TWiraiTF BI,AT) VAN PEEL EN MAAS Geld Jan. De les van Japan. FEUILLETON. FOSTER'S MflflGPlUENl Ons weekpraatje. Landbouwzaken. Zaterdag 26 Mei 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 21 Japan levert reeds eenigen tijd fietsen voor enkele guldens, motor rijwielen voor f 120, een fijne auto voor f 480. Dat zijn sprekende din gen I Ze spreken luider dan andere goedkoope Japansche leveringen heerendassen voor enkele centen, overhemden voor enkele dubbeltjes, al heeft de vaderlandsche Dij verheid daar meer last van dan van de goed koope Japansche auto's. Japan is de groote concurrent van de heele overige wereld geworden. Japan drukt de industrie van ons Indië dood. Heel de wereld mag er zich over ergeren, dat die kleine gele mannekes van dat toch betrekkelijk kleine land alle landen te slim af zijn, we moeten toch respect hebben voor de manier, waarop de regeering van dat land de industrie bevordert ten bate van hare onderdanen. Japan is buitengewoon volkrijk alweer een reden om respect te hebben voor de Japs, die er niet tegen opzien veel kinderen te hebben; hier geven de heideoen het bescha mend voorbeeld aan christelijk ge noemde werelddeelen maar de regeering is voortdurend in de weer, om elders op de wereld vestigings mogelijkheden te zoeken voor de ovetbevolking. De manier, waarop zij dit doet denk aan Korea en Mantsjoeko is niet altijd even sympathiek, maar de voortdurende zorg voor de bevolking en haar zaken dwingt eerbied af. Japan gaat daarin voort, zonder bang te zijn, dat machtige mogend heden daarover de wenkbrauwen fronsen. Van dat Japansche voorbeeld is voor anderen nog iets te leeren In liefde voor het eigen volk doet onze regeering natuurlijk niet onder voor de Japansche. Maar die Japansche bewegelijkheid, dat Japansche doorzettingsvermogen, die Japansche oplettendheid voor de verovering der wereldmarkt voor vele zijner artikelen, die eigenschap pen zijn aan onze lauwe stranden niet bekend. In plaats van bewegelijkheid hebben we hier een jarenlang talmen kunnen waarnemen. Onze landbouw, handel en industrie werden ziende oogen afgebroken, maar het heeft zoo bitter lang geduurd voor er eenige be weging was te krijgen in onze regeeiing, om haar een hand te laten uitsteken voor landbouw en nijver heid en deze bij te staan tegenover het buitenland, dat langen tijd met ons deed, wat het wilde. Wij waren doodsbenauwd, dat anderen een leelijk gezicht tegen ons zetten en vreesden ons te branden aan koud water. Nieuwe industrie bevorderen 1 En daarvoor maatregelen in het leven roepen, die een beetje bescherming gaven. Wat is daarvoor gedaan En wat heeft men er op 't oogenblik voor over Van de zijde der regeeriug eü ook van die der geldschieters Velen van dezen zullen er eer over prakkezeeren om hun geld in Japansche industrie te steken De buitenlandsche ondernemingen aan geld helpeD, is immers meer dan een halve eeuw lang de nobele gewoonte van de Hollandsche geld markt geweest. Men kan beweren, dat het nooit aan kapitaal ontbreekt voor een goed rendeerende industrie, maar die bewering is goedkoop. Men vrage eens aan hen, die Nedeilandsch kapitaal zoeken voor Nederlandsche industrie. Aanbiedingen, ja maar uit het buitenland, zooals al onze par ticuliere mijnen met buitenlandsch Een plattelandsgeschiedenis van de Belg.-Limb. grens. 