Schouw der Waterlossingen. De razende dood. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Zaterdag 28 Juli 1934, No. 30 E^ij de Belgische T.T.-races op het circuit vaa Francorchamps is de Nederlander Van der Pluym om het leven gekomen. Van der Pluym is nu reeds de vierde renner, die na Assen het leven liet (dit jaar.) Nu vragen we ons af of al die rennerij nu niet een zonde is tegen het vijfde gebodzich, zonder vol doende voorzorgsmaatregelen, roeke loos dus, aan levensgevaar bloot stellen Heel merkwaardig hoorden We daar, uit den volksmond, een typische uitdrukking voor, toen we op een Maandagmorgen een opge schoten jongen tot een anderen dergelijken knaap hoorden roepen (die „de Maandagmorgen" ging koopen) „Zijn er weer dooden Men schijnt dus dit zoowat te ver wachten, na deze mensch-onteerende, afbeulende, barbaarsche, geld makende razende dood-rennerij. En het wordt bovendien nog kinderachtig-belache- lijk ook vroeger hadden Amsterdam, Weenec enz. het zeldzame voorrecht van de zesdaagschen en dergelijke toppunten van onbenullige sensaties, maar nu hebben vele kleine provincie stadjes en groote provinciedorpen ook al wielerbanen, waarop zesdaag schen worden gereden of andere beroemde wedstrijden. En het zijn zoo maar niet jan, Piet of Klaas, welke daar met kromme ruggen, gebogen nekken, uitgezette spieren en gloeiende oogen over het stuur rad liggen neen, meheer, internatio nale beroemdheden komen er hunne dollemanskunsten laten zien. En na afloop, als ze er tenminste hun leven niet bij gelaten hebben, in dezen edelen ver-rekte-spieren-wedstrijd, strijken ze vergenoegd hunne gages op en de impressano's dito en het domme gaap-publiek heeft zijne wellicht zuurverdiende crisiscenten alweer geofferd op het altaar van het leehjke afschuwelijke misbaksel, dat „sportverdwazing" heet. Wanneer men de afgodsbeelden ziet van de heidenen, dan denkt menhoe kunnen nu menscben zich zulke wanstaltige afgoden maken. Uaar wordt men bang van en gaat er voor op den loop, of i men lacht eens hartelijk met dien pyramidalen onzin Maar het zijn dan ook heidenen, niet waar Maar als we een beeld moesten maken van deu sportafgod van het „beschaafde" publiek, dan zag het er minstens even wanstaltig uit. Het zou er zoo ongeveer moeten uitzien: heel lange grijparmen met handpalmen als diepe zakken, om de duizenden aan encree's in op te vangen een breede grijnslach op het overigens onbeteekenende gezicht wegens de onnoozelheid van het publiekeen breede muil, om de dooden, verminkten en vroeg uit geleefde sportheldendoor af te slikken; een dikke buik van welvoidaanheid, als symbool, hoe de impressano's zich te goed doen met het geld, dat honderddnizendmaal beter konbesteed zijn in dezen crisis- en malaisetijd en ten slotte wolkjes van wierook, welke zouden kunnen voorstellen de aandachtige gesprekke n, welke aan de sportsensatie besteed worden en die op zich natuurlijk nog altijd beter zijn dan vele andere gesprekken, maar die zóó veel van de aandacht en belangstelling vrageo, dat er dan ook meestal hoegenaamd geen enkele aandacht meer overblijft voor meer ideëele onderwerpen en acties. En als die aandacht nu maar spontaan was 1 Maar het is voor een zeer groot gedeelte opgeschroefde reclame en onevenredig verdeelde plaatsruimte en koeien vaa letters en radio-reportage, welke het publiek gek maakt. Veel speculatie op de nationale en gewestelijke „eer," waar we op slot van zaken geen pasje in cuituurrijkdom mee vooruit komen, dikwijls het tegendeel. Een jaar of vijf geleden was deze jL ziekelijke zucht naar sportnieuws ni>Qo9 ongekend inde kleinere plaatsen, maar het is nu langzamerhand overal doorgedrongen. Schooljongens staan al met de neuzen voor de nieuwsbureaux, groote menschen worden zenuwachtig, als er een wereldschokkende wedstrijd ophan den is en een aandacht, welke de heiligste gebeurtenissen uit den Godsdienst niet te beurt valt, wordt door velen besteed aan de sport uitslagen. Natuurlijk zijn we ouderwetsch, reactionair, overdreven, „te" enz. met bovenstaande beschouwingen. We maken ons dan ook volstrekt geen illusie, dat we daarmee be