Gemengde Berichten Provinciaal Nieuws NIEUWE REGELS VOOR DEN WEG. Zalerdag 28 April 1934, No. 17 Credietverleening aan den Middenstand. Wie voor crediet in aan merking komen. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende crediet verleening aan den middenstand, wordt het volgende ontleend Wat het tijdstip van de indiening betreft, erkent de minister, dat de moeilijkheden, waarin een groot deel van den middenstand sedert ge ruimen t^jd verkeert, op zichzelf beschouwd, eerdere hulpverleening hadden ge wettigd. Verstrekking van hulp door credietverleening vereischt echter vooral op dit terrein een zorgvuldige voorbereiding, gepaard met een uit gebreid voorafgaand overleg met verschillende instanties, waarmede onvermijdelijk veel tijd gemoeid is. Dat het ontwerp de kern van het middenstandsprobleem niet raakt, stemt de minister voetstoots toe. De bedoeling is geen andere, dan in daarvoor in aanmerking komende gevallen incidenlieel credietsteün te verleenen. Met betrekking tot de vraag, hoe men zich de werking van het te verleenen crediet moet voorstellen, wordt opgemerkt, dat de crediet verleening zal worden toevertrouwd aan de Nederlandsche Middenstands bank, welke eventueele verliezen op verleende credieten aan het rijk zal kunnen declareeren. Yier Fransche zeelieden verdronken. In de Waalhaven heeft zich Woensdagmiddag een drama afge speeld dat aan vier Fransche zee lleden het leven heeft gekost. Een sloep waarin negen leden van de bemanning van het Fransche stoom schip „Deputé Pierre Guijot" zaten, is nabij paal 71 gekapseisd waar door allen te water geraakten. Vijf mensehen wisten zich te redden maar moesten lijdelijk toezien dat hun vier kameraden in de diepte verdwenen. Hun lijken zijn kort daarna opge haald. Fietsrijder door auto gegrepen. Woensdagmorgen heeft op den rijksstraatweg den Bosch—Grave te Nuland een doodelijke aanrijding plaats gehad. De 21 jarige v. Goch uit Heesch leed op het fietspad. Uit de richting Heesch kwam een vrachtauto vaD den expediteur B. uit Oss, terwijl er vlak achter een luxe-auto van notaris B. uit Berghem reed. Deze wilde de vrachtauto passeeren en kwam met zijn auto op het fietspad. Daarbij kwam v. G. tegen de voorruit van de auto terecht en werd daarna op den weg geslingerd, terwijl de fiets onder de auto terecht kwam. Dr. Hanegraat uit Rosmalen con stateerde den dood. De verzwegen millioenen. Het loopt thans met de gelegen heid om de onjuiste opgaven voor de belastingen straffeloos te rectifi ceeren op een eind. Als op 30 April des middags de belastingkantoren zijn gesloten, is het afgeloopen. Komen nadien valsche opgaven aan het licht, dan treden de strafbepalingen weer met volle gestrengheid in werking. In de inspectie Tilburg en mogelijk ook elders beginnen de „zondaars" zich de laatste weken te haasten om hun zonden op te biechten. De inspecteur aldaar, deelde aan de plaatselijke pers mede, dat het aantal vrijwillige aanmeldingen den laatsten tijd op verrassende wijze is toege nomen. Het nader aangegeven ver mogen wordt thans in die inspectie op het indrukwekkende bedrag van ongeveer tien millioen per jaar ge raamd. Als motief voor deze aangiften kan uiteraard vrees hebben gegolden, maar de inspectie kreeg over het geheel genomen den indruk, dat veel meer dan vrees daarbij van invloed was het in deze ernstige tijden ont waakte gevoel van eerlijkheid ook tegenover den medeburger. Wat we niet anders dan als zeer verheugend mogen beschouwen. Moord te Waspik. Dinsdagmorgen ontdekte de land bouwer H. N., dat er in den zijtak van het Zuider afwateringskanaal te Waspik een lijk lag waarvan een klein gedeelte boven den waterspiegel uitstak. Onmiddellijk waarschuwde bij de gemeentepolitie. De veldwach ter was spoedig aanwezig en haalde het lijk uit het water. Het bleek te zijn de 72 jarige J. Kools, een alleen