14 Maar stil, zonder rinkelen I Muren hebben ooren fezelde Jan. Drie groote voorschoten geld haalde Lisabeth omhoog, meestal goud. Op een groote bedsprei wer den ze stil neergelegd. Toen de laatste penning er was en Jan zich nog eens verzekerd had dat er geen stukje was blij ven liggen, begonnen ze hoopjes te maken en te tellen. Nog nooit heb ikzooveel geld bij elkaar gezien, zei meer dan eens Lisabeth. Ik "wist wel dat oom Dorus niet naakt was, maar zooveel lieve beestjes had ik toch niet verwacht. Ik wil het gelooven 1 Zouden heer-broeder en zuster daar iets van weten Geen woord. Overigens daar over hebben wij hun niets te zeg gen. Onkel kwam bij mij het een en ander halen. En nooit werd er van betalen gesproken. Dat oom zooveel liggend geld heeft, kunnen ze niet vermoeden 1 meende Lisabeth ook. kapitaal worden gefinancierd en vele groote zaken, vooral in ons Zuilen. Japan leert. Jammer dat we door schade en schande wijs moeten worden. En werden we nog maar wijs 1 Indien gij voortdurend last hebt van hoofdpijn als gevolg eener slechte spijsvertering, gebruik dan een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare laxeermiddel. 0,65 per flacon. Er is in den laatsten tijd weer een en ander te doen over de gemeentelijke klassificatie, d.i. de indeeling van de gemeenten in duurte-klassen. De leidende gedachte bij die indeeling is, dat het leven in de grootste steden bet duurst is en dat minder wordt, naar mate men via de kleinere steden en groote dorpen het platte land nadert. Sommige gemeenten dringen aan op herciassificatie, want daar zijn voor- of nadeelen aan verbonden. In de grootste gemeenten is de personeele belasting het laagst en zijn b v. de rijkssalarissen het hoogst. Het is een ambtenaar lang niet onverschillig, voor wat zijn loon betreft, of hij hetzelfde werk b.v. mag verrichten in Amsterdam, dan wel in een of andere grensgemeente! De regeering wenscht aan de classificatie vast te houden, overtuigd als ze nog steeds is, dat in grootere gemeenten het leven het duurst is. We achten die opvatting toch inder daad verouderd. Vroeger was er voor een klasse indeeliDg veel te zeggen. Het platte land had toen voordeelen van goed koopte. LaDd en tuinbouwproducten waren goedkoop te bekomen en vele lieden bewerkten bovendien een eigen stukje grond. Men hield met voordeel wat kippen en had 's winters een varken in de kuip. Het was alles tesamen inderdaad voordeelig, al moet tevens worden toegegeveD, dat de menschen heel hard moesten werken om het voordeel binnen te halen. De grond was -goedkoop buiten en de huren waren niet hoog Hoe is dat alles veranderd 1 De tuinbouw is zóó intensief toegepast gaan worden, dat de menschen niet langer met voordeel zelf aan het tuinieren kuDnen gaan voor eigen consumptie. Eieren kan men goed- kooper koopen dan van eigen hoen ders rapen. Varkens mag lang niet iedereen meer houden en slechts weinigen zijn daar rouwig om, want het voordeel er van is fictief gewor den. Er wordt buiten druk en veel gebouwd, de gronden voor zoover voor bebouwing geschikt zijn er prijzig en het bouwen zelf is bijna even duur als in de groote stad. Tusschen de huurprijzen van stad en land is weinig verschil meer. Merkwaardig is het, dat heele dorpskaravanen regelmatig naar de groote stad trekken om er inkoopen te doen. Om het voordeel Nu weten we wel, dat dit voordeel veelal onbeduidend of niets is en dat loopen of rijden naar de stad op ondeugde lijke suggesties is gegrond koopt liever in eigen kring maar daar nevens staat vast. dat men in de groote stad consumptie artikelen vaak goedkooper kan bekomen dan in het dorp. Producenten weten met het teveel geproduceerde geen raad en deswege sturen ze hun voorraden regelmatig naar de groote menschen- verzamelplaatsen, hopende daar een Ze rekenen er wel op, maar wij laten een paar honderd frank in een lade laten liggen. En daar mede uit. Zoo gezegd, zoo gedaan I Toen de dorpsmenschen ter ruste waren, droeg Jan in een zwaren zak hel geld naar zijn woning en borg den schat veilig weg. 