keeringen zullen maken er is nu eenmaal moeilijk te vechten tegen •.grootheden", welke Jan Publiek aanbidten de algemeene opinie is een tiran, welke niet alleen het groote publiek zelf onder den knoet heeft, maar vooral onbarmhartig op treedt tegen iedereen, die er tegen in durft te gaan. Desalniettemin evenwel nochtans zullen we lustig voortgaan met deze beschouwingen. Ze hebben minstens evenveel recht als al de andere overdrijvingen van den tegenover- gestelden kant. En er zullen door deze „overdrijvingen" tegen desport- woede zeker geen... dooden met bosjes vallen, zooals door de over drijvingen aan den anderen kant, haast iederen Maandag, daags na den dag des Heeren, telkens weer te vermelden vallen. Maar allons, men ruimt de dooden dan immers netjes op en de zaak gaat koelbloedig verder... juist als vroeger in de heidensche arena met de wagenrennen. Wie is de volgende week aan de beurt? We hooren het onzen vriend dan weer roepen „Zijn er weer dooden ZAAIER. Schouw der waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 2i van het Reglement op de Waterlossingen in deze Provincie o.m. luidende als volgt Vóór elke schouw zijn de onder houdsplichtigen verplicht a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, waterplanten, biezen, ruigte, boomen en struiken, alsmede van wortels en overhangende takken, die den ge- regelden waterafvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmeren. b. de oevers, waar deze zijn uitgezakt, iogestort of aangezand, te herstellen en voorts de aarde, welke in de waterlossingen gevallen is, alsmede de grint- en zandplaten en al hetgeen den geregelden afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te verwijderen. c. de waterlossing te brengen op de vastgestelde diepte. Het is verboden bij die zuivering en ruiming hei onkruid en de andere voorwerpen, in de eerste zinsnede van dit artikel genoemd, in de waterlossing te Jaten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor den waterafvoer hinderlijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens een meter van de waterlossing wor den nedergelegd en weggevoerd. Venray, 24 Juli 1934. De Burgemeester van Venray, VAN DE LOO. Schouw der Wnterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 39 van het Reglement op de Water lossingen in Limburg. Hiecbij is verboden a. binnen den afstand van één meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlossing, woon- of andere huizen, getimmerten of muren daar te stellen. b. binnen denzelfden afstand (dus binnen ééa meter) hagen langs de waterlossing te planten. c. binnen den afstand van ander- halven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te planten, waaronder begrepen niet geschoren en opgaande hagen. d. binnen den afstand van één meter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin- en mesthoopen langs de waterlossingen te leggen of te hebben. e. vaartuigen, boomen, hout, vlas, asch, puin of andere voorwerpen van dien aard in de waterlossingen neder te leggen of te hebben. De waterlossingen op eenigerlei wijze te vernauwen of te verondiepen. Terwijl volgens artikel 38 sub fin de waterlossingen geen dammen, ktib-, bat- of andere stroomkeerende of oeververdedigende werken mogen worden aangebracht. Venray, 24 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Gaef ous Uwe oude rjjwiel- plaatjes Voor ons hebben deze waarde, voor U niet. De jongens van de Missieclub van het Patronaat zullen dit jaar de inzameling der oude rijwielplaatjes ter hand nemen. Het vorig jaar zijn over het geheele land bij deze in zameling ruim 8000 K.g. oude metalen verkocht kunnen worden, waarvan de opbrengst kwam ten bate der T.B.C.