TWEEIffi BI.AD VAN PEEL EN MAAS Geld Jan. FEUILLETON. Zware vluchten. zaterdag 21 Juli 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 29 Mussert contra Duymaer van Twist. Krachtig Terneerschrift. In Nov. 1933 had Ir. Mussert als een voorbeeld van parlementaire wantoestanden op het geval Duymaer van Twist gewezen, die als kapitein in de Kamer gekomen, jaren lang naast zijn inkomen als Kamerlid, tractement trok als kapitein, en pensioen geniet van een betrekking, welke hij nooit vervuld heeft. In nog al scherpe bewoordingen heeft Ir. Mussert dit optreden van den heer Duymaer gegispt, zoodat deze zich beleedigd gevoelde en een aan klacht tegen Ir. Mussert indiende. Ir. Mussert heeft een verweer op gesteld tegen de dagvaarding, waarin er op gewezen wordt, dat wat de heer Duymaer van Twist ten laste is gelegd, niet alleen volkomen juist is, maar zelfs veel te gunstig J- voorgesteld. „Ons Noorden" vat dit verweer schrift als volgt samen Ir. Mussert is, na de indiening van de klacht, in het bezit geko men van de pensioenacte van de Militaire Pensioenraad van 27 Juni 1923 waaruit blijkt, dat de heer Duymaer van Twist met ingang van 16 Mei 1923, het militaire maximum pensioen is toegekend van f éOOO en dat dit maximum pensioen alleen bereikbaar was doordat bij de vaststelling daarvan zijn ingedeeld 22 militaire dienst jaren, die de heer Duymaer van Twist als Kamerlil heeft doorge bracht. Voor die 22 militaire jaren, waarin nooit één dag werkelijke milltraire dienst is verricht, heeft de heer Duymaer van Twist niet alleen, Daast zijn inkomen als Kamerlid, 22 jaar salaris genoten, maar daarvoor krijgt hij nu ook nog tot zijn dood f 4000 pesioen. Is dat nu niet ergerlijk Maar het wordt nog fraaier. In 1922 was de persioenwet aan de orde. Niet op voorstel van de Regeering, maar op aandrang uit de Kamer zelf, is toen een bepa ling opgenomen, waardoor deze zoo in hoog mate royale pensioen regeling voor sommige Kamerleden werd ingevoerd. VoIgen3 het verweerschrift van Ir. Mussert heeft de heer Duymaer van Twist zelf aan deze regeling meegewerkt. Toen de wet in het Staatsblad stond, was hij een der eersten, die er van profiteerde, om zijn pensioen aan te vragen, dat toen meer bedroeg, doordat hij het maximum kreeg, dan zijn tot nu toe genoten non*activiteitstracte ment als kapitein. Sinds Mei 1923 geniet de heer Duymaer van Twist dus naast zijn f 5000 als Kamerlid, f 4000 pen sioen voor 30 militaire dienstjaren, waarvan hij er slechts 8 werkelijk heeft vervuld. Dezelfde jaren die meetellen voor het militaire pensioeD, telden intusschen ook mee voor het pen sioen als Kamerlid. Dit Kamerlid vergaarde dus tegelijk twee pen öioenen voor twee werkkringen, welke hem allerminst een dagtaak gaven. Want naast zijn functie als Kamerlid vervult de heer Duymaer van Twist nog tal van andere baantjes. Ook moet hij zich nog al eens schuldig maken aan absenteïsme In Kamer en Haagschen Gemeenteraad. De Utrechtsche Rechtbank heeft na kennisname van dit verweerschrift besloten de vervolging wegens be- leediging niet door te zetten. Een plattelandsgescliicdenis van de Belg.-Limb, grens. 