Gemengde Berichten Rundvleesch in blik. Burgemeester en Wethouders van Veoray brengen ter kennis van per- onen, die in het bezit zijn geweest van bons voor rundvleesch in blik, n die er nog prijs op stellen hier door nieuwe kaarten te ontvangen (welke geldig iijn tot December a.s.) :leze kunnen afhalen ter Secretarie a.s. Maandag en Dinsdag tusschen en 4 uur namiddag. Ook zij, die nog geen bons ont vingen en meenen hiervoor in aan merking te komen kunnen dit alsdan opgeven. Venray 19 Juli 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 18, 2e lid juccto artikel 16 der Drankwet Stbl. 1931 no 476, ter openbare kennis, dat op heden is ingekomen een verzoek van Johannes Hubertus Keij- sers, smid, wonende te Venray, Ysselsteyn I 71, waaruit blijkt, dat hij volhardt bij zijD op 30 Mei 1932 ingediend verzoek om eec volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het perceel Ysselsteyn I 71, op welk verzoek toen echter afwijzend moest worden beschikt, uitsluitend op grond, dat het wettelijk maximum aantal ver gunningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der ergunning schriftelijk bezwaren bij lurgemeesler en Wethouders in- iienen. Venray, 20 Juli '34 Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN GEVONDENEen bundel foto's. Inlichtingen gemeentepolitie. Waarheen op 8 September Wel, naar de Kroningsfeesten te Oostrum, Geen werkelijk Mariavereerder mag daar ontbreken. De versieringscommissie zal er zorg voor dragen, dat Oostrum die dag een feestelijk aanzien zieeft. Eenige eerebogen zullen worden opgericht. De Processie- veg naar Trans Gedron zal op gassende wijze worden versierd. Eveneens de weg vanaf het punt waar Z.Exc. Mgr. Len.mens wordt afgehaald tot aan de Kerk. Een bereden Eerewachl zal Mgr. bij Zijn aankomst begeleiden. Plannen zijn in voorbereiding om de talrijke bezoekers na 't >eëindigen der kerkelijke plech tigheden een aangename verpoo- zing te bezorgen. Mariavereerders, Oostrum wacht UI TIENRAY. De staking aan de Steenfabriek van Daal en Co. alhier duurt nog steeds voort. Verleden week werd hier een openlucht- vergadering gehouden, terwijl Doo ierdagavond te Horst eene vergade ring plaats had, waar de toestand nader besproken werd. HORST. Alhier is ook een Kern van de R.K. Kiesvereeniging opge richt. Als Kernleider treedt op de Heer J. Boots. Als voorzitter van de R.K. Kies vereeniging is gekozen in de vacature Rutten, de Heer H. Vullioghs, Dierenarts. Het nieuwe propaganda blad der R.K. Staatspartij telt hier reeds een 60-tal abonnée's. HOLTHEES. Zooals we reeds eerder meldden, werd de kermis alhier voor 14 dagen, op Woensdag stop gezet wegens overlijden van Prins Hendrik. Thans werd door de Burge meester vergunning verleend, om Maandag a.s. 23 Juli, dansmuziek te houden, aanvang 3 uur nam. Dus a.s. Maandag allen naar Holthees. OVERLOON. Zondag had alhier de sluiting plaats van het octaaf van den H. Donatus, patroon tegen onweer. Vele pelgrims woonden deze plechtigheid bij. Onze Burgerwacht behaalde Zondag te Boxmeer, op de aldaar^ gehouden schietwedstrijden den 17e' en 19e korpsprijs. MEERLO. Ook in Meerlo heeft zich een Ruiterclub gevormd. Ver eden Zondag werd alhier een ver aderiog gehouden voor dat doel \ls commandant werd benoemd de heer Peter Reintjes. Verleden week heeft de heer ac Kessels, kassier van de afd. Meerlo Middenstand Zegel-Organi- saMe, de volgeDde bedragen uitbe taald afd. Meerlo f 175.—, Tienray f 235Swolgen f 155 Blitters- wijck f 250.—, totaal f 815.