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, doet zich onwillekeurig de vraag voor, heeft dit Instituut nog wel reden van bestaan. Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn en moet helaas krachtig „ja" luiden. Zeker, mannen, helaas, want stel lig zouden wij allen het toejuichen, wanneer de maatschappelijke toestan den van dien aard wareD, dat er geen stroomingen bestonden om op onwettige wijze het bestaande omver te werpen, in de meening. dat daar door verbetering zou ontstaan. Eene meening, die echter Doolt of nimmer bewezen is juist te zijn, maar waar van daarentegen, indien zij tot uit voering zou komen, zeer stellig is aan te nemen, dat zij de grootst denkbare ellende over ons Vader- ladd zou brengen. Zijn de maatschappelijke toestan den beter in 1934 Heeft de B.V.L. nog reden van bestaan WEET GE dat vernikkelde voorwerpen weer blinkend worden door ze te be vochtigen met 20 procent zwavel zuur houdende alcohol. Laat de vloeistof eenige seconden inwerken, spoel daarna de voorwerpen met een doek gedrenkt in alcohol zon der zuur, daarna met een drogen doek. dat vet boter in de koekepan niet zoo spat, wanneer men een stukje brood in de pan legt. dat borax met schoon water soms reeds helpt om zweetvlekken te verwijderen of een mengsel van 3 deelen zwavelaether, 3 deelen zuivere spiritus en een deel geest van salmiak. dat roode wijnvlekken meestal uit wollen stoffen verdwijnen met ver dunden zuiveren spritus. dat aardapelmeel aangemengd met eeu weinig water een goed plak middel is dat duf geworden houten lepels met kokende azijn moeten worden afgewasschen dat verdroogde waterverf weder bruikbaar wordt door de stukjes op een schoteltje te leggen en er 1 a droppels glycerine of opgeloste ossengal'bij te voegen? dat vetvlekken uit fluweel verdwij nen met terpetijn of benzine, daarna den verkeerden kant boven wasem houden en tegen den draad op borstelen. dat ge peterselie dagen achtereeD kunt- goed houden door de afge sneden takjes als bloemen in koud water te zetten. dat ge wijn- vruchten- en inkt vlekken uitsteken kunt verwijderen met tomatensap. dat ge nu alle motjes die rond vliegen moet trachten te vangeD, nu gaan ze eieren leggen waarvan de rupsjes komen die de kleederen beschadigen. DE DOMME MASSA. In Berlijn zijn er ongeveer 3000 kaartlegsters, wier klanten grooten- deels uit vrouwen van alle volks klassen bestaan. Deze kaartlegsters hebben agenten in hun dienst, die de arbeidsters op de betaaldagen, wanneer zij hun fabriek of ateliers verlaten, abonnementen voor kaart legsters trachten op te dringen, Deze „clairvoyantes" hopen ook op publiek uit beter gesitueerde kringen. Zoo heeft men hel lerziensters, die b.v. waarzeggen uit kristallen knikkers, anderen, die iemand de toekomst voorspellen uit eigeel of koffiedik en weer andereD, die een heel ingewik keld instrument gebruiken, n.l. de Siderische slinger, een aan een touw vastgebonden compas, dat de cliënt met gestrekte armen zoolang in de hand moet houden, tot de slicger begint te zweven. Zeer geliefd is ook het horoscoop trekken, d.i. hel waarzeggen uit de sterren. In dit Nu eens stond hij te midden van zijn werk strak voor zich uit te staren, dan weder werkte hij zenuwachtig verder, innerlijk wrokkend. Geluiden van wagens en men- schen gingen hem voorbij zonder dat hij ze hoorde of zag. Met zijn dagelijksch werk enzijn wraakplan hield hij zich enkel bezig. Hij dacht en herdacht maar... tot opeens het hem helder als licht werd. Met geen klemmen en voetangels zou hij ze nog willen afschrikken maar in de lucht moesten ze vliegen. Op een morgen toen de late winterzon met haar roodgulden stralen het vensterlje van hel bakhuis goudkleurde en een rozige stofbundel door de vier kante ruilen stak, zat Jan met een vroolijk gezicht voor een hoop houtblokken. In een twintigtal boorde hij diepe galen, vulde ze met schiet poeder en stopte ze dan dicht met een zwaren eiken stop, zoodat niemand iets van het gevulde merken kon. Wordt vervolgd. Wieij Io de jxig Pennsylvaou zijn nog t& die vjjfhoiiói leveren en a dere kenni8j men behoef een vrachtac langs stiile niet te veeljj leven, waaj£ in de ludtyn stukken auto's, waaft gezocht, fo z. nitroglyov die er besta Die nltro/c bij de petrü het opspar^ voor het bic branden. Nitroglyco tamelijk he\ op den we{i een ontzette zooeven eei* gaapt een t Onlangs ;u Worth in laden met o brugleuning)] moment mei lijk versplim ontploffing j's feur en dene spoor meer dekte men i eenige verrte (Citaat uit ,a 21 Juli j.l.) Ie Verfvltfhe voor helvte t zeep ingewfe enkele urt-n verdwijnen In katoen,iji met een spiritus (gir dan met widi heet gestrelk lette men op-

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6