Binnenland. Examenvrees Buitenland. Gemengde Berichten Curasao en Nederland. Prof. Dr. Willem Mengelberg dirigeerde het eerste Stadion concert. De steunnormen wor den met 1 Juli verlaagd. Nieuwe wetsontwerpen. Aan gevochten prae-adviezen. Een nieuwe luchtverbinding. Ons nationale voetbalteam gehoond. Allerlei. Curasao, onze Zuid-Amerikaan- sche kolonie, is 300 jaar met Neder land verbonden en dat feit werd Zaterdag j.l. op plechtige wijze herdacht op een bijeenkomst van autoriteiten, geleerden en kunstenaars, verzameld in de Ridderzaal van het Binnenhof te Den Haag. Er was koninklijke belangstelling en er wer den redevoeringen gehouden, welke voor historici buitengewoon aan trekkelijk moeten zijn geweest. Het volk als massa is voor deze her denking niet in beweging gezet geworden en haar is de beteekenis van dien Zaterdag dan ook grooten- deels voorbij gegaan. Het zal wel aan de moeilijke tijdsomstandigheden moeten worden geweten, dat dit jubileum zoo weinig van een feest had. Dat de massa overigens ook wel te winnen is voor een ontspanning, welke niets banaals aan zich heeft, bewees de belangstelling, op den zelfden dag betoond voor het eerste Stadion concert in Amsterdam, waar bij o.m. het Concertgebouw-orchest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg optrad en een sublieme uitvoering werd genoten van den „Meistersinger van Wagner" en de Negende Symphonie van Beethoven. Vele duizenden hebben het Stadion gevuld. Geheel geslaagd is deze proef overigens misschien niet. Er waren hinderlijke accoorden te beluisteren, voortgebracht door de claxons van passeerende auto's. En dan was er een nu en dan gierende wind, welke de muzikale klanken op soms wel zeer willekeurige wijze wegdroeg. Het leed ware zeker heelemaal niet te overzien geweest, als het bij zoo'n uitvoering b.v. ook nog geregend had, maar daarvoor bleven we dit maal gelukkig gespaard. Uit onze betiteling van den groeten Nederlandschen dirigent zal de lezer reeds hebben begrepen, dat Dr. Mengelberg's benoeming tot buiten gewoon hoogleeraar is afgekomen. Hij zal inderdaad te Utrecht gaan doceeren in de algemeene muziek wetenschap, voor zoover deze grond slag is van de reproductieve toon kunst. De Kunst leidt tot véél Den professor heil overigens 1 K Minder prettig was de boodschap, die de werkloozen dezer dagen heb ben thuis gekregen. De steunnormen worden met ingang van 1 Juli, voor loopig voor wat de groote steden betreft, verlaagd met f 1 a f 1.50. Het juiste bedrag hangt van ver schillende omstandigheden af. De grootste gezinnen zullen niet onder de verlaging lijden echterin som mige gevallen worden de uitkeeringen voor dezen zelfs iets verhoogd. Er is een nieuwe sociale wet op komst, gaande in de richting van de bedrijfsorganisatie. Een ontwerp heeft n.l. het departement van Econ. Zaken verlaten, hetwelk de bindendverklaring of vernietiging van bedrijfsafspraken beoogt te regelen. Een ander ontwerp, hetwelk reeds is ingediend, heeft tot doel om met het oog op de crisisomstandigheden een nadere regeling te treffen inzake het instituut van Surséance van Betaling. Te Rotterdam congresseerden de Bonden en Centrales van R.K. gemeenteraadsleden. Daar werden enkele eigenaardige prae-adviezeu uitgebracht en verdedigd. Voor de burgemeesters werd grootere autori teit verlangd wethouders moesten als vakmenschen bulten den raad om kunnen worden benoemd de helft min één van het aantal raadsleden behoorde, aldus werd bepleit, door den Commissaris der Koningin op voordracht van den burgemeester te worden benoemd en de rest aange wezen te worden door zekere corporaties. De prae adviseurs oefenden scherpe critiek op het algemeen gehalte der huidige raadsleden en op derzelver kwaliteiten. De congressisten waren over de uitgebrachte prae-adviezen vrij