Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Zaterdag 23 Juni 1934, No. 25 Ingezonden. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaand schrijven, bij voorbaat dankend. A.s. Maandag hebben wij hier weer een telkens terugkeerende Marktdag, welke zeer tot schade is der winkeliers, doordat voor de deuren en trottoirs vol worden ge gooid met marktgoederen en wel in Si. mate dat het verkeer er veel binder l»t var. ondervindt. Stoepen worden volgebouwd met kramen, die verder boven de straat uitsteken, als een winkelier zijo zonnescherm mag laten hangen. Doch dit is niet alles, indien men zijn kinderen naar school moet sturen, staat men doodsangsten uit, daar et voor de kleinen geen plaats meer is om veilig de school te be reiken. Mogelijk dat door deze regelen de aandacht van bevoegde autoritei ten hierop gevestigd wordt. HUISVADER. ,,By liet zwemmen ver dronken." Tien op den eersten Zomer-Zondag Leert toch zwemmenZóó wordt ons telkens voorgehouden en ten bewijze, hoe dringend noodig dat is, worden statistiekcijfers aangevoerd van de honderden verdrinkingsgeval- len in ons laod, cijfers, welke in staat blijken om zelfs lieden, die met een aangeboren watervrees zijn be hept, tot het nemen van de eerste zwemlessen te bewegen. De propaganda voor de zwemsport wordt al een aantal jaren op inten sieve wijze gevoerd en inderdaad kan worden geconstateerd, dat steeds weer nieuwe duizenden zich met het natte ellement „vertrouwd" hebben gemaakt, dus hun watervrees hebben overwonnen. Verdrinken er nu ook minder menschen Helaas: neen! We hebben nu den eersten echten zomerschen Zondag achter den rug en wat leerde ons de krant van Maandag? In de Waal, tusschen Nijmegen en Erlekom, is de 17-jarige A. „bij het zwemmen verdronken". Nabij Grave is het 12-jarig zoontje van Van T. „bij het zwemmen ver dronken". Te Oisterwijk is de 17-jarige M. Hendriks „bij het zwemmen ver dronken." Te Lange Ruige Weide is de 17 jarige A. P. de Wit „bij het zwemmen verdronken." We kunnen zóó nog wel even doorgaan, want niet minder dan 10 van zulke noodlotsberichten vonden we in de krant van Maandag, Noodlot Maar de menschen konden toch „zwemmen" 1 Er zit o.i. een gevaarlijken kant aan die zwemsport-propaganda, welke sport we overigens door persoonlijke beoefening boogelijk hebben leeren waardeeren. Het is een feit, dat wie door een of ander noodlottig ongeval in het water terecht komt en zwemmen kan, meer kans op behoud heeft dan degene, die in het natte element minder goed vertrouwd is. Van den anderen kant echter is het eveneens zeker, dat wie van zich zelf overtuigd is, niet te kunnen zwemmen, in het water zooveel voorzichtigheid betracht, dat hij niet gauw in gevaar zal komen te verkeeren. De zwemkunst wordt te zeer onderschat. Wie een beetje kan poedelen in het water en zich aldus over eenigen afstand kan voortbewegen, beroept et zich op, dat bij kan zwemmen. Pas als ze de breedte van een water blijken te hebben onderschat, of in een strooming terecht komen, dan wel door een schrik hun positieven kwijt raken, komen ze te laat tot het inzicht, dat hun zwemkunst nog tekort schiet en dan verdrinken ze. Wie geen uitstekend zwemmer is co zich gaat verfrisschen buiten de daartoe speciaal aangewezen plaatsen, zonder behoorlijk toezicht, stelt zich altijd io gevaar. Juist wie behoorlijk zwemmen kan, verbaast er zich over, hoe lichtvaar dig vele ouders oordeelen over de wijze, waarop hun kinderen zich des zomers te water plegen te ontspan- oen. Ze gaan trots op dezer presta ties en meenen, dat hun nergens gevaat meer kan dreigen. Ze laten de kinderen vertrekken met hun badgoed, zonder zelfs te informeeren, waar ze gaan zwemmen. En op een mooien, stralenden Z,ondag, krijgen dan tien paar van zulke ouders het bericht thuis, dat hun kind „bij het zwemmen" is verdronken. En eenige uren later nemen ze het lijk in ontvangst. Zwemmen Een praebtsport 1 Mits men er zelf van overtuigd is en zulks aan z'n omgeving ook regel matig