's Anderendaags luidden de klok ken over den doode en de familie werd telegrafisch op den lijkdienst verzocht. Plechtig werd Dorus gekist en begraven. Buiten de familie was niemand op de begrafenisch. Ook de buren, die den doode niet had den willen afleggen, waren er niet. In het sterfhuis waren de ze gels gelegd, die na de begrafenis gelicht werden. Bijzonder testa ment werd er niet gevonden. Kostbare meubelstukken waren er ook niet Enkel vond men in gel den de twee honderd frank. Er moet hier meer geld zijn, zei de familie. Oom gaf geen cent uit. Van de opbrengst der kippen leefde hij. Jaarlijks trok hij een mooi sommetje in van de boerde rij en van zijn akkerlanden. Hij moet hier ergens geld of papier waarden hebben liggen. Bedden en kasten, hoekjes en kantjes, kelders en zolder werden doorzocht en doormuisd. Men liet zelfs een timmerman en een met selaar komen om verdachte schuil hoeken los te hameren en te bei telen. Planken vloeren en steenen afzet te vinden. Het gevolg er van is een doodelijke concurrentie. Visch, vleesch, groenten, vruchten enz. zijn in de groote steden vaak heel goed koop te bekomen. Wat het leven in de steden vroeger en nóg duur maakte, dat was de hoog opgevoerde levenswijze en de kunst matig geschapen behoefte. Kleeding vroeg méér in de stad, woning inrichting enz. Een trammetje is in de stad al heel gauw „noodig." Een wekelijksch bioscoopje, daar kunnen maar weinigen buiten. Men maakt elkaar visites en drijft elkander op kosten. Dat was op het platteland vroeger anders, maar tegenwoordig niet meer. Sinds de autobussen, goedkoope motors en automobielen het platte land uit zijn isolement hebben ver lost, zijn ook daar de kunstmatige levensbehoeften gestegen. Men gaat er steedsche allures op na houden, wat kleeding betreft, pakt er om den haverklap een bus naar de stad om er een bioscoopje te pikken of om er vrienden te ontmoeten en is al met al duurder uit dan de stedeling, die hoogstens eeD trammetje voor zijn verplaatsing behoeft. We zéggen niet, dat het platteland met die nieuw-aangewende behoeften in baar voordeel is veranderd, maar met het feit als zoodanig hebben we rekening te houdeD, wanneer we pogeu uit te makeD, of het leven er goedkooper is dan in de stad. Er heeft een nivelleeriog p'aats gevonden in de leveDseischen en de levenskosten van stad en provincie en om der rechtvaardigheidswille dienen overheid en fiscus daarmee rekening te gaan houden. Wij moeten eens onze aandacht scheDken aan den parlementairen arbeid van de Tweede Kamer, die het Landbouwfonds onder handen heeft genomen. Sinds het heeDgaan van Mr. Verschuur, wien van alle zijden hulde werd gebracht voor zijn landbouw-beleid, zit Dr. Colijn aan Economische Zaken, waaronder tegenwoordig Landbouw behoort. Het is zeifs voor een energieke werkkracht als Colijn is, geen peul schilletje om er de portefeuille van Verschuur nog even bij te nemen De begrooting van het Landbouw crisisfonds is al uitgegroeid tot reo boekdeel. Deze dienst is verdeeld in twintig afdeelingende begrooting loopt naar de 200 millioeo, en hei ligt dus voor de ha - d. dat dit Landbouwcrisisfonds minister en Kamer telkens plaatst voor de meest uiteenloopende