algemeen ontstemd ze werden beleedigend geacht en te wijzen in fascistische richting. De K.L.M. opende een nieuwe luchtlijn en verbond daarmee midden- Engeland op meer directe wijze met het continent. Het eindpunt van de lijn is Liverpool. Men heeft groote verwachtingen van deze jongste onderneming van de actieve K.L.M. De massa is gul met haat vereering, maar vlot ook met haar verguizing. Dat ondervond ons nationale voet balteam, toen het geslagen uit Milaan te Rotterdam terugkeerde. Onze „kerels", die nog enkele dagen tevoren onze roem en glorie ver tegenwoordigden, werden uitgefloten en uitgejouwd, omdat ze in een zwareo wedstrijd tegen de Zwitsers met één punt verschil hadden ver loren. Het volk, dat onze voetballers opwachtte, werd zelfs een oogenblik dreigend, zoodat de politie met gummistokken ruim baan moest maken Zoo ziet men, welk een fatale reactie kan volgen op een overdreven en kunstmatige opvoering van verwachtingen. Het zou wel eens kunnen blijken, dal na Milaan d. overgroote belangstelling voor onze internationale ontmoetingen gedaald is. Het huidige zomerwaer valt tot heden nog maar weinig te prijzen het blijft schraal en kil in de natuur. Op één zomerschen dag volgde Zaterdag j.l. een tentatie van onweer, hetwelk speciaal in de buurt van Venlo met slagregens en hagelbuien gepaard ging. De droogte vergemakkelijkt overi gens hier en daar aanzienlijke heide branden op Zondag o.m. bij Epe en onder Soesterberg, waar mooie brokken natuur voor langen tijd werden beschadigd. Geen sprake van. indien Gij slechts Mynliardt'sZenuwtabletten gebruikt Buisje 75 ct. Bij Apoth. eu Drogisten. Uit Genève. Saarplebis- ciet op 13 J;an. a.s. De schuldenboodschap van Roo sevelt. Versterking van de Fransche Kanaalkust. De eerste Italiaansche corporaties. Onderdrukking van de kath Duitsche jeugdbeweging. Moeilijkheden der Russen in Azië. Van hier en daar. De Volkenbondsraad weet geen raad met het ontwapeningsvraagstuk. De zitting der hoofdcommissie is de vorige week tot het midden van deze week verdaagd geworden en intusschen zou men dan zoeken naar een nieuw werkplan 1 Aan werk plannen heeft het anders niet ont broken in de jaren, dat de conferen tie in actie is geweest, maar de dadendrang heeft ontbroken. De zes neutrale mogendheden, een groep, tot welke ook Nederiand behoort, heeft inmiddels een nieuw ontwape ningsvoorstel ingediend, hetwelk als een noodwendig minimum wordt beschouwd. Aangedrongen wordt daarbij op een volledig verbod van het luchtbombardement en op de afschaffing van groote tanks, groote vliegtuigen en zware kanonnen. Het voorstel zal „in nader onderzoek" worden genomen. Triest was de vertooning, welke de afgevaardigden van Bilivia en Paragay in den Volkenbondsraad leverden. Deze diplomaten hebben beiderzijds betoogd, dat het ontwerp- vredesverdrag, te sluiten tusschen hunnen regeeringen, opgemaakt door den Volkenbond, niet te aanvaarden was. De strijd om den Gran Chaco gaat dus zijn bloedigen weg voort. Meer succes werd geboekt met de onderhandelingen inzake het Saar plebisciet. Tusschen Duitschland en Frankrijk werd terzake volledige overeenstemming bereikt. De volks stemming zal op 13 Januari van het volgende jaar worden gehouden en beide partijen hebben zich onder worpen aan de bepalingen, welke zijn gesteld om de vrijheid van stemming te verzekeren en latere rancune-maatregelen tegen bevolkings groepen tegen te gaan. De lang verwachte schuldenbood schap van president Roosevelt is eindelijk afgekomen. Nieuwe aspecten zijn daarmee niet geboden geworden. De president handhaaft de Ameri- kaanscbe vorderingen, welke hij in geenerlei verband met de Duitsche betaling, of niet-betaling. der oorlogs schulden gebracht wenscht te zien. Over de wijze van voldoening kan worden gepraat, meent Roosevelt, maar