sïqrfe Groote Meeting te Venray. Gemengde Berichten rht <Ce J. v. Erp. kapper, Henseniusstraat 9 van Weert P. Damen, z.b., Overloonscheweg 2 van Heel A. Glesen, z.b., Overloonscheweg 2 van Heerlen A. Sieverdlng, kloosterzuster, Over loonscheweg 2 van Ottersum M. Wijnhoven, dienstbode, Hen- seniusstraat 11a van Wanssum J. Koppers, dienstknecht, Veulen H 35a van Bergen (L.) M. Sijbers, dienstbode, Heide L 58 van Deurne A. Bexkens z.b., Maasheescheweg 13 van Nijmegen H. JBexkens z.b., idem van Venlo; A. v. Kessel, dienstbode, Over loonscheweg 14 van Horst A. Koedam, bakker, Eindstraat 1 van Venlo A. Denissen, dienstknecht, Oirlo E 11 van Vierlingsbeek; K. Krufs, dienstbode, Merselo M 60 van Kevelaer G. v. d. Mortel, idem, Overloon scheweg 12 van Eindhoven P. Bergman, kloosterzuster, St. Elisabethsziekenhuis v. Oudenbosch J. Guns, idem J. Boomaeits, idem v. Roosendaal; M. Gielen, idem C. van 't Westeinde, idem VERTROKKEN H. Willems, schoenmaker, naar Overasselt-Belgoy C 19 J. Schwachöfer, timmerman, naar Vaals, Vijlen-Berg 11 A. Eibers, schilder, naar Eindhoven, Proostenlaan 62 I. Samuel, winkelierster, Venlo, Straelscheweg 39 S. Samuel, idem, naar Gennep, Markt 30 J. Kusters, dienstbode, naar Meerlo- Tienray 73 J. Yzendoorn, dienstknecht, naar Horst-Melderslo A 100 H. Mulder en gezin, spoorweg beambte, naar Lottum B 11. Vergadering stoomzui- velfabriek H.Maria Oostrum. In de zaal Linders te Oostrum had Zondag j.l. een buitengewone vergadering plaats der Leden der Fabriek ten einde een besluit te ne men in het door het Bestuur inge diende voorstel om zooals tegen woordig overal geschied over te gaan tot den verkoop van volle melk en melkproducten, waaronder de karne- melk-pap een eerste plaats inneemt. Dit voorstel deed het Bestuur teneinde in dezen voor de leden zoo moeilijken tijd wat extra geld te ma ken en zoodoende hen voor hun geleverde melk meer geld te kunnen uitkeeren. Plet Bestuur had gemeend, dat er omtrent dit voorstel wel geen op positie zou komen en daarom op de oproeping ter vergadering geschreven, dat de leden, die van deze verga dering thuis bleven zouden geacht worden vóór dit voorstel te zijn. Edoch het kwam anders. In plaats van bijna geen bezoekers ter ver gadering. waren nogal velen opge komen, die allen bleken tot de op positie te behooren. Deze uiteenzetting wordt wensche- lijk geacht tot goed begrip van on derstaand verslag. De Voorzitter de Heer Litjes uil Wanssum opent de met den Christe- lijken groet en zet het doel dezer vergadering uiteen. Hij wijst op de benarde tijden en de wenschelijkheid om alle zeilen bij te zetten en geen bronnen van inkomsten te verwaar- loozen. Een Bestuur van een Ver- eeniging als van een Boterfabriek mag dat zeker niet doen, daar het hierbij gaat over de beurs der Leden. Hoe meer de Fabriek de leden dan ook in het zakje kan doen, hoe aangenamer het hun is. Een middel om dit doel te bereiken, is over te gaan tot den verkoop van volle melk en melkproducten waaronder de karnemelkpap Als er uit de vergadering opge- wezen wordt, dat de Boterfabriek in Leunen reeds met deze zaak begon nen is, zegt de Directeur, dat de Fabriek van Oostrum er nog wel bij kan. Dhr. Verstappen uit Oirlo betwij felt of er veel mee verdiend zal worden. Hij zou liever een paar leden vrij laten om in het dorp te gaan venten. Voor dezulken kan het mogelijk een bestaan opleveren, maar voor de fabriek kan het niets uit maken of de leden al een of twee cent per K.G. Boter meer zouden ontvangen. Spreker huldigt het principe: leven en laten leven. Dhr. v. d. Sterren