Binnenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten H.M. de Koningin tot haar volk. - Verlaging van de uit- keeringen uit het Gemeentefonds. De katholieke mijnwerkers accepteeren een bemiddelings voorstel. Conflict bij Bat'a. Nederlandsche motorrenner verongelukt. Allerlei. Maandagmiddag heeft H.M. de Koningin, zooals dat bij bijzondere gebeurtenissen gebruik is geworden in de laatste jaren, vla de Neder- landschen zenders het woord gericht tot het volk, om dank te brengen voor de buitengewone belangstelling, ondervonden bij den dood van haar koninklijken gemaal, en dezen in hartelijke bewoordingen nog eens te herdenken. De klare, gedistingeerde en uitmuntende uitspraak van onze taal, de oprechtheid bovendien, welke uit haar woorden naar voren dringt, maken het beluisteren van een toespraak van H.M. steeds tot een moment van stille ontroering. Dat was dezen keer in bijzondere mate het geval, nu de eerste Vrouwe van ons land den weedom vertolkte, welke haar bij het verlies, binnen enkele maanden tijds, van een moeder en een echtgenoot, hebben vervuld. De regeering heeft menig gemeente bestuur een nieuwe onaangename verrassing bereid door de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de regeling der uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Het heet officieel een „wijziging", maar deze wijziging had duidelijker „verlaging" kunnen worden geheeteD, want het zijn slechts enkele, tot dusver wel zéér misdeelde gemeentebesturen, welke van de voorgestelde wijziging eenig profijt zullen trekken. Vooral de grootere en grootste gemeenten gaan aanmerkelijk minder ontvangen en wij, voor ons, we vermogen zelfs niet te begrijpen, hoe aanpassing der uitgaven aan de nieuwe normen van inkomsten mogelijk zijn. Zooals men weet, zijn de uit keeringen aan de gemeenten als gevolg van bet befaamde Kortings wetje reeds aanzienlijk teruggebracht. Amsterdam b.y. kreeg nog slechts pl.m. 16 millioen uitgekeerd. Dat bedrag gaat nu teruggebracht wor den tot... 9i/2 millioen. Het verschil zal in 10 jaren worden overbrugd. Datzelfde geldt voor andere gemeen ten. Rotterdam kreeg na het Kor tingswetje een uitkeering van 10.1 millioendat gaat geleidelijk, te weten over tien jaar, worden 7 8 millioen. Den Haag ontving 5.7 mil lioen in de toekomst wordt dat 2.9 millioen 1 De werkloosheidsuitgaven hebben bij de toewijzing der uitkeeringen geen factor gevormd, als zijnde niet stabiel. We vermoeden, dat het rijk deze uitgaven geleidelijk geheel voor zijn rekening gaat nemen. Het is waarlijk niet alleen de overheid, die schier onaantastbaar financieele problemen moet zien op te lossen. Denken we maar eens aan de moeilijke financieele positie van onze mijnindustrie. Wij produceeren jaarlijks 12 millioen ton kolen en we verbruiken ook 12 ton! Dat zou dan mooi kloppen, als er nu ook nog niet 6 millioen ton jaarlijks uit het buitenland werden ingevoerd Dat is noodig, omdat we niet alle soorten koleD, welke we behoeven, ook hier kunnen winnen. Bovendien hebben we handelsovereenkomsten met andere landen, waarbij we in den invoer van kolen hebben moeten bewilligen om voordeden voor onzen land- en tuinbouw te kunnen bedin gen. Het ergste is, dat de buitenlandsche kolen hier te lande worden aange boden tegen prijzen, welke nog be neden den kostprijs van onze eigen kolen liggen Dat komt voornamelijk door de zeer lage loonen in het buitenland. Die loonfactor is mede oorzaak, dat wij zoo goed als geen kans hebben om naar het buitenland uit te voeren. De mijndirecties wilden derhalve een loonsverlaging van 10 pCt., maar de arbeidersbonden wezen die met beslistheid af, omdat hun loonen al de uiterste laagtegrens hadden bereikt en er in de mijnen bovendien geen volle week meer gewerkt