dan met iederen schuldenaar afzonderlijk. Met belangstelling zal de regeering der Ver. Staten daarbij toehooren, welke economische facili teiten de schuldenaren eventueel aan Ameiika hebben te bieden. Het staat intusschen thans reeds vrijwel vast, dat op den as. verval dag, d.i. 15 Juni a.s., alleen Finland de aangegane flnancieele verplichtin gen jegens de Ver. Staten zal na komen. Hoe ver we van de ontwapening, afstaan, bewijzen wel de voortdurende bewapeningsberichten, welke in de internationale pers circuleeren. Be paald opzienbarend zijn de tijdingen, dat Frankrijk, hetwelk langs de Oostgrens zoo'n machtige reeks van forten heeft gebouwd en nu aan de versterking van de Noordgrens bezig is, ook machtige verdedigingswerken aan het ontwerpen zou zijn langs de Kanaalkust. Dat zou er op wijzen, dat Frankrijk er ernstig rekening mee houdt, dat in een toekomstigen oorlog Engeland mogelijk niet meer Frankrijk's bondgenoot zal zijn. Er zijn inderdaad teekenen genoeg, *elke op dat laatste wijzen. Eigenaardig doet het aan, dat na zóóveel jaar Italiaansch fascüme, thans wordt bekendgemaakt, dat eerste acht corporaties in Italië officieel bij decreet zijn ingesteld. Erg veel haast is er blijkbaar niet gemaakt met de doorvoering van de corporatieve staatsgedachte. De onderdrukking van de Kath. Jeugdbeweging geschiedt steeds open lijker in Duitschland. In geheel Beieren is aan deze jeugdbeweging nu officieel alle werkzaamheid ver boden, welke buiten de zuiver- religieuze activiteit ligt. Dr. Brüning, eens rijkskanselier en Centrumieider, is dezer dagen te te Londen aangekomen, niet als emigrant, naar het heet, maar voor particuliere aangelegenheden. Wat bitters moet er in dezen man wei omgaan op heden De Russen bereiden zich allerlei moeilijkheden in Azië. Ze beschieten, naar althans uit Tokio wordt gemeld, voortdurend schepen van Mands- joerijë op de Amoer, de rivier, welke de scheiding vormt van Mandsjoekwo en Siberië. De Japansche regeering dreigt met tegenmaatregelen. De Russen hebben het mede aan de stok met de Mongolen dien ze, bij overvallen velerlei requisites op leggen. Gewapende Mongolen hebben bloedig wraak genomen op een ge pleegde afpersing. We herinneren er aan, dat Mongolië een ten deele betwist en ten deele begeerd gebied is, waar zoowel de Russen als de Japanners hun invloed willen laten gelden. Hittegolven teisterden de Ver. Staten en Britsch Indië. In de Ver. Staten is het wel heel erg de oogst is grootendeels verdroogd en dus verloren. De stad Muzaffarput in Bengalen is door een aarbeving geteisterd. In Z. Frankrijk richtte een cycloon, vooral in de omgeving van Marseille groote verwoestingen aan. Bij een storm aan de kust van Korea vergingen 200 visschersschepen; reeds spoelden 84 lijken aan. Een groote brand teisterde de bekende groote Bata-schoenfabriek in Tsecho-Slovakijë;de schade beloopt 20 millioen Kr. tioo^d\\iyn, Kiespijn bedaart spoedig met l/hijtiUacdt'p^edew Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist 169—8 Amerika als schuld- eiseher. Amerika is tijdens den wereldoor log de groote geldschieter geweest van de geallieerde landen. Veie hon derden millioenen dollars werden aao Europa geleend, veel meer dan de landen konden dragen. Maar de zucht naar zelfbehoud deed hen alle middelen aanvaarden, die in staat stelden den strijd vol te houden. Het gevolg van den oorlog is ge weest, *dat overwinnaars en overwon nenen geruïneerd zijn, de groote geldschieter inbegrepen. Deze doet wat des geldschieters is en presenteert op gezptte tijden de rekening. Maar evenmin als er van een kikvorsch veeren te pluk ken zijn, evenmin kunnen de onder de naweeën van den wereldkiijg zuchtende volken hun verplichtingen voldoen. De groote bazen, die het verdrag van Versailles in elkaar Mtten en Duitschland