is er over ver wonderd, dat thans Dadat onze fa briek 20 jaar bestaat er aan gedacht wordt om over te gaan tot papko kerij en melkverkoop. Door de leden is er niet om gevraagd, die waren volop tevreden. De Leunsehe fabriek doet het al jarenlang, maar ook jarenlang is er daar over het karretje gemopperd. den gang een sport uit de trap leuning brak. Een beetje voorzichtig, zei de eigenaar. Houdt uw mond, riep een der behangers. Dit is voor uw persoonlijke rekening, gromde Gelajan. Kom ons hier niet voor de tweede maai lastig vallen, dan verven wij u nog eens, schreeuw de Tieske. Wordt vervolgd. Het Bestuur meent het goed en en gaarne brengt hij hun daarvoor hulde, maar hij betwijfelt of daarme de crisis zal worden opgelost. Hij is bang, dat de leden te weinig karnemelk terug zullen ontvangen, die zal de pap ingaan wat voor deleden schadelijk uit zal komen. Groote winsten zullen er ook al niet uitko men, zoodat hij maar van het voor stel af zou zien en geen ontevreden heid gaan zaaien.; Spreker is absoluut niet.jaloersch op de Zustervereniging, maar is toch wel benieuwd om ook iets ten voordeele van het voorstel te hooren, waarop de Voorzitter op merkt, dat de voor-stemmers alle maal thuis zijn gebleven, zooals het convocatiebillet aangeeft. Als de kwaliteit der botermelk, die de leden terugkrijgen, en die bij aanname van dit Bestuursvoorstel er wel niet beter op zal worden, ter sprake komt, .zegt Directeur Lem- mens, dat hier vrij wat fantasie on- derschuilt. Voor de papbereiding wordt ook volle melk gebruikt. Wil len de leden meer botermelk ontvan gen, wel dan kan men de centrifuge zóó afstellen, dat ze scherper afroomt. Dhr. Verstappen, te Oirlo wist niet dat er ook al karnemelk verkocht wordt, wel weet hij dat Moeder de Vrouw thuis klaagt over de kwali teit. die ze thuis krijgt. Directeur Lemmens wijst er op, dat hij technische adviezen heeft gekre gen om de fabriek met papbereiding etc. Ie doen beginnen, zooals over- al en wel direct. Het zou voor het Bestuur een twijfelachtige eer zijn, zoo er van de leden uit een actie was ingesteld om met papkoken etc. te beginnen. Voor het Bestuur is het geen pretje enjhet personeel krijgt het er veel drukker door, doch het belang der leden, die meer geld zullen ontvangen, beeft het Bestuur tot dit voorstel gebracht. Dhr. Rieter, Maashees, zegt dat het voor iedereen een moeilijken tijd is, doch zeker voor Heeren Direc teuren der Boterfabrleken. Het ieder een naar den zin te maken, kan een Directeur niet en een Bestuur ook niet. Het is thans voor den landman een slechten tijd. Nadere uitleg is hier zeker niet noodlg. Het Bestuur heeft daarom gemeend een daad te moeten stellen, die den leden meer geld in het laadje zal brengen. De vraag, waarom Oostrum niet eerder met deze aangelegenheid zich heeft bezig gehouden, kan spre ker beantwoorden, dat dit tot nu toe gelaten is om den lieven vrede, doch in dezen jtijd, waarin iedere cent waarde heeft, wordt men gedwon gen een ander standpunt aan te nemen. Natuurlijk, de melk die we ver- koopeo en de karnemelk, die tot pap verwerkt wordt, kan niet meer aan de leden terug gegeven worden, maar wat geeft dat, als het maar geld in het laadje brengt. Het bestuur heeft het gedane voorstel met alge- meene stemmen genomeD, daar zij allen overtuigd zijn van het groot voordeel voor de leden. Hij vraagt den leden: wat brengt de melk op, die gij aan de fabriek levert wat maakt gij van de varkens waar ge de ondermelk aan geeft niets, niets. Spr. had gemeend slechts instemming met het bestuursvoorstel