Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Varia. Een ieder herinnert zich natuurlijk nog de groote ramp. welke ons land in het vorig jaar heeft getroffen en door de herinnering waaraan het jaar 1933 met bloedige letters in de geschiedenis van ons vaderland geschreven zal blijven. Duizenden en duizenden menschen werden getroffen door rouw en smart; tal van jonge menschenlevens werden op wreede wijze afgesneden ouders droegen hun kinderen grafwaarts en omgekeerd verloren honderden kinderen den steun van een vader of moeder op een moment, dat de eigen beenen nog niet sterk genoeg waren om den weg door het brooze leven zelfstandig te bewandelen. Er was wee en ellende alomme. Die nationale ramp van 1933 eischte een offer van 800 dooden en het aantal gewonden beliep zelfs enkele duizenden. Nimmer in onze vaderlandsche geschiedenis hebben we zoo'n catastrophe, gevolg van onbedachtzaamheid gekend. Helaas, de dooden zijn niet in een massagraf vereenigd geworden. Anders zouden we dat hebben kunnen sieren met een monument, hetwelk zou kunnen bijdragen om de herinnering aan de ramp levendig te houden. We zouden pelgrimages naar dat massagraf van de 800 arme slachtoffers hebben georgani seerd en de overlevenden zouden aldus van tijd tot tijd het voornemen kunnen hebben hernieuwd om met zorg de onbedachtzaamheid te vermijden, welke iets zoo ontzettends ten gevolge heeft gehad. Acht honderd dooden.. Duizenden gewonden.. Is 't niet om er nog van te huiveren o Wat zegt ge, lezer Ge herinnert u die nationale ramp van het vorige jaar niet Ah een aardbeving onze hoofdstad had geteisterd en 800 menschen hadden daarbij het leven verloren, terwijl duizenden met de hevigste smarten en pijnen naar het zieken- huis waren gedragen. zoudt ge u zoo iets een jaar later niet herinne ren Maar natuurlijkOnze kinds kinderen zouden in bun geschiedenis lessen, om die ramp alléén, het jaartal 1933 in hun hersentjes inge stampt krijgen en ze zouden zakken voor d'r examen, wanneer ze op de vraag „Wat gebeurde er in 1933 1" het antwoord schuldig zouden blijven. En gij, gij weet het thans reeds niet meer, dat het feit. hetwelk we in den aanvang schetsten, ten vorige jare inderdaad heeft plaats gegrepen Als die 800 lijken maar bij elkaar hadden gelegen, op een hoop, daD zoudt ge het u thans nog wel herinneren, welk een ontzettend leed ons volk toen heeft getroffen. Alleen omdat het anders was en de lijken verspreid, van hier en van daar maar toch allemaal van onzen eigen vaderlandschen bodem ver zameld zijn moeten worden, daarom heeft de ramp niet zoo op uw ver beelding gewerkt en zijt ge zoo gauw vergeten. Maar 800 dooden zijn tenslotte toch 800 dooden. En om het feit, dat de duizenden ge wonden naar verschillende zieken huizen werden vervoerd, was hun jammer en ellende toch niet te minder Kent ge de ramp, op welke we doelen, nu nog niet? —o— Het was de verkeersramp van het vorige jaar, welke 800 dooden en duizenden gewonden. Alleen in ons ]ancj Een zorgvuldig samengestelde statistiek heeft dat onweersprekelijk uitgewezen en vastgpsteld. Alleen in de provincie Zuid-Holland bedroeg het aantal dooden circa 180, voor 9e, ele land kwam men tot ruim 800 slachtoffers. En toch, ondanks alles wat we hierboven schreven, zal het jaar 1933 in de geschiedenis, van ons vaderland niet bekend blijven als een rampen jaar, eenvoudig daarom niet, omdat het zich niet in opmerkelijke mate van andere jaren onderscheidt. Als bij een ongeluk in een Nederlandscbe mijn 200 nijvere werkers om het leven kwamen, dan zouden we daar tien jaar later nog over gewagen. Gelijk we het ook nog wel eens hebben over de ramp van Borculo, waarbij wat huizen en een kerk werden verwoest, maar tenslotte slechts 5 of 6 menschen het leven lieten. Maar niemand prakkezeert nu over de verkeers ramp 1933, met haar 800 doodeu, omdat ons gevoelen is afgestompt en we weten, dat het verkeer ook in dit jaar en in volgende jaren den cijns van honderden menschenlevens weer zal eischen. We vinden dat alles wel erg, maar we aanvaarden deze bezoeking gelaten als een noodlot. In werkelijkheid heeft het daarvan toch evenwel niets. Als ieder voor zich bij het gebruik van den weg, hetzij als bestuurder van eenig voertuig, hetzij als wandelaar