en ingewikkeldste vraagstukken. Dit wordt duidelijk, wanneer we eens even opsommen, over welke artikelen en zaken de landbouwsteun zich thans reeds uitstrekt Granen, melkveehouderij, vee, varkenshouder, suikerbietenteelt, fa brieksaardappelen, vlas, fruit en war moezerij, kippen en eendenhouderij. consumptie-aardappelen, riet- en griendcultuur, bloembollen, groveD tuinbouw, boomkweekerij, bloem- kweekerij en visscherij. Ah men bedenkt, hoeveel recht- streeksche en onrechtstreeksche be langen hierbij zijn betrokken, hoe talrijke regelingen moesten wordeD gemaakt, hoeveel personen .wtrdeo ingeschakeld, kan men nagaan, wat al zoo te berde kan worden gebracht in de schriftelijke stukken en de mondelinge gedachtenwisseliog. Juist nu de Staat tengevolge van de crisis zijn bemoeiingen over zoo veel zaken moet uitstrekken, blijkt het groote belang van de openbare behandeling der openbare zaak en het was dan ook zeer ad tem, dat plaveien werden opgebroken. Oude schoorsteenen werden losgekapl Bijna den ganschen dag werd het huis van onder lot boven, van den kelder lot aan den nok door zocht, doch nergens vond men eenig spoor van geld of zaakpa pier. Heer-broer en zuster begrepen er niets van. Daar moesten papie ren en geld zijn of anders waren ze gestolen. Aan Jan, die bij 't heele onderzoek tegenwoordig was geweest, konden ze niets merken. Hij hield zich onschuldiger dan een lam. Op meer dan een plaats had hij zelf laten kappen en ha meren. Maar ook op die plaatsen sloeg de beitel geen geld te voor schijn. Heeroom en zuster en schoon broeder fezelden meer dan eens onder elkaar, ze hadden zelfs geheime gesprekken in den tuin gevoerd, toen de werklui ergens hamerden. Een goed oog en veel vertrouwen hadden ze in hun broeder niet. Zij moesten zelfs hun woede bedwingen, in tegen woordigheid van de arbeiders. Toen bij Jan een laat middagmaal genomen werd, kwam het op eens tot heftige ruzie. De schoonbroeder deed het woord: Jan, hier moet geid van oom voor den dag komen. Krijtwit werd Snuffels, die de ontevredenheid der lui reeds lang opgemerkt had. Jan was door dit brutaal optre de liberale heer Louwers uitriep Leve de democratie 1 Deze waarborgt ten minste, dat het publiek precies komt te weten, wat er gebeurt met de openbare gelden in tegenstelling met landen, waar de parlementsleden alleen „heil" mogen roepen Tegen den steun aan den land bouw heeft zich niemand verklaard. Iedereen begrijpt, dat de landbouw zonder den steun in elkaar gezakt zou zijn en met dien landbouw niet de boeren alleen, maar ook de tien duizenden, die weer van hen afhan kelijk zijn door leveranties, pacht of rente. Misschien zou men dominéé Zandt een tegenstander kunnen noemeD, maar ridder van Rappard qualificeerde den staatkundig- her vormden afgevaardigde als een der slechte voorlichters van de boereD, als een dergenen, die de saboteurs helpen en haat en ontevredenheid zaaien, terwijl de boeren juist moeten beseffen, dat in eerlijke en krachtige medewerking met de Regeering alleen heil is gelegen. Uiteraard kan men over onder- deelen van het regeeringsbeleid van meening verschillen. Zoo schijnt men van meeniDg, dat de afslachting van vee ons niet van den melk overvloed afhelpt en dat zelfs de voorgeschreven teeltbeperking eerst effect kan hebben tegen 1937. Mede omdat deze be perking niet uniform kan zijn, maar ekening moet houden met aard eD type van bedrijf, bepleitten de meeste afgevaardigden een verderen ombouw van vee'eelt in akkerbouw. Om den akkerbouw te prikkelen