22 Terwijl de familie Snuffels zich nu snel uit de voeten maakte, lachten de vele kijkers tranen. Dat was nog iemand Nieuwjaar- wenschen 1 Dat hout was goed gevallen 1 Dat was een heerlijk begin voor Jan, die in eigen huis met eigen hout over zijn rug blauwe plekken gekregen had. Achter de gordijnen schepte de artiest behagen in zijn daad, die door alle lui goedgekeurd werd. Straks gaat hij weer naar de gendarmen, merkte een buur man op. - Dit keer niet, meende Pier, wijl Jan altijd vuil valt. Overigens er heeft immers niemand iets gezien. Ik niet, ik niet I Niemand had iets gezien. Wat kan hij dan processen De artiest kan zeggen, dat Snuffels in bedronken toestand over de kasseien gestrompeld is en daarmede ligt de aanklacht geheel in 't water. De beschuldig de behoeft toch geen eed te doen, Het genoemde Groningsche blad merkt Daar aanleidiog van een en ander op Dergelijke wantoestanden geven in dezen tijd, nu op de werkloozen- uitkeering zoo ingrijpend bezuinigd moet worden, groote ergernis. Het is te begrijpen, dat de fas cisten een geval als dit breed uit meten en er een geweldige propa ganda uit maken. Maar ieder, d(e met ons princi pieel lijnrecht staat tegenover het fascisme, en de gezonde volks invloed van een goed geordend parlementair stelsel krachtig wil handhaven, zal het met ons eens zijn, dat dergelijke dingen als hier boven gesignaleerd worden, zoo spoedig mogelijk ODgedaan gemaakt moeten worden. Dit mogen en moeten wij niet aan de fascisten overlaten. Van cadaver tot dier meel en technisch vet. De destructor destrueert Als je ergens op den Boschdijk achter Eindhoven langs het kanaal over bochtigen weg van kiezelslag de binnenlanden inrijdt, zie je in de verte 'n nogal vreemd, afgeplat ge bouw, dat erg hoog op de beenen staat. Dat is de distructor van den N. C. B. Wij hebben over den destructor bij de opening al een en ander ver teld, maar nu de destructie in gang is eD het bedrijf eenigszins op toeren begint te komen heèft de Directie de persmenschen nog 'ns uitgenoo digd om de heele zaak eens grondig te bekijken. Trouwens om een be drijf überhaupt te kunnen beoordee- len moet je het in werking gezien hebben. Volgens artikel 18 van de Vleesch- keuringswet is bepaald, op welke manier vleesch en vleeschwaien, die niet voor consumptie geschikt zijn als voedsel voor mensch en dier onbruikbaar moeten woeden gemaakt. Dat onbruikbaar maken moet ge schieden door middel van 'n destruc tor. Nu was de moeilijkheid, dat in de wet niet precies stond aangegeven wat men onder een destructor dient te verstaan. Een latere wijziging van het betreffende Koninklijk Besluit heeft daaromtrent uitsluitsel gebrachi door te bepalen, dat „als destructor is te beschouwen een inrichting, waarin vleesch en vleeschwaren door thermische, chemische of thermo- chemische behandeling, hetzij, enkelvoudige bestanddeelen wordt ontleed, hetzij zooverre wordt ver brand, dat alleen aschbestanddeelen overblijven en de behandeling zoo danig is, dat alle levende organismen worden gedood. De eerste eisch, die aan een destruc tor gesteld moet worden is dus, dat hij waarborg biedt, dat alle patho gene (ziekteverwekkende) kiemen radicaal worden gedood. Dat destrueeren alleen in een aparte inrichting zou nooit rendabel kunnen zijn, daar het (betrekkelijk) vernietigen op zich natuurlijk niets oplevert. Naast de destrueerende verbran- dingsiarichting is er in het distructie- bedrijf een verwerkingsiDrichting, waarin uit het te destrueeren mate riaal technisch vet bereid wordt en diermeel, dat als veevoeder in ver schillenden vorm te gebruiken is. Nu zou men in het fabriceeren van dier meel een zekere strijdigheid met de wet kunnen zieo, die nl. bepaalt, dat bet-afgekeurd vleesch onbruik baar gemaakt moet worden als voed sel voor mensch en dier. Dr. Th. van Luytelaar zegt daaromtrent in zijn boek „In de destructor speelt zoo oordeelde een ander buur. 