CITAX Bel op no. 95 J. van Soest Gemengde Berichten Advertentiën Rijwielen compleet f 32.50 MARKTEN Zaterdag 4 Augustus 1934, No, 31 Motor- en Rijwiel- reglement. Het motor- en rijwielreglement is onlangs belangrijk gewijzigd. De inwerkingtreding van de wijzigingen is bepaald op 16 Juli 1934. Op de volgende veranderingen wordt met nadruk de aandacht ge vestigd van alle weggebruikers. Teeken by verminderen van snelheid of stilhouden. De verplichting tot het tijdig doen blijken van het voornemen, plotseling snelheid te verminderen of stil te houden, geldt thans niet alleen voor den bestuurder van een motorrijtuig, maar ook in alle gevallen voor den bestuurder van een rijwiel of een ander rij- of voertuig. De bestuurder moet goed zichtbaar op en neer bewegen, ter linkerzijde van het rij- of voertuig, een arm of een stok of een ander voorwerp, of hij moet ontsteken aan de ach terzijde van het rij- of voertuig of van den laatsten aanhangwagen, een oranje stoplicht, of hij moet (bij rijden anders dan met motorrijtuig of rijwiel) duidelijk zichtbaar de zweep opsteken. Teeken by veranderen van richting. De verplichting tot het tijdig doen blijken van het voornemen, van richting te veranderen, geldt thans niet alleen voor den bestuurder van een motorrijtuig, maar ook in alle gevallen voor den bestuurder van een rijwiel of een ander rij- of voer tuig of van een rijdier. De bestuurder moet goed zicht baar, ongeveer horizontaal, uitsteken een arm of een stok of een ander voorwerp, niet hooger dan schouder hoogte, aan de zijde van en in de richting, welke zal worden ingeslagen, of hij moet een duidelijk teeken geven door middel van een aan het rij- of voertuig bevestigd toestel (richtingaanwijzer), aan de zijde van en in de richting, welke zal worden ingeslagen. Deze verplichting bestaat niet bij onvermijdelijke wijziging van de rijrichting in verband met een ver breeding, een vernauwing of een kromming van den weg. Ruimte by voorbyryden („snyden"). Nieuw is het verbod aan den be stuurder van motorrijtuig, rijwiel of ander rij- of voertuig een motor rijtuig, rijwiel, ander rij- of voertuig, rij- of trekdieren of vee in te halen of voorbij te gaan, tenzij daarvoor, mede in verband met het uit de tegenovergestelde richting naderende verkeer, voldoende gelegenheid be staat. Geluidsignaal motorrytuig. Vervallen is het onderscheid, dat de hoorn van een motorrijtuig op meer dan drie wielen een zwaren en een motorrijtuig op twee of drie wielen een schellen toon moet hebben. Verlichting Motorry wielen. Een motorrijtuig op twee wielen moet aan de achterzijde voorzien zijn van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Met een reflector kan niet meer worden vol staan. Achteruitkijkspiegel. Alle motorrijtuigen, ook motor rijwielen, moeten voorzien zijn van een achteruitkijkspiegel. Andera rij- en voertuigen (geen rijwielen) moeten voorzien zijn van een achteruitkijkspiegel, tenzij de bestuurder een plaats inneemt, zóó, dat hij vandaar het verkeer op het links achterliggend weggedeelte zon der spiegel gemakkelijk kan waar nemen. Zy-uitzicht. Een motorrijtuig en een ander rij- of voertuig (geen rijwiel) moeien zoodanig zijn ingericht, dat de be stuurder van zijn zitplaats voldoende zij-uitzicht heeft. Gebruik signaalinstrumen- ten motorry tuigen. Vervallen is het mogen gebruiken van de sirene buiten bebouwde kommen. Verboden is, van signaalinstrumen- ten gebruik te maken anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Toezicht by in-werking- zyn motor. Het is verboden den motor van een op een weg stilstaand motor rijtuig in werking te brengen en te n' l 'n9eV£d niet voor voldoend toezicht op het motorrijtuig is zorg gedragen. Openen en openstaan portier motorrytuig. Het is verboden, een portier van een motorrijtuig te openen of geopend te laten, indien daardoor de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wotdt belemmerd of in gevaar ge bracht of dit te doen op een zoo danige wijze, dat daardoor de vrij- a«id of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht. Gebruik bel rywiel. Het is den bestuurder van een rijwiel verboden, van de bel gebruik te maken, anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Verdere inlichtingen omtrent de nieuwe voorschriften worden door de politie verstrekt. Venray, 30 Juli 1934. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. VOERDIENSTEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen bij deze ter openbare kennis, dat het kohier der voerdien- sten voor het dienstjaar 1934/1935 door den Raad der Gemeente in zijne vergadering van 17 Juli 1934 is vastgesteld en vestigen de aandacht van belanghebbenden er op, dateen leder zich binnen een maand na de dagteekening dezer bekendmaking, dus tot 4 September a.s. van de te zijnen laste daarop vermelde diensten kan vrijkoopen door bij den Ge meente-Ontvanger te storten Voor eiken dag voerdienst met een motorrijtuig, niet ingericht voor personenvervoer, met een laad vermogen beneden 1500 K.G. f 10. Voor eiken dag voerdienst met een motorrijtuig, niet ingericht voor personenvervoer. met een laad vermogen van meer dan 1500 K.G. doch minder dan 3000 K G. f 20. Voor eiken dag voerdienst met een motorrijtuig, niet ingericht voor personenvervoer, met een laad vermogen van 3000 K.G. en meer f 30. De opgeroepene kan de van hem verlangde diensten afkoopen door tegen kwitantie bij den Gemeente- Ontvanger te storten a. binnen 48 uren na de oproeping een bedrag, dat 25 pCt. hooger is dan de bedragen hierboven genoemd. b. daarna een bedrag, dat ander half maal zoo hoog is als de be dragen hierboven genoemd. Venray, 4 Augustus 1934. Met yacantie naar Duitschland Onze badplaatsen met name Noordwijk maken 't nog slechter dan vorig jaar, voornamelijk doordat er geen Duitsche gasten komen. Waarom niet 't Schijnt nog niet voldoende doorgedrongen te zijn tot ons volk, dat de Duitsche Staat 't den Duitschers bemoeilijkt om hun vacantie in het buitenland door te brengen, maar speciaal bemoeilijkt voor wat Nederland betreft, aldus de Leidsche Crt. Nog altijd bestaat, ondanks de herhaalde pogingen, die bij de regee ring werden gedaan om te trachten hierin verbetering te verkrijgen, de onrechtvaardige, de grievende bepa ling, dat het den Duitschers door hun regeering verboden is met meer dan 5 Mark in contanten met vacantie naar Nederland te gaandaarna kunnen zij nog slechts een chèque van 150 mark nagestuurd krijgen. Naar Frankrijk en België mogen de Duitschers echter ongeveer 700 mark meenemen Onder deze onbegrijpe lijke, ergerlijke achterstelling lijdt Noordwijk, dat immers hoofdzakelijk Duitschers trok, wel het meest. Zou 't nu niet zijn een permit teer ons het woord zekere lam lendigheid indien wij, Nederlanders, vacantie-uitstapjes naar Duitschland zouden blijven maken, zooals ge woonlijk, alsof het ons aangedane onrecht ons niet krenkt, alsof wij dat niet gevoelen gemoedelijke goed zakken als we zijn 1.., Neen, wij bedoelen niet, te advi- seeren, wraak te nemen op de indi- vidueele Duitschers voor de bejege ning ons door hun regeering aange daan. Maar wij moeten hun wel duidelijk maken dat wij niet zoo maar met ons laten sollen, dat wij niet weerloos staan, als men ons onrechtvaardig behandelt opdat zij, de Duitschers, hun regeering trachten te bewegen aan de onrecht vaardige bejegening van Nederland een einde te maken, als zij 't niet noodig oordeelt om motieven van moreelen aard, dan tenminste uit vrees voor tegen-maatregelen. Van steun uitgesloten. Bij de werkverschaffing onder de gemeente Roosteren is ook een 40- tal werkloozen uit Maastricht te werk gesteld. Er arbeiden