Voor Venray en omgeving Drogisterij „De Adelaar" Venray Drinkt meer melk Binnenland. Ons weekpraatje. Buitenland. Jos. C. M. Neeteson Zaterdag 21 April 1934, No. 16 Belangrijke gegevens batreffende het melkgebruik, zoowel in ons land als elders, vonden we in een der laatst verschenen nummers van de „R.K. Boeren- en Tuindersstand". Tegenwoordig, nu elke koe een probleem op zichzelf vormt en alle koeien tezamen zelfs een Crisis- Rundvee-Centrale in het leven heb ben geroepen, nu staathuishoud kundigen van wereldreputatie zich met hare Majesteit „De Koe" bezig houden en vol zorg becijferen, hoe veel van deze uiterst nuttige huis- dieten nog zullen moeten worden afgeslacht, krijgen deze gegevens wel een zeer actueele beteekenis. Om te beginnen met een onver antwoordelijk te kort, lezen we b.v. dat de gemiddelde Nederlander, al zit hij ook zoo te zeggen rondom in de koeien toch maar 0.3 K.G. melk per dag drinkt. Dat is zoowat een flink tumblerglas vol. Op het eerste gezicht lijkt dit nog niet zoo heel min, vooral wanneer we zien, dat dit per jaar voor de heele bevolking van ons land pl.m 876 millioen K.G. uitmaakt. Maar wanneer we gaan verge lijken met het buitenland en welk rechtgeaard Nederlander doet dit niet 7 dan maken we met onze 0.3 K.G. per man en per dag toch wel een heel poover figuur. Daar heb je b.v. Uncle Sam. Die brengt het tot 0.8 liter per dag De Zweden en de Noren drinken per dag drie groote glazen melk d.i. 0 9 liter, terwijl de Zwitsers pas tevreden zijn. wanneer zij dagelijks ongeveer een liter van dezen voedzamen drank kunnen consumeeren. Voorloopig behoeven wij, dappere nazaten van Tromp en De Ruyter, dus nog niet bang te zijn, dat men ons voor „melkmuilen" zal verslijten, als we eens wat minder bier en jenever en wat meer melk dronken. Nu geef ik grif toe, dat een stevige pot bier heel wat hooger staat aangeschreven in de achting van den gemiddelden mannelijken Nederlander dan melk. Daarom drin ken we dan ook per hoofd der bevolking liever dagelijks een resp. hoeveelheid bier en betalen daarvoor met edelen offerzin de toch niet zoo geringe accijns. Onze melk en de daaruit bereide zuivelproducten, waarvan ons land in den letterlijken zin des woords overvloeit, verkoopen wij met groot verlies aan het buitenland. En omdat er dan nog een groot surplus over blijft, waar we geen raad mee weten, slachten we maar even 2Ó0.000 van onze kostelijke koebeesten af en verwerken deze tot „goedkoop" blikjesvleesch. Dat dit alles schatten gelds ver slindt, daarvan trekken we ons geen snars aan. Verlies aan geld, verlies aan volkskracht laat ons koud. We drinken nu eenmaai liever een pot bier en verrijken liever, heeren aan deelhouders van bierbrouwerijen met vette dividenden dan dat we mede helpen een zoo bij uitstek nationaal bedrijf als de rundveeteelt in stand te houden. En toch het kon zoo gemakkelijk anders 1 Zooeven hadden we het over die 200.000 ter dood veroor deelde koeien. Weet u, hoeveel melk die samen in een jeac produceeren 7 Ongeveer 600 millioen K.G. Welnu, die zouden we met z'n allen royaal opdrinken, als we ons dagelijks ver bruik van 0.3 op 0.5 K.G. per hoofd brachten. Wat zegt u Houdt u niet van zoo veel melk 7 Heelemaal niet erg hoor! Er loopen en kruipen in ons landje tegenwoordig tienduizenden kinderen rond, die slachtoffer zijn of dreigen te worden van den nood der tijden. Kinderen, die lijden aan ondervoeding, rachitis, tbc, scrofulose en andere geesels der menschheid. Die zouden, wed ik, uw portie best op kunnen als zij die kregen... Hoeveel zou het kosten, wanneer er in iedere gemeente eens een melk- centrale werd opgericht met het doel aan al die arme, ondervoede kinde ren dagelijks gratis een liter melk te verstrekken 7 Millioenen ongetwijfeld Maar zouden die niet veel en veel beter besteed zijn dan de eveneens onschatbare bedragen, die nu heen gaan met het afslachten van ons rundvee en met den uitvoer van melkproducten naar het buitenland Het aftreden van min. Verschuur. Colijn krijgt Econ. Zaken ad interim. Hij stelt zijn reis naar Indië uit. Mr. Kortenhorst op volger van min. Verschuur 7 Ned.