-bestrijding. U Kunt thans allen meehelpen aan de T.B.C. bestrijding zonder dat het U ook maar ééa cent kost. Geef ons slechts Uw oud rijwielplaatje, hetwelk voor U toch geen waarde meer heeft. Het alge neen belang wordt er door gediend. Laat Venray dit jaar eens mede aaa de spits staan met dit werk. De jongens zullen U de eerste dagen van Augustus bezoeken om de oude plaatjes op te halen. Heeren Rijwielhandelaren helpt ook Gij mee BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de schouw zal worden gevoerd over de vol gende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1 Van Breevennen met zijtak op 22 Aug van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 2 Oirlosche Pas op 22 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3 Waterlaat de Scheide met zijtak 24 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nam. 4 Leunsche Beek met zijtak 24 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nra. 5 De Brukskensche Beek 22 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 6 Waterlaat uit Brukskensche Pas 24 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 7 Zompgraaf met zijtakken 22 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 8 Boschhuizer Maas met zijtak 22 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 9 Weverslosche Beek met zijtakken 26 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 10 Giesevennekens 23 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 11 Loonsche Pas 23 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 12 Smakter Spurkt 23 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 13 Schoorsche Beek 21 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 14 Burggraaf met zijtakken 23 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 15 Weverslosche Beek vierde zijtak 20 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 16 Weverslosche Beek verlengde 20 Aug van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 17 Eerste zijtak Oostrumsche Beek 25 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 18 Eerste zijtak Loobeeksche Beek 20 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 19 Waterlossing Daland met zijtakken 20 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 20 Ysselsteynsche Waterlossing 20 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm LEGGER B, 4 Klein Oirlo met zijtak 21 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 5 Zwart Water 20 Aug. van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 6 Waterl. Oostrumsch Veen met zijtak 25 Aug. van 7 uur vm. tot 7 nm. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor overtredingen ge constateerd op 20, 21 en 22 Aug. op 10 Sept. d.a.v. en voor de overtredin gen geconstateerd op 23. 24 en 25 Aug. op 11 Sept. d.a.v. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas* te Venray. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats Venray, 24 Juli 1934. aan het Raadhuis Venray 24 Juli 1934. Burgemeester en Wethouders voorn., De Hoofdagent van Politie tevens O. VAN DE LOO. onbez. Rijksveldwachter, De Secretaris, L. H. JANSSEN. VAN HAAREN. aan dit weck en verzamel met ons de oude plaatjes. Wees allen zonder uitzondering propagandisten voor dit werk. Dan pas zal succes verzekerd zijn. Na afloop der inzameling zullen we bekend maken, hoeveel plaatjes er in onze gemeente opgehaald zijn geworden. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op 25 Juli 1934 bij hen is inge komen een verzoekschrift van Gerard Leonard van Gassel, bakker, wonende te Venray-Veulen H 27a, om een volledige vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het perceel Veulen H 27a. Binnen twee weken na de dag* teekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Venray 26 Juli 1934. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Distributie rundvleescli iu blik. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van personen die in het bezit zijn geweest van bons voor rundvleesch in blik, dat alsnog gelegenheid bestaat tot het afhalen van nieuwe bons a.s. Maandag tusschen 2 en 4 uur nam. Venray.' 25 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. HOLTHEES. Zaterdag slaagde onze dorpsgenoot de heer G. Linsen te Amersfoort voor 't Staatsexamen. De geslaagde proficiat. Op het Zondag j.l. gehouden prijsschietea onder de leden van de Schutterij Onze Lieve Vrouwegilde was de uitslag als volgt le prijs C. Koenen 2e F. Bonants 3e A. Janssen 4e A. Wijenberg 5e W. Smits. OVERLOON. Onze dorpsgenoot de heer W. Janssen aan de Univer siteit te Leuven (B.) voor het Bacca- lauriaat in de Wijsbegeerte. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens. Donderdag vierde Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond zijo 50sten verjaardag. Burgemeester overvallen. Dinsdagavond belde zekere W. uit Belfeld aan bij den burgemeester Harbers. De burgemeester die zelf open deed, werd direct door W. aange vallen. Een kleine worsteling ontstond waarbij teasiotte de burgemeester zijn aanvaller wisl te overmeesteren. De politie was ondertusschen ge waarschuwd die W. onmiddellijk met een auto naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Naar men verzekert, verkeerde W., die voor eenigen tijd uit het krankzinnigengesticht te Venray waar hij werd verpleegd, ontslagen werd, in staat van dronkenschap. Een „Oostersche Week" te Venlo. Over enkele weken zal te Venlo een rozenbloemen- en plantenten- toonsteliing worden gehouden. Reeds thans staat vast, dat dan een groot aantal vreemdelingen de stad zal bezoeken. Uit België en Duitschland zullen zelfs eenige extra-treinen naar Venlo loopen. De V.V.V. heeft nu aan de R.K. Middenstandsvereeniging voorgesteld van 1—9 September een winkelweek te houden en de daarop iagestelde winkelweekcommissie heett als gevolg van dien een plan uitgewerkt voor een „Oostersche week", waarin aan etalages, winkelpuien, straten en pleinen een Oostersch tintje zal worden gegeven. Het comité van winkeliers en R. K. Middenstandsvereenigingen hebben zich met dit plan vereenigd. Arbeider beide oogen verloren. De fabrieksarbeider H. v. d. P. uit Weert, die voor enkele weken tijdens werkzaamheden op de Zink- fabrlek te Budel kokend zink in de oogen kreeg, heeft thans het licht uit beide oogen verloren. Als de liefde uit is In den nacht van Zondag op Maandag tegen drie uur werd po litieassistente verzocht in het volks logement aan de Schoolstraat te Roermond, alwaar de 33-jarige ar beider D„ die fe zamen met de ge huwde vrouw H. een zwervend leven lijdt, met elkander slaags waren ge raakt. D. bleek een diepen steek in den rug te hebben opgeloopen. Ook dr. Hoyng Jr. was spoedig ter plaatse en verbond den hevig bloedenden D., waarna overbrenging naar het Laurentiusziekenhuis plaats had. De toestand van D. is niet zon der zorg. De steek bleek vlak bij de loag te zijn doorgedrongen. Vrouw H. is door de politie ge arresteerd en wordt heden ter be schikking der Justitie gesteld. De eerste H. Mis op Lactaria. In het in aanbouw zijnde klooster der Eerw. Zusters Dominicanessen van Bethanië op Lactaria te Sambeek werd velleden Zaterdag voor 't eerst de H. Mis opgedragen. Maandag bracht Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond een kort bezoek aan de Eerw. Zusters, ter bezichtiging van het in aanbouw zijnde klooster. Zijne Excellentie, die zich voor deze stichting bijzonder interesseert, werd daarbij door de Eerw. Moeder Overste dezer congregatie te Venlo rondgeleid. De roofoverval te Deurne. Te O3S is gearresteerd zekere C. verdacht van den roofoverval op den 78 jarigen Geven te Deurae in den nacht van 3 op 4 Juli Hij is naar Deurne overgebracht. Door een uil aangevallen. Te Budel vloog een uil de slaap kamer binnen van mej. S. en ver wondde haar bloedend. Huisgenoo- ten wisten het dier te vangen. Ontploffing op een visscliers- vaartuig. In de visschershaven van Ouddorp en Goedereede op het Zuid-Holland- sche eiland Goeree en Overflakkee heeft Woensdagmiddag een ernstige ontploffiag plaats gehad aaa boord van een visschersvaartuig. Van het schip is zoo goed als niets meer overgebleven. De schipper P. Kastelein en diens knecht G de Keizer, die zich aan bood bevonden, werden zwaar ge wond. Zij braken de beide beenen en ieder een arm. Het vijfjarige dochtertje van den schipper, dat zich op den wal bevond, kreeg een stuk hout tegen het hoofd, waardoor de hersenpan van het kind werd ver brijzeld. De kleine was vrijwel op slag dood. Tentoonstelling stad Tilburg. Naar men meedeelt heeft het ten- toonstellingsbestuur besloten den duur van de tentoonstelling met 12 dagen te verlengen. De sluiting is derhalve bepaald op Zondagavond 12 Augustus a.s.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9