De Groote Trek. Binnenland. Gemengde Berichten In 1836 was het Zuid-Afrikaansche binnenland nog steeds een deel van donker Afrika. De blanke beschaving reikte nog niet eens zoo ver als de grenzen van de tegenwoordige Kaap Provincie. Oostelijk en Noordelijk van deze kolonie hebben moord zuchtige barbaren het land onveilig woest en verlaten gemaakt. Masele- katse, 't machtigste opperhoofd van zijn tijd, heeft alle stammen rondom hem uitgemoord en de vlakten achtergelaten als een tehuis voor wilde dieren. Een geleidelijke uitbreiding van de grenzen van de kolonie laat zich verstaan, maar dat duizenden kolo nisten huis en haard verlaten om ergens in de onherbergzame binnen landen een nieuw tehuis te zoeken, moet toch een afdoende oorzaak hebben. De voortrekkers waren geen avonturiers, de meesten van hen be hoorden tot de beste burgers van het land. In het licht van de ge schiedenis was de groote Trek vroeger of later onvermijdelijk. Geen bepaalde gebeurtenis heeft den grooten Trek veroorzaakt, maar een opeenhooping van grieven tegen het toenmalige regime, hetgeen reeds in 1811 begonnen is. De trekkers zijn hoofdzakelijk ge komen uit de toenmalige grensdistric ten n.l. Beaufort, Graaff Reioet, Somerset, Albany en Uitenhage. De grieven van de kolonisten in deze districten waren 1. Het land is vol met landloöpers en barbaren, die zonder protest op de kroongebieden mogen blijven. 2. De kolonisten zijn onderhevig aan voortdurende plundering door deze menschen. 3. De autoriteiten zijn de kolo nisten uiterst onsympathiek gezind en geven aan hun klachten geen ge hoor. 4. Ten einde paal en perk aan geweld en roof te stellen, zijn de kolonisten verplicht om de wetten in eigen hand te nemen, met het gevolg dat ze gearresteerd en in de gevangenis geworpen worden. 5. De boer is verplicht den dief dien hij gevangen heeft, naar den naasten magistraat te brengen, welke meestal 30 a 40 uur te paard van hem verwijderd woont. Intusschen moet hij zijn bezittingen en familie aan de genade van de barbaren over laten. 6. De boer laat dus liever den dief ontsnappen, wat als gevolg heeft dat zij steeds brutaler worden. 7.Door de vrijlating van de slaven hebben de kolonisten groote verliezen geleden, aangezien, behalve de kosten van bewijslevering, de compensatie slechts in Londen be taalbaar was. In vele gevallen heeft de kolonist ten slotte minder dan een vijfde van den prijs, dien hij voor slaven betaald had, ontvangen in handelswaren 1 8. Vier vijfde van de kolonisten hebben hun boerderijen laten op meten en daarvoor betaald, maar jaren voor het tijdstip van den trek geen kaart noch eigendomsrecht ver kregen. 9. De zendelingen hebben de Engelsche regeering tegen de boeceD opgehitst, vandaar dat zij een uiterst onsympathieke behandeling ontvan gen hebben. 10. Zij waren gedurig onderhevig aan invallende Kafferhorden, zonder dat de regeering hiertegen doeltref fende maatregelen nam. Zoo zijn er meer grieven. Op het vasteland van Europa en Engeland wordt dikwijls beweerd, dat de vrijlating van de slaven oor zaak was van den grooten Trek. Dat is onzin. Volgens statistieken blijkt, dat uit de districten waar 84 pCt. van de vrijgelaten slaven ge woond hebben, de deelneming aan den Trek ongeveer 2 pCt. was. In de grensdistricten was bet aantal slaven slechts 16 pCt. van het totaal, en toch was het aantal personen dat deze districten verlaten heeft tusscben 1 januari 1836 tot 31 December 1839, 98 pCt. van het totaal, dat de kolonie verlaten heeft. Verder zou het voor de boeren gemakkelijk geweest zijn om in de latere republieken weer slaven te maken indien zij daarop gesteld geweest waren, en toch heeft dat nooit plaats gevonden. Ook zijn de boeren niet „getrok ken" om hit juk van de wet af te werpen, maar zij hebben duidelijk te kennen gegeven, dat zij het land verlaten hebben om aan wetteloos heid te ontkomen. Hoewel de eigenlijke Groote Trek eerst in 1836 plaats