't Vonnis over Jan was spoedig geveld. Als onschuldig kwam de artiest er af. Dien dag en ook de volgende dagen durfde Jan zijn gezicht niet onder de menschen verloonen. De naweeën waren nog 't ergst. Negen dagen bleef Jan in zijn vesting. De dokter had hem meer dan eens bezocht. Zou het zoo erg zijn geweest mompelde men. Och wat, zèi Pier, die heeft een slecht kraambed gehad. Die houdt zich ziek om met de korte dagen een hooge reke ning van smart en pijn te doen opmaken, lachte een ander. Die gebeurtenis ging 't dorp rond. Twee gendarmen, 'Igeweer over den schouder en 't «kaasmes" op den naad van de broek gingen heldhaftig een onderzoek instellen en de zaak kwam eerlang voor den vrederechter. Deze rechtsgeleerde, in gelegen heidsgewaad, ondervroeg dan de schuldigen. - Nooit veroordeeld geweest, meneer Nestor Nooit, neer vrederechter. En U Snuffels vroeg de man der wet. Ec werd gelachen en de deur waarder moest tot stilte manen Jan speelde verlegen met zijn pet voor 't groene laken en bleef de gestelde vraag schuldig. zich een proces van zaakvorming af 't vleesch houdt op te bestaan, andere voorwerpen van een nieuwe soort ontstaan." Dat een dezer stoffen, in casu het diermeel dat geheel anders van uiterlijk, aard en karakter dan het vroegere vleesch, en dat vooral vol komen steriel is met dit vroegere vleesch in zekeren zin gebruiksver want is, (beide kunnen n.l. als vee voeder dienen) is een tweede. Aan het voorschrift der wet is voldaan. Men zal begrijpen, dat er verschil lende systemen van destructie ea extractie zijn. In den N.C.B. destruc tor te Son wordt het systeem van Ir. Bruno Hassel toegepast. Dit systeem heeft de Duitsche ingenieur bij enkele destructors in Amerika toegepastin Europa is het systeem nog eenig. Wij zullen niet probeeren om het systeem technisch heelemaal voor onze lezeis uit te knobbelen wat 'n dagblad trouwens niet van pas komt. We zullen bij de be schrijving wijselijk aan de oppervlakte blijven. Zooals bekend vallen heel Brabant en Noord- en Midden-Limburg onder het operatieterrein van den N.C.B.- destructor. In de toekomst zullen daar waarschijnlijk nog het land van Maas en Waal en het eiland Tholen bijkomen. De cadavers in die streken worden opgehaald door zes speciaal daartoe gebouwde tankwagens. De trailers zijn vervaardigd van U staalbalk en zijn geschikt voor een nuttige lading van 4—5 ton. Zij zijn voorzien van een volautoma tische koppeling, die vanuit de cabine bediend wordt, door het overhalen van een handle. De voorsteunen vaa de trailers worden bij het aan- en. afkoppelen tegelijkertijd geheel automatisch omhoog en omlaag ge bracht. De rembediening geschied geheel automatisch en werkt in combinatie met de automatische koppeling. De op de trailers gemonteerde tanks zijn geheel van roestvrije staal plaat vervaardigd en geheel electrisch met roestvrije electroden gelascht. De tank is aan de achterzijde voorzien van 2 draaideuren, die door middel van een excentrische espagaoletsluiting en een rubberrand die zich tusschen de deuren eD tank bevindt, deze geheel luchtdicht afsluiten. Ia deze tank is een nieuwe viDiiiDg aangebracht, waardoor het mogelijk is door één persoon en op de meest gemakkelijke en hygiënische wijze de zwaarste kadavers te laden en te lossen. Boven in de tank bevindt zich namelijk een loopbalk, waaronder een draadspindel is aangebracht die ongeveer 1 M. buiten de tank door loopt. Op deze draadspindel loopt de takel, die door een enkele hand beweging naar voren of naar achte ren geschoven, het kadaver opge- heschen en door een draaibeweging aan de achterzijde van de tank wordt het kadaver naar voren in de tank gedraaid. De trailers, alsmede de taaks zijn ontworpen en geheel vervaardigd door Van Doorne's Aanhangwagen- fabriek N.V. te Eindhoven. De wagens worden eiken dag radicaal met creoline ontsmet. Bij