wordt. Ook de arbeiders hebben, aldus rede- neerende, gelijk. De Minister van Waterstaat deed een bemiddelingsvoorstel 5 pCt. loonsverlaging, in twee étappes, n.l. op 1 Aug. en op 1 October a.s. Over dat voorstel is in de contact commissie zwaar gedelibereerd. De R.K. Bond beeft tenslotte een nader voorstel der mijndirecties geaccep teerd, n.l. 3 pCt. loonsverlaging, voor drie maanden gegarandeerd en daarbij toezegging eener huur verlaging voor de mijnwerkerswoningen en verlaging van den prijs der kolen, welke voor huisbrand worden toe gewezen. Zeer waarschijnlijk zullen ook de andere arbeidersbonden dit voorstel thans aanvaarden. De directies hebben nog toegezegd, dat bij noodig te blijken ontslag, de buitenlandsche krachten zullen voor gaan. V Ben arbeidsconflict dreigt nu ook van dezen huurder zeker kon zijn, dat hij zijn centen kreeg en geen pak slagen als van zooveel anderen. Wordt vervolgd. in de nieuwe schoenfabriek van Bat'a te Best. Van zekere zijde is de vestiging van deze Tsecho-Slowa- kijsche industrie in ons land toege juicht, want onze Nederlandsche schoenindustrie heette achterlijk in haar technische organisatie. Bat'a kon tegen onze industrie concurreeren, heette het, door doelmatige bedrijfs organisatie en tóch nog betere loonen en arbeidsvoorwaarden aanbieden. Daarvan is niet veel gebleken. Van dezelfde zijde als bovenbedoeld, wordt thans geklaagd, dat Bat'a zich niet aan de collectieve overeen komsten houdt, voor schandelijke loonen laat werken, deze willekeurig bepaalt enz. In de vorige week „kregen de arbeiders 3 dagen vacantie" Toen Zaterdag het loon ontvangen werd, bleek, dat de arbeiders die vacantie zelf moesten bekostigen het loon werd niet doorbetaald. Het loon, waarmee huisvaders na die vacantie werden heengezonden, bedroeg in vele gevallen 6 7 gld. Er dreigt thans een arbeidersconflict, nu een .12-tal ontevredenen zijn ont slagen. De bekende Nederlandsche motor renner Van der Pluym is Zondag in België doodelijk verongelukt, toen hij op een racebaan tijdens een wed strijd uit de bocht schoot en tus- schen het publiek terecht kwam. Verschillende toeschouwers werden gewond. Van der Pluym bereikte den leeftijd van 32 jaar en laat een vrouw met kind na. Het aantal verkeersongelukken was mede weer zeer groot tijdens het jongste week-end. Twee slacht offers vonden den dood en het aantal zwaar gewonden is dezen keer zeer groot. De vliegdiensten op Soesterberg, op Zaterdag j.l. zijn schitterend geslaagd. Vele tienduizenden hebben van de prestaties onzer militaire vliegeniers genoten. Vooral de lucht- acrobatiek trok belangstelling. Het esquadrille-vliegen was bijna volmaakt af. De regen, welke eindelijk is los gekomen, veroorzaakte in het Noor den van ons land eenige verkeers- stagnatie, doordat de spoorlijn LeeuwardenZwolle op twee plaat sen verzakt bleek te zijn. Ongelukken zijn door de activiteit van het personeel voorkomen. In heel het land houden de arrestaties aan van personen, die van opruiing worden verdacht, door middel van het verspreiden van geschriften, tijdens de joDgste onrust in Amsterdam en andere plaatsen. De justitie schijnt voornemens om zeer streng tegen ze op te treden, want vele verdachten zijn in voor arrest gesteld. EOSTERsMAAGP/UEM FRANCISCAANSCHE VONKEN. Franciscus, wiens geest van kin derlijk-blije onderworpenheid aan het gezag der heilige roomscbe Kerk, wiens geest van totale onthechting en radikale Evangelie beleving zulk een hervormende omkeer had teweeg gebracht in het godsdienstig-zedelijk leven van de dertiende eeuw, zou die Franciscus, die Heilige van de katholieke Kerk voor deze tijd niets meer te beteekenen hebben? Franciscus, de rijke koopmanszoon, was een bedelaar geworden ter wille van Christus. Niets van alles, wat