wonend mao, die wat eenzelvig was de gewoonte had vooral des avonds zijn wandelingen aan te vangen. Op de weide achter het schuurtje van de weduwe De B., in de nabij heid van de plaats, waar het lijk je vonden is, gelegen, werd een ïloedpas aangetroffen. Men vermoedt daarom dat Kools door zijn aan valler^) hierheen gebracht is en dat hem daar de doodelijke steek is toe gebracht. Uit de bloedsporen blijkt, dat het lijk daarna naar het kanaaltje is gesleept. Den landbouw op de heen houden. Wij weten, dat de crisis-steun aan den landbouw in 't algemeen hierop neerkomt, dat de meeste landbouw- en veeteeltproducten aan den consu ment tegen een hooger bedrag ge leverd worden dan het geval zou zijn, wanneer de gewone wetten van vraag en aanbod vrij spel hadden. Voor 1934 is geraamd, dat door de verschillende maatregelen aan de melkveehouderij f 74.10O.C00 ten goede komt. Dit bedrag wordt ont vangen door heffingen op in het binnenland geconsumeerde boter ten bedrage van 48 000.000 idem op kaas 7.700.000; op melkproducten 500.000; op margarine 13.000.000; op andere spijsvetten 4.600.000 op consumptiemelk 300.000. Voor de consumptieaardappelen is geraamdf 2.200.000 voor steun op niet voor de consumptie verkochten aardappelenoogst 1933 en f 2.500.000 voor idem oogst 1934, benevens f 1.130.500 voor terugbetaling op de inhoudingen der verkochte aardappel oogst 1933. Voor de uitkeeringen aan kippen en eendenhouders is f 4.680.000 beschikbaar gesteld. Voor steun aan de verbouwers van fabrieksaardappelen, oogst 1933 is uitgetrokken f 3 600.000. Voor uitkeering ten behoeve van de verbouwers van fruit- en war moezerijgewassen, oogst 1934 is f 6.000,000 uitgetrokken. De opbrengst van de monopolie* winst op tarwe, rogge, gerst, haver en mais is geraamd op f 23.000.000 Zooals men ziet geweldige bedragen, die het Ned. volk door hoogere prijzen van de producten opbrengt om den landbouw en de veeteelt op de been te houden. Zonder deze steunmaatregelen zouden deze takken van volksbestaan reeds zijn vernietigd. De vraag is echter, mede met het oog op hetgeen we hiervoor reeds uiteenzetten hoe lang is dat vol te houden Dat kan toch niet ver groeien tot een normalen toestand 1 Massa Tuberculose-besmetting. Te Emmercompascuum doet zich een geval van massa-bsmetting met tuberculose voor bij schoolkinderen. Van de 50 leerlingen der eerste klas se van de openbare U. L.O. school reageeren meer dan 40 kinderen po sitief bij het onderzoek. Gebleken is, dat een der in September 1933 op school gekomen nieuwe leerlingen, een meisje, aan de t.b.c. leed. Dins dag is begonnen met het onderzoek van alle verdachte leerlingen in hef tuberculose-consultatie Bureau van dr. Sandra te Emmen. De berging van de Lutine. Op de fabriek van de firma T. jonker en Zn. op het Bickerseiland te Amsterdam wordt voor het bergingswerk van de Lutine, de nieuwe toren van Beckers vervaardigd. Het is een kegelvormige toren met een grondvlak van 13 M. middellijn. De toren bestaat uit drie stukken van resp. 6.04, 6.58 en 6.48 M. zoodat de geheele hoogte ruim 19 M. zal bedragen. De wanden hebben een dikte van plm. 11 m.M. Binnenin zijn cirkelvormige ver sterkingen aangebracht van formi dabele dikte, zoodat vernieling door de zeekrachten als vrijwel uitgesloten moet worden beschouwd. Binnen ongeveer 14 dagen zal de arbeid gereed zijn. De groote zijwand der fabriek moet dan worden weggebroken en de drie stukken worden op twee schepen geladen en zoonaar Terschelling getransporteerd. Men hoopt half Mei het geheele toestel door middel van den grooten transportbok op de plaats, waar zich de Lutine bevindt, te laten zakken. Verarming. Ons land is bezig op een noodlot tige wijze te verarmen. Onze industrie kwijnt in ergere mate dan in eenig ander land het geval is. Een groot deel van onzen land- en tuinbouw kwijnt weg. Onze veeteelt