de noodige omzichtigheid betrachtte allereerst door nauwlettend de regels van het verkeer na te volgen dan zouden honderden menschen levens worden gespaard. We hopen er met dit artikeltje iets toe bijgedragen te hebben, dat men zich een juister idee gaat vormen \an de ontzettende verwoestingen, welke door onbedachtzaam weg gebruik worden aangericht. Wie deze wil tegengaan betooue als weggebruiker verstand en karakter en als mensch steune hij de actie, welke op het oogenblik op zoo intensieve wijze wordt gevoerd voor Veilig Verkeer De valscli geld-centrale te Arcen. Voor het gerechtshof te 's Her togenbosch is Woensdagmiddag met gesloten deuren behandeld de straf zaak tegen P. H. K. te den Hamert bij Arcen, een bekend valsch munter uit de grensstreek. Door de recht bank was hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar wegens valschmunterij. Te den Hamert had hij herhaaldelijk valsche munten ge maakt, met name Duitsche vijfmark stukken. De behandeling vorderde den ge- heelen middag. Ten slotre eischte de advocaat-generaal vijf jaar gevange nisstraf. Het Hof zal 20 Juni arrest wijzen. Overval met berooving te Tegelen. Dinsdag heeft het openbaar Mi nisterie bij de rechtbank Roermond tegen den 22-jarigen timmerman C. W. J. uit Tegelen ter zake van den in den nacht van 8 Februaria van dit jaar in de woning van mej. J. Siebers te Tegelen gepleegden over val met berooving, waarbij de weduwe ernstig met een hamer werd mishan deld een gevangenisstraf van acht jaar geëischt. Uitspraak over 14 dagen. De Cisterciënser-Abdü te Tegelen. Maandagmiddag is in alle stilte in de Cisterciënser-Abdij te Tegelen de herdenking van haar vijftigjarig be staan gevierd. De eigenlijke feest viering is uitgesteld tot op den dag der kerkwijding, die 24 Juli a.s. door Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens zal verricht worden. Volgens de consti tutie der Orde is het klooster de acht daaraan volgende dagen ook voor vrouwelijk bezoek opengsteld. Meisje in de Maas verdronken. Dinsdagnamiddag eischte de Maas te Maastricht haar eerste slachtoffer. Een groep jonge meisjes waren nabij den Franciscus Romanusweg in de Maas aan het baden. De 15-jatige B. R. geraakte in een kuil en verdronk voor de oogen harer vriendinnetjes, die vergeefs poogden hulp te bieden. Door een auto gedood. In de Hoofdstraat te Schaesberg is het 3-jarig dochtertje van den heer J. H., Dinsdagmiddag in botsing gekomen met een vrachtauto. In de ouderlijke woning binnengedragen, overleed de kleine spoedig. Door 'n motorrijwiel gegrepen. Op den Heerlerweg te Voeiendaal is Dinsdagmiddag het 8 jarig zoontje van den heer E. gegrepen door een motorrijwiel. Op weg naar het ziekenhuis is de knaap overleden. Door een ijsbeer aangevallen. Tijdens een middagvoorstelling in een circus te Heerlen heeft een ijs beer in een kooi een assistent-temmer aangevallen en bij de keel gegrepen. De man werd door andere temmers ontzet. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is op 't oogenblik redelijk. Inbraken te Roermond. TeRoermond werd Woensdag nacht in een viertal woningen aan „Eigen Haard" ingebroken. Op een plaats werd f 20, op een andere f 57 en in een derde f7 ontvreemd. Doodeliyk inijn-ongeluk. In Staatsmijn Wilhelmina is Woens dag de 43-jarige mijnwerker Smeets uit Bocholt onder afvallend gesteente geraakt en gedood. De ongelukkige was gehuwd en vader van zeven kinderen. Loonsverlaging inliet raynbedryf In de Dinsdag gehouden vergade- der contact-commissie voor het mijn bedrijf gaven de vertegenwoordigers der mijndirecties een overzicht der. moeilijkheden, waarin het Ned. mijn bedrijf op het oogenblik verkeert. Ze deelden mede, dat ze door de om standigheden gedwongen waren met een niewe loonsverlagiug te komen en wel van 10 pet., ingaande op 1 Juli a.s. De vertegenwoordigers der mijn werkersbonden waren van oordeel, dat van de huidige loonen niets meer afkan en zeker niet voor die mijnwerkers, die op mijnen werken, waar geregeld verzuimdiensten wor den ingelegd. Bovendien achten zij loonsverlaging niet het aangewezen middel om uit de moeilijkheden te komen en zijn van meening, dat thans alleen de regeering verlichting en hulp kan brengen. Besloten werd Woensdag 13 Juni opnieuw bijeen te