met de revolver in den nek tot teekenen dwongen, hadden het met hun belangen wel goed voor. Voor Duitschland werd de reke ning opgemaakt. Duitschland zou. als overwonnene, het gelag betalen. Dat paste zoo volgens eeuwenoud gebruik. En wat Duitschland op ge zette tijden zou uitkeeren, dat.zouden Frankrijk, Engeland, België en zoo meer geheel of grootendeels aan Amerika betalen. Zoo was de zaak op papier glansrijk in orde. Maar wat de Europeescbe over winnaars ook beproefden, Duitschland was zeer spoedig uitgeknepen. Er was op den duur geen mark meer uit uit te krijgen.De eersteen voornaam ste factor in de berekening viel weg, zoodat er van de afbetaling niets kwam. Engeland heeft nog 't langst aan Amerika betaald, maar verkeett nu evenzeer in de onmogelijkheid als zijn medeschuldenaren. Maar Amerika eischt nu op 15 Juni van Engeland de betaling van 239 millioen dollar. Waar het geen duit van krijgt. De houding van Amerika wordt streng gecritiseerd. Amerika heeft de andere mogendheden in 1932 te Lausanne overgehaald, om van Duitschland geen verdere betalingen te eischen. Frankrijk en Engeland stemden daarin toe, in de meening, dat dit de groote stap zou zijn om een einde te maken aan de oorlogs betalingen. Zij meenden dus en Amerika wist dat, dat na deze kwijtschelding aan Duitschland ook Amerika van zijn oude bondgenooten geen verdere betaling zou vorderen. Amerika heeft hen in dien waan gelaten, maar tracht toch nog betaling te krijgen. Men kan zich voorstellen, hoe vriendelijk men op het oogenblik in Engeland ten opzichte van Amerika gestemd is. Maar weer onderhandelen. Vergadering van de Vereenigde Schuttersmonden Venray en Omstreken en Land van Cuyck Maandagmiddag vergaderde te Sambeek in café Verameeten, het bestuur van bovengenoemde Schut tersbonden. Onder leiding van den voorzitter H. Verbrugge te Mill. Deze gecombineerde bonden hebben ten doel, het houden van een jaar lijks schuttersconcours. Deze combi natie bestaat reeds 2 jaar. Bij de oprichting werd een wisselbeker aan gekoekt en zou jaarlijks worden verschoten. Uit bovengenoemde bonden werden dan van elke bond 20 der beste schutters tegenover elkaar gezet. Om eigenaar te worden van dien beker moet hij door de zelfde bond 2 maal achter elkaar of 3 maal in 't geheel gewonnen worden. Deze beker werd dan ook 2 maal achter elkaar ge wonnen door den Land van Cuyck- schen bond en is dus eigendom ge worden. Nu werd besloten om dit jaar wederom een concours te houden Bij loting werd dit concours toege wezen aan den Limburgschen bond en wel op 8 Juli a,s. op een nader te bepalen plaats. Besloten werd om voor dit jaar geen beker doch geld beschikbaar te stellen en wel f 10 van elke bond. Ook werd nog be sloten cm niet deel te nemen aan het schuttersconcours van „Het Zandakker", op 24 Juni te Venray. Aangezien die schutterij geen lid is van een der bovengenoemde bonden. Eeuwfeest der Paters Franciscanen te Maastricht. De Z. E Paters Franciscanen zul len op 8 Juli as. het 7e eeuwfeest herdenken hunner vestiging te Maastricht. Brand te Boxmeer Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdag brand in de pakhuizen van den heer W. Hendriks, graan- en zaadhandel en pluim veevoederfabriek te Boxmeer. Het schijnt dat het vuur lang heeft gesmeuld. Toen de brand ontdekt werd stegen dikke rookwolken op uit de geheel volgepakte bergruimte, waarin een groot aantal wagons meelsoorten, in hoofdzaak bestemd voor de pluim vee voederfabricatie, waren geborgen. De motorspuit .verd gerequireerd en was spoedig ter plaatse. Men moest zich beperken tot het nat houden der aangrenzende drie pak huizen; om tenminste deze nog te behouden. Hierin is men ten slotte geslaagd. Het eene pakhuis met een inhoud van duizenden guldens, brandde echter totaal uit. De andere pakhuizen