aankomst aan den destructor komen de cadavers en de afvalpro ducten van de abattoirs eerst in een groote hal, waar de beesten in eeD minimum van tijd automatisch ont huld worden, zoo, dat de huid nooit beschadigd kan worden. De inge wanden worden daarna in 'n speciale machine gewasschen en gesneden en daarna gaat alles apart (voor de kwaliteit van 't meel) in drie sterili seer- en droogketeb waar de heele zaak vier uur wordt uitgekookt en De griffier bladerde in een re gister en las Snuffels is niet minder dan 68 keer hier geweest en werd 52 maal in 't ongelijk gesteld. Nog eens werd er gelachen door 't publiek, de rechter vroeg fluisterend het advies van den burgemeester, die naast hem de rol van openbaar ministerie uil- oefende. Opeens werd er geklopt en muisstil werd het in de zaal. De vrederechter las het volgende besluit Aangezien het niet bewezen dat Jan Snuffels met den stok betaald werd in stede van met klinkende munt getuigen zijn er niet kan er ook van dok tersrekening alsmede van schade vergoeding voor smart en pijn geen sprake zijn. - Aangezien volgens akkoord Snuffels in de verfraaingskosten moet deelen, heeft Nestor volko men recht deze onkosten van de huur af te houden. Van den anderen kant, wijl Nestor zooveel onkosten voor de verfraaiing gedaan heeft en hem Snuffels nu het huis niet verder meer wil verhuren, kan Nestor nog drie maanden in het huis verblijven zonder huur te betalen. Jan was verslagen, de artiest was tevreden. Na geveld vonnis, richtte de rechter nog een strenge verma ning tot Jan Snuffels. gemalen waarvan minstens anderhalf uur op 'n temperatuur vaa 125 graden zoodat alle bacteriën gedood worden. De verhitting geschiedt door een mantel rond den ketel. Als de materie voldoende gedroogd is wordt in den bodem een deksel opengetrokken waardoor de stof automatisch in een roteerend extractietoestel valt, dat een verdieping lager is opgesteld. In dat extraitietoestel wordt de materie met benzine doorspoten om het vet af te scheiden. De materie wordt door de benzine volkomen gezuiverd en gedroogd en komt als absoluut steriel diermeel te voorschijn. Het vet wordt in aparte tanks verzameld. De benzine er is in 't bedrijf geregeld 20.000 liter in circulatie en je ruikt er geen druppel van 1 wordt na dit alles gezuiverd en via recuperatie apparaten naar de tank teruggeleid. In die apparaten wordt dooc voortdurende öliebespuiting de stank neergeslagen, terwijl tegelijk de benzinegassen uit de extraheurs erin worden gecondenseerd, zoodat dezelfde benzine opnieuw kan wor den gebruikt. Het benzioeverlies op de totale handeling bedraagt slechts één procent van het gedroogd materiaal. Het (nog ^ongemalen) diermeel wordt door een transportbaan naar de maalderij gevoerdde grove stukjes been worden door een hamer systeem fiju geklopt en daarna komt het meel in de groote silos terecht, waarin speciale afdeelingen zijn voor paardenmeel, koeienmeel enz., welke soorten volgens de juiste verhouding gemengd worden. Ten slotte wordt het meel auto matisch afgewogen in 50 kilosche zakken. De destructor kan al zijn diermeel leveren aan den N.C.B., die het ge bruikt als mengproduct. Het diermeel, dat de destructor produceert is van een buitengewoon goede kwaliteit, veel beter zelfs dan de beste Ameri kaansche melen. Een analyse leverde het volgende resultaat op Diermeel (afval gewasschen) vocht 4.1 pet., vet 8.2 pet., eiwit 72.4 pet. Koemeel vocht 3.8 petvet pet. eiwit 71.6 pet. Het eiwitgehalte is dus buitenge woon groot. Voor het technisch vet zal men emplooi moeten zoeken in den vrijen handel het kan gebruikt worden voor het fabriceeren van