Vergadering Raad van Venray. Zaterdag 21 17 Juli 1934 nam. 4 uur. Afwezig de heer Nelissen. Voorzitter Burgemeester O. v.d. Loo. Secretaris Van Haaren. Nadat de Voorzitter de vergade ring met gebed geopend had, meent hij zich alvorens met de agenda te beginnen, te moeten kwijten van den droeven plicht weer een overleden Raadslid te herdenken. Het is in korte jaren de derde maal, dat een Raadslid tijdens zijn zittingsperiode overlijdt. Thans betreft het 't geacht Raadslid de heer P. A. Jacobs, die reeds eenigen tijd door zieKte verhinderd was de vergade ringen bij te wonen. Niemand had zulk een verloop verwacht en allen hadden gehoopt op een herstel van den zieke, die sinds 1923 bij iedere verkiezing zijn mandaat door de kiezers vernieuwd zag. Hij was een man van diepen godsdienstzin, groote eenvoud en oprechte hartelijkheid. Als Raadslid onderscheidde hij zich door trouw vergadering bezoek, plichtsvervulling, deskundige behan deling der aan de orde zijnde zaken en een voorliefde voor Leunen, zijn woonplaats. Gij allen. Raadsleden, hebt Uw medelid op zijn laatsten tocht bege leid en een H. Mis voor hem doen opdragen. We mogen vertrouwen, dat God hem reeds het loon voor het vele goede heeft toegekend en we hopen dat Hij de weduwe kracht moge schenken het zware kruis te dragen. Laten we den heer Jacobs dikwijls in ons gebed herdenken. Vervolgens werd de agenda ter hand genomen. En ging de Raad over tot puDt 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Gemeenteraad, de heer P. J. H. G. Poels. De Voorzitter stelde hiervoor eene Commissie in bestaande uit de heeren Stoot, Houben en Arts, die zich verwijderden om de geloofsbrieven na te zien, waarna deze Commissie bij monde van den heer Stoot rap porteerde, dat een en ander in goede orde bevonden was en adviseerde tot toelating van den heer Poels als Raadslid. 2. Notulen. Werden zonder eeoige op- of aan merking goedgekeurd. 3. Kasopname bij den Gemeente ontvanger over het 2de kwartaal 193i. Werd voor kennisgeving aange nomen. ^4. Behandeling tdet Gemeente begrooting en het schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten naar aanleiding van de Gemeente- begrooting. Aan dit agenda punt werd nog ruim een uur volgepraat. De heer Vermeulen opende de 'IJ der sprekers, waarin we ook de heeren v. Haren, Millen v. Boven en Wethoudes opmerkten. In het algemeen werd opgemerkt, dat in dt post werkverschaffing nog wel ecnlge reserve zit. daar deze post aan den hoogen kant geraamd is en dus vermoedelijk wel mee zal vallen. Ook de uitkeering der Rijks vergoeding is ll pet. meegevallen, cene ia de memorie van toelichting aangewezen belastingbron Wegen- i 1934, No. 29 belasting, werd door den heer Ver meulen dichtgegooid, door op te merken, dat we in Venray al zoo iets hadden in den vorm van hand en spandiensten, hetgeen hij een verkapte wegenbelasting noemde. De heer v. Haren had geen in lichtingen noodig, doch sprak er zijn vieugde over uit, dat de Raad de indertijd gedane voorstellen tot belastingverhooging niet geaccepteerd heeft. Het is de Commissie gelukt, daük zij den gezonden financieelen toestand der Gemeente, en verschil lende fiscale meevallers, die op hun juiste waarde geschat zijn, Ged. Staten een ander standpunt te doen innemen dan zij aanvankelijk hadden. De Voorzitter geeft in verband met de door genoemde Sprekers ge dane opmerkingen een overzicht over den gang van zaken en wijst er vooral op, dat de werkloozen recht hebben op hun verzorging in dezen moeilijken tijd. We moeten hun ten allen tijde kunnen helpen. De heer Vermeulen wijdt nogmaals een beschouwing aan de groepeeriog der cijfers voor de werkverschaffing en voegt er aan toe ik begrijp Uw voorstel niet tot belastingverhooging, als U dit alles geweten hebt, Voor zitter. Ik geef B. en W. dan ook iD overweging om hun voorstel in te trekken. De Voorzitter zegt, laten we de begrooting eindelijk eens vaststellen en met het