bekwamen een aanzien lijke waterschade. Nog zeer langen tijd heeft het vuur in de meelmassa's, voorname lijk dierlijke meelsoorten, nagesmeuld. De spuitgasten wisten echter het telkens oplaaiende vuur in bedwang te houden. De schade wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Door de bliksem gedood. Zaterdagmiddag is te Fijnaart tijdens het hevige onweer D. Scher- penisse door den bliksem getroffen. Hij was met nog drie personen op het land aan den arbeid. Allen sloegen tegen den grond. Scherpenisse is aan de gevolgen overleden. De anderen bekwamen geen letsel. Vergadering Eigen Erf. Zaterdagmiddag hield de provin ciale stichting „Eigen Erf" in het Landbouwhuis te Roermond haar jaarvergadering onder leiding van den heer Th. Verheggen vice-voor- zltter. Deze herdacht in waardeerende woorden het overlijden van den voorzitter Jan Poels. Er zullen van wege Eigen Erf eenige H. Missen worden opgedragen. Voorts deelde spr. mede. dat op de bezittingen iets afgeschreven moet worden. Vroeger waren deze ge waardeerd op de waarde die ze gekost hebben. Na deze afschrijvingen zullen ze weer aangepast zijn aan de alge meene toestand van het oogenblik. In verband met een en ander is het bestuur van meening, dat dit jaar geen dividend uitgekeerd zal worden. In de pachten, die gedeeltelijk van f 50 op f 30 per H.A. zijn gebracht, zal niets veranderd worden. De heer G. Hendriks Heythuizen bracht tevens het jaarverslag uit. De activa der stichting bedroegen f 274 853.51. De exploitatie-rekening sloot met een lokaal bedrag van f 558,75. Er is een batig saldo van f 213,65. De reserve voor waarde vermindering bedraagt f 12.924.93, Het aandeelenkapitaal bedraagt f 117.200 met 303 aandeelhouders. De toestand i3 een stap vooruitge gaan. Buiten de pacht is f 2200 afbetaald. Als opvolger van den heer Poels werd als voorzitter gekozen de heer ir. Bemelman. Als nieuw bestuurslid werd gekozen dr. Droes- Bond van Landelijke Ruiter- vereenigingen van den L.L.T.B. Naar de N. V. Crt. verneemt ls gisteren in Hotel Suisse te Venlo een vergadering belegd om te komen tot oprichting van den Bond van Landelijke Rijvereenigingen van den L. L. T. B. De voorzitter van den L. L. T. B. zal de vergadering leiden. Door een drietal sprekers zal een inleiding gehouden worden. Ir. van Meel hield een lezing over over De landelijke ruitersport en de organisatie luitenant van Nijnatten, Tilburg, besprak vervolgens een technisch onderwerp, terwijl de zeer eerw. heer Bemelmaus uit Roermond het onderwerp Godsdienst en Sport behandelde. Het reglemeDt der op te richten vereenigiDg werd aan de vergadering ter goedkeuring voorgelegd, waarna een voorloopig bestuur werd gekozen. Watersportvereeniging. Onder zeer groote belangstelling heeft te Gegsteren de jaarlijksche vergadering van de N.-Limburgsche Watersportvereeniging plaats gehad. Wel een bewijs, dat de watersport steeds meer beoefenaars vindt. De vergadering werd gepresideerd door Baron de Weichs de Wenne. Aller eerst werden de uren voor het baden vastgesteld. Ten bate der kas zal wederom een loterij worden gehouden met als prijzen een boot, een fiets en verder verschillende watersport- artikelen. Besloten werd een gecos- tumeerde optocht in versierde booten te organiseeren bij de officleele opening van de haven van Wanssum. De afsluiting spooroverweg Keulschepoort zal opgeheven worden Bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 18 Mei 1934, is, naar wij vernemen, opheffing verleend van de verplichting tot af sluiting van den spooroverweg aan de Keulsche poort te Venlo. De voorwaarde waaronder deze opheffing werd toegestaan, is de volgende Elke trein die den overweg pas seert mag ten hoogste een snelheid hebben vao 5 K.M. per uur en moet bij het passeeren vooraf gegaan worden door een beambte