gevonden heeft, hebben de allereerste Voortrekkers reeds in 1834 het land verlaten. In Juni 1834 is een groep van 98 per sonen, onder leiding van Louis Trichardt naar het Noorden getrok ken. Met dertig wagens zijn ze in Mei 1836 in het tegenwoordige SoutpaDsbergdistrict in Noordelijk Transvaal aangekomen. Wonder boven wonder hebben ze de legers van Maselekatse misgeloopen. Ze zijn in een landstreek gekomen die uitstekend voor nederzetting en bebouwing geschikt leek, alleen wil den ze nog een weg naar de buiten wereld hebben. Voor dit doel is een groep, van 49 personen, onder leiding van Jan van Rensburg, Oostwaarts getrokken, ten einde Delagoabaai te bereiken en in aanraking met de Portugeezen te komen. Deze groep heeft Delagoabaai nooit bereikt. Onderweg is ze overvallen door een bende Magwambaroovers en uitge moord. De partij onder Trichardt had in tusschen groote behoefte gekregen aan kleeren en ammunitie. Het lood was reeds lang opgebruikt en ze hebben kogels gegoten van koper en tin. Trichardt heeft derhalve een naturelle halfbloed naar Lorenco Marques gestuurd met .vee, en een brief, om dit voor het benoodigde te ruilen. De Portugeezen konden den brief niet lezen maar hebben 2 naturelle soldaten gestuurd om hun den weg naar Lorenco Marques te wijzen. Zij hebben het kamp opgebroken en zijn over de bergen getrokken tot ze aan de groote Lebombo-berg- reeks kwamen. Hier was de weg zoo onbegaanbaar dat de meeste boeren hun wagens uit elkaar ge nomen hebben en deze met gedeelten de afgronden hebben laten afglijden, om ze beneden weer in elkaar te zetten. In de bergen is hun vee door de Tsetse-vlieg aangevallen. Het vee is gaan kwijoen en is gestorven, maar met bijna bovenmenschelijke kracht zijn ze verder getrokken en erin geslaagd te Lebombo over te komen Eindelijk, op 15 April 1838, zijn ze in Lorenco Marques aangekomen. Zij waren daar nauwelijks aange komen of zij werden door koorts overvallen en zij begonnen uit te sterven. De emigranten in Natal hadden van hun moeilijkheden ge boord en een boot gehuurd om de emigranten af te halec. Er waren van al de 98 personen nog slechts 6 over, die Natal in een toestand van totale uitputting bereikten. Een zoon van Louis Trichardt isnog per schip naar Mozambique gegaan en is over land teruggekeerd naar Natal. Hij was de ontdekker van de Victoria- watervallen. Dit is het tragische einde van den eersten „Voortrek." Toen de mensche- lijke wrakken in Natal aankwamen, hebben duizenden van hun land- genooten hun voetsporen naar het Noorden gevolgd, om de biunenlaüden voor beschaving te openen, en er na jarenlangen strijd een succes van te maken. Maar dat is een ander hoofd stuk in de Geschiedenis van den grooten Trek. We gaan naar... huis I En schaffen luchtafweergeschut aan Kakadorus is óók dood. Naar eeD uitvoerverbod van oorlogstuig Het doodelijke week-end. Maanden lang hebben we het in alle toonaarden gezongen, dat „we" naar Rome gingen. Eindelijk, een dezer dagen gingen we te weten ons nationale voetbal-elftal op weg en we zijn gekomen tot Milaan Daar kregen we onze eerste hinder nis te nemen, een voetbalpartijtje n.l. met de Zwitsers. En we zijn ge struikeld. We verloren Zondag j.l. van de Zwitsers met 3—2, waarmee tevens de uitnoodiging werd ontvan gen om nu maar weet hnis-toe te gaan, daar men ons, voetbalkrukken, in Rome niet kon gebruiken. De Nederlandsche Leeuw is met de staart tusschen zijn pooten moeten afdruipen. Och arme 1 Het doet ons nationale hart pij a natuurlijk, dat „het" zoo geloopen is. maar voor den terugkeer van het gezonde Hollandsche verstand lijkt ons de affaire wel gelukkig. Die voetbalpartij werd een bezoeking van ons volk- Zes tot acht duizend Nederlanders, zoo hoorden we Han Hollander Zondagmiddag beweren, waren in het stadion te Milaan ver zameld. Zes tot acht duizend Neder landers derhalve hadden er een reis naar Italië voor over gehad om er een.... spelletje te