het leven van een mensch ook geooroofd kan veraangenamen, had hij voor zichzelf gehouden. Zelfs, wat hij voor zijn levensonder houd noodig had, hoopte hij van de goddelijke Voorzienigheid te krijgen. En zoo, los van alle gehechtheid aan het aardsche en los van alle genegenheid jegens zichzelf, leefde hij als een vogel zoo vrij en als een kind zoo gelukkig. De vroolijke broeder Franciscus, juist door de gestrengheid van zijn boete-doening. Is dat misschien het geheim, wat door onze wereld maar niet begre pen wil worden Ligt hierin misschien de beteekenis van Franciscus voor deze tijd Ach, men wil het niet gelooven.... D.O.R. VENRAY. 21 Juli 1934 Kostelooze Rywielinerken. Voor het doen van aangifte ter bekoming van een kosteloos rijwiel- merk, zal het kantoor Stationsweg 7 behalve de gewone uren bovendien geopend zijn 's avonds van 7 tot 9 uur op de navolgende dagen 17 Juli, 19 Juli, 24 Juli, 26 Juli, 31 Juli, 2 Augustus en 7 Augustus, De Ontvanger der directe belastingen en accijnzen OPDAM. Vonray's groot Internationaal Ruiterfeest. Begunstigd door het prachtigste weer had Zondag op het Sportterrein aan den Leunschen weg alhier onder zeer groote belangstelling van een talrijk publiek een groot Internationaal Ruiterfeest plaats. Op ieder nummer wareu voldoen de inschrijvingen en de jury had een zware taak om de prijzen in juiste mate toe te kennen en evenlueele tekortkomingen van de zijde der ruiters in aanmerking te nemen. De uitslagen werden door luid sprekers, opgesteld door het Radip- agentschap Schobbers alhier, bekend gemaakt, die de pauze aanvulden met muzieknummers, daarbij niet het minst bijgestaan door Venray's Fan farecorps. Alles bijeen een zeer mooie middag. De uitslagen der verschillende nummers waren Harddraven voor alle rassen (leden der vereeniging)le prijs G. Geurts, Venray; 2e prijs J. Rambaghs, Cas- tenray 3e prijs G. Poels, Oostrum. Harddraven landbouwpaarden B.T. (voor leden der vereeniging)le prijs J. van Dijck, Heide2e prijs A. Verheijen, Oostrum. Rennen voor halfbloedpaarden le prijs W. Verhaag, Hülm (D.) 2e prijs W. Custers, Venray 3e J. vd. Bosch, Boxmeer 4e Hawinkel, Roermond. Sulkydraven le M. Mertens, Luik 2e M. Eggen, Hoensbroek3e H. Jaminou, Eygelshoven. Schoondraven (ingespannen voor 2 of 4-wielig rijtuig)le J, Kersten, Boxmeer 2e G. Geurts, Venray 3e H. Asselberghs. Scheide 4e J. Hutgens, Venlo 5e J. Geurts, Maas hees. Rennen voor alle rassen le M. H. Rutten, Eygelshoven2e M. Mertens, Luik (B)3e W. Verhaag, Hülm (D.). Harddraven halfbloedpaarden le G. Geurts, Venray2e Steeghs, Venlo 3e W. Hennekens, Lutterade; 4e J. Rambaghs, Castenray. Het paard van Hawinkels werd wegens galoppeeren gediskwalificeerd. Sulkydravenle H. Jaminou, Eygelshoven; 2e M. Eggen, Hoens broek 3e M. Mertens, Luik (B). Rennen lange baan le M. H.: Rutten, Eygelshoven 2e M. Mertens, Luik (B.)3e Gebrs. van Brussel, Weert. Handboogsport. Zondag 15 Juli had onder groote belangstelling het 2e Bondsconcours plaats op de doelen van Diana te Venray. De prijzen werden behaald als volgt Eerste zestallen, le St. Joris, Leunen 188 pnt. 2e St. Oda, Ventay 181 3e St. Hubertus, Merselo 177 4e St. Antonius, Halfweg 166 5e Ons Gen., Ysselsteyn 165 6e St. Anna, Venray 160 7e Diana, Venray 160 8e De Eendracht. Veulen 154 9e Batavieren, Castenray 153 10e Willem Teil, Oirlo 129 lie H. Maria, Oostrum 100 12e St. Jozef, Smakt 93 Tweede zestallen le De Eendracht, Veulen 137 2e St. Hubertus, Merselo 134 3e St. Antonius, Halfweg 129 4e St. Oda, Venray 114 5e St. Anna, Venray 110 6e St. Joris, Leunen 104 7e Batavieren, Castenray 101 8e Ons Gen., Ysselsteyn 95 9e Willem Teil, Olrlo 82 Personeele Kampioen le B. Camps, 42 punten 2e M. Keizers, 36 punten Personeele baan le J. v. Gerveo, Venray, 