verzoek van Ged. Staten accoord gaan tot verhooging der opcenten met 25. De heer Vermeulen noemt het ergerlijk dat B. en W. in dezen tijd gekomen zijn met een voorstel om 190 opcenten te heffen. Had de Raad dit geslikt, dan zaten de belasting betalers thans voor een groote zorg meer. De Voorzitter zegt, dat de heer Vermeulen zeer goed weet, dat B. en W. nooit zulk voorstel gedaan hebben. Laten we ons gelukkig prijzen, dat dank zij tal van mee vallers, we thans in staat zijn zonder zulk een verhooging een sluitende begrooting te krijgen en slechts een kleine verhooging der opcenten ge vraagd wordt door Ged. Staten. De heer v. Boven zou niet willen tornen aan den post werkverschaffing. De heer Millen wilgeen belasting verhooging met 25 opcenten. Dit zou circa f 5000 opbrengen, terwijl we mogen aannemen, dat er op de werkverschaffing bijna evenveel over schiet. De Voorzitter zegt, dat de Raad de post werkverschaffing met zulk bedrag kan verlagen. Hieraan kunnen B. en W. meewerken. De begrooting klopt dan zoo ongeveer en Ged Staten zullen geen belastingverhoo ging vorderen. Wethouder Odenhoven is er niet voor den post werkverschaffing te verminderen. Hij is er vierkantig tegen. Vooral met het oog op de toekomst, die zich niet rooskleurig laat aanzien, is behoud van den post gewenscht. Wel meent hij dat er op de raming van dien post wat over schieten zal en een zekere reserve inhoudt. De Voorzitter kan niet zeggen of er wat overschieten zal. De heer van Boven dacht zeker aan het schaakspel, door den koning mat te zetten is het spel gewonnen. Hij stelde dan ook voor de Wet houders hun oordeel te laten uit spreken, dan kwam de Voorzitter alleen te staan en kon men moeilijk spreken van het College van B. en W. Deze redeneering vond de Voor zitter onjuist. Wethouder Pubben meent, "dat dank zij de meevallers, de begrooting zonder verhooging der opcenten sluitend kan gemaakt worden. Na al deze besprekingen stelde de Raad de begrooting vast zonder verhooging der opcenten en verzocht B en W. om Ged. Staten er op te wijzen, dat er zich tot nog toe onbekende meevallers hebben voor gedaan, die het zoo juist genomen besluit billijken. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verdere verlaging van enkele pachten. Na uiteenzetting door den Voor zitter, daarin bijgestaan door Wet houder Pubben, werden evenals vorige jaren diverse pachten ver minderd. De heer Millen kan zich met dergelijken gang van zaken eigenlijk niet vereenigen. Is er ook genoeg rekening gehouden met de kwaliteit van den grond, de draagkracht van den pachter etc. Nadat de Voorzitter gezegd had, dat de Raad moet aannemen dat in deze serieus te werk gegaan is, was dit punt afgewerkt. 6. Aanbieding der rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur dienst 1933. 7. Aanbieding der begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur dienst 1935. In verband met het nieuwe regle ment van orde, kwam men nu aan stemmingen en niet minder dan 12 keer moest er bij briefjes gestemd worden om een Commissie te kiezen en een Voorzitter ia twee onder staande gevallen. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren Houben én Goumans en de uitslag der stemming gaf aan, dat gekozen werden als Commissie voor onderzoek de heeren van Haren, voorzitter, Vermeulen en Janssen, leden. 8. Voorstel van B. en W. tot nadere wijziging der verordening op de openbare vermakelijkheden in verband met enkele gemaakte op merkingen van heeren Gedeputeerde Staten op de verordening, zooals deze door den Gemeenteraad werd vastgesteld Deze wordt gewijzigd naar den wensch der Ged. Staten en de memorie van toelichting door B. en W. aan de Raadsleden toegezonden. Wat deze wenschen zijn, blijft zoo voor de pers een gesloten boek, die dan ook het publiek, waarvoor de veranderingen bestemd zijn, niet kan inlichten. 9. Ingekomen schrijven van heeren Gedeputeerde Staten inzake vaststelling door dit College van de lijst der Gemeenten, bedoeld in artikel 3. 