kaarsen, zeep enz. Een koe van 500 kilo levend ge wicht (250 kilo slachtgewicht) levert ongeveer 30 K.G. vet op en 50 K.G, meel, wat in totaal ongeveer een bedrag van f 8 vertegenwoordigt. De kracht voor de heele behande ling wordt geleverd door 'n kolossaal ketelhuis. Het ketelhuis, de stoommachine en de destructie- en extratie apparaten zijD producten van de N.V. Stork te Hengelo. Een gedeelte van de slachtinstallatie is geleverd door de Machinefabriek „Holland" van den heer van Opstal te Zevenbergen. In het bedrijf zijn met de chauf feurs mee ongeveer 22 menschen werkzaam er wordt in ploegen ge werkt. De destructor kan per etmaal normaal 24.000 Kg. (maximaal 36.000 Kg.) vleesch en afval tot meel en vet verwerken. Het proces van cadaver tot meel duurt ongeveer 12 uur. Er is een aparte inrichting voor de behandeling van met miltvuur be smette dieren. De dieren worden op een slee in een ketel geschoven en daarin gedurende zes uur op een temperatuur van 152° verhit. Alle bacteriën worden daardoor radicaal gedood en er blijft van het beest geen vaste materie meer over. Dat is een buitengewoon goed ding, De gesproken woorden maakten op Jan indruk en ruischten nog enkele uren in zijn ooren. Doch eenige dagen later begon opnieuw de eeuwige scheld en vechtpartij, waarbij hij telkens het onderspit moest delven. Drie maanden later rolde de artiest zijn matten op en hing 'n plankje aan Jan's woning, met opschrift: »Hotel de platte borstel, te huur met en zonder hout." VI. DE DUIVEL ER UIT, DE ENGEL ER IN... De duivel er uit... de engel erin, profeelte Jan zegevierend op zekeren Zondag in de herbergen, meenend hiermede de lui te pes ten, die hem niet gunden, dat hij zijn huis weer aan iemand had verhuurd. Velen zagen hem nog niet staan, eenigen schokschouderden of ze deden, alsof zijn woorden geen aandacht waard waren en anderen die hem naar een der vier hoeken van den aardbodem verwenschten snauwden hem toe: - Zoo de engel maar lang engel blijft. Als Jan iets op zijn kerfstok had, dan liep hij de hakken onder zijn schoenen uit om den pastoor tot vriend te hebben. Niet over dag, maar 's avonds als't grauwt en de katers uil miauwen gaan, want het is bekend, dat miltvuur- besmette dieren die in den grond gestopt worden bij elke boerderij zijn ze te vinden na tientallen jaren nog een bron van besmetting vormen voor mensch en dier. Het afgewerkte water van den destructor wordt met een gierponp naar afgelegen vijvers gedirigeerd waar het door gisting op den duur natuurlijk gezuiverd wordt. Almetal moeten we na ons bezoek aan den destructor van den N.C.B. verklaren, dat het een prachtige •hygiënische inrichting is. De boer kan er zonder kosten zijn cadavers aan kwijt worden. Meer nog voor de beesten die hem anders niets op leverdes krijgt hij nu nog twee derde van de huid betaald. De Destructor van den N.C.B., een éénige inrjeh ting in heel Europa zal in de toe komst zeker een zegen zijn voor den landbouwer 1 Zuidw. Maatstaf Yoor éénjarige duiven Overleg bjj het zetten. Kennis van het ras noodzakelijk „De Postduif" schrijft een artikel onder bovenstaande titels. Om de belangrijkheid ervan laten we deze bijdrage hieronder volgen: Wij zijn nu in het volle seizoen der vluchten. Week aan week zijn die zwaar, nu eens om die, dan weer om deze reden. Warm weer Noorden en Noordoosten wind maakt dat de duiven moeten werken. Er wordt op afstanden van 500 tot 700 K M. thans veel van de duiven gevergd. En vanzelfsprekend komen de sterken en wilskrachtigen aan deD kop, behoudens eea tikje geluk dat elke duif op zijn reizen óók moet hebben. Over 't algemeen zullen de over