22 pnt. 2e H. v. Ooi, Veulen 3 rozen 3e H. Swiokels, Leunen 4 vieren 4e M. Keizers, Ysselsteyn 4 drieën 5e Hoedemakers, Venray 4 tweeën 6e A. Marcellis, Merselo 4 eenen Nederlandsche Reisweek. Op initiatief ven de Nederlandsche Reisvereeniging wordt door haar van 20—27 Augustus, in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen, Algemeene Transport Onderneming, Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, Horecaf, Nederlandsche Stoomboot- reederijen, Natuutbaden, Kunst- en Amusementsbedrijven, Handel en Nijverheid voor de eerste maal een Nederlandsche Reisweek georgani seerd. De voorbereiding dezer groote organisatie is nog in vollen gang; zoodra een en ander gereed is zullen wij onze lezers hierover nader inlich ten. Rozen- en bloemensliow te Venlo. De rozen- en bloemententoonstel ling, die gedurende de eerste dagen van September te Venlo gehouden wordt zal door haar opzet en de groote belangstelling, die deze bij de diverse kweekers gewekt heeft, van meer dan gewestelijke beceekenis worden. De Venlosche vereeniging voor vreemdelingenverkeer, van wie het initiatief uitging, zag haar plannen al spoedig met zulk een enthousiasme begroet, dat zij daaraan een belang rijke uitbreiding moest geven. De tentoonstelling zal gehouden worden in het Concertgebouw en den daaraan grenzenden tuin. Was de oorspronkelijke bedoeling enkel een rozen-ten toonstelling te houden, de uitstekende naam, dien de Noord en Midden-Limburgsche, en de Oost- Brabantsche bloemen- en planten- kweekers hebben, heeft de organisatie ertoe geleid, dat ook voor hen een ruime plaats werd gereserveerd. De expositie verkreeg hierdoor een nog grootscheren opzet. De toezeggingen die men thans reeds kreeg zijn alleen al in staat, om de ruime tentoon- stelllngsgelegenheld die er geboden wordt, te vullen. Op het einde van de vorige week zijn de officieele iDSchrijvingsblljetten verzonden, die vóór 1 Augustus weer bij het Comité terug moeten zijn. Deze werden gericht aan alle kweekerijen in Noord- en Midden- Limburg en Oost-Brabant. De exposi tie zal, gezien de reeds gedane toezeggingen, vijftig procent van onze nationale kweekerij omvatten, welke uitgeoefend wordt in de streken tusschen Maasbracht en Cuyk. De groote naam, dien de diverse be drijven hebben, heeft een internatio nalen klank. De ruime binnenzaal van het Concertgebouw zal als één groote weelderige rozen- en bloementuin met fonteinen en schijnwerpers wor den ingericht. De terrassen zullen bezet worden met rotspartijen en vaste planten. De verschillende kweekers hebben reeds toegezegd, dat er diverse soorten nieuwe, nog ni*t geëxposeerde rozen zullen worden tentoongesteld. Ook zal er nog een bepaalde ruimte beschikbaar blijven voor amateur cactus-kweekers. Denkt aan de verkeers- voorschriften Maandag traden in werking de nieuwe voorschriften van het Motor en Rijwielreglement waarvan de voornaamste zijn 1. Verbod om andere dan oranje stoplichten te gebruiken. 2. Ook wielrijders moeten voor taan een teeken geven, wanneer zij van plan zijn van richting te veran deren of plotseling te stoppen. 3. Alle motorrijtuigen (dus ook rijwielen met hulpmotor) moeten voorzien zijn van een achteruitkijk spiegel. 4. Alle andere rij- of voertuigen, géén motorrijtuig of rijwiel zijnde, m jeten eveneens van een dergelijke spiegel voorzien zijn, tenzij de be stuurder van zijn zitplaats het links achterliggend weggedeelte zonder spiegel gemakkelijk kan waarnemen. 5. Verbod om van den hoorn of fietsbel gebruik te maken, anders dan wanneer de veiligheid van het ver keer zulks vordert. 6. Verbod om een portier van een motorrijtuig te openen of ge opend te laten, indien daardoor ge vaar ontstaat. 