—.Deze Zegels worden sinds Jan. j.l. uitge geven. De volgende uitbetaling heeft plaats omstreeks Kerstmis. Twee-daagsche marsclioefening Op Maandag 23 en Dinsdag 24 Juli a.s. zal door het 2e en 17e Regiment Infanterie de twee-daagsche narschoefeniog (2 X 30 K.M.) vorden gehouden. Het 2e Regiment Infanterie .uarcheert den eersten dag over Tegelen—Belfeld, Reuver, Swalmen, Roermond, Horn naar Franke Ven, alwaar een bivak zal worden be trokken. Den tweeden dag wordt over Beegden, Ittervoort, Haelen, Nunhem Neer, Kessel, Baarlo den terugmarsch aanvaard. Het 17e Regiment Infanterie marcheert op 23 Juli vanaf Blerick, Californië, Horst, Venray naar Wanssum, alwaar den nacht zal worden doorgebracht, waarop den volgenden dag over Well, Hamert, Hasselt, Velden, Venlo naar de kazerne wordt terug gemarcheerd. Aan deze tweedaagsche marsch- oefening is eene oefening der troepen verbonden. De troepen zullen den nacht in alarmkwartieren doorbrengen, waartoe draagbaar tentmateriaal door de troepen wordt mede gevoerd. Het eten gedurende de beide marschdagen wordt verstrekt uit de keukenwagens. SEVENUM. Door de gunstige weersgesteldheid gaat de ijzererts exploitatie flink door. Men heeft er veel voordeel van, dat geen rekening hoeft gehouden te worden met 't water. De arbeiders zijn allen uit Sevenum Vrachtwagens rijden den heelen dag af en aan voor 't vervoer naar de Maas. Jeugddag voor Jonge Wachters uit Noord-Limburg, Op de te Venlo gehouden ver gadering van Jeugdleiders van de Jonge Wachten (Patronaten) in Noord-Limburg werd na uitvoerige gedachtenwisseling besloten voor de Jonge Wachten van Noord Limburg op Zondag 9 September a.s. te Venlo een jeugddag te organiseeren. Het voorloopige programma van dezen dag bevat een plechtige Hoog mis in de openlucht, welke door zang zal worden opgeluisterd, waarna demonstratie optocht door de straten van Venlo. Het verdere gedeelte van den dag wordt doorgebracht op het Sport- en speelveld „Ons Buiten" van het Patronaat St. Joseph. Hier zullen demonstraties worden gegeven van spelen en tooneel, speciaal leekentooneel. Op de genoemde vergadering werd een commissie benoemd, die de plannen van dezen dag nader zal uitwerken, waarna verdere bekend making zal geschieden. Gezien het enthousiasme, waarmede de talrijke jeugdleiders op de ver gadering aanwezig, 't plan begroetten, zal deze demonstratie een succesvolle propagandadag worden voor de Jonge Wachten. Door de vergaderde jeugdleiders werd bij acclamatie besloten een kring voor Noord-Limburg van jeugdleiders van Jonge Wachten te vormen om door uitwisseling van gedachten en het geven van aan- wijzigingen met meer succes te kunnen werken in de vereenigingen. Herhalingsoefeningen in het garnizoen Venlo. Van 3 tot en met 22 Sept. a.s. zullen de dienstplichtigen der lichtin gen 1928 en 1930, voor zoover be- hoorende tot het 2e en 17e Regiment Infanterie in het garnizoen Venlo voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Het ligt in het voornemen om tijdens den duur der herhalingsoefe ningen een vrijwillig muziekkorps, samengesteld uit voor herhalings oefeningen onder de wapenen komende korporaals en soldaten op te richten. Dienstplichtigen, die in bovenver meld tijdvak voor herhalingsoefenin gen in het garnizoen Venlo onder de wapenen komen en gaarne voor plaatsing in het vrijwillig muziekkorps in aanmerking komen, kunnen zich daartoe (liefst zoo spoedig mogelijk) schriftelijk aanmelden bijComman dant 2e Regiment Infanterie te Venlo. Hierbij te vermelden welk instru ment wordt bespeeld en welke partij in het muziekkorps, waarvan de ge gadigde in den burgerstand deel uit maakt, wordt vervuld. Tevens hierbij te vermelden of een eigen instrument bij opkomst onder de wapenen kan worden mede gebracht. (Ook pianisten, vlolisten en Jazz bandspelers kunnen zich thans reeds aanmelden voor het op te richten orkest, hetwelk zal worden gevormd voor ontspanning der militairen in de avonduren. Provinciale salarissen in Limburg. Prov. Staten van Limburg hebben Woensdag besloten gevolg te geven