zien spelen. We hebben niets tegen sport in het algemeen, nog minder iets tegen het voetbalspel, maar wij, Neder landers, overdrijven het gewicht van een zaak zoo zeer, zoo gauw we van meening zijn, dat we op een of ander gebied een kans hebben om iets bijzonders te presteeren. Door een paar overwinningen op tegenstanders hebben we vermeend, dat het mogelijk zou zijn, om voor de komende vierjarige periode het voetbal wereldkampioenschap te ver werven, maar door die kans alleen reeds gingen we meenen, dat er ter wereld niets belangrijkers bestond en dat elk levend wezen in binnen- en buitenland met een open mond zou staan gapen van verbazing, wanneer we inderdaad het gestelde doel mochten bereiken. Welnu, de menschen uit Milaan en omstreken waren toch wel op zeer eenvoudige en goedkoope wijze in de gelegenheid gesteld om de wondere prestaties van onze voetbal jongens te aanschouwen, maar terwijl zes a acht duizend landgenooten in Italië lires gingen koopen voor hun Hollandsche guldens, bleven de Milaneezen heel rustigjes thuis hun macoroni zitten slikken, zoodat de helft der plaatsen in hun sport stadion onbezet bleef. Dat heeft ons tenslotte toch wel volkomen moeten overtuigen van de waarheid, dat de wereld er niet te harder of te langzamer om draaien zou, wanneer we in Milaan gingen winnen of verliezen. Hadden „we" gewonnen, dan zouden er misschien weer duizenden Nederlanders naar Turijn zijn gegaan, dan weer naar Milaan en... eindelijk naar Rome. Thans houden we nog wat centjes over om er straks in den vacantietijd een ijsco voor te koopen in Scheveoingen of Egmond, aan het Uddelermeer of de Brabantsche vennen. Voor wie zich verder nog om het Italiaansche voetgebeuren mochten interesseeren, vermelden we, dat bij de vóór-wedstrijden op Zondag j.l. méér zwakke elftallen van de sterkere hebben gewonnen. Argentinië werd door 'Zweden geklopt met 2—3, Spanje won van Brazilië met 31. Dergelijke uitslagen doen onze natio nale „schande" tenslotte dragelijk schijnen. We hebben zwaardere kopzorgen op het moment. Defensie schijnt het plots noodig te hebben gevonden om zonder uitstel voor 2i/z millioen gulden aan luchtafweergeschut te bestellen. Inderdaad acht men in leidende kringen de mogelijkheid van een Europeeschen oorlog in de naaste toekomst geen absurde gedachte meer en deswege de uitgave van een paar millioen extra voor geschut tegen ongenood vliegtuigbezoek gerecht vaardigd. De gedachte, dat wij, mobilisatie-helden, nog eens ons ransel zouden moeten omhangen, is wel zéér huiverig 1 Vooral nu Kakadorus ons op Zondag j.l. is ontvallen, de man, die overal raad op wist. De man, die ons op markten of kermissen ont lastte van eksteroogen en pijn in den rug, van kiespijn en van kramp in de portemonnaie. Werd er toch ook maar eens een kwakzalver geboren, die de wereld van haar grootste ellende, den volkerenstrijd, kon ver lossen We zouden het hem ver geven, als hij voor zoo iets nooit zou hebben gestudeerd, zelfs zijn suggesties zouden we blij aanvaar' den. Intusschen, als het eenigszins kan blijven wij, Nederlanders, buiten oorlogsgedoe. De Nederlandsche regeering heeft te Geneve laten weten, dat ze bereid is om een Volkenbondsaccoord te aanvaarden, waarbij alle wapenleveringen aan Bolivia en Paragay, de strijdende partijen in den Gran Chaco, worden verboden. Ten departemente van Econ. Zaken ij een wetsontwerp in voor bereiding, hetwelk de mogelijkheid beoogt te scheppen van ordenend optreden in het bedrijfsleven, dus vermoedelijk iets, als bedoeld in het urgentieprogram van de R K. Mid denstands vereeniging. In Tilburg werd een Dietschen Landdag gehouden, waar van regee- ringswege Viaamsche sprekers wer den geweerd en het zingen van De Viaamsche Leeuw werd tegengegaan. Gedurende het jongste weekend vielen weer totaal 8 dooden bij ver keersongelukken in ons land. OORLOG HEET NIET ERG MEER. Mussolini vindt het ook. Minstens ééns per maand