-Engelsche onderhan delingen. De stichting van het Nat. Luchtvaartfonds. Straf voor stakende tewerk- gestelden. Prins Hendrik. Minister Verschuur heeft bij zijn aftreden, om redenen van gezond heid, een prachtige pers gehad. Vriend en vijand blijken vol lof over 's ministers werklust en scheppings kracht hij had ongetwijfeld het zwaarste en in deze tijdsomstandig heden gewichtigste departement. Door een complex van crisismaat regelen leidde hij landbouw en nijver heid door een zeer moeilijke periode heen. H. M. de Koningin aanvaardde het ontslag van min. Verschuur en belastte tevens minister Colijn met het beheer van de portefeuille van Economische Zaken, ad interim. D.w.z. tijdelijk, totdat een geschikte opvolger zal zijn gevonden. Intus- schen heeft deze loop van zaken minister Colijn's plannen voor een bezoek aan Indië geheel omverge worpen de heer Colijn heeft voor loopig van dat bezoek moeten afzien Het is moeilijk te zeggen, of het lang zal duren, eer de definitieve oplossing van de partieele minister crisis zal zijn gevonden. Er zit ook een politieke kant aan de zaak. Het is zeer waarschijnlijk, dat men zal trachten een katholiek voor het be heer van de vrijgekomen portefeuille te vinden, omdat anders het politiek evenwicht van het kabinet verloren zou kunnen raken. De naam van Mr. Kortenhorst, voorz. van de R. K. Werkgeversorganisatie, wordt genoemd. Het is wel waarschijnlijk, dat deze het ambt van minister van Economische Zaken ambieert, maar velen vinden de economisch-politieke denkbeelden van den heer Korten horst nog al radicaal. De industrie zou van hem in ieder geval mogen verwachten, dat hij voor de nijver heid zou pogen te bereiken, wat minister Verschuur ten behoeve van den landbouw heeft gewrocht een te apprecieeren toestand van stabili satie te scheppen. Vermoedelijk mede ten gevolge van het aftreden van min. Verschuur is de opening der Nederlandsche- Engelsche besprekingen over een nieuw handelsverdrag tot de volgen de week verschoven. De Engelschen hebben inmiddels van hun minister van financiën een lichtend inzicht gekregen in de resultaten van de gewijzigde Engelsche economische politiek, welke in de richting van bescherming gingen. De Engelsche nijverheid leeft geheel op en wel door vergrooting van den afzet voor het binnenland. Deze omstandigheid belooft den Nederlanders niet veel succes bij de komende besprekingen Het Pelikaancomité zal binnenkort worden opgeheven en dan zullen de leden, die eer deel van uitmaakten, tesamen de Stichting vormen van het Nationaal Luchtvaartfonds, hetwelk thans in ket bezit is van f 60.000 Het resultaat van de Pelikaan-rctie valt ons nu niet bepaald mee, maar misschien hadden we onze verwach tingen tea onrechte hoog gespannen. Het schijnt niet mogelijk om uit het fonds een bijdrage te verleenen voor deelname van De Postjager aan de Londen-Melbourne-race; de gelden zouden aldus te gauw versnoept zijn. De bedoeling is om uit het fonds prijzen, als bekers en plaquettes voor bijzondere luchtvaart verrichtingen be schikbaar te stellen. Ondaoks afschrikwekkende voor beelden komen hier en daar in de werkverschaffingen onder communis tische invloeden nog wel eens sta kingen voor. Dezer dagen nog in Zuid-Limburg om een loongeschil. De minister heeft thans op strenge wijze gestraft. Een 40-tal stakenden worden voor drie maanden van steun uitgesloten, - de andere voor een maand. A. B. K., de Oproerige Krabbelaar van Het Volk, heeft op een hartige wijze zijn oordeel gegeven over de dames en heeren, die niet in staat zijn om de rustige en toch immer wisselende schoonheid van de zee in zich op te nemen, doch zich slechts naar de badplaatsen laten lokken „om in een klamme speelzaal hun poovere verbeelding te laten stotte ren." „Moet de overheid ingrijpen zoo vraagt A.B.K. vriendelijk om zulk krapuul te beschermen Of de spelers elkaar en de ondernemers hun allen het geld afnemen, gaat dat der gemeenschap ter harte 7 Zij ver dienen evenmin rechtsbescherming als b.v. de beschonken kerels, die zich 's nachts in duistere holen van zakken vol bankpapier berooven laten." A. B. K. heeft in deze woorden nu eens zijn oordeel gezegd over zekere geldpatsers op een manier, welke blijkbaar de instemming kan wegdragen van vele burgerlijken, want het proza van den Oproerigen Krabbelaar is in vele bladen, van zeer onderscheidene richting, over genomen. Toch wagen we het om ons als verdediger der betichten op te werpen. Niet dat we het gokken dier lieden wenschen goed te praten, volstrekt niet. We willen slechts verzachtende omstandigheden voor ze aanvoeren en betoogen, dat de beschuldigden niet beter, maar ook niet zooveel slechter zijn dan hun medeburgers, die hun geld, voor zoover voor handen, niet in speelzalen verdoen Het gokken in het algemeen is niet een speciale ondeugd