stikt in bus jes. zooals een ironische boer het uitdrukte. Door dit alles daalt de koopkracht, wordt de werkeloosheid vergroot en stijgen de steunbedragen. Zoo blijven we in een cirkeltje draaien: de overheid blijft maar de belastingen verhoogen; zij blijft de producten, welke zij aan het publiek levert boter, kaas, eieren, vleesch, aardappelen etc. alsmaar duurder maken en laat dit gepaard gaan met het verlagen van loon en steun, waar door de koopkracht steeds blijft da len. Dus: het leven wordt duurder gemaakt en het publiek kan steeds minder koopen. Bij de huidige economische poli tiek der regeering is het inderdaad: het kan niet anders I Maar: we kunnen toch onze in dustrie niet verder kapot laten gaan, we kunnen toch niet tegen de werk- loozen en de menschen in de werk verschaffing zeggen: hier is een uit keering, waarvan je wel niet leven kunt zonder armoede, maar we hebben niet meer! Er zal een andere koers gevolgd moeten worden, die kort en goed hierop neerkomt: we laten niets invoeren, wat we hier zelf hebben of wat we hier zelf kunnen fabricee- ren. Dat is natuurlijk niet consequent door te voeren, maar de regeering kan ons volk toch ook niet naar een levenspeil laten zakken, dat we con- curreeren kunnen met landen, waar de arbeider bij wijze van spreken tevreden is met „een kwartje per dag en een bord rijst". Want als 't zoover komt, dan kunnen we wel licht ook een fiets maken voor een goed tientje, maar... dan is er geen behoefte aan, want dan kan men zoo'n kar nog niet meer betalen Inbraak. Zondagnacht is tijdens afwezig heid der bewoners ingebroken inde woning van den heer P. J. Kuijpers aan de Mauritsstraat te Tegelen. Door het verbrijzelen van een ruit der garage verschafte de inbreker zich toegang tot het huis. In een slaapkamer is uit een geldkistje een bedrag van f 60 aan kleingeld ont vreemd. Als verdacht van dezen diefstal werd door de Tegelsche politie aan gehouden de 19-jarige r. G. uitVenlo. Bij zijn arrestatie had hij het grootste deel van het gestolen geld nog in zijn bezit. G. heeft een volledige bekentenis afgelegd en is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Vergadering Boerenleenbank te Leunen. In het Bondsgebouw werd de jaarvergadering der Boerenleenbank gehouden. Na het openingswoord van den Directeur Verkley. werd door den Kassier G. Reintjes, het jaarverslag uitgebracht waaraan wij het volgende ontleenenIngelegde spaargelden f 87.168.79. Terug betaalde spaargelden f 102.254.26. Saldo der spaargelden f 329.545.41 Uitstaande voorschotten f 122.298 -. Tegoed bij Centrale Bank f 195.393.63. Winst over het boek jaar f 828.36. In verband met het aftreden van den heer Verkley, die over eenigen tijd Leunen zal gaan verlaten, werd door den kassier een woord van dank gebracht aan den scheidenden Directeur. De Directeur spreekt hierna een hartelijk dankwoord aan allen, waarmee hij vanaf de oprichting der Bank heeft samengewerkt, aan de leden voor het vertouwen steeds in hem gesteld en spreekt den wensch uit, dat de Boerenleenbank van Leunen, steeds in bloei moge toenemen. Van het beschikbaar gedeelte der winst werd besloten, om uit te keeren f100 aan het bouwfonds der kerk. f 20 aan Jooge Boeren, f 25 aan het Groene Kruis. Beide hierna gehouden stemmingen voor een nieuw lid van het bestuur, hiervoor werd gekozen M. Geurts, thans lid van den Raad van Toezicht. Het aftredend lid G. Houben werd herkozen, en als nieuw lid van den Raad van Toezicht werd gekozen W. Claassen, Overbroek. Nadat door den kassier nog eenige mededeellngen werden gedaan, sprak den Zeer Ecrw. Heer Pastoor het slotwoord. Zijn Eerw. dankte in hartelijke woorden namens alle leden den heer Verkley, voor alles wat hij in de 16 jaren, die de Bank bestaan heeft, voor de Boerenleenbank heeft gedaan, en sprak den wensch uit, dat hij nog lange jaren van zijn