daar ook vele andere werkloozen uit de Lim- burgsche mijnstreek. De Maastrichtenaren hebben ge weigerd het werk voort te zetten. Zij hebben geen gevolg gegeven aan de herhaalde sommaties van het opzicht hebbend personeel en zijn teaslotte weggestuurd. Al deze arbeiders worden nu door de gemeente Maastricht uitgesloten van verdere steunverleening. Behalve deze 40 zijn in Maastricht nog 80 werkloozen, die uitgesloten zijn van steun wegens herhaalde veroordeeling inzake smokkelarij. Hieronder zijn vele gezinnen, zoodat deze nu geheel zonder inkomsten zitten. De warme en droge Juli-maand. De gemiddelde dagelijksche maxi mum-temperatuur was 1 graad, het gemiddelde minimum een halve graad boven normaal. Te de Bilt kwamen 13 dagen voor met een maximum-temperatuur boven 25 gr., tegen 6 normaal. De neerslag was over het geheele land beneden normaal. In het Noord Westen 5 tot 20 pet., in het Zuiden 50 tot 70 pet., overigens 20 tot 50 pet. beneden normaal. Te de Bilt werden 261 uren zonneschijn waargenomen tegen 206 normaal. Droevig ongeluk in een tuin. De 42-jarige J.T. wonende Ha vendwarsstraat te Hilversum liep Dinsdagavond tegen een achter zijn woning hangende stalen drooglijn, welke onder stroom bleek te staan, doordat er een isolatiedefect was aan de electrische leiding, welke hij van het huis naar de schuur bad gelegd. De man kreeg zwaie brandwonden aan de hals en was op slag dood. Kind onder molensteen verpletterd. Toen het vierjarig zoontje van den heer E. te Tubbergen met enkele andere kinderen aan het spelen was en over een muurtje wilde klauteren, geraakte de kleine onder een schul- venden molensteen, waardoor het kind werd doodgedrukt. Ijlings inge roepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. Vacantie-drukte by de Spoorwegen. Zaterdag hadden de spoorwegen het druk. Er was een groote toe vloed van vacantiegangers Ofschoon er op de baanvakken Amsterdam- Rotterdam Den Haag—Utrecht- Arnhem—Eindhoven ongeveer 25 extra-treinen waren ingelegd, kwam toch hier en daar nog plaats te kort. De rijwiel-trein in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vervoerde een twintigtal wagens met rijwielen. Dit was de vierde maal dat deze trein liep. In het geheel werden met deze treinen 2073 rijwielen naar het Oosten vervoerd. Eon krasse gouden bruidegom Het echtpaar N. Thiery Peeters te Venlo vierde onder groote belang stelling zijn gouden huwelijksfeest. De 73 jaar oude bruidegom wilde dien dag niet voorbij laten gaan zonder een bewijs te geven van zijn groote kracht en lenigheid, meldt de „Nieuwe Koerier.'' Onder groote belangstelling van de zijde van de buurtbewoners zette hij den feestdag in met 'n zwemtocht heen en weer over de Maas met de klompen aan de voeten. Hierna gaf hij eenige staaltjes van zijn buitengewone vaardigheid op het rijwiel door tijdens een tocht door de buurt onder het rijden op het zadel van zijn rijwiel te springen. Na deze demonstratie ging de bruidegom naar zijn woning, waar de bruidjes stonden te wachten om het gouden paar naar de kerk te begeleiden ROME BEREIKT De 73-jarige bedevaartganger P. J. v. d. Bongard uit Tegelen heeft zijn voetreis volbracht. In 87 dagen, na een afstand van pl.m. 2060 K.M. te hebben afgelegd, heeft hij de stad Rome bereikt. Burgemeester Mr. M. Waszink. De gezondheidstoestand van den heer mr. M. A. M. Waszink, burge meester van Roermond, was de laatste dagen weer minder goed, zoodat het noodig geoordeeld werd hem van de laatste H. Sacramenten te voorzien. Aangezien sinds Dinsdag weer eenige verbetering intrad, is thans geen direct levensgevaar aanwezig. Noodlottige val. Bij de werken voor de vaste brug over den Rijn bij Arnhem is Maan dagmiddag de 20-jarige arbeider E. C. M. Dekker, die bezig was met boren uitgegleden en van een hoogte van ongeveer 12 meter omlaag