wilde baron van Voorst tot Voorst beter aan de zandboeren zien ge dacht en hoogere graanrechten heffen. Ook de heeren van den Heuvel eD en vaa der WeijdeD, Weitkamp en zelfs van der Sluis willen in die richting. Verzet tegen invoerbeperking kwam van den heer Schilthuis, die daarvan te groote schade voor den handel vreest en ook voor dat deel van de boeren, die veevoeder moeten koopen. Bovendien zal zoo het graanmoDopolie verzwakken, dal immers van de rechten op graanimport moet leven. De heer van der Weijden zocht Je oplossing bovendien in een be- perkiog van de margarine. Hij zou het gebruik biervan met 1/3 willeD verminderen door een meDgverbod af te kondigen. Deze katholieke afgevaardigde heeft daarbij het heele credietvraag- stuk aangeroerd zoowel pacht- als bypotheekvraagstuk, devaluatie- eD berleidingskwesties hadden zijn aan dacht. Prof. Mees* „ware gulden"- theorie lokt den heet van der WeydeD en daarnaast herziening van pacht en rente, tenzij de Regeering de munt wil devalueeren. Ten slotte is er van alle kanteD aangedrongen op meer inschakeling van orgaDisatiemenschen qua tales iD de crisisinstellingen. Er zitten wel honderden menschen uit de organi saties in die centrales, maar men wil hen er in hebben namens de organi saties. De heer Schilthuis vroeg daarenboven meer vertegenwoordi gers uit handel en industrie en ver zette zich tegen de groote macht der coöperaties boven particuliere han delaren, Spr. keurt bevoorrechting van coöperaties en handelsverenigingen af en noemt eenige gevallen, waariD de boeren genoopt worden, graan in te leveren bij directeuren van coöpe raties, die zeiven voor de keuriDg waren aangewezen. Verschillende boeren worden genoopt weg te gaaD van hun bandelaar en over te gaaD naar de coöperaties. Belaoghebbers moeten Diet in crisis-organisatie zitting hebben, daardoor worden troebele beslissingen en onrust gekweekt. De heer Van Rappard heeft nog speciaal gepleit ten bate van de den geheel van streek. Wij hebben niet meer dan twee honderd frank gevonden zei Lisabeth. Nonkel heeft meer geid, veel meer geld gehad, wijl hij vroeger mij zelfs geld aangeboden heeft, zei de pastoor. Dan zou het toch ergens te vinden moeten zijn, waagde Jan nu. Gij hebt hel gestolen, gij zijt de dief en niemand anders duivelde de schoonbroeder en sloeg met de vuist op tafel, dat de hor den rinkelden. Op het een heftig woord volgde het ander 1 Jan kreeg er niet veel uitgesta meld. Lisabeth bepleitte zoo goed het kon de onschuld van haar man. De familie zou een onder zoek laten instellen en verwijderde zich boos weg. Oom's goederen werden een week later publiek in de veiling gebracht. Jan kocht het huis. Hij verkocht zijn eigen akkergerief en veestapel en ging kleinboeren, dat is rentenieren. Intusschen liet hij de hooge boomen vellen, die rond de landerijen van oom te prijken stonden. Deze waren hem van groot nut bij 't timmeren en herstellen. De familie wistimmers toch niets van de boomen af. En om geen achterdocht ie wekken, bedekte hij overal de tronken met een dikke laag aarde. Jan was goed geworden door oom's overlijden. Hij had zijn kleine landbouwbedrijfjes, welke niet in die mate geholpen worden als de grootere. Verschillende zullen er te gronde gaan, als de regeering niet beter helpt. Uit dit beknopte overzicht blijkt al voldoende, hoe moeilijk het is, de verschillende belaDgen met elkaar te combineeren en het is heusch geen wonder, dat onder zulk een enormen last een minister bezwijkt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN RHEUMATISCHE PIJNEN. De lijder kent maar al te goed de ellende, welke veroorzaakt wordt door rheumatische pijnen in de lede maten. lendenen, heupen of gewrich ten, doch gewoonlijk is hem de werkelijKe oorzaak van deze pijDen niet bekend. Het is juist, dat eea verblijf in een vochtige omgeving, gevatte koude, tocht, enz. dikwijls rheumatische pijnen teweegbrengen, maar de werkelijke oorzaak schuilt in het urinezuur, dat zich tengevolge van trage werking van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed ge zuiverd wordt, voert dit urinezuur op zijn omloop door het lichaam mede en dit kan zich afzetten in de gewrichten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpe kanten dezer urinezuur-afzettingen veroor zaken de ellendige pijnen, die gij voelt, als gij u beweegt, bukt of inspant. Foster's Rugpijn-Nieren Pillen wor den sinds de dertig jaren, waariD Holland ze leerde kennen en waar- deeren, door personen uit uw eigen omgeving aanbevolen tegen dergelijke verschijnselen. Zij verschaffen goed gezuiverd, leveodgevend bloed. Zij zorgen, dat alle onzuiverheden, die zooveel narigheid veroorzaken en leiden kunnen tot allerlei zeer onge- wenschte verwikkelingen, dagelijks uit het lichaam worden verwijderd Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.f 1 75 en f 3.— per doos, omzetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. 48 Ingekomen en vertrokken personen INGEKOMEN van 4 tot 18 Mei J. H. A. Douven en gezin, con troleur tarwewet, Oostsingel 10 van Nuth J. Th. Douven, z.b.. Oostsingel IC- van Nuth I. Mio en gezin, boschwachter, Groote Straat 1 van Meiick-Herken- bosch B. A. vau Meijel, onderwijzeres, Merselo M 112 van Hulsberg M. Th. Hesen. z.b.. Leunen K 8 van Horst J. W. Thoonen, dienstknecht. Veulen H 38 van Meerlo A. H. Stevens, idem Leunen K 33 van Sambeek M. H. Swinkels, idem Overl.weg B 27a van Maashees J. M. C. Vervoort, z.b. Oirlo F 40 van Horst H. M. Kusters, dienstkn. Veltum L 74 van Maashees G. P. J. Wismans, z.b. Maash. weg 18 van St. Michiels-Gestel A. H. v. Vegchel en gezin, land bouwer, Merselo M 10 la van Beek en Donk Th. Jeuken, dienstbode, Veltum L 29 van Bergen J. H. Poels, z.b.. Veulen H 13 schaapjes op 't droog. De goud vinken had hij en zij zouden hem niet meer uit de vingers glijden IV Verboden weg. Toch liep 't geluk hem na. In de laatste dagen had hij een groot stuk heide, dat vlak voor zijn deur lag, en waarop hij dagen en dagen, zelfs jaren met een begeer lijk oog geloerd had, toevallig goedkoop verworven. Wat hij se dert lang gedroomd had. werd werkelijkheid. Hij zou er een prach tige retweide van maken, mooi vee er in jagen, dat hij dagelijks zou zien grazen en aanvleezen en dat hij later duur verkoopen zou. Moedig en krachtig had hij het werk begonnen met een blij voor uitzicht, dat sedert lang in zijn hoofd leefde. Met felle slagen, die schalden en echoden in de verte had hij neergeveld de enkele knotdennen, die als trouwe schildknapen op de heide met pezige neerhangende wakend stonden. Tot hun diepste en langste wortels toe had hij uit den grond gerukt. Ze moesten weg; varens, brem, struik- en houtge was, alles werd afgehapt. Alle vuiligheid en onkruik moesten uitgerukt worden. Een voetpaadje, dat sedert jaren de heide dwers wit-gelig door streepte en vaslgetrapt was, woelde van Hotst M. C. Duif, dienstbode, Castenray G 37b van Grubbenvorst J. A. Crompvoets, dienstbode, Maasheescheweg 18 van Buggenum W. C. Peeters, dienstkn., Eind- straat 10 van Maashees