7. Verbod om met rijwielen op meer dan twee wielen te rijden op wegen, die voor het verkeer met rlj- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet openstaan. Het drama op Heerlerheide. Omtrent het drama te Heerlerheide, kan nog het volgende worden ver meld. De man, een mijnwerker uit Henegouwen, Scoriël, die bij zijc broeder te Heerlerheide met vrouw en drie jarig kind logeerde, heeft als 17-jarige jongen op de O.N.IX-mijn gewerkt en was Vrijdags nog op de mijn geweest om werk te vragen, wat hem niet kon worden gegeven. Waarschijnlijk uit wanhoop daar over of in een vlaag van waanzin, heeft hij de treurige daad verricht. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat hij 's nachts op de mijn is geweest, en zich waarschijn lijk in een mijnschacht van 240 M. diepte heeft geworpen, waarin zijn vormeloos lijk dan ook gevonden is. In de nabijheid werd een portefeuille gevonden,, waarin papieren met den naam van het slachtoffer en een be bloed scheermes. Dit laatste wekte het vermoeden op, dat er nog iets ergers was gebeurd. Men ging naar zijn broer, en hoorde daar dat Scoriël en z'n vrouw nog rustig sliepen. Toen nu de politiemannen de slaap kamer binnendrongen, bleek eerst de heele verschrikkelijke waarheid. Op een bed wat op den vloer was op gemaakt, lag badend in haar bloed het 23-jarige vrouwtje van Scoriël. Naast haar lag een strijkijzer waar mee S. haar drie gaten in het hoofd had geslagen. Daarna had hij haar met het scheermes, wat in de mijn gevonden werd, den hals afgesneden. Ia een hoek van de canapé lag een kindje van 2 a 3 jaar oud rustig te slapen. S. was met zijn vrouw 's avonds van te voren rustig gaan slapen. Het echtpaar was een paar dagen geleden gearriveerd en zou Zaterdagavond weer vertrekken. De lijken zijn naar het ziekenhuis over gebracht. DE MIJNWERKERSLOONEN. Na de beslissing. Zondag is practisch de beslissing gevallen ten aanzien van het loon- conflict in de mijnindustrie, dat de gemoederen van duizenden de laatste weken heeft bezig gehouden. De R. K. Mijnwerkersbond heeft het laatste voorstel der directies aan vaard, waardoor de dreigende staking is voorkomen. Het is waarschijnlijk, dat op deze houding van het hoofdbestuur van den R. K. Mijnwerkersbond veel ciitiek zal worden uitgeoefend, on danks het feit, dat ook de algemeene vergadering van dien Bond haar goedkeuring aan die houding heeft gehecht. Deze critiek voortkomende uit de verbitterende stemming onder de mijnwerkers, is alleszins verklaar baar. Is zij echter ook gemotiveerd Het is goed, alvorens op deze vraag een antwoord te geven, de argumenten na te gaan, die de voor zitter van den Katholieken Bond en later ook dr Poels heeft aangevoerd, ter verdediging van het standpunt, dat het laatste voorstel der directies moest worden aanvaard. Het voornaamste argument was wel dit, dat de ergst-getroffenen automatisch een verlaging van inko men zouden krijgen, als dit voorstel niet werd aanvaard. De werkloozen- kassen zijn uitgeput en zelfs met het hoogste Regeeringssubsidie van 200 pet. zouden daaruit de verzulmdien- sten niet meer kunnen worden ver goed. Ioplaats van deze zekere verlaging is nu gekomen een waarschijnlijke verbetering van inkomen, juist voor de minst-betaalden. Deze verbetering zal ingaan op het oogenblik, dat zij weer vijf in plaats van vier dagen per week kunnen gaan werken en tot op dat oogenblik zal op hun loon geen korting worden toegepast. Voor de betrokkenen beteekent deze vooruitgang zeer veel, al geven wij toe, dat de prijs, die er voor betaald moet worden, hoog is. Vier honderd arbeiders zullen op de O.N. Mijnen nog ontslagen moeten worden; de arbeiders der Staatsmijnen zullen 3 pet. van hun inkomen moeten missen. Is die prijs te hoog Het hoofd bestuur van den Katholieken Bond heeft deze vraag onder de oogen