welverdiende rust mag genieten. Waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Jan Loenen werd benoemd tot Directeur der Boerenleenbank. Vrachtwagen rijdt op luxe-auto Woensdagmiddag is de burge meester van Baexem bij Roermond, de 36-jarige heer P. Cremers, bij een auto-ongeluk onder de gemeente Maasbracht ernstig gewond. Hij is bewusteloos en in zorg- wekkenden toestand naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht. Een droeve omstandigheid te meer bij dit ongeluk is, dat de E.A. Heer Cremers die sinds April 1932 burge meester van Baexem is, de volgende week Donderdag, 3 Mei, te Maas tricht in het huwelijk zou treden met een Maastrichtsche dame, wier zuster op dienzelfden dag tevens zou trouwen. Het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, dat Woensdag is bekend gemaakt, brengt o.m. de volgende wijzigingen 1. Stoplampen moeten oranje kleurig licht geven. 2. „Snijden" wordt verboden. 3. Inhalen kan op bepaalde smalle weggedeelten verboden worden. 4. Overbodige geluids-signalen worden verboden. 5. Autodeuren moeten voor zichtig geopend worden. 6. Stilstaande auto's weder verlicht. Eindelijk is het er dan van ge komen, nadat reeds enkele maanden na de afkondiging van een nieuw Motor- en Rijwielreglement in het jaar 1927 de wenschelijkheid bepleit was, om verschillende wijzigingen aan te brengen, is nu een Koninklijk Besluit verschenen van 24 Maart 1934 (o. 125), dat verschillende veranderingen brengt. De voornaamste nieuwigheden hebben wij hierboven al in het kort vermeld; thans moge een iets uit voeriger bespreking volgen. Teekens geven. In het vervolg zal men steeds aan de linkerzijde van zijn auto, motor, rijwiel, of voertuig moeten aangeven, dat men vaart vermindert door de hand op en neer te bewegen. Ook de stoplamp blijft hiervoor geoorloofd, men moet echter zorgen voor een oranje-kleurig licht; de plaats van dit lichtsein zal nader worden vastgesteld. Ook voor de richtingaanwijzers volgen nadere ministerieele voorschriften. Bij bochten en vernauwingen van den weg. waar men onvermijdelijk van richting moet veranderen, zal geen teeken meer noodig zijn. Bovendien wordt uitdrukkelijk bepaald, dat door het uitsteken van een richtingaanwijzer (of de hand e.d.) de bestuurder geen aanspraak kan maken op een voorrang, die hem niet volgens andere voorschriften toekomt. Andere teekens dan in deze bepalingen vervat kunnen van de weggebruikers niet geëiscbt worden (dus ook niet een teeken bij recht- uitrijden.) Het gevaarlijke „snijden." Iedereen kent de noodlottige be richten „een autobestuurder haalde een voorrijdende auto in, terwijl op den smallen weg ook uit tegenover gestelde richtingeen voertuig naderde" Schier dagelijks verschijnen ze in de couranten, zoodat het begrijpelijk is, dat thans het inhalen verboden wordt, tenzij hiervoor voldoende gelegenheid bestaat, in verband met uit tegenovergestelde richting nade rend verkeer. Stoppen, stationneeren, parkeeren. Vier nieuwe bepalingen zijn in de rijksregeling verschenenhet kan verboden worden op een weg stil te staan, te stationneeren (d.l. langer stilstaan dan noodig is voor in- en uitstappen, enz.) en te parkeeren. Deze materie kwam tot dusverre alleen voor in de verordening van sommige gemeenten (o.a. Amsterdam). Belangrijk is in verband hiermede de toevoering, dat dergelijke verbods bepalingen ter kennis van de weg gebruikers moeten worden gebracht op door den Minister van Water staat te bepalen wijze. Inhalen verboden Voor bepaalde smalle wegen kan een „inbaalverbod" worden vast gesteld. In de practijk bestonden er reeds dergelijke voorschriften, maar het was niet zeker of deze rechts geldig waren. Dit nieuwe voorschrift komt daaraan tegemoet. In aansluitiog hiermede wordt thans de mogelijkheid geschapen om aan

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10