H. G. Pingen, dienstbode, Oirlo E 40 van Meerlo H. Lamers, dienstknecht, Merselo M 56 van Ottersum M. G. Koppus, dienstb.. Oostrum D 22 van Arcen C. P. J. Wismans, idem, Oostrum D 22 van Arcen J. K. M. Colsen, bouwk. teekenaar, Patersstraat 30 van Geleen P. J. G. Achten, dienstkn., Oostrum D 43 van Wanssum L. M. van Kempen, idem, Leunen K 18 van Wanssum A. J. J. Kelders, dienstbode. St. Annalaan 3 van Boxmeer J. C. Michlels, dienstknMerselo M 50 van Oploo M. H. Kuenen, dienstbode, Oirlo E 56 van Horst C. H. Brantjes kloosterzuster, Eind- straat 10 van Vught M. A. H. Oostendorp, idem, St. Annalaan 5 van Gent. VERTROKKEN G. Peters, dienstbode, n. Breijel S. Peters. idem n. idem M. H. H. Kersten, idem, n. Meerlo Swolgen C 66 L, H. Deenen, idem, naar Bakel, Rips A 117 P. H. van Ooi en geziD, landb., naar Helden, Grashoek 882 M. Th. Sijbers, dienstbode, naar VenJ.o Veldenscheweg 19 G. Smits, dienstknecht, naar Belfeld P. Ewals, dienstknecht, naar Grubbenvorst P. Peeters, idem, naar Maashees Overloon A 192 M. Roosenboom, dienstbode, naar Gennep Steendal B 2 J. Bonants, dienstknecht, naar Beugen Startwijk A136 M. Fleurkeos, z.b., naar Sevenum D27 J. v. d. Voorf, houtarbeider, naar Meerlo Swolgen C26 Linskens. z.b., naar idem H. Litjens, dienstbode, naar Vierlingsbeek A186 N. Schepers en vrouw. Rijks ontvanger. naar Heerlen Benzen- raden weg 193 J. Lucassen. z.b., n. Wijnandsrade M. Ciaessens, dienstbode, n. Horst G Peeters, z.b., naar Grubben vorst Lottum B99 A. Jacobs, idem, naar Eindhoven 3t. Lambertusstraat 30 A. Valckx, dienstknecht, naar Grubbenvorst M. Verbeek, z.b., naar Gendt J. Rongen, dienstknecht, naar Grubbenvorst 189a P. Marcellis, dienstbode, naar Sevenum Dll P. van Lieshout, z.b., n. Maashees Overloon W. v. Haren, dienstbode, naar Beugen A27 en Boerenbedrijf Hypotheekwezen. Er gebeurt iets een regeling inzake het e.vecutierecht. Minister Colijn heeft in zijn rede voering voor de Tweede Kamer medegedeeld, dat er een wetsontwerp inzake bet executierecht op komst is. Nu dat werd ook hoog tijd. Want wel heeft de Minister president in zijo, laten we zeggen lichtvaardige rede over het zestig- miilioeneDplan gezegd, dat het aantal executies gering is, maar de werkelijkheid is toch wel eens beetje anders. hij los. Dit moest weg, anders was zijn toekomstige weide voor goed bedorven. Het hakken en opbrokkelen kostte zweet, zoo hard als steen was het weggetje. Maar verdwijnen moest het. De voorbijgangers, die maar niet konden begrijpen, dat zoo'n welhebbende boer zich zoo stond af te sloven, vroegen met schijn- belangstelling naar zijn werk. Wanneer -hij zei dat er land van maken ging, dan drukten de lui hunne verwondering uit. Had hij nog niet eigendommen en leed genoeg met zijn pachters. Dat was zijn zaak. Maar als hij de menschen niets maakte dat hij ook het paadje wilde weghebben, hadden de bejaarde lieden daar geen vrede mede. Het baantje had er jaren en jaren geloopen en het moest blijven bestaan. Hevige woordenwisselingen en kibbelpartijen volgden. En Jan hakte sneller en vlijtiger den grond los. De heide was zijn eigendom. Hij was er heer en meester van. Met zijn centen had hij ze be taald. De notaris had er hem een akte van gegeven. Weg moest het voetpad, dat hem nu voor goed een doorn in 't oog was. Aan alle menschen, die nu over de heide kwamen, zei hij dat dit den laatsten keer was, dat zij hier over mochten. Hel bleef geen barre heide, maar het werd akker.. (Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1934 | | pagina 5