aan het verzoek der regeering om de salarissen der provinciale ambtenaren in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. Ged. Staten, die het hunne hadden gedaan om aan dit verzoek te ont komen, hadden ten slotte Prov. Staten voorgesteld zich te schikken naar den wensch der regeering, omdat niet voldoen daaraan ingrijpen van de regeering ten gevolge zou hebben, terwijl het resultaat ten opzichte van de salarissen hetzelfde zou zijn. Op een vraag of de houdiDg der regeering wel strookt met de auto nomie der provincie, antwoordde de Gedeputeerde mr. H. Paulussen, dat inderdaad het gevolgde systeem lijn recht ingaat tegen de rechten der autonomie, doch daarbij heeft men te bedenken, dat deze houding van de regeering op de wet steunt. Met de stemmen der S.D.A.P.- fractie tegen werd het voorstel aan vaard. Gelddorstige bezoekers. Maandagmiddag is op klaarlichten dag te Roggel (L.) op twee plaatsen met behulp van valsche sleutels inge broken. Bij P. van Rooy werd een kist opengebroken en een bedrag van f 140 ontvreemd, terwijl bij J. Tille- mans een kast werd geforceerd en een bedrag van f 60 verdween. Deze diefstallen schijnen te zijn gepleegd door twee personen, die even te voren aan beide woningen waren geweest om een weinig water te mogen ontvangen. De politie volgt hun spoor in de richting Helmond. TEGELEN. De einduitslag van het groot internationaal muziek- en zangconcours te StrijpEindhoven is na den tweeden concours-Zondag bekend geworden. De Harmonie „Voorwaarts" alhier behaalde in de hoogste eere-afdeeling den eersten prijs met 400 punten van de te behalen 420 punten en tevens den bij zonderen lof der jury. Tevens is haar ook in den eere wedstrijd den eersten prijs ten deel gevallen met 189 punten, terwijl de Fanfare St. Hubertus te Maastricht met 168 punten den tweeden prijs verwierf. Bovendien heeft Harmonie „Voor waarts" het hoogste aantal punten van het geheele concours weten te behalen, waarvoor haar een extra- prijs werd toegekend. ROERMOND. Het mocht den heer Frans Farber, Molenweg, alhier Dinsdagavond gelukken een snoek van c.a. 20 pond uit de Maas op te halen, hetgeen als een zeldzaamheid mag beschouwd worden. Kampioen van Nederland met den handboog. Zondag eindigden de schiet oefeningen voor hel Nederlandsch kampioenschap handboog. »Oranje« van Beek (L.) werd kampioen met 287 punten. Voor het kampioenschap werd deelgenomen door de districten Beek, Weert, Helmond, Eindho ven, De Kempen, Dongen, West- Brabant en Amsterdam, in totaal 187 zestallen, verdeeld in '10 afd elke afdeeling in 4 klassen A, B, C. D. De zes kranige schutters van »Oranje« die dit schitterend succes wisten te bevechten, waren dej yolgende L. Gelissen 45 p., Fr. Solberg 47- p., S. Schoffelers 47 p P. Maassen 53 pN. Lemmens 42 p., J. Maassen 53 p, elk in 12 pijlen. Als we narekenen, dal zulks op één punt ha beteekent 72 pijlen gemiddeld van 4 punten, dan zal zeker elke handboogschutter toe geven, dat »Oranje« de zege mei eere bevochten heeft. WEERT. Dinsdagavond deed in de Stationsstraat alhier een 'n smok kelauto besturende chauffeur een poging den hem tot halthouden sommeerenden politie agent te over rijden De agent kon nog juist door in den greppel te springen aan overrijding ontkomen. Later werd de autobestuurder zekere P. F. aange houden. De Industriebank in Limburg. De Provinciale Staten van Limburg hebben in de Woensdag gehouden zitting z.h.st. besloten om tot een bedrag van f 100.000 deel te nemen in de op te richten Industriebank in Limburg. Waarschuwing. In het Algemeen Politieblad geeft de Burgemeester van Zuilen aan hen, die voornemens zijn om in eenig opzicht in relatie te treden met de firma Van der Kuy en Polman, ge vestigd Linnaeusstraat 22 bis te Zuilen (briefhoofden van de