te zullen hooren, doch het bestuur heeft zich blijkbaar deerlijk vergist. Wat kan nu die paar liter onder- melk voor de leden uitmaken of wat zal wat minder karnemelk beteeke- nen die tot pap verwerkt is. Als er maar geld binnenkomt, twijfelt spr. er niet aan of moeder de vrouw vindt het allang goed. Spreker noemt het schande, dat de opposanten zoo durven spreken. Ik had slechts in stemming verwacht. Ik meen echter, dat ge het voorstel niet begrijpt. Er zijn er onder U, die het nog zoo niet noodlg hebben, maar de klein sten onder U staan er anders voor. Het Bestuur weet zeer goed, dat men zoo in eens geen 1000 L. melk gaat verkoopen, maar alle beetjes baten en aan de pap zit ontegen zeggelijk een zoet winstje. En dit laatste is alleen de rede geweest voor het Bestuursvoorstelwinst voor de leden. Overigens kunnen de Jonge Boeren aan de ouderen gemak kelijk duidelijk maken, dat ondermelk voor de varkens zeer goed te ver vangen is. Spreker is voorstander geweest van deze vergadering maar hij is in zijn verwachtingen teleur gesteld en betreurt dit ten zeerste. De heer Camps, Oostrum, brengt zware critiek uit op het door den heer Rieter gesprokene. Op een ver gadering moet ieder zijn meening vrij kunnen zeggen. Hij betwijfelt sterk of er wat winst mee gemaakt zal worden. En wat beteekenen die paar. onnoozele centen voor de leden dan nog De Jonge Boeren kunnen van de ouderen, die grijze haren hebben gekregen in het bedrijf, nog heel wat leeren. De heer Goumans, Oostrum vraagt, hoeveel winst er wel gemaakt zal worden Kan geen overleg gepleegd worden met Leunen in dezen zin dat Leunen de volle melk verkoopt en Oostrum de botermelk en pap Directeur Lemmens zegt, dat hij voorstander is van den vrede met Leunen, maar een accoord in den zin van Goumans zal niet meer gaan, daar men in Leunen een ketel etc. bereids heeft aangeschaft. Waar schijnlijk zal de verkoop van ver lengde karnemelk niet meer worden toegestaan door de Warenwet. Als onze fabriek met de papkokerij zou moeten ophouden, dan zou hij dit om wille der te maken winst voor de leden betreuren. De Besturen der fabrieken elders, die hiertoe zijn overgegaan, zijn toch geen domme rikken. Bovendien zou Oostrum overgaan tot verkoop van gepasteuriseerde melk, wat de huismoeders wel be vallen zou, doch voor de particuliere melkverkoopers wel lastiger en schadelijker zou uitkomen. Wat de te behalen winst betreft, meent de Directeur hierdoor 2 cent per K.G. boter meer te kunnen uitkeeren. De heer Custers, Oirlo meent, dat als men tot het Bestuursvoorstel overgaat het hek van den dam is en geen reclames over te weinig onder melk of karnemelk of over de kwa liteit kunnen worden ingediend. Dan krijgt de pap de schuld. Directeur Lemmens zegt, dat het overblijvende eerlijk zal verdeeld worden onder de leden. Bovendien is er zooveel niet met pap gemoeid. De heer Custers verzekert, dat hij onlangs twee keer door Moeder de vrouw binnen is geroepen, om naar een groote waterplas te komen kijken, die op de karnemelk stond. Daar kon zij geen goede pap van koken. Zij moest er goede melk bijgleten. Dat is toch wat erg, meent hij. Directeur Lemmens wijst er op, dat ook de melk niet altijd hetzelfde is en de eene keer meer schiet als de andere. Bovendien wat hier water genoemd wordt, is meestal geen water, doch zoogenaamde wei. De heer Peters, Oirlo, lid van den Raad van Toezicht, neemt nu het woord en betoogt, dat men er vast van overtuigd zijn kan, dat bij het Bestuur slechts goede wil tot dit voorstel heeft voorgezeten. Straks zal stemming