inprent, dat geen zwemmer als zoodanig vol leerd is. diep water altijd gevaren met zich brengt. de grootste voorzichtigheid voor iedereen en in alle omstandigheden geboden blijft. OIRLO. Zondag 17 Juni opende onze handboogschutterij „Willem Teil" officieel hare doelen, 'n Goede regeling, het prachtige weer, de trouwe opkomst der 11 genoodigde vereenlgingen, alsmede de hulp onzer Fanfare waren oorzaak dat dit feest 'n schitterend verloop had. De volgende prijzen werden uit gereikt Eerste zestallen le St. Antonius, Halfweg, 112 p 2e St. Hubertus, Merselo 101 p 3e St. Oda, Venray 99 p 4e St. Joris, Leunen 98 p Kampioensmedaille St. Antonius, Halfweg 35 punten in 2 pijlen. Tweede zestallen le St. Antonius, Halfweg 87 p 2e St. Hubertus, Merselo 72 p 3e St. Anna, Venray 68 p 4e Ons Genoegen, Ysselsteyn 68 p Kappioensmedaille St. Antonius, Halfweg Koniogskruis M. Keijzers, Ysselsteyn Eereteeken J. Beckers. Halfweg Personeele baan le M. Keijzers, Ysselsteyn 23 p 2e J. v. Dijck, Merselo 3 rozen 3e G. Jacobs, Halfweg 4 vieren 4e G. Lucassen. Leunen 5 drieën 5e M. Gremers. Halfweg 5 tweeën 6e A. Poels, St. Anna 3;eenen Kampioensbaan le W. Claessens. Venray 43 p 2e M. Keijzers, Ysselsteyn 35 p Scliuttersbond Venray en Omstreken. Zondag vergaderde deze bond in café Driessen te Well. Voorzitter L. Hendriks, Bergen. Deze vergadering had hoofdzake lijk ten doel «bespreking opname als lid van Het Zandakker te Venray". Besloten werd regle mentair te handelen. Aanmelding kan geschieden elk jaar voor 1 Maartop de eerste vergadering, in Maart te houden, wordt tot al of niet aanneming besloten. Aan de afgevaardigden van Het Zandakker, ter vergadering aan wezig, werd dit medegedeeld. Be sloten werd nog dat niet mag worden deelgenomen aan het concours van Het Zandakker op Zondag 24 Juni, met uitzondering van de plaatselijke Schutterij St. Anna. Valschmuntersbende onschadelijk gemaakt. Op de Venlosche kermis hebben eenige mannen valsche biljetten uit gegeven van honderd gulden. De politie van Venlo, in samen werking met die van Eindhoven en Belgische politie-autoriteiten zijn er Dinsdag in geslaagd de geheele valsche muntersbende te knippen. Woensdag werden de gearres teerden deels naar de. gevangenis te Hasselt, deels naar die te Turnhout overgebracht. Van G. zal langs officieelen weg de uitlevering worden aangevraagd. De vier andere gearresteerden waren van Belgische nationaliteit. In den loop van den dag zijn Dinsdag nog drie bankbiljetten bij de politie te Venlo gedeponeerd, terwijl een briefje van f 100 op straat werd gevonden. Behalve bij den banketbakker C. en den caféhouder V. werden bij de caféhouders G. aan de Parade en P. aan de Gelderschestraat, alsook bij den kermisexploitant V. valsche biljetten in betaling aangenomen. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan, zijn alleen deze vijf personen in Venlo de dupe van de valschmunters. De bankbiljetten zijn alle door de politie in beslag genomen. Tegen den avond zijn de ge arresteerden C. en v. T. uit Eindhoven weer naar het politie bureau te Venlo overgebracht. Dank zij het krachtig en door tastend optreden van de Venlosche politie in samenwerking met de Eindhovensche collega's en met de Belgische politie-autoriteiten, is men erin geslaagd binuen een tijdsverloop van nog geen 24 uur de geheele bende onschadelijk te maken. Door het ontmaskeren van de valsche muntersbende, welke een internationale organisatie bleek te zijn is de verdere uitgifte van valsch Nederlandsch geld voorkomen. Door de ontdekking te Antwerpen der prachtig geoutilleerde drukkerij van valsche bankbiljetten van ver schillende landen is verhinderd, dat de leden der bende over geheel West-Europa hun slag hebben kunnen slaan. De geschiedenis van de uitgifte van de valsche bankbiljetten van f 100 in Nederland dateert eerst van de vorige week Vrijdag. Het eerste biljet is in Den Haag in een 'winkel uitgegeven. Aangezien de biljetten volgens de verklaringen van commissaris