firma vermelden de woonplaats Utrecht), in overweging van te voren inlich tingen bij hem in te winnen. Van der Kuy en Polman adverteeren in vele dagbladen voor het verstrekken van credieten en hypotheken. Voor vee dreigt ernstig voedsel' tekort. Het onderstaand overzicht met betrekking tot den stand der land bouwgewassen op 13 Juli 1934 is, onder medewerking van de Rijks- laadbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens vertrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. De weersgesteldheid na den datum van het laatst verschenen oogstbe- richt heeft zich wederom gekenmerkt door buitengewone droogte. Als ge volg van deze omstandigheid is de stand van het grasland nog aanmer kelijk slechter geworden, terwijl daar naast de meeste gewassen op de hooger gelegen gronden eveneens duidelijk de teekenen vaa watergebrek beginnen te vertoonen. De stand der consumptie-aardap pelen is achteruitgegaan. De late aardappelen staan doorgaans beter dan de vroege soorten, welke laatste slechts matige opbrengsten geven. In Limburg heeft dit gewas met ziekten te kampen. De stand kan gemiddeld vrij goed worden genoemd. Op de hooge zandgronden is de toestand van het weiland slecht. De grasgroei staat in deze streken vrij wel stil, doch ook in de overige weidegebieden dreigt ernstig voed seltekort. In vele streken wordt het melkvee op de welde met hooi bij gevoederd. Dooreengenomen is de stand van het weiland vrij slecht tot matig. Het grashooi van de eerste snede heeft een matige tot vrij goede op brengst gegeven van goede qualiteit. De tweede snede belooft evenwel een karigen oogst. De oogst van klaverhool is vrij goed tot goed. Plechtige inwijding van „Maria Regina" op Lactaria. De plechtige inwijding van het klooster „Maria Regina" op Lactaria te Sambeek van de Eerw. Zusters Doinioicanessen van Bethanië door Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, zal plaats hebben op Dinsdag 18 September a s. Wat verzwegen werd. De verzwegen belasting naar in komen en vermogen heeft, naar de N. Rott. Ct. verneemt, over de jaren 1931-'32 en 1932 '33 in totaal voor het geheele rijk opgebracht f 11.600.000. Het grootste gedeelte van dit bedrag komt ten goede aan bet rijk In de toekomst zal de belasting opbrengst in het geheele land met bijna drie millioen verhoogd zijn. Sclioolopheffing te Deurne. Blijkens mededeeling van officieelen kant, heeft de Regeering verzocht de R K. Bijz. Lagere school „Roes- beek" op te heffen. Pogingen zullen worden aangewend om ze te behou den. Deze school werd nog een paar jaar geleden gesticht op de ontgin ningen en is genoemd naar den Zeer. Eerw. heer Pastoor Roes en burge meester van Beek te Deurne. Het gevaar van de bocht. Donderdagmorgen heeft onder de gemeente Aarle-Rlxtel een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 27 jarige boekhouder J. K. uit Lies hout kwam in een bocht van den weg plotseling tegenover een zwaren vrachtwagen van de N.V. Mij. tot bereiding van Zwavelzuur te Hel mondEen botsing, was onvermijde lijk en met een zwaren slag sloeg de motorrijder tegen de vrachtauto. Zeer ernstig aan hoofd en lichaam gewond werd hij een nabije woning binnen gedragen, waar hem het H. Oliesel werd toegediend. Na voorloopig door een genees heer te zijn behandeld, is de onge lukkige naar het ziekenhuis te Hel mond overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Oogst door een hagelbui vernield. De onweersbuien, die Woensdag avond over ons land zijn getrokken hebben vooral in de buurt van de Kwakel, Uithoorn en Nieuwveen groote schade aangericht. Omstreeks 8 uur ontlastte zich in deomgeving een zware hagelbui, die "bijna een half uur aanhield en waarbij hagelkorrels vielen, die bijna de grootte van een duivenei hadden. Tengevolge hiervan is de