beslissen over het Bestuursvoorstel. Ik meen echter, dat hier teveel de gevoelsargumenten op den voorgrond zijn geschoven. Gerekend is er bijna niet, doch meer gespeculeerd op den afkeer van het nog nieuwe. De heer Kessels vraagt naar het percentage der Karnemelk, dat voor de pap nocdig is. Door scherper te ontroomen komt er ook meer karne melk. Om water bij de karnemelk en zoo de plas grooter te maken, acht hij verkeerd. De heer Peters vervolgt dan dat men niet zoo zwaar moet tillen. Ongeveer 15 pet. der karnemelk wordt nu tot pap verwerkt, dit komt er dus op neer dat men 8i/s L. karnemelk ontvangt in plaats van 10 L. Toevoeging vaa water ge schiedt niet, dan waar dit voor de boterwassching strikt noodig is. Men moet echter de meerdere opbrengst van het Bestuursvoorstel zoo maar niet wegcijferen. Kan men nu 5 pet. der zoetemelk plaatsen, dan beteekent dit een flinke winst, daar men die Liters dubbel betaald krijgt tegen fabrieksprijzen gerekend. Men moet het kind niet met het badwater weg gooien. De thuisblijvers worden nu geacht voorstemmers te zijn. Het Bestuur wil hier echter geen gebruik van maken, daar het voorstel dan aangenomen zijn zou. Niemand had hierover oppositie verwacht, zooals die nu blijkt te bestaan. Op deze vergadering zijn dus practisch alleen tegenstanders. Zou men nu tot stemming overgaan, dan staat het Bestuur zwak eD zou een totaal onverdiende nederlaag haar loon zijn. Hij stelt daarom voor op elk gehucht over dit punt te stem men en het totaal de uitslag te doen zijn, inzake pap en melkverkoop. De heer Goumans is het met het voorstel van den heer Peters grooten- deels eens, doch hij betwijfelt of stemming op de gehuchten deugde lijk en geldig resultaat oplevert Wie heeft daarbij de controle of leiding? Beter is het een nieuwe algemeene vergadering, op boete verplichtend, bijeen te roepen. Dan ko nt men tot een geldig besluit. De Voorzitter vraagt, wat men doen moet, als men zoo slecht op komt, waarop de heer Goumans zegt, dat men op zulk een vergadering tot een geldig besluit komt, daar zulk een vergadering kan beslissen en stemmen. Overigens heeft hij gaarne woorden van waardeering voor het initiatief van het Bestuur. Ook de heer Peters verklaart zich thans voor een nieuwe vergadering, waarna Goumans opmerkt, dat velen gedacht zullen hebbenoch, dat gaat er toch door, wat zou ik nog naar de vergadering gaan. De heer Custers betreurt het, dat zij die nu gekomen zijn voor niets hier geweest zijn. Het Bestuur doet meent hij navenant. Nu blijkt, dat er gevaar is, dat het voorstel keldert, wordt een nieuwe vergadering voor gesteld. De heer Peters wijst Custers er op, dat hij dat onmogelijk vol kan houden. Immers volgens het convo catiebillet heeft het Bestuur het recht, de afwezigen tot de vóórstemmers te rekenen en dan is stemming totaal oveibodig, daar verreweg de meesten absent zijn en het voorstel dus aan genomen zijn zou. Het Bestuur wil echter royaal een nieuwe vergadering oproepen, dus geen gebruik maken van haar recht. Laat een stemming op een volgende vergadering beslis sen. De heer Custers zegt: het schijnt wel, dat botermelk het neusje van den zalm is, dat de burgers die moeten hebben. De heer Goumans blijft aandringen op een geldig genomen besluit op een nieuwe algemeene vergadering, waarna de heer Peters zijn voorstel intrekt. De Voorzitter, de heer Litjens deelt hierna mede, dat er per 12 Augustus e.k. zoo er geen verande ring noodig blijkt, over dit punt een nieuwe boetpllchtige vergadering zal gehouden worden. Hij hoopt, dat op die vergadering eenieder vrij en frank zijn meening zeggen zal. In het be lang der fabriek en in het belang der leden, hoopt bij dat op die vergade ring het bestuursvoorstel een beter lot zal beschoren zijn dan nu te verwachten was. Hij dankt allen voor de aangename gedachten wisse ling en sluit de vergadering met den Christelijken groet. Inderdaad I Er bestaat geen beter middel tegen slechte spijsvertering en verstopping, Zacht werkend. 