van kapitalisten en aan de speeltafels zou men zoo wel arbeiders als rijke lieden aan treffen, wanneer de eersten zich niet voortdurend zouden moeten excusee- ren wegens gebrek aan de daar vereischte „middelen." De goklust is een algemeene menschelijke ondeugd en tienduizenden arbeiders ontwrichten hun financieel budget evenzeer met het twintigje, dat ze regelmatig verspelen, als de geldhebbenden en geldzuchtigen, die dure kansen wagen op een nummer van de draaiende" schijf in een speel zaal. Waarom de een niettemin een bewust proletariër kan blijven en de ander om zijn speelzucht tot het krapuul moet worden gerekend, ontgaat ons. En waarom een socia listisch kamerlid een wetswijziging voorstelt tot uitbreiding van de staatsloterij ter veiligstelling van de gok-gelegenheid van den kleinen man en een ander vooraanstaand socialist bepleiten kan, dat gokkende bezit ters rechtsbescherming worde ont houden, snappen we evenmin. Men moet de zaken reëel bezien. Goklust is een algemeene menschelijke ondeugd en schijnt bovendien nog een speciale Nederlandsche volks ondeugd te zijn. Menschen van alle maatschappelijke klassen wagen op tijd een kansje en dat doen ze naar de middelen, waarover ze beschikken. Speelzucht wordt heel gemakkelijk een hartstocht, een passie, welke min toerekenbaar maakt. Het is zeer zeker de taak van de overheid om de lieden, die er mee behept zijn, tegen zich zelve te beschermen en eveneens tegen de parasieten, die het zwak van hun medemensch tot eigen onredelijk voordeel pogen uit te buiten. De wetten des lands gaan de speelwoede des volks tegen en er is geen enkel logisch argument er voor aan te voeren, dat de overheid een bepaald deel des volks aan haar toezicht en bescherming zoude ont trekken. Het zoude wat moois zijn, als het kwaad getolereerd ging worden, omdat de bedrijvers de bescherming tegen zich zelve niet waard zouden zijn 1 Laat dan ook de dronkaards ongemoeid. Het geld, dat in de speelzalen wordt vergokt, brengt wellicht ook zorg en leed aan onschuldige vrou wen en kinderen. Het doet misschien zaken wankelen, waarmee het bestaan van anderen is gemoeid. Neen, ook ten opzichte van de speelgelegenheden in de badplaatsen dient de overheid het principe toe te passen van gelijk recht en gelijke bescherming voor allen! De Ont- en Bewapenings kwestie. De crisis luwt in Engeland. Economische ople ving. Een aanzienlijk begroo- tingsoverschot. De belas tingen worden verlaagd. Loonen en steunbedragen worden verhoogd. Heeft Trotzky in Februari in Frank rijk de revolutie willen ont- is en blijft het meest betrouwbare en vakkundigste adres v.h ass.-apotheker van Dr. Struben Onovertroffen zijn Neeteson's speciale middelen tegen Hoest, verkoudheid, bronchitis, asthma, hoofdpijn, keelpijn, maagklachten, zenuwen, slechte spijsvertering, moeielijken stoel gang, diarrhee, verzwakking, slechten eetlust, wormen of maden, eelt en likdoorns, zweeren en puisten, wratten, schrale huid, hoofdroos, zomer sproeten, transpireerende of pijnlijke voeten, spit, rheumatiek en alle pijnen van rheuma- tischen aard. Betrek uitsluitend uit ,»De Adelaar*' artikelen als: Verbandwatten en andere verbandstoffen, koortsthermo- meters, bed- en wiegzijl enz. Naar maat leveren wij U breukbanden, buikbanden, rechthouders en elastieken kousen. Vergelijk onze prijzen, maar óók vooral onze kwaliteiten. Voor binnen en buitenlandsche geneesmiddelen alle chemicaliën en alle aanverwante artikelen als Parfume- riën, Eau de Colognes, Huidcremes, Shampooïr.gs, luxe en medicinale zeepen, tandpasta's en tandenborstels en alle artikelen voor zelfscheer'ders zijn wij het ruimst gesorteerd en goedkoopst adres. „De Adelaar" is ook het aangewezen adres voor artikelen alst Babysponsjes, strooipoeder in diverse beste soorten, Baby- zalven en pasta's, vitaminen- rijke levertraan, overvolle kinderzeep, Jena flesschen en speentjes, diverse kaikpraepa- raten, Thijmslroop enz. Alles uit „De Adelaar" waar borgt U kwaliteit. Sanatogen steeds in elke gewenschle verpakking voor handen. Bij heele flacons Kruschen Salt ontvangt U bij ons een proefflacon. Gebruikt met de sckoonmaak onze Drogistenboenwas (prima, boenen niet noodig, zuinig en prettig in het gebruik. Eenmaal geprobeerd blijft begeerd). Speciaal adres voor uw Vossenkopkleeren» en schoen verven (steeds versch en iedere gewenschte kleur.) Lel vooral op het goede adres GROOTE STRAAT. TEL. 103.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9