geheele oogst der tuinders, in hoofdzaak bestaande uit augurken en snijboonen vernield. De schade die werd aan gericht, wordt volgens voorloopige raming geschat op pl.m. f 100.000. De burgemeester van Nieuwveen is reeds Donderdagmorgen naar Den Haag vertrokken, om den noodtoestand, waarin de tuinders zijn geraakt, te bespreken, terwijl ook de burgemeester van Uithoorn hiermede doende is. Door de warmte bezweken. Donderdagavond is op den nieuwen rijksweg Halfweg-Amsteidam ter hoogte van de boerderij van den landbouwer de Ridder eeD zwerver van middelbaren leeftijd door de warmte overvallen en bezweken. Twee knapen verdronken. In de Franekervaart bij Sneek had Woensdagmiddag een droevig onge luk plaats. Vier zoontjes van den schipper F. Tiggelaar, die met zijn schuit in de buurt lag, waren aan 't spelevaren in een roeiboot. Toen uit de richting Sneek een motorboot naderde, trachtten de jongens deze te grijpen om zoodoende een eind mee te worden opgesleept. Het ongeluk wilde, dat het roeibootje kantelde en de vier knapen te water geraakten. De oudste jongen, de 14-jarige J., zag nog kans zijn 3 jarig broertje te redden, maar de twee anderen, een van 7 en een van 9 jaar, verdronken. Onweer boven Noord-Holland. Tijdens een hevig onweer dat zich Woensdagavond tusschen 10 én 12 uur boven Noord-Holland ontlastte, werden in den polder Waarland twee kapitale boeiderijen van G. B. Dz. en van de wed. B.—R. door brand vernield. Aan blusschen viel niet te denken, daar beide boerderijen direct in lichte laaie stonden. Bij de wed. B. wist men de aangrenzende koolschuren te behouden. De inboe dels gingen verloren, verzekering dekt de schade. In de omgeving van Burgerbrug werd door een hevige hagelbui, welke een half uur aanhield, zeer groote schade toegebracht aan de veld gewassen. Ook boven Beemster heeft een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in de schuur van den land bouwer J. Conijn. De vrijwillige brandweer was spoedig met twee spuiten ter plaatse. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de schuur geheel verbrandde. Acht varkens en veertig kippen kwamen ia de vlammen om. Hazardspelen in België Men weet dat hier te lande het „Straperlo" en andere geluks- en „behendigheidsspelen" verboden zijn. Het Casino te Chaudfontaine (B.), heeft de gastvrijheid zoover doorge dreven, dat het eiken avond enkele auto's naar Maastricht stuurt, om gasten te halen, die in het Casino willen spelen. Die gasten komen op een bepaald punt en uur bijeen, worden gratis gehaald en tegen den morgen ook weer gratis afgeleverd, meestal heel wat lichter dan ze 's avonds vertrokken. Er zijn eiken avond zooveel liefhebbers, dat soms tot 3 en 4 auto's noodig zijn. Ook deelde men mede, dat er soms be duidende sommen worden verloren. Dat iemand eens flink had gewonnen, kon niet worden gezegd. De geschiedenis herbaalt zich. Nu wij de ee en de oo op zolder gaan zetten zullen we moeten terug- keeren tot de methoden die voor eeuwen terug onze practische voor vaderen reeds hebben toegepast zullen we een nieuw leesteeken erbij krijgen om onderscheid te kunnen maken of een Vincentiaan uit bédelen of bedélen gaat Zoo tenminste lezen wij in het RoomscheMisboek uitgegeven „onder 't gezag van Clemens VIII" en ge drukt in 1767 door Johannes Jakobus Moretus te Antwerpen, het volgende: (ik doe een greepje) De geméne gebéden ....Heere, wees mijn regter, en ret mijne zaek van dat onheilig volk verlos mij van den bózen en be- driegelijken mensch. ....waarom hebt gij mij verstóten... ....in uwe woningen ....alle uwe zonden vergévende, geleide u tot 't eeuwig léven. d'Alcnachtige en barmhartige Heer verléne ons genadiglijk kwijtschelding" Overal waar een lange moet gelezen worden staat dus de waar- scnuwing (denkelijk voor