0.65 per flacon. Na een plechtig Lof in de Parochie kerk te Venray, waarbij de vaandels van tal van vereenigiDgen bij het altaar stonden opgesteld, vormde zich de indrukwekkende stoet van stoere R.K werklieden, die de Venraysche meeling wilden bijwonen. Jammer, dat de regen het onmoge lijk maakte om het versierde Markt terrein te gebruiken, waar spreek gestoelte, banken, luidsprekers en versleringen waren aangebrachtmaar de regen hield niet op, maar was toch ook niet in staat, om de meeting- gangers het enthousiasme te ODtnemen dat opklonk uit hun lied en trommel slag. Het St. Antoniuspatronaat, waar men uu heenging, was dra geheel bezet met deelnemers, autoriteiten, genoodigden en sprekers. Nadat de meeting door den Voor zitter met den Christelijken groet was geopend, zong men uit volle borst het strijdlied, waarbij de Z. E. Heer Aalmoezenier Roncken de piano begeleiding verzorgde. Nadat de Voorzitter een woord van welkom gesproken had tot de ondanks hel slechte weer in zoo groote getale opgekomen meeting- gangers, tot den Hoogeerw. Heer Deken, den E.A. Heer Burgemeester van Venray, de sprekers van heden middag, werd het woord gevoerd door Wethouder Odenhoven, Voor zitter der Venraysche R.K. Werk liedenvereniging, die allen van harte welkom toeriep in Venray, waar thans het eerste lustrum gevierd werd vanaf een vorige meeting alhier, waarbij het 25-jarig bestaan van Venray's R.K. Werkliedenvereeniging herdacht was. Het doet deugd, zegt Spreker, weer eens een arbeidersbijeenkomst te houden in dezen schrikbarenden tijd, waarin het gevoel van saam hoorigheid nog aan waarde wint. Hij is er van overtuigd, dat allen hier trouw zullen blijven aan hun principe, aan hun heerlijk katholiek geloof. Geen nationaal-socialisme of com munisme zal vat op hen krijgen. In het buitenland kunnen we zien, hoe het daar gaat, waar mannen als Dr.1 Clausener worden vermoord. Wij prijzen ons gelukkig, dat we mannen hebben als Pater Jacobs voor de verdediging onzer stoffelijke belangen. Moge de strijd in Tienray eindigen met een voor de arbeidersbevredigend slot. Spreker mist hier de Heer Jan Poels, de groote arbeidersvriend, die in zijn leven zooveel voor de arbei ders gedaan heeft. Moge God hem loonen voor dat alles. Hierna verkrijgt de Weleerw. Pater Jacobs, de bekende Spreker, het woord en schetst den geest, die in onzen tijd de arbeiders moet bezielen, waar stoffelijke ontreddering leidt tot geestelijke ontreddering. En toch de arbeiders, die den zwaarsten last der crisis dragen, zijn de schuld niet van het ontstaan der crisis, die soms wanhoop in zijn hart dreigt te ver wekken. Op de eerste plaats heeft de arbeider thans zijn vertrouwen te stellen op God, Die eenmaal de wereld gered heeft van nog zwaarder crisis en bitterder nood dan de huidige. Nu meer dan ooit geldt het woord om vast te houden aan de organisatie om straks, als de zon weer door de wolken komt gluren, paraat te zijn om op de puinen van de ingestorte libe.rale wereldbeschou wing den heropbouw der wereld ter hand te nemen, naar het woord van onzen Paus, neergelegd in Quadrage- simo Anno. Op de tweede