gezienhet is tot de conclusie ge komen, dat de prijs bijna niet te betalen was, maar dat het offer moest worden gebracht. Daarvoor pleitte ook nog een andere omstandigheid, waarop naar onze meening, zeer bijzonder de aandacht moet worden gevestigd. Bij deze loonsverlaging heeft de Regeering mee gesproken. Nooit te voren is dat gebeurd, nooit tevoren zijn directies en arbeiders ter bespre king van een loonsverlaging door de Regeering naar den Haag geroepen. Aan deze verlaging was dus iets anders gekoppeld, iets, dat dc. Poels Zondag heeft onthuld, toen hij mededeelde, dat er door de Regee ring iets voor de mijnindustrie zou worden gedaan. Datgene, waarom jaren is gevraagd hulpverleening voor de mijnindustrie, die geleidelijk een verbetering ia den toestand kan brengen, zal dus nu plaats hebben. Inplaats van de toe komst zonder eenig uitzicht komt dus nu de mogelijkheid, eeo kleine hoop, dat allengs een verbetering in den toestand zal intreden. .Wanneer men dat overweegt, dan is de prijs niet te hoog, dan heeft de R. K. Mijnwerkersbond het eenig- mogelijke gedaan. Daarover kan men het hoofdbe stuur geen verwijt maken men kan slechts respect hebben voor zijn houding. Tegen den stroom inroeien is zéér lastig. Moge spoedig duide lijker blijken, dan nu nog het geval is, dat de beslissing in het belang der mijnwerkers is geweest. L. K. Oud-minister Verschuur hersteld Naar de Msb. verneemt, zijn oud- minister Verschuur en zijn echtge- noote van hun verblijf in het buiten- lan d in Den Haag teruggekeerd. Mr. Verschuur is geheel van zijn kwaal hersteld en zal zich thans wijden aan de werkzaamheden van zijn nieuwe functie, nl. die van com missaris-generaal van de Nederland sche deelneming aan de Internationale tentoonstelling, welke in 1935 te Brussel zal worden gehouden. In een emmer kokend water gevallen. Te Wanroy is een kind van J. B. in een emmer kokend water gevallen. De kleine is over het geheele lichaam verbrand. Zijn toestand is levens gevaarlijk, Goedkooper aardappelen. Met ingang van Donderdag 19 Juli is de minimumprijs voor vroege aardappelea op de veilingen ver laagd tot f 3.50 per 100 Kg. De crisisheffingen blijven ongewijzigd. Doodelüke val uit een schommel. In het ziekenhuis te Goes is over leden de 29jarige J. B. uit Wissen- kerke, die Zaterdag op de kermis te Colijnsplaat uit een schommel op straat is gevallen. Pressie tot zelfmoord. De Rotterdamsche motorrenner Van der Pluym verongelukte hij vloog uit de bochtmorsdood. De renner, die onmiddellijk op hem volgde, werd opgenomen met beenbreuk en scheielfractuur, zijn motor vloog onder het publiek verscheidene gewonden, één ernstig. Van der Pluym was dit jaar reeds het vijfde slachtoffer, alleen onder de meest bekende renners. Van de drie eerstaangekomenen op de laatste T.T.-races te Assen leeft er geen enkele meer. Wat drijft al deze mannen in den dood Niets anders, dan een onmensche- lijke concurrentiestrijd tusschen de leidende motormerken. Een concurrentie-strijd op z'n allerweerzinwekkendst. Louter om winstbejag worden jongemannen, in de volle kracht van hun leven, den dood in gejaagd. Onder delirlsche toejuiching van een onverzadigbaar sensatie-ziek publiek. Wanneer komen industrie magnaten publiek en renners tot bezinning Msb. Terecht. Zekere A.d. V. uit Boxmeer, wiens opsporing per radio 14 dagen geleden werd verzocht omdat men een ongeluk vreesde, is thans terecht en blijk* in de buurt bij kennissen gelogeerd te hebben. Auto omgeslagen. Tusschen Maarheeze en Weert sprong een band van een auto van den heer v. Bergrijk uit Eindhoven tea gevolge waarvan de wagen om sloeg. Vier dames sloegen uit de auto en bleven bewusteloos liggen een vijfde dame en de chauffeur werden licht gewond een zesde dame bekwam