Broekhoff zoo goed na gemaakt waren, dat men deze op het eerste gezicht zeer moeilijk van echte bankbiljetten kon onderscheiden is het den winkelier in Den Haag niet opgevallen, dat hij een valsch biljet van f 100 in ontvangst had genomen. Dit is hem eerst gebleken toen reeds uit Venlo en Eindhoven berichten over de circulatie van valsche biljetten bekend weiden. Gedrukt werden in de uitstekend voor dit doel ingerichte drukkerij te Antwerpen 5300 biljetten van f 100 elk. De eerste 5000 vonden de makers echter te slecht nagemaakt zoodat men ze niet in omloop bracht maar vernietigde. Wat er met de nog vermiste 280 biljetten is gebeurd, is op het oogenblik nog niet vastgesteld. Men weet niet, of deze geheel of ten deele in circulatie zijn gebracht, of dat van de uitgifte van deze biljetten nog iemand de dupe is geworden. Daar zoo groote rucht baarheid aan de vervalsching is gegeven, mag men aannemen, dat geen pogingen meer in het werk zullen worden gesteld, om nog meer biljetten in circulatie te brengen. Vyf huizen en drie schuren een prooi der vlammen. Dinsdagavond heeft te Vlijmen een hevige brand gewoed, waardoor vijf huizen en drie schuren in de asch werden gelegd. Nog een viertal woningen, die eveneens door het vuur waren aan getast, konden door de samen' werkende Vrijwillige brandweer te Vlijmen en een autobrandspuit uit 's-Bosch behouden blijven. Tal van bewoners zonder water. Tengevolge van de droogte is de druk op de waterleiding te Leiden zoo gering, dat tal van bewoners van perceelsgedeelten hooger gelegen dan de eerste verdieping, zonder watertoevoer zit. Auto op onbewaakten overweg vermorzeld. Zondagmorgen is te Apeldoorn op den onbewaakten spoorwegover gang een auto tegen een lokaaltrein gebotst. Van de vier inzittenden werd de 24 jarige F. Peters op slag gedood, en de bestuurder, R. de Graaf, levensgevaarlijk gewond, ter wijl de 19 jarige G. Peters en de 16 jarige R. Kars slechts lichte ver wondingen opliepen. Nieuw dorp in de Peel. Het bekende landgoed „De Prin- cepeel" te Mill zal worden verkaveld to stichting van boerderijen. Het landgoed beslaat een oppervlakte van ruim 600 H.A. en is eigendom van de familie ven Ophoven. Wijlen de heer D. van Ophoven stichtte met Pater van den Elzen den N. C. Boerenbond en fungeerde jaren lang als diens voorzitter. Eerlang zal dus langs den weg Uden Mill een nieuw dorp verrijzen, niet in een nieuwe ontginning, maar op deskundig gecultiveerde gronden, door stoeren ondernemingsgeest reeds voor vele jaren op de Peel veroverd en door noesten vlijt omgeschapen in vruchtbaar bouw- en weiland. De steekpartij te Oss. Van O., de vermoedelijke dader van de steekpartij, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag nabij den Elzenburg te Oss heeft plaats gehad, heeft tegenover de marechaussee van Oss een volledige bekentenis afge legd. Hij is naar den Bosch overge bracht. Kinderverlamming te Gendringen Te Gendringen is in ernstige mate kinderverlamming uitgebroken. Tot nu toe zijn zeven kinderen naar Zevenaar overgebracht, waar zij in barakken zijn opgenomen. Op advies van den inspecteur van de volks gezondheid zijn de scholen gesloten om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Er worden maatregelen getroffen om voortgang van de be smetting te vermijden. Drama te Zwolle. Woensdagmiddag heeft zich te Zwolle een drama afgespeeld. In een huls, bewoond door het gezin L., bestaande uit man, vrouw en den 80-jarigen vader van den man, be stond den laatsten tijd dikwijls oneenigbeld. Herhaaldelijk was er hoogloopende ruzie, maar tot nu toe bleef het bij bedreigingen. Woensdagmiddag tijdens afwezig heid van den man is wederom een heftige twist ontstaan tusschen den ouden vader en zijn schoondochter, Blijkbaar heeft de oude man daarbij de vrouw met een revolver gedreigd. Ze vluchtte den tuin in, achtervolgd door haar schoonvader, die onder wijl een schot op haar loste. De vrouw liet zich met een gil op den grond vallen, waarop de vader, in