plaats is noodig vertrouwen op de menschheid en die terugvoeren naar Christus en Zijn Kerk vooral op de afgedwaalde broeders, die soms zoo bijzonder hard door het leven zijn getroffen, moet onze liefde zich richten. Op de derde plaats is noodig vast vertrouwen in de leiders der arbeiders beweging en vertrouwen in elkander. O, de taktiek onzer tegenstanders is zoo doorzichtig gelukt het hun het vertrouwen in de leiders te schokken, dan valt de arbeidersbeweging als van zelf met alle gevolgen van dien. Dan zullen de arbeiders weer worden teruggedrongen in een hoek, waar zij niet eens blaffen kunnen in plaats van bijten. *Op de vierde plaats er komen vertrouwen in de jeugd, die eenmaal als de armen der ouderen moe en krachtloos zijn geworden, ons vaandel zullen moeten overnemen om het te dragen door den storm en het geweld van het leven. Overal moeten er dus jeugdorganisaties komen, die met het hun eigen vuur en idealisme zoo vatbaar zijn voor alle goeds En niet in de laatste plaats, komt dan het: Credo-pugno, de strijdbaarheid in onzen tijd. Wij mogen niet vergeten, dat we kinderen zijn eener strijdende kerk. Denken we slechts aan het gebed der Kerk bij de vaandelwijding, waar zij bidtO, God wiens kerk is als een leger in slagorde, zegen dit vaandel. Op het Credo moet volgen puguo: Veroveren moeten wij het arbeids- midden, zooals de Vlamingen dat noemen. De fabriek, werkplaats en mijn moet teruggewonnen worden voor Christus, daar moet geweerd worden de slechte taal en gewoonte, die moeders den schrik om het hart doen slaan als zij zich afvragen, wat hun tot dan toe brave kinderen hooren zullen nu zij er voor het eerst heengaan. Zal daar hun on schuld vermoord worden Op die plaatsen moet terugkomen het Rijk van Christus, weg daar met de her van den mammon. Het moet uit zijn met den toestand, dat de grondstof de fabriek veredeld verlaat, doch dat de zielen der arbeiders daar ver moord worden. Wij, arbeiders, zullen het sociaal economisch leven kerstenen en beginnen daarom met zelfheiliging. Vertrouwen op God en elkander, strijdbaarheid voor de zaak van Christus, klinke als een klaroenstoot, die door de arbeiderswereld vaart, opdat Christus Rijk kome op aarde. Niet een dof berusten en bij de pakken neerzitten, maar activiteit is onze leus. Een luid applaus klonk op, uit de vergadering die in gespannen aan dacht den gewijden Spreker gevolgd had. Hierna voerde de heer Hermans, Hoofdbestuurder van den R.K. Tabaksbewerkersbond, die na be schouwing van den merkwaardigen tijd, waarin we thans leven, waarin oude ideeën als overbodige ballast worden op zijde gezet en nieuwe theorieën worden verkondigd, waar van de deugdelijkheid nog bewezen moet worden. De R K. Organisatie kan echter den toets doorstaan. In verband hiermède wijst hij op de verbeteringen, die sinds het optreden der organisatie voor de arbeiders bereikt zijn en veel ellende en rechtsonzekerheid deden ophouden. De encycliek Rêrum Novarum van Paus Leo XIII, het zwoegen en werken van onze priesters, waarbij Mgr. Dr. Schaepman, Mgr. Dr. Ariens en niet het minst de priester mijnwerker Mgr. Dr. Poels, hebben de arbeiders geholpen uit veel socialen en economischen achterstand. Orga nisatie en daarbij aangesloten jeugd verenigingen zijn thans meer dan ooit noodig. Gaarne spoort Spreker de ouders aan er vooral voor le zorgen, dat hunne kinderen toetreden tot de K.J.M. We moeten terug naar Christus, Wiens kruis ook in deze dagen redding zal brengen. Rechtvaardig heid en naastenliefde komen dan terug tot heil van ons allen. Onder