2e !id, der Drankwet. De Voorzitter zegt, dat de kom van Venray thans meer dan 5000 zielen telt, als zoodanig wordt er nu onderscheid ingesteld tusschen een tap- en een slijtvergunning en kan een vergunninghouder hier tusschen kiezen. Slechts vergunningen van vóór 1904 kunnen beide rechten be zitten. Deze toestand treedt in 1935 in. Voor de buitingen geldt deze bepaling niet. Z.h s. ging de Raad hiermede accoord. 10. Ingekomen schrijven van de Broederschap van Ontvangers van Gemeenten in zake centralisatie vap het gemeentelijk rekenplichtig beheer. Na uiteenzetting door deD Voor zitter, dat het hier bedoelde meer geldt voor grootere gemeenten, nam de Raad dit schrijven voor kennis geving aan. 11. Voorstel van B. en W, tot verkoop van circa 4.73.70 H.A. ontginningsgrond te Venray- Ysselsteyn aan A. Janssen te Broekhuizen. Naar de Voorzitter zegt. is deze grond verkocht voor f 200 per H.A. en doot kooper gewenscht ter uit» breiding der door hem aangekochte boerderij. Waar deze gronden voor niemand zoo goed te pas komen, besloot de Raad z.h.s. dit voorstel te accep* teeren. 12. Voorstel van B. en W. tot belegging van f 1000 wegens uit loting eener obligatie groot f 1000 4i/t pCt. Ned. Indië. Deze gelden zullen weer op dezelfde wijze belegd worden, zegt de Voorzitter, waarmede de Raad instemde. 13. Aanbieding van het verslag der Commissie van Toezicht op het L. O. Wordt ter inzage gelegd. 14. Aanbieding van het kohier der voerdiensten. Vastgesteld op 56 dagen veer dienst z.h.s. 15. Aanbieding der rekening over 1933 en de balans per 31 December 1933 van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. Na stemmingen en herstemmingen werden de heeren v. Boven, voor zitter en v. Haren en Vermeulen, leden, gekozen in een Commissie om de bescheiden van dit punt te be- studeeren en te zijner tijd rapport uit te brengen. (Zoo ik hoorde waren er loch Raadsleden, die al deze stemmingen te veel van het goede vonden). 16. Wijziging en aanvulling der begrooting dienst 1933. Na uiteenzetting door den Voor zitter, bracht de Raad z.h.s. de noodige wijziging aan. 17. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het Raadsbesluit van 3 Februari 1927 tot verlaging der huren der woningen van de Woning- vereeniging St. Oda met f 0.50 per week en het voor rekening nemen der gemeente van dit hoogere exploi tatietekort, zulks in verband met de verlaging der rente van de Woning wetvoorschotten en voorstel van B. en W. tot het nemen van een nieuw besluit tot verlaging der huren met f 0.25 per week, naast de verlaging van f 0.80 per week als gevolg dezer renteverlaging. Ook dit punt is nader uiteengezet in een door B. en W. aan de Raadsleden gezonden memorie van toelichting Z.h.s. vereenigde de Raad zich hiermede. 18. Voorstel van B. en W. tot toetreding tot de op te richten N. V. Industriebank voor Limburg en in het aandeelenkapitaal dier vennoot schap deel te nemen voor een bedrag van f 1000. Na uiteenzettting door den Voor zitter ging de Raad met dit voorstel accoord. Mocht in den loop der tijden in Noord Limburg meer industrie gevestigd worden, en wel speciaal in Venray, dan is de Raad wel genegen voor een hooger bedrag hierin te participeeeren. Wethouder Odenhoven spreekt de hoop uit, dat tot heil van de werk lieden meer industrie hier gevestigd zal worden. De heer v. Haren voelt weinig voor de Industriebank, maar kan zich vereenigen met gedaan voorstel. 19. Voorstel van B. en W. tot het compenseeren voor alle ambtenaren, wier bezoldiging door of vanwege de gemeente is vast gesteld, van het wettelijk verplicht verhaal aan pensioensbijdragen ad 10 pCt., voorzoover dit verplicht verhaal overtreft de tot dusverre toegepaste korting op de salarissen, de verhoogde pensioensbijdrage plus de pensioensbijdrage zooals die zoude zijn verhoogd volgens voorstel van

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9