die een roode vlag of rood licht draagt en een bel luidt. Tragische dood. Zondag herdachten de heer en mevrouw O. te Eindhoven-Stratum hun gouden huwelijksfeest. Toen het echtpaai naar de kerk ging bleef de vrouw voor de kerk plotseling dood. Van een stelling gevallen. Maandagmorgen half twaalf zijn van een 10 meter hooge stelling van een oieuwbouw aan. de Verlengde Dautschenbergstraat te Heerlen twee mannen gevallen en in deerniswek- kenden toestand naar het St Jozefs ziekenhuis overgebracht. A. L. liep een hersenschudding op en T. V. een wervelfractuur. Beider toestand is zeer ernstig. Politie-versterking to Oss. Zooals reeds is gemeld zou het politecorps te Oss en omgeving sterk worden uitgebreid. De brigade der Kon. Marechaussee is versterkt met een wachtmeester en vier manschap pen. waaidoor deze thans 12 man sterk is. Op de modelboerderij „De Elzen burg" aan de grens van Oss en van den verbindingsweg naar den Maas kant, in de nabijheid van de beruch ten Bergemschen weg, wordt een detachement van vier manschappen met een wachtmeester ondergebracht. In het centrum van den Maaskant te Lithoyeo, bij den heer Dijkhof, zal ook een wachtmeester met vier marechaussees worden gestationeerd. De politie in de geheele omgeving van Oss zal voorzien worden van moderne vervoermiddelen om zich bij eventueel alarm snel te kunnen verplaatsen. Alle politieposten zullen telefonisch dag en nacht aangesloten zijn. Jongetje onder de tram Maandagavond ls te Terborg het zevenjarig zoontje van den arbeider K. R. onder een tram geraakt. De rechter arm en het rechter been wer den afgereden. In hopeloozen toe stand is hel kind in het ziekenhuis opgenomen. Door een locomotief gegrepen. Te Valkenswaard is Maandag de postbode M., toen bij op het station de post in ontvangst moest nemen, bij het oversteken van de rails door een rangeerende locomotief gegrepen. Een voet werd den ongelukkige af gereden. In ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. De verkeersweek. De snelle ontwikkeling van de techniek met als gevolg de geweldige groei van het snelverkeer, heeft een klemmend probleem in het leven ge roepen, n.l. het verkeersvraagstuk. Er is reeds een algemeene actie ontstaan ter bevordering van het veilig verkeer op den weg. Deze actie wordt gestuwd en geleid door het „Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer." Het bestuur van dit Verbond zette Maandag over het geheele land een campagne in voor veilig verkeer. Genoemd Verbond heeft voor de verkeersweek" een duidelijk spre kende „Verkeerscourant" uitgegeven, welke op zeer ruime schaal over het geheele land verspreid wordt. Uit de ons verstrekte gegevens blijkt, dat over het geheele land reeds vereenigingen voor veilig verkeer werden opgericht. Voor Limburg be staat er een afdeeling Venlo, Sittard, Heerlen en Kerkrade. Er valt veel en nuttig werk te verrichten op een terrein, dat in vele plaatsen nog bijna braak ligt. Het aantal doodelijke slachtoffers van verkeersongevallen stijgt met den dag. Bedroeg in 1928 het aantal overledenen ten gevolge van verkeers ongevallen 572, in 1933 was dit aantal reeds gestegen tot 795. De provincie Limburg droeg over 1933 aan het totaal niet minder dan 63 slachtoffers bij. Deze cijfers spreken. Het moet mogelijk zijn om de stijgende lijn in een dalende lijn te veranderen. Maar daarvoor is noodig de mede werking van allen. VEILIG VERKEER. Stopsignalen by avond. Door vele autobestuurders wordt wel eens en ook terecht de klacht geuit, dat het door politie en ambtenaren enkel laten schijnen van een rood lichtje ten teeken tot stop pen des avonds op de wegen, ge varen meebrengt zoowel voor de inzittenden als voor de betrokken ambtenaren. Naar we vernemen is den marecbaussées voorgeschreven dat 't stopteeken des avonds met rood licht