jarige duiven, die a! vroeger reis ervaring hebben opgedaan, aan den kop komen. Er zijn uitzonderingen, maar toch wordt het gros der laat komers en nakomers gevormd door ééojarigen. Dit is volstrekt geen bewijs, dat dergelijke duiven slecht zijn. De éénjarige duif is, hoewel zij heel wat lijkt, nog niet op haar volle kracht en geen wonder dus dat zij bij de ouderen achter komt. Nu zijn er, zooals gezegd, uitzonderingen. Hier en daar komen ook éénjarigen aan den kop Ten eerste kan dat voor het ras pleiten, ten tweede kan zoo'n éénjarige buitengewoon krachtig zijn en ten derde kan zij ook als ware onder leiding van een oudereD reismakker het grootste deel der reis hebben gemaakt. Wie zal ons daar over inlichten Het is een feit, dat sommige rassen reeds op éénjarigen leeftijd bijna van alles kunnen presleeren. Maar regel is toch, dat men éénjarige duiven, vooral als de vluchten zwaar zijn, zooals nu, niet veel verder speelt dan ten hoogste 500 K.M. Wie zuinig is op z'n éénjarige vogels, vooral als hij weet door ervaring met vogels uit hetzelfde ras wat hij er van mag verwachten, bevordert de sterkte van zijn hok Want hij kan dan voor de vluchten van 500800 K.M. met zijn twee- driejarigen spelen, terwijl voor de allergrootste afstanden de vier jarigen en nog ouderen zijn te ge bruiken. Als men een taai, wilskrachtig ras heeft en aldus te werk gaat, zal men tenslotte een hok vormen, dat zich op alle afstanden, zoo niet aan den kop, dan toch in elk geval in de prijzen zal plaatsen, En wat meer zegt: een hok, dat bij zware vluchten regelmatig duiven slofte hij ter pastorie, met zijn zwart korfje, waarin, volgens de jaargetijden, duiven, hanen, kippen eieren, fruit of varkensribben ge borgen waren. Bij de sukkel van een meid was hij 't meest welkom. Telkens als Jan in de keuken zijn waren erg luid overhandigde, dan wist de pastoor reeds wie en wat er gaande was. Al zijn parochianen agen hem even nauw aan 'thart. Doch brengers worden overal warmer en guller dan schrabbe- rige weghalers ontvangen. Er was geen belet en Jan mocht binnengaan. Goeden avond, Mijnheer Pastoor, onderdanig verlegen klonk hel uit zijn Pilalusgezicht. Ha, Snuffels, welkom. En een paar minuten later pifte de boer aan een geurend sigaartje slurpte aan een glaasje oude klare. Geen nieuws, Snuffels Och neen.heer pastoor- niet veel... niet bi... bi bizonders, zuchtte Jan, die naar loffelijke gewoonte liet hooren, dat hem toch ergens iels duwde en wrong. Telkens dat de vrek met zijn buren geruzied had of dat iels anders niet in den haak hing, moest hem de herder, die zijn trouwen klant haarfijn kende, de spieringen uit den neus trekker." Maar eer dat Jan zijn Jeremias klachten uitklaagde, wist de pas toor reeds van de gebeurtenis, die zal toonen Dat zijn de hokken, die bij moeilijke vluchten hun duiven thuis krijgen, terwijl andere liefheb bers niet of zeer onregelmatig hun vogels zien wederkeeren. Zoo iets bereikt men niet in een paar jaar. maar daarvoor zijn jaren van „geduldig werken" noodig. Mits met verstand gespeeld, too nen de duiven van één- en twee jarigen leef'ijd wat er in het ras zit. De africhtingsvluchten der jongen zijn in deze geen maatstaf. Duiven, die als jong aan den kop vliegen, zullen vaak niets meer presteeren andere die als jong Iaat en zelfs al te laat zijn, zullen zich tot waar devolle vogels ontwikkelen. Nu is 't met dit als met zooveel in de duiveoliefhebberij. Men kan zich niet strikt aan eea dergelijken regel houden. Er zijn duiven, die zich reeds als jong aan den kop plaatsen en die plaats ook later blijven behouden. Maar gewoonlijk zijn dat uitzonderingen. Een