applaus eindigt Spreker zijn opwek kende en keurige rede. W Mgr. Dr. Poels, die onder applaus van allen de vergadering was binnen gekomen, gaat nu het woord voeren. Spreker wijst er op, dat de Venrayers fier en trots zijn op hun groote schoone kerk, doch het meest komt die grootheid en schoonheid uit tegen een donkere hemel als achtergrond. Zoo is het ook met de waarheden van ons geloof. E)e oratie in de H. Mis heeft Spreker heden zeer getroffen, waarin wij biddenO God, die Uwe Almacht door te sparen en te ontfermen het meest doet schijnen, vermenigvuldig over ons Uwe barm hartigheid. Kleine menschen kunnen dat zoo niet omvatten. In den Olijfhot trok Petrus het zwaard, doch Jezus beval het op te steken. Hij immers kon toch zijn Vader bidden legioenen van engelen te zenden. Leek Zijn kruisdood niet het fiasco Zijner leer en toch voerde deze naar Zijn heerlijke Verrijzenis. De Fransche revolutie kwam en daarmede de onderdrukking van den Godsdienst. De kloosters stonden leeg en de Paters waren verdreven. Doch ook dit ging voorbij en de Paters kwamen terug. Zoo'zal het ook nu gaan. Gods almacht zal ons redden uit den huldigen chaos. De mensch moet inzien, dat hij de wereld niet redden kan met 5 of 10 jaar plannen. Wij Katholieken zullen luisteren naar den plaatsbekleeder van Christus, den Paus van Rome, dan zal de Katholieke organisatie de wereld opbouwen, die ineengestort is omdat zij de Kerk van Christus den rug toekeerde. Op de kermissen zien we altijd het hoofd van Jut, waar aldoor op ge slagen wordt. Het moge oneerbiedig klinken, maar in de wereld is het altijd het gezegende hoofd van Christus waarop geslagen wordt als het verkeerd gaat. En dat is ver keerd. Zie toch zulk een visie te krijgen op de maatschappij, dat alle ellende alleen veroorzaakt wordt, omdat de wereld niet meer luistert naar Christus wet. En dan vooral de waarheid zien en die te durven zeggen, ook al klinkt ze niet aange naam. Ook de regeering en Burge meesters zitten voor moeilijkheden waaraan nu eenmaal niet te ontko men is. En het is juist de visie op een geval die een Minister Aalberse anders doet oordeelen dan een de Bruin. Men mag hier echter niet uit coadudeerea dat Aalberse den arbeiders een minder goed hart zou toedragen dan wie ook. Doch hier spreekt voorzichtigheid mee. Wanneer een loon of steun ver laagd moet worden, dan doet men dit met bloedend hart, daar men er van overtuigd is, het zóó niet 'e kunnen volhouden en eerstdaags be neden het bereikbare te vallen. Zoo houdt de leiding het vertrouwen, schenk hun dit dan ook. (luid en langdurig applaus). De heer Peters uit Boxmeer brengt de Limburgsche collega's den strijd- groet en verzekert, dat de Braban ders met de Limburgers een lijn zullen vormen en achter hun Priesters staan. De Kringvoorzitter heeft achter eenvolgens de Sprekers dank gebracht voor hun rede, dankt nogmaals allen voor hun opkomst, en sluit de ver gadering met den gewonen groet nadat het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen", door allen gezongen Man onder kyschmachine. Maandag had aan de Maaswerken te Litthoyen een ernstig ongeluk plaats. De arbeider van M. uit 't Appeltern, die bezig was met het opbijschen van ijzeren bakken, kwam, doordat de hijschmachlne omviel, onder deze terecht. De dokter uit Lith, die de eerste hulp verleende, achtte den toestand van het slachtoffer zoo ernstig, dat hij hem per ziekenauto naar het St. Annaziekenhuis te Oss liet over brengen. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Zweefvlieger verongelukt. Zondagmiddag is te Teriet ge meente Ede tijdens het oefenen met een zweefvliegtuig een student ver ongelukt. Tragisch verdrinkingsongeval. Zondagmorgen is in de Dieze te s Hertogenbosch van een aldaar lig gende zandschuit het 7 jarig zoontje van de familie Overloon te water geraakt en verdronken. Het lijkje is door de politie gedregd. De ongelukkige moeder, die haar kind zag verdrinkeD, spro/jg hoewel ze niet kon zwemmen onmiddelijk te water en verkeerde spoedig in levens gevaar. Een zekere heer de Visser uit 's,Hertogenboch begaf zich gekleed te water en kwam met beide drenke lingen terug aan het wateroppervlak. Het jongetje ontschoot hem, doch burgers Konden nog tijdig de moe der uit de armen van den kranigen redder overnemen. Zij was reeds bewusteloos, maar geneesheeren slaag den erin, haar in het leven te be houden. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. I schalk pé. 'dat de ^9de noods ati 'ea culiere (Jvan voorbereid0 stI de lan$"?'s,: hield Vs W afbeidersr waarin k®*? logsgevat' ernstige wï aal make s,e' Lord l voor de het Engel,,^ bewapening Italië, la.J, België, Jr,'n i bet vereeiBael SLom *h< 'etZ '- r Jsr^« noo n,:i;n°p[ C'kz:: •alolmum .edf president t.r. toegezegd,^ vi°°t bla£Z, svetd'aten worden gf den vred,",,,' ;s°*p Obtzagl^ bewapend, b'jna geeo|c om l volkeren onbenullig wapens zai adllloeneono als In 191. En Wa^n "oordjgej Kanselier fce ^dWng iaa heteekeat, v, kinderen sidot vijand h„ 8«ed wothoe me* w algii Vfaagt me, scbaodeli/ktrtij onder wekdlt rechtvaardige Geachte Redactie. Naar aanleiding van het Raads- verslag d d. 17 Juli '34 nemen wij de vrijheid het volgende op te merken: Er werd door den heer van Boven gevraagd, of de tewerkgestelden aan de werkverschaffing recht hadden op een vrijen dag bij de begrafenis van Z K. H. Prins Hendrik. Hierop werd door den Voorzitter geantwoordt: Weineen, dit berust op een vergissing. Maar waarom worden dan degenen die naar buis zijn gegaan f 1.25 uit betaald en nu zegt men, dat daar nog 73 ct. bij gegeven wordt, ge beurde dit omdat het een vergissing was of zou het moeten Waarom wordt zooiets dan niet bekend gemaakt Niemand wist het. tot zelfs onze Wethouder niet. Wij meenen, dat zoo iets toch wel be kend gemaakt kon worden, zooveel haast heeft ons werk toch niet. Of zou er een andere meening op na gehouden worden, door ons maar liever te laten werken? Laat toch ons gemeente-gezag eens begrijpen, dat ook de arbeiders van Venray nog meeleven met ons Vorstenhuis. Is dit in 1918 ook niet bewezen Wij meenen, dat deze stukken onzen Wethouder bekend gemaakt dienen te worden. Deze hoort toch ook bij het Gemeentebestuur, Wan neer die het weet, zal het ons zeker worden bekend gemaakt. Vriendelijk dankend voor de ver leende plaatsruimte. EENIGE BEEKWERKERS. Alom oorlogsdreiging. ,De volgende oorlog zal als een bliksemstraal komen bij helderen hemel. Ziedaar een verontrustende uitspraak van maarschalk Pètaio, Fransch min. van oorlog. Dat men over een volgenden oor log spreekt als over een dreigend onweer na snikheete dagen behoeft waarlijk niet te verwonderen, wau- neer we zien, hoe de wedstrijd in bewapening over heel de wereld in vollen gang is. Alle staatslieden spreken over oorlog en zij willen dien alleen ver mijden, door de voorbereidselen tot den strijd zoo krachtig mogelijk te maken, al spreken allen natuurlijk alleen van een verdedigenden oorlog. Maar wie is dan in Godsnaam toch de aanvaller Enkele uitspraken van staats lieden Wij noemden reedi die van maar-

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6