zal gegeven worden in den zgn. kruisslag, d.i. het eenige malen zoowel horizontaal als verticaal bewegen van het lampje. Zeer zeker een goede- maatregel en welke bij a'gemeene toepassing het veilig ver keer des avonds niet weinig zal bevorderen. Wielryders opgepast. Waar. in de komende vacantie maanden het verkeer van wielrijders op de wegen bijzonder groot zal zijn, zij herinnerd aan het voorschrift, dat niet meer dan twee wielrijders naast elkaar mogen jijden. Op dit voor schrift dat zooveel overtreden wordt, om van het stoeien nog niet eens te spreken zal door de Rijks politie enz. bijzonder gelet worden, en zal bij het constateeren van een dergelijke overtreding het niet enkel bij een waarschuwing blijven. Wielrijders dienen op te passen, vooral de jeugd, bij het uitgaan van scholen, colleges, bijeenkomsten enz. 300 jaar Nederland—Curasao. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag in de Ridderzaal te Den Haag vanwege het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Kon. Ver. „Oost en West" een plechtige bijeenkomst plaats ge had ter herdenking van het feit, dat Curasao driehonderd jaar geleden met Nederland vereenigd werd. Opmerkelijk was het, wat prof. Knappert, een der sprekers over de Katholieke Missie op Curasao mee deelde De Roomsch Katholieke godsdienst is in den aanvang op Curagao ver boden geweest, d.w.z. in het open baar er was vrijdom van consciën tie in de huizen. In de praktijken hebben overal waar onze vlag woei, de regenten uit oude erasmiaansch- libertijnsche traditie zich tegen kerke lijk rigorisme verzet, indien het alge meen'landsbelang daarbij geen schade leed. Dus werden ook hier roomsche geestelijken doorgaans niet bemoei lijkt. Altijd zal het hun eer blijven, dat ze en niet de predikanten missiewerk onder de negerslaven hebben ver richt, wat in Suriname de protes- tantsche Hernhutters, op St. Eusta- tius en St. Maarten de Methodisten even voorbeeldig hebben gedaan, zoodat nog heden de roomsch- katholieke godsdienst onder de ge kleurde bevolking verre overheerscht. Niet zoo bedoeld. Een vader schreef onlangs aan den onderwijzer volgend verontschuldi gingsbriefje over het schoolverzuim van zijn zoon Geachte Heer, Ik verzoek u het wegblijven van mijn zoon te verontschuldigen, want het varken wordt geslacht. Noord-Limburgsche Paardenfokdag te Horst. 't Was een uitgezochte dag, de dag der groote paardenshow aan de „Oude Lind", want de bloem der Noord-Limburgsche paardenfokkerij, zij was er saamgekomen onder be gunstiging van prachtig Mei-weer. Een gezond optimisme blijft er waaien over deze gouwen en dat is maar gelukkig, de kleine boeren aldaar zij zijn zich bewust, van hun kunnen, en volharden dat doen zij, want zij weten, dat hun hebben en houden enkel de vrucht is van noesten arbeid en spaarzaamheid en dat er veel, veel zweetdroppels aan kleven. Noord Limburgers! probeert opti mist te blijven in en bij alles, vooral in de verbetering en veredeling van uw trekpaardenras, eenmaal, al is de tijd nog verre, zullen er betere dagen aanbreken en dan zijt gij 't, die de sappigste vruchten zult pluk ken. Hengstveulens gcb. in 1934. 't Was een vrij goede klasse, waarvan de Max'zoon Carlo een werkelijk goede kans maakt, eig. Wed. J. van Rijswijk te Swolgen. Carlo imponeerde direct door zijn zwaren carré, bouw en gespierdheid, en dit moet een toekomstig kweek- vader altijd kunnen toonenhij moei zijn ruim van formaat en kno- kerig. De Andacieux zoon van G. Kleus- kens te Swolgen bezette de tweede Medi De 3cjo'i Gravenhcpk: aan de van HePa' leggen t<oc minder» Antoni*ei te BroeklPa ook de Van 0e we slecht k Fée de c Lembecq.P^ Poels te G Blerick. 't Werbe geen criNj den voc B Zonderpfi de jHe it BeP n grooter v®n ware mof*1*1

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6