kan men uit het belangrijkste nieuws rubriekje van de groote bladen vernemen, dat Mussolini weer eens een geweldige redevoering heeft afgestoken, maar juist omdat men daar regelmatig van verneemt, neemt men er buiten Italië niet zooveel notitie meer van. En dat is toch verkeerd, want de toon, die Mussolini voert, kan een graad meter beteekenen van de internatio nale politieke spanning. Op Zondag j.l. heeft de Italiaan sche dictator het allereerst gehad over den binnenlandschen econo- mischen en financieelen toestand, waarover hij zich geenszins enthou siast uitlaat. Hij prees de ambtena ren, die tegenwoordig zoo weinig salaris ontvangen en deelde mee, dat hij zelf sinds 1928 geen salaris meer hnd gebeurd. Och arme 1 Zou de Duce tegenwoordig ook al stempelen of zou hij vóór 1928 zich van hel noodige voor de toe komst hebben voorzien Zijn woorden dienden ter voor bereiding van de mededeeling, dat een verdere verlaging van de loonen der arbeiders noodzakelijk is ge bleken om met het buitenland te kunnen concurreeren. Mussolini zag de toekomst niet gunstig in en hij meende, dat heel de belabberde toestand van het oogenblik wel op een oorlog zou uitdraaien. Hij vond trouwens, dat in vrede- tijden de beste moreele waarden van een volk geleidelijk ten onder gaan. Karakter en geest der wereld hebben dus blijkbaar een opdoffertje noodig met bommen, granaten en stikgassen om wederom wat op peil te komen. Wat degenereert de menschheid toch gauw 1 Nog kennen we pas 16 jaar van vrede en reeds geraken we in verval... Men kan er nu wel eens mee spotten, maar toch komt het ons voor, dat de internationale verhou dingen veel op een vóór-oorlogsche spanning gaan gelijken. De wereld kent trouwens reeds twee huidige oorlogen. De een woedt in Arabië. Wel werd daar onlangs een wapenstilstand gesloten maar tot een accoord van vrede is men er blijkbaar niet kunnen gera ken. Ibn Saoud heeft zijn tegen stander, den Imam van Yemen een ultimatum gezonden, waarin zijn volledige onderwerping wordt ge- eischt en voortzetting van den strijd in het tegenovergestelde geval is aangekondigd. De oorlog tusschen Bolivia en Paragay, gaande om het bezit van Gran Chao woedt heviger dan ooit. Men meldde reeds het resultaat van veldslagen, die 6000 dooden van één zijde hebben gevergd 1 Berekend is, dat de strijdenden met dezen bloedigen oorlog reeds tien maal meer aan waarde hebben verspeeld, dan ze ooit bij een suc cesvollen afloop kunnen terugwinnen Daarbij is de onschatbare waarde van de verloren menschenlevens nog niet verdisconteerd. Intusschen wordt te Genève tel kens opnieuw maar weer... verga derd. In feite is men er tot heden onmachtig gebleken om dezen broe derstrijd te doen beëindigen. De toestand in Roemenië is bij voortduring zeer gespannen. Het leger, te weten de hooge officieren verlangen van den koning de instelling van een militair bewind en ontbinding van de politieke par tijen, alles naar het voorbeeld van Bulgarijë. Ook de positie des konings is in gevaar. Het schijnt n.l., dat hetzelfde leger de verwijdering uit Roemenië verlangt van Mevr. Lupescu die nog altijd de plaats inneemt van 's Konings gemalin, prinses Helena. Steunverleening aan land- en tuinbouwers. Overeenkomstig het bepaalde in het tweede lid van art. 4 der door de Prov. Staten vastgestelde regeling voor het verstrekken van rentelooze voorschotten uit de provinciale kas ten behoeve van steunverleeniog aan tengevolge van de crisis noodlijdend geworden land- en tuinbouwers in Limburg, hebben Ged. Staten verslag uitgebracht omtrent de in 1933 ver leende voorschotten. In den loop van 1934 zijn voor schotten verleend aan 93 personen tot een totaal bedrag van f 4584 en is in de provinciale kas terug gestort een bedrag van f 976 50 De toekenning is geschied voor ieder geval afzonderlijk, op schrifte lijke aanvrage van de Centrale Stich ting voor hulpverleening aan land en tuinbouwers in Limburg te