gestort. De jongeman kwam op een klei laag terecht. Met emstge inwendige kneuzingen is hij in het gemeente ziekenhuis van Arnhem opgenomen. Prof. Dr. F. y. d. Borne O. F. M. Met ingang van 25 September is prof. Dr. F. van den Borne, lector in de Middeleeuwsche Kerkgeschiede nis en Franciscaansche Geschiedenis, in het Minderbroedersklooster „Al verna" te Wychen, benoemd tot boogleeraar in de Kerkgeschiedenis aan de Antonlaansche Universiteit der Orde te Rome. Zoo mogelijk geen vernietiging. Hard en scherp is het volksoordeel over de verschrikkelijke toestanden, welke in onzen modernen tijd op economisch gebied zijn ontstaan, meer speciaal over den gruwel, dat eenerzijds levensmiddelen worden vernietigd, terwijl anderzijds gebrek wordt geleden. Nu heeft de nieuwe minister van economische zaken, mr. Steenberghe, hierover een woord gesproken, dat met opluchting en blijdschap is ont vangen. In de Eerste Kamer kwam de vorige week de aangelegenheid der voedselvernietiging ter sprake, in verband met de zware varkens. Een afgevaardigde had als zijn meening uitgesproken, dat er toch wel eens met spoed gedacht moest worden aan uitsmelting of anderzins. Minister Steenberghe antwoordde daarop „Uitsmelting" is een erg mooi woord, maar het beteekent toch eigenlijk destructie van het vleesch. En nu wil ik wel verklaren, dat zoolang ik op eenige andere wijze aan de moeilijkheden tegemoet kan komen, ik niet bereid ben tot des tructie in welken vorm dan ook mede te werken. Ik acht destructie een alleruiterst middel, dat ik, indien het noodig is, zal toepassen, maar dan moet ik ook absoluut overtuigd zijn, dat geen enkel ander middel overblijft en dat is ten aanzien van de zware varkens nog niet het ge val. Ik hoop, dat als wij nog eenige moeilijke weken doorkomen, het beter zal gaan. Ik kan ook mededeelen, dat deze week 650 zware varkens zijp afge nomen, zoodat het met de afname van de zware varkens weer iets beter/ gaat. Ik wil voorloopig af wachten, hoe de zaak verder loopt. Op dit oogenblik ben ik nog niet bereid tot dit paardenmiddel, het is misschien in dit verband een eenigszins verkeerd woord over te gaan." Dit standpunt dient ongetwijfeld toegejuicht te worden. Zoolang er te ontkomen valt aan destructie, moet dat beproefd worden. Schuttersbond „Venray en Omstreken." Zondag had bij Café W. Loonen het 2e Bondsconcours plaats van den Schuttersbond Venray en Omstreken. Uitslag was als volgt Korps vaste paal; le St. Petrus, Bergen2e Prns Hendrik, Afferden 3e St. Willibrordus, Geysteren 4e St. Anthonis, Well5e O.L.Vr.-gilde Holthees; 6e St. Anna, Venray. Korps vrije haod le Prins Hen drik, Afferden 2e St. Petrus, Bergen Personeelle G. Cornelissen, 2c L. Hendriks, 3e J. Giepmans, allen te Afferden4e J. Tissen, Bergen 5e W. Loonen, Holthees 6e H. v. Kempen, Holthees 7e A. v.d. Berg, Afferden. Extra aanbieding le Prins Hen drik, Afferden 2e en 3e O.L.Vr.- gilde, Holthees. Eerekruis J. Tissen, Bergen KoningskruisG. Weijers, Afferden R.K. Limburgsclie studentenbond. Naar men ons meedeelt, zal de R.K. Limburgsche Studentenbond op 16 Augustus a.s. te Venray zijn XVe Bondsdag houden. Als spreker zal optreden de Z.Eerw Heer Prof. Dr. Feron. De vergadering zal worden bijge woond door Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens. is toch voordeeliger VENRAY. Rijwielhandel Nachtegaal Buitenbanden vanaf 75 ct Binnenbanden 35 ct Kettingkasten 90 ct Witte Kindermandjes 90 ct Bellen 15 ct. Jasbeschermers f 1 Zijschermen 35 ct. Solutie 2 tuben voor 12 ct. Alles tegen scherp concurreerénde prijzen. Beleefd aanbevelend. Venray Donderdag 16 Aug. Horst: Maandag 6 Aug. Cuyk Dinsdag 7 Augustus T33 KOOB hand-, stoof- en inmaakperen 12 ct. per kilo, bij M. Beerkens- Joosten, Oude Oostrumsche weg 37. 2

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9