die de taal niet machtig waren er boven „dit moet lang uitgesproken worden." Zoo worden wij rijker door armer te worden. Msb. S. Een zakenman over Duitschland. Met een vooraanstaande persoon lijkheid uit Duitschland had de „Nieuwe Koerier" een onderhoud en deze man uit Duitschlaods groot industrie oefende scherpe critiek op de economische politiek der nazi's. Hij zei o m. De economische toestand in Duitschland is beroerder dan ooit te voren. Wij lachen, als elke maand groote berichten worden doorgegeven over de groote daling der werkloos heid Zeker, volgens de statistieken is het getal werkloozen met enkele millioenen gedaald. Maar de totale koopkracht is minder dan voor 1931. En dat is een uiterst bedenkelijk verschijnsel. Ziet u eens. hoe het met de mark en de Duitsche Rijks bank gesteld is De goudvoorraad van de Duitiche Rijksbank is vanaf januari tot op heden toe nog steeds in dalende lijn gegaan. Als ik me goed herinner, bedroeg medio April de goudvoorraad 220.000.000 Mark en het jongste cijfer dat ik me her inner is uitde laatste dagen van Juni j.l., 72 000,000 Mark. Deze cijfers spreken voor ons boekdeelen. Ze zeggen ons meer, dan welke politiek staatkundige redevoering ook. Deze nuchtere cijfers krijgen nog meer beteekenis, als men er andere tegen over stelt. Op het eind van 1931, toen Duitschland volgens bekende woorden totaal corrupt en uitge hongerd was, bedroeg de totale goudvoorraad nog ruim 173 000.000 Mark 1 Dit was dus nog vóór Hitier aan het bewini kwam. Ik kom pas terug uit Londen. Daar had ik een onderhoud met eenige vertegenwoordigers uit bankkringen. Maar ik durf niet na te vertellen wat men in fioancieele kringen te Londen over de politiek van dr. Schacht denkt 1 AHe lapmiddelen die de Rijks bankleiding momenteel benut, en daaronder reken ik ook het gegoochel met diverse MarksoorteD, dienen alleen om een verschrikkelijk inflatie proces te camoufleeren. Wij, die eiken dag met het buitenland te doen hebben, ervaren op een harde wijze, dat het vertrouwen zwaar geschokt is. Het wordt boog tijd, dat men in Berlija het roer omgooit Let u eens op, er gebeuren binnen afzienbaren tijd nog merkwaardige dingen. IN DEN NIEUWEN ALLER- LAATSTEN OORLOG. Een spel met bacteriën. Men zegt, dat er proeven worden genomen met het uitstrooien van bacteriën door middel van vlieg* machines. In Parijs en Londen zou op ver schillende plaatsen nagegaan zijn, hoe snel deze lieve diertje3 zich over een bepaalde oppervlakte verspreiden. Wel te verstaan, lieden van een andere nationaliteit zouden die proeven genomen hebben Intusschen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat te eeniger tijd deze lammetjes onder de bacteriën zullen worden vervangen door gifslangen, gemeen gluiperig goedje, dat 'n mensch z'n gezondheid en z n leven ongezien aanpakt en dan heel snel sloopt. Pest, cholera, typhus, zullen de heerlijke strijdmiddelen zijn, waarmee de eerstvolgende „aller laatste oorlog" wordt beslecht. En op de daaropvolgende ontwapeniogs conferentie zou men erover kunnen praten. of er ter wille van de humaniteit geen beperking in de bacteriëokeuze moet worden gebracht door alleen maar de verspreiding van influenza, waterpokken en mond en klauwzeer als geoorloofd te verklaren. Bij zulke hoopvolle vooruitzichten past geen pessimisme. De stoel des doods. De stoel des doods „the chair of death" staat in de Amerikaansche gevangenis van „Sing-Sicg" en ook elders. Het nieuwe „huis des doods" aldaar heeft 300.000 rijksdaalders gekost De ter dood veroordeelden worden gedurende den eersten elec- trischen schok bewusteloos binnen het tweehonderdveertigste deel van 'n seconde. De volksmond noemt dit electrische schavot „den warmen stoel 1" De zon. De zon is een reusachtig fornuis met een warmte