Roer mond, onder bijvoeging van alle zoodanige bescheiden en inlichtingen, waaruit de noodzakelijkheid tot het verleenen van steun kon worden beoordeeld. Alle voorschriften zijn verleend voor 10 jaar tegen afgifte van een door den Voorzitter en den Secre taris der Centrale Stichting onder- teekende schuldbekentenis. Een overzicht der verleende voor schotten laten wij bieronder volgen Heer 2 personen Velden 1 pers Venlo 3 pers. Weert 1 pers totaal bedag f 342. Beesel 2 pers Keipen gem. Gra- them 1 pers, Kessel 1 pers. Heyt huizen 1 pers.Panningen, gem Helden 2 pers. Weert 2 pers. Wanssum 1 pers. totaal bedrag van f 693.- Baarlo gem. Blerick 1 pers.Blerick 1 pers. Grathem 1 pers. Heer 1 pers.Venlo 2 pers. Voerendaal 1 pers. Wanssum 1 pers.; Weert 1 pers.; totaal bedrag van f631.50. Belfeld 1 pers.Helden 3 pers. Horn 1 pers.Horst 30 pers. Houthem 1 pers. Meyel 9 pers. Kapel getn. Roermond 3 pers. Venray 3 pers Weert 1 pers.; totaal bedrag f 2002.50. Helden 1 pers. Huosel 1 pers. Panningen gem. Helden 1 pers. Voerendaal 1 pers Weert 1 pers. totaal bedrag f 330. Kapel gem. Roermond 1 pers. Panningen gem. Helden 1 pers. totaal bedrag f 195,— Heel 1 pers.Horn 1 pers. totaal f 67.60 Venray 6 pers., totaal f 322.50 In totaal werden aan 93 personen voorschotten verleend voor een totaal bedrag van f 4584.— Politiehonden wedstryd. Zondag werd te Horst een groote politiehondenwedstrijd gehouden, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Medewerking aan dezen wedstrijd verleenden behalve de plaatselijke afdeelingen, nog deel nemers uit Venlo, Blerick, Belfeld, Reuver, Panningen en Helmond, terwijl als juryleden fungeerden de Opperwachtmeester Janssen en veld wachter Bovens alhier en den heer J. Holtackers, Steyl. Het programma van den wedstrijd beva'te tal van oefeningen als het bewaken van voorwerpen en personen, het speuren, springen, aanblaffen, het vasthouden, nablaffen en nabijten, appeloefenin gen enz., welke oefeningen allen keurig door de prachtige deelnemen de honden werden uitgevoerd. De prijzen werden toegekend als volgt le pr. A. Smeenk, Blerick 215 pun ten, 2e pr. M. Duinhoven, Helmond 197 punten, 3e pr. J. Steegh, PaD ningen 196 punten, 4e pr. M. Deelen, Helmond 193 punten, 5e pr. J. A. JansseD, Panningen 186 punten. 6 pr. H. Driessen, Horst 176 punten, 7e prijs J. Smeets, Venlo 169 punten en 8e pr. J. Naus, Belfeld 158 p. Belooning voor een dappere daad. Een tweetal weken geleden heeft de 13-jarige Jacq. Schreurs uit Roer mond met eigen levensgevaar een 8-jarig jongetje uit het diepe water van de nieuwe Maashaven gered. Naar de L.K. verneemt, heeft de E.N.R.Burgers—rijwielfabriek te Roermond de goede gedachte gehad om den flinken jongen Schreurs een prettige verrassing te bereiden door hem een nieuwe fiets aan te bieden, welk rijwiel hem Dinsdagmorgen op de fabriek zou worden aangeboden. Jeugdig avonturier. Sinds een week was te Geleen verdwenen een 13 jarige knaap, die door de politie te Amsterdam zwer vende werd aangetroffen en weer onder het ouderlijke toezicht is ge steld. Een vrouw aan de grens doodgeschoten. Aan de Duitsch Nederlandsche grens bij Hommprsum, tusschen Kleef en Goch is Zondag een vrouw, die op aanroepen van den grensbeambte niet bleef staan, aangeschoten en zoo zwaar gewond, dat zij naar het hospitaal te Goch moest worden overgebracht en daar aan de gevol gen van het schot is overleden. Yalsche merken. Het Gerechtshof te Den Bosch behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen B. C. J. Tslager te Mierlo, die door de rechtbank te Roermond veroordeeld was tot 2 maanden gevangenisstraf. Verdachte had valscbe keuringsmerken aanqe- bracht op geslacht varkensvleesch, zulks ter ontduiking van crisisgeld. Hel O.M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. Paul Tripels, Roermond, betoogde, dat de positie der dorpsslagers door de maatregelen der Varkenscenlrale zeer verslechterd is