de meening zijn schoondochter ver moord te hebben, het wapen op zichzelf richtte en met een schot door het hoofd een einde aan zijn leven maakte. Aan de op de schoten ijlings toegesnelde buren en politie bleek evenwel, dat de vrouw geheel onge deerd was. Door een auto aangereden. Dinsdagnacht omstreeks 3 uur werd de 37-jarige M. B. uit Venlo op den Kaldenkerkerweg aldaar door een auto uit Venlo aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een zware hoofdwonde en een been fractuur werd het slachtoffer op genomen en naar het R. K. Zieken huis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Verdronken. Maandagavond is te Tegelen de 15 jarige A. Z. in een waterplas aan de Duitsche grens bij het zwemmen verdronken. Rijksontvanger geschorst. De Rijksontvanger der Directe Belastingen M. te Echt (L.) is sinds eenigen tijd geschortst in afwachting van het resultaat van een ten zijnen kantore ingesteld onderzoek in ver band met vermoedelijk gepleegde malversaties. Naar verluidt moet er een aanzienlijk te kort zijn. Ernstig ongeluk in een draaimolen. Woensdagavond had op de kermis te Venlo een vrij ernstig ongeluk plaats, dat op het drukke kermis terrein heel wat opschudding teweeg bracht. De 36-jarige A. V., kermisreiziger van beroep en als knecht in dienst bij den kermisexploitant van Recken, bediende de machine van den kinder draaimolen. Op een moment, dat de caroussel geheel .met kinderen was bezet, is V. met 'n voet tusschen de rails van de caroussel en de draaischijf van de machine gekomen De linkervoet werd hem boven den enkel afgekneld, terwijl bij boven - dien nog een ernstige beenbreuk op liep. Van de kinderen, die in den draai molen zaten, begon het meerendeel luidkeels te schreeuwen, anderen namen geheel ontdaan de vlucht, hetgeen een groote consternatie ver oorzaakte. 's Mans toestand baart zorg. Bosclibrand Te Posterholt zijn 4 H.A. tien jarige dennen, eigendom der gemeente door onbekende oorzaak afgebrand. Provinciale Geitententocnstelling te Swalmen. Dit jaar is het 25 jaar geleden, dat de Provinciale Vereeniging voor Geitenfokkerij in Limburg werd op gericht. Het bestuur heeft besloten weer eens daarom een Provinciale Geitententoonstelling te houden en wel op 29 Juni te Swalmen. De bedoeling dezer tentoonstelling is dus, om daarmede te herdenken het 25 jarig bestaan van de Prov. Vereeniging, maar ook om na te gaan welk peil de geitenfokkerij in Limburg staat. Tevens wordt er mee beoogd, propaganda voor de geiten fokkerij te maken, welke tengevolge van de moeielijke tijdsomstandigheden waarschijnlijk een betere toekomst heeft. Er is besloten deze tentoon stelling zeer eenvoudig op te zetten, zonder veel uiterlijk vertoon. De keuring begint om 12 uur 's middags. De opening der tentoonstelling heeft plaats om 2 uuc. De dieren mogen om 5 uur het terrein verlaten. Wij hopen en vertrouwen, dat veel geitenhouders, vroegere geiten houders, maar ook veel sociaal voelende menschen de tentoonstelling zullen bezoeken. MEERLO. De N. K. schrijft over onze fanfare, die te Weert op het muziekconcours uitkwam in de derde afdeeling, het volgende „De Eendracht" had als verplicht nummer een dankbare compositie van Floris „Ségesta." Deze fanfare (26 leden onder directie van A. J. Coenders), maakte een goed entrée. Ofschoon klein in getal, demonstreerde dit korps een uitstekend klankgehalte en een prettig samenspel. Het solowerk van bugles en piston voldeed goed. Over 't geheel werd nauwkeurig op crescendo teekens gelet. Het gekozeu nummer „Fruges la Jolie" was minder dankbaar. Gadenne heeft hier nog grillig gecomponeerd. De piston krijgt een vrij eentonig thema te herhalen met een tamelijk kleurlooze begeleiding. Eerst aan het marschtempo gaat het beter. Het zware koper is bij deze fanfare goed verzorgd. Een eerste prijs met 216 punten was wel verdiend. Verder werd nog behaald de le prijs in den marschwedstrijd en den 2e eere-dagprijs.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9