komen. Ongehuwde melkknechten voor Duitschland. De directeur der Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen (Rhrl.) vestigt er de aandacht op, dat er nog steeds gelegenheid bestaat tot plaat sing van ongehuwde melkknechten in Duitschland tegen een minimum aanvangsloon van 40 Reichsmark per maand. Door onvoldoende aanbod uit Nederland kan aan tal van aanvragen om melkknechten niet worden vol daan. Eventueele gegadigden kunnen zich hiervoor melden bij het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in hunne gemeenten. Ontslag. Bij de N. V. de Wit's Deken- fabrieken te Deurne is aan een zeventigtal arbeiders ontslag aan gezegd. Laag water in de Waal. Men meldt uit Nijmegen aan de Msb. Woensdag werd van den Boven- Rijn nog weer val gemeld. En de Waal voor Nijmegen heeft een voor den tijd van het jaar ongekend lagen stand aangenomen. Woensdagmorgen werd er nog 1 c.M. val geconsta teerd en stond de rivier ternauwer nood op 6.60 -f- N.A.P. De scheep vaart ondervindt zeer veel moeilijk heden vooral nu zij drukker geworden is. Beneden Nijmegen vertoonde de Waal o.m. bij Tiel zandbanken, zoodat de schippers officieel ge waarschuwd werden. Vlak voor Nfijmegen raakte Dinsdag een kleine sleepboot nabij de pijlers van de spoorbrug aan den grond. Het schip kwam echter weer spoedig los en veroorzaakte minder last dan de boot, welke ging vastzitten in de route van de pont, waardoor de veerdienst bijna een uur stagneerde. De Waal is thans zoo laag voor Nijmegen, dat de groote motor- ponten aan den Lentschen kant niet kunnen aanleggen. Het overzetten geschiedt nu met de kleine ponten, zoodat in de spitsuren veel oponthoud ontstaat. De vaargeul is thans bij den lagen waterstand zeer versmald langs de pijlers van de nieuwe Waalbrug in aanbouw. De papegaaienziekte te Zuilen. Vorige week meldden we, dat er in Zuilen eenige verdachte ziekte gevallen waren voorgekomen, waarvan men vermoedde, dat het verschijnselen van de papegaaien ziekte waren. De patiënten een mannelijke en een vrouwelijke waren in een der barakken van het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht zorgvuldig geïsoleerd. Uitbreiding van de ziekte is dan ook niet ge constateerd. Thans is echter een der beide verpleegden overleden. Felle fabrieksbrand te Helmond. Te Helmond heeft Woensdag middag te 12 uur een felle brand gewoed, waardoor de houtfabriek der firma de Vlies met alle bij gebouwen en groote hoeveelheden hout een prooi der vlammen werden. Ook een bijgebouw van een aan grenzende fabriek werd een prooi der vlammen. De materieele.schade is zeer groot. Het Belgische koningshuis. Woensdagavond om 23.35 uur heeft Koningin Astrid van België het leven geschonken aan een zoon, die naar zijn grootvader, Albert, is ge noemd. Moeder en kind maken het goed. Doe wel Wanneer gij 's avonds bij den schijn der lamp uw dag herdenkt, O, laat er dan één weldaad zijn, Die u voldoening schenkt. Wijd eiken dag door minstens één daad van liefdadigheid, Eén vriendelijk woord, één gave kleen, Voor wie ellende lijdt. Vergeet den armen broeder niet, Door tegenslag gebukt, Terwijl gij zelf u veilig ziet En alles u gelukt. Een goede daad werpt zegen af Voor u en uw gezin. Het geld dat men de armen gaf, Brengt rijk geluks gewin! Geen wonder. Iemand had een nieuwe woning betrokken, vlak naast een kerkhof. Dat zou mijn keus niet geweest zijn, gaf een vriend te kennen, die hem een bezoek bracht. De mijne wel, was het ant woord. Ik heb nog nooit buren ge had die zich zoo weinig met de zaken van een ander bemoeien. Pak maar aan. Heer, spottend Zeg eens, kan een verstandig man ook gelooven. dat de ezel van Balaam vroeger werkelijk gesproken heeft Pastoor Waarom niet Er zijn tegenwoordig zoo veel ezels die tegen het geloof balken, waarom zou die eene ezel er niet voor hebben kunnen spreken Gezellig. Man met zijn vrouw wandelend Zeg Jet, wat loop je vreemd je lijkt wel een vischvrouw. Vrouw Dat komt omdat ik een stokvisch onder den arm draag. Hoe dat kwam. Ik doe alle moeite, Henk aan zijn verstand te brengen dat adver- teeren loonend is, maar hij wil het niet inzien. Kan ik best begrijpen I Ken je zijn vrouw Ja Nou, die heeft hij op een advertentie.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9