liefhebber, als de bekende Belg Stassart uit Anderiecht, speelt zijn jonge duiven gewoonlijk tot ongeveer 300 K.M. Degenen, die hem niet hebben voldaan, speelt hij door, soms zelfs tot 600 K.M. Deze kunnen dan meteen hun fondras toonen. Wat zich een dergelijke liefhebber veroorlooft, die daarenboven zijn duiven door de jarenlange ervaring, door en door kent, kan een gewoon liefhebber niet als richtsnoer aan nemen. Trouwens als bij zooveel in de sport: er zijn verschillende methoden en al die methoden voldoen bij verschillende liefhebbers goed. Het voornaamste is, dat men ten slotte het soort zijner duiven kent, dat krijgt men pas gedaan door jaren achtereen mee te spelen. Zoo zijn er in Engeland, het land van de fondvluchten, die meerendeels over zee worden gespeeld, verschei dene bekende liefhebbers van ge voelen, dat het uitstekend is voor het verdere kunnen der duiven, dat zij in hun jeugd worden gericht. En daarbij krijgt men ook weer verschillen. De een gaat niet verder dan 100 K.M., de ander gaat tot 200 of 250 K.M., enkelen zetten hun duiven nog iets verder door. Maar tot welken afstand ook af gericht, ia het algemeen zal de uit komst dezer africhting geen- maat' staf zijn voor de waarde van een duif. Die maatstaf levert eer3t de ééojarige en bij sommige rassen zelfs de tweejarige vogel. Nu wordt er in het algemeen door den liefhebber te snel over een vogel geoordeeld. Wie als jong of ééojarige niet in de prijzen vliegt, wordt opgeruimd. Ea daarmee ruimt men vaak waardevol materiaal op, zonder dat men het zelf weet. Een bekend liefhebber had een duif, die steeds achter de prijzen aankwam. Die liefhebber kende zija ras en kende „het vak." Het trof hem, dat deze duif echter steeds in prima conditie terugkeerde. In plaats van den vogel weg te doen, hem dus als luiaard te verwijderen, hield hij hem aan tot de jaren des onderscheids. Daarna zette hij hem zonder veel voorafrichting op een der verste stations en ziet... de duif won prijs. Sinds dien heeft hij haar jarenlang op de allergrootste drachten gespeeld zonder dat de duif ooit tot de eerste tien heeft behoord, kon men op haar thuiskomst in allerlei om standigheden en van allerlei afstan- den, mits boven de 700 K.M. als prijswinster rekenen. Het groote geheim zoo dit een geheim kan worden genoemd is zijn ras te kennen.... ook voor wat men van zijn éénjarige vogels mag eischen en kan verwachten. Maar hoevele liefhebbers kennen hun ras hem snel was overgekazeld. Er behoefde geen strootje ver legd te worden of de goede man wist het. Zoo kwam het ook vaak dal hij over een en ander preekte en dan mompelden ze achter onder den toren: Dat was een standje, een veeg, een mop 'voor die en die. Om -Jan op het goede spoor te brengen, wijl hij geen aparte nieuwtjes had, begon de men- schenkenner over den benoemden kapelaan te spreken. Nu was Jan in zijn nopjes. De pastoor liep nog op geen versleten beenen, maar toch kon hij best op zijn leeftijd een helper gebrui ken, vooral in den winter, als hij naar de ver afgelegen gehuchten door de slijkerige wegen zieken moest bezoeken. Zelf had hij geen hulp gevraagd want dan had hij den Bisschop doen opmerken, dat er geen fat soenlijke kapelanij was, wijl er dringend herstellingen aan moes ten gebeuren, waarlegen de ge meente, die al diep in de krot zat, zou opzien. Ook kon men den tolbeambte, die er jaren in gehuisd had, zoo niet in 'n keer op straat gooien met vrouw en een nest kinderen. De boer herademde, zijn plan zou lukken. En mijn mooie woning dan, dat was iets prachtigs voor zoo'n jongen heer! viel Snuffels in, die

Peel en Maas | 1934 | | pagina 5