van 6000 gr. C. aan haar oppervlakte en 'n binnen- temperatuur van millioen graden 1 Er schieten vlammen van af als fonteinen, die tienduizend kilometers hoogte bereiken, de zoogenaamde zonnefakkels de donkerste partijen zijn de zonnevlekken, die een ge weldige oppervlakte beslaan. NOODWEER IN SLOWAKIJE. Het industriegebied van Dombrova in Slowakije is door een ontzettend noodweer geteisterd. Verscheidene personen werden door den bliksem getroffen. EINDE DER STAKING TE SAN FRANCISCO. Het algemeene stakingscomilé heeft met 191 tegen 174 stemmen besloten de algemeene staking te beëindigen. DE DROOGTE IN AMERIKA. De droogte van de laatste weken heeft in de landbouwgebieden tus schen de Missisippi en de Rocky Mountains een ongekende noodtoe stand veroorzaakt. Gedurende de laatste 27 dagen steeg de temperatuur bijna dagelijks tot 47 graden Celsius, 's Nachts daalde de temperatuur bijna nooit onder de 25 graden. Akkers, velden en weilanden zijn geheel uitgedroogd en bedekt door een dikke laag stof. Zelfs de groote rivieren zijn uitgedroogd en de lan I- bouwers moeten over afstanden van mijlen water balen om hun overge bleven vee te drinken te geven. Ia West Oklahoma moesten j.l. Woensdag 600 stuks vee worden doodgeschoten, aangezien men geen water meer voor de dieren kon krijgen. Waarschijnlijk zal men ge noodzaakt zijn nog honderden stuks vee af te maken. Uit Montana wordt gemeld, dat ook daar in de weilanden veel vee is gestorven. De elleude wordt nog vergroot door een sprinkhanen- en keverplaag. Duizenden landbouwers hebben hun boerderijen verlaten om in de steden hulp te zoeken bij de autoriteiten. De federale regèering treft haar hulpmaatregelen tot talrijke gebieden van Oklahoma. In verscheidene streken van het Middenwesten zijn boschbranden uit gebroken en uit Missouri worden verschillende typhusgevallen gemeld. De record hittegolf in den staat Tennessee is na buitengewoon hef tige onweerstormen afgeioopen. De materieele schade is zeer groot, in het bijzonder op de maïsvelden en in de bosschen. Het verkeer is op verscheidene plaatsen verbroken en een aantal personen werd gedood. Het aantal gewonden bedraagt ongeyeer 20. Ook ia Turkye hitte. Ook in Turkije heerscht op het oogenblik een hevige hittegolf. In het geheele land werd een onge woon hooge temperatuur geregis treerd. In Adana in Zuid Anatolië werd 41 graden Celsius hitte ge noteerd. Talrijke ongevallen met doode- lijken afloop tengevolge van de hitte w jrden gemeld, vooral uit Smyrna. Voor de ambtenaren zijn de werk dagen gehalveerd: zij beginnen vroeg in den morgen en zijn voor het in treden der middaghitte beëindigd. Ouze oudste en hoogste toren, De oudste toren van ons land is de toren van den Dom te Utrecht. Aan dit werk werd 60 jaar gearbeid door Jan van Henegouwen, meestal Jaa van den Dom genoemd 1 De toren is niet alleen de oudste, maar ook de hoogste toren van ons land; hij meet ni. 112 meter en telt 446 treden. Het klokkenspel bestaat uit 44 klokken, bijna alle gegoten door de vermaarde broeders Hemony. De zwaarste klok van dezen toren weegt over de 8000 kilo en heeft 'n middellijn van 2.24 meter I Ze heet St. Salvator en is omtrent 1500 ge- gotea door Geert van Wou. Doodslag te Echt. Het Bossche Gerechtshof behan delde Donderdag de zaak tegen den 25-jarigen arbeider Chr. W M. K. te Echt, verdacht op 9 April 1933 aldaar F. T., opzettelijk met een mes I gestoken te hebben, tengevolge waar van deze den volgenden dag over- leed. Niemand heeft het misdrijf gezien en de zaak is pas vervolgd zoo di. hoe de!h verd. ht'ke van miL 'olge he^c gevangecyj gennemio; Mr. K meende, is en oja, een ern^ty wraaklusi 2, klaard, rijwielen g, geworpen^ dader va. oi^r verd. fa Uitspta^ Weet I dat g. kunt i

Peel en Maas | 1934 | | pagina 2