geen letsel. Een passeerende pater uit Weert verleende geestelijke hulp, een dokter uit Weert schonk geneeskundigen bijstand. De vier bewustelooze dames zijn naar het Gasthuis te Weert vervoerd. Een apostel der werkloozen. Zonder uitzicht op eenige beloo ning. maar eokel en alleen uit naas tenliefde redt een priester te El Paso in het Zuiden der Vereenigde Staten lederen dag 450 gezinnen van den hongerdood. Den 4en April 1932 begon Fr. Petronio Zaqhni. de pastoor van El Paso gratis voedsel te verschaffen aan de hongerlijdende werkloozen der stad Den 4ea October opende hij een atelier, waar talrijke welge stelde vrouwen der stad, kleding stukken vervaardigen voor de be- hoeftigen De correspondent van „El Mexi- cano del Norte" schrijftFr. Zagni bedelt gemiddeld 150 dollar per week voor zijn werkloozen bijeen, ongeacht nog de vele goederen in oatura, die hij voor hen verzamelt. Terwijl de regeeringen van het land en onze steden, schrijft de „El Paso Herold Post" beraadslagen over het stichten van een ondersteunings fonds voor werkloozen, redt Fr. Zagni honderden gezinnen van den hongerdood, waardoor hij ons het bewijs levert, dat alleen opofferende naastenliefde daadwerkelijk in staal is om het lijden van anderen te verlichten. Brandstichters in het groot. Voor de rechtbank te Innsbruck is het proces begonnen tegen de drie brandstichters Van HopfgarteD, die in den tijd van Maart 1929 tot Mei 1932 niet minder dan 38 bran den hebben gesticht. Zij hebben vele boerderijen, de kerk, een houtzaagfabriek en de bioscoop van Hopfgarten in vlammen doen opgaan. De drie misdadigers, die tusschen 24 en 26 jaar oud zijn, worden verder beschuldigd van verscheidene moorden en roofmoorden. Slechts één der drie heeft nog niet bekend. Heldin der naastenliefde. De Nederlandsche Redemptoristen hebben in Suriname een inrichting voor de melaatschen, onder leiding van de Tilburgsche Zusters van Liefde. De H correspondent van de Maasbode beschreef verleden jaar dit wonder van christelijke naasten liefde en vestigde daarbij de aan dacht op zuster Maria Theresia (mej. Bomaars uit Bavel, N.-B.). Over haar schrijft pater Verheggen, miss. C.s.s.R. in „De Volksmissiona ris" ..Zuster Theresa is het schulde- looze, blanke slachtoffer geworden van hare liefde voor de armsten en ongelukkigsten, de melaatschen. Sinds de stichting der St. Gerardus Majella 16 October 1895 is zuster Theresa de moederlijke ver zorgster en verpleegster der arme melaatschen geweest. Nu reeds 39 jaren lang Negen en dertig jaren lang in dit oord van besmetting en lijden Wat 'n heldenziel I ln 1913 viel zij zelf als slachtoffer dezer vreeselijke ziekte. Zij werd melaatsch met de melaatschen en draagt nu reeds 21 jaren dat zware, neerdrukkende kruis met even grooten moed en onbezweken edelmoedigheid als waarmede zij de melaatschen verpleegt. Teekenend voor haar waarlijk heilige gemoedstemming is dit heerlijke woord, dat zuster Theresa tot de eerw. overste, Moeder Leonie, bij gelegenheid der visitatie sprak „eerw overste, ik ben toch zoo gelukkig." Mysterie voor wie Christus' liefde niet kent. Wel goddelijk moet de godsdienst zijn, die zulke kostelijke vrachten voortbrengt En wel mogen wij de congregatie gelukkig prijzen, die zulke heldenmoedige heilige zielen tot hare leden mag rekenen 1 Zuster Theresa afgescheiden van haar medezusters. wonend bulten haar klooster, levend met en onder de melaatschen, verpleegt nog steeds de melaatschen, hare „kinderen." Katholiek Nederland behoeft België zijn pater Damiaan niet te benijden. Ia zuster Theresa heeft het zijn heldhaftig en heilig slachtoffer." Begin nog heden met fjeffedechndscheTandfiasia, „Wat Mijnhardt maakt is goed." 235-9

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6