en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Schoten door de deur. Tusschen den grondwerker S. te Geleen en diens stiefvader was de verhouding allerminst vriendschappe lijk. Laatstgenoemde had S zelfs het het huis verboden. Met Paschen kwam deze echter zijn moeder op zoeken en maakte de bitse opmerking, dat er voor hem natuurlijk geen Paascheieren waren Naar aanleiding van deze opmerking ontstond een woordenwisseling met den stiefvader, die S, buiten de deur zette. S. on dernam hierop een stormloop tegen de huisdeur, waarachter de stiefvader zich had opgesteld, om '„inloopen" van de deur te verhinderen. Toen S. merkte, dat de deur niet open le bonken was, schoot hij vier maal op de deur. Een der kogels trof den stiefvader ernstig aan den schouder. Het O.M. bij de Maastrichtsche Rechtbank eischte Maandag twee jaar gevangenisstraf tegen 5. wegens poging tot doodslag. Levering nuchtere kalveren stopgezet In verband met de bezwaren, ver bonden aan de slachting en het tian sport van nuchtere kalveren in het warme jaargetijde en gezien het feit. dat de aanvoer dezer kalveren Sterk terugloopt, deelt de Crisisis Rundvee centrale mede. dat zij besloten heeft de gelegenheid tot het leveren van nuchtere vaarskalveren bij de daartoe aangewezen slachterijen per 1 Juni te beëindigen. Geen uitvoerconsenten voor eigen heimers naar België. De Nederlandsche Aardappel-Cen trale deelt aan belanghebbenden mede, dat met ingang van 1 Juni 1934 door de N.A C. geen aardappelen van de soort E-genheimer meer worden ge- van en weder verkocht aan de er kende contractanten voor export naar België. Dit beteekent dus, dat met ingang van bovengenoemde datum geen uit voerconsenten voor Eigenheimers naar België zullen worden verstrekt. Bewusteloos op de spoorbaan. Maandagavond heeft men op de spoorlijn in het Broek te Best een onbekenden man bewusteloos gevon den. Uiterlijk mankeerde hem niets. De trein van kwart voor acht, die juist aankwam, stopte en nam hem mee naar het station Best. Toen men daar aankwam bleek de man echter te zijn overleden. Men onderzoekt nu of hij toch op een of andere wijze van een trein een klap heeft gekregen. Steekpartij in Oss. Dinsdagmorgen omstreeks half 11 heeft achter een café op de Markt te Oss een vechtpartij plaats gehad tusschen eenige kooplieden, vermoe delijk om een veete. Na een twistgesprek kwam het tot handgemeen, waarbij den koop man Rijkers uit Kapelle eenige mes steken o.m. in het oog, werden toe gebracht. De man werd met zware verwondingen naar het Ziekenhuis te Oss overgebracht, waar hij in verband met de steekwonden aan het oog onmiddellijk door dr. Hoefnagels, oogarts te Nijmegen werd behandeld. De vermoedelijke daders werden door de gemeentepolitie in arrest genomen en naar het politiebureau overgebracht. Twee woningen afgebrand. Dinsdagmorgen omstreeks half 11 brak door het wegvliegen van een vonk uit de kachel, brand uit in de arbeiderswoning van den geiten koopman van Aarle aan de Heistraat te Helmond. De bewoners waren niet thuis. Het vuur nam in hevig heid toe en tastte ook de aangren zende woning van een andere familie aan. De brand werd ontdekt door voorbijgangers. Beide woningen brandden tot den grond toe af. Een groot deel van de inboedels kon worden gered. De beide families van Aarle waren verzekerd. De woningen behoorden aan den heer Albers Pistorius te Nijmegen. Prinses Juliana naar Londen. H. K. H. Prinses Juliana zal half Juni naar Engeland gaan om eenige weken te logeeren bij de dochter van Haar oud tante Prinses Alice gravin van Athlone in het Kensington Palace te Londen. Naar men verneemt, zal dit familie bezoek een zuiver particulier karakter dragen. Vereenvoudigde spelling. Gemeenten bevreesd voor de financieele gevolgen. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft een uitvoerig schrij ven tot den Minister van Onderwijs gericht, betreffende de invoering van de vereenvoudigde spelling. Van verschillende zijden wordt betoogd, aldus dezen brief, dat met de invoering der nieuwe spelling groote bedragen, men spreekt vaD millioenen, gemoeid zouden zijn. Door Uwe Exc. en ook door anderen is evenwel te kennen gegeven, dat aan de invoering geen kosten verbonden zullen zijn. Wij mogen niet verhelen, dat in gemeentelijken kring en met name ook in onze commissie van advies voor onderwijs-aangelegen- heden te dezen ernstige ongerustheid bestaat. Gevreesd wordt, dat al mogen de gemeente besturen vaD meening zijn, dat de thans aanwezige schoolboeken niet behoeven te wor den vervangen, er al zeer spoedig van verschillende zijden krachtig verzet tegen het voortgezet gebruik dezer boeken zal rijzen, waardoor het voor de gemeenten vrijwel on mogelijk zal zijn, om weerstand te bieden aan den aandrang, om tot vervanging' der boeken over te gaan, temeer, zoover het betreft het voldoen aan verzoekeD, voor welke de aan vrager steun meent te vinden in wettelijke voorschriften. Het komt ons voor, dat invoeiiog van de veranderde schrijfwijze door de Regeering alleen te rechtvaardi gen is, indien omtrent deze quaestie alle onzekerheid is weggenomen en men niet meer zijn standpunt behoeft afhankelijk te maken van veronder stellingen of verwachtingenderhalve alleen dan te rechtvaardigen is, in dien de Regeering maatregelen heeft getroffen, waardoor er zekerheid bestaat, dat wordt voorkomen, dat de invoering aan de overheidsklas sen nieuwe lasten oplegt. Het zou o.i. van belang zijn, indien tot deze maatregelen mede zouden behooreo in de eerste plaats de uitdrukkelijke verklaring der Regeering, dat voor het invoeren der nieuwe schrijfwijze aan.de openbare klassen geen lasteD mogen worden opgelegd. En voorts z ju het gewenscht zijn, dat de Regeering aan de gemeente- en schoolbesturen een uiteenzetting gaf van de wijze, waarop de overgang van de oude naar de nieuwe schrijf wijze zou knnnen plaats hebben. Radio-distributie door P. T. T. Het Staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal er bin nenkort toe overgaan haar telefoon net te exploiteeren voor radio- distributie. In Hilversum of Noordwijk zal een centrale ontvanginrichting wor den gebouwd. De ontvangst zal aldaar worden gecontroleerd en geregeld, waarna via de telefoon kabels vier programma's door het geheele land zullen kunnen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met in Enschedé en Delft een distributie bedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk bestaat geen radio-distributie, noch van overheids wege, noch van particulieren. De eerste aansluitingen in Enschedé zullen vermoedelijk in den loop van Otcober gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staatsbedrijf der P. T. T. om overal dit distributiesysteem door te voeren, waar plaatselijke behoefte bestaat en de uitvoering technisch mogelijk is. DE SLACHTOFFERS DER WERKLOOSHEID. Fraude en beroepsluilieid, zegt de gezeten burger. We zijn 't er over eens, dat de sleunverleening maar lapmiddel is en dat de menschen veel beter kunnen werken. En om den prikkel tot werk-zoeken niet weg te nemen moeten de steunbedragen onder de loonbedragen blijven. Er zijn nu een maal menschen, die liever lui zijn dan moe en fraude blijft ook nu nog niet uit. Daar hebben de gezeten burgers een hard oordeel over, over die fraudeerende luiwammesen. Para sieten van de gemeenschap zijn het I Uitvaagsel, dat niet meer dan honger verdient 1 De gezeten burger heeft gelijk, aldus Quaerltur in „De Morgen". Alleen weet hij er zich niet in te denken, hoe zulke fraudeurs dikwijls in 'n a sociaal milieu opgroeien, hoe ze slechts schaarsch licht in hun jeugd kenden, hoe ze na een paar ambachten en nog een paar meer ongelukken de werkloosheid inrolden en